Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (5 - 10 Kasım 2012)

Geçtiğimiz hafta, daha önceki haftanın tatil olması nedeniyle iki haftalık bir gündem değerlendirmesi yapmış ve oldukça uzun süre konuşmuştuk. Bu haftaysa kısır sayılabilecek teknoloji gündemine rağmen rekorumuzu kırıyor ve 2 saati aşan bir gündem değerlendirmesiyle karşınıza çıkıyoruz. Üstelik bu hafta değerli bir konuğumuz da var. Teknoloji ve oyun basınının deneyimli ismi Burak Akmenek de bu hafta gündem değerlendirmemize konuk oluyor. Burak'ın da katılımıyla muhabbetin oldukça farklı boyutlara sıçradığı bu haftaki XXXL beden gündem değerlendirmemizi beğeneceğinizi umuyoruz.

Dünyadan ve Ülkemizden Teknoloji Gündemi

- Kurban bayramı harcamaları yükseltti.

- Twitter kimi kullanıcıların şifrelerini sıfırladı.

- Bir dönem kapanıyor. Microsoft, Live Messenger’ı sonlandıracak.

- Dedikodulara göre Microsoft, 7” Xbox Surface’i hazırlıyor.

- Microsoft’un ürkütücü patenti, arkadaşları eve toplayıp film izlemeyi tarihe gömebilir.

- iOS ve Android için Office paketi geliyor.

- Google, arama sayfasında duvar kağıdı kullanımını kapatıyor.

- Google patent davasını kaybetti, 30 milyon dolar ödeyecek.

- Internet kaçak dolu. http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/21844860.asp

- Yandex’e göre Türkiye Twitter sayıları.

- Android 5 yaşında.

- Devlet “Siber Vatan Hizmeti” için çağıracak.

- iPhone 5 SIM kilitsiz bir şekilde Apple Store’de satışa sunuluyor.

- iPad mini HepsiBurada’da 1169 TL’ye satışta.

- Apple, gelecekteki bilgisayarlarında Intel’i bırakabilir.

- Apple, Facetime konusundaki patent davasını kaybetti.

- Tüketici araştırması, yıllık teknoloji harcamasını 1000 TL'nin altında olarak belirledi.

- Gabon yetkilileri konuya el atınca me.ga projesi yattı.

- Avustralya hükümeti interneti filtrelemekten vazgeçti.

- Chrome'a GPU dopingi geldi.

- Trafik cezalarına zam geldi.

- Lansmanlarla geçen bir hafta. Samsung, Intel, Microsoft Xbox, Logitech ve Google Big Tent etkinliklerinin kısa değerlendirmeleri.

- Bilet satışında alternatif: Biletino

Oyun Dünyası

- Xbox, artık resmi olarak Türkiye'de.

- Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun sitesi açıldı.

- THQ’dan ertelemeler. Metro Last Light ve Company of Heroes 2 gecikecek. 21 milyon zarar açıklandı.

- Battlefield 3’ün başarısı hatırına Battlefield 1942 ücretsiz sunulmakta.

- David Braben, efsane Elite’i geri getiriyor.

- Steam, Linux sürümünü denemeye başladı. NVIDIA geliştirilmiş Linux sürücüleri yayınladı.

- WoW oyuncusu senatör adayı kazandı.

- Humble Bundle for Android 4 ve The Harvest Bundle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ÖMER FARUK VAROL @omer-faruk-varol

  Yine çalışmıyor geçen haftada aynı sorun olmuştu...

 • utku

  Cok guzel olmus. Bir de acilirsa ne olacak kim bilir...

  Android.

 • Burhan

  Umarım Düzelir.

 • burak görür @archuman

  Konuğunuzu oyungezerden tanıyoruz, hoşgelmiş. Çok güzel bir sohbet olduğuna eminim ancak bu hızla sabaha anca dinleriz 😛 ilk saatlerdeki yavaşlık sorununa bir çözüm lütfen.

 • civilization @civilization

  128 mb naaptınız abiler yav browser dan dinleyemedim indirmeye çalışıyorum ondada baya uzun sürecek gibi akk sağolsun.

 • birDost

  teknoseyir sunucuları yoğun ilgiyi kaldıramıyor 🙂

 • yiğit

  teknoseyir ösym'nin taktiğini kullanıp programlarını gece yarısından sonra yayınlıyor. yoğunluktan dolayı ösym de sınav sonuçlarını böyle açıklıyordu

 • Gökhan Öztürk @gokhanozturk

  Şimdi düzelmiş olmalı arkadaşlar.Tekrar dener misiniz?

 • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

  Elite tat verebilir ama genç kuşaklara hitap eder. İş güç sahibi, yaşı ilerlemiş olanın ona yetecek zamanı olmaz. Ama yüksek meblağ istemişler. "Elite" Türkçe'de yazıldığı gibi okunur.

  • Ziyaretçi

   Cümleler "Ama" ile başlamaz. "Türkçe" sözcüğünden sonra gelen tüm ekler kesme işareti ile ayrılmaz. 🙂

  • Ziyaretçi

   Merak ettim hangi işaretle ayrılır? 🙂

  • Ziyaretçi

   Dayanamayıp bir soru daha sorucam? "tüm ekler" türkçede hangi ek sınıfına giriyor? noktalama işaretlerim çok zayıftır ama anlatım bozukluklarını affetmem 🙂 eliti isteyen istediği gibi okusun bence tdk ne derse desin umrumda olmaz elin ingilizi tüm yabancı kelimeleri çatır çatır kendi dilinde okuyo kuralı koyan tdk ama bence bu gelişmişlikle ilgili bir durum kendi dilimizden çekinme utanma var bu beni çok üzüyo. saygılar

  • Veysel

   Türkçeyi kullanırken olabildiğince dikkat ediyorum. Yalnız, "Türkçe" kelimesinden sonra gelen eklerin kesme işareti ile ayrılmadığını unutmuşum. Arada bakmak lazım kurallara, bazılarını unutuyoruz..

   http://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:T%C3%BCrk%C3%A7ede_s%C4%B1k_yap%C4%B1lan_hatalar

   Bu adreste bildirilen bazı hataları yapıyormuşum ben de ne yazık ki...

  • dandare @dandare

   Elite bence o eski tadını veremez, çünkü o zaman bizler için yepyeni birşeydi, bir daha tutması çok zor. Yeni kuşak ise sıkıcı bulur tahminim.

   "Elite" telaffuz meselesini buralarda 2-3 kere yazdım fakat değişen birşey yok. 🙂

 • deathline @deathline

  iphone5 16gb kvk garantili 3200 lira önsipariş alınıyor, Dresdendeki fabrika satılmakla kalmadı amd araştırma merkezini falanda kapatıyor.

 • Hüseyin Vurucu @huseyinv26

  oldukça uzun olmuş bu hafta. işten geldim 5'e kadar dinledim 🙂
  Mevlüt Dinç ile detaylı bi ropörtaj bekliyorum. teşekkürler..

 • Ouz

  Öncelikle ağzınıza sağlık, şimdiye kadarki en çok güldüğüm, en beğenerek dinlediğim bölümlerden biri oldu. 🙂 Levent abinin esprilerine gece gece çok güldüm. Beri yandan yine Levent abinin içki muhabbetiyle ilgili söylediklerine üzüldüm, özendirici olmuş gibi. Ya da ben çok takıntılıyım, bilmiyorum. Burak'ın yazılarını uzun süre okudum Level ve Oyungezer'den, yazılarını severdim, muhabbeti ve sizinle uyumu da güzel olmuş.

  Mevlüt Dinç'le görüşecek olmanız güzel, ama sıradan ya da sadece son kullanıcıyı ilgilendiren kısımları sormanızın yanında, soru listenize küçük ve amatör oyun geliştiricilerini nasıl pek takmadıklarını veya bir şekilde bu oyun geliştiricileri "ham" yapmaya çalıştıklarını, çeşitli geliştiricilerle görüşüp, soru olarak kendisine yöneltmeniz iyi olacaktır. Netice itibariyle Türkiye'de oyun sektörü diye bir kavram oluşacaksa (henüz pek olduğu söyleyenemez) ve bu oluşacak sektörün iskeleti geliştiriciler üzerine kurulacaksa (olması gereken bence bu, tüket tüket nereye kadar) ufak çaplı geliştiricilerine de bir şekilde para ve makam sahibi insanlar/kurumlar tarafından sahiplenilmesi gerekir. Bunu da belki soruya dönüştürülebilecek bir yorum olarak yazma ihtiyacı hissettim.

  Bununla birlikte konuşmadaki benzetim gibi bir gelişme olacaksa ve Steam gibi sistemlerin yoluna bir şekilde taş konacaksa, hiç lezzetli olmaz. Hayırlı bir iş yapacaklarsa yapsınlar, yapmayacaklarsa da oyunumuza karışmasınlar.

  Yayın için teşekkürler.

 • Ziyaretçi

  2.5 saati gorunce çekindim biraz bitmez diye ama cok keyifli zaman geçti konuk almanızda çok iyi olmuş ayrı bir renk oldu bu hafta.Levent abi çok formundaydı iyi güldüm bugun

 • Alp

  Android maalesef iOS'in yanında çöp gibi kalıyor. Uygulama bakımından tabiki ve iOS'de daha az sorun var. Yani iOS ve Android arasında kaldıysanız iOS tavsiye ederim.

  Xbox TR etkinliğine gelirsek. Anladığım kadarıyla, etkinlik sadece tanıtım amaçlıydı. Xbox 360'yi insanlar öğrenecek ve nasıl bir şey olduğunu anlayacak. Mağlum bizim insanlar PS3 dışında bir şey bilmez. Oyun fiyatları biraz normaleşir ama normal fiyata geleceğini zannetmiyorum. Tükrçe oyuna gelirsek, TR oyun falan artık hikayedir. Geçen sene bayağı bir TR oyun yaşanmıştı o da SCE'ın TR Müdürü bunun için baskı falan yapmıştı. Sonra o ayrılınca bunlarda yalan oldu. Belki yapılıyordur ama neyse Türkçe oyunlar pekte umrum değil ama fiyatlar düzelmeli. Hatta 60 TL'den piyasaya sürülmeli.

  THQ batma yoluna emin adımlarla gidiyor. Saints Row The Third, WWE serisi, UFC, Metro serisi fena değildii. Space Marine'de fena değildi ama bu onları ayakta tutmaya yetmedi. Huzur içinde yat THQ.

 • Kutayın büyü babası

  Levent reyiz bu sefer de güldürdü. O değilde hacılar siz bu podcastleri soundcloud'a yükleyin, dakka dakka yorum yapılabiliyor. çok güzel sistem.

 • Hakan

  1999-2007 8-9 yıllık dönemde LEVEL dergisinde ve 2007 sonrası bugüne kadar da OYUNGEZER dergisinden tanıdığımız sevdiğimiz bir ismi Burak Akmenek sizlerle beraber görmek gerçekten çok hoş oldu. Aynı ekipten, mesela yine 10-15 yıldır Oyun dergiciliğinin duayenlerinden sayılan Sinan Akkol, Tuğbek Ölek, C. Serpil Ulutürk gibi isimleride işallah bir başka gündeminizde (hatta mümkünse video olarak daha kapsamlı bir Oyun bölümünüz de) görürüz diye umuyorum.

  Bu arada MG veya LP abilerim cevap verebilirseler sormak istiyorum: 2012 yılı başında çıkan Sony Xperia S telefonu nedense bir türlü incelenmedi neyse. Şu aylarda yeni piyasaya sürülen/sürülecek olan Sony Xperia T, Xperia V ile Sony Xperia ion HSPA modellerini acaba incelemelerini görebilecekmiyiz?. HTC Windows Phone 8X modeli ile Nokia Lumia 920, Google Nexus 4 (LG) incelemelerinizide merakla bekliyorum. Çalışmalarınızda başarılar saygılar sevgiler.

  • sCoRPion_tr @scorpion_tr

   Mükemmel bir bölüm olmuş. Burak Akmenek'in sesini duyunca aklıma yıllar önce Best TV'de yapılan Games Special Weekend'ler geldi. Ne güzel bütün hafta sonu oturur izlerdik. Yukarıdaki yorumda da söylenildiği gibi o zamanki ekiple bir gündem ya da tozlu raflar bölümü yapılsa da o günler değerlendirilse mükemmel olur.

 • tyler78 @tyler78

  Allah için bakmıyor ha! 😀 😀 😀 Ne güldüm ya!

 • ismail ozan izci @asaltek

  xbox360 gibi 6 senelik bir cihaz, ülkemiz insanlarını aşağılarcasına, sanki yeni çıkmış son teknolojik yepyeni bir cihaz gibi lanse edildi ya, hiç olmadı bu.

  Ülkemizin insanlarına bazen kızıyoruz falan ama, bu kadar da üçüncü dünya ülkesi muamelesi görmeyi haketmiyoruz, ayıp artık bunların yaptığı da, sonuna kadar kınıyorum. Sonraki alacağım konsol da yine bir playstation olacak kesinlikle.

 • Yalçın Aydın

  Ben .net'e geri dönüş yaptım ve güncelleme olayında ağzımın yandığı Huawei Ideos X5'ten (zorla 2.3 Beta çıkardılar o da sıkıntılı) sonraki cihazım sanırım Windows Phone 8'li olacak. Visual Studio için de Windows 8'li bilgisayar olarak da Zenbook Prime ama keşke 8GB seçeneği de olsaydı.

 • İlker G.

  - Internet kaçak dolu. http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/21844860.asp
  İnternet'e verdiğimiz fiyat malum belli.Üstüne 8mbit pakette 4mbit ile bağlanıyoruz sebeb altyapıymış.Sonrada kaçak kullananlara dava açacaklarmış.Verdiğimiz ücretin karşılığını alamıyoruz o zaman bizde mi dava açalım ?

 • Bloody @bloody

  Bu Xbox konusunda ayrı bir program yapar mısınız? Veya iyicie bilgilenmek için yönlendirebilr misiniz? Garanti,puan,konsol,aksesuar vs. geldi ama nereden alınacak?

 • Harun

  Levent bey, Metro Last Light benim için Company of Heroes 2'dan daha önemli. Şu iki oyunu çıkarmadan başına bir şey gelemese THQ'nun.

 • exa

  metin 2 abdülkadir 4 😀

 • Mert A

  Gündem değerlendirmesi sonunda Levent abi 8X konusunda DH'yede gönderme yapmış 🙂

 • birDost

  Bu arada muhabbetin içerisinde Teknoseyir ekibiyle bazı konularda da olsa fikir farklılığı beyan eden biri olması güzel olmuş. Çok al gülüm ver gülüm oluyor Teknoseyir yayınları genellikle.

  • Mert A

   Tam tersi bu sitenin sevilen özelliği her konuda hem fikir olunmamasıdır. Sitedeki herkesin farklı konularda farklı görüşleri mevcut. Diğer sitelerde ki robot gibi ezberlenmeiş şeyleri söylemiyorlar.

  • tropik

   Sen televizyon kanallarında çok fazla tartışma programı izlemişsin. Birbirlerinden farklı düşündüklerinde, her Türkün yaptığı gibi diğerini ikna etme yöntemini seçmeyip fikirlerini açıklayıp devam ediyorlar. Belki bu yüzden fark etmemiş sindir.

  • Veysel

   Ben yüz defa Levent Bey'in Murat Bey'e veya Murat Bey'in Levent Bey'e, "ben aynı düşünmüyorum, aynı fikirde değilim" tarzında birşeyler dediğini duymuşumdur...

  • birDost

   Yaklaşık 1 yıldır tüm içerikleri kaçırmadan takip eden biri olarak bu podcastteki şekilde bir muhabbetin döndüğünü pek hatırlamıyorum. Ha şuanki format kötü mü, tabi ki değil. Yoksa niye 1 senedir her gün takip edeyim? Ama böyle daha net bir şekilde farklı görüş beyan edilmesi daha hoş bir hava katmış. Eleştirimin yıkıcı değil, yapıcı olarak algılanması dileğiyle...

  • Ziyaretçi

   Biz de takip ediyoruz ve yok öyle bir şey 🙂

  • Ziyaretçi

   "Al gülüm ver gülüm"den ziyade "Aklın yolu bir" durumu geçerli aslında. Yoksa her şekilde farklı görüşlerini gayet uygun bir şekilde dile getiriyorlar. 'Algıda seçicilik' gibi geldi bana sizinki biraz.

 • Ziyaretçi

  Harika bir bölümdü hiç mola vermeden 2.5 saat dinledim, bir kere bile duraklatmadım.

 • oyunlar

  Değerlendirme için teşekkürler...

 • Halil Akçalı

  üçüncü gelen arkadaş bir daha gelmesin lütfen. adını unuttum; soğuk esprileri, her cümlesinde hmmm’laması, bir çok cümlesinde işte ve hani kelimelerini gereksiz yere kullanıp cümlelerin ritmini bozması, hepsini geçtim sadece kulağa hitap eden bir yayında peltek konuşması resmen yayından soğuttu. yine de kendisini medeni cesaretinden dolayı tebrik ederim, tüm bu dezavantajlara rağmen yayına katıldığı için.

  mümkünse murat bey ve levent bey yanlarına başkasını almasınlar. teknolojiyle içli dışlı olmasam da sırf bu ikilinin hoş muhabbetleri ve levent abinin müthiş esprileri için dinliyorum. liütfen ikiniz devam edin abi.

  • ismail ozan izci @asaltek

   Kısmen katılıyorum, fakat oyun kısımlarını anlatırken Macit'in de katılmasını isterdim şahsen.

   Bu arada Can gerçekten bir fenomen oldu, adam otomobil fuarlarında gününü gün ederken, siz daha yok Raspberry Pi, yok win8, win phone falan tırmalayın durun.
   Adam kendine site kurup, yakında teknoseyiri de 500bin dolara satın alma planları kuruyor 🙂

   Gündemi hepimiz orijinal haliyle çok kabullendik, kendi konuları haricinde aranıza kimseyi yakıştramıyorum ben de . Gündemi sunarken, oyun kısmında MACİT, oto muhabbeti de varsa CAN gelsin, iki anlatıp uzasınlar. ÖZKAN zaten, hızır acil servis.

   "Haftalık Gündem" deyince akla LEVENT PEKCAN ve MURAT GAMSIZ ikilisi geliyor. Aranız hep iyi olsun, kavga yapmayın, güzel güzel anlaşın, bizi gündemsiz bırakmayın... 🙂

 • Enes

  Elinize sağlık İOS cihazlarında podcast olarak çıkmadı ama bir sorunmu var

 • Murat

  şu yayını artık android destekli yapın ya. illa win8 win7 mi kullanalım dinlemek için. Bakın donanımhaber hemen uyumlu hale getirmiş, sürekli like edin diyeceğinize biraz kullanıcı dostu yapın siteyi.

  • etgm

   Android destekli derken neyi kastettiniz anlayamadım, 2.3.3 yüklü Samsung Galaxy Gio ile, evimdeki kablosuz internet üzerinden, içinden çıkan internet gezginini kullanaraktan, dinleyebilmekteyim.

 • sivasspor @sivasspor

  o zaman evde pijama ile oturamayız. devamlı takım elbise ile mi oturacaz. peki bill gates de bizi görecek mi?

 • Veysel

  Twitter benim de kullanıcı şifremi sıfırlamış. Demek ki çok önemliyim ben de 😀

  Şaka bir yana, Twitter hesabımı çok az kullanırım, 20 kişi falan var takip listemde (zaten üçüü Teknoseyir, PCLabs, LP), takip eden de 3 4 kişi. Şifrem de güçlü sayılır... Güncelletti bana da.

 • Orophin Ancalime

  Merhabalar.

  Kayıdı dinleyemiyorum. Nasıl indirebilirim?

 • yiğit

  abi podcast yok 🙁 koyarsanız gerçekten iyi olur

 • Kerem @keremc

  iTunes'a niye yüklenmedi bu bölüm? Uzun olduğu için sıkıntı mı var acaba?

 • Enes

  İtunes'e neden yüklenmiyor? yok mu ilgilenen birisi? yorumları okumuyor mu? niye cevap verilmiyor?

 • Afsinyus @ufo

  indir deyince 1600kbps ile iniyor amadinlemeye gelince dinlenmiyor. Yok böyle saçmalık. teşekkürler fiber

 • Recep @recep

  Ya zaten bitecek diye ucundan azıcık azıcık dinliyorduk. Valla ilaç gibi geldi. Nice 2,5 saatlik programlara. Gündem yoğun olduğunda da her konuya ayrıntılı değinilse ne güzel olmaz mı?

 • Ziyaretçi

  Programın başlarında, Xbox'ın filmleri, oyunları vs. insan yüzüne bağlaması konusu biraz fazla mı abartıldı acaba ?
  Böyle bir şey olursa ben şahsen Xbox 'u alır camdan aşağı fırlatırım D

 • mustafa babayiğit

  teknoseyir apple podcastlerinde gündem değerlendirmesi yok..

 • whitenight

  2 sene önce windows işletim sistemli telefon almıştım. O zaman windows mobile 6.5 günceldi ve satılıyordu. Kısa bir süre sonra windows mobile 7 çıktı ve microsoft 6 serisine desteğini tamamen bitirdiğini söyledi. Öyle ki uygulama marketini tamamen kapattı. Şimdi 8 çıktı ve microsoft aynı şeyi 7 serisi telefonlara yaptı. Daha önce windows phone kullanmış birisi olarak hiç kimseye tavsiye etmiyorum.
  Bence hiçkimse gaza gelip almasın. 1 sene içinde tamamen desteksiz kalmayacaklarının hiçbir garantisi yok.

 • deniz

  Microsoft kendini iyice kaybetti.Bütün aileye lisans satmak ne demek illa korsana yönlenecez!

 • Tugay Bağcı @tugaybagci

  Ben Levent abiyle Murat abinin uyumunu daha çok seviyorum.. 3. kişi kim gelirse gelsin bence dikkat dağılıyor. ileri dönük böle misafir olayı devam ederse keyifsizleşir gibime geliyor.. fazla coşmayın ne kadar az insan okadar huzur..

 • bugra

  burak akmenek'i levelde takip ederdim ve beğenirdim... şimdi dinlemek beni mutlu etti. Ancak şöyle bir durum var,haftalık gündem değerlendirmesinde değil de spesifik bir konu üzerinde tartıştığınız videolarda konuk olarak gelmesi daha yerinde olur, podcast i herkes Levent-Murat olarak kabullendi.

 • gurkank35 @gurkank35

  Android ile ilgili öngörüler tutmamış tabi windows phone ile ilgili de