Twitter daki son 11 etkileşimim. Hepsi de sahte bankacılık reklamları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

@hsa size bir sorum olacak. belirlenecek bir lokasyona ait meteorolojik verileri belli bir aralıkla bana gönderecek yada benim bir servisle çekeceğim ücretli ücretsiz hangi servisler var. sizin bileceğinizi düşündüğümden sormak istedim. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar.
elimde zamanında çizgi elektronik den aldığım banana pi var. bununla beraber arduino kullanıp kendimi geliştirmek istiyorum fakat bu karta hangi os'u yükleyeyim bilemedim. sizce hangi işletim sistemi yüklemek mantıklı olur. şimdiden teşekkürler.
sitesindeki işletim sistemleri:http://www.lemaker.org/product-bananapi-resource.html

Banana Pi Images, Documents,Quick start Download | LeMaker single board...

Banana Pi Images, Documents,Quick start Download | LeMaker SBCs Community
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar. Sizden biraz yardım isteyeceğim. İnşaat mühendisiyim. Ofisimize bir pc lazım. Şu anda yaklaşık 8 yıllık sonradan takviyeli bir laptopum var. Onu kullanıyorum. Fakat hem 2. Bir pc’ye ihtiyacımız var hemde performans olarak yeterli gelmiyor. Dolar 3-4 bandında iken 10bin liralık bir pc toplama girişimim olmuştu fakat paramı başka yerlere harcamak zorunda kaldım.

Şu anki gelinen noktada 1 adet laptop yada masaüstü pc işimizi görüyor. Laptop olursa 4000 tl yi geçmek gibi bir düşüncemiz yok. Masa üstünde ise 6000 badından çok fazla çıkamayız. İnternette biraz araştırma yaptım fakat hoşuma giden bir laptop bulamadım. 2 bin tl’ye 6gb ram li telefon bulmak kısmen mümkünken 3500’e hala 4gb ramli laptop satılıyor bunu anlayabilmiş değilim. Benim için önemli olan cpu, ram ve sabit disk. Tavsiye edebileceğiniz laptop veya masaüstü sistem varmıdır. Şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

merhaba arkadaşlar sizden biraz yardım istiyorum. gündüz çalışyorum akşamları da evde çalışıyorum. bundan dolayı da bu çalışma temposu bazen bayıyor. bu bayma anında kafa dağıtmak için bir tane ps4 alsam mı diye düşünüyorum yaptığım araştırmaya göre önümde 3 ihtimal var.
a) 1 tb+7oyun 2020tl
b) 500gb alıp 1tb'a yükseltme+7oyun 2050tl
c) sahibinden den 500gb'lk alıp 4 oyun ve 1 tb yükseltme 2118 tl

bunların haricinde 500 lük alıp hiç yükseltmeyeyim dersem
a) 500gb+7oyun 1800
b) sahibinden den 500+4 oyun 1868 tl

merak ettiğim konu şu: 500 gb ne kadar yeterli olur 1 tb şart mı. en iyi ihtimalle 1800tl verilir mi. ve benim böyle bi heyecana ayıracak vaktim ve param var mı. evde 1 tane tv var onu da akşamları babam gil kullanıyor yani tv bana kalırmı emin değilim. kısacası çok kararsızım siz olsanız ne yapardınız. şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 21

#ikinciel #Satılık
2 adet 2gb ddr3 laptop ram'i
samsung 2Rx8 P3 - 10600s - 09 - 10 - F2 1333 mhz ram.
kullanmakta olduğum laptopta kapasite arttırımına gittiğimden dolayı boşa çıktı. ben bir sıkıntılarını görmedim uzun zamandır banamısın demeden çalıştılar. kafamdaki fiyat ikisi için 100 tl. kargo alıcıya ait. önce ödeme sonra kargoyu şeklinde yada mersin içi elden teslim olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba güzel insanlar sizlere birkaç sorum olacak. özellikle mali müşavir ve muhasebeci arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
inşaat mühendisiyim kendi adıma bir şahıs işletmem var. aldığım paralara karşılık serbest meslek makbuzu düzenliyorum, yanımda çalışan birisi yok, ofisimin kirası yok, kendi sigortamı da ben yatırmıyorum aynı zamanda başka bir yerde çalışıyorum orası yatırıyor. neyse gelelim soruma. piyasa durgun ondan dolayı fatura falan kesecek iş olmuyor. ama neredeyse her ay 100 lira damga vergisi ödüyorum. açıkçası ben bunu ödemek istemiyorum. muhasebecim de dünyadan bihaber. amacım vergi kaçırmak değil vergiden kaçınmak bunun için neler yapabilrim. devletin gençlere verdiği destekler var galiba bunlar nelerdir ne kadar yararlanabilrim.
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. #TeknoYardım #TSMuhasebecileri

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erturk @erturk

  Muhasebeci değilim,

  İş yerinizi kapatıp, işletme hesaplarını benzer sektörde çalışan bir arkadaşınız üzerinden devam ettirmenizi öneririm. Alış ve satış faturalarınızı arkadaşınızın işletmesine kestirip aradaki kdv' yi arkadaşınıza ödersiniz. Rica ile bu iş olur, arkadaşınız da bankadan kredi çekeceği zaman sizin kestirdiğiniz bu faturalar sayesinde daha fazla kredi çekebilir.

  Ailenizde bir emekli varsa işletmenizi onun üzerine yaparak bazı vergilerden muaf olabilirsiniz. (detayları bilmiyorum)

  Destekler için kosgep'i takip edin.

  Yine inşaat mühendisi bir arkadaşım iş ve işçi güvenliği sertifikası alıp yan gelir sağladı. Belki size de katkısı olur.

  Umarım bu dar boğazdan çıkarsınız, iyi akşamlar.

  • civilization @civilization

   ilk olarak yorumunuz için teşekkür ederim. mühendis olarak projelerin müellifliğini yapabilmem yani imza atabilmem için almam gereken evraklar var bu evrakları da başkasının üzerinden alamıyorum. yani el mahkum vergi mükellefi olmam gerekiyor. mevzu kazancım olduğu dönemde oluşan gelirler ve kdv'yi ödemek değil. mevzu o ay içerisinde fatura kesmemiş olsam bile yaklaşık 100 lira damga vergisi veriyorum. amacım bu damga vergisini ödememek.

Merhaba sayın teknoseyir takipçileri ve yoldaşları.
Sizlerden bir konuda yardım talep etmekteyim. proje işi ile uğraşan bir inşaat mühendisiyim. şu anda ilk nesil i7 işlemcili 4gb ramli emektar dizüstü bilgisayarım ile çizim ve analiz işlemlerini yapmaktayım fakat özellikle 10 kat üstü binaların hesaplarını yaparken analiz süreleri 1 saati buluyor. bununla beraber de bu işlem süresince bilgisayar kullanılamaz hale geliyor. bundan dolayı masaüstü bir sistem toplamayı düşünüyorum. yaptığım testlerde bu bir saatli süreyi 3. nesil i7 işlemci ve 32gb ramli bir sistem üzerinde yarı yarıya düşürebildim. kurmayı düşündüğüm sistemden beklentim yüksek ram, tek çekirdek performansı yüksek bir işlemci mümkün olursa m2 ssd olması ve mini itx olması. hali hazırda dizüstü bir bilgisayar kullandığımdan dolayı da güzel bir monitör. bütçem ise çok çıkmak istemesemde 11bin civarı. kaba taslak bir sistem kurdum. resmini ekliyorum. yorumlarınızı ve yardımlarınızı beklerim. şimdiden teşekkür ederim. #TeknoYardım #SistemTavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 17
 • KARAsinez @karasinez

  @orcun mantıklı bir liste önerebilir.

 • Orcun @orcun

  @civilization SSD değiştir derim,m.2 için çok yavaş kalıyor. HDD'i ise, 7200 rpm altı almamaya çalış. Soğutma kısmına çok takılma 240mm radyatörlü o kadar pahallı bir soğutucuya gerek yok zaten işlemcinden K takısı olmadığı için oc olmuyor. Yani 120mm radyatörlü bir soğutucu yeter.
  Bunun harici 4k olayına giriyorsan belli ki oyun da oynanacak 1080 yerine 1080ti'a odaklan.

  • civilization @civilization

   bu liste zaten bütün parçalar uzun süre araştırılarak seçilmedi. amacım bir maliyet çıkartmak bunu yaparken de ne en ucuzunu ne de en pahalısını kullanmaktı. yukarıda da belrttiğim gibi işlemcinin tek işlemci performansı benim için daha önemli çünkü kullanım amacımda yapılacak hesaplarda bir işlem sırası var bundan dolayı çoklu işlemci performansı sürece çok etki etmiyor. ekran kartı olarak yola ilk çıkarken amacım 1070 yada 1070ti idi ama 1080 ile arasındaki fiyat farkı çok olmayınca listeye 1080'i ekledim. 4k olayına girmeyi düşünmüyorum. 3xxx*1440 bir ekran da işimi görecektir. zaten şu anda 2 monitör kullanıyorum sistemi kurunca da 2 monitör olacak bundan dolayı çözünürlük çok da önemli değil benim için. bir de pahalı bir monitör ile bütçe çok artıyor ama benim bütçem ekran dahil 11bini çok geçmemeli.

   yardım ve yorumun için teşekkür ederim.

  • Orcun @orcun

   @civilization Birde mesela başak bir sıkıntı da var, ufak anakartta bellek sata slotları bunlar hep iç içe, atıyorum soğutucusu yüksek bellek taktınız ama o da nesi ? cpu'nun soğutucusu size engel oluyor takamıyorsunuz yeterli pay yok. + daha az sata portu + daha az bellek slotu falan hep eksi yönü ama ilerde ya nasılsa ufak kasaya geçerim düşüncesi varsa tabi bilemiyorum.

  • civilization @civilization

   @orcun kasayı matx ile değiştirince şöyle birşey yapsak nasıl olur. kasa ve monitör hariç 10300 oluyor. sizce bu şekilde nasıl olmuş. gene belirtmeliyim ki sadece işlemci hakkınca az buçuk bilgim var bir de 1080'i biliyorum. geri kalan parçalarla ilgili bir fikrim yok açıkcası.

  • Orcun @orcun

   @civilization Bu şekilde çok daha mantıklı olmuş belleklerde bu arada intelde frekansa pek takılmayın çok öyle amd gibi etkisi yok. Hani 2800 2600 mhz de bakın ki onlarla fiyat farkı ne kadar ? sonuçta boyut önemli olan.

  • civilization @civilization

   @orcun teşekkür ederim. ben vakit buldukça biraz daha araştırayım neyden kısıyorum neyden kısamıyorum öğreneyim. bir liste daha çıkartıp en sonunda alayım. peki parçaları alabileceğim fiyat araştırması yapabileceğim tavsiye edeceğiniz satıcılar varmıdır. ben şu anda inventus nanokatalok vatan ve teknobiyotik'e bakıyorum sadece bütün parçaları aynı yerden alma zorunluluğum da yok en ucuz ve mantıklı neresiyse oradan alırım.

  • Orcun @orcun

   @civilization Mesela işlemci de pek fiyat farkı yok https://www.incehesap.com/intel-core-i7-8700-coffee-lake-3-20ghz-12mb-soket-1151-islemci-fiyati-37468? 1432 tl diyor kampanya ile vs. http://www.uzmanlarpc.com/urun/corsair-cw-9060025-ww-hydro-h100i-v2-su-sogutma-extreme-performance-cpu-sogutucusu? soğutucu mesela daha pahallı dışarda. SSD de biraz fark var 678 lira https://www.teknolojipazar.com/corsair-force-mp500-240gb-ssd-m2-30002400-cssd-f240gbmp500
   Anakart mesela tamam özellikleri güzel ama 953 lira da az para değil. Z370 çipsetler 600 liralarda geziniyor mesela.

 • burak karakus @yokkullaniciadi

  Nonlineer analiz yapıyorsanız xtreme serisi işlemci seçmekte fayda var. Bu durumda bütçe nasıl ayarlanır onu bilemem, belki ekran kartından kısılabilir.

  Lineer çözüyorsanız bu sistem yeter de artar bile. Mesh sayısını azaltın:)

  • civilization @civilization

   google'a i7 ekxtreme yazdım gördüğüm rakam bütün sistem le aynı olunca koşarak uzaklaştım 😀 tam rijitte şu anda kullandığım sistem fazlasıyla yetiyor ama özellikle düzensizlikler ve maliyet kaygısından dolayı yarı rijit çözüm yöntemini kullanıyorum (idecad) z+15 bir bina da 47 dk analiz sürüyür bir kaç dk da analiz sonrası programın kendine gelmesi sürüyor. özellikle ufak tefek değişiklikler sonrası tekrar analiz yapıp o süreyi beklemek zulüm gibi. sonuç olarak xtreme çok pahalı ona gücüm yetmez. genede teşekkür ederim.

 • spawn_king @spawn_king

  Öncelikle listeye baktığımızda kasanın mutlaka değişmesi lazım. O soğutucuyu o kasa taşıyamaz. Özellikle soğutması daha iyi bir kasa tercih etmeniz gerekir. Samsung m2 ssd tecih etmenizde ayrıca 7200 rpm çalışan bir diske yükseltilmesinde fayda var.

  mini itx kasa kullanmayacaksanız mini itx anakarta boş yere para vermeye gerek yok. Mini itx kartlar gerçekten pahalı oluyor. Ayrıca işiniz için dört slot bulunan bir ram yuvası daha faydalı olur bence.

  İşiniz için amd ryzen incelemelerine de bakabilirsiniz. Programdan programa çok farklılık gösteriyor performanslar. Bir göz atmanızda fayda olur.

  • civilization @civilization

   ilk önce cevabınız için teşekkür ederim. gönlüm her ne kadar küçük bir sistem toplamaktan yana olsa da gördüğüm kadarıyla bu mümkün olmayacak. matx bir sistem ile devam etmeyi düşünüyorum. hdd ve ssd konusunda haklısınız ilk listede tercih 2tb olacak şekildeydi rpm'ye hiç dikkat etmemiştim. zaten amacım da kaba taslak bir maliyet çıkartmaktı. işlemci konusunda amd maddi olarak çok iyi bir rakip oluyor evet ama render almayacağım için bana tek çekirdek performansı gerekiyor. kullandığım programla ilgili yaptığım araştırmalarda da yazılımcı firma biraz intel tavsiye ediyor gibi.

  • spawn_king @spawn_king

   @civilization Anladım dediğinizi. Bir tane de ben çıkardım. Maliyet yönünden bazı konularda bence çarpıklık var. Sonradan farkettim OC desteği olmayan işlemciye 240 mm sıvı soğutucu çok gereksiz. Size boş yere maliyet yüklüyor. Mid tower kasa kullanacaksanız boşuna maliyet oluyor aynı şekilde. Bunun yerine atx anakart daha uygun olur. Haa mini alacaksanız zorunlu dğeil ama bir şekilde istiyorsanız mini itx kasaya bakmanızda fayda var. Çünkü ileriye dönük olarak da maliyetler ortaya çıkıyor.

   OC'siz işlemciye sıvı soğutma alsanız o sıvı soğutmanın performansı boşa olacak. Yani hiçbir zaman ihtiyaç duymayacağınız bir soğutma sistemi oluyor.

   İçinizde mini itx sistem varsa kasayı da mini itx'e göre seçmenizde fayda olur. Daha sonra değiştirmek istediğinizde elinizdeki kasa boşa çıkacak, satacak olursanız zararına satacaksınız ve yeni mini itx kasa alacaksınız.

   Ekran kartı ve 4k sizin tercihiniz anladığım kadarıyla onun için birşey denilmez. Oyun da varsa hedefte güzel tercih.

   Bu da benim topladığım sistem belki yardımcı olur.

  • civilization @civilization

   @spawn_king tekrarda teşekkür ederim. ekran kartı ve monitör biraz olmuşken iyisi olsun şeklindeydi. o kadar ihtiyacım var mı bilmiyorum biraz şımarıklığa kaçıyor gibi 😀 sıvı soğutmayı tercih etmemin sebebi aslında ses. evde çalışıyorum ve genelde gece çalışıyorum ondan dolayı ses istemiyorum. sessiz olacağını düşündüğümden sıvı soğutma tercih etmiştim. kafamı verebileceğim bir zaman aralığında sistemi daha detaylı inceleyeceğim.

  • spawn_king @spawn_king

   @civilization Sessizlik opsiyonu da istiyorsanız biraz daha irdelemek gerek 🙂 Şimdiden hayırlı olsun gönlünüzce olsun.

  • civilization @civilization

   @spawn_king Teşekkür ederim. bakalım daha cebimde o kadar para yok. gelince üzerine daha çok yoğunlaşıp son noktayı koymayı düşünüyorum.

Merhaba sayın yetkili ve bilgili ağabeyler, bir sorum olacak. emektar dizüstü bilgisayarımdaki 120gb lık ssd yi yetmediğinden 240gb'a yükselttim. bu fırsattan istifade win7'den win10'a da terfi edeyim dedim ama görüntülerde sıkıntı var. pc her kapatılıp açıldığında kullandığım 2 ekrandan birinde harici uygulamaların yazıları bulanık oluyor. bu sıkıntıyı nasıl geçebilirim.

şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8