İhtilal Kutu Oyunu - Yakın Siyasi Tarih

 

Dün akşam bir arkadaşım bu kutu oyununu bize hediye olarak getirene kadar, bu oyun hakkında hiçbirşey bilmiyordum. Oynarken çok keyif aldığım ve belki burada da benim gibi bilmeyenler de vardır diye düşünerek paylaşayım istedim. Sonuçta bu bir kutulu masa oyunu ve legal olarak da satıldığı için siyasi içerik değildir diye umuyorum (oyunun tüm içeriği siyasi gerçi, bu da büyük ironi🤔) ama sorun teşkil ederse tabiiki kaldırılabilir.

Oyun yakın siyasi tarihimizi konu alıyor. Oyunda seçebileceğiniz iki görüş var, bunlar:

* Altı Ok (ne olduğu malum)

* Kırat (bunun da ne olduğu malum)

her görüşün kendine ait bir zarı, pulları ve zaman zaman oyuna katılan ve destek sağlayan yan kuvvetleri (ülkü ocakları, sol örgütler, sendikalar vs) var. Amaç, belli periyotlarla tekrarlanan seçimler sonucunda iktidar olabilmek ve bu yolda da gerekli siyasi adımları atabilmek ve de tabiiki örgütlenebilmek (polis, ordu, üniversite, sermaye, vs) Örgütlenmesi kuvvetli olup seçim sonucunda muhalefette kalan oyuncu bile yer yer ciddi avantajlara sahip olabiliyor.

Oyunda herşey güllük gülistanlık değil, oyunun adında da geçtiği üzere arada ihtilaller de oluyor ve bu ihtilaller pozisyonunuz yada görüşünüze göre hep negatif değil bazen pozitif bir etki de gösterebiliyor 😄

Oyunda 2 grup kart var, ilk grup kart ihtilal kartı. Oyun, bazı noktalarda bu kartı çekmenizi istiyor. Bu kart gerçekleşen ve etkileri olan bir ihtilal de olabilir, başarısız bir darbe girişimi de olabilir.

Oyunun keyifli bulduğum diğer kart grubu ise olay kartları. Olay kartları üç farklı zaman diliminde geçen olayları kapsıyor. Bulunduğunuz zaman dilimine göre bu kart grubundan bir kart seçerek kartın dediği şekilde hareket ediyorsunuz.

İlk dönemin adı Lefter:

ikinci dönem olay kartlarının grubu da Metin Oktay olarak geçiyor:

Üçüncü ve son Olay kartı grubu da Metin-Ali-Feyyaz dönemi 😊

 

Oyunu ilk başta anlamak biraz zor gibi, çok fazla kart, değişik pullar ve örgütlenme yapısı var. Ancak konu yakın tarihimiz olunca zaten otomatik olarak kolayca adapte oluyoruz. Ben kendi adıma, her ne kadar şok edici olsa da Kırat ile oynamayı çok keyifli buldum 😂 Polis’de örgütlenme, sermayeyi destekleme, siyasal islamı kullanma filan neyse çok da detaya girmeyeyim, uçurulurum belki 🤣

 

Sözün özü, bu oyunu hem keyifli hemde oldukça öğretici buldum. Youtube da detaylı şekilde nasıl oynandığı da anlatılmış. Ona da bakabilirsiniz. Ben bu oyunu, şayet bulabilirseniz, kesinlikle tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör