Kobo Aura - Edition 2 İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, size yaklaşık 6 aydır aktif olarak kullandığım e-kitap okuyucu olan Kobo Aura Edition 2 hakkındaki görüşlerimi aktaracağım.

Cihazın en büyük özelliği sahip olduğu elektronik mürekkep teknolojisine sahip olan ekranı. E-Ink teknolojisinin en büyük avantajı düşük güç tüketimi ve gerçek bir kağıttan okuyormuş gibi görüntü sağlaması.

E-Ink teknolojisini açıklamak gerekirse ekranın yüzeyinde bir tarafı siyah(Negatif yüklü), bir tarafı beyaz(Pozitif yüklü) kapsüller yer alıyor. Ekranın alt tarafındaki iletken katman ile ekranın belle bölümlerine sinyal verilerek bu kapsüllerin yönünü değiştiriyorsunuz. Enerji tüketimin en masraflı kısmı bu dönüşümler sırasında olmakta. Bu sebepten ekran normal bir ekran gibi sürekli yenilenmediğinden çok daha az enerji tüketiyor. E-Ink ekranlarda panel ışık üretmediğinden, ekranı görebilmeniz için ekstra bir ışık kaynağına ihtiyacınız var.(Yani bir ortam ışığına. Örn: Güneş vb.) Ekranın mat yapısı sayesinde normal kullanımda bir sıkıntı teşkil ekmiyor.

Kobo Aura - Edition 2'nin Teknik özellikleri;

Ekran: 1024x768 çözünürlüklü 212 ppi 6” Carta E-Ink Dokunmatik ekran
Ağırlık: 180g
Boyutlar: 159 x 113 x 8.5 mm
Depolama: 4 GB kapasiteli yerleşik bellek, 3.000 eKitap depolayabilir
Önden ışık: Sağlamlık ve düzgün ışık dağıtımı için mikro ince kaplama ile birlikte dahili, tamamen ayarlanabilir Konfor Işığı (ComfortLight)
Özelleştirilebilir: TypeGenius: Özel yazı tipi ağırlığından ve keskinlik ayarlarından seçilebilecek 11 farklı yazı tipi ve 40 boyut seçeneği
Desteklenen formatlar: Orijinal olarak 14 dosya biçimi desteklenir (EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)
Halk Kütüphanesinden aldığınız eKitapları okuyun
Bağlantı: Wi Fi 802.11 b/g/n, Micro USB
Pil Ömrü: Yaklaşık 2 Ay (Aydınlatma kapalı)
Diller: İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Felemenkçe, İtalyanca, Brezilya Portekizcesi, Portekizce, Japonca, Türkçe
Diğer: Reklâm ya da dikkatinizi bölecek herhangi bir şey yoktur

Kobo Aura  Edition 2, kendisiyle benzer boyutlarda basit bir kutu ile gelmekte. Kutu içerisinde kendisi, 1m(Uçlar dahil) microUSB kablo ve teknik dokümanlar ver almakta.  USB kablosu HTC'nin beraberinden çıkan kablolara bezemekte.

Kobo Aura  Edition 2, oldukça kompak, hafif bir yapıya sahip. Plastik gövdesinin mat yapısı ve arka yüzeyin dokulu yapısı sayesin elde tutması kolay olmuş. 180 gram ağırlığı uzun kullanım sırasında beni rahatsız etmedi. Cihazın ön yüzündeki ekran ile çerçeve arasında kot farkı yer almakta. İlk başta ekranın çerçeveye göre daha derinde olması beni rahatsız etti.(Sonuçta dokunmatik ekranlı telefonlarda böyle değil) Ama bu durum kullanım sırasında herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Cihazın çerçeve kalınlıkları da ideal. Alt taraf biraz daha kalın tutulmuş be sol tarafa doğru Kobo logosu yer almakta. Cihazın ekranın üst sağ kısımda şarj için bildirim LED'i(Beya renk) yer alıyor. Alt yüzeyde ise ortalanmış data ve şarj için Micro USB portu ile yanlarında teknik detayların yer aldığı yazılar bulunmakta. Cihazda yer alan tek fiziksel buton cihazın arkasında, sol üst kısımda yer alıyor. Açık mavi renkli bu düğme cihazın açıp kapatmak için hemde cihazı uyku moduna geçirmek için kullanılıyor.

Kobo Aura - Edition 2'de 1024x768 çözünürlüklü, 16 farklı düzeyde gri tonlama yapabilen dokunmatik E-Ink ekran yer alıyor. Çözünürlük kitap okuma veya resim gösterimi çok iyi, kaliteli. Dokunmatik hassasiyetini pek beğenmedim. Sanırım üzerindeki dokunmatik panelin çözünürlüğü daha düşük. Genelde küçük font boyutlarında kitap okuduğumdan kelimeleri seçerken veya açıklama için linklere dokunmaya çalıştığımda yanlış bir yeri seçmiş oluyor. Dokunmatik tepkisi ise cihazın e-Ink ekranı sebebiyle yavaş, hantal.

Gece kullanım için Kobo, okuyucunun ekranın üst ve alt kısmına beyaz renk LED koymuş. Böylece cihazı geceleyin veya karanlık ortamda da rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. LED'lerin renkleri belki üst seviyedeki ürünlere benzer şekilde sarı dönük olabilirdi.(Telefonlardaki mavi ışık filitresine benzer) Böylece göz sağlığı için daha zararsız olurdu. Işık düzeyi ise 100(Arayüzde 100 kademe) kademeli yapıda elle, dokunmatik arayüz ile kontrol ediliyor.

Kobo Aura'nın ekran kalitesi çok iyi. Ekranın mat yapısı sayesinde gündüz kullanımda herhangi bir yansıma sıkıntısı veya sorun yaratmıyor. E-Ink ekran gerçek bir kağıda bakıyormuşsunuz gibi bir etki yaratmakta. Gece ışığı ise daha öncede belirttiğim gibi sarı tonlarda olabilirdi. Cihazda herhangi bir otomatik parlaklık sensörü olmadığından ışık düzeyini elle ayarlıyorsunuz. Ben geceleyin cihazı kullandığımda genellikle ışık düzeyini %2'de tutum.

Bu tip cihazların arayüzleri ve marketleri çok önemli bir kıstas teşkil etmekte. Şuan gördüğüm kadarıyla Türkiye pazarında D&R'ın(Birde İdefix) sattığı  Kobo ve Babil'in sattığı Calibro yer alıyor. Ben Kobo'yu tercih etim. Kobo Aura Türkçe'de dahil olmak üzere toplamda 12 dil destekliyor. Basit bir arayüze sahip Kobo'nu asıl amacı kitap okutmak olduğundan ekstra bir özellik veya işlev yer almıyor(Gibi).

Kobo Aura'nın arayüzü oldukça basit ve tükçe. Cihazı ilk açıp, kurulumu yaptıktan sonra basit bir ana ekran sizi karşılamakta. Ana ekranın üst kısmında menü tuşu, bulunduğun ekranın ismini olduğu başlık, ekran parlaklığı, Wi-Fi, Pil,  Eş zamanlama ve arama butonları/Simgeleri yer alıyor. Ana ekranda faklı kısımlar, pencereler yer alıyor.Son okuduğunuz kitaplar, cihazda veya kobo hesabınızda yer alana kitaplar, Okunmamış kitaplar, Kobo mağazası önerisi ve  Pocket kısmı yer alıyor. Son okuduğunuz kısımda kitap kapakları ve okuma yüzdesi yer alıyor.

Cihazın ana menüsünde, Ana Sayfa, Kitaplarım, Koleksiyonlarım, Makalelerim, Göz At, Tavsiye Edilir, İstek Listesi, Etkinlik, Ayarlar ve Yardım başlıkları yer alıyor.

Bu başlıklara en çok kullanacağınız kitaplarım için tüm kitapları listelenmekte. Bu ekranda kitaplar, yazarlar ve koleksiyonlar sekmeleri var. Kitapları listelerken filtreleme ve farklı özelliklere göre sıralaya biliyorsunuz.

Makalelerim kısmı ise Pocket kullananların işine yarayacaktır. Ben kullanmadığımdan yorum yapamayacağım.

Göz At başlığı ise aslın e-kitap marketi. Marketin ana sayfasında arama kısmı, size göre öneriler ve bazı başlıklar yer alıyor. Mağaza genel olarak çok zayıf. Çeşitlilik az ve genel olarak basılmış kitap parasında hatta yer yer daha yüksek fiyatta kitap satılıyor. Belki yabancı dilde kitap okuyanlar için daha avantajlı(fiyat olarak değil, içerik olarak) olabilir ama kitap mağazası çok zayıf. Kitap fiyatları daha uygun ve daha fazla içerik olmalı.

Tavsiye edilir ekranında ise okuma alışkanlığına göre size öneriler göstermekte. Bura kitabın açıklama ve ilk bölümü okumak için indirebiliyorsunuz.

İstek Listesi kısmına ise daha sonra almak istediğiniz kitapları ekleyip fiyatları takip edebilirsiniz. Mağaza veya Tavsiye Edilir kısmında kitap ekleme yapmaktasınız.

Etkinlik ekranı ise kendi okuma performansınızı gördüğünüz kısım. Burada en son okuduğunuz kitap hakkında kaç saattir okuduğunuz, oturum başına kaç saat harcadığınız ve genel kitap okuma performansınızı, bitirdiğiniz kitap sayısını görmektesiniz. .Birde ödüller sekmesi Swarm benzer etiketler yer alıyor ama daha ne işe yaradığını çözemedim. Etiket açamadım.

Belkide cihazı ilk açtığında gireceğiniz menü ayarlar menüsüdür. Burada sistem ayarlarını yapmaktasınız. En önemli başlıklar Hesaplar ve Okuma Ayarları kısmı. Hesaplar kısmında Kobo hesabınız, Pocket hesabınız ve Facebook hesabı bölümü yer alıyor. Cihaz kurulumunda zaten bir Kobo hesabı oluşturmanız, girmeniz gerekiyor. Sisteme eğer Facebook hesabını girerseniz ise okuduğunuz bir kitapta yazı paylaşabiliyorsunuz.

Kobo Aura'nın okuma ekranında ise farklı kontrol seçenekleri yer alıyor. Okuma ekranında veya ayarlar menüsünde okuma sırasında cihaz kontrol parofilini değiştirebiliyorsunuz. Örneğin ekranın ortasına dokunduğunuzda ayarlar/seçenekleri aktifleştirme, sağ ve sol kısımlar ise sayfa değiştirme gibi. Okuma ekranındaki seçeneklerde sayfalar arası geçiş için hızlı kaydırma çubuğu, kitap bölümleri listesi, okuma ayarları ve yazı tip, boyutu, hizalama satır ile kenar boşluklarını ayarladığımız  seçeneklerin yer aldığım butonlar aşağıda aktif olmakta. Ayrıca okuma sırasında kitap içinde kelime arama ile  herhangi bir sözcüğü veya cümleyi vurgulamada yapılabilmekte. Ayarlarda ekran ışığı kısayolunu aktif hale getirirseniz, okuma sırasında ekranın sol tarafında parmağınız yukarıya doğru kaydırarak ekran ışığını arttırabilir veya aşağı doğru kaydırarak kısabilirsiniz.

PDF veya Resim(jpg) gösteriminde ise bir sorun yaşamadım. Kendi ekranı göre bir şekilde gösteriyor. Multi touch ekran sayesinde kontrol kolay ve ekstra sanal navigasyon toşları ile kontrol ediliyor.

Kobo Aura Edition 2 hakkındaki görüşlerim ve performansına değinmek gerekirse. Cihaz kitap okumak için çok iyi bir ürün ama sadece kitap okumaya yarıyor. E-Ink ekranı yapı ve kalite bakımından çok beğendim. Gerçekten de gerçek kağıtmış gibi bir görüntü sunuyor. Ekranın dokunmatiği iyi ama sayfa değiştirmek için ekstra tuş olabilirdi.(NOOK GlowLight  benzeri) Arka aydınlatma sayesinde bence okuyanlar için e-kitap okuyucu biçilmiş kaftan. Çok rahat oluyor. Cihazın arayüzü basit ve Türkçe bence önemli. Cihazın pil ömrü ise gerçekten müthiş. Kullanımım boyunca tam şarjda ortalama 2 ay(Geçe okumada dahil-%2 ışık) dayandı. Cihaz üzerinde şarj için 5V-0.8Amper değeri yazmakta. BB Q5 adaptörü ile cihazı 3 saatte tam(%1-100) dolumunu gerçekleştirdim.

Cihazın beğenmediğim kısımları ise sadece kitap okumaya yaraması. Ne bilim, satranç vb. basit oyun olabilirdi. Veya bir mail istemcisinin olmasını isterdim. Sonuçta mail ile size gelen PDF dökümanlarınıza daha kolay erişebilirdiniz. Kolaylık sağlardı. Cihazda OTG desteği olabilirdi.

Kobo Aura Edition 2'yi kitap severlere tavsiye ederim. Ülkemiz koşullarında cihaz pahalı olabilir ama sadece kitap okuyan kişiler için uzun süre kullanacağından ve teknolojisi kolay kolay eskimediğinden alınası durumda. E-Kitap okuyucu gerek taşıma gerek gece okumada avantaj sağlamakta. Uzun pil ömrü sayesinde de şarj sıkıntısı çekmiyorsunuz. Ama asıl önemli kısım olan kitap tedarik konusunda ise mağaza yersiz ve pahalı. Tabi cihaza dışarıdan kitap aktarabiliyorsunuz.

Ortalama 500₺ fiyata sahip olan Kobo Aura Edition 2 kitap severlere ve bu tip cihaz arayanlara tavsiye ederim. Bence e-Ink ekran teknolojisinin dahada gelişmesi ve daha akıllı, daha çok özelliğe sahip yeni cihazlar çıkmalı.

#Kobo #Aura #KOBOAURA #Aura2 #eInk #MürekkepEkran #Kitap #KitapOkuyucu#ElektronikKitap

*İncelemedeki resimler teknik yetersizliklerden dolayı pek istediğim kalitede olmadı. Hesap makinesi için çektiğimden özür dilerim 😉

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler