İstanbul’dan kaçıyorum… bb

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Nesil4 VPS Windows 8 CPU Yüksek Bellek - 5 yıllık 1.429,99 TL
Godaddy'de nasıl olabiliyor ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Parmak iziyle mesai takibine hak ihlali kararı çıktı | DW | 15.03.2022

Anayasa Mahkemesi, Söke Belediyesi'nin parmak iziyle mesai takibi yapmasını kişisel verilerin korunması hakkının ihlali olarak değerlendirdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Belediye haklı gibi geliyor bana.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  memleketim olan söke belediyesi kör göze parmak sokmuş. kart ver bassın, tepeye de kamera koy, 100 tane çalışanın tipini tarat, kart basımıyla eşleştir, yine hile hurda varsa cezasını verirsin. kimse parmak basmıyorken kendi kendine metod geliştirmeye çalışmış.

  bana kalırsa yazdıklarım parmak basmakla aynı etkiye sahip, yüz taratma kısmıyla daha korkunç şeyler ama yasal olarak bir sıkıntısı yok. mahkeme de resmen git bunları yap demiş. ortalama bir vatandaş alelade bir şehir merkezinde her gün en az 10 mobese'ye takılıyorken parmak iziyle mi uğraşılır?

  • ozeba @ozeba

   Konuyla ilgili hiç bilgim olmadığı için soruyorum parmak iziyle kişisel veri ihlali sayılıyorsa yüz taramayla da sayılmaz mı? Farklı bir uygulama mı var bu konuda?

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @ozeba sayılır, sayılmalı ama ibb belediye başkanının öğlen yemek yediği yerin, kaç dakika kaldığının mobese kayıtlarının bizzat içişleri bakanlığı tarafından servis edildiği ülkede nasıl savunacaksın hakkını mahkemede? söylüyorum işte, istanbul'da en az 20-30 kameraya takılıyor vatandaşın %50'si, kayıtlar çarşaf çarşaf. git büyüklerden birine karşı suç işle, son 3 ayda hangi sokakta hangi adımı attığına kadar mahkemede izlersin. dolayısıyla daha hassas olunması gereken alanda (parmak izini bizzat işyerine basıyorsun, diğerinde sokakta geziyorsun) daha beter durumdayız ve kimsenin umrunda değil. bu ülkede kişisel veri güvenliği diye bir şey yok zaten. birsürü kişinin elinde bütün ülkenin tc no'su, adı-soyadı, adresi var, ne veri güvenliği allasen 🙂

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Fabrikalarda öyle maalesef parmak izi okutup giriyorlar.

 • Fikri @fikri

  Sürekli bu tür cezalar geliyor KVK Kurumu'ndan zaten. Anayasa Mahkemesi'nin kararı yeni olmuş.
  Sadece parmak izi varsa sıkıntı. Ama kart ve parmak izi varsa da işçi parmak izini tercih ediyorsa sıkıntı olmuyor genelde, diğer izinler alınıyorsa.
  Yüz taramada da aynı şekilde bir durum var.
  Parmak izi veya retina bilgisi kişisel veri olduğu için kullanacak kişinin izin vermesi gerekiyor.
  İşverenler de işçilerden izin alıyorlar. Ama işçi, işveren tarafından zorlanmış olabilir diye kabul edilmeyebiliyor. Tam olarak izin sayılması için seçenek sunulması vs. bir sürü ek işlem isteniyor.
  Ama mesela işyerinde bir yer var çok güvenli bir bölge. Müşterilerin gizli bilgilerinin olduğu sunucular var mesela. O tür durumlarda izin veriliyor.

Askerliğe elverişli değildir raporu almamla alakalı daha önce bir paylaşım yapmıştım.
Avukatım kaldırmamı istemişti dileyen kişiler için telegramdan soruları cevaplayabilirim ?

https://t.me/sayinvekilim

Ben 140 kg 1.84cm boy ile boy kilo uyumsuzluğundan elverişsizdir raporu aldım.
Raporu teslim ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 23 / 43

sonunda telefonla iletişimim görüşme seviyesine indi. artık tüm appleri windows 11'e kurup her şeyi buradan halledicem. yaşasın!!! #windows11

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

İphone 11 aldım, geceleri uzun pozlama yapabildigini fark ettim.

Sizde iphone kamera uygulaması dışında bir uygulama var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap