Galaxy M52'ye One UI 5.0'ı da içinde barındıran Android 13 güncellemesini kurdum. Kurulum ilk bittiğinde yaklaşık 15 dakika afalladı telefon, teklemeler takılmalar falan oldu. Dedim aha sıkıntıya sokacak beni. Sonra yeniden başlatınca her şey düzeldi. Android güncellemesi deyince insan büyük değişiklik bekliyor ama yok, görsel tarafta biraz var ama orada da ufak ufak şeyler. Animasyonlar bir tık değişmiş, gördüğüm kadarıyla hareketler daha büyük artık. Daha görünür olmuşlar gibi hissettim. Temalarda ufak tefek değişiklikler var, yeni beğenmediğim duvar kağıtları gelmiş ve durum çubuğundaki butonlar biraz daha küçülmüş.

Bunlar pek önemli şeyler değil ama benim önemsediğim nokta gördüğüm birkaç küçük hata düzelmiş ve genel performans biraz daha iyileşmiş. Mesela kamerada tekliyordu telefon, ana menüye dönmeye çalışırken gesture'a biraz geç tepki verebiliyordu, bunlar çözülmüş gördüğüm kadarıyla. Arka plandaki uygulamaya geri döndüğünüzde klavye eğer açıksa anlık animasyon sapıtması oluyordu bu düzelmiş. Geçişler daha kolay, genel olarak "gesturelar" daha tepkisel hale gelmiş. Parmağımı sola ya da sağa kaydırarak uygulama geçişi yapamıyordum ben önceki versiyonda mesela, bir türlü algılamıyordu rahat değildi. Şu an daha rahat olmuş. Karanlık ve aydınlık mod geçişini saate göre ayarlamıştım ben. Akşam olunca telefon karanlık moda geçiyordu ama geçişten sonra ana menüye dönmek istediğimde yine geç tepki veriyordu, bu da düzelmiş. Google Maps 60hz çalışıyordu bu düzelmiş. Özetle genel olarak iyiye gitmiş telefon. Bence güncellemekte bir sakınca yok. Bir şeyleri bozmadığı hatta düzelttiği için ben beğendim. 😀 Aslında hep böyle olmalı ama işte nelere alıştırılmışız ki seviniyoruz. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://eksisozluk.com/celal-sengorun-duzce-depremi-hakkindaki-gorusleri--7477156

Celal Şengör, İstanbul üzerindeki stres feci arttı demiş. Halkı uyandırmaya çalışmaktan da yılmış adam, sevdiklerini uyarıyor artık sadece. Fatih Altaylı'ya "Fatih, şehir içinden kaç ve canını kurtar, Fatih'siz bir hayat istemiyorum" demiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  Fatih kaçıp kurtuldu diyelim. Kalan 15 milyon ne olacak? 15 milyonu geçtim *KAF güzergahındaki diğer iller? Peki ya **DAF? Diğer deprem üreten sistemler?

  Kaçmak mesele değil. Mars'a yerleşmediğiniz sürece de depremden kaçamazsınız. Ama az ama çok depremi yaşayacaksınız. Önemli olan hazırlıklı olmak.

  Kendi kendinize şu soruları sormalısınız; Şu an bulunduğum binanın tamamını, hızlı bir şekilde 5cm sağa 5cm sola sallayınca sağlam durabilir mi? Birisi bunun kontrolünü yapmış mıdır? Sağlamlığı denetlenmiş midir? Bu esnada evin içinde devasa neler devrilip düşebilir?

  *Kuzey Anadolu Fayı
  **Doğu Anadolu Fayı

  • altalena @altalena

   Kalan 15 milyon 20 senedir depreme yeterli baskıyı yetkililere yapmamanın ve yanlış oy tercihlerinin bedelini ödeyecek(kurunun yanında tabii ki yaş da yanacak). Üzücü, sert ama gerçek bu. İstanbul depreminde, depremden ölmeseniz bile deprem sonrası süreçte birçok insanın hayatı kayabilir. Bu saatten sonra 15 milyonun bu konu üzerinde yeterince durmayacağını da öngörerek, kaçan kendini kurtarır mantığı ile "mümkünse" İstanbul dışına gitmek lazım.

 • Hakan @i12mini

  2007 deprem yönetmeliğine uygun evler güvenli sayılabilir. 2018 deprem yönetmeliğine uygun yapılan evlerde ise güvenle oturabilirsiniz. ( yapı ruhsatı tarihleri 2007 ve 2018 olanlar)

 • motac @motac

  Beton ve uygulama kalitesi iyiyse doğru denebilir ama kolon kırıp tesisat geçirilen kafaya göre tadilat yapılan ülkede eğer müstakil evde oturmuyorsanız şans düşük. Evler dip dibe sizinki dursa yan gidecek ayrıca büyük şehirlerde yağma kaçınılmaz. Öyle yönetmelikle falan olmaz denetim ve bilinç olmadan ne yaparsanız yapın sonuç kötü olacak bu demografiyle hele hayal bile edemiyorum. Beton hazır olunca kaliteli olur diye yediler milleti ama bir denetim yapılsa herkes şok olur sektörde iş yapıyorsanız veya çevreniz varsa bu alanda zaten ülkeyi toptan yıkıp yeniden inşa edilmesi gerektiğini görüyorsunuz.

Crytek tekrardan canlanmaya başlamışken Crysis 3'ü indirip tekrar bir bakayım dedim, grafikleri hala muazzam. Neredeyse 10 yıl önce çıkmış bir oyunun halen daha böyle görünmesi inanılmaz bir şey. Müzik ve seslendirmeler zaten çok iyi. Yani şu grafik, ses ve fiziklere adam akıllı senaryo ve oynanış eklenseymiş ortaya nasıl bir şaheser çıkarmış hayal edemiyorum. Ellerinde bu teknik varken kabız Crysis hikayesinden devam etmek yerine, Cyberpunk daha portakalda vitaminken, Cyberpunk tarzında bir hikaye ve oynanış mekanikleriyle oyun dünyasını kasıp kavururmuş. Ama bu haliyle girdikten 45 dakika sonra sıkılıp kapattım. Yazık yani.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mustafa N. @mustafanr

  Prophet'in adada yaşadıklarını anlattıkları bir hikayeyi çok merak ediyorum.

 • x.slymnyldrm @x-slymnyldrm

  Baştaki geçilmeyen sahneler yüzünden hep orada bekledim bekledim sonra kapattım

 • reducto @protego

  Zamanında ayıla bayıla oynamıştık, şimdi sarmıyor tabi. Ses fizik ve mekanikler olarak 10 yıl öncesi olarak düşünmek lazım, o zamanlar için gayet iyi geliyordu

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   Ses ve fiziğe laf etmemiştim aslında, gayet iyi dedim. 😀 Zamanında ben de oynadım ama benim problemim senaryosu ve oynanışıyla. Kişisel olarak senaryo hiç ilgimi çekmedi ve oynanışı da sığ bence. Crysis 2'nin oynanışından yay hariç ne farkı var bilmiyorum. İyi bir senaryo, görev dizaynı ve oynanışla gayet iyi olurdu ama bu haliyle çok sıradan kalıyor.

  • reducto @protego

   @emir-akdemir Hızlı okurken yanlış okumuşum o kısmı 🙂

   Ben ilk oyunun remaster'ına bir baktım da, bir yerde takıldım, 15 sene önce takıldığımı hatırladığım yerde takıldım yine 😀 Çok zor geçemedim, bir de save sistemi eskisi gibi, sadece belli noktalarda save ediyor, hiç geliştirmemişler, ona gerçekten katlanamazdım, bıraktım sildim oyunu 😀 İstediğin yerde save yapmana izin vermeyen, sadece bölüm başlarında veya belirli noktalarda save yaptıran oyunlara katlanamıyorum artık, çok zaman kaybettiriyor, zamanım değerli ya

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   @protego Eski oyunların save sistemine ben de katlanamıyorum. Bir yeri 2-3 defadan fazla denedikten sonra çığlık atasım geliyor. 😀

 • Ekrem @huseyinekrem

  Günümüz oyunlarında bir kabızlık var. Görsellik normal, über düper süper değil, senaryolar yavanlıkta çığır açmış, oynayış desen en son ne zaman AAA bir oyunda yenilik gördük? Yıllar önce Titanfall 2 de bu zaman atlama mekaniği vardı, o kadar sanki? RPG yapıyor diyalog yok, ekipman çeşitliliği az... FPS yapıyor vuruş hissi yok, herkes mermi süngeri... Eskisi gibi oyunlara özen gösterilmiyor artık.

  • reducto @protego

   Görsellik normal derken? Cyberpunk, RDR 2, Bright Memory, Forza Horizon 5, son yıllarda çıkan PS exc oyunlarının hepsi, COD, BF, Avengers.. bunlar über süper düper değilse ne? 😀 Ne bekliyorsun ki tam olarak?

   Senaryosu harika oyunlar mevcut

   RPG olarak gerek MMORPG, gerekse izometrik RPG olarak çok güzel oyun örnekleri var. first person/third person view olarak rpg'lerin sayısı azaldı çünkü bu türde rpg'lerin yapım süreci günümüzde beklentisi oluşan geniş ve detaylı oyun anlayışıyla aşırı zor. Witcher 3 gibi, Skyrim gibi, Persona örneklerin az olması bu yüzden. Oyun geliştirme süreçleri 5 yılı geçmeye başlamışken stüdyoların bu işin altına girmek istememesi anlaşılır bir durum

   Mermi süngeri kısmı TTK ile ilgili. TTK az olursa eğlenemezsin, çok olursa sıkılırsın. TTK konusunda sektör standardı oturdu. Bunun dışında kalan oyunlar çok niş kitleye hitap ediyor. Arma 3 gibi. "Mermi süngeri", gerçekçi. Kaç kişi oynuyor bu oyunu? Tek kurşunda ölmek/öldürmek oyunlarda eğlenceli değil.

   Yenilik olabilecek pek bir şey yok. Yapılmayan bir şey kalmadı çünkü. Tüm eğlence sektöründe geçerli bu. Ne işlenmeyen film senaryosu kaldı, ne dizi kaldı, ne yazılmayan kitap türü kaldı ne de oyun. Var olanları geliştirmek gerekiyor artık. Asıl yenilik VR kısmında ama hala erken dönemdeyiz

   Yenilik olarak benim sayacağım oyun Titanfall 2 değil de Bright Memory Infinite olurdu. Alıştığımız mekaniklerin değişmesi gerekiyor artık, BMI da bunun güzel bir örneği. Ama soralım burada kaç kişi oynadı 32 liraya satılan bu güzelliği? 5 kişi çıkmaz. Millet yenilik istiyor ama alıştığı şeylerden vazgeçmiyor. Firmalar da bunu bildiği için çok farklılaşmak yerine var olan formülleri geliştirerek devam ediyorlar biraz da

   Bence senin şikayetlerinin kaynağı oyunlar değil, alışmışlıkla alakalı. Oyun oynamaya ilk başladığın yıllardaki hissiyatınla şimdiki aynı değil, çünkü göre göre,deneyimleye deneyimleye alışıyorsun ve artık kesmiyor. Herkes böyledir bu arada. İlk yıllarda her şeye vaov vaov yaparken artık en afili oyun bile normal geliyor. 15-20 sene önce günümüzdeki oyunları görsek kafayı yerdik. 10-15 sene öncesine kadar teknoloji hala gelişmekte olduğundan düşünülen ama yapılamayan işler vardı, teknoloji geliştikçe onların da hepsi yapılır oldu. Teknolojinin şu an fotorealistik grafik hariç engel olduğu bir şey kalmadı gibi. O yüzden yenilik olmuyor gibi hissetmek normal

İlker Canikligil, Trexo ile birlikte telefon ve kameralar için rig tasarlamış. Bu işlerden çok anladığım söylenemez ama kullanışlı duruyor. Belki ihtiyacı olan çıkar. Flu TV'ye özel indirimli satılıyormuş şu anda.
https://www.youtube.com/watch?v=k6DR6orRegE&ab_channel=FluTV

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

Google'dan telefondaki fotoğraf ve videoları yedeklemesi için 100GB'lık bulut alanı almayı düşünüyorum ancak Fotoğraflar uygulaması her şeyi yedeklemek istiyor. Bense sadece belli klasörlerin, mesela DCIM içerisindeki Camera klasörünün yedeklenmesini istiyorum çünkü aldığım ekran görüntüleri veya indirdiğim görseller genellikle önemsiz şeyler. Hepsinin yedeklenmesi feci kirlilik yaratacak. Bunu yapmanın bir yolu yok mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şimdi derdini seveyim butonu göndereceksiniz ama, yıllardır aklımda olan bir soru var: Bu bilgilendirme kutucukları niye ekrana rastgele saçılmış gibi duruyor? 😀 Ortadaki bile tam ortada değil, azıcık solda duruyor. Abi neden? Niye derli toplu bir bilgilendirme köşesi yok mesela? 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternetim 100mbit ve bağlantıda da herhangi bir problem yok ancak Youtube'da video izlemeye kalktığımda otomatik olarak 360p'ye çekip duruyor. Ben 1080p yapıyorum o bir süre sonra tekrar indiriyor. Otomatiği tamamen devre dışı bırakmanın ayarı var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 17

15-20 bin lira arasında masaüstü bilgisayar almayı düşünüyorum. Bu bütçe sadece kasa için. Beklentim çok yükseklerde değil 1080p 60 FPS'de birkaç yıl boyunca üzmeyecek bir sistem istiyorum. Piyasayı çok uzun zamandır takip etmiyorum ama RTX 4000'lerin çıkacağını biliyorum. Beklemek istemiyorum fakat 4000'ler bu kadar yakınken de emin olamadım. Bu senaryoda kısa vadede bana ne katkısı olur yeni serinin? Fiyatların düşmeyeceğini tahmin edebiliyorum ama güncel kartı yakalayabilir miyim? Bir de ilk önce 4090 gibi yüksek seviye kartlar çıkıyor, diğer seviyelerin çıkması aylar sürüyor diye biliyorum. O kadar beklemek istemiyorum. Sizin görüşünüz nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 15
 • Orcun @orcun

  Tabi önce amiral gemisi yüksekler çıkıyor. En basiti 4080 çıkacak 4090 çıkacak sonra birkaç ay içinde de 4070 çıkar. Aradan bir gene 3 5 ay geçer 4060 çıkar. E şimdi yani bu biraz dert. Sen 1 sene bunu mu bekleyeceksin ? + yani ne kadar bir fark olacak ki ? Bende şuan 3060 var her oyun high ultra ayarda 60 fps üstü takılıyorum. Yeni oyunlarda böyle eskilerde böyle daha iyi vs. e oyunların hali de ortada yani ? bu sene gta 6 çıkmayacak, veya böyle ağır abilerden bir oyun ? forza horizon 6 çıkmayacak değil mi ? tamam ileriyi düşünelim sistem toplarken ama o kadarda ileriyi düşünmekte çok saçma oluyor. Şöyle düşün şuan 2060'ı olan adam sence mutsuz mudur ? veya dahada düşürelim 1070'i olan adam diyelim ya ne kadar mutsuz olabilir ki ? şuan hiçbir oyunu oynayamıyor mu ? az detay kısıyordur gene 60 fps üstü oynuyordur. Ha herşeyi kökleyeceğim ray tracing açıcam dlss açmıyacağım herşey ultra olacak vs. minimum 60 fps olacak dersen seni 4090 da kesmez, 5090 da kesmez.

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   Beklemeyeyim o zaman ya sağ olasın abi. 3060 ti düşündüm ama sanırım sadece ikinci elde geliyor bu fiyatlara. Var mı bir hazır sistem tavsiyen?

  • Orcun @orcun

   @emir-akdemir Altta ki @m-menguc sistemi daha iyi ama tabi senin toplaman lazım. 🙁 Öbür türlü hazır kasalar oluyor ama fiyatlar 20 leri geçebiliyor 3060 ti içinde o parayı vermektense biraz daha ekleyip 3070 li toplamak daha iyi olur.

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   @orcun Toplamakta sorun yok ya o bilgi var, çevremdeki herkesin bilgisayarını topluyordum bir ara 😀 Şimdi kendiminkini toplamak nasip olacak umarım. Ama galiba en fazla 17-18 bin ayıracağım çünkü 20lere çıkınca 3070 almamak yazık oluyor, e 3070 alınca ne yapacağım ki? 1080p 60hz'de boş yatacak kart. Sonra ona da yazık etmemek için monitörü 2k 144 yapmak falan gerekecek vs vs ben oyun oynamak için o kadar para gömmek istemiyorum. 😀 Elime gamepadi alıp hikayeli oyunları iyi kalitede ve akıcı şekilde yıllarca oynamak istiyorum sadece. Bu noktada 3060ti göz kırpıyor bana. 20lere 3060ti yok dedim ama şu sistemi buldum, fena gözükmüyor. Ne diyorsun abi? https://www.gaming.gen.tr/urun/190387/eastergamerstv-amd-amd-ryzen-5-5500-msi-geforce-rtx-3060-ti-ventus-2x-v1-lhr-8gb-16gb-ram-500gb-m-2-ssd-gaming-bilgisayar/

  • Distor @distor

   @emir-akdemir Masaüstü sistemleri uzun ömürlü oluyor. Şu an sizi zorlayacak bir miktar değilse genel olarak 2000 farka daha garanti bir ürün almak bana daha mantıklı geldi. Çok bir fark değil. 3-5 sene sonra oyunlarda ne teknolojiler çıkacak belli değil.

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   @distor 3060ti bence beni en az 4 sene falan götürür. Sonra da değiştiririm zaten. Bütçeyi bir ay daha bekler yükseltirim ama dediğim gibi sadece oyun oynamak için çok yüksek paralar vermek istemiyorum. Bu bile fazla geliyor benim için zira.

  • Distor @distor

   @emir-akdemir Bütçeyi zorluyorsa da yatırım değil sonuçta, bir yerde durmak lazım. Ben genelde kazık yemişken tam yiyeyim kafası ile yaklaşmaya çalışıyorum. Geçmişte az daha ucuz olsun diye aldığım ürünler genelde pişman etti. Mesela iPhone'u 32fb aldım zamanında 5 senedir sıkıntı yaşıyorum hafıza konusunda. Şimdi olsa verirdim farkını bir üstünü alırdım diyorum.

  • Orcun @orcun

   @emir-akdemir İşlemci olarak orta karar birşey istiyorsan sakın 5600 veya 5600x altına düşme 5500 de frekans hem biraz düşük hem de önbellek çok az. 5600 de 32 mb iken 5500 de 16 mb ön bellek var. Tamam zen 3 mimarisi ama kısıtlanmış bir işlemcidir. İntel tarafında ise 12. nesil 12400f olabilir. Anakart b serisi olsun h610 falan olmasın derim. Anakart önemli yani giriş seviyesi basit anakart oluyor sonra takıyorsun kulaklığı arkadar viciv civuy sesler falan dip sesler bitmek bilmiyor.

 • ammavelakin @ammavelakin

  Aslında 3060 lı hazır sistemler -itopya ve vatanbilgisayar da gördüm- 11-12 bin lira arasına satılıyor bazen, takip edilip yakalanabilir. 1080P de üzmez herhalde.

 • Mehmet @m-menguc

  https://notes.io/qsdHw

  Ben bütçene biraz aşarak ortalama bi sistem topladım hocam.
  R5 5600x
  RTX 3070
  B550M ANAKART
  16GB DDR4 RAM 3200MHZ
  480GB SATA SSD
  700W 80+ COUGAR PSU + KASA

  Bu sistem 21500 lira yapıyor.

  • Distor @distor

   Bayadır bilgisayar parçaları ile ilgili bir şeyler okumadım. Bu kasaya 0 en düşük seviye ve 10 en üst seviye olacak şekilde kaç puan verirsiniz? Ne kadara nasıl bir sistem alabilirim diye öğrenmek için soruyorum.

 • Private Joker @stanleykubrick

  Bir seneye yakındır 5600X/3060TI ikilisini kullanıyorum. 1080P’de gayet yeterli. Sadece önerim monitörü illa 1080P alacaksanız mutlaka 144hz olsun.

Binamızın önündeki 2 adet sokak lambasından biri bir araçlık boş alanı çöp ediyor, diğeriyse bahçenin tam ortasına denk geldiğinden oldukça çirkin görünüyor. Yer değiştirme talebinde bulunduk masrafları siz karşılamalısınız dendi bize Ayedaş tarafından. Çok saçma değil mi bu durum? Başka bir çıkar yolu yok mudur sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • brcan @brcan

  Kendi mülki sınırlarınız içerisinde olsa beklentiniz doğru ancak kamuya ait noktada keyfi yer değişimi isterseniz ücretini istemeleri normal, sonuçta özel şirket.Ha ne olur mahallece belediye ile görüşürseniz belki belediye masrafları üstlenip yer değişim sağlatabilir.

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   Aslında eskiden öyleydi. Eski binamız yıkılıp yenisi yapılmadan önce arsa sınırları içerisindeydi. Sonrasında yeni bina yapılınca yola pay falan verildi, direklerin denk geldiği bölge kamuya kaldı. Hayır yani benim anlamadığım şey direklerden birini 2 metre sağa dikse, direk iki arsanın ortasına denk gelecek, problem kalmayacak. Sen ne diye benim arsamın tam ortasına iki tane dikersin ki.

  • dolunay @dolunay

   @emir-akdemir Olan olmuş, şu anda isteğiniz tümüyle keyfi görünüyor, neden olarak 'oldukça çirkin görünüyor' diyorsanız karşı tarafın bu işe para vermemesi çok saçma değil. Keşke yapsalardı ama yapmamaları 'çok saçma' değil.

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   @dolunay Tümüyle keyfi derken? Otoparkın ortasında direk var, araç sokamıyoruz. 😀 Yıllar önce direkleri diken ekip çok azıcık kafayı çalıştırsaymış ikisine de gayet mantıklı yerleşimler bulabilirlermiş. Şimdi bu hatalarını ben ödemek zorunda değilim. Ama bu ülkede herhangi bir şekilde mantık aramak hata zaten. Estetik kaygılara girmiyorum bile, "keyfi istek" oluveriyor hemen. Bize müstahak.

  • dolunay @dolunay

   @emir-akdemir Teknik olarak keyfi bir istek 😀 mantıklı olması başika birşey. Keşke yapılırken müdahale edilebilseymiş.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   İşlerine nasıl geldi ise öyle dikmişler; biz de Turkcell/SO'yu yıllarca apartmana sokmadık. Çünkü özellikle uyarmamıza rağmen, yazın kimse yok iken logar kapağını İNATLA apartman kapısının önüne açtılar; bir şey olsa apartmana girip çıkamayacağız.

 • Johan @johan28

  Bizim de zamanında koyulmuş trafo sorunu olmuştu. Enerjisa araziyi gösterin biz taşırız dedi ama sıkıntı şu her yer değerli arazi. Belediye ile görüştük onlar da olumlu dönüş yapmadı. Sonra belediye ile kendi aralarında halletmişler.