Telefonu 0,85 amper adaptörle şarj ettiğimde 2 amperle ettiğimden daha uzun kullanım süresi alıyorum. Kulağa zırva gibi geliyor ama hızlı dolunca hızlı boşalıyor sanki🤔 Daha önce böyle bir şey deneyimleyen var mı yoksa bana mı öyle geliyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 29
 • homosapien @biggestliar

  Çok kaba bir benzetme ile anlayacağınız şekilde anlatmaya çalışayım:
  Bir bardağa, bir sürahiden hızlıca ve yavaşça suyu boşalttığınızı düşünün....
  Hızlıca suyu boşalttığınızda bardak hiçbir zaman tam dolmaz hep çalkantılı dolacağı için hep bir boşluk kalır. Yavaş yavaş doldurursanız son mm'sine kadar doldurursunuz ve çalkantılı değil durağan ve satabil bir suyunuz olur.

  Bu çalkantılı dolum hali zamanla bardağınızı hızlı aşındıracağı için pilin kullanım ömrünü etkilemesi ile (pilinizin ömrü görece hızlı tükenir) , dolumu da kullanım süresi olarak zihninizde eşleştire bilirsiniz.

  Ekleme: eğer çok daha satabil, kontrollü bir akım ve gerilim ile pilinizi doldurabilirseniz (örneğin Bilgisayarınızın usb çıkışı üzerinden) pilinize çok büyük iyilik yapmış olursunuz.

 • R.D. @rdr

  2 amperlik şarj aleti ile bütün gece şarjda bırakıyorsanız muhtemelen batarya kapasitesi kalıcı olarak azalmaya başlamıştır. Batarya yıprandıktan sonra o %100 asla eski %100 gibi olmuyor 🙂

 • Omer @omerf97

  Tamamen placebo. Aksini iddia eden "andavallara" inanma

  • homosapien @biggestliar

   1-Andaval hoş bir ifade değil. Terbiyesizliğe gerek yok.
   2- sizin seviyeniz bunu anlayacak sevide olmamanız, böyle olmadığı anlamına gelmez. (zeka ve eğitim seviyesi gereği). Ayrıca Fizik ve matematik bilgisizliginiz siz de terbiye noksanlığına neden olmuş.
   3- aşağıdaki link'te biri kimya biri elektrik-elektronik mühendisi 2 kişinin üniversite araştırması var eğer ingilizceniz yeterse okuyun. Matematik ve fizik bilginiz varsa anlarsınız yoksa zaten "PLASEBO" dolu sizin için hayat...

   Sizden ricam en azından indirip bir saatinizi verip, Google translate ile Türkçe okuyabiliyorsanız okumanız. Belki kulaktan dolma bilgi ile insanları yanıltmazsınız.

   https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.researchgate.net/publication/228997158_Fast_Charging_vs_Slow_Charging_Pros_and_cons_for_the_New_Age_of_Electric_Vehicles&ved=2ahUKEwi33-XFt93nAhWQVxUIHbpOC8oQFjACegQIAxAB&usg=AOvVaw2IDDpTKsopa-CEEQGqdwi5

  • Omer @omerf97

   @biggestliar birincisi o kelimeyi yukaridaki bir yoruma ithafen yazdim neden ustune alindigini anlamadim. Matematik ve fizik bilgim hakkinda zerre bilgin yok sadece baskasina yaptigim bir yorumdan ötürü varsayım yapmışsın baya boş olmuş o hareket. İngilizcem yukarıdaki paylaştığın yazıyı okuyacak kadar var zira manchester universitesinde son sinif bir mekatronik mühendisliği öğrencisiyim. Attığın yazıya göz gezdirdim fakat hizli sarjin hizli bittigi yada yavas sarjin yavas bittigi ile ilgili herhangi bir bilgi icermiyor. Kulaktan dolma hic bir bilgide verdigimi dusunmuyorum.

  • homosapien @biggestliar

   @omerf97

   Mühendislik okumanıza, bir mühendis olarak özellikle sevindim. O zaman siz pil teknolojisi nedir, nasıl dolar, nasıl boşalır, dış şartlardan dolayı oluşan (örneğin ısı gibi) bozulmaların neden ve nasıl olduğunu, termodinamik kanunları gereği elektronların nasıl davrandığını ve gene bu kurallar gereği neden yüklü halden, (fizik kuralı gereği..) kendi kararlı hallerine geçişi esnasında zamanla hangi sonuçlara neden olacağını biliyorsunuz demektir. Buna sevindim...

   Yukarıdaki yazı, Yavaş ve hızlı şarj'ın kimyasal bozulmalarına odaklanamıyor zaten (tekrar ve daha derin okursanız göreceksiniz). Yukarıdaki yazı; yavaş ve hızlı şarjın işin sonunda elde edilen iş çıktısının günün sonunda verimliliğini anlatıyor; kısaca, "hızlı şarj ederseniz daha fazla iş yaparsınız" diyor. Ama bunu yaparken şunu da not düşüyor; "yavaş şarj pillerin verimliliğini ve ömrünü uzatırken, elde edilen iş miktarında (zamandan dolayı) azalma yaşanıyor" diyor.

   Bununla ilgili uzun bir yazı daha var ama çok uzun olduğu için sadece boşaltma ve çevrim (ömür) grafiğinin ekran görüntüsünü paylaşıyorum. Lütfen grafugin üzerindeki paragrafı son cümlesini okuyun. Orada (çok kısa olarak) öneri olarak pilin nominal değeri kadar ya da %20 (0.8 katı) daha düşük bir akım ile şarj ederseniz ömrünü uzatırsınız diyor.

   Ve son olarak, ANDAVAL kelimenizi yanlış anladığım için özür edilerim.

  • Omer @omerf97

   @biggestliar tekrar söylüyorum ben hızlı şarj pil ömrünü azaltıyor iddiasi için itiraz etmiyorum. benim itiraz ettigim ve placebo bulduğum iddia hızlı şarj edince bataryanın hizli bittigi iddiasi. Eger bunun aksini iddia eden bir yazi varsa zevkle okurum. Cok derin arastirdigim bir konu degil ama mantgima yatmiyor dedigim gibi varsa guzel bir akademik arastirma okurum.

  • homosapien @biggestliar

   @omerf97
   Şimdi sizi daha iyi anladım. Ve bununla ilgili (üniversiteyi hatırlamıyorum ama yazıyı çok net hatırlıyorum) sanırım geçen yıl okuduğum bir araştırma yazısı var (aslında çok araştırma yazısı var dolaylı ve doğrudan bu konu ile alakalı ama bu yazı çok iyiydi ve bu soruya odaklı idi) , hatta kendi bilgisayarımda pdf olarak var ama buraya Ataçlayamam. Linkini tekrar bulup sizinle paylaşacağım.
   Muhtemelen Aklınızdaki Pek çok sorulara teknik cevaplar verecektir çünkü ben de aynı şekilde düşünüyorsun bu akıllı telefonlar yaygınlaşmaya başlayınca.

   Spoiler olacak sizin için ama ; evet hızlı şarj pilin ziyadesi ile hem ömrünü, hem de aynı miktarda gözüken şarjın kullanım süresini kısalıyor. Bu kısalma, ömrünün de kısaltması nedeni ile kümülatif olarak artıyor

   Son olarak, bunu sizde evde basit bir deney ile, her ne kadar laboratuvar ortamı ve deney düzenleri sonuçları kadar net ve spesifik olamasa da deneyebilirsiniz (mühendislik öğrencisi olduğunuz için keyif de alacağınızı düşünüyorum).piller ne kadar büyük kapasiteli olursa termik kayıpların oranı o oranda azalacağı için büyük pilleri tercih etmenizde fayda var. Cep tel pilleri kolay bulunması ve hızlı şarj adaptörü olması açısından bence uygun olacaktır.
   Elinizde biri sıfır, bir de kullanılmış aynı pili hem önce ikisini de hızlı (birkaç kez), sonra ikisini de yavaş (birkaç kez) şarj ederek, bilgisayara bağlı bir KÖR YÜK cihazı ile sabit ve satabil şekilde boşalttarak sonuçlarını doğrudan girebilirsiniz. Kör yük cihazı size w/H, w/m a/H vs cinsinden hepsini grafik olarak verecektir. Ki 100 TL'ye bu işleri nispeten yapabilecek elektronik bir kör yük cihazı alınabilir. Alın size okul için deneysel bir çalışma...

   Araştırma Linki paylaşacağım sizinle.
   Sevgiyle kalın.

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   @biggestliar Teşekkürler gerçekten faydalı oldu. Demek ki gözlemim doğruymuş.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @biggestliar Sorun teknik değil yine fakirlik. Pilin ömrü azalsa da, genelde normal ülke insanları pilden önce telefonu yeniliyor. Ama bana şu telefonu alsam 5 yıl gider mi diye soran adam pili mutlaka bir noktada haşat edip servislik hale geliyor 🙂

  • homosapien @biggestliar

   @gamsizm
   Acı ile beğenerek, sana hak veriyorum Maalesef. Elin zındığı sadece bir asgari ücretin de altına (bazı gavur ülkelerde baya baya altına) dönemin en güçlü, hızlı, kıllı ve akıllı olanını alabiliyorken, biz acep (bugün) 5 yıl gider mi diye senin kapındaki köpeği uyutmuyoruz.

   Gerçekleri söylediğin için kovuyorum seni TS köyünden....

  • gordonfreeman @gordonfreeman

   Ben "hızlı şarj olan telefonla yavaş şarj olan telefon arasında ne fark var yeağğ ne değişiyoki hem zararlı olsa niye koysunlarki yeağğğ" diyenlere o sıfatı kullanıyorum.

   Adama diyorsunki kardeş fark var istersen dene gör diyoruz. İnatla kanıtlanmış bir senaryo var mı kim demiş böyle bir şey diyo? Bataryanı çek sıfıra doldur hızlı şarjla, bitir ve not et süreyi. Aynı işlemi yavaş şarj ile yap gör aradaki farkı.

   Her *okun akademik makalesi bilimsel çalışmasını beklemene gerek yok ki. Pratikte zaten fark ortaya çıkıyor. Pilin ömrü azalıyor hızlı şarj ile diyoruz. "Neden azalsın ki?" diyor. Pil kimya demek güzel kardeşim ve pilin en sevmediği şey yüksek ısı, içindeki kimya bozuluyor. Hızlı şarjda çoğu telefon ceb sobası gibi oluyor.

  • Omer @omerf97

   @gordonfreeman pilin ömrünün azalmasıyla hızlı şarj edince pilin hızlı bitmesi arasında fark var. Evet akademik makale yada her hangi bir araştırma görmeyi istemek kadar doğal bir şey yok bilim dediğimiz şey böyle bir şey doldur bataryayı süreyi not et demek değil. Peki ben hızlı ve yavaş sarj edip süreyi not edeyim fakat iki senaryodada harcadığım güçün tıpa tıp aynı olduğuna nasıl emin olacağım? Bilimsel veriler ve araştırmalar bunun için var.

  • homosapien @biggestliar

   @omerf97

   Bilgisayarı ancak açabildim, sorry...

   O kadar çok yazı var ki bununla ilgili internette, google bile aradığınızı zor buluyor. Bu yüzden başlığı üzerinden arama yapmak zorunda kaldım. Ben de bu yazının PDF hali var ve o daha da uzun ama uzunluğunun nedeni , açıklmaları yeniden yapmak için pek çok tekrar içermesi.

   Bahsettiğim yazı aşağıdaki link'te; lityum pillerin artı-eksileri, şarj esnasındaki küçük sıcaklık farkı bile sarj kalitesini nasıl etkilediğini, oran olarak aynı miktarda şarj edildiğinde bile pilin veriminin düşüş grafikleri, matematiksel olarak formülasyonu vs pek çok şeyi barındıran oldukça uzun bir yazı. Zevkle okuyacağınıza eminim.
   Matematiksel açıklmaları ise muhteşem...

   https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2590116819300116

 • Umut @umut

  Eğer bir fark yaratmasaydı hızlı şarj opsiyonel değil standart olurdu telefonlarda.
  Pilin optimum akımı neyse onda şarj etmek en iyisidir bence.
  Çok yavaş şarj etmek anlamlı bir fayda sağlamayacaksa gereksiz diye düşünüyorum.

Danıştay'dan berber kararı çıkmış. Artık pazar günleri dükkanı açabileceklermiş. Heleşükür yahu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20

Xiaomi Note 5 AI'ı açarken(boot up) Xiaomi simgesinin altında açık kilit simgesiyle "Unlocked" yazıyor. Unlocked olan ne? Rootlu mu yoksa başka bir şey mi? İkinci elden almıştım IMEI atıldığını biliyorum. "Unlocked" şekilde kalması herhangi bir güvenlik açığı, sorun vs. yaratır mı? Açık olan her neyse, nasıl kapatılır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  bootloader kilidi açık olduğunu belirtiyor. imei atılması için mecbur açılıyor. güvenlik açığı vs yok bu şekilde kalabilir.

 • Batuhan @achfighter

  Aldığınızdan beri böyleyse IMEI atılmış cihaz almışsınızdır. Güvenlik açığı yaratabilir ama kapalıyken de güvenlik açığı oluşabilir. Yani illa açık diye güvenlik sorunu yaşayacaksınız anlamına gelmiyor. Herhangi bir root işlemi yapılmamışsa güvenli sayılabilir. Zaten root yapılsaydı telefonda supersu ya da magisk gibi bir yöneticisi bulunurdu.

  adb ile bilgisayardan telefona bağlanarak ya da miflash yazılımı ile bilgisayardan yeni rom atarak kapatabilirsiniz.

  IMEI atılmış cihaz ise kapatmanızı önermem çünkü IMEI'ler silinir. Telefonu açtığınız zaman Mi hesabınıza giriş yapmak için Çin'e mesaj göndermek isteyecektir. IMEI'ler silindiği için mesaj atamazsınız. Telefon brick olur, kullanılamaz hâle gelir. Tekrar kullanılabilir hâle getirmenin yolları var ancak zaman ve para kaybedersiniz.

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   İkinci el aldım. IMEI atıldığını biliyordum ama bootloaderın açık kalması gerekliliği kötüymüş. Neyse, madem güvenlik açığı oluşturmuyor kalsın böyle. Encryption yaptım cihaza her ihtimale karşı, bilmiyorum ne kadar korur ama. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

  • Batuhan @achfighter

   @emir-akdemir kendiniz IMEI atabilirseniz bootloader açık kalması şartıyla yeni rom yükleyebilirsiniz. İçindeki yazılımı siz kurduğunuz için içiniz daha rahat olur.

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  @achfighter Adamdan aldıktan sonra Android içinden sıfırlayıp kullanmaya başladım direkt. Sizin dediğiniz gibi mi yapsaydım acaba? IMEI üzerinden veya atılan yazılımdan arka kapı bırakmak gibi bir çakallık yapılabilir mi? Aslında IMEI'yi atsam fena olmaz. İkinci SIM için IMEI atmamışlar, aktif değil. Onu da halletmiş olurum, elimde iki tane bozuk telefon var. Ama cihazın çöp olmasından korkuyorum açıkçası IMEI ile uğraşırken. Var mı böyle bir risk? Çöp olmasından kasıt romu atarken yapılan bir hatadan ziyade IMEI'yi atmayı beceremeyip cihazı kapattırmak gibi.

  • Batuhan @achfighter

   Aslında telefonu sıfırlayınca IMEI'nin silinmesi gerekirdi. Neden silinmemiş acaba? 🤔

   Daha önce IMEI atmadığım için bir deneyimim yok.

   Atılan yazılımdan dolayı arka kapı bırakılabilir ama satın aldığınız kişinin ya da onun aldığı yerin böyle bir şey yapabilecek yetenekte olduğunu tahmin etmiyorum. Ben custom rom kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım ama yaşamayacağım anlamına da gelmez tabi.

  • Emir Akdemir @emir-akdemir

   @achfighter Hiç uğraşmayayım devam etsin o zaman böyle. Çok teşekkürler.

Önerebileceğiniz izlemesi keyifli ülke seyahat belgeselleri var mı? Kaliteliyse vlog çeken youtuberlardan da olabilir. İngilizce veya Türkçe farketmez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gmail'de bir adresten gelen mailler için bildirimleri sessize alabiliyor muyuz? Adresi engellemek veya gereksiz kutusuna eklemek istemiyorum, sadece telefona bildirim gelmesin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Note 5 AI ile çekilmiş, iki adet birbirinden alakasız fotoğraf 🙂 Birisini düşük ışık, diğerini de gündüz + hdr örneği olsun diye koydum. Biralı fotoğraf çok da düşük ışıkmış gibi durmuyor ama mekanda ışık epey loştu. İkinci elden 900 liraya aldığımı düşünürsek tatmin edici fotoğraflar çektiğini düşünüyorum. Almadan önce internette çok fazla örnek bulamamıştım bu telefonun fotoğraf performansıyla alakalı, bulunsun diye paylaşmak istedim.

#CepTelefonuFotoğrafçılığı #XiaomiNote5AI #DualCamera

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dakika bir gol bir 😀 Nasıl düzelir bu? Aynı sorunu yaşayanlar var mı? #youtubemusic

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geç oldu ama Youtube Premium'a geçtim ben de. Hala bilmeyenler varsa ufak bilgiler vereyim.

3 aylık denemeyi ücretsiz verdi Youtube sağolsun. Normal tarife 17TL'ymiş. 3 aylık sürüm bittikten sonra öğrenci olayına geçeceğim, o da 10TL. Spotify'ın da yılbaşından sonra zamlanacağını düşünürsek aynı fiyata ekstradan reklamsız Youtube almış oldum.

Çalma listelerini Spotify'dan aktarmanın resmi bir yolu yok. Biraz sıkıntılı. Bunu yapan siteler var ama yarısını Youtube Müzik arşivinden seçiyor yarısını Youtube'a atılan videolardan seçiyor. Çorba bir hal almasın diye ben elle düzenleme yaptım üzerine.

Müzik arşivi iyi. Spotify'da olup da Youtube Müzik'de olmayan bir şarkıya ben denk gelmedim. Hatta Spotify'da olmayan bazı şarkılar da Youtube'da mevcut olduğundan, arşivi Spotify'dan daha iyi diyebilirim. Fakat Spotify'daki kişiye özel haftalık keşif tarzı şeyleri şu an göremedim. Belki yeniyim diye önermiyor olabilir şu an. Ama yoksa büyük eksiklik.

Müzik kalitesi olarak Spotify'dan bir fark göremedim. Tabi Youtube Müzik arşivi için geçerli bu. Ayarlardan indirme kalitesini yükseğe almakta fayda var.

Son olarak Spotify'ın, aboneliğimi iptal ederken önerdiği çalma listesi hafiften bir üzüntü yarattı içimde 🙂

#SpotifyPremium #youtubepremium

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gece gece nereden geldi aklıma bilmiyorum ama takıldı dilime 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=xwzbuDS-dlg

Neco-Hani

eurovision 1982'den ve eski güzel zamanlara hitaben.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşım keşfetmiş. Özellikle girişi o kadar güzel ki.

https://www.youtube.com/watch?v=LhRgDRVWJgI

Mazhar ve Fuat - Nerde Hani (1973)

A project, dedicated to bring the non-mainstream pieces from the Turkish Rock History into light with unique art works. Illustration: Ufuk Atan First teamed ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap