Yazılım geliştirmede "soyutlama" konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var arkadaşlar. Mühendislik mezunu değilim ve izlediğim eğitim videolarında mühendisler çok geniş olmayan programları yazarken bile modüllere fonksiyonlara ya da sınıflara ayırıyorlar. Class ya da fonksiyon ben de kullanıyorum ama bazen ayrı bir header dosyası ya da cpp dosyası yaratıyorlar. Neye göre class, neye göre header oluşturacağımı nereden öğrenebilirim? Kitap, video, makale gibi tavsiyelerinize ihtiyacım var. #yazılımgeliştirme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Proje uzerinde birden fazla kisi calisacaklsa nesne yonelimli programlama daha iyi oluyor.

 • Erdinç B. @erdincb

  Başlangıçta nasıl rahat ediyorsan öyle yap. Sonraları ihtiyaçlarına göre ya bunu şöyle yapmanın bir yolu olmalı diye kendi kendine düşüneceksin, işte o zaman araştırdığında düşündüğün yöntemin zaten var olduğunu görüp uygulayacaksın. Baştan her şeyin en doğrusunu yapayım diye uğraşırsan çok fazla yeni şey görürsün ve bu hem motivasyonunu düşürür hem de seni zorlar.

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Açıkçası bu olay tecrübe ile doğru orantılı, proje geliştirdikçe ve başka proğramcılar ile çalıştıkça beynin farklı şekilde işlemeye başlıyor. Mesela üniversiteyi atarsak, yaklaşık 4 senedir aktif olarak her gün kod yazıyorum, daha son 1 senedir düzgün sayılabilecek mimarili işler çıkartabilmeye başladım.

 • cglrozgn @cglrozgn

  Genelde bize öğretilen; her projede ortak kullanılacak fonksiyonları header yapın tekrar yazmakla uğraşmayın, projeye direkt import edebilirsiniz, sadece o projede kullanılacak ama bir çok yerde çağrılacaksa class yapıp ordan çağırın şeklindeydi.

Epson L3151 yazıcıda kağıt sıkışması sonrası "Yükleme Hatası" alıyorsanız;

-Yazıcının ön kapağını açın.
-Sağda ve solda iki adet vida göreceksiniz o vidaları söküp üst kısmı yukarı kaldırın. Yazıcının tüm mekanizması karşınıza çıkmış olacak.
-Yazıcının ön tarafı size bakacak şekilde durduğunda, kağıt besleme bölmesinin sol tarafında diklemesine duran bir anakart göreceksiniz.
-O anakart ile kağıt almaya yarayan silindirin arasında siyah çok ince, üzerinde yay olan bir plastik parça var.
-Kağıt sıkışması sonrası o parça sola doğru kayarak anakarttaki bileşenlere takılabiliyor onu hafifçe yerinden oynatarak eski konumuna getirmeniz yeterli.

Sonrasında bu hata düzeliyor ve yazıcı çalışır konuma geçiyor.

Bu yöntemin L3110 yazıcıda da geçerli olma ihtimali var ama emin değilim.

Sabahtan beri bununla uğraşıyorum yerli veya yabancı hiçbir kaynak bulamadım. Servise göndereyim dedim Epson Türkiye'ye ulaşamadım. Kendim kurcalarken yanlışlıkla tamir ettim aleti. Belki bir gün birinin işine yarar. Bunu yazmak vidaları taktıktan sonra aklıma geldi. Eğer ihtiyacı olan olursa video veya fotoğraf da eklerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GTAV
Birkaç mod ile uğraşmadan sonra en stabil çalışan ve sorunsuz olanı bence Redux.

Tabi sistemi normale göre daha fazla zorluyor.

Mod için gerekli linkleri bırakıyorum. Modun kurulumu ise oldukça basit. Ancak takılan olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Kendi sistemim GTX1080, i74790, 32gb ram ve ssd ile 60 fps üzerinde seyir ediyor. 1080p ve 4x msaa ve tsaa açık.

Kurulum anlatımı
https://gta5redux.com/installation/

Redux dosyası
https://gta5redux.com/download/

OpenIV Aracı
https://tr.gta5-mods.com/tools/openiv

Reshade Aracı
https://reshade.me

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

İnternette paket kaybı olup olmadığını anlamaya yarayan yararlı bir site.
Canlı yayın falan yapıyorsanız yada ona benzer bir işiniz varsa ve kesinti, drop yaşıyorsanız bu testi yapmanızda fayda var.
https://packetlosstest.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

229 saat sonunda oyunu bitirdim. Gerçi buna bitirmek denir mi bilmiyorum. Zira Kuzey İmp. haritada köyü bile yok ama gücü 33 bin küsur görünüyor.

Oyunun sonunda 25 milyon altınım, 235 bin Nüfuzum vardı. Günlük gelirim (kârım) 30 bin altını geçmişti.

Peki bu oyun 229 saatlik bir oyun mu? Kesinlikle değil. Bu tamamen benim acemiliğimden kaynaklandı. Yaptığım en büyük hata; bir kere krallığımı haritanın göbeğinde bir yerde kurmak oldu. İkinci büyük hatam ise her savaştan sonra esir aldığım klan asillerinin kellelerini almak oldu. Bu hatalar yapılmazsa yani; en kuzeyde (Sturgiya), en güneyde (Aseray), en doğuda (Kuzaitler) veya en batıda (Vlandiya) krallık kurulur ve savaşlardan sonra esir alınan klan asilleri fidye karşılığı satılır hatta serbest bırakılırsa nüfuz ve ilişkileriniz hızla artar. Böylece hem cazibeniz hem de kaliteli asker alma hızınız çok yükselir.

En önemli nokta ise oyunun en başında seçeceğiniz yoldaşlar konusu bence. Şöyle ki; İlk başta sanırım 5 tane veya 4 tane yoldaş alma hakkınız var. Bunları şu şekilde değerlendirmek bence en akıllıcası

1- 2 tane taktik yönü kuvvetli yoldaş almak (Soyadı Falcon ile bitenlerin taktik becerileri yüksek oluyor). Taktik yönü kuvvetli bu yoldaşları sığınak basmaya bile gönderebilirsiniz. Özellikle büyük sığınaklar büyük paraların ve çok sağlam askerlerin kaynağı olabiliyor.
2- 2 tane de savaşçı yönü yüksek yoldaş alın.

Oyunda biraz palazlanıp artık kale kuşatmaya ve küçük çaplı ordulara karşı gelmeye başlayınca da bir tane idare ve ticaret özelliği yüksek olan (soyadı spicevendor olanlar) bir yoldaş alıp bunu önce kervana verin. Size iyi para kazandıracaktır. Kervandan gelen paraya ihtiyacınız kalmadığında da fethettiğiniz kale ve şehirlere vali olarak atayabilirsiniz.
3- Eğer karakterinizi oluştururken Zekaya (idarecilik, hekimlik ve mühendislik) yatırım yapmadı iseniz o zaman bir tane hekim özelliği yüksek ve bir tane de mühendislik özelliği yüksek yoldaş almanız faydanıza olur. Böylece yaralı askerleriniz çok daha çabuk iyileşir ve kuşatmalarda kuşatma kampı ile mancınıkları vs çok daha hızlı kurarsınız. Ama bence karakterinizi oluştururken seçimlerinizin %60 ını Zeka, Sosyallik (Cazibe, Liderlik ve Ticaret) ve Kurnazlık (İzclilik, Taktik ve Demircilik) becerileri yönünde yapın. Güç, Dayanıklılık ve Kontrol becerilerinizi kendiniz yavaş yavaş geliştirebilirsiniz bence.

Ayrıca oyunun başlarında güzel para kaldırmanın bir yöntemi de özellikle bol Bozkır Haydudunun olduğu Kuzait topraklarında kervanları takip etmek. Genelde Bozkır haydutları (Tamamı atlı) kervan basıyor buralarda. Eğer elinizin altında 30-40 kişilik bir miktar gelişmiş ve 10 süvari içeren bir birliğiniz varsa işte bu baskınlarda kervan sahiplerine yardım edin. Bu yardım sonucunda;

a ) Başlangıç aşamasında olan bir karakter ve klan için çok iyi nakit para (3-4 bin altın) kaldırıyorsunuz.
b ) Çok çok iyi birlikler; (Haydutların esir ettiği birlikler) 3 - 4 yıldızlı piyade ve süvariler ele geçiriyorsunuz.
c ) Kervandaki tüccarlar ile ilişkileriniz 5 er 10ar artıyor.
d ) Çok sağlam yağma (Haydutlara ait savaş malzemeleri, yiyecekler, atlar vs) yapıyorsunuz.

Çok net söylüyorum; böyle bir kervan kurtarmadan elde edeceğiniz kazancı 15.000 altın ödeyip çalıştıracağınız kervandan ancak 8-10 seferde kazanabilirsiniz.

Şimdi ben oyuna tekrar yeni bir karakter ile başlayıp bu hataları yapmadığımda ne kadar sürede bitirebiliyorum ona bakacağım.

Hadi herkese iyi eğlenceler. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20

Merhaba arkadaşlar hepinize hayırlı günler dilerim. FX 6100 işlemcime overclock yapmak istiyorum. Sistem özelliklerimi tanıtmakla başlayayım:
•Fx 6100 İşlemci
•Thermaltake Contac Slient 12 İşlemci Soğutucu
•Asus M5A78L-M LX3 Anakart
•GSKİLL Ripjaws 8GB (4x2) RAM
•MSI GTX 960 2GB
•Crucial 240 SSD & Adata 240 SSD
•High Power Eco 500W PSU
BİOS'tan CPU Ratio seçeneğini x21.5 4300 MHz'ye aldım Prime95 testini başlattıktan 3 saniye sonra sistem resetlendi, sanırım voltaj az geliyor. Ben işlemci frekansını hatırı sayılır seviyede arttırmak istiyorum fakat voltaj konusuna hiç girmek istemiyorum. Anakartımın voltajı kendisi otomatik ayarlaması için hangi ayarları yapmam gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • Yunus Emre Arslan @yunusemre

  @orcun Hocam sen bilirsin diye tahmin ediyorum. 🙂

 • Orcun @orcun

  Voltaj artmadan oc olmaz. Voltaj artacak ki oc olsun çünkü frekans artıyor + güç tüketimi tabi ki artacak. https://www.asus.com/tr/Motherboards/M5A78LM_LX3/HelpDesk_CPU/ Ben senin yerinde olsam fx8000 serisi bakardın ama anakartında da gariplik var. Normalde demek ki 8350 için yeterli voltajı veremiyor ki destek listesinde o modeller yok. OC yapacaksın birde cpu'dan yana sıkıntı olduğundan adam destek listesine eklememiş ama sen oc yaptıkta vrmler çok daha fazla ısınacak. Hani oc işi belki bu sistemin sonu bile olabilir çok dikkat etmen lazım. Vrm soğutucusu dahi yok. Hani güzel oc yaparsın oyunlarda cpu zorladığı durumlarda hoop anakart mortingen, e anakart nerden bulacaksın birdaha ? hani 2. el anca 250 300 liralara belki vardır da bence oc işine pek girme. Gıdım gıdım zorla vrm ısılarını takip et, çipseti vs bunlar önemli. Sonra bir bakmışsın sistem hiç açılmıyor o işte çok sakat. 🙁

 • sayit seyhan @seyhansayit

  Zamanında FX4300 ü 4.7 de stabil çalıştırmıştım. Performans olarak bir değeri olmuyor ama 😀

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Bende de aynı anakart var, işlemci de fx6300. OC yapmaya kalktığımda voltaj zaten otomatik idi, 4.3 denedim sonra oyun oynarken kapandı, 4.1'e indirdim şu an stabil. Anakart çok dandik, bir de oc yapsan bile darboğaz olur o sistemde, ben fx 6300 ile darboğaz yaşıyordum gtx 960'da hem de oc olduğu halde, düşün yani.

Hangi Altyapı ile Hangi Firmalardan Hizmet Alınabilir ?

Hangi Altyapı ile Hangi Firmalardan Hizmet Alınabilir?

Türk Telekom Fiber (FTTC/B/H) Altyapı
Bölgenizde/binanızda Türk Telekom'un fiber altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
-Türk Telekom
-Millenicom
-Netspeed
-Fixnet
-Oris
-Vodafone Fibermaxx (şuan için yalnızca 24Mbps)
-TurkNet (VAE 35Mbps'e kadar sadece FTTC sistemler için)
-Turkcell (Yalnızca FTTC ve FTTB/DSL sistemler için)

Turkcell Fiber (FTTB/H) Altyapı
Bölgenizde/binanızda Turkcell fiber altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
-Turkcell
-Vodafone Fibermaxx
-Millenicom

Turksat Kablo Altyapı
Bölgenide/binanızda Turksat Kablo altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
-Turksat
-Vodafone Fibermaxx (şuan için 24 ve 50Mbps)

Vodafone Fibermaxx Altyapısı
Bölgenizde/binanızda Vodafone fibermaxx altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
-Vodafone Fibermaxx

Türk Telekom ADSL Altyapı
Eğer bölgenizde yalnızca Türk Telekom'n eski ADSL Altyapısı varsa şu firmalardan hizmet alabilirsiniz.
-Türk Telekom (yalnızca ADSL paketleri)
-Millenicom
-Netspeed
-Fixnet
-TurkNet (VAE ADSL ya da mevcut ise santralde YAPA TurkNet erişimi)
-Turkcell (ADSL VAE tarifeleri)

 

Alıntıdır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Windows 10'un araması bozuk olanlar bu registry dosyasını indirip çalıştırsın ve sistemi yeniden başlatsın. Bende düzeldi. Ya da isterlerse registrye gidip aşağıdaki yönergeyi takip etsin

Registry dosyası https://download.bleepingcomputer.com/reg/disable-bing-search.reg
kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/windows-10-search-is-broken-and-shows-blank-results-how-to-fix/

- Press Windows key + R to open Run, then type Regedit and hit OK.
- Navigate to HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search.
- Right-click on Search, select New > DWORD (32-bit) Value.
- When prompted to enter a name, type BingSearchEnabled and hit enter.
- The default value for BingSearchEnabled should be 0. If it isn't, double-click and change it to 0.
- Just below BingSearchEnabled you should see CortanaConsent (if not, create it in the same
manner). Double-click on CortanaConsent and change the value to 0.
#windows10

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Anadol'un Hikâyesi | AutoClub

Türkiye otomobil tarihinin temel taşlarından biri olan Anadol üzerine yapılmış belgesel tadında farklı bir söyleşiyle karşınızdayız. Efsane Türk Otomobili An...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Spora gidiyorum da vücut geliştirmek için doğru şekilde yapmak, uygulamak programlara bakmak için tavsiye ettiğiniz site, yazı var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap