View this post on Instagram

HAFIZA TAZELEME SERİSİ - BÖLÜM 2: TurkNet'in Mart 2016'daki Tarifeleri Mart 2016'daki, yani "İnternette Kotaya, Kısıtlamaya, Düşük Hıza, Fahiş Fiyatlara Hayır!" kampanyamız başlamadan önceki TurkNet'in tarifelerini görmektesiniz. Gördüğünüz üzere 2016 yılında TurkNet'te de AKN vardı ve 16 Mbps - 50 GB AKN'li ve AKN aşıldıktan sonra hızın 3 Mbps'ye düşürüldüğü tarifeden 70 lira ücret alıyorlardı. 2016'nın Mart ayında ortalama dolar kuru 2,86 TL'dir. Bu tarifenin o zamanki dolar karşılığı 24 dolardır. Günümüzde aynı şekilde hizmet veriyor olsalardı bu tarife 132 TL olacaktı (24 $ = 132 TL). Fakat TurkNet günümüzde 16Mbps'ye kadar ADSL, 35 Mbps'ye kadar VDSL gerçek sınırsız internet için 65 TL ücret belirlemiş durumda. Bazı durumlarda ise yine 65 TL'ye 100 Mbps hız verdikleri belirtiliyor. "AKN kaldırılmasaydı daha iyi olacaktı." şeklinde gülünç bir algı yaratılmaya çalışıldığı şu günlerde bu örnek göstermektedir ki alınan fayda artarken tüketiciye olan maliyeti azalmıştır. Ancak fiyatlar, günümüzde internetin geldiği nokta göz önünde bulundurulduğunda hâlâ fahiştir ve düşürülmelidir. Not: Kota bitince hızın 3 Mbps'ye düşürüldüğü AKN dönemi (02.07.2012 - 01.05.2017 arası), AKN'nin kaldırılması için tanınan ve hızın paket hızına oranlı olarak düşürüldüğü (24 Mbps > 8 Mbps gibi) 1,5 yıllık geçiş dönemi (01.05.2017 - 31.12.2018 arası) ile mevcut dönem (31.12.2018 sonrası) arasındaki kıyas için bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Tanıtım ya da tavsiye değildir. TurkNet kullanıcısı olan destekçilerimiz tarafından bu sağlayıcı ile ilgili çokça sorun yaşadıkları bilgisi gelmektedir.

A post shared by İnternette Kalite (@internettekalite) on

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • P. O. F. @pof

  Herhangi bir şeyin fiyatını -özellikle teknolojide- geçmiş yıllara göre kıyaslarken dolar kuru üzerinden kıyas yapılması çok hatalı sonuçlara sebebiyet verir. O alandaki talep ne kadar artmış, altyapı yatırımı ne kadar artmış, enflasyon ne kadar artmış-azalmış, rekabet ortamı nasıl gibi bilgiler malın ya da hizmetin fiyatını belirlerken çok daha önemlidir.

  Bu açıklamayla gülünç duruma düşen sizsiniz. Haberiniz yok.

  • kontratak @kontratak

   Bunların tek bir gönderide olmasını beklemek doğru olmaz.

   Dünyada internet ile ilgili maliyetler düşerken ülkemizdeki İSS'ler ne yeterli altyapı yatırımı yapabilmiştir ne de düşen maliyetleri son kullanıcıya yansıtmak gibi bir gayeleri olmuştur. Daima az yatırımla en yüksek kârı elde etmeyi amaçlayan bu İSS'ler, döviz kuru artışı nedeniyle maliyetlerde bir artış olduğunu ve gerçek limitsiz interneti düşük fiyatlardan satamayacaklarını ima eden ifadeler kullanıyorlar. Ancak durumun böyle olmadığını bu dramatik fiyat düşüşünden çok net görebiliyoruz ve bu düşüşün dahi çok yetersiz olduğunu gözler önüne seriyoruz. Anlayacağınız, bu paylaşım, İSS'lerin kendi argümanlarını kendi içlerinde yanlışlayan bir gösterge niteliğinde.

   TurkNet'e gelirsek: Kullanıcı dostu gibi görünerek eleştirilerin odağından kurtulamazlar, gerçekten kullanıcı dostu olmalılar.

   İlerleyen günlerde Vodafone üzerinden giderek maliyetlerin ilerleyen yıllarda aslında ne kadar düştüğünü, Vodafone'un bu düşüşe rağmen diğer ülkelerde yaptığı yatırımlardan nasıl kaçındığını göstereceğiz.

   Maliyetlerdeki düşüşü teknik ayrıntılarıyla ortaya koyacağımız makaleler de olacak.

  • P. O. F. @pof

   @kontratak ben sadece dolar kuruyla bir kıyaslama yapmanın hatalı olacağını söylüyorum. Bu kıyaslamayı da firmalar değil, bizzat siz yapıyorsunuz. Firmaların ekmeğine yağ sürüyorsunuz, her ne kadar aksini iddia etseniz de, turknet güzellemesi yapıyor gibi görünüyorsunuz. Benim okuduğumdan çıkardığım sonuç bu.

  • P. O. F. @pof

   @kontratak "Fakat TürkNet..." ile başlayıp "...tüketiciye olan maliyeti azalmıştır." ile biten kısım.

  • kontratak @kontratak

   @pof Evet, yüzbinlerce kişinin gösterdiği tepki sonucu böyle bir adım attılar. Bu, gösterilen tepkiden doğan bir sonuçtur. Bu kadar kişi dünyadaki internetin geldiği noktadan haberdar olmasa, AKK'ye razı gelse, TurkNet de AKK ile devam ederdi. İnternet kullanıcılarını çok sevdikleri için yapmadılar bunu.

   Fiyatlardaki bu düşüş sadece TurkNet için geçerli değil, diğer İSS'ler de fiyatlarını düşürmek zorunda kaldı. Şu an sattıkları gerçek limitsiz tarifeler 2 sene öncekilerden daha ucuz.

   İnternet kullanıcılarının ancak İSS'lerin işine yaracak bir umutsuzluk içinde olduğunu gördüğümüz için bu paylaşımı yaptık. Şöyle bir havanın estirilmeye çalışıldığını görüyoruz: "Yıllarca çabaladık, AKK'nin kaldırılmasını sağladık, ama emeklerimiz boşa gitti, AKK'li dönem daha iyiydi". Hayır, AKK'li dönem daha iyi değildi ve hayır, emeklerimiz boşa gitmedi. Oturup öylece izleseydik günümüzde, tıpkı 1 Mayıs 2017 öncesi olduğu gibi 3 Mbps'ye düşen paketlere bu fiyatları veriyor olacaktık. Oturup izlemediğimiz için, harekete geçtiğimiz için önce 3 Mbps'ye düşen paketlerden kurtulduk, sonrasında ise hem alternatifler arttı hem de gerçek limitsiz internet fiyatları düştü.

   Öğrenilmiş çaresizlik en büyük düşmanımızdır. Bundan kurtulmamız gerekir, kurtulmak için ise çabalarımızın işe yaradığını ve ileride de yarayacağını hissetmemiz şarttır. Bunu hissettirebilmek adına hafızamızı tazelememiz gerekiyor, bu paylaşımın tek amacı budur.

  • P. O. F. @pof

   @kontratak iyi de orada sadece türknet örneği verilirse insanlar doğal olarak bu paylaşıma türknet güzellemesi yakıştırması yapabilir.

   AKK, AKN her neyse kalkınca fiyatlarda gözle görülür bir artış oldu. İnsanlar da doğal olarak buna tepkili. Siz ise dolar üzerinden kıyas yapıyorsunuz. Bakın aslında bu kadar olmalıydı ama türknet size ucuza internet veriyor diyorsunuz. Gönderiler yazılanlar apaçık ortada, öğrenilmiş çaresizlik falan geçin bunları.

  • kontratak @kontratak

   @pof Okuması olmayan insanlar o yakıştırmayı yapabilir. Metni okuyanlar, bizi tanıyanlar, bizden aldıkları yardımlarla tüketici hakem heyetine başvurup TurkNet'ten fatura bedellerini geri alanların o yakıştırmayı yapmak akıllarının ucundan bile geçmez.

  • P. O. F. @pof

   @kontratak farz edin ki sizi tanımayan ve muhteşem yardımlarınızdan faydalanmaya biri (örnek ben) okudu ve böyle anladı. savunmanız bu mu gerçekten? madem böyle bir kıyas yapacaktınız bütün iss'leri dahil edecektiniz. bu şekilde yanlış anlaşılmalara çok müsait bir metin. ister kabul edin, ister etmeyin.

  • kontratak @kontratak

   @pof Metni okuyun. Ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yok.

 • 3.14 @159

  Turknet virali miymiş? Hiçbir işe yaramamalarından anlamalıydık.

  • 3.14 @159

   @kontratak "kalite hareketi"

  • kontratak @kontratak

   @159 Ciddi bir biçimde bunu mu düşündünüz?

  • kontratak @kontratak

   @159 Denecek çok fazla söz yok. Önce okuyun lütfen, sonra da anlayın.

  • 3.14 @159

   @kontratak neyi okuyayım?

  • kontratak @kontratak

   @159 Gözünüzün önündeki yazıyı ve zahmet olmazsa ithamda bulunmadan evvel, daha önce neler paylaşılmış, onları inceleyin.

  • 3.14 @159

   @kontratak okudum onu zaten. malumun ilamını yapıp yanına turknet güzellemesi sokuşturmuş. Önceki paylaşımlarında da ttnete falan tü kaka demiş.

  • kontratak @kontratak

   @159 Nerede TurkNet güzellemesi var yahu? Teknoseyir için TurkNet'in reklam platformu diyebilir miyiz? Ama defalarca Sinan Kurmuş'u konuk edip röportaj yaptılar. Haber ile reklamı karıştırıp ithamda bulunuyorsunuz, kendinize gelin.

   Bazı sebepler insanlara objektif olmanın ne olduğunu unutturdu, belki ondan bu tavrınız.

   Şu paylaşımlara bir göz atın:

   https://www.facebook.com/internettekalite/photos/a.901577846631019/1738793376242791/?type=3&theater

   https://www.facebook.com/internettekalite/posts/1503163343139130

  • 3.14 @159

   @kontratak o paylaşım türknet'i herhangi bir şekilde eleştirmiyor ki. Aksine herkese türknet'te kota yok haberini bir kez daha veriyor. Ah keşke hepiniz türknet gibi olsanız demedikleri kalmış.

  • kontratak @kontratak

   @159 @159 TurkNet'te değil, artık bütün İSS'lerde AKK kalktı. Burada 1 Mayıs 2017 öncesi ile şimdiki durum arasında bir kıyas söz konusu. Fiyatlardaki değişimi gösteren objektif bir içerik. Firmaların adını sansürlemek mi gerekiyor? Bu, Superonline için de yapılacak, diğer İSS'ler için de.

   Firmanın sunduğu fiyatın makul olup olmadığının yorumu size kalmış ama TurkNet'in sunduğu fiyatların da günümüzde internetin geldiği noktayı göz önünde bulundurarak asla yeterli seviyede olmadığını, çok daha düşük olması gerektiğini ve hizmet kalitesinin artmasının şart olduğunu dile getiriyoruz. Çok sayıda kullanıcının TurkNet'ten yana şikayetçi olduğunu özellikle vurguluyoruz.

   Ah keşke TurkNet, her yerde en az 100 Mbps verse, bunu yaparken de kaliteli bir hizmet sunabilse. Sayısız kişi bağlantı sorunu yaşadığı için bizden tüketici hakları konusunda yardım istedi, sayısız kişiye tüketici hakem heyetine gidip TurkNet'e ödediği fatura bedellerini almaları konusunda yardımcı olduk.

   Reklam yapacak olsak hizmet kalitesi hususunda gerçekten çok sorun yaşayanların olduğunu yazmayız. Tüketici dostu bir izlenim veren bu firmanın aslında ne kadar kalitesiz noktası olduğunu yüzlerine karşı söylemeyiz.

   Anlık yargılarla anlamadan etmeden ithamda bulunmayın lütfen.

  • 3.14 @159

   @kontratak Neden adamların yüzüne söylüyorsunuz ne kadar kalitesiz olduklarını? Resmi hesaplarınızdan söylesenize.

  • kontratak @kontratak

   @159 Yukarıda paylaştığım ikinci Facebook bağlantısını inceleyin. TurkNet'e açık mektuptur.

   AKK'yi diğer tüm firmalardan önce kaldırmış olmaları konusunda haklarının verilmesi gerekiyor, bu konuda örnek teşkil ettiler, diğer birkaç alternatif İSS de sonraları aynı yoldan gitti.

   Ancak ne yazık ki standart kalitedeki bir hizmeti hâlâ sunamıyorlar.

   Kendilerine açık bir mektup şeklinde yaşanan tüm büyük sorunları açıkça sorduk.

   Neydi bu sorunlar, kısaca tekrarlayayım:

   1. Aktivasyon konusunda problemler yaşanıyor. TurkNet'e internet hizmeti almak için başvuran kişilerin hizmetlerinin haftalarca başlatılamadığı oluyor.

   2. İç kurulum için çeşitli masraflar çıkartabiliyorlar.

   3. Arızaların giderilmesi konusunda çok yavaşlar, bazen günlerce hatta haftalarca erişim problemleri yaşayanlar oluyor.

   4. Yoğun saatlerde hız düşüşü ve yüksek ping sorunlarıyla karşılaşanlar var.

   Son olarak: Ülkemizde hizmet veren diğer tüm İSS'ler gibi, Romanya'daki, Bulgaristan'daki, Polonya'daki, İngiltere'deki İSS'lerin geldiği noktadan çok uzaklar. Bugün Romanya'da 28 Rumen Leyi (37 Türk Lirası) karşılığında 300/150 Mbps internet hizmeti alınabilirken, hâlâ TurkNet'in 65 liraya zar zor verdiği 35 Mbps seviyesindeki hızları konuşuyor olmamız bile büyük bir utançtır.

   TurkNet, yayımladığı cevap videosunda bu sorulardan hiçbirine tatmin edici bir cevap verememiştir ve sınıfta kalmıştır.

 • turker @turker

  15 sene önce 56k internet için 50$ ödüyorduk. zaten "doğal olarak" talep arttıkça, teknoloji ilerledikçe düşüşün olmasını beklemek anormal olmaz.

  sorun parası pulundan öte, verilen hizmetlerin kalitesizliği. yeri geliyor 100mbitr internetle bile sürüm sürüm sürünüyoruz. o zaman da bırak 100-200tl yi 10 lira bile veresin gelmiyor. diğer teknik sorunları, alt yapı sorunlarını filan da komple geçiyorum. vaadedilen hizmet çoğu zaman veril(e)miyor alınan parayla.

  eskiden öyle değildi, 128k internetin varsa, gece gündüz çok da dalgalanmazdı. şimdi geceyle gündüz kadar fark oluyor....

#İnternetteKaliteHareketi #fahişfiyatistemiyoruz #akış #2019

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#fahişfiyatistemiyoruz

Türk telekom ve Turkcell başta olmak üzere internet servis sağlayıcıların AKK ve kota konusunda çabalarımız sonucunda geri adım atmaları sonrası adeta intikam alırcasına fahiş fiyatları dayatmalarını asla kabul etmiyoruz!

AKK ve kota konusunda geri adım attıkları gibi bu kez de tepkimiz ile geri adım atacaklar, değerli desteğinizi bekliyoruz.

AKK'nin kalkma tarihi olan 31 Aralık'a günler kalmışken her bir internet kullanıcısının desteği büyük önem arz ediyor. Olabildiğince paylaşarak, şikayeti göndererek ve Twitter üzerinden #fahişfiyatistemiyoruz etiketi ile ilgili kurumların dikkatini çekmeliyiz ve hatta TT olmamız milyonları haberdar edecektir. bu durumda ilgili kurumlarca kayıtsız kalınamayacağı aşikar.

Aşağıdaki sayfadaki anlatımı takip ederek Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yetkili kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu'na (BTK) istek ve şikayetlerimizi iletiyoruz:

http://internettekalite.com/dosyalar/fahis_fiyat_istemiyoruz.html

#fahişfiyatistemiyoruz

https://www.change.org/p/internette-kotaya-kısıtlamaya-düşük-hıza-fahiş-fiyatlara-hayır

https://twitter.com/kalitehareketi

https://www.facebook.com/internettekalite

https://www.instagram.com/internettekalite/

#TürkTelekom #Turkcell #İnternetteKaliteHareketi #HaftalıkGündemeMalzeme #akış #HaberinizOlsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fahiş fiyatlara karşı etkinliğimizin hazırlıkları sürüyor. Bu hazırlıklar sürerken sizleri "Hafıza Tazeleme Serisi" ile tanıştırıyoruz.

HAFIZA TAZELEME SERİSİ -1-

BTK düzenlemesi ile ilgili zamanında paylaştığımız görüşlerimizi tekrar hatırlayalım:

https://www.change.org/p/internette-kotaya-kısıtlamaya-düşük-hıza-fahiş-fiyatlara-hayır/u/19403990

#fahişfiyatistemiyoruz #İnternetteKaliteHareketi #HaberinizOlsun #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih @fatihy

  Pirince giderken evdeki bulgurdan oldunuz 🙂

  • Fatih @fatihy

   @polistiren-adam dostum ben bu işten para kazanmıyorum. Olağan bir gercegi söyledim. Kimsenin dile getirmediği ama içten içe bildiği birsey. Bu değişiklikten herkes gibi bende etkileniyorum.

  • Fatih @fatihy

   @polistiren-adam ha bir de Türkiye’de iyi birseyler yapılmaz. Şimdiye kadar anlamanız gerekirdi.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   Bu düzenleme çıkarken zaten 31 Aralık 2018'de AKK'nin tamamen kaldırılacağı belliydi, bu düzenleme bu tarihte AKK'yi kaldırmak üzere çıkarıldı.

   "Evdeki bulgur" diye bahsettiğin şey hızının 3 Mbps'ye düştüğü, gece gündüz fark etmeksizin yaptığın kullanımların tümünün sayıldığı AKK uygulaması.

   Eğer "AKK geri gelsin" diyorsan işte bu 3 Mbps'ye düşülen AKK geri gelsin demiş oluyorsun. Eğer mevcut AKK uygulamasından bahsediyorsan, o da zaten bu hareket sayesinde çıkarıldı. "Kota kalksın" denerek kararlı bir şekilde hareket edilmeseydi o "bulgur" dediğin şeyi rüyanda bile göremezdin. Yani senin gösterdiğin tepkinin hiçbir akıl alır yanı yok.

  • Erman @ermanyurdakann

   @polistiren-adam Tamam, destek olalım. Nasıl olalım mesela? Bu İKH internet aboneliklerini iptal ettirme eylemi başlatıp harekete dahil kişiler ile böyle bir eylemi yayabilir mi? Bir günde yüz bin abonelik iptal edilebilir mi mesela? Başka yolu yok çünkü.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @ermanyurdakann Milyonlarca internet kullanıcısı farklı tarihlerde bitecek olan taahhütlerle bağlanmış durumda. İnternet aboneliklerinin iptal ettirilmesi demek taahhütlerden cayılması ve dolayısıyla cayma bedeli ödenmesi demektir ki bu yine İSS'lerin işine gelir.

   Taahhüt bittikten sonra kimse aboneliğini devam ettirmesin dersen, bu da bu çağda kimse elektrik kullanmasın demeye yakındır. İnsanlar bir şekilde internete erişim ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır ki bu ya sabit hatlarla ya da mobil bağlantılarla mümkündür, iki durumda da ibre yine İSS'leri gösterir. İnsanların internet kullanmamasını bekleyemezsin, bunu sağlayamazsın.

  • Erman @ermanyurdakann

   @panthera-leo Haklısın, ben de bunu diyorum işte: bu saydıkların saydığın sebepler yüzünden imkansız iken nasıl destek olunacak? İstediğimiz kadar tepinip mızmızlanabiliriz, adamların umurunda değil çünkü muhtaç olduğumuzu biliyorlar.

   Bu fiyatlar bu şekilde kalmaz, şu an göz korkutuyorlar bence, yıl içinde yavaş yavaş cart kapmanyası curt kampanyası diye üç beş ucuz paket atarlar ortaya, sonra onlar sürekli oluverir. Ama her türlü şimdiye kadarkinden daha pahalıya iteleyecekler, olacak bu, kaçış yok.

 • batuhan.sener @batuhan-sener

  İnternete tavan fiyat gibi birşey mi gelsin istiyorsunuz?

 • manonthemonn @manonthemonn

  BTK'da sağolsun, kurda kuzuyu teslim etti uzaktan izliyor.

Türk Telekom'un kota konusunda yaptığı gibi bu tür nabız yoklama oyunları bitmiyor. İnternet çağında internette #fahişfiyatistemiyoruz!

#TürkTelekom #HaftalıkGündemeMalzeme #İnternetteKaliteHareketi #akış ##teknohaber #HaberinizOlsun #haber

https://www.instagram.com/p/BrTUkFWHGI4/

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1072963143675117572

https://www.facebook.com/internettekalite/photos/a.901577846631019/1804680389654089/?type=3&theater

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türk Telekom yeni tarifeleriyle AKN'ye dönmek için ölümü gösterip sıtmaya mı razı etmek istiyor? Geçen ay kota konusunda geri adım atmalarını sağladığımız gibi bu akıl almaz, fahiş fiyatları da makul seviyeye çekmeleri için mücadelemiz sürecek!

Twitter'da #fahişfiyatistemiyoruz etiketimize desteğinizi bekliyoruz.

#TürkTelekom #HaftalıkGündemeMalzeme #İnternetteKaliteHareketi #akış ##teknohaber #HaberinizOlsun #haber

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1072648794154643456

https://www.instagram.com/p/BrRHB-dH6LH/

https://www.facebook.com/internettekalite/photos/pb.900665710055566.-2207520000.1544575039./1803514633103998/?type=3&theater

https://discord.gg/a5v5ckU

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10
 • Ofpoyraz @redmaner

  Yani kolay gelsin de geçen ay küçük dağları biz yarattık havasındaydınız ancak öyle savaşarak kırarak dökerek geldiğimiz nokta malum.

 • Murat Can Memiş @muratcanmemis

  Tweet attım ama gördüğüm kadarıyla bunun duyulmasına ihtiyaç var. Serdar Kuzuloğlu vb. kişilerin tweetlemesi lazım.

 • alper212 @alper212

  İstediğimiz kadar şikayet edelim fiyatlar konusunda herhangi bir değişiklik olmaz. Sonuçta benim dükkanım olsa eğer zarar ediyorsam arttırırım fiyatları. Kimse de yasa, kanun çıkartamaz.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   Türk Telekom sizi de zarar ettiğine inandırmış 🙂 Bu denli yüksek kar marjlarının bulunduğu bir sektörde bu fahiş fiyatlar tüketiciye başka türlü kabullendirilemez tabii, mağduriyet yaratacaklar ki tüketici de inansın, fahiş fiyatlara razı gelsin.

  • alper212 @alper212

   @panthera-leo Gönül ister ki bedavaya versinler şu interneti artık sene 2019 4 mbit'lik paketleri konuşuyoruz.

   Ancak dolar gerçeği var önümüzde, biz bile küçük bir gümüşçülük işiyle uğraşırken dolardaki dalgalanmalar yüzünden zarara uğrayabiliyoruz. Yarın sabah kalkınca 7 olmayacağının garantisini kimse veremiyor.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @alper212 Peki Rusya'da gerçek sınırsız 500 Mbps internet 1050 ruble = 84 lira, Polonya'da gerçek sınırsız 300 Mbps internet 50 zloti = 70 lira nasıl oluyor? Dünya gerçeklerinden kopuk olmayalım, günümüzde bu hızlar artık sudan ucuz. Altyapı bahanesini öne sürüyorlarsa, Türk Telekom yatmak yerine yatırım yapsaydı. Hiçbir bahane fahiş fiyatları haklı gösteremez.

  • alper212 @alper212

   @panthera-leo Rusya'da ve Polonya'da yaşama fırsatı bulmadım. Hayat şartları nasıl ilerliyor herhangi bir fikrim yok bu yüzden. En basiti burada çoğu esnaf kdv vermiyor (Esnaftan kastım bakkal değil). Bugün Karaköy'de ki Selanik pasajına gidip alışveriş yapalım kim fiş veriyor, kim vermek istemiyor görelim.

   Ben internet üzerinden satış yaptığım için hiç bir şekilde faturasız mal çıkamıyorken, altta ki dükkan sahibi "kart ile olursa şu kadar" diyemez. KDV zorunlu olarak kesilmesi gereken bir vergidir kimsenin isteğine bağlı değil ve şahsi düşünceme göre Rusya ve Polonya'da bu tarz durumların yaşanması muhtemel bile değildir.

   Ancak burada Türk Telekom'a sitem etmek yerine, 2017'de AKN'nin kalkması yasalaştıktan sonra fiyatlarını arttıran ve kota sonrası 1 GB = 2 TL ile taksimetreyi açan devletin "BÜYÜK" kurumu KABLONET'tir.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  #turknet için mücadele etseniz daha mantıklı bence...:=)))

"Kaldırmazlar, boşa uğraşıyorsunuz. Kimi kime şikayet ediyorsunuz?" dediler. Ama yılmadan mücadele ettik. Sonunda #TürkTelekom gerçek sınırsız interneti getirmesini sağladık!

https://www.facebook.com/internettekalite

https://twitter.com/kalitehareketi

https://www.instagram.com/internettekalite/

https://discord.gg/CjmtUk2

#AKK #internettekotayahayır #İnternetteKaliteHareketi #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 40
 • Atacan @kosmer

  Böylesine bir ülkede bu denli büyük bir hareketin veya organizasyonun daha her şey netleşmeden başardık durumlarına girmesi bilmiyorum yanlış geliyor. Murat abinin dediği gibi daha tarifeler açıklanmadı. Kotasız ama şuankine oranla +50₺ denirse şayet, bunu başarı olarak mı göreceğiz? Neyse eleştiri yapanı genelde ipte sallandırıyoruz, ben de öyle olmayayım.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   "Sürecin takipçisi olacağız" diyorlar. Yüksek hızlı, gerçek anlamda kısıtlamasız ve makul fiyatlı internet gelmeden asla bırakmayacaklar, bırakmayacağız. Olumlu gelişmeleri görüp olması gereken için mücadele etmeye devam.

   Bunu sadece iş çıkışı arkadaşlarla yapılan bir eğlence olarak görebilirsiniz, ertesi gün işin bırakılacağı anlamına gelmez.

   Ayrıca ekonomik vaziyet ortada. Fiyatların artması kotaların kalkmasından olmayacak. "Peynirin fiyatı artarken" internetin fiyatının buna rağmen halen bu seviyede olması da ayrı bir başarıdır.

  • Atacan @kosmer

   @panthera-leo İşte ben de diyorum ki yapılan şeyin kesin sonuçlarını görmeden bir şeye 'başarı' demek yanlış.

  • Atacan @kosmer

   @panthera-leo Ek olarak Uğur hocamın postunun altındaki cevaplarınızdan dolayı engelleyecektim, unutmuşum profile ve yorumlarınıza bakınca aklıma geldi. Şuana özel algılamayın cevap hakkını engellemiş gibi olmak istemem, zaten postun diğer yorumlarında da aynı görüşteki insanlara cevap vermeye devam ediyorsunuz.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @kosmer Cips paketleri gibi içi hava dolu internet paketleri aldatmacası devrinin sonuna geldik. Önemli bir gelişme. Bundan sonra eğer fiyatlar yüksek olursa da daha çok tüketici bu duruma tepki gösterecektir, çünkü eskisi gibi bir masal dünyasında yaşamıyor olacaklar.

   Hayatımda ne kimseye küfrederim, ne de küçük görürüm. Ne yazmışım da engelliyorsunuz, anlayamadım. Ben de bahsettiğiniz kişiyi ve sizi engelleyeyim o halde. İnsan olduğunuz için değer veriyorum ki yazıyorum.

  • Atacan @kosmer

   @panthera-leo Ben onu bir başarı olarak görmüyorum. Türkiye'de yaşıyoruz. Daha önce de aynı şeyler oldu ve olumsuz konuşan herkesi
   linç ettik yine. Ama onlar oldu haklı çıkanlar.

   Engelleme kokusuna gelecek olursak şurada Doğa hocam durumu güzel özetlemişti. Kendisine katılıyorum tamamen.

   https://teknoseyir.com/durum/989170#comment-3612653

   Ayrıca ben de insan yerine koyuyorum ki durumu açıklayan 1 paragraf yazı yazıyorum 'engelleyeceğim' kişiyle alakalı. Kimseye açıklama yapmak zorunda da değilim, üslubunuz bile benim için yeterli. Daha önceden engelleyecektim, aklımdan çıkmış. Ayrıntıya da girmek istemedim arkadaşın postu kirlenmesin diye.

 • İnternette Kalite Hareketi @internettekalite

  Gerçek sınırsız internet, tüketicinin korunması için çok önemli bir kazanım. Şöyle ki, öncesinde İSS'ler belli bir kotayla limitlenmiş paketleri "limitsiz" adı altında satarak tüketiciye aslında geçici bir süre sahip olduğu hızı gerçek hızlarıymış gibi yansıtıyorlardı, bu da büyük bir kafa karışlığına yol açıyordu. Ancak bu, çok net bir şekilde tüketicinin korunması mevzuatına aykırıydı ve her defasında bunu tüm sağlam gerekçeleriyle dile getirdik.

  Download ve upload hızları yüksek, tam anlamıyla kısıtlamasız, makul fiyatlı ve kaliteli bir internet için mücadelemiz hız kesmeden devam edecek. Herkesin desteğini bekliyoruz.

  @gamsizm @nuguryurtsever @leventp @unicornknight @orkkoc

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Gerçek sınırsız internet hep vardı. Sadece ya çok pahalı ya da hızı düşüktü. Mesela superonline 25 Mbite, 100 lira verirseniz sınırsız veriyor. Epeydir var bu. Sınırsız internetin alınabilir ve hızlı olması gerekiyor.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @gamsizm Murat Bey, Superonline AKK düzenlemesi ortaya çıktığında 25 Mbps gerçek sınırsız paketini 99 liradan 89 liraya düşürmek zorunda kaldı. TurkNet, keza, AKK uygulamasını kaldırıp makul fiyatlardan internet sunarak pazarda yer kaptı. Bunlar hep kazanımdır. Durum eskisinden kötü değil.

   Ekonomi derseniz, ekonomik vaziyet her alanda ortada. Buna rağmen internet fiyatları ne kadar oynadı? Bu parametreleri göz önünde bulundurun. "Peynirin fiyatı" iki sene önceye göre yüzde kaç arttı, 25 Mbps'lik gerçek sınırsız internetin fiyatı yüzde kaç arttı (ki azaldı)?

   Aldığınız reel hız artıyor, cips paketleri gibi içi hava dolu paketler satamayacaklar artık.

  • İnternette Kalite Hareketi @internettekalite

   @gamsizm Şu noktayı kaçırıyorsunuz; şu an taahhüdü olan insanlar aynı fiyata sınırsız internete geçiş yapacaklar. Yeni yılda taahhüt alanlar ise ''limitsiz 50 GB'' gibi yanıltıcı tuzaklarla karşılaşmayacak. Artık ne ise o dönemi başlıyor. Fiyatların makul seviyede olması için çalışacağız, sizin gibi önemli teknoloji yayıncılarının desteği büyük önem taşıyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @panthera-leo ben olsam böyle kesin konuşmazdım. Sonuçta sözleşme bitiminde 500 GB kotaya evet demek zorunda kaldım. Çünkü düşük hız ama gerçek limitsiz işimi görmüyor. Bu da bu ülkede oldu.

  • Mücahit Köse @mucahitkose

   @gamsizm Aynı paraya sınırsız beklemek de normal olmaz ama neticede 100tl dediğiniz nedir ki $20 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @mucahitkose Sorun bu zaten. AKN kalkar kota da kalkar ama bedeli ne. Bunu konuşan yok.

  • makesome @makesome

   @mucahitkose tabi canım 100 tl ne ki 20 dolar. Ülkemizde herkes dolar kazandığı için bedave🤪

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @gamsizm Yapmayın Murat Bey, nasıl konuşan yok? Arkadaşlara destek verme sebebim zaten bunu kararlılıkla dile getiren ve asla pes etmeyen tek topluluk olmaları. 2016'dan beri takip ediyorum kendilerini ve hazırladıkları sayısız içerikle bu fahiş fiyatlara dikkat çektiler. Mecliste muhalefet partisi milletvekilleri bile bu dengesizlikten habersizken meclise kadar gidip bunu çarpıcı karşılaştırmalarla ortaya koydular. Dönemin milletvekili İbrahim Özdiş'in kendi ifadesidir: "Ben bile diğer ülkelerle aramızda bu kadar büyük bir fiyat farkı olduğunu bilmiyordum."

 • deathline @deathline

  @gamsizm @internettekalite Asıl sıkıntılara odaklanmadığımız sürece bunlar çözülmeyecek, zamanında youtube ile kavgalı olduk adamlar altyapı anlamında türkiyeye gelmiyor bu defa senin adamlara gitmen gerekiyor ki bu da maliyeti arttırıyor.Dünyanın en önemli tır ve doğalgaz borusu güzergahı olmasına rağmen fiber kablo güzergahı olamıyorsak cidden sıkıntı vardır.
  İnternette kalite Hareketin altyapının geliştirilmesi konusuna daha fazla eğilmesi lazım.Otoban genişler ise trafik dert olmaktan çıkar.Başkalarıda gelip buradan geçer yada dükkan kurar.
  Yasal olarak operatörleri pazar büyüklüklerine sınıflandırarak altyapıyı geliştimek için yasal zorunluluklar ve hedefler konulması sağlanmalı.Altyapı konusundaki belediye bürokrasisi de biraz traşlanmalı, nimet-külfet ilişkisi.
  Yoksa zart adsl hoşt vdsl diye markaların var olmasının bir anlamı yok.

 • kizilsakal @kizilsakal

  İnşallah... Yarın hepsi anlaşıp en düşük paket 8 lik olan 150 tl demesinde.

#Sony #PlaystationStore Türkiye hakkında açılmasını sağladığımız soruşturma sonrası Teknoseyir'de çıkan #HaftalıkOyunGündemi videosundaki sözler konusunda çıkan karşılıklı tartışma sonrası bir açıklama daha yapma gereği duyduk:

https://teknoseyir.com/durum/989170#comment-3612087

#akış #teknohaber #HaberinizOlsun #haber #AKK #AKKyeHayır #akkolmasaydı #akkhayır #İnternetteKaliteHareketi #internettekotayahayır #internettekotayahayır #KotayaHayırDeHakkınaSahipÇık

Herkese merhaba, Oyun fiyatları ile ilgili konunun bu noktaya gelebileceğini...

Herkese merhaba, Oyun fiyatları ile ilgili konunun bu noktaya gelebileceğini az çok tahmin ettik. O yüzden de henüz konuya girmeden minik bir açıklama
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 16
 • Erman @ermanyurdakann

  Tahmin ettiğim gibi, bütün mesele "sony'nin fiyatlandırma politakası hatalı" diye yeterince(!) ısrarla konuşulmamış olması, sorunun asıl kaynağı bu. Diğer söylenenlerden önce yüksek sesle, "al sana sony, haha, işte böyle yaparlar adamı" deselerdi ve bunu 10 dakika sürdürselerdi şu an bu muhabbet dönüyor olmayacaktı.

  AKN konusunda bizim oyungümdemi haksız, bu arkadaşların haklarını teslim etmediler, orası doğru ama sony konusu istendiği tonda işlenmiş olsa kimse takmazdı akn kısmını gibi geliyor bana çünkü akn konusunda da başarılanların yetersiz olduğu herkesin malumu, zaten herkes hala şikayetçi, o yüzden oyun gündemindeki ilgili şikayetler de çok göze batmazdı, arada kaynar giderdi.

  Bazı konularda politik davranmak, rüzgara göre yönelmek gerekiyor ama ben öyle yapmamalarından memnunum. Sony'nin fiyat politikasını ve bunun haksızca olduğunu biliyoruz zaten, 10 kere duysak ne olacak? Diğer mevzular daha mühim.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @ermanyurdakann "al sana sony, haha, işte böyle yaparlar adamı" şeklinde alaycı ve küçümseyici bir tavır sergileyeceğini hiç beklemezdim. Uzun zamandır burada karşılaşan ve az çok birbirini tanıyan kişileriz. Diğer gönderide de benzer bir tutum içerisindeydin. Bu şekilde görmek üzdü.

  • Erman @ermanyurdakann

   @gurkan-atilgan Genelleme yapıyorum ve genel kitle de youtubeda hepimizin leş gördüğü kitle, bunu hak etmemiş kimsenin üstüne almasına gerek yok. Sizi hiç kast etmedim, bu konudaki yorumlarınızı beğendim ben, hatta "beğen"e basmış olmam lazım birkaçında, siz ve sizin gibi düşünenler dahil değil.

   Biraz niyet okumacı ve hafif bir genelleme yaptım ben bu söylemimde. Kast ettiğim bu harekete destek verildiğinin, bunun -yetersiz bulunsa bile bu ya hiç belirtilmeden ya da çok daha kibarca ve politik bir dille ifade edilerek- doğru ve haklı bir iş olduğu, herkesin de buna destek vermesi gerektiğini söylemeleri gerektiği idi. Youtube'da hakim tarz böyle olduğu için biraz da esprili bir dille bu şekilde ifade ettim sadece.

   Yine de her niyet okumada az da olsa ciddiyet vardır, benimkinde de var elbette. Yine size ya da başka birine özel demiyorum, genelliyorum: bu tarz hareketlere girişen kişi ve topluluklar illa ki bir övgü, bir aferin beklerler, ben de olsam ben de beklerim, çok doğal ve insani bu. Bu beklentiyi birazcık okşasalar hiç böyle sorun çıkmayacaktı, bu muhabbetleri yapmayacaktık. Tam olarak "al sana sony, haha..." demesinler elbette, öyle saçma şeyi neden isteyeyim, usulünce alkışlasalar belki bugüne kadar kendilerine soğuk bakan önyargıcı, goygoycu, "LP boş boş espri yapsın"cı kitleden de yeni izleyici kazanırlardı, videoları izlemeden dislike atanların sayısı düşerdi bu sayede. Ama böyle politik davranmadılar, bu da onların tercihi.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Cevap yani Soldiers of Fortune tarafindan gelen...
   Kizilderililerin savas cagrilarini getirdi gozumun onune...
   Isimleri gordukten sonra okumaya gerek yok zaten, ne demisler bilemedim ama haklisinizdir herhalde 😀

 • bitlikarinca @bitlikarinca

  Bir baltaya sap olamamış adamların biraraya gelip "biz önemli bir şey yapan önemli bir topluluğuz, TAMAM MIIAA" demesiyle oluşmuş gibi bir havanız var, benden söylemesi

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @deniz-efe sakin yahu, aksini söyleyen mi var? Ne bu şiddet bu celal? 🙂

 • bitlikarinca @bitlikarinca

  @scorptr Yok ben venüs roketinde çalışıyorum