Bundan 1 yıl önce büyük mücadeleler sonucunda AKK'yi kaldırtmayı başardık. Hemen ardından, hatta daha kaldırılmadan 'fiyatlar yükseldi', 'AKK gitti, kota geldi', 'AKK geri gelsin' gibi birçok tepkiyle karşılaştık. Bu tepkiler haklı mı veya ne kadar haklı? Bu yazımızda AKK'yi kaldırma sürecimizi inceliyor ve sonuçlarına bakıyoruz

#İnternet #İnternetteKaliteHareketi #internettekotayahayır #AKK #AdilKullanımKotası #HaftalıkGündemeMalzeme

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1212459136719491072

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yetkin @tozyet

  Devrimci bir dönüşüm olmadı. Mevzi kaybettik.

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Çok da tüketici lehine olduğunu düşünmüyorum. 50 liralık paketi 100 yaptılar. Ne anladım ben bu işten.

  • kontratak @kontratak

   Öyle olmadı, yazıyı okusaydınız keşke.

   Düzenleme: Lütfen yazıyı okuyun yahu, yapmayın etmeyin arkadaşlar.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @kontratak okudum. Ben turknet kullanıyordum ve akk zaten yoktu ama nedense akk uygulayan da uygulamayan da zam yaptı. Mobil hatlar bile yıllar geçtikçe ucuzlarken sabit internetin neden pahalandığına anlam veremedim.

  • kontratak @kontratak

   @zatisahaneleri Hayır, ucuzladı. Sizin kıyas noktanızda hata var, birçok kişi bu yanılgıya düşüyor. Defalarca yazdık ama yine yeniden yazayım:

   1 Mayıs 2017'de başlayıp 31 Aralık 2018'de sona eren "oranlı hız düşümü" uygulaması zaten AKK kaldırılsın dediğimiz için yapıldı, AKK'yi kaldıran düzenlemenin bir parçasıydı, 27 Aralık 2016 tarihli BTK kararıydı bu.

   1 Mayıs 2017 öncesi gerçek sınırsız internet paketlerinin fiyatlarına bakarsanız şimdi fiyatların azaldığını görebilirsiniz. Örneğin, 2016'da Superonline'ın gerçek limitsiz 25 Mbps'lik paketi 99 lirayken şimdi 35 Mbps'lik paket 99 lira. 50 Mbps 169 lira iken şimdi 129 lira. 100 Mbps 299 lira iken şimdi 200 lira.

   İnternet de bir "teknoloji ürünü" ve teknolojinin diğer alanlarında olduğu gibi burada da her şey dövize bağlı. Amiral gemisi bir telefonu 2016'da kaç liraya satın alıyorduk, şimdi kaç liraya satın alıyoruz? Telefon fiyatları iki katına çıktı değil mi? Peki internette durum ne oldu? 2016'da euro kuru yaklaşık 3,33 lira idi, şimdi 6,67 lira, yani iki katına çıkmış. Trafik ücretlerinin euro kuru üzerinden ödendiği bir sektörde bu kur iki katına çıkarken nasıl oluyor da gerçek sınırsız internet fiyatları düşebiliyor? AKK'nin kaldırılmasını sağlamasaydık 3 Mbps'ye düşen paketlere bu fiyatları ödüyor olacaktık.

   Üstelik bugün alternatif İSS'ler, sınırsız internet pazarlıyorlar ve bundan kâr ediyorlar. Bunu ne sağladı? "AKK kalksın, internet sınırsız olsun" dediğimiz için bu böyle. Bunu yalnızca ben değil, bizzat TürkNet yöneticisi Sinan Kurmuş, Teknoseyir'e verdiği bir röportajda söylüyor:

   https://www.youtube.com/watch?v=_GS3OCK1MCw&feature=youtu.be&t=727

   Unutmayın, hiçbir hak yoktur ki mücadele edilmeden alınsın. Kimse sanmasın ki AKK kaldırılmasaydı 3 Mbps'ye düşen paketlere bugünkü sınırsız paketlerin fiyatlarını ödemeyecektik. Bu mümkün değil. Bunu, Türk Telekom'un taahhütlü abonelerde AKK'yi kaldırmak yerine "ek kota" getirmeye çalışarak etrafından dolanma girişiminde de gördük. 2018 Kasım'ında sağlam argümanlarla güçlü bir şekilde buna itiraz etmiştik. İtirazlarımız birkaç gün içinde etkili oldu ve sanki bunu hiç duyurmamışlar gibi "AKK'yi taahhütlü abonelerden tamamen kaldırıp sınırsıza geçiyoruz" diye açıklamalarda bulunmak zorunda kaldılar ve bunu "söke söke" yaptılar 🙂

   Önemli not: Romanya'da 1000 Mbps sınırsız internete 40 ley (66 lira) ödenirken, Romanya'nın köylerinde rahatlıkla 100 Mbps simetrik internete erişilebilirken daha yolun başındayız. İnternet kullanıcıları olarak yapmamız gereken şey elde ettiğimiz kazanımları görüp hakkımız olanı istemeye devam etmek. Bunu görmeyip "daha kötü oldu" demek, Romanya'daki interneti hak etmemek demektir.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @kontratak ben kendi kullandığım tarifelerden örnek vereyim. Turknet kullanıyordum. 60 liraydı şimdi 75 oldu. Kablonet var diğer evde 50 liranın altındaydı şimdi aynı tarife TV hariç 80 lira. Evet bu süreçte her şey zamlandı ama akk kalktı hepsi birden zam yaptı. Hatta çok iyi hatırlıyorum taahhütü olan insanları yeni tarife fiyatlarından satmak için aradılar tek tek. Evet her şeye zam geldi ama mobilde ben 2 sene önce 2 GB internet fiyatına şu an 10 GB kullanıyorum. Bunun çözümü fiyat artışı olacaksa bu şekilde olmamalıydı. Akn esnetilebilirdi. Ya da kotalı tarifeler artmalıydı. Mesela ben 150 gb'dan fazla kullanmıyorum neden sınırsız ücreti ödüyorum?

  • kontratak @kontratak

   @zatisahaneleri Yahu ne zammı, gerçek sınırsız internet fiyatları düştü, kaç defa yazayım daha?

   Romanya'nın köyünde 100 Mbps simetrik internete burun kıvırıyorlar, 300 Mbps istiyorlar. Bu tarifeye 30 ley (42 lira) ödüyorlar. Siz 150 GB bana yetiyordu diyerek internet servis sağlayıcılarının illüzyonunu destekliyorsunuz maalesef.

   AKK gibi uygulamalarla sattıkları internet, içi hava dolu cips paketlerinden bile daha aldatıcı. Bunlardan astronomik kârlar elde ediyorlar. Lütfen sınırlı interneti savunmayalım artık, gerçekten lütfen.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @kontratak ben de benim turknet gerçek sınırsızdı düşmüş mü oldu? Diyorum.

 • Orcun @orcun

  Bunun da malesef çevresinden dolandılar. Eski kotalı tarifeleri hortlattılar. İşte öğlen ve akşam saatleri 20 mgbit gece ve diğer saatler 50 60 mgbit diye bilmemne sınırsız paketler tarifeler uydurdular. Biz kullanıcı olarak iyi niyet ile baktık olaya tahmin edemedik ama karşımızdakiler şeytan olduğu için işte onu hesap edemedik. Hep iyi niyet ile düşündük bir amaç güdüldü kota olmasın vs. vs. haksızlık var çünkü 50 mgbit 100 mgbit paket satılıyor 50 gb 100 gb kota dolunca 3 mgbit oluyordun vs. vs. hani korkunç birşey idi ama dediğim gibi hesap edemedik. Kotayı uydurdular ya kota ya da işte böyle sınırsız ama hızı değişen sınırsız tarifeler vs uyduruldu, çok güzel de çevresinden döndüler.

  • kontratak @kontratak

   Bu bahsettikleriniz hep vardı, hortlamadı. Sınırsız paketlerin fiyatları düştü, alternatif İSS'ler için gerçek limitsiz paketler pazarlamak kârlı hâle geldi.

   Kazanımları görmeyip eskiye dönmek isteyenler yüzünden ise devamı gelemiyor. AKK'yi, bu kampanya sayesinde getirilen "oranlı hız düşümü" uygulaması zannedenler, ironiktir ki "Tepki gösterdik, daha kötü oldu" diyebiliyorlar, bizim oranlı hız düşümü uygulamasını kaldırttığımızı sanıyorlar. Halbuki o uygulama zaten AKK'nin kaldırılması sürecine girebildiğimiz için getirilen "geçici" bir uygulamaydı.

   2017 öncesi gerçek limitsiz internet fiyatlarına bakıp bugünkülerle kıyaslarsak fiyatların düştüğünü görebiliyoruz. Sınırsız internet kullanımının yaygınlaştığı da ortada. Büyük İSS'lerde aradığını bulamayanlar sınırsız internet için artık alternatifleri seçebiliyor. Bu, 2016'da mümkün değildi.

  • Orcun @orcun

   @kontratak Tabi ki kotalı ve sınırsız diye ayrımı vardı. Ama adamlar 2018 de kotalı tarifeyi sınırsız'ı kaldırıp koydular sonra da aşılırsa kota gb başına bilmemne kuruş gibi bedel istediler vs. Operatör adı vermeyelim de mahkemelik olmak istemiyorum. Bunu gören bazı operatörlerde bizim başımız kel mi ulan diye kendileri de girişmeye kalktı ki baktılar tepkiler çığ gibi büyüyor, geri adım attılar.

   Eskiye dönülmesi zaten şu devirde olacak gibi birşey değil. Telefonların ekranı olmuş 1080p evdeki televizyonlar 1080p min 4k vs vs havada uçuyor e youtube açacaksın kasacak takılacak vs. vs. kim ister ? akn demek o ufacık kotanın ilk 1 haftasından sonra bitmesi sonra da seni 20 gün kadar 3 4 mgbit ile idare etmesi sağlıyordu. Eee bu nereye kadar gidecekti oyunlar olmuş 100 gb video izleyeceksin netflix şu bu patlamış geliyor filmlerin dizilerin bölüm başı 1 er 2 şer gb vs bu devirde yani akn işi işkence, savunanlar hala akn daha iyidi diyen varsa ben anlını karışlarım göstersin o zaman bize 1 aylık internet kullanımını hızını vs de görelim.

   Fiyat mevzusu var birde, kimi kullanıcı var ya abi ben zaten 20 30 liralık paket kullanıyordum o kotayı akn bile aşmıyordum, e ben şimdi minimum 50 60 tl vermek zorundayım nasıl iş ? diyebiliyor, nadirde olsa böyle kullanıcılar var. Adam diyor ki bana 4 mgbit yetiyor video izlesem de 480p takılıyorum zaten işte hd ekranım bile yok vs. vs. mesela bunlara bile bazı firmalar çıktı, izmirde birtane elektrik dağıtım şirketi mesela böyle isteyene paket sunuyordu.

   Ama kimi adam var. Eskiden 50 60 veriyorduk oldu 80 90 100 tl vs. adama soruyorsun e sadece internet mi zamlanmış ? yaşadığın toprak türkiye sadece internet mi o süreçte zamlandı ? bir dön etrafına bak ? yediğin ekmeğe içtiğin süt'e peynire kaç katı zam gelmiş hemşerim ? onu dediğinde de kuyruğu kısmış köpek gibi kaçıveriyorlar. Ben çok tartıştım dh'den vs. vs. bu oluşum daha ilk kurulduğunda bile birtane çocuk yüzünden o da kendini sonradan reklam olaylarına adayınca sekteye uğradı ama sonra düzelmişti. Ama işte biz kullanıcıyız bazı şeyleri de hesap edemedik, fiyatı geçtim şu devirde internette kota diye birşeyin olmaması lazım. Mobilde mesela hala kota var, niye ? niçin ? buna da bence bir çalışma gerekiyor. Ben evimden mobil lte ile 80 100 mgbit hızlar görüyorum yani 1 saniyede 10mb veri bana iniyor demek ama kotam 15 gb, bunla nasıl 1 ay idare edebilirim ? komedi.

 • Master @master

  100 mbit i 100 liraya kuklanıyirdum ayrica telefon hattim da icindeydi 25 e dusuyordu.

  Su an 90 lira 10 mbit telefon hatsiz.

  Akk geri gelsin.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @master Sanırım metni okumadın. AKK/AKN dediğimiz şey hızın ne olursa olsun kota dolduğunda 3mbps'e düşen internetti. 25mbps düşüyordu diyorsun, bu kademeli düşüş "AKK kalksın" talebimiz sonucu BTK tarafından alınan karar ile oldu. Hatta bu kademeli düşüşe ek olarak gece 2-8 arasındaki indirmelerin kotaya işlememesi de yine "AKK kalksın" dediğimiz için oldu. AKK kaldırılsın kararından sonraki geçiş dönemini AKK/AKN sanıyorsun. Bu dediğin 25mbps düşme işi zaten akk kalktı diye olan bir geçici iyileştirmeydi.

   Metinden ilgili yeri alıntılıyorum bi bakıver. Çoğu kişi bu yanılgıya kapılıyor ve asılsız şeyler söyleyebiliyor böyle.

   2016/DK-THD/518 sayılı BTK kararıyla 31 Aralık 2018’in AKK’nin kalkması için son gün olarak belirlenmesiyle İSS’lere tam 2 yıl hazırlık süresi verilmişti. Aynı kararda 1 Mayıs 2017 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında AKK’li tarifelerde hızların 3 Mbps yerine daha ‘adil’ bir şekilde abonenin paket hızına göre kademeli olarak düşmesi sağlandı. Gece saat 2 – 8 arasında da kullanımlar AKK’den sayılmadı. Hızların paket hızına oranlı düşürüldüğü bu geçiş döneminde yaşanan kısmi iyileştirmeler 2 yıl bekleyecek olan internet kullanıcılarının bir nebze rahatlamasını sağladı. 1 Mayıs 2017’den 31 Aralık 2018’de AKK’nin tamamen kalkmasına kadar geçen bu yaklaşık 1,5 yıllık sürede internet kullanıcıları hiçbir ek ücret ödemeden daha iyi bir internete kavuştular.

  • kontratak @kontratak

   @master Haydaaaa 🙂

   Süreç biraz dolambaçlı görünüyor, evet, ama o bahsettiğiniz oranlı hız düşünü uygulaması zaten "AKK kaldırılsın" dediğimiz için geldi ve geçiciydi, 1 Mayıs 2017'de başlayıp 31 Aralık 2018'de biteceği 27 Aralık 2016 tarihli AKK kararında belliydi. AKK'yi kaldırmak için uğraşmasaydık AKK'nin kaldırılması kararında belirlenen o oranlı hız düşümü uygulamasını rüyamızda bile göremeyecektik. Hızımız 3 Mbps’ye düşmeye devam edecekti, ister 8 Mbps kullanalım ister 100 Mbps...

   Bunun dışında, 2016'daki sınırsız internet fiyatlarına bakıldığında bugün bu fiyatların daha düşük olduğu görülecek. Ayrıca, alternatif İSS'ler güç kazandı, sınırsız internet satışı yapabiliyorlar ve kâr elde ediyorlar, bunu pazarlayabiliyorlar. Bu, AKK'yi kaldırmak için mücadele ettiğimiz için oldu. TürkNet yöneticisi Sinan Kurmuş'un Teknoseyir röportajına bakarsanız bizzat kendisinin bunu söylediğini görebilirsiniz 🙂

  • Master @master

   @gurkan-atilgan o geçiş dönemi en güzeliydi diyeyim o zaman.

   Tamam akk akn neyse kalktı güzel de sonucunda kol gibi zam yaptılar.

  • kontratak @kontratak

   @master AKK'nin kaldırılması üzerine o geçiş dönemi yapıldı. O dönem zaten geçiciydi, sonsuza dek süremezdi. AKK kaldırılsın diye mücadele etmemiş olsak şimdi 3 Mbps'ye düşen paketler için o "kol gibi" ücretleri ödemek zorunda kalacaktık.

  • Master @master

   @kontratak akn akk bir tümör gibiydi. Ameliyat sonrası o geçici dönemde morfin etkisiyle acıyı hissetmedik ama operasyon sonrası ağrılar şu an bize kol gibi giriyor. Zamanla fiyatlar düşer umarım da hem o kol gibi ağrılar olmaz hem de o tümör.

 • Fatih @fatihy

  Vatandaşa kol gibi girdi halen herşey istediğimiz gibi oldu.

 • kontratak @kontratak

  Bazen gerçekten bazı arkadaşların şaka yaptığını düşünüyorum. Yapılan yorumlar beni gerçekten üzüyor, hafızalarımız bu kadar kötü olamaz. Unuttuğunuz ve atladığınız noktalar varsa hiç değilse biraz okuyun lütfen. AKK'nin ne olduğunu unutmuş birçoğumuz ve süreci de çok uzaktan takip etmiş. İSS'lerin istediği kıvamda olmayalım, lütfen arkadaşlar lütfen.

 • turker @turker

  insanlar okumayacka, o yüzden buraya sonucunu paylaşayım

  "Sonuç olarak ne kazandık, ne kaybettik?

  Kazandıklarımız:
  Türkiye internet odaklı bir tüketici hareketi kazandı.
  İnternet konusundaki farkındalık artırıldı.
  Bilinçli internet kullanıcısı çoğaldı.
  Uygun fiyata kotasız internet satan İSS’ler ortaya çıktı.

  Kaybettiklerimiz:
  İSS’lerin oyalamaları yüzünden iki yıl."

 • Yetkin @tozyet

  AKK hareketi maalesef kendini tasfiye etmiş. Etmese daha iyi olurdu. Bitmişler.

  • Yetkin @tozyet

   @gurkan-atilgan Bu bilgi değl, bu bir yorum.Bu bir eleştiri.

  • kontratak @kontratak

   @tozyet Neye dayanan bir eleştiri, merak ettim 🤔

  • Yetkin @tozyet

   @kontratak Mücadelenin yeni başladığını anlayamadan yaptıklarından dolayı şuanki mevcut durumu savunan bu yazıya dayanıyorum.
   ''İSS’lerin oyalamaları yüzünden iki yıl." Bir tek bu kaybedilmiş, baksanıza.

  • kontratak @kontratak

   @tozyet Şu anki durumu savunan da kim? Yazının neresinde şu anki durum savunuluyor? Tüketicilerin mücadelesiyle İSS'lerin nasıl köşeye sıkışmaya başladığını, fakat tam da İSS'lerin istediği gibi bazı tüketicilerin akıl almaz bir şekilde AKK'yi geri istemesinin tüketiciler açısından ne kadar dramatik olduğunu ifade ediyor. İnsaf yahu.

   İSS'lerin istediği de sizin bu yazdıklarınız değil midir, soruyorum. Şu algı onların ekmeğine yağ sürmüyor mu?

   "AKK'nin kaldırılması için uğraştık ama geriye gittik, demek ki kuzu kuzu sesimizi çıkarmadan beklemeliydik."

   Hayır, geriye gitmedik. Mücadele geriye götürmez, değişimi başlatır. Elde edilen kazanımları görmezden gelip öğrenilmiş çaresizliğe kapılmaktır kaybettiren.

   Tekrar ediyorum. El insaf yahu. Teknoloji editörleri kota savunurken biz kendimizi yırtıyoruz bu sistemin aldatmaca üzerine kurulu olduğunu söyleyebilmek için. Örneğin, bir canlı yayınında Mesut Çevik'e Vodafone'un İspanya'da 1 Gbps sınırsız simetrik internet paketini yaklaşık 35 euro'ya sattığını söylediğimizde öyle bir şeyin asla olamayacağını, burada kurumsala bile o fiyatlara sunulmadığını alay eder gibi dile getirmişti ve onu izleyenler ona inanmıştı. Halbuki gerçek onun söylediği gibi değil, bizi küçük düşürerek, en bilgili olanın kendisi olduğu izlenimi vererek insanlarda gerçeğe dair yanlış bir izlenim bıraktı.

   Bakın gerçekten bıkkınlık verici bir durum sürekli aynı yanlış bilgileri duyup bu bilgiler üzerinden bize saldırılması. Yahu saldırılması gereken yer biz değiliz, biz ülkemizdeki internetin en azından Polonya seviyesinde olmasını istiyoruz, bunun için kendi zamanımızdan feda edip gönüllü olarak uğraşıyoruz, insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Aldığımız tepki: "AKK'yi kaldırttınız, interneti mahvettiniz", "Abi, Elon Musk bizi kurtaracak, boş verin", "Ya ben ne güzel düşük fiyat ödüyordum, zaten az kullanıyorum"... Bu doğru mu sizce? Biz diyoruz "kısıtlamasız, makul fiyatlı, yüksek hızlı, kaliteli internet", onlar diyor "AKK geri gelsin, sesimizi çıkartmayalım"... Biz İSS'lerin tüketicileri aldatmasıyla mı uğraşalım, yoksa zombi gibi üstümüze saldıran, İSS'lerin ekmeğine yağ süren bu "tüketicilerle" mi? Bu nasıl vicdan yahu?

  • Yetkin @tozyet

   @kontratak İnternette kalite hareketi, yoğun saatlerde düşen hızlarla mücadele ediyor mu? O da akn aslında. İnternette kalite hareketi çeşitli sitelerin kayrılarak daha hızlı açıldığıyla ilgli bir konuyu hiç duydu mu? Ya da bazı sitelerin bilerek yavaşlatıldığını hissetti mi hiç? Peki hissettiyse neden bunu kalitenin kapsamına almadı. Ben bu hareketin kesinlikle kötü olduğunu düşünmüyorum ama kafa olarak bitmiş diyorum. Siz mücadele etmeseydiniz biz de desteklemeseydik bu günlere gelemezdik. AKN kalktı mücadele bitti midir süreç? Yazının sonuç kısmı kaybettiğimiz şeyin sadece seneler olduğunu söylüyor. Biz de sadece seneler olmadığını kaybettiğimiz başka şeyler olduğunu belirtiyoruz. Siz bu harekete gönülden bağlı olduğunuz için kıyamıyorsunuz laf ettirmiyorsunuz bunu da anlıyorum aslında.
   Aklı başında olan kimse kapasitenin sınırsız olamayacağını bilir. İllaki kapasite olacak dolacak hız sınırlamaları olacak yavaşlama olacaktır. İnternet sınırsız akan bir nehir değildir. Mesele bunun açık ve net bir şekilde tüketiciye söylenmesidir. Şuan internette kota yok, akn de yok ama biz fark ediyoruz ki adı konmamış bir kota var. Biz aknye uğruyormuş gibiyiz sanki. Ben bunlardan ötürü AKN tarifelerden kalktı olay bitti mantığına kızıyorum. Olayın tartıştığımız noktası bu.
   Gel gelelim öteki noktaya, YT, instagram, Netflix gibi servislere özel paket çıkan ispler aslında bize tersten bir kota/akn koymuş olmuyor mu? Bu net neutrailty ters ve internetin özüne de aykırı değil mi? İnternette kalite sadece kota/akn midir? Yoksa aynı zamanda internetteki sansüre de karşı çıkmak değil midir?
   İnternette kalite hareketi Türkiye adına sevindiğim sosyal olaylardan biri(ydi).
   Akn kalktı, şimdi internette sıra hangi sorunu çözmede.
   Net tarafsızlığına karşı mücadele mi?
   Upload hızları için bir farkındalık oluşturmak mı?
   Hız sınırlamalarının ve web site kayrılmalarının önüne geçmek mi?
   İnternetteki saçma sapan yasaklamalara karşı mücadele etmek mi?
   Hangisi neden, hiçbiri mi ya da hepsi mi?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @tozyet bahsettiklerinden fazlasının farkındayız ve bunlarla ilgili fikirler üzerinde çalışıyoruz ama böyle tavırlar görüyorken insanlarda oluşan olumsuz etkiyi düzeltmeye çalışıp onlara sıra getiremiyoruz

   bilip tanıyan hatta bir zamanlar destek olmuş sizler bile böyle kötü hava yaydıkça, felaket tellallığı yaptıkça bizim sonraki etkinliğimizde, bir sonraki çabamızda daha az kişi destek veriyor

   en başından beri upload hızlarına da, fiyatlara da, ağ tarafsızlığına da, sansüre de tepki gösteriyoruz öncelikli konu 3mbps idi, internete olması gereken hızda bağlanalım ki diğer problemlere sıra gelsin dedik hala olması gereken hızlarda bağlanabilmiş değiliz üzerine bir de böyle paçadan aşağı çekenlerle uğraşıyoruz maalesef

   bu site ana sayfamız, talep ve amaçlarımız yeterince açık sanırım
   https://internettekalite.com

   bu da site açılmadan çok daha önce başlattığımız kampanya metni
   https://www.change.org/p/internette-kotaya-k%C4%B1s%C4%B1tlamaya-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCk-h%C4%B1za-fahi%C5%9F-fiyatlara-hay%C4%B1r-btkgovtr

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Bu hareketten önce 60 tl 50 gb kotalı kullanıyordum, hareketten sonra ilk bir yıl 48 son bir yıldır ise 56 tl ve sınırsız kotalı internet kullanıyorum.

 • lterlemez @lterlemez

  Birincisi taahhüt olayı var. Bu olay değişmeden, düzeldi demem. Sırf yapmıyorum diye 24MBit/s hızı 129 liraya alıyorum. Yaparsam, bu hızı eksiksiz vereceklerinin garantisi yok. Sürekli yavaşlama arıza vb durumlar oluyor. Yapsam da yapmasam da aynı hizmeti alacak isem taahhüttün ne anlamı kalıyor? Telefon zorunluluğunu, alınmadığında sabit ücret zorunluluğunu da anlamıyorum. Bir kere o fiyat telefon/sabit ücret ve vergiler hariç fiyattır. Şu an interneti 150 lira civarında kullanıyorum ve daha telefona doğru düzgün elimi sürmüş değilim. Bunlar düzelmediği sürece, istenen fiyatlar pahalıdır. Konuşmadığım telefonun veya alternatifini parasını ödüyorum.

 • lterlemez @lterlemez

  BTK sesini çıkartır, abone ilk 6 ayında abonelikten ayrılamaz der olur biter (aynı haltı GSM için yapabiliyor iken internet için yapMIYOR). Ben en az bir-iki sene, memnun kalmaz isem, bir ISS'ye bağlı kalmak zorunda olmamalıyım. Üstelik, fiberde, bunlar bir de bölge paylaşımı yaptı. Yani çoğu yerde SO kablosu geçiyor ise TTNet kablosu geçmiyor. Paylaşımlı hatlarda da zorluk çıkartılıyor.

 • lterlemez @lterlemez

  Hatta, komplo teorisi de kurayım, 2020 yılı içinde zam bekleyin. En bir kere veya iki kere zam gelir, demedi demeyin.