Evde şöyle bir dikey soğutucu kullanıyorum bira fermantasyonu için. Kullandığım maya tipine göre dolabın içini 1 derecelik toleransla 18-19 bazen de 20 derecede tutması için dijital termostatla kontrol ediyorum. Yani 19 derecede çalış dediğimde 18 dereceye kadar indiriyor ve bir daha 20 derece olana kadar çalışmıyor. Değerler oda sıcaklığına da yakın olduğu için gün içerisinde fazla çalışmıyor.

Bu şartlar altında dolabın aylık elektrik masrafı ne kadar olur acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 31
 • Mert @mert567

  Tahmin edeceğinizden çok çok daha az harcar(18-20 derece arasında çalıştığı için), eğer tüketimi daha da düşürmek isterseniz ön cam izolasyonunu arttırmak için strafor ile kaplayabilirsiniz, asıl kayıp oradan çünkü, orayı da kapatırsanız zaten termos gibi olur.

  • Namarie @namarie

   Sevindim hocam buna 🙂 Kapağın günlerce hiç açılmadığı da oluyor, dükkanlarda sürekli açılıp kapanan cihazlar bunlar. Strafor düşünebilirim, sadece cam kısma yapıştırmak yeterli olur mu yoksa kapağın açıldığı yan kısımları da kaplamalı mı?

 • Joe @joe

  Millet kimyager oldu bunlar yüzünden 😁

  • Namarie @namarie

   Benim başlama amacım düşük maliyetli bira içmek yerine tat ve çeşitlilik imkanı oldu fakat bu craft bira hobisinin, kültürünün normalde olacağından çok daha hızlı başlayıp büyümesinde "onlar" pek etkili tabii. Bunu hiç istemeyecekleri halde bu kültüre katkıları büyük. 🙂

  • Joe @joe

   @namarie benim de yapasım var ama gram bilgim yok. İyi bir kaynak biliyor musun ?

  • Namarie @namarie

   @joe Birçok kaynak var hocam, birkaç tane yazayım.

   Öncelikle 3 Kafadar'ın youtube kanalı olan BiraBurada'yı öneririm. Hobiye en büyük ve doğru katkıyı yapan ekiplerin başında geliyorlar, en başından beri profesyonelce, ilgili ve özenlilerdi. Kanalda basit veya detaylı bira yapımından şişelemeye, fermantasyon kaplarına kadar hemen her konuda video var. Ayrıca bu youtube kanalında hiç bahsetmiyorlar belli sebeplerden fakat kendileri bugün Türkiye'deki en sevilen ve İstanbul'da Irısh Pub gibi birçok mekana en çok craft bira dağıtımı yapan markanın da sahibiler.
   https://www.youtube.com/channel/UCb-oTjyiHSsK0ayzeCby_Tw

   Hemen her konuda temel perspektifi oluşturabilecek bilgileri bulabileceğiniz şu siteyi de tavsiye ederim, hatta ilk olarak buraya bakabilirsin.
   https://www.evdebirayap.com/

   En son olarak da, bulduktan sonra çok memnun kaldığım, Türkiye'de görebildiğim en canlı ve nitelikli topluluğa sahip bu forumu önerebilirim. Üstteki sitenin kurucusu da, BiraBurada ekibi de bu forumda bulunuyorlar zaten.
   https://craftbiratr.com/

   Henüz çok bilgili sayılmam fakat bana da merak ettiğin her şeyi hiç çekinmeden sorabilirsin. 🙂

  • Joe @joe

   @namarie çok teşekkürler

 • 3dfx @3dfx

  saatte kac dk calisiyor diye saat tut. durmadan calisirsa 182tl yakacak, tabii sürekli calismadigi icin bu rakama ulasma ihtimalin yok. calistigi dakika / 60 formulünden cikan sonucu 182 ile carparsan ayda yakacagi gercek sonucu bulursun.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Ne kadar harcarsa harcasın, o dolabın yarısını dahi dolduramayacak marketten alınma biranın fiyatından az olacaktır.
  Krala selamlar:

https://www.edel-optics.com.tr/Levis-den-LS300-01.html

Altta gümrük ve kdv hariç yazıyor, anladığım kadarıyla yurtdışından DHL kargo ile gelecek ürün. Hadi KDV'yi %18 eklenecek olarak düşünebilirim, gümrük konusunda bir fiyat belirliliği var mı? Şunu da merak ettim, ikisini de ödememe durumum olur mu ve ürün geldiğinde bu miktarlar aşırı fazla gelirse eğer, teslim almayıp ödememe şansım oluyor mu?

Levis LS 300 01

3 modeldeki Levis LS 300 ürününü uygun fiyata internet mağazamızdan satın alın ya da sipariş verin. Türkiye içerisinde hızlı ve ücretsiz gönderi
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Kdv haricinde, ÖTV çıkabilir. Birde gümrükten geçen her ürün için sabit bir ücret var o ödeniyor. (5 lira olması lazım) ÖTV listesini Google'dan bulabilirsin.

  • Namarie @namarie

   Tamamdır, teşekkür ederim. Pek sizin öngörünüz nedir hocam, sitedeki fiyatın üzerine ne kadar ekstrası olur acaba? Bir de şeyi anlamadım, DHL kargo benim evime kadar getirecekse ben bu vergiyi filan kime, nasıl ödeyeceğim ki.

   Bir site tutar üzerinden 43 TL gümrük, 8 TL de sunma ücreti hesapladı, böyle olsa kabul edilebilir aslında.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @namarie Kapıda vergiyi tahsil ediyorlar. Geçen sene bu vakitlerde 2300 liralık ürün için yaklaşık 400 lira vergi ödedim. Tahmini 50-60 lira gibi bir ücret ödersin.

ETS 2 aldım fakat hız cezaları hoşuma gitmiyor, gerektiğinde kaza yapma riskini alarak daha hızlı gitmek istiyorum. Google'ladığımda herkes profildeki config'den g_police değerini "0" yapın yazmış fakat benim profil klasörü boş. Bunun başka bir çözümü var mı acaba?

#eurotrucksimulator2 #ETS2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

Selamlar, bir kavanoz veya erlenin içindeki sıvıyı karıştırarak sıvının her tarafının oksijenle buluşmasını sağlamak için "manyetik karıştırıcı" yapacağım. Genelde ev yapımı olarak fan, neodyum mıknatıs gibi ekipmanlarla anlatımlar mevcut. Aşağıya basitçe anlatan bir link de bırakıyorum. Benim sorumsa, elimde fotoğraftaki gibi bir fan var, attığım linkte elektrik bağlantısı için 4 pin bir sokete lehimleme yöntemini seçmiş. Bense daha önce hiç lehim yapmadım, bu geçişi sağlayabileceğim başka bir dönüştürücü vs. var mıdır acaba? Yoksa bir tane havya bulup veya alıp lehim yapmam gerekecek galiba.

Bu da anlatım linki:

http://www.birazbira.com/manyetik-karistirici-stir-plate-yapimi/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Philips LEDBulb 6-40W E27 2700K Sarı Işık: Amazon.com.tr

Philips LEDBulb 6-40W E27 2700K Sarı Işık: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, depoda çalışacak aşağıdaki dolap için duman sensörü alacağım, uzun süredir kullanılmadığı için belki bir sorunu vardır ve yangına yol açabilir vs. düşünceleriyle. Tavsiye edeceğiniz, f/p bir duman sensörü var mı acaba?

Bir de ben bu dolabı dijital termostatla dışarıdan derece belirleyerek kullanacağım. Genelde 10 veya 19 derecede çalışacak. 10 dereceden çalıştığı düşünülse aylık ne kadar elektrik maliyeti olur acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ilker @gilker

  watt bilgisi gereklibir yerinde yazar bu arada duman sensörü olarak kulanmadım ama xiaomi lere bakabilirsin

  • Namarie @namarie

   Teşekkürler hocam, yani ben çok da riskli olmadığını düşündüğüm için 50-60 TL'ye bir şey almayı düşünüyorum ve Xiaomi'ler TR'de 300-350 filan. Ali'den gelse 200-220 civarı galiba. Duruma göre bakacağım.

 • Orcun @orcun

  Bu dolaplar baya güvenlidir. Yani firma bunları dış ortamlara dayanıklı olsun diye vs ürettirip öyle alıyor. İşte marketlerde vs dikkat etmişsindir bunlar 7/24 çalışırlar. Arka alt kısmımda kapak olacak orayı açıp motor kısmı varsa fanı vs temizlersen çok daha iyi olur. Ek olarak o kısımlarda motorun gücü vs yazar kaç watt ise ona göre hesaplanabilir.

  • Namarie @namarie

   Teşekkür ederim hocam. Dış ortama dayanıklı demişken, 12 yıldır kullanılmıyordu ve dolapta fermantasyon kovaları bulunacağı için ayrıntılı temizleyeyim dedim, baya zorlandım, hortumlu suyu tutsam olur muydu diye düşünmedim değil kaç defa. 😀

   Motor güçlerine bakayım. Yalnız, dün dijital termometreye 19.5 derecede çalıştır ve hassasiyetin 0.5 derece olsun dediğimde, 20 derecede gelince dolap çalışıyor, çalışınca 19'a kadar indiriyor, ondan sonra tekrar 20'ye çıkması iç izolasyonu sebebiyle ve oda sıcaklığına yakın dereceler olduğu için baya zaman alıyor. 10 derecede çalış dediğimde 9.5-10.5 arası daha kısa zamanlarda çalış-dur yapıyor tabii.

   Şaka bir yana, su dayanıklılığı nasıldır acaba bu dolabın? Motor bölümü çok kirliydi, su tutup 1-2 gün beklesem ve öyle çalıştırsam hoş olurdu.

  • Orcun @orcun

   @namarie Sakın dostum su falan tutma. 😀 O kadar dayanıklı değil. O anlattığın zaten standart buzdolabı çalışma prensibi, motor devamlı çalışmaz çünkü aşırı ısınıyor e ısınması demek sıkıntı demek. Büyük bir ihtimalde termostatda bir sorunu da olabilir tabi bakımını yapmak lazım. Arkada alt kısımda kapak oluyor 4 yada 6 vida tutuyor olması lazım açıp bakman lazım. Radyatör ufak fan ondan sonra birde motor harici başka bir eleman varsa açıkta vs o işe hiç girme. Islak bez ile vs temizleyebilirsin ama sorun olmaz. Zaten motor kapalı devre birşey, en kötü radyatör veya fanı pisliktir o kadar onları temizleyebilirsin. Ama gene de öyle suyu tutma.

Selamlar, şu hard diski söküp içinden neodyum mıknatıslarını alacağım fakat bir türlü yapamadım. Nasıl sökülür bu acaba? Kasa fanını da kullanıp manyetik karıştırıcı yapmaya çalışacağım. @orcun hocam sen kesin biliyorsundur gibi geliyor, nasıl söküleceğini 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13

Selamlar, 8 yaşındaki kuzenim oyun oynamak istiyor ve haliyle çoğu oyun yaşına tam uygun olmuyor. Bi' ara Portal Knights oyununu biraz da benim desteklememle baya bi' oynamıştı, bitirmiştik oyunu. Oynuyorken nitelikli, hikaye açısından da doyurucu olan oyunlar oynasın istiyorum, tavsiye edebileceğiniz oyunlar var mı?

#oyuntavsiyesi @ugury [@Tansel beyleri eğer varlarsa bulamadım]

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

Selamlar, evin iki uzak köşesinde telefon kablosu var ve modem herhangi birindeyken ortaya router koysam da bir işe yaramıyor. Gerçi router kaliteli sayılmaz.

Benim sorumsa bu üründeki lan bağlantısı ne işe yarıyor? Yine evin ortasına taksam modemden kablo ile internet götürebilirim, ayrıca biraz saçma olacak ama, modem bir köşede takılıyken bu ürünü diğer köşeye taksam orada router görevi işlevi görür mü yoksa telefon kablolarına yalnız modem mi takmamız gerekiyor?

https://www.idefix.com/Elektronik/Xiaomi-38-Mi-300M-Pro-Black/Tabletler-Cevre-Birimleri/Cevre-Birimleri/Kablosuz-Iletisim/urunno=0001789859001

Xiaomi Mi Wifi Pro Sinyal Güçlendirici 300 Mbps - Siyah

Xiaomi Mi Wifi Pro Sinyal Güçlendirici 300 Mbps - Siyah en uygun fiyat ve hızlı kargo seçenekleriyle idefix'te. Hemen Xiaomi Mi Wifi Pro Sinyal Güçlendirici 300 Mbps - Siyah satın alın,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap