Selamlar. M2 Macbook Pro veya Air almayı düşünüyorum. Şu anki kullanımım hiçbir render veya yazılım programıyla ilgili değil, yalnızca ofis-excel kapsamında. Fakat 14 inç Pro'ların XDR ekranı ve diğer tüm bileşenleri de oldukça güzel olduğundan bütçem toparlandıktan sonra 1-2 yıl içerisinde 14 inç'e geçeceğim. Bu düşünüldüğünde, şu an Pro veya Air'dan hangisi mantıklı olur acaba? Pro'ların ikinci el satışta daha çabuk ve değerini çok kaybetmeden satıldığını söyleyenler oldu. Tabii, mobilite açısından da şu an M2 Air daha avantajlı benim için.

Not: Öğrenci indirimiyle PT'den alacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kortex @kortex

  Ne olursa olsun ram 16 olsun.

  • Emre @emrenqw

   Bütçe el vermiyorsa 8 gb'da olur, 8 gb alacak olsam m1'lere yönelirim m2'nin tek nand olup m1'e göre yazma hızı düşük olduğundan. Swap sayesinde sorun yaşatmıyor, bazıları ssd'nin ömrüne çok etki edeceğini düşünüyor ama bir şey olacağını sanmam neden derseniz aktif olarak 1 yıldır 8gb m1 air kullanıyorum, 8.5TB yazılmış bu güne kadar, swap kullanımım her zaman oluyor, total ram kullanımı(swap ile birlikte) 20gb'lara dayanmadan hızda bir fark görmüyorum. Apple açıklamıyor ama muadili nvme ssd'lere bakarsak 250gb disklere 150TB yazma ömrü garantisi veriyorlar, ben çok kullanacam, makineyi çok zorlayacam dediğinizi düşünelim, yılda 20TB yazma yapsanız 7.5 yılda bu sınırsa dayanıyorsunuz 🙂 Technopat'ın ssd testlerine bakın adamlar verilen yazma ömrünün 20 katı veri yazdılar ssd'ye de o zaman öldü yani, tabi elektronik şans işi 🙂 Ben bu gün alacak olsam bütcemi çok zorlamadan bir model alır, oledli, base konfigürasyonu sağlam bir macbook modeli çıkana kadar idare ederim

  • Namarie @namarie

   @emrenqw hocam şu an 30 bine 8 GB Ram, 512 SSD'li M2 Pro almayı düşünüyorum, Air M2'lerde konfigürasyon daha pahalıya geliyor base modele göre. Açıkçası silikon işlemciyi ısıtabilecek kadar işlem yapmayacağıma neredeyse eminim ama yine de fanlı bir cihaz olması psikolojik rahatlık. İşlemci GPU'su tarafında da biraz daha üstün base Air'a göre. Satış esnasında Pro'nun bir avantajı olur mu, biliyor musunuz hiç?

  • Emre @emrenqw

   @namarie Macbook piyasasını hiç bilmiyorum, bende m1 ile macbook kullanmaya başladım daha önce elimden bir mac geçmedi, ısınma konusunda linus tech tips'in m2 air ile videosu vardı bir izleyin, m1 air mesela çoğu işte ısınmıyor kasanın her tarafına dokunuyorum yok yani bunda gram ısınma bile yok diyorum ama büyük projeler derlediğim zaman hah diyorum cihaz ısınıyor, fanlı bir modelde daha rahat olursunuz, 10 dakikayı geçen derleme, render vb. işleri olacaksa airler üzebilir onu belirteyim, çünkü aktif bir soğutma olmadığından işlemci kesinlikle frenliyor.

  • Emre @emrenqw

   @kortex Başka birinin kullanımına veya cihazında yaşadığı sıkıntıya bir şey diyemem beni bağlamaz 🙂 ben kendi cihazımda, kendi kullanımımda bu yorumu yaptım. 20 ayda %30 kaldığını söylemiş, neye göre ölçtüğünü, nasıl bu kanıya vardığını, kullanım senaryosunu vb. yazmamış 🙂 sorun swap mı onu bile bilmiyoruz.

  • kortex @kortex

   @emrenqw m2 alacağınıza m1 pro yüksek ram daha mantıklı geliyor. Ben ne konuşsam pek önemli değil bunu en iyi @pope bilir.

  • Emre @emrenqw

   @kortex aynı fiyat verilecekse kesinlikle m1 pro derim bende

  • Namarie @namarie

   @emrenqw Keşke aynı fiyat olsa :') Arada 15 bin civarında bir farklılık var maalesef. Yani, 17.5'a base bir M1 Air almak da seçenek. Hükümet değişirse eğer TL'nin Dolar'a karşı değer kazanması da çok muhtemel gözüküyor. O tarz bir durumda dolar kuru yüksekken ürün almak ne kadar makul kalır bilemedim.

 • katan @katan

  Yani XDR ne kadar önemlidir sizin için bilemem ama Air ekranını bir deneyin. Yine güzel bir ekran sonuçta.

  Eğer ağır bir iş yapmıyorsanız sadece ekran için değmeyebilir. Fiyat farkını geçtim cihaz baya da kalın. Air gibi kağıt gibi alet varken hele yani.

  Ben 16 M1 Pro kullanıyorum, çok memnunum ama kalın ve ağır yani.

  • Namarie @namarie

   XDR ekran HDR içerikler için istediğim bir şey aslında daha çok. Günümüz imkanlarında HDR'ın oldukça fark edilir bir deneyim sunuyor ama bu ileriye yönelik bir şey tabii, şu an için maalesef.

 • Papa Emeritus @pope

  M2 Air ram ve depolama ekleyince M1 Pro 14” fiyatına çok yaklaşıyor. M1 Pro alıp geçerdim. https://teknoseyir.com/durum/1607608#comment-5777896

  • Namarie @namarie

   Hocam, zaten şöyle oluyor benim senaryomda, bütçem el verse M1 Pro 14" alırdım kesinlikle. Benim düşüncem şimdilik kendi adıma bir giriş modeli alıp, ileride yükseltmek. Bu giriş modeli için hangisi en makul olur sizce? 30 bine M2 Pro 8GB Ram 512 SSD'li şu an yakın olduğum seçenek. Açıkçası M1 Air base model de bir seçenek, şu an büyük bir işlemci-ram-ssd birimine ihtiyaç duymadığım için. Ürünü alırken, sonrasında ikinci elde en rahat ve değer kaybetmeden satabileceğim modeli de belirlemeye çalışıyorum.

  • Namarie @namarie

   Hocam, döndüm dolaştım sonuç olarak 43 bin TL'ye M1 Pro 14" almaya karar verdim. Salı günü M2 işlemciler satışa çıkacak, sizce doğru bir tercih mi?

  • Namarie @namarie

   M2'lerin başlangıç fiyatı 50 bin gözüküyor apple'da, fakat Amazon-Vatan gibi aracılarda o cihaz da daha uyguna satılır mı diye bir kaygı duydum. 43 bin yerine 46 bine M2 de alınabilir gibi gibi.

  • Papa Emeritus @pope

   @namarie M2’nin anlamı yok üstüne bir dolu gereksiz para vereceksiniz. M1 Pro hayırlı olsun diyorum 😀 Benim attığımı alacaksınız değil mi? Baz M2‘de 32 GB ram yok, o taraftan büyük handikap var zaten.

  • Namarie @namarie

   @pope Yok hocam, Vatan'dan 16 GB Ram, 512 SSD'li olanı almayı düşünüyorum, kurumsal fatura keserek. Toplam 36 bine filan denk geliyor ama hala M2 kararsızlığı yaşıyorum. 😅 Yani, Amazon filan salı günü 46 bine M2 Pro'lu 2023 cihaz satarsa üzülürüm biraz.

 • macuser @macuser

  1 ay önce Trendyol da m2 macbook air 16 gb olan 27499 civarıydı.Keşke o zamanlar alsaydınız.

 • olasandra @olasandra

  Air al. Aradaki farkı ram ve sddye yatır.

 • qubit @qubit

  Şu an fikir vermek zor. Öncelikle mobil mi yaşanacak masaüstü mü ağırlıklı kullanılacak? Ekrana bağlanacaksa MBA kafi bu işler için. Harici ekrana bağlanacak bir makineyi 14, 16 almaya gerek yok.

  M2 serisinde 256GB almıyoruz. Buna dikkat edin. Disk yavaş. M1 alınabilir ama sonuçta 2 yaşında; Apple M2'li sistemlere göre 2 yıl erken fişini çekebilir. Rezil bir durum.

  8GB'tan da kaçının. Ofis programı çok bellek tüketmez denebilir belki ama makine uzun ömürlü olur.

  Son not: Apple 3 yıllık süreyi zamanında yazdığım gibi iyi kullanamadı. Bu yönetici takımı ile bu kadar. x86 tarafında M1, M2'ye yetiştiler diyebilirim. Ha aynı kalite bir dizüstü sunabilen var mı bilmiyorum ama M2 uçuyor kaçıyor devri maalesef sona erdi. Firma muazzam avantajı kullanamadı. Bu gerçek açığa çıktıkça da satışı düşecek.

  • Namarie @namarie

   Şunu alıyorum madem şu kadar ekliyim bu olsun, e o zaman da şunu alayım süreciyle 14" M1 Pro'yu 43 bine almaya kadar geldim, KDV indirimiyle 35.900'e denk gelecek. En azından XDR ekranım, gerektiği kadar bağlantı noktam filan olur... 16 GB Ram, 512 SSD de iyi bir süre idare eder.

  • qubit @qubit

   @namarie üzgünüm yorumum sadece M1-M2 MBA ailesi için geçerli. 14" sınıfını takip edemedim.