View this post on Instagram

HAFIZA TAZELEME SERİSİ - BÖLÜM 2: TurkNet'in Mart 2016'daki Tarifeleri Mart 2016'daki, yani "İnternette Kotaya, Kısıtlamaya, Düşük Hıza, Fahiş Fiyatlara Hayır!" kampanyamız başlamadan önceki TurkNet'in tarifelerini görmektesiniz. Gördüğünüz üzere 2016 yılında TurkNet'te de AKN vardı ve 16 Mbps - 50 GB AKN'li ve AKN aşıldıktan sonra hızın 3 Mbps'ye düşürüldüğü tarifeden 70 lira ücret alıyorlardı. 2016'nın Mart ayında ortalama dolar kuru 2,86 TL'dir. Bu tarifenin o zamanki dolar karşılığı 24 dolardır. Günümüzde aynı şekilde hizmet veriyor olsalardı bu tarife 132 TL olacaktı (24 $ = 132 TL). Fakat TurkNet günümüzde 16Mbps'ye kadar ADSL, 35 Mbps'ye kadar VDSL gerçek sınırsız internet için 65 TL ücret belirlemiş durumda. Bazı durumlarda ise yine 65 TL'ye 100 Mbps hız verdikleri belirtiliyor. "AKN kaldırılmasaydı daha iyi olacaktı." şeklinde gülünç bir algı yaratılmaya çalışıldığı şu günlerde bu örnek göstermektedir ki alınan fayda artarken tüketiciye olan maliyeti azalmıştır. Ancak fiyatlar, günümüzde internetin geldiği nokta göz önünde bulundurulduğunda hâlâ fahiştir ve düşürülmelidir. Not: Kota bitince hızın 3 Mbps'ye düşürüldüğü AKN dönemi (02.07.2012 - 01.05.2017 arası), AKN'nin kaldırılması için tanınan ve hızın paket hızına oranlı olarak düşürüldüğü (24 Mbps > 8 Mbps gibi) 1,5 yıllık geçiş dönemi (01.05.2017 - 31.12.2018 arası) ile mevcut dönem (31.12.2018 sonrası) arasındaki kıyas için bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Tanıtım ya da tavsiye değildir. TurkNet kullanıcısı olan destekçilerimiz tarafından bu sağlayıcı ile ilgili çokça sorun yaşadıkları bilgisi gelmektedir.

A post shared by İnternette Kalite (@internettekalite) on

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • P. O. F. @pof

  Herhangi bir şeyin fiyatını -özellikle teknolojide- geçmiş yıllara göre kıyaslarken dolar kuru üzerinden kıyas yapılması çok hatalı sonuçlara sebebiyet verir. O alandaki talep ne kadar artmış, altyapı yatırımı ne kadar artmış, enflasyon ne kadar artmış-azalmış, rekabet ortamı nasıl gibi bilgiler malın ya da hizmetin fiyatını belirlerken çok daha önemlidir.

  Bu açıklamayla gülünç duruma düşen sizsiniz. Haberiniz yok.

  • kontratak @kontratak

   Bunların tek bir gönderide olmasını beklemek doğru olmaz.

   Dünyada internet ile ilgili maliyetler düşerken ülkemizdeki İSS'ler ne yeterli altyapı yatırımı yapabilmiştir ne de düşen maliyetleri son kullanıcıya yansıtmak gibi bir gayeleri olmuştur. Daima az yatırımla en yüksek kârı elde etmeyi amaçlayan bu İSS'ler, döviz kuru artışı nedeniyle maliyetlerde bir artış olduğunu ve gerçek limitsiz interneti düşük fiyatlardan satamayacaklarını ima eden ifadeler kullanıyorlar. Ancak durumun böyle olmadığını bu dramatik fiyat düşüşünden çok net görebiliyoruz ve bu düşüşün dahi çok yetersiz olduğunu gözler önüne seriyoruz. Anlayacağınız, bu paylaşım, İSS'lerin kendi argümanlarını kendi içlerinde yanlışlayan bir gösterge niteliğinde.

   TurkNet'e gelirsek: Kullanıcı dostu gibi görünerek eleştirilerin odağından kurtulamazlar, gerçekten kullanıcı dostu olmalılar.

   İlerleyen günlerde Vodafone üzerinden giderek maliyetlerin ilerleyen yıllarda aslında ne kadar düştüğünü, Vodafone'un bu düşüşe rağmen diğer ülkelerde yaptığı yatırımlardan nasıl kaçındığını göstereceğiz.

   Maliyetlerdeki düşüşü teknik ayrıntılarıyla ortaya koyacağımız makaleler de olacak.

  • P. O. F. @pof

   @kontratak ben sadece dolar kuruyla bir kıyaslama yapmanın hatalı olacağını söylüyorum. Bu kıyaslamayı da firmalar değil, bizzat siz yapıyorsunuz. Firmaların ekmeğine yağ sürüyorsunuz, her ne kadar aksini iddia etseniz de, turknet güzellemesi yapıyor gibi görünüyorsunuz. Benim okuduğumdan çıkardığım sonuç bu.

  • P. O. F. @pof

   @kontratak "Fakat TürkNet..." ile başlayıp "...tüketiciye olan maliyeti azalmıştır." ile biten kısım.

  • kontratak @kontratak

   @pof Evet, yüzbinlerce kişinin gösterdiği tepki sonucu böyle bir adım attılar. Bu, gösterilen tepkiden doğan bir sonuçtur. Bu kadar kişi dünyadaki internetin geldiği noktadan haberdar olmasa, AKK'ye razı gelse, TurkNet de AKK ile devam ederdi. İnternet kullanıcılarını çok sevdikleri için yapmadılar bunu.

   Fiyatlardaki bu düşüş sadece TurkNet için geçerli değil, diğer İSS'ler de fiyatlarını düşürmek zorunda kaldı. Şu an sattıkları gerçek limitsiz tarifeler 2 sene öncekilerden daha ucuz.

   İnternet kullanıcılarının ancak İSS'lerin işine yaracak bir umutsuzluk içinde olduğunu gördüğümüz için bu paylaşımı yaptık. Şöyle bir havanın estirilmeye çalışıldığını görüyoruz: "Yıllarca çabaladık, AKK'nin kaldırılmasını sağladık, ama emeklerimiz boşa gitti, AKK'li dönem daha iyiydi". Hayır, AKK'li dönem daha iyi değildi ve hayır, emeklerimiz boşa gitmedi. Oturup öylece izleseydik günümüzde, tıpkı 1 Mayıs 2017 öncesi olduğu gibi 3 Mbps'ye düşen paketlere bu fiyatları veriyor olacaktık. Oturup izlemediğimiz için, harekete geçtiğimiz için önce 3 Mbps'ye düşen paketlerden kurtulduk, sonrasında ise hem alternatifler arttı hem de gerçek limitsiz internet fiyatları düştü.

   Öğrenilmiş çaresizlik en büyük düşmanımızdır. Bundan kurtulmamız gerekir, kurtulmak için ise çabalarımızın işe yaradığını ve ileride de yarayacağını hissetmemiz şarttır. Bunu hissettirebilmek adına hafızamızı tazelememiz gerekiyor, bu paylaşımın tek amacı budur.

  • P. O. F. @pof

   @kontratak iyi de orada sadece türknet örneği verilirse insanlar doğal olarak bu paylaşıma türknet güzellemesi yakıştırması yapabilir.

   AKK, AKN her neyse kalkınca fiyatlarda gözle görülür bir artış oldu. İnsanlar da doğal olarak buna tepkili. Siz ise dolar üzerinden kıyas yapıyorsunuz. Bakın aslında bu kadar olmalıydı ama türknet size ucuza internet veriyor diyorsunuz. Gönderiler yazılanlar apaçık ortada, öğrenilmiş çaresizlik falan geçin bunları.

  • kontratak @kontratak

   @pof Okuması olmayan insanlar o yakıştırmayı yapabilir. Metni okuyanlar, bizi tanıyanlar, bizden aldıkları yardımlarla tüketici hakem heyetine başvurup TurkNet'ten fatura bedellerini geri alanların o yakıştırmayı yapmak akıllarının ucundan bile geçmez.

  • P. O. F. @pof

   @kontratak farz edin ki sizi tanımayan ve muhteşem yardımlarınızdan faydalanmaya biri (örnek ben) okudu ve böyle anladı. savunmanız bu mu gerçekten? madem böyle bir kıyas yapacaktınız bütün iss'leri dahil edecektiniz. bu şekilde yanlış anlaşılmalara çok müsait bir metin. ister kabul edin, ister etmeyin.

  • kontratak @kontratak

   @pof Metni okuyun. Ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yok.

 • 3.14 @159

  Turknet virali miymiş? Hiçbir işe yaramamalarından anlamalıydık.

  • 3.14 @159

   @kontratak "kalite hareketi"

  • kontratak @kontratak

   @159 Ciddi bir biçimde bunu mu düşündünüz?

  • kontratak @kontratak

   @159 Denecek çok fazla söz yok. Önce okuyun lütfen, sonra da anlayın.

  • 3.14 @159

   @kontratak neyi okuyayım?

  • kontratak @kontratak

   @159 Gözünüzün önündeki yazıyı ve zahmet olmazsa ithamda bulunmadan evvel, daha önce neler paylaşılmış, onları inceleyin.

  • 3.14 @159

   @kontratak okudum onu zaten. malumun ilamını yapıp yanına turknet güzellemesi sokuşturmuş. Önceki paylaşımlarında da ttnete falan tü kaka demiş.

  • kontratak @kontratak

   @159 Nerede TurkNet güzellemesi var yahu? Teknoseyir için TurkNet'in reklam platformu diyebilir miyiz? Ama defalarca Sinan Kurmuş'u konuk edip röportaj yaptılar. Haber ile reklamı karıştırıp ithamda bulunuyorsunuz, kendinize gelin.

   Bazı sebepler insanlara objektif olmanın ne olduğunu unutturdu, belki ondan bu tavrınız.

   Şu paylaşımlara bir göz atın:

   https://www.facebook.com/internettekalite/photos/a.901577846631019/1738793376242791/?type=3&theater

   https://www.facebook.com/internettekalite/posts/1503163343139130

  • 3.14 @159

   @kontratak o paylaşım türknet'i herhangi bir şekilde eleştirmiyor ki. Aksine herkese türknet'te kota yok haberini bir kez daha veriyor. Ah keşke hepiniz türknet gibi olsanız demedikleri kalmış.

  • kontratak @kontratak

   @159 @159 TurkNet'te değil, artık bütün İSS'lerde AKK kalktı. Burada 1 Mayıs 2017 öncesi ile şimdiki durum arasında bir kıyas söz konusu. Fiyatlardaki değişimi gösteren objektif bir içerik. Firmaların adını sansürlemek mi gerekiyor? Bu, Superonline için de yapılacak, diğer İSS'ler için de.

   Firmanın sunduğu fiyatın makul olup olmadığının yorumu size kalmış ama TurkNet'in sunduğu fiyatların da günümüzde internetin geldiği noktayı göz önünde bulundurarak asla yeterli seviyede olmadığını, çok daha düşük olması gerektiğini ve hizmet kalitesinin artmasının şart olduğunu dile getiriyoruz. Çok sayıda kullanıcının TurkNet'ten yana şikayetçi olduğunu özellikle vurguluyoruz.

   Ah keşke TurkNet, her yerde en az 100 Mbps verse, bunu yaparken de kaliteli bir hizmet sunabilse. Sayısız kişi bağlantı sorunu yaşadığı için bizden tüketici hakları konusunda yardım istedi, sayısız kişiye tüketici hakem heyetine gidip TurkNet'e ödediği fatura bedellerini almaları konusunda yardımcı olduk.

   Reklam yapacak olsak hizmet kalitesi hususunda gerçekten çok sorun yaşayanların olduğunu yazmayız. Tüketici dostu bir izlenim veren bu firmanın aslında ne kadar kalitesiz noktası olduğunu yüzlerine karşı söylemeyiz.

   Anlık yargılarla anlamadan etmeden ithamda bulunmayın lütfen.

  • 3.14 @159

   @kontratak Neden adamların yüzüne söylüyorsunuz ne kadar kalitesiz olduklarını? Resmi hesaplarınızdan söylesenize.

  • kontratak @kontratak

   @159 Yukarıda paylaştığım ikinci Facebook bağlantısını inceleyin. TurkNet'e açık mektuptur.

   AKK'yi diğer tüm firmalardan önce kaldırmış olmaları konusunda haklarının verilmesi gerekiyor, bu konuda örnek teşkil ettiler, diğer birkaç alternatif İSS de sonraları aynı yoldan gitti.

   Ancak ne yazık ki standart kalitedeki bir hizmeti hâlâ sunamıyorlar.

   Kendilerine açık bir mektup şeklinde yaşanan tüm büyük sorunları açıkça sorduk.

   Neydi bu sorunlar, kısaca tekrarlayayım:

   1. Aktivasyon konusunda problemler yaşanıyor. TurkNet'e internet hizmeti almak için başvuran kişilerin hizmetlerinin haftalarca başlatılamadığı oluyor.

   2. İç kurulum için çeşitli masraflar çıkartabiliyorlar.

   3. Arızaların giderilmesi konusunda çok yavaşlar, bazen günlerce hatta haftalarca erişim problemleri yaşayanlar oluyor.

   4. Yoğun saatlerde hız düşüşü ve yüksek ping sorunlarıyla karşılaşanlar var.

   Son olarak: Ülkemizde hizmet veren diğer tüm İSS'ler gibi, Romanya'daki, Bulgaristan'daki, Polonya'daki, İngiltere'deki İSS'lerin geldiği noktadan çok uzaklar. Bugün Romanya'da 28 Rumen Leyi (37 Türk Lirası) karşılığında 300/150 Mbps internet hizmeti alınabilirken, hâlâ TurkNet'in 65 liraya zar zor verdiği 35 Mbps seviyesindeki hızları konuşuyor olmamız bile büyük bir utançtır.

   TurkNet, yayımladığı cevap videosunda bu sorulardan hiçbirine tatmin edici bir cevap verememiştir ve sınıfta kalmıştır.

 • kontratak @kontratak

  @unicornknight Bizim gözümüzde de TurkNet'in o tip bir pazarcıdan pek farkı yok. Firma adlarını genel olarak sansürlemiyoruz. Gönderinin en sonunda TurkNet'in ne kadar kalitesiz hizmet verdiğini yazmıştık, en başına da bu vurguyu yapalım o hâlde.

 • turker @turker

  15 sene önce 56k internet için 50$ ödüyorduk. zaten "doğal olarak" talep arttıkça, teknoloji ilerledikçe düşüşün olmasını beklemek anormal olmaz.

  sorun parası pulundan öte, verilen hizmetlerin kalitesizliği. yeri geliyor 100mbitr internetle bile sürüm sürüm sürünüyoruz. o zaman da bırak 100-200tl yi 10 lira bile veresin gelmiyor. diğer teknik sorunları, alt yapı sorunlarını filan da komple geçiyorum. vaadedilen hizmet çoğu zaman veril(e)miyor alınan parayla.

  eskiden öyle değildi, 128k internetin varsa, gece gündüz çok da dalgalanmazdı. şimdi geceyle gündüz kadar fark oluyor....

 • Namarie @namarie

  "reklam, duyuru v.s. gibi." Merak ettim, eğer okuduysan paylaşımdaki reklamı gösterebilir misin? @ronniejamesdio

  Ayrıca sen hala banlanmadın mı ifadesinin gerekçesi nedir, banlanması gereken ne yaptı bu hesap?