İlk Defa Radyo Tiyatrosu Dinleyecekler İçin: 40 Mükemmel Radyo Tiyatrosu

“Radyoda oyunlar yayınlamak istiyorsunuz ve görünmez oyunun yeni bir şey olduğunun, eski yöntemlerle yapılamayacağının farkına varmak yerine; güzel aktristlerin ve meşhur yönetmenlerin peşine düşüp…
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aslen Uçak Mühendisliği ve Sosyoloji eğitimi almış olan Tevfik Uyar'ın #ekitap formatındaki ikinci kitabı Firardan Sonra #entropolkitap üzerinden satışa sunulmuş.Satış fiyatı; öğrenciler için ücretsiz (herhangi bir kontrol mekanizması yok), satın almak isteyenler için 9,90 TL. #kitap #TSKitapKulübü

https://bit.ly/2RLPHna

Firardan Sonra – Tevfik Uyar

Tevfik Uyar'ın ikinci bilimkurgu öykü kitabı olan Firardan Sonra, "Tek Kişilik Firar" sonrasındaki bilimkurgu öykülerini barındırıyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Notebook'a 2. Disk'i Takma Rehberi ( HDD Caddy )

Yazıya başlamadan önce HDD Caddy nedir ondan bahsedeyim. Bildiğiniz gibi genelde notebook bilgisayarlarda bir tane ve sata 2.5 inçlik hdd portu olur. Ola ki cihaza SSD taktığımızda tek port olduğundan içindeki hdd mecbur dışarıda kalır. Buna çözüm olarak ise dvd disk portunu 2.5 inçlik sata port'a çeviren sürücü kısmına takılan ve sürücüyü iptal eden aparatlar vardır.

Dikkat edeceğiniz hususa gelirsek, her notebook bilgisayarın dvd sürücü portu aynı kalınlıkta değildir. Kimi cihazın içindeki sürücü 12.7 MM kalınlıktadır kimisi 9.5 MM kalınlıktadır. O yüzden satın alırken bilgisayarınızın sürücüsünün hangi kalınlıkta olduğunu öğrenmeniz lazım. Ki bu da çok kolaydır. Adım adım anlatıyorum nasıl öğreneceğinizi;

 

Önce Bilgisayarım'a tıklıyorsunuz, içinde DVD RW sürücüsü görünüyor ona sağ tıklıyorsunuz ve Özellikler diyorsunuz. Daha sonra Donanım'a tıklıyorsunuz karşımıza geliyor. Mesela benim sürücümün modeli TSSTcorp SN-208BB imiş. Google'a neyse modelin yazıp aratıyorsunuz. karşınıza birçok sonuç çıkacak ölçüleri yazdığı sonuca tıklıyorsunuz mesela en üstte http://www.dell.com/support/home/us/en/4/Drivers/DriversDetails?driverId=HYHH9 bu çıktı burada ise ne diyor ?  '' TSST-SN-208BB -12.7mm Slim SATA '' yani benim alacağım HDD Caddy'nin kalınlığı 12.7 MM olması lazım. Daha ufak 9.5 mm alırsam ne olur ? sürücü slotunda boşluk olur ve aşağı yukarı içinde oynar. Veya 9.5 MM idi gittim 12.7 mm aldım ne oldu ? bu sefer içeri hiç girmez. O yüzden cihazınızda ki sürücünün kalınlığı ne ise uygun kalınlıkta alınması lazım.

Başka bir konu ise sürücünüz mesela sata değildir ? olabilir, ne olabilir  mesela ? pata ide portundan haberleşir.  Bu sata portuna göre daha yavaştır, zaten başından aratırken modeli ide veya sata neyse yazacak sata değilse mesela dvd sürücünüz, sata almayın uymayacaktır.

 

Alışveriş sitelerinden N11, gittigidiyor, hepsiburada vs. artık neresi isterseniz, HDD Caddy 12.7 MM yazıp aratıyorum. En uygun kargo dahil hangisi geliyorsa bana onu satın alıyorum. Niye en uygun ? onu da açıklayayım. Çevirecen cihazın içinde basit bir kart var ve bu kartın üzerinde bir çipset işte işlemci falan yok. Sadece notebook'a takılan sürücü sata ise o sata portunu normal sata yapıyor hepsi budur. Yani en pahallısını da alsanız en ucuzunu da alsanız böyledir.

 

Gelelim artık nasıl yapılır ? nasıl takılır ? kısmına.

Gördüğünüz gibi benim cihazın dvd sürücüsü Sata ve 12.7 mm idi, hdd caddy'i ona göre aldım ve takacağım hdd ise 2.5 inç boyutunda ve sata portu bulunuyor.

 

Gördüğünüz gibi çok basit bir kutuda geliyor.

 

 

DVD sürücüsünü notebooktan çıkartmamız lazım. Cihazın altında mutlaka sürücüyü tutan 1 adet vida vardır. Altında dikkatlice baktığınızda ne kapağı açar bu vida ne de kasayı tutar sadece sürücüyü tutar. Yanında da ufak O işareti vardır o işaretin olduğu vida da dediğim gibi sadece dvd sürücüyü tutan vidadır onu çıkartmanız gerekiyor.

 

Çıkarttıktan sonra görüldüğü gibi benim sürücüm SATA arabirimli çıktı. Ama arkasında 2 adet vida ile sabitlenmiş ufal L parçası var bu parça ilk başta dedim ya kasanın sürücüyü çıkmasını engellemesi için bir vida var onu tutan vidadır kendisi ve çıkartıp yeni aldığımız hdd caddy'e takmamız lazım ki içinde duran hdd cihazdan komple hdd caddy ile beraber çıkmasın. 

Gördüğünüz gibi söküp aynı şekilde hdd caddy'e takacağız.

HDD'i resimde gördüğünüz gibi takmanız lazım. Çünkü sata portu aşağıda kalıyor anca öyle bu açıdan takabilirsiniz.

Sıra geldi hdd'i aparata sabitlemeye altında zaten vida delikleri var, bu vidalar ise zaten hdd caddy'nin içinden çıkıyor. O vidalar ile sabitleyebilirsiniz.

 

 

Evet sabitledik, işlem bitti sanıyorsunuz değil mi ? hayır bitmiyor. 🙂 Resimdeki gibi kasaya takarsanız ne olur ? böyle boşluk kalan çirkin bir görüntü olur. Niye çünkü dvd sürücüye disk takıp çıkartırken bir tuşu var buna basıp çıkartırız ve kasa ile aynı hatlarda devam eder o aslında kapaktır.

 

Çok basit bir şekilde o kapağı dvd sürücünüzden çıkartıp hdd caddy'e takarsanız bu çirkin görüntü olmaz. 

 

Gördüğünüz gibi kapağımızı taktık ve hdd caddy'i yerine takıyoruz. Ve en sonda ise dvd sürücüyü ilk başta çıkartırken 1 tane vida tutuyordu onu da taktıktan sonra sabitliyoruz. Montaj işlemi bitti.

 

Daha sonrasında cihazı çalıştırıp bios'a giriyoruz. Ana hdd olarak ssd yada hangi diskiniz varsa hdd caddy ile de taktığınız hdd ne ise onu bios'dan boot kısmında görebilirsiniz. Bios görüyorsa geriye artık windows altında o diski kullanmanız kalıyor.

 

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan bir soruyu blog altında sorabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9
 • Aykut Ç. @aykut

  Hocam beni düşünerek mi hazırladın bu kadar denk gelir 🙂 eline sağlık.

 • Kenan @72pinedoram

  Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. Benim daha önce başıma gelen bir olayı da eklemek isterim. Bu uygulamayı yaptıktan sonra windowsu kapatmak istediğim zaman bilgisayar yaklaşık 2 dakika hiçbir işlem yapmayıp bekledikten sonra kapanıyordu. Çözümü HDD Caddy nin iç tarafındaki beyaz bir jumper switch in pozisyonunu değiştirmek. Belki lazım olur beni çok uğraştırmıştı.

  • secota @secota

   Bu switch ne işe yarıyor? Bugün kurulumu yaptım ama SSD'ye Windows'u kurmadan caddy içindeki harddiskten başlattım, o sırada bayağı yavaş çalışıyordu da. Yorumuzunu görünce bir sorayım dedim 🙂

 • Kenan @72pinedoram

  internetten bulduğum kadarıyla:

  "it's a switch that, when slid all the way toward the SATA interface, will prevent the diagnostic pin from making a connection with the ground pins. here's an illustration. depending on the model of your machine, you may need to utilize the switch if you're having sleep/standby/shutdown issues after caddying your drive."

  Anladığıma göre arıza tespit pini ile şase pinin kısa devre yaptığı durumlarda bu bağlantıyı keserek hdd nin düzgün bir şekilde kapanmasını sağlıyormuş.

 • Bahattin Adıyaman @bahattin-adiyaman

  Ustam benim de Asus X551CA laptopum varda bende bu yöntemi denemek istiyorum ama dvd ölçüsünü net bir yerde bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Dvd özellikleri şöyle; MATSHITA DVD-RAM UJ8E1. hangisini alacam usta 12.7 mi yoksa 9.5 mm mi.

Levent Pekcan’s books on Goodreads (237 books)

Levent Pekcan has 237 books on his all shelf: Yeryüzü Müzesi by Bilimkurgu Kulübü, Astrolojinin Bilimle İmtihanı by Tevfik Uyar, Gün Olur Asra Bedel by C...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#YoutubeunDibi Daha napıyım, full price oyun niyetine.
Bu kanalları yala yut, +9 ufuk açıklığı .

Kayıt Basladı
Podcast İki kardeşin samimi muhabbetleri, olgun ve komik.
https://www.youtube.com/channel/UCpZsSqfjNqOqpS_1odqqjdA

Çeviri Konuşmalar
Yabancı dildeki sesli, görüntülü içerikleri altyazı ekleyerek yayınlıyorlar. Seçkileri çok kaliteli.
https://www.youtube.com/channel/UCiI16ih4d4yCINLOe6sleWA

İzletken
Kaliteli insanlarla röportaj yapan açık, net, sade bir kanal.
https://www.youtube.com/channel/UCit_veRuhyi41kdPGPAToXg

KALT
Anlamsız, saçma sapan ama olgun, bazı zamanlar da komik, mizah kanalı.
https://www.youtube.com/channel/UCB12vt2obajvkegtlpb_F8Q

3'ün Biri
Biraz mizah katarak röportaj yapan yine harika bir kanal.
https://www.youtube.com/channel/UCxaLbyIqaUHVyaaeiVwAh8w

Adam Akıllı
Çok hoşuma gitmesede, denmeyebilirsiniz, biraz karanlık bir kanal.
https://www.youtube.com/channel/UC6CTIoJdu6iWwFzfoyJnQFQ

bi'kafalar
Güzel kanaldı, renkli insanlarla hazırlanan içerikler içeriyor.
https://www.youtube.com/channel/UC3wsa5uu4-OeVEZhiB7sLug

Genc Osman TV
Mizah kanalı, politik içerik bu kadar komik işlenir.
https://www.youtube.com/channel/UCaQC17qEYJ-celXL6FoRlPA

İlker Gümüşoluk
Şovmen, Apartman Sohbetleri serisi ünlülerin evine kadar girmenizi sağlıyor.
https://www.youtube.com/channel/UCETD8D52LKnFoqZzjWuPzQg

Saygılarımla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Movie Maker'ın bir tık üstü az daha özelliklisi ve görece temiz arayüzlü bir video düzenleme aracı arıyorum. Ücretsiz olması ya da tek seferlik uygun bir lisans ücreti olması gerekiyor. Premier Camtasia gibi yazılımlar hem kullanacağımdan fazla özellik içeriyor hem de çok pahalılar.
Not: İşletim sistemi Win10

Var mı tavsiyeleriniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Bir podcast bağımlısı olarak en yoğun günümde bile en az yarım saat podcast dinliyorum.
Hal böyle olunca dinlenmiş ve dinlenecek listemde epey podcast serisi birikti. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Keyfiniz bol olsun.

#podcast #PodcastTavsiye #akış

1- Efecast - Herşeyin başı
Efe Aydal'ın filmcilik, genel sohbet, din, ateizm konularını işlediği uzun soluklu podcast serileri.

2- Gerisi Hikaye Korku Konuşmaları - 3 korku yazarının korku hikaye ve konularını irdelediği ciddi anlamda kütür kütür genel kültür deposu kaliteli ve uzun soluklu bir podcast.
http://www.galipdursun.com/gerisihikaye/
RSS: http://www.galipdursun.com/gerisihikaye/feed/podcast/

3- Teknoseyir - Teknoloji ile ilgili en kaliteli podcasttir. TR'dek en eski podcastlerden de birisidir heralde. 2011'den beri var diye biliyorum.
Youtube :https://www.youtube.com/playlist?list=PLImzRKDoJEgHyeIWtq60bav801SWwt515
RSS : https://teknoseyir.com/feed/podcast

4- Retro Podcast - Konu olarak eski oyun konsollarını işleyen muhabbeti güzel bir podcast serisi.
http://retropodcast.blogspot.com.tr/
RSS: http://retropodcast.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss

5- Kaçık Prens Podcast: Psikoloji ve Günlük Hayat Üzerine Söyleşiler - İsminden de anlaşıldığı gibi psikoloji üzerine ama isminden anlaşılmaması gereği çok eğlenceli sohbetleri barındıran tavsiye edilecek bir podcast.
http://kacikprens.blogspot.com

6- Havadan Sudan - Fotoğraf ve retouch işi yapan Mehmet Turan ve özel bir üniversitede kamu yönetimi bölümünde akademisyen olan eşi Hande Tek Turan'ın sunduğu gayet güzel bir podcast. Özellikle görüşleri ve kafalarının belli bir seviyenin üzerinde olması kafa dengi bir podcast yapıyor kendisini. Tavsiye ederim.
http://www.35milimetre.com/havadan-sudan/

7- Bilim Kazanı - Amerikada yaşayan bikaç genç Türk bilim insanının bilim haberleri ile doldurduğu kaliteli bir podcast. Bilim kazan, onlar kepçe efendim.
https://bilimkazani.org/

8- Yalansavar - Orda burda gördüğümüz bilime batırılmış veya yanından bile geçmeyen yalan haberlerin neden yalan olduğunu ortaya koyan bir blog iken podcast işine de girişmiş çeşitli mesleklerden sunucuları ve konukları olan 2-3-4 kişilik podcastler. Her bölüm bir konu ile ilgili uzunca sohbetler yaparlar. Cidden iyiler. Amerika'da tıp hekimi olan Işıl Arıcan sunuyor genel olarak.
https://yalansavar.org/

9- Bahri Karaçay ile Bilim - Yine Amerika'da yaşayan bir Türk bilim insanı olan Bahri Karaçay'ın gençleri yönlendirme ve bilim dünyasındaki yenilikleri anlatma amacı ile oluşturduğu podcastler. Bilimin dışında özellikle verimli çalışma ile ilgili güzel ipuçları veriyor.
http://bahrikaracay.com/turkce/medya/

10- Kayıt Başladı - İki genç bilişimcinin komikli, bazen de çaktırmadan bel altlı, teknoloji içeren podcastleri.
http://kayitbasladi.com/

11- Ünsüz Hayatlar - Bir garip ünsüzün bir grup ünsüzü teker teker konuk etmesi ve muhabbet etmesi üzerine dayalı bir podcast. Ama nedense her konuğun başarılı ve yurtdışına bir şekilde gitmiş olması insanı kıskandırmıyor değil. Bir süredir güncel değil ama iyidir. Sıla Yücesoy'un bir girşimi.
http://unsuzhayatlar.tumblr.com/
(Galiba ulaşılamıyor bu podcaste artık)

12- Girişimci Muhabbeti - Girişimcilik üzerine güncel olayları konu alan ve muhabbet eden bir podcast. Konuyla ilginiz yoksa sıkabilir. Ben de alışmaya çalışıyorum.
http://www.girisimcimuhabbeti.com/

13- Dr X - Eğer zamanında Teknoloji TV'yi takip ediyorsanız hatırlama ihtimaliniz yüksektir. Kendisi bilgisayarı ile televizyona çıkar ve mail olarak aldığı sorunlara deva olurdu. Canlı yayınlara başladı geçen sene. Podcast niyetine dinleyebilir.
https://www.youtube.com/channel/UCCRDKHTXHuGCB6_UPe4R3AQ

14- BolaykimFanSub - Anime üzerine bir podcast. Henüz yeni tanıştım. Anime severlerin ilgisini çekebilir.
http://bolaykimfansub.com/?s=radyo

15- TRT Podcasting - Özellikle Radyo 3 seviyorsanız tam size göre. Büyük bir liste fakat ben aralarından "Dünyadan Yerel Sesler", "Kitaptaki Müzik" ve "Türk Masalları" podcastlerini takip ediyorum. Dünyadan Yerel Sesler müzik ufkunu açmaya birebir özellikle.
http://www.trt.net.tr/ondemand/podcastkategori.aspx?KategoriKodu=e9a28733-5767-4fc9-90c6-21a06f3e1210

Sonuç olarak geriye doğru baktığımda efecast, teknoseyir, havandan sudan ve yalansavar podcastlerini birden fazla kez dinliyorum. Onları özellikle tavsiye ederim. Gerisi hikaye ve kaçık prens de kalitelerini bozmayan arşivlik seriler.
Kulağınız boş kalmasın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 20

1200 kelimeden oluşan video blocker listesi
https://1drv.ms/u/s!AthTzUhPTroBh4oMddRx3TFRX4Ykjg

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9