Arkadaşlar evinde sauna olan var mı veya evinde olan bir tanıdığı olan? Projem gereği röportaj yapmak istiyorum. Teşekkür ederim şimdiden herkese.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 25

Kız arkadaşıma MR çekildi, plak varmış beyinde, doktor MS hastalığı başlangıcı muhtemelen demiş. Ellerinde uzun günler haftalar süren uyuşma olduğu için gitti doktora. MS hastalığı ile ilgili tecrübesi olan, söylemek istedikleri olan var mıdır acaba?

Edit: 1 ay sonra MS tanısı kondu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 31
 • Yılmaz @yilmazarslan

  Herkese çok teşekkür ediyorum geçmiş olsun diyen. Allah her ihtiyaç sahibine şifa versin, karşına çıkarsın şifasını.

 • Onur Ortakaya @onur-18-fb

  hocam merhabalar ben fizyoterapist onur ortakaya aktif olarakda tedavilerine yardım ettigim 2-3 ms hastam mevcut şuan elimden geldigince aklınızdaki sorulara cevap vermeye çalışırım tanı netleşti ile açıkcası zor bir hastalık ilerleyici bir hastalık hastalıgın ilerleme hızının birçok faktörü var malesef hastalıgın neden ortaya çıktıgı konusu ise net olarak belirlenemiyor ama notlarıma baktıgımda HLA geni üzerindeki hataların ms ile ilişigi ortaya konmuş hastalıgın ortaya çıkma ihtimalini ise kadın olmak görünme oranını erkeklere göre direk 2 katı etkiliyor diyebilirim bu hastalıgın dogrudan yapılan bir testide malesef yok örnek şu testı yaptımda pozitif çıktı ms ım denemıyor malesef hasta hıkayesı kan tahlıllerı norolojık ınceleme ve mrdaki plaklar merkezi sinir sistemının incelenmesi gibi gibi aşamalar sonrasında yavaş ilerleyen uzun süren bazı vakalarda hatta bu süreç yıllarca bile sürebilir teorik olarak

  BAŞLANGIÇTA kız arkadaşınızın şu anki durumu ve hangi kriterlerde oldugu önemli

  ms için iyi prognoz diyebilecegimiz bazı özellikler söyle denebilir
  35 yaşının altında
  kadın
  ilk yılda tek veya az semptom göstermesi
  başlangıc semptomların tamamen yada hızlı şekilde normalleşmesi
  alevlenme dönemlerinin kısa olması

  gibi kriterleri karşılıyor ise nispeten daha iyi daha yavaş ilerleyen bir ms senaryosuna sahip olacakdır diyebiliriz

  ama
  35 yaş üstünde başlangıc
  konuşma bozuklugu
  el kordinasyonunda kayıplar
  ellerde yada diğer uzuvlarda titreme
  vertigo dedigimiz şiddetli baş dönmesi
  gözlerde nistagmus dedigimiz hızlı istemsiz hareketler
  atak yada alevlenme dönemleri sonrası yetersiz geri kazanım-iyileşme var ise

  malesef daha kötü bir prognoza ve daha hızlı kötüleşmeye neden olacak agresiflikte bir ms e sahip diyebiliriz

  hastanın çok dikkat etmesi gereken bazı noktalar var

  sıcaktan kesinlikle uzak duracak
  yogun efor sarfetmeyecek kendisini yormayacak
  travma-stres-kaza-darbe gibi bilimum yıpratıcı senaryolardan kaçınacak
  duşlarını ılık alacak sauna buhar banyosu vb yüksek nem ve ısıdan korunacak
  ve hamilelikden kaçınacak

  gibi gibi konu çok uzun ama hastalık konusunda iyi bir egitim almanız ögrenmenız lazım moral motıvasyon rehabılıtasyon hayat modıfıyesı yaşam tarzı gibi noktalarda ne kadar kısa sürede işe koyulursanız geri kalan hayatı o kadar daha iyi olacakdır yardıma ihtiyac duydugunuz konularda bana yazabilirsiniz hocam elimden geldıgınce yardımcı olmaya calısırım

  • Yılmaz @yilmazarslan

   Valla moralimi bozdunuz hiçbir yerde böyle kötü şeyler okumadım. İlla ilerleyecek mi bu? Beyinde 3. aşama plak (ne demek bilmiyorum) varmış ve sağ el parmaklarda bir süredir uyuşma var onun dışında herhangi bir şey olmadı. Uyuşma aslında birkaç haftadır var ve geçmedi.

  • CanSimit @cansimit

   @yilmazarslan Hiç moral bozmaya gerek yok, benim bildiğim fizyoterapiste hiç ihtiyaç duymamış 25 yıldır MSi ufak tefek ataklarla geçirmiş akrabam var (Benim konuya ilgim de bilgim de buradan). MS nispeten yeni bir hastalık sayılır, çok ciddi çalışmalar sürüyor, sürekli yeni tedaviler, atakları azaltıcı ilaçlar vs. geliştiriliyor. Ben 10 yıla kadar MSin tansiyon, şeker gibi kontrol altına alınabileceğini, bugünkü korkutucu niteliğini yitirmesini çok büyük olasılık olarak görüyorum. Herkeste farklı gelişiyor, aslında tek bir tür değil, birkaç tür MS var. Evet sıcak iyi gelmez ama etkisi geçicidir, hamilelik atakları geçici durdurur ancak hamilelik sonrası atak olma olasılığı artar ama bu çocuk sahibi olunamaz demek değil. Ataklarda kortizon tedavisi verilir, bu ileriki yıllarda kemik erimesi yapabilir.Bu hastalığın en kötü yönü şu: birgün uyanırsınız bir bakarsınız gözünüzde atak var, bulanık görüyorsunuz, sonra bu uyuşma gibi geçer belki 1 ayda (tümüyle geçmeyedebilir). Ama işte o sabah uyandığınızda ne olacağını bilmemek moral olarak yıpratıcıdır. Eğer moral yüksek tutulursa aslında stres de olmayacağı içn ataklar az olur, araları yıllar olur ama MS olanların çoğu zaten stresli kişilerdir malesef, kötüyü düşünüp kafaya takarlar, sinirli olurlar... En büyük yardımcı moral ve stressizlik, 'atak geçirmeyeceğim' diyen morali yüksek tutan geçirmez, 'geçireceğim' diyen stres olan geçirir, bir nevi 'kendisini gerçekleyen kehanet' durumu. Morali hep yüksek tutmak lazım.

  • Yılmaz @yilmazarslan

   @cansimit Çok teşekkür ediyorum, moral verdiniz gerçekten. Allah beterinden saklasın en kötü hastalık bu değil sonuçta. Anladığım kadarıyla yaşayıp gidiyor insanlar. Ne yazacağımı bilemiyorum gerçekten hani duygularımı ifade edecek bir şey yok tek diyebileceğim gerçekten teşekkür ediyorum. Sizinle çok daha iyi haberlerini paylaşmak umuduyla inşallah :))))

Proje planını yapabileceğim (Gantt diyagramını çizebileceğim) ücretsiz bir uygulama var mı? ProjectLibre denedim fakat bazı garip davranışlar sergileyebiliyor bazen.

Edit: şimdilik Agantty buldum oldukça güzel gibi duruyor, ücretsiz ve oldukça güzel.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dolby Vision destekli bir televizyon, HDR10+’ı da otomatik olarak destekler mi? HDR10+ değil de Dolby Vision olmasının bir eksisi olabilir mi?

(Tersi durumun eksisi var diye biliyorum sanırım Netflix mesela dolby vision destekliyormuş hdr10+ desteklemiyormuş.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung QLED 95T 55’’ 4K ve QLED 70T 55’’ 4K modellerine bakıyorum. Neden 80 yok derseniz, olmuşken görüntü açısından iyi olmasını istiyorum. Aralarında fark olarak birisinde megakontrast yazıyor diğerinde direct full array 16x, birisi HDR olarak Quantum HDR 16x diğeri sadece Quantum HDR, bir de hoparlörlerinde vs farklar var mesela.

Öncelikle hoparlör kısmı, apartman dairesinde yaşadığım için ultra yüksek ve güzel sesi kullanabileceğimi düşünmüyorum, ses her daim makul seviyelerde rahatsız etmeyecek kadar olacak. Dolayısıyla bunun benim açımdan büyük bir fark yaratacağını zannetmiyorum, yine de tecrübe ve görüşlere açığım. (Birisi 2CH 20W, diğeri 4.2.2CH 60W)

Diğer yandan görüntünün çok iyi olmasını isterim. Fakat bu iş sayısal farklılıklar ile olmaz elbette birisinde 16x yazıyor diğerinde yazmıyor vs, işin sonunda tecrübe olarak ben ciddi fark hissediyor muyum? Elbette mediamarkt vs gibi yerlere gidip bakacağım fakat yine de kullanıcılar varsa tecrübelerini aktarmalarını da isterim.

Bu iki televizyonun fiyatları 8k ve 13k civarları olarak ortalama. (Mediamarkt’dan baktım.) Bu farkın deyip deymeyeceğini göreceğiz umarım. (1080p bir Samsung TV’den geçiş yapacağım inşallah.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9
 • Mr.Bell @mr-bell

  @ademhelvaci bey daha iyi bilir.

 • Yılmaz @yilmazarslan

  Peki Q70 ile çok fark olur mu diyorsunuz 80’nin? Buradaki farklar bana hep görmesi/araştırması zor geliyor çünkü tamamen tecrübe. Hani çok farketmeyecek bir şeye fazla para vermek kimse istemez elbette 🙂

 • Saylam06 @saylam06

  Son modellere hakim değilim ama Q7fn kullanan birisi olarak one box'ın artık daha yüksek modellerde veriliyor olması bence başlangıç model Qled tv'lerin albenisini büyük oranda düşürüyor. One box müthiş bir konfor.

  Bir de kendi tv'imde yaşadığım en büyük problem ekran temizliği. Nasıl bir ekran kaplaması varsa ne sürersen sür iz yapıyor. En sonunda çok iyi bir bez buldum ve bu problemi çözdüğümde sevincimi anlatamam. Yeni modellerde umarım bu problem giderilmiştir.

  Ek olarak bizim modellerde local dimming yoktu veya çok zayıftı. Yeni modellerde çok başarılı olduğunu okudum. Ben senin yerinde olsam kendimi direct full array icin zorlardım.

  Bu tür karşılaştırmalar için rratings Sitesi çok başarılı. Bir göz at istersen.

  • Yılmaz @yilmazarslan

   Bu full array local dimming (FALD) çok fark yararan bir deneyim midir ben de bilemedim. Gidip göreyim desem mağaza ışıklarından ve koydukları renkli canlı parlak doğa içeriklerinden de anlaşılmaz 😂 Philips’in ambient serileri var şikayet eden pek okumadım seviliyor ve çok daha ucuz 4K dolby vision atmos var diyor. Kafa karıştırmadı da değil. FALD yok tabii.

Sizce Monster notebook için 8GB RTX 2070 mi yoksa 6GB RTX 3060 Max-Performance mı? İkisinin de linklerini aşağıya bırakıyorum. Hem max-performance olayının ne kadar etkilediğini bilmiyorum hem de birisi 8GB diğeri 6GB onu bilemiyorum. Kafa karıştırıcı.

https://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/monster-tulpar-t7-v19-7/

https://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/monster-tulpar-t7-v20-3/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 22

2 hafta önce de denemiştim bugün de deniyorum arkadaş shiftdelete.net’e üye olamıyorum. Hiç üyeliğim yoktu ya da yıllar evvel aldıysam hatırlamıyorum ama aldıysam da bu mail ile kayıtlı kullanıcı var demesi lazım. Kayıt ol kısmında yazıyorum bilgileri mail falan gelmiyor. Acaba kayıtlı mıyım diye şifremi unuttum diyorum, geçersiz e-posta diyor. Ömrümüzde bir hesap açalım orada da bulunsun dedik hiç bu kdar uğraşmamıştık arkadaş. Bana burası yetiyordu da technopat hesabımı da geçen haftalarda açtım ilk defa yani hepsinde bulunsun dedim öylesine.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Acer Aspire E15 bilgisayarımda son 2 gündür bir sorun var. İnterneti sorunsuz kullanıyorum saatlerce ve düzgün şekilde bilgisayarı kapatıyorum. Ertesi sabah açtığımda 1. fotoğrafta olduğu gibi wi-fi çalışmıyor. Ayarlardan 2. ve 3. fotoğraflarda görüldüğü üzere sorun gidermeden sıfırlıyorum ağ ayarlarını ve o zaman 4. fotoğraftaki gibi geri geliyor. İlk defa böyle garip bir şey başıma geliyor bu neden olabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu şekilde ekran geliyor açıldığında ve bios’a erişemiyorum bir türlü. Termal macun değiştirdikten sonra HDD takılı olmadan başlattım yanlışlıkla ondan dolayı boot sırası değişmiş olabilir diye düşünüyorum. Fakat bu ekrandan reboot yapamadığım için de F2 tuşu vs çıkmıyor biosa girebilmek için yeniden başlatmak gerekiyor ya. Bunun çözümünü bilen var mı? (Grub rescue yazıyor ama ilginç bende windows var linux yok hiç grub da yok aslında bende düz sadece windows temiz kurulumu, başka windows/linux yüklü hdd taktım onda da aynı uyarıyı verdi sanırım boot sırası değişti. CD room’a windows10 yükleyici cd taktım sıra onda da değil heralde aynı ekran geldi.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Bilgisayar içi temizliği için kompresör önerisi olan var mıdır? Technopat’da bir video izledim demin kompresör ile sıfır gibi oluyor bilgisayar parçaları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12