Balıkesir’de yaşıyorum ve gökyüzünde grup halinde 3-5 kırmızı ışıklı cisimler grubu gördüm, çok hızlı uçuyorlardı dolayısıyla nispeten yakınlar ve hayal meyal şekilleri belli oluyor gibiydi ve kanat çırpmayan kuşlar gibiydi sanki hareket göremedim ama yuvarlak da değil gibilerdi. Akla en yakın açıklama drone ordusu olduğu fakat yine de çok merak etmedim değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Ford Otosan İngilizce mülakattan olumsuz cevap aldım ve çok üzüldüm. Konuştum aslında fakat akıcı değilim demek ki akıcı arıyorlar diye düşünüyorum. Acaba geliştirmeme yardımcı olacak fikirleriniz var mıdır? Malum gidip yerinde pratik yapamıyoruz fakat internet gibi de bir nimet elimizin altında. Akıl alayım dedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 27

Monster, i5 11400H ve 3050 Ti Max-Performance iyi bir ikili olur mu sizce? Yanına da 16GB (2x8) ram.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 29

Sizce tüm kişisel hesaplarımın vs. sahibi olan mail adresimi iletişim maili olarak bloğuma, LinkedIn’e ne bileyim herkese açık şekilde paylaşmamın bir sakıncası olur mu acaba? Aslında öyle olmasa, farklı mailler olsa daha iyi gibi geliyor bana ama eğer çok da önemli değilse tek mail daha kolay elbette.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Keşke Teknoseyir de ileri web uygulaması (progressive web app) özelliği kazansa, uygulama gibi indirsek kullansak. Güzel olur bence hiç uygulama olmamasına göre.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#turknet “Yeni Fiyatlarımız Hakkında” konusu ile mail gönderdi. Yeni fiyat 99,90₺ diyor. Hayırlı olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar dersim gereği bir form hazırladım, 3-5 dakikanızı ancak alır, lütfen doldurup yayarsanız yakınlarınıza çok sevinirim en az 300 kişi isteniyor ve tüm çevreme arkadaşlarıma attım vs 188 kişi ancak oldu şu anda. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeApnJ0vSCE7zUR-wCLnJEtANOT6hRpEMg4iEsy8LJGkl0wXg/viewform?usp=sf_link

Sağlık & Sauna

Saunanın sunduğu imkanlar ile sağlık ihtiyaçlarımızın arasındaki ilişkiyi ve benzerlikleri araştırdığımız anketimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sizi tanımayı,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar evinde sauna olan var mı veya evinde olan bir tanıdığı olan? Projem gereği röportaj yapmak istiyorum. Teşekkür ederim şimdiden herkese.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 25

Kız arkadaşıma MR çekildi, plak varmış beyinde, doktor MS hastalığı başlangıcı muhtemelen demiş. Ellerinde uzun günler haftalar süren uyuşma olduğu için gitti doktora. MS hastalığı ile ilgili tecrübesi olan, söylemek istedikleri olan var mıdır acaba?

Edit: 1 ay sonra MS tanısı kondu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 31
 • Yılmaz @yilmazarslan

  Herkese çok teşekkür ediyorum geçmiş olsun diyen. Allah her ihtiyaç sahibine şifa versin, karşına çıkarsın şifasını.

 • Onur Ortakaya @onur-18-fb

  hocam merhabalar ben fizyoterapist onur ortakaya aktif olarakda tedavilerine yardım ettigim 2-3 ms hastam mevcut şuan elimden geldigince aklınızdaki sorulara cevap vermeye çalışırım tanı netleşti ile açıkcası zor bir hastalık ilerleyici bir hastalık hastalıgın ilerleme hızının birçok faktörü var malesef hastalıgın neden ortaya çıktıgı konusu ise net olarak belirlenemiyor ama notlarıma baktıgımda HLA geni üzerindeki hataların ms ile ilişigi ortaya konmuş hastalıgın ortaya çıkma ihtimalini ise kadın olmak görünme oranını erkeklere göre direk 2 katı etkiliyor diyebilirim bu hastalıgın dogrudan yapılan bir testide malesef yok örnek şu testı yaptımda pozitif çıktı ms ım denemıyor malesef hasta hıkayesı kan tahlıllerı norolojık ınceleme ve mrdaki plaklar merkezi sinir sistemının incelenmesi gibi gibi aşamalar sonrasında yavaş ilerleyen uzun süren bazı vakalarda hatta bu süreç yıllarca bile sürebilir teorik olarak

  BAŞLANGIÇTA kız arkadaşınızın şu anki durumu ve hangi kriterlerde oldugu önemli

  ms için iyi prognoz diyebilecegimiz bazı özellikler söyle denebilir
  35 yaşının altında
  kadın
  ilk yılda tek veya az semptom göstermesi
  başlangıc semptomların tamamen yada hızlı şekilde normalleşmesi
  alevlenme dönemlerinin kısa olması

  gibi kriterleri karşılıyor ise nispeten daha iyi daha yavaş ilerleyen bir ms senaryosuna sahip olacakdır diyebiliriz

  ama
  35 yaş üstünde başlangıc
  konuşma bozuklugu
  el kordinasyonunda kayıplar
  ellerde yada diğer uzuvlarda titreme
  vertigo dedigimiz şiddetli baş dönmesi
  gözlerde nistagmus dedigimiz hızlı istemsiz hareketler
  atak yada alevlenme dönemleri sonrası yetersiz geri kazanım-iyileşme var ise

  malesef daha kötü bir prognoza ve daha hızlı kötüleşmeye neden olacak agresiflikte bir ms e sahip diyebiliriz

  hastanın çok dikkat etmesi gereken bazı noktalar var

  sıcaktan kesinlikle uzak duracak
  yogun efor sarfetmeyecek kendisini yormayacak
  travma-stres-kaza-darbe gibi bilimum yıpratıcı senaryolardan kaçınacak
  duşlarını ılık alacak sauna buhar banyosu vb yüksek nem ve ısıdan korunacak
  ve hamilelikden kaçınacak

  gibi gibi konu çok uzun ama hastalık konusunda iyi bir egitim almanız ögrenmenız lazım moral motıvasyon rehabılıtasyon hayat modıfıyesı yaşam tarzı gibi noktalarda ne kadar kısa sürede işe koyulursanız geri kalan hayatı o kadar daha iyi olacakdır yardıma ihtiyac duydugunuz konularda bana yazabilirsiniz hocam elimden geldıgınce yardımcı olmaya calısırım

  • Yılmaz @yilmazarslan

   Valla moralimi bozdunuz hiçbir yerde böyle kötü şeyler okumadım. İlla ilerleyecek mi bu? Beyinde 3. aşama plak (ne demek bilmiyorum) varmış ve sağ el parmaklarda bir süredir uyuşma var onun dışında herhangi bir şey olmadı. Uyuşma aslında birkaç haftadır var ve geçmedi.

  • CanSimit @cansimit

   @yilmazarslan Hiç moral bozmaya gerek yok, benim bildiğim fizyoterapiste hiç ihtiyaç duymamış 25 yıldır MSi ufak tefek ataklarla geçirmiş akrabam var (Benim konuya ilgim de bilgim de buradan). MS nispeten yeni bir hastalık sayılır, çok ciddi çalışmalar sürüyor, sürekli yeni tedaviler, atakları azaltıcı ilaçlar vs. geliştiriliyor. Ben 10 yıla kadar MSin tansiyon, şeker gibi kontrol altına alınabileceğini, bugünkü korkutucu niteliğini yitirmesini çok büyük olasılık olarak görüyorum. Herkeste farklı gelişiyor, aslında tek bir tür değil, birkaç tür MS var. Evet sıcak iyi gelmez ama etkisi geçicidir, hamilelik atakları geçici durdurur ancak hamilelik sonrası atak olma olasılığı artar ama bu çocuk sahibi olunamaz demek değil. Ataklarda kortizon tedavisi verilir, bu ileriki yıllarda kemik erimesi yapabilir.Bu hastalığın en kötü yönü şu: birgün uyanırsınız bir bakarsınız gözünüzde atak var, bulanık görüyorsunuz, sonra bu uyuşma gibi geçer belki 1 ayda (tümüyle geçmeyedebilir). Ama işte o sabah uyandığınızda ne olacağını bilmemek moral olarak yıpratıcıdır. Eğer moral yüksek tutulursa aslında stres de olmayacağı içn ataklar az olur, araları yıllar olur ama MS olanların çoğu zaten stresli kişilerdir malesef, kötüyü düşünüp kafaya takarlar, sinirli olurlar... En büyük yardımcı moral ve stressizlik, 'atak geçirmeyeceğim' diyen morali yüksek tutan geçirmez, 'geçireceğim' diyen stres olan geçirir, bir nevi 'kendisini gerçekleyen kehanet' durumu. Morali hep yüksek tutmak lazım.

  • Yılmaz @yilmazarslan

   @cansimit Çok teşekkür ediyorum, moral verdiniz gerçekten. Allah beterinden saklasın en kötü hastalık bu değil sonuçta. Anladığım kadarıyla yaşayıp gidiyor insanlar. Ne yazacağımı bilemiyorum gerçekten hani duygularımı ifade edecek bir şey yok tek diyebileceğim gerçekten teşekkür ediyorum. Sizinle çok daha iyi haberlerini paylaşmak umuduyla inşallah :))))

Proje planını yapabileceğim (Gantt diyagramını çizebileceğim) ücretsiz bir uygulama var mı? ProjectLibre denedim fakat bazı garip davranışlar sergileyebiliyor bazen.

Edit: şimdilik Agantty buldum oldukça güzel gibi duruyor, ücretsiz ve oldukça güzel.

BeğenFavori PaylaşYorum yap