Dizüstü Bilgisayar Kullanım Tavsiyeleri

Selam arkadaşlar, uzun zaman önce yazdığım ama taslak halinde bıraktığım bloğumu bugün yayınlıyorum. Sınavlar bitince hallederim diye niyetlenmiştim. Kısmet bugüneymiş.

Bu yazı bilgisayar önerisi veya model önerisi içermez. Sadece ürününüzü uzun yıllar kullanmanıza yardımcı olacak tavsiyeler içerir.

Aşağıda bahsettiklerimin çoğu laptoplarla ilgili. Bilgisayar dediysem laptopları kastettiğimi unutmayın. Keyifli okumalar dilerim. Bilgisayarınız hayırlı olsun. İyi günlerde keyifle kullanın.

 

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere yaklaşık 14 yıllık çeşitli bilgisayar laptop kullanımlarımın sonuçları olan bazı tavsiyelere aktarmak istiyorum.

 

 • 0) Bilgisayarınızın kutusunu atmayın yanında gelen hiçbir şeyi çöpe atmayın. Evinizde tutun. kutu servise işiniz düştüğünde içinizi rahatlatacak önemli detaylardan biri.  Kimi mağazalar fatura vermeyebiliyor. Kesinlikle fiziksel bir fatura isteyin ve kutunuzda muhafaza edin.

 

 • 1)Bilgisayarınızın ekranına dokunmak yok. O ekran dokunulmak için yapılmadı üzerinde koruma katmanı yok çok hassas anında çizilir. Benim ilk bilgisayar deneyimim crt ekran ile başladı. Bildiğiniz tüplü televizyon gibiydi Ön yüzeyi camdı nerde o eski günler 😀

 

 • 2)Bilgisayarın önünde yemek yemek kesinlikle yasak. Yağ damlacıkları farkına varılmaksızın laptopunuzu ekranına kasasına veya muhtelif yerlerine yapışıyor maalesef. Kimi zaman bu ufak noktacık ne elimle sileyim diyerek ekrana dokunmaya çalışmayın. Biraz LCD ekran temizleyiciyi mikro fiber beze sıkın ve hafifçe ovalayın. kesinlikle bastırmayın. Size diğer önerim bilgisayarınızın olduğu masada sıvı bir madde bulundurmayın özelikle şekerli içecekleri. Kazara üzerine dökülme riski çok yüksek.

 

 • 3) Yumuşak zeminde/battaniye/halı üzerinde çalıştırmak yasak. Özellikle laptopun taşınabilirliği sizi bu konuda yanıltacaktır. Her zaman düz sert zeminde çalıştırın. Aksi taktirde  zamanla içine daha fazla toz birikecektir ve ısınma sorunlarına neden olacaktır.

 

 • 4) Uzun yolculuktan önce ya da uzun süre kapak açılmayacaksa arasına ince bir bez koyun. bu bez kutudan çıkan ince bezde olabilir gözlük silmek için kullanılan mikro fiber bezlerde olabilir. uzun süre açılmadığında klavyenin izi ekranda çıkar ve ekranın yansıma engelleyici katmanı zarar görür.

 

 • 5) Şarj aletinize iyi bakın. bunu neden söylüyorum peki bilgisayarınızın içinden çıkan şarj aleti ürünün yanında verilmesi için konulan eşantiyon  bir ürün değil. Sağa sola vurmamaya düşürmemeye kablosunu sandalye altında ezmemeye dikkat edin. HP laptopların içinden çıkan şarj aletleri yaklaşık 800-900 lira civarında.

 

 • 7) Ekranı peçete ve ıslak mendille silmek yasak, anında çizilir. Peçeteler ıslak  mendiller sandığımızdan çok daha sert bir  yüzeye sahip. Piyasada olan gözlük silme mendillerinin üzerindeki elektronik ekranların silinmesine uygundur ibaresine kanmayın. ekranda çizikler oluşturduğuna şahit oldum. Mikro fiber bez, püsküllü fırça solüsyon seti almanızı şiddetle tavsiye ederim. Spreyi doğrudan yüzeylere sıkmayın. beze sıktıktan sonra hafifçe ve kesinlikle bastırmadan kullanın. mikro fiber bezinizi kullanman önce kesinlikle eliniz VE gözünüz ile yoklayın içine sert cisimcikler kaçmış olabilir. Ekranı silerken çizildiğini fark edebilirsiniz. Bilgisayar her gün tozlanacaktır. Özellikle ekranı bu durumda elinizi sürmeyin ufacık toz tanesi için elinizdeki yağlar ekrana geçecek ve daha beter bir durum oluşacaktır. Yanınızda püsküllü fırça her zaman olsun hafifçe sürtmeniz yeterli olacaktır. En iyi yol bu.
 • Islak mendiller etkili bir temizleme yapmaz sadece kirin yeri değişir. Kuruduktan sonra dikkatli bakarsanız lekelerin oluştuğunu göreceksiniz. Solüsyonlar en güzel çözüm.

 

 • 8)Haftada en az bir kere klavyenizi ekran silme solüsyonu ile silmenizi tavsiye ederim. Klavyeniz bilgisayar ile iletişime geçtiğimiz en önemli girdi alanı ve ellerimiz sürekli olarak üzerinde. Bilgisayarı kullanmadan önce yemek yediyseniz veya başka bir kirletici faaliyette bulunduysanız önce ellerinizi yıkayın. Aksi takdirde klavyenin üzerinde zamanla bakteriler çeşitli canlılar birikmeye başlar. El kreminiz iyice emildikten sonra kullanmaya başlayın. Aksi takdirde kremlerin çoğu yağ bazlı olduğu için üzerinde yağ katmanı birikmeye başlayacaktır. Bakteriler için cennet sayılır 😀

 

 • Laptopunuz HDD ile çalışıyor ise çalışır durumdayken hareket ettirmeyin. Ne olacağının bir garantisi yok.

 

 • Laptop klavyenizin üzerine kulaklık kalem fare koymayı vb. eşyaları koymayı alışkanlık haline getirmeyin. Bazen aniden kapatmak zorunda kalabilirsiniz bu durumda LCD panel çok büyük zarar görecek ve sizi yüksek servis masraflarıyla baş başa bırakacaktır.

 

 • Laptopunuzun altında konulduğu yüzeye tutunmayı sağlayan kauçuk benzeri yapılar var. Kesinlikle bilgisayarınızın altına, kağıt kitap dergi veya yükselti oluşmasına neden olabilecek nesneler koymayın. Ters bir hareketinizle beraber bilgisayarınızın masadan kayıp düşmesine şahit olabilirsiniz. Evde temizlik yapmadan önce bilgisayarınızı çantasına koyun veya sağlam bir yere kaldırın. koltuğun üzerine bırakmayın herhangi biri yorgunluk veya başka bir nedende dolayı aniden koltuğun üzerine atlayabilir varsın gerisini siz düşünün 🙂

 

 • Alacağınız taşıma çantası aşırı ince zarf formunda olmasın. Dışardan gelecek darbelerin hasarını arttırabilir. Sırt çantası şeklinde olan taşıma çantalarını tavsiye etmiyorum nedenine gelecek olursam çoğumuz toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz ve bildiğiniz gibi aşırı kalabalık bir ortam var ani fren durumlarında araçtakiler olduğu gibi üzerinize yığılacak. bu durumda bilgisayar bir miktar sıkılaşabilir. Bu neden den dolayı yandan tek kollu çantaları öneriyorum. Ayrıca bilgisayarınızın olduğu çantaya sivri cisimleri koymamaya dikkat edin ve içine aşırı miktarda kitap kağıt vs. doldurmayın. potansiyel ezilme alanı oluşabilir. Diyelim ki okula gittiniz çantanızda bilgisayar var. Dikkat etmeniz gereken şey çantanızın sırada yığılmaması arkadaki boşluktan yere düşmemesi. neden buna dikkat etmelisiniz peki ? Eğer çanta arkanızda kalırsa ve sıraya yaslanırsanız bilgisayar ezilecek. sıraya yığılırsa üzerine oturabilirsiniz veya bir başkası fark etmeden oturabilir. Bu durumlardan dolayı sırt çantası şeklinde olan çantaları tavsiye etmiyorum yandan asmalı çantaları masanın altında olan göze koymak daha mantıklı. Çantanıza kabarık cisimler koyduysanız bunlar yukarı doğru gelecek şekilde çantanızı bir yere koyun.

 

 • Diyelim ki kütüphaneye ders çalışmaya gittiniz dikkat etmeniz gereken şey prize yakın olan masaları seçmeniz çünkü bilgisayarınızın şarjı azalacaktır. Priz ile masanız arasındaki mesafe arttıkça, başka birinin ayağına takılacak olan kablonun bilgisayarınızı yere düşürme riski artacaktır.
 • Tek başınıza bir kafede oturacaksanız bilgisayarınızı kesinlikle yalnız bırakmayın. İçinde gidecek olan çalışmalar ve veriler canınızı çok yakacaktır.

 

Opsiyonel tavsiyelerim
 • Bluetooth klavye fare kullanmanız şiddetle tavsiye ederim.
 • Usb çoğaltıcı dongle'lar yararınıza olacak.
 • Zaman içinde usb girişler genişliyor ve okuma yazma sırasında kopmalar olabiliyor. Şu dönemde ben bilgisayarımın üzerinde sürekli olarak bir usb uzatıcı bulunduruyorum bir şey bağlayacaksam bunu kullanıyorum. Giriş çıkışlar zarar görmüyor.
 • Ses jack'ına uzatıcı takabilirsiniz ya da USB ses kartı alabilirsiniz.

 

 

Gelecek olan diğer konular :

 • Ios cihazlar ile diğer cihazlar arasında dosya transferi : Es dosya yönetici ile dosya transferi
 • Piranha Bluetooth mouse ve klavye incelemesi
 • No-name Bluetooth ses adaptörü incelemesi

 

 • Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi günler dilerim.
 • Zaman içinde yeni maddeler eklenebilir ve hata düzeltmeleri yapılabilir.
 • Lütfen sizler de yorumlarda önerilerde ve eleştirilerde bulunun.

@kortex 6 Aralık 2020

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör