#MelodySheep'ten yine muazzam görsellere sahip bir video gelmiş. Epik seviyede özelliklere sahip alternatif gezegenlere kısa kısa yolculuklar yapıyor ve yaptırıyor.

Aralarında gerçek "Lord of The Rings" de var. Bilinen ismi J1407b. Bu gaz gezegenin halkalarının genişliği nerdeyse Dünya ile Güneş arasındaki mesafe kadar. Yaklaşık 120 milyon kilometre. Saturn'ün halkalarının 200 katı. 15:45'te görebilirsiniz. Bunun yanında havdaki partikülleri sesin 7 katı hızla çevirebilen fırtınaların olduğu, muazzam sıcak yada muazzam soğuk gezegenleri, elmas çekirdekli kömür gezegenleri, pulsarlar etrafındaki zombi gezegenleri de gösteriyorlar.

Uzay'a meraklı iseniz ve Amblight tarzı aydınlatmaya sahip bir tv üzerinde 4k izleyebilirseniz etkilenmemeniz mümkün değil.

Space Engine üzerinden J1407b'ye alternatif bir bakış içeren şu videoyu da izleyebilirsiniz;
https://www.youtube.com/watch?v=eqflZzcOgFI

THE SIGHTS OF SPACE: A Voyage to Spectacular Alien Worlds

Support my work: http://patreon.com/melodysheep. Soundtrack: https://melodysheep.bandcamp.com/album/the-sights-of-space-original-soundtrackIf you could visit...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Laptop uyku modundayken çalışıp ısınıyorsa bu videoya bakın mutlaka. Aynı sorun eski laptopta bende de oluyordu, yıllar sonra neden ve çözümünü öğrenmiş oldum.

https://youtu.be/OHKKcd3sx2c

Microsoft is Forcing me to Buy MacBooks - Windows Modern Standby

Vessi is giving away a pair of socks of your choice to the first 100 shoes sold using code SocksLinusTechTips at http://Vessi.com/LinusTechTipsCreate your bu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Daha önce şu yazıda https://teknoseyir.com/durum/1592166 Ryzen 5 5600 işlemci ve Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 sıvı soğutma ile yüksüz ya da hafif yükle ortalama 40° işlemci sıcaklığı ve 30W üzeri enerji tüketimi gördüğümü yazmıştım. O başlığın altında @kritikkutle'nin söylediği Windows Güç Tasarrufu modunu enerji tasarrufu olarak değiştirince yüksüz/hafif yük işlemci sıcaklığı 35°'ye, güç tüketimi de ortalama 26W'a kadar düşüyor (eski Intel işlemcimle kıyaslayınca hâlâ çok yüksek aslında. @alptekinck'in dediği gibi Intel işlemcilerini çok iyi optimize etmiş bu anlamda). Günde ortalama 15-16 saat açık ve çalışırken %90-95 hafif yükle kullanılan bir bilgisayar için her tasarruf önemli. Bir de sıcaklık düşüşü ile beraber değişkenlik gösteren fan uğultusu da azaldı. Eski işlemcim daha serin çalıştığı için sabit bir ses gelir ve hiç rahatsız etmezdi. Bilgisayarda PBO kapalı. @kritikkutle bir de 3000 serisi işlemcilerde Eco Mode ile performansın %95'ini alırken güçten %30 tasarruf sağlandığı bir testi paylaşmıştı. https://www.hardwaretimes.com/testing-eco-mode-on-the-amd-ryzen-3000-cpus-95-performance-for-70-power/ Techopat'ta da 7000 serisinde Eco Mode açıkken oyunlarda sadece 2 FPS kadar kayıp yaşanırken ısı ve enerji tüketiminde devasa bir azalma olduğunu gösteren bir video yayınlanmıştı. https://youtu.be/OGXfOQmNbYg Sanırım 5000 serisi için Eco Mode yok, BIOS'ta baktım ama bulamadım. ASUS ROG STRIX B550-F BIOS'unda ASUS Performance Enhancement var. Bunu kapattığımda belirgin bir değişim göremedim ve tekrar açtım. PBO ve Windows Enerji Tasarrufu Modu dışında optimizasyon yapabileceğim bir ayar var mı bu işlemci ve anakart için?

#cpu #CPUSoğutma #CPUsıcaklık #Ryzen5600 #AsusRogStrix #enerjitasarrufu #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Böyle orijinal işlerle gelin 😀 Adam üşenmeyip bu kadar şeyi yazmış, üstüne kaynak vermiş benden geçer not aldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Her eski amerikan filminde duyabileceğiniz şarkılarla yarım saatlık bir müzik listesi yapmışlar.(50-70 arasıymış)
https://youtu.be/20Ff9dQ9n5U

oldies but goodies | vintage playlist

songs from the 50s-70s♡ Spotify Playlisthttps://open.spotify.com/playlist/3gJZ4upADKHLaf8Bu5SUcd?si=dDVHXe7MSOq9THnu20Axaw♡ Join our Discord Server:https://d...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Küçük evlerde bir hobi alanı oluşturmak için güzel bşr çözüm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Arayüz tasarlayan arkadaşlar siz de işsiz kaldınız galiba. 😀
https://twitter.com/RemitNotPaucity/status/1571295016869568513

#YapayZeka #Figma

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://youtu.be/RdPbNhwHi24
Bu #Figma dan ayda ~=1300 dolar kazanıldığını söylemiş. Gerçekten müthiş bir araç. deveeloperlar için de kod çıktısı (CSS,html,andriod, ios) veriyormuş

FİGMA NEDİR?

Merhaba ben Uğur KILCI, Figma Nedir isimli Figma eğitim videosunda Figma nedir, neler yapılır, nasıl yapılır ve bu bilgilerle nasıl para kazanılır konusunu a...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Derin öğrenme algoritmalarından yararlanarak oluşturduğum uygulamadan çıktı örnekleri. Burada beni etkileyen, sonuç kadar toparladığım bu uygulamayı kendi bilgisayarımda internete bağlanmadan çalıştırabilmemdi. Yani kişisel fotoğraflarımı dış dünyaya çıkmadan netleştirebilmek müthiş.
Orijinal fotoğraflardaki bulanıklıkları nasıl düzelttiğini görünce çok şaşırdım. Fotodaki çocuk benim.
Dikkat ederseniz orijinal olan sondaki siyah beyaz fotoğraf çok bulanık. Ancak algoritmaların uygulanmasından sonra yapay da olsa gerçeğinden farkı olmayan renkli ve net fotoğrafları oluşturabildim. Teknoloji inanılmaz bir boyuta ulaşıyor.
Yararlandığım yöntemler: GFPGAN ve DeOldify
#yapayzeka #deeplearning #imageprocessing #ai

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20
 • alfaaur @alfaaur

  Elinize, emeğinize sağlık çok başarılı, umarım bizlerde kullanırız yakında.

 • Agab @agab

  Vaay çok iyi. Bize fakültede salt & pepper yöntemini gösterdiler sonrası yok. Keşke böyle güncel şeyleri görseydik.

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Ben 1999 da yüksek lisansımı tamamladım alanlarımdan biri Computer Vision dı. O zaman bilinen deep learning henüz yok idi. Makine öğrenmesi var idi ve image processing olarak bir çok denemeler yapma imkanımız olmuştu. Bizim dönem için söyleyeyim gayet iyi çalışmalar yapabiliyorduk şahsen. Tabii fakülteden fakülteye fark da olabilir muhtemelen

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Günümüzde çoğu okul maalesef rezil halde. Biri de benimkisiydi. Okudum ama okulun kattığı hiçbir şey olmadı 😀

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   @agab bu duruma üzüldüm. Halbuki teknolojiyi yakalamak geri kalmamak için çok sayıda çalışma yapmak lazım sadece teoride değil pratik de önemli. Farkettigim genelde herkes teori konuşuyor ama bunları uygulamaya dökmüyor. Bu şekilde çalışmalar ortaya çıktıkça olumlu etkisi olacaktır diye umuyorum.

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Kesinlikle haklısınız hocam. Deep Learning, Yapay Zeka gibi baba derslerde dahi yüzeysel, teoride söylenip geçip gidildi bizde. İngilizcem olmasa araştırıp öğrenme ihtimalim olmayan şeyler bunlar. E bunları bilmeden nasıl mühendisim diye geçineceksin?
   Üzülerek söylüyorum şu an yıllık 20 bin bilgisayar mühendisi çıkıyorsa 18 bini bomboş mezun oluyor. Bizde format atmayı bilmeyen son sınıf öğrencileri vardı.

   Gerçi üzülmüyorum onlara ama, biz mühendislerin adı bunlar yüzünden kirleniyor bazen.

 • deathline @deathline

  @cenker-sisman son birkaç güdür bu tarz paylaşımlar görüyorum, kaliteli ama düşük çözünürlüklü fotoğrafı matematiksel formüllerle büyüten yazılımlar vardı eskiden sspline vb.mesele görüntünün net olmadığı durumlarda bu tarz yapay zeka çözümlerinin doğruluğu, şöyleki elimizdeki örneklem havuzu amerikalı çocuklara ait olsa , bozuklukları anlarım ama yapay zeka boşlukları amerikan çocuklarına göre tamamlayacak.
  sizin fotoğrafınızda bazı yerler bazı yerler bulanık,karanlık lekelenmiş bunlar uzman bir photoshop kullanıcısının zahmetlide olsa manuel düzeltebileceği şeyler, ayrıca bütün yapay zekalarda ten rengi gradient efekti gibi bişey giren verinin kalitesi belli ne kadar çıktı bekleyeceğiz.
  ama kaşlar orjinal fotoda nerdeyse hiç yok, olmayan piksel değil olmayan veri resmen uydurulmuş.keza dudaklar bir yetişkininkine, saçlarda elon muskun gençlik haline benziyor :).
  Allah selamet versin Anneniz veya Babanız , özellikle anneniz yaşıyorsa , onların fikri ne olurdu acaba?

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Öncelikle teşekkür ederim. Ben diğer eski fotolarda ve renkli olanlarda kendime baktığımda gayet başarılı buldum. Şu anki renkli olan yapay olsa da gerçeğinden hiç bir farkı yok. Amatör fotoğrafçı bir babam olduğu için çok daha net fotoğraflarım olduğu için bunu söyleyebilirim.
   Ayrıca kullandığım deep learning modell çin malı:)
   @deathline

 • eskod @eskodd

  Bu yapay zekayı kullanabileceğim bir site veya program var mı acaba? Annemin fotoğrafını denemek istiyorum

DIY Monitor

Elimde bulunan arada görüntüde bozulma olan notebook lcd panelini başka notebook takınca ufak hareketlerde ekranda bozulma olunca taşınabilir monitör olarak değerlendirdim.

Ekran 1920x1080

 

 

Elimizdeki paneli monitör haline getirmek için önce panelin özelliklerine bakmak gerekiyor. Bunun için paneli çevirip arkasından modelini buluyoruz.

 

http://www.panelook.com sitesine ekranın arkasındaki modeli yazıyoruz. Bizim için ekran çözünürlüğü ve soket pin sayısı (30 veya 40 pindir)

 

 

Bize böyle bir kart lazım. İsmi ne olarak geçiyor bilmiyorum.

 

Bu kartı seçerken panel ile uyumlu olmasına dikkat etmemiz lazım. Panelook.com sitesinden öğrendiğimiz soket pin sayısı ve çözünürlük ile aliexpress üzerinden uyumlu bir kart buluyoruz. Universal olanları tercih etmekte fayda var. Bazı kartlar sadece belirli paneller ve çözünürlüğe uyumlu oluyor.

https://tr.aliexpress.com/item/1005003047548850.html (İnce olmasını istediğim için sadece hdmi girişi olan kartı tercih ettim.)

https://tr.aliexpress.com/item/1005003645811355.html (Bu belirli paneller ile uyumlu firmware usb üzerinden atınca çalışıyor. VGA, AV ve HDMİ girişi var.)

https://tr.aliexpress.com/item/4000832901472.html (Sadece hdmi girişi ve uzaktan kumandası var)

 

Karta 12V 3A adaptör ile güç veriyoruz. Soketlerin bağlantılarını yapıyoruz.

 

Kart ile beraber gelen tuş takımı ile monitördeki olan ayarların aynısını yapabiliyoruz.

 

Üzerinde değişiklik yaparım diye bantlayıp geçtim. Kartta 3.5mm jak girişi var.

 

Arka plan genel görünüm.

 

Boş vakit oldukça elime geçen malzemeler ile diy monitor geliştireceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11