PS4'teki Spiderman oyunundaki "içi görünen" binalar çok konuşulmuştu. Aslında oldukça ucuz(performans olarak) bir shader hilesi bu 🙂 #Unity Ref to myself:
https://halisavakis.com/my-take-on-shaders-interior-mapping/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iPhone'da Spam SMS'leri(İsim Şeklinde Olanları) Engelleme

Bir çoğumuzun büyük sıkıntısı bu. iOS işletim sisteminde bu işlem biraz zahmetli gibi görünse de internette yaptığım araştırmalar sonucu bunun çok basit olduğunu öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim 🙂 İnanın bu yöntemi öğrendikten sonra kafam o kadar rahat ki sizlere bu sevincimi tarif edemem 😀 Siyasi parti reklamları, büyütme reklamları, bahis reklamları valla hepsinden kurtuldum hem de program felan olmadan 😀

Numara şeklinde olanları artık çoğu telefon program dahi kullanmadan engelleyebiliyor ama söz konusu iPhone olunca işler biraz daha zorlaşıyor diyebilirim. Neyse hemen anlatıma geçeyim. Adım adım anlatacağım sizlere. Bu anlattığım yöntem isim şeklinde gelen mesajlar ve engellenemeyen mesajlar yani engellemesi imkansız gibi görünen mesajlar için. (Ama imkansız değil 🙂 )

1-) Önce isim şeklinde kamu kurumundan veya başka bir yerden gelen mesaj size spam olarak geldi diyelim, yani siz istemediğiniz halde geliyor ve gelmeye devam ediyor. Önce resimdeki gibi gönderen kurum veya oluşumun ismine dokunuyoruz:

2-) Ardından bilgi yazan yere basıyoruz:

3-) Daha sonra resimdeki gösterdiğim yere giriyoruz:

4-) Şimdi ise "Yeni Kişi Yarat" butonuna tıklıyoruz:

5-) Ad, Soyad bu kısımların hiçbirisine dokunmadan sadece "e-posta ekle" butonuna tıklıyoruz:

6-) Bu önemli madde. Çünkü bu kısımda size gelen mesajdaki aynı ismi yazıyoruz büyük/küçük harf uyumuna dikkat edecek şekilde. Yani misal olarak bana gelen mesajda "GuzelHsting" diye gelmiş ben de buna dikkat ederek "GuzelHsting" yazmak durumundayım yoksa engellemez. Size de size gelen başlığın aynısını harfiyen yazacaksınız.

7-) Ve son olarak "Bitti" dedikten sonra alt kısımda "Bu Arayanı Engelle" yazısının aktif olduğunu göreceksiniz:

Veee hepsi bu kadar 🙂 Artık siz de saçma sapan mesajlardan, belki de her geldiğinde başka umutlarla mesaj beklediğiniz kişilerden değil de bu andavallardan gelen mesajlara sövüyorsanız bu yazıyı paylaşmayı çok görmeyin değerli TeknoSeyir ahalisi 🙂 Hayırlı günler dilerim efendim selametle..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Belirlenen tarih ve saatte bilgisayarın otomatik açılması.

Öncelikle aşağıdaki ayarı yapmanız gerekli.

Yukarıdaki ayarı yapmadan gelmeyin!

 1. Bilgisayarınızın BIOS'una giriş yapın.
 2. Bu yolu takip edin: [Settings\Advanced\Wake Up Event Setup]
 3. Resume By RTC Alarm [Enabled] yapın.
 4. Aşağıda 4 yeni seçenek çıkacaktır.

 • Date(of month)Alarm: [0~31] arasında seçim yaparak ayın hangi gününde açılacağını belirleyin. ("0" yazarsanız her gün açılır. Örneğin "15" yazarsanız; her ayın 15'inde açılır.)
 • Time(hh)Alarm: [0~23] arasında seçim yaparak hangi saatte açılacağını belirleyin. ("0" gece yarısıdır. Örneğin öğlen vakti saat 13'te açılması için "13" yazın.)
 • Time(mm)Alarm: [0~59] arasında seçim yaparak hangi dakikada açılacağını belirleyin. ("0" 13:00'dır. "30" 13:30'dur.)
 • Time(ss)Alarm: [0~59] Saniye ayarıdır.

Senaryo: Sabah uyanmakta zorluk yaşayan arkadaşlara yararlı bir çözüm. Windows'un alarmını kurun, ses ayarını istediğiniz seviyeye getirin ve bilgisayarınızı kapatın. Örneğin alarmı 07:00 olarak kurdunuz. Alarmın çalabilmesi için bilgisayarın açık olması gerekiyor. O halde yukarıdaki ayarlar ile bilgisayarın 06:55'de açılmasını sağlayın. Böylece bilgisayar hoparlöründen çıkacak olan yüksek ses ile yatağınızdan fırlayabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoloji ve bilim notları 2018/1

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:20 - Evrim (Kutulu Oyunu) satın alma bağlantısı.

06:38 - Çin, 2018 yılı içinde Ay’a tohum ve böcek gönderecek.

08:34 - Astronotlar ISS’te mikropları tanımlama yeteneğine kavuştular.

12:50 - Yıldızın ışığında görülen olağan dışı düşüşler büyük ihtimalle uzaylıların işi değil. Alternatif

16:00 - Kemiğe dönüşen yeni bir implant sayesinde kırıklar daha hızlı iyileşecek.

20:01 - Bugüne kadar bulunan en büyük Mersenne asal sayısı bulundu.

23:00 - Yakında yapay zeka ile insan sesini ayırmak imkansız hale gelecek.

28:30 - Araştırmacılar robotlara öngörü yeteneğini kazandırmaya çalışıyor.

30:56 - Bilim insanları vücudun kendi kilosunun farkında olmasını sağlayan bir sistem keşfetti.

35:00 - Diyet yapmadan ilaçla kilo vermek mümkün olacak mı?

36:45 - Kilo vermek için diyet mi spor mu daha önemli?

39:14 - İlginç bir alerji türü: Egzersize karşı alerji.

44:30 - Kızamıktan kaynaklanan ölümler ilk defa 100.000 seviyesinin altına geriledi.

46:57 - Alkolün doğrudan DNA’ya hasar verdiği yönünde güçlü kanıtlar bulundu.

51:39 - Dışkı örneği koklayan elektronik burun bağırsak hastalıklarını teşhis edebiliyor.

56:12 - Gelecek nesiller çikolata yiyemeyecek mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 126
 • Emre K @emre-k

  Bir haftadır 149 tane yorum yapılmış hiçbirinde "siyonist", "derin güçler", "dış mihraklar", "rothschild", "rockefeller", "bunlar X'cilerin oyunu hep" anahtar kelimeleri hala geçmemiş. Ülkede güzel gelişmeler de oluyor. 😀

  Bu arada zamanında siteden giden bazı kullanıcıların, ünlü şairlerin isimlerine bürünerek buralara tekrar gelmesi de gözümüzden kaçmadı. 😉 Teknoseyir'in gizli hayranları var.

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Çok sıkı bir gündem olmuş, tebrikler.

 • kolcu @kolcu

  @mehmetakif yeni atanız da adnan o zaman. kedicikseverlerden : )

 • emre87gs @emre87gs

  @mehmetakif üslubunuza bir gönderme yaparak başlamıştım yazıya, yoksa okumuştum yorumunuzu. Sizin özelinizde bir şey yazmadım onun dışında ama hemen herkes dahil tabi o genele.
  Bilimin nasıl yapıldığı lise kitaplarında okutulurdu biyoloji derslerinde, genelde ilk konudur hatta.
  Bilim üzerinde konuşanlar bazen bilimin dediği şeyin belli bir görüşe/inanca bağlı olmadığı detayına hiç vakıf olmuyor yada anımsayamıyorlar.

  Her neyse benim asıl canımı sıkan kısma gelmek istiyorum. Bu sizin de bahsettiğimiz bir şey, o yüzden umarım size ulaşır.

  İslam en ileri medeniyet olduğu dönemde Allah'ın yarattığı düzeni anlamak adına araştırırlarmış doğayı, gökyüzünü. Sonra akıl hakimmiş Kuran'da da yazdığı gibi. Zamanla güç dengeleri değişmiş, akılcı medreseler tek tek kapatılmış ve o gün bu gündür İslam coğrafyası bilinç olarak hep gerilemiş.

  Kabaca 1300 yılı civarı. Osmanlı da bir süre devam ettirmiş bu durumu ama sonra onlarda da medreselerden müspet ilimler çıkarılınca, yozlaşma bizde de iyice hızlanmış, sonra malum çöküş.

  Hani İslam medeniyeti ? O ileri olunan günlere dönüşümüz Hıristiyanlıktan ve musevilikten gelen söylemleri Müslümanlıkta var sanarak gereksiz şeylere takıldığımız sürece pek olası değil gibi.

  Evrimin inanç ile bir bağlantısı yoktur !
  Olamaz da !
  Var diyen bilime ters düşer.
  Bu durumda evrime karşı çıkan inançlı insanlar, bilimsel bir teoriyi bilime aykırı olarak ele alan insanların lafına göre hareketle tepki gösteriyorlar demektir. Bariz bilinçsiz ve derinlemesine araştırma yapmadan fikir edinme emaresi...

  Bu arada hayatımda kötü kokan bir yemeğin lezzetli olduğuna rastlamadım. Burnum iyi koku alır belki ondan. Sizin dediğiniz yoğun kokuların koku algımızı bozarak aradaki aromaları farketmeden kötüye odaklanma ile alakalı...