Derin öğrenme algoritmalarından yararlanarak oluşturduğum uygulamadan çıktı örnekleri. Burada beni etkileyen, sonuç kadar toparladığım bu uygulamayı kendi bilgisayarımda internete bağlanmadan çalıştırabilmemdi. Yani kişisel fotoğraflarımı dış dünyaya çıkmadan netleştirebilmek müthiş.
Orijinal fotoğraflardaki bulanıklıkları nasıl düzelttiğini görünce çok şaşırdım. Fotodaki çocuk benim.
Dikkat ederseniz orijinal olan sondaki siyah beyaz fotoğraf çok bulanık. Ancak algoritmaların uygulanmasından sonra yapay da olsa gerçeğinden farkı olmayan renkli ve net fotoğrafları oluşturabildim. Teknoloji inanılmaz bir boyuta ulaşıyor.
Yararlandığım yöntemler: GFPGAN ve DeOldify
#yapayzeka #deeplearning #imageprocessing #ai

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20
 • alfaaur @alfaaur

  Elinize, emeğinize sağlık çok başarılı, umarım bizlerde kullanırız yakında.

 • Agab @agab

  Vaay çok iyi. Bize fakültede salt & pepper yöntemini gösterdiler sonrası yok. Keşke böyle güncel şeyleri görseydik.

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Ben 1999 da yüksek lisansımı tamamladım alanlarımdan biri Computer Vision dı. O zaman bilinen deep learning henüz yok idi. Makine öğrenmesi var idi ve image processing olarak bir çok denemeler yapma imkanımız olmuştu. Bizim dönem için söyleyeyim gayet iyi çalışmalar yapabiliyorduk şahsen. Tabii fakülteden fakülteye fark da olabilir muhtemelen

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Günümüzde çoğu okul maalesef rezil halde. Biri de benimkisiydi. Okudum ama okulun kattığı hiçbir şey olmadı 😀

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   @agab bu duruma üzüldüm. Halbuki teknolojiyi yakalamak geri kalmamak için çok sayıda çalışma yapmak lazım sadece teoride değil pratik de önemli. Farkettigim genelde herkes teori konuşuyor ama bunları uygulamaya dökmüyor. Bu şekilde çalışmalar ortaya çıktıkça olumlu etkisi olacaktır diye umuyorum.

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Kesinlikle haklısınız hocam. Deep Learning, Yapay Zeka gibi baba derslerde dahi yüzeysel, teoride söylenip geçip gidildi bizde. İngilizcem olmasa araştırıp öğrenme ihtimalim olmayan şeyler bunlar. E bunları bilmeden nasıl mühendisim diye geçineceksin?
   Üzülerek söylüyorum şu an yıllık 20 bin bilgisayar mühendisi çıkıyorsa 18 bini bomboş mezun oluyor. Bizde format atmayı bilmeyen son sınıf öğrencileri vardı.

   Gerçi üzülmüyorum onlara ama, biz mühendislerin adı bunlar yüzünden kirleniyor bazen.

 • deathline @deathline

  @cenker-sisman son birkaç güdür bu tarz paylaşımlar görüyorum, kaliteli ama düşük çözünürlüklü fotoğrafı matematiksel formüllerle büyüten yazılımlar vardı eskiden sspline vb.mesele görüntünün net olmadığı durumlarda bu tarz yapay zeka çözümlerinin doğruluğu, şöyleki elimizdeki örneklem havuzu amerikalı çocuklara ait olsa , bozuklukları anlarım ama yapay zeka boşlukları amerikan çocuklarına göre tamamlayacak.
  sizin fotoğrafınızda bazı yerler bazı yerler bulanık,karanlık lekelenmiş bunlar uzman bir photoshop kullanıcısının zahmetlide olsa manuel düzeltebileceği şeyler, ayrıca bütün yapay zekalarda ten rengi gradient efekti gibi bişey giren verinin kalitesi belli ne kadar çıktı bekleyeceğiz.
  ama kaşlar orjinal fotoda nerdeyse hiç yok, olmayan piksel değil olmayan veri resmen uydurulmuş.keza dudaklar bir yetişkininkine, saçlarda elon muskun gençlik haline benziyor :).
  Allah selamet versin Anneniz veya Babanız , özellikle anneniz yaşıyorsa , onların fikri ne olurdu acaba?

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Öncelikle teşekkür ederim. Ben diğer eski fotolarda ve renkli olanlarda kendime baktığımda gayet başarılı buldum. Şu anki renkli olan yapay olsa da gerçeğinden hiç bir farkı yok. Amatör fotoğrafçı bir babam olduğu için çok daha net fotoğraflarım olduğu için bunu söyleyebilirim.
   Ayrıca kullandığım deep learning modell çin malı:)
   @deathline

 • eskod @eskodd

  Bu yapay zekayı kullanabileceğim bir site veya program var mı acaba? Annemin fotoğrafını denemek istiyorum

DIY Monitor

Elimde bulunan arada görüntüde bozulma olan notebook lcd panelini başka notebook takınca ufak hareketlerde ekranda bozulma olunca taşınabilir monitör olarak değerlendirdim.

Ekran 1920x1080

 

 

Elimizdeki paneli monitör haline getirmek için önce panelin özelliklerine bakmak gerekiyor. Bunun için paneli çevirip arkasından modelini buluyoruz.

 

http://www.panelook.com sitesine ekranın arkasındaki modeli yazıyoruz. Bizim için ekran çözünürlüğü ve soket pin sayısı (30 veya 40 pindir)

 

 

Bize böyle bir kart lazım. İsmi ne olarak geçiyor bilmiyorum.

 

Bu kartı seçerken panel ile uyumlu olmasına dikkat etmemiz lazım. Panelook.com sitesinden öğrendiğimiz soket pin sayısı ve çözünürlük ile aliexpress üzerinden uyumlu bir kart buluyoruz. Universal olanları tercih etmekte fayda var. Bazı kartlar sadece belirli paneller ve çözünürlüğe uyumlu oluyor.

https://tr.aliexpress.com/item/1005003047548850.html (İnce olmasını istediğim için sadece hdmi girişi olan kartı tercih ettim.)

https://tr.aliexpress.com/item/1005003645811355.html (Bu belirli paneller ile uyumlu firmware usb üzerinden atınca çalışıyor. VGA, AV ve HDMİ girişi var.)

https://tr.aliexpress.com/item/4000832901472.html (Sadece hdmi girişi ve uzaktan kumandası var)

 

Karta 12V 3A adaptör ile güç veriyoruz. Soketlerin bağlantılarını yapıyoruz.

 

Kart ile beraber gelen tuş takımı ile monitördeki olan ayarların aynısını yapabiliyoruz.

 

Üzerinde değişiklik yaparım diye bantlayıp geçtim. Kartta 3.5mm jak girişi var.

 

Arka plan genel görünüm.

 

Boş vakit oldukça elime geçen malzemeler ile diy monitor geliştireceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Martha Is Dead

Daha yarısına gelmiş olsak da bu yılın en iyisi olmaya aday, muhtemelen de en iyisi olacak oyun benim gözümde "Martha is Dead". Uzun zamandır böyle bir hikaye anlatıcılığı görmemiştim. Senaryoyu yavaş yavaş açsa da öyle bir noktaya getiriyor ve hikaye anlatıcılığını çeşitli oynanış yöntemleriyle öyle güzel çeşitlendiriyor ki film senaryosu gibi geliyor insana. Martha is Dead; 1944 İtalyasında geçen bir gerilim oyunu, korku değil. Sizi korkutmaya değil germeye çalışıyor ve bunu başarıyor. Gerilim dediğime bakmayın, sürekli gördüğümüz "gazetecisin, al işte kameran ve fenerin, hadi oyna" türündeki korku oyunlarıyla hiçbir ilgisi yok. Çok orijinal bir yapım olmuş. Genç bir kızı oynuyoruz ve konu kendimizle, canlandırdığımız karakterle ve ailesiyle ilgili. İnceleme olsa da daha fazla spoiler vermek istemiyorum, mini inceleme olsun, kendiniz deneyimleyin 🙂 Yalnızca dehşet bir senaryosu olduğunu söylemeliyim. Anlaması ve gerçekte neler olduğunu çözmesi cidden zor, zaten internette farklı farklı yorumlamalar var, tam kafa patlatmalık cinsten. Oyunun sonuna doğru her şeyi anlatıyor ancak ona rağmen detayları yakalamak çok zor ve yorumlamaya açık

Oyunun başında yapılan uyarıyı tekrar edeyim, oyunda "aşırı" bulunabilecek, birçok kişi için "fazla" gelecek sahneler var. Vücut bütünlüğünün bozulması, kendine zarar verme ve psikoz gibi durumlara hassasiyeti olan kişiler dikkatli oynasınlar veya hiç oynamasınlar 🙂 Oyunun PS4 ve PS5 versiyonları Sony'nin isteğiyle sansürlü. PC ve Xbox'ta sansür yok.

Her ne kadar vasat bir çeviri olsa da Türkçe seçeneğiyle 50TL'ye satılan bu oyun yaşattığı deneyime kıyasla çok ucuz. 6 saatlik, aklınızda yer edinecek bir deneyim.

Grafikler şahane bu arada, hatta gördüğüm en iyi grafikler olabilir. Oyunun tek sıkıntısı 4K ve DX12 modlarında garip buglara neden olması. Kısayolu yerine Steam'den başlatarak DX11 ile girin oyuna.

@ugury Tam senlik oyun, beğeneceğine eminim 🙂

https://store.steampowered.com/app/515960/Martha_Is_Dead/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Saçma bir sorum olacak, malum 5 dönüm üstü arazi alınca içerisine 250 m2 kadar bir bina yapmanıza izin var. Bugün gerçekten güzel bir konumda 6000 m2 zeytinlik buldum, gerekli her koşulu sağlıyor. 1500 m2 kadar zeytin olmayan bölümü var. Nakit almak yerine tarım kredisi kullanmak istiyorum çünkü geri kalan arsayı gerçekten birilerine kiralayıp, işleteceğim hatta geliştiririm bile. Bu kredilerde inanılmaz komik faiz oranları, yılda 1 defa ödeme, 2 yıl sonra ödemenin başlaması gibi çılgın avantajlar var ve bunlardan yararlanmak istiyorum. ÇKS denilen bir sistemden çiftçilik belgesi almayı istiyor çoğu banka. Bu sisteme kayıt için de tarım arazisi sahibi olmak veya kiralamış olmak gerekiyor. Bu belgeyi tarım arazisi olmadan almak mümkün mü? Kendim yapmasam bile gerçekten tarıma yatırım yapacağım sonuçta arsa üstünde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 23
 • civilization @civilization

  Arıcılık belgesi üzerinden oluyor mu bir araştırmak lazım onu alması kolay

  • Papa Emeritus @pope

   Yanlış bilmiyorsam denetime vs.. geliniyor bu tip kredilerde. Gerçekten arıcılık yapmayacağım için sıkıntı olabilir ama gerçekten zeytin bulunan kısmı kiralayıp veya birilerini çalıştırıp zeytincilik yapacağım.

  • civilization @civilization

   @pope satıcı ile görüşseniz. 3 aylık vs kiralasanız. belge çıkınca da kredi ile alacağım deseniz. belki kabul edebilir. zaten siz şu anda almak isteseniz dahi satıcının parasını anladığım kadarıyla kredi çıkınca vereceksiniz. bu satıcı için bir sıkıntı olabilir. bu şekilde biraz kira bedeli ile de kendinize bağlamış olursunuz. güven ortamı tam oluşmadıysa eğer tabu da şerh de koydurabilirsiniz. bir de tapu daki cins'i ney bu yerin eğer zeytinlik geçiyorsa bunu iyi araştırmak lazım. bir arsa zeytinlik olursas onu değiştirmek çok zor. birde ilgili belediye ile de görüşün. belki meclis kararı vardır imar vermiyorlardır. imar verseler de kurumlardan görüş isteyeceklerdir bu süreci de araştırın

  • Papa Emeritus @pope

   @civilization İmar zaten düşünmüyorum. 6 dönüm olduğu ve kadastral yolu vs… olduğu için 250 m2 “bağ evi” yapma hakkı var diye biliyorum ama onu detaylı araştıracağım. Kredi olsa çok iyi olur yoksa neredeyse tüm ev için biriktirdiğim para arsaya gidecek, yapmak istediğim tarzda bir eve para kalmayacak. Düşük faizden, yılda 1 defa ödemeli çiftçi kredileri çok aklıma yattı. O arsada bulunan zeytinleri işletmeyecek olsam başvurmazdım ama onları da işleteceğim. İleride param olursa geliştirmeye bile çalışırım gerçekten.

  • civilization @civilization

   ,@pope imar olmasa da yapılaşmaya olacaksa imar olması gerekiyor. plansız alanlar imar yönetmeliğinin 5 yada 6. bölümünde yapabileceğiniz yapıları anlatıyor. iki taşı üst üste koyacaksanız da imar durumu almanız gerekiyor ilgili belediyeden. bazen belediyeler kendi içlerinde meclis kararı alıyor ve plansız alanlar imar yönetmeliğine göre inşaat yapabilecek olsanız bile meclis kararı geçerli olduğundan imar vermeyebiliyor. diyelim ki böyle bir durum yok imar verecekler orada da yapmak istediğiniz yapıya göre 6-7 kurumdan olur isterler. onlardan gelecek olumlu dönüşe göre herhangi bir yapı yapabilirsiniz. tabi bunlar resmi süreç elektrik ve suyu halledebilirseniz evinizi kaçak yapın gitsin risk alarak.

  • Papa Emeritus @pope

   @civilization Dediğiniz gibi imar izni alacağım, nihai amacım o. Ana evi imara uygun yapıp, geri kalan zeytinsiz bölüme kaçak havuz, kamelya vs... yaparım maksimum.

 • Ali @norego

  İşi sonuca erdirirsen bizede haber ver

 • totsu @totsu

  tarla kiralaman gerekiyorsa çok cüzi miktarlara tarla kiralayabilirsin. 1 dönüm boş araziyi 1000 lira versen kiralarlar. tabi bu arazi urla gibi bir yerde değil de Ödemiş'in dağ başında olur. araştırıp kiralayabilirsin

 • motac @motac

  neden direkt köy evi almıyorsunuz tarım arazileri yok oluyor diyor herkes ama bilemedim neden acaba 🙂

Tek kelimeyle MUHTEŞEM.
3 hafta önce kumaş boyası almıştım. Kullanmaya üşendim üşendim, en son hadi bugün kullanayım dedim. Çok sevdiğim fakat artık çok solmuş siyah 2 tişört üstünde denedim, ve sonuç bu....

@m-ahmet önermişti, https://www.hepsiburada.com/viktoria-kumas-boyasi-siyah-2pk-fiske-sabitleme-1pk-p-HBV00000H62BX şundan aldım. ( Üstelik ben 21'e almıştım şu an 18 olmuş 😀 )

Çamaşır makinesinde kullandım ben. Şu anki sonuç Mavi Black Pro serisi ile aynı resmen 😀
not: Görseldeki tişörtler %100 pamuk tişörtler. Naylon polyester vs. tişörtlerde aynı sonuç çıkmayabilir.
not2: ben 2 paket boya kullandım 2 tişört olduğu için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

Bugün bahsettiğim #pardus #anahtarlık çalışması tamamlandı.

Bir tanesine sahip olmak isteyenler şuradan benimle iletişime geçebilir.
https://www.instagram.com/asaltek/

2 adetlik yerimiz var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15

MAİL ATAN HERKESE KOD İLETTİM.

Umarım faydalı olur. Güzel ve rahat bir hayat diliyorum kendini geliştirmeye açık ve çaba gösteren herkese.

______________________________________

EDİT: BU AKŞAM KOD GÖNDERECEĞİM. Kod isteyen ÖĞRENCİ veya İŞSİZ arkadaşlar mail atsın lütfen. Kodları buradan paylaşamam, mail ile göndermem gerek. Durumu olanlar lütfen mail atmasın, 35 lira zaten.

Hem çok yakın arkadaşım hem de birlikte iş yaptığım dostum React Native kursu oluşturdu Udemy'de. Amacı kurstan para kazanmak değil zaten İngilitere'de yazılım şirketi + benimle de ortak işi var. Amacı sektöre ihtiyaç olan yazılımcılar yetiştirmek.

Kursu alıp DC grubuna katılıp kendini az çok geliştiren arkadaşlara kendi şirketi üzerinden hızlıca iş imkanı oluşturup hem gençlere imkan sunmak hem kendi yazılımcı ihtiyacını bir nebze çözmek amacı.

Kurs içeriğine bakmadım, eğitmenlik kısmını bilmiyorum ama bilgisine ben kefilim. 3 yıldır hem benim şirketimin bütün mobil geliştirmelerini kendisi yapıyor hem de Turkcell ve İngilterede büyük bir çok şirkete kendi şirketi üzerinden React Native alanında yazılım hizmeti veriyor.

Kursu alıp yada almasanız bile kendinizi bu alanda geliştirip DC sunucuna girip ufak tefek kendinizi gösterirseniz freelance, outsource yada full time remote olarak iş alma imkanınız çok yüksek. Hatta kendini geliştiren herkese iş sağlayacak kadar elinde iş imkanı var. Ben de kendi işlerimi o DC üzerinden vermeye çalışacağım.

ÖĞRENCİ yada işsiz olup 35 lira ücret bile şuan beni üzer diyen arkadaşlar varsa hepsine kod göndereceğim. Buradan yazmak istemeyen olursa alicanselcuk gmail'e mail atabilir. Hafta sonu kod yollarım toplu olarak.

Kurs: https://www.udemy.com/course/react-native-2022-savaskalkan/?referralCode=D90DDB9CCA0880679217

Not: Savaşın kendi yayıncı referansıyla kod paylaşıyorum ki Udemy %97 komisyon almasın

React Native 2022 - IOS & Android Mobil Uygulama Geliştir

React Native(2022) ile 0'dan 100'e IOS ve Android native mobil uygulamanı hızla geliştir. Redux, Hooks, React Navigation
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

#GününEskiFilmi #4HitlikFİlmdir

Kırılma (2016) ‧ Bilim Kurgu/Korku ‧ 1 saat 42 dakika Başrolümüz oğlunu ayrıldığı eşine hafta sonu için bırakacaktır. Yanlız aracına o sırada lastiğine bir patlayıcı konmuştur. Habersiz oğlunu eski kocasının evine bırakır ve film başlar. Son 5 senelik ufocular ve kadim medeniyetçilerin bayılacağı filmi size sunuyorum. Çekim kalitesi ve anlatılan konu güzel aktarılmış. Oyunculuk da güzel sayılır. Boş vaktinizde izleyebilirsiniz.

Filme 10 üzerinden 8 veriyorum.

TKDB: https://drive.google.com/drive/folders/17xXafF4q98dwo1jiCtjdmgTdcT2umhiV?usp=sharing

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gecenin 2 sinde alın bu bilgiyle napıyosanız yapın 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13
 • Dejavu @dejavu

  Standarttaki bütün anma değerlerini üzerinde görebilmek güzel. Keşke bu tip bütün ürünler için böyle bir gösterim zorunlu olsa. (Mühendis kafası 🙂 )

 • arandur @arandur

  Açıklama yetersiz; hangisi yazma, hangisi okuma hızı belli değil.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Geçen gün 3-4 tane micro SD card aldım. elimdekileri ve yeni aldıklarımı test ettim. Hepsi C10 standardını karşılıyor. Ancak okuma olarak 😀 Hiç biri yazma hızında uhs3 e ulaşamıyor.

  Hi level olanlar usb2 kart okuyucu ile biraz yüklenince ısınıp yandı.
  8 senelik sandisk ile en yeni sony benzer hızlar veriyor. Sony alırken site açıklamasına 40mb/s yazmış. Gelen üründe 100mb/s yazıyor. Ama testlerde 40 çıktı.

  Bu tip ürünlerde lexar almak lazım. 40 mb üzeri hızlar da pek gerekli değil aslında.

  • Root61 @root61

   Nasıl gerekli değil ya. Gerekli gerekli😀. Boyutlar oldukça arttı. 256gb kartı 10mb/sn ile doldurmak nere 90mb/sn ile doldurmak nere yani😀.
   Üstünde yazan hız genelde okuma hızı oluyor. Çakallar hep en yükseğini yazıyor🤬. Üstte fotoğrafta paylaşılan "Uhs Speed class" daki hızlar minimum sıralı yazma hızları. Yani kartın üzerinde u1 yazıyorsa minimum 10mb/sn ile sıralı yazmakta demekte. U3 yazıyorsa minimum 30mb/sn ile yazmakta demek vs.
   Samsung evo plus ile Sandisk extreme serileri sıcaklığa ekstra dayanıklı.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @root61 Şöyle açıklayayım. Cihaza takılı olarak duran bir kartta büyük farklar olmaz. mesela cep telefonuna taktın hiç sökmüyorsun. 40mb/s yeter. Ama sürekli dosya aktardığın bir ortam varsa iyisinden bir kart okuyucu ve hızlı kart hayat kurtarır. Ben Müzik çalara bağladım. toplamda 150gb kadar flac müzik attım. Olay kapandı. Artık kart UHS3 olmuş class10 olmuş fark yok.

   Bu arada fazla hızdan zarar gelmez. aynı paraya daha hızlısı varsa onu almak lazım.

   Bence bu tip konular tam boy SD cardlarda daha önemli. DSLR makinada hızlı kart ile daha çok ard arda çekiliyor.

  • seda @seda

   @ilkercom Bahsettiğiniz gibi DSLR ile mb bazında yüksek veri aktarımı gereken bir çekim yapacaksanız
   kartın yazma hızı yavaşsa ve örneğin 4K video çekiyorsanız, makina hata veriyor gelen tüm verileri kaydedemediği için.
   Benim deneyimime göre.

  • Root61 @root61

   @ilkercom Ne yaptığınıza bağlı olarak mobil cihazınızda da fark eder. Misal ben tablete taktım. Torrentleri microsd karta indiriyorum. Class 10 olunca indirmekte sorun yok ama aynı zamanda kart üzerindeki bir videoyu oynatmaya kalkınca çok yavaşlıyor. Şimdiki cihazların alayı da 4k video çekiyor(8k çekenleri de var. ). Haliyle class 10 yetmez. Her türlü fark eder yani😀.

 • Alptekin @alptekinck

  bu bilgi bizim çok işimize yaradı 🙂