https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/kdemr1/cd_projekt_red_emergency_board_call_recording/

CDPR'ın yatırımcılar/hissedarlar ile arasındaki konuşma ... Öğrenilecek çok şey var. Oyunun bu halde olmasının bütün sebepleri bu 49 dakikalık ses kaydında. Yazık. Adamlar tamamen 150 milyon eski nesil cihaz kullanıcısı + yeni nesil cihazlarda oyun oynama arayışı + pandemi + holiday sezonu, combo oğlu combosunu kullanarak satışları patlatmak istemişler. Hiç bir yapımcının eline bir daha böyle bir şans geçmez herhalde. Ama bu onlara neye mal olacak bakalım.

Bu arada yapımcılar her şeyin farkında. Kaybettikleri güvendir, oyunun beklenti vs reality kısmındaki suçlarıdır vs vs

Bu arada üçüncü bir partiden destek alınmamış kalite-kontrol testleri için. CDPR çalışanları evlerinde oyunu oynayıp, yapabildikleri kadar bug report etmişler. Ve bu oyunun çıkışına yaklaşınca çok ufak bir ekip tarafından yapılmış. Pandemi bahane ediliyor, ama hali hazırda bu işi üstlenen firmalar var, kirala birini çöz sorunlarını.

Ana ekibe şubata kadar tatil verilmiş. Oyunun öyle hızlı hızlı toparlanacağını umanlar unutsun. Şubat ve onu takip eden 1-2 ay içerisinde asıl büyük güncellemeler gelmeye başlayacak.

Özellikle bir tane yatırımcının sorusuna inanılmaz kıl oldum. Adam diyor ki "millet oyunu geri iade ediyor, bizim paylara bir şey olmaz dimi, bizi nasıl etkileyecek, para kaybetmek istemiyorum" Cdpr'ın kem kümleri ardından geliyor. İğrenç ötesi. Rezalet kelimesi hafif kalıyor.

#TümAkış #Cyberpunk2077

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17
 • Batuhan @achfighter

  CDPR'a bir şey olmaz.

  Rezaleti öven kullanıcı çok. Bazı insanlar kendilerinden olan şeyi, satın aldıkları şeyi eleştiremiyor. Toz konduramıyorlar.

  Tofaş oluyor küheylan, cyberbug oluyor şaheser, gerizekalı oluyor dahi, hırsız oluyor saygıdeğer...

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Bir işe yatırımcılar burnunu sokuyorsa o işten hayır gelmez.

 • cestlavie @cestlavie

  Witcher 4ü sızdırmış konuşmada yatırımcılardan bir tanesi.

 • prometrik @prometrik

  Yatırımcıdır, zorluktur, başka şeydir her şey öne sürülebilir. Ama menüsünde bile bug olan bir oyunu açıklayamazlar. Yok test ekibi yok, yok evde kendileri test etmiş. Arkadaşlar yazılım nasıl geliştirilir? Yahu menü ya menü. Haritada, menüde sorun varsa bunun için test ekibi aramaya gerek yok. yazılımcı kendisi fark edip çözmeli bunu. Yok hem fark etmiyor hem de böyle hata yapıyorsa ben ona yazılımcı demem.

  Bir çok cihaza uyumluluk zor konu. Tamam. Ben bunu ilk duyduğumda altından nasıl kalkacaklar acaba diye düşünmüştüm. Sırf bunun için ayrı ekip olması gerekir. Ama; 2017 'de yapımına başlanmış oyun. O dönemin iyi sisteminde çalışmasını beklerim. Herhalde oyunu "ya 2020 'de nvidia rtx3090 diye kart çıkarır. Şöylede güzel güçlü olur. Oyunu ona göre yazalım." dememişlerdir. Yapımına 3-4 sene önce başlanan oyun, başlangıcından 3-4 sene sonraki en iyi sistemleri bile sağlam terletiyorsa orada çok başka sorunlar vardır. yanlış hatırlamıyorsam bir de geçen sene çıkacaktı ve ertelenmişti. Geçen sene çıksa rtx3090 yok, ps5 yok, hiçbir cihazda çalışamazmış demek. Ondan iptal etmişler çıkışı 😀 Daha iyi donanımlar çıksın, oyunu öyle çıkartalım 😀 Seneye bak şöyle güzel olur donanımlar, bizim yamuk yumuk kodları sistemi sömüre sömüre rahat rahat çalıştırırız 😀 Herhalde böyle düşündüler 😀

  Bunları öyle yatırımcıyla, baskıyla açıklayamazsınız. Bu kredi toplamak için yapılmıştır bana göre. Proje lideri zaten bu işleri yönetmek için var. Test ekibi hiç olmasa bile haritada, menüde bug varsa vay halinize.

  Şöyle düşünün. Bir yazılımcısınız, size proje gelmiş. Yapıyorsunuz ama test ekibi yok. İşi yaptım diyorsunuz. Tamam denilip çalıştırılıyor. İlk ekran açılıyor o da ne? HATA. Ama test yapan yoktu. E size sorarlar hiç mi açıp bakmadın? Neyse uzatmaya gerek yok. Bu yılın fiyaskosudur. Son 10 ve 20 yıla da adaydır. Bakalım kaç bug ödülü alacak.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   Ben de yazilimciliyim arkada degistirdikleri bir kutuphane bir uyumsuzluk yeni sorunlara bile yol acmis olabilir. Olayin ic acisini bilmeden yorumlamak cok dogru degil diger bir konuya deginirsek ertelemek isterlerdi uzunca bir sure ama kasada para eriyor her gecen zaman haliyle planlar tutmadi konu tamamen finansal oldugunu dusunuyorum.

  • prometrik @prometrik

   @extreme Haklısınız. Ancak kütüphane değişimi gibi bir konuyu da sağlam test etmeden yapmazsınız. Size sorsam, test ekibiniz hiç yok, kütüphane değiştirin desem herhalde hayır dersiniz. Çünkü bütün sistemin baştan aşağı kontrolüne kadar gider konu. Kimse böyle bir sorumluluk almaz. Alsa bile diyorum ya, kendi bakınca da bu kadar bariz hataları görür düzeltir. Böyle koşula bağlı falan hatalar değil. İnsanlar duvardan falan geçiyor. Çok bariz yani. hani bir-iki yerde olur kimse o kadar takılmaz. Bu kadar yaygın bir şeyin tespit edilmesini beklerim.

   Ek: Milyonluk bir projede test ekibi yokmuş biz de buna inanalım 🙂 Yani hiç mantıklı tarafı yok. Merdiven altı yazılım şirketi değil bunlar. Kullanıcılara şirin gözükmeye çalışıyorlar. Yeniden ertelense ne olur? Bozuk kod bozuktur. RTX 5090 hataa 9090 da olsa, o buglar var. Sistem sömürülüyor. Sadece zaman kazanmaktır. Para eriyor erimesine ama, mantıklı bir gözle bakılırsa; hedefi(çıkış tarihini) kaçırmış bir proje. Üzerine ek sürede almış. Buna rağmen bu kadar bariz sorunlar var. Demek ki proje yönetimi çok çok yanlış.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @prometrik Yazilim ekibini kimse suclayamaz kaldi ki onlar zaten olani biteni soyler, Mevcu sadece oyunun tam hazir olammasi degil, Firmanin mali gucunun ciddi sekilde erimis olmasi oyunu cikarmak zorunda kalmislar cok bariz.

  • prometrik @prometrik

   @extreme Üstteki yoruma ek yaptım. Yazılım ekibinden ziyade bütün proje de böyle sorun varsa proje yönetiminden başlar sorunlar. Ama yazılımcılarda da sıfır suç görmüyorum. Suç sadece yatırımcıda da değil. Sonuçta projeye hedef konulmuş ve tutturamamış. Çıkartın diye zorlarlar. Bütün çalışma hayatında bu böyle. Bir tarih derdiyseniz, üzerine de ek süre aldıysanız, hadi artık bitir şu işi denir. Sektör ne olursa olsun. Mali güç konusuna hiç girmeyelim. Daha çıkmadan ne reklamlar yapıldı, ne gelirler toplandı. Bütçesinin de az buz olduğunu düşünmüyorum.

   Bir youtube kanalında duymuştum. O düşünce mantıklı. Muhtemelen yazılımcılarla bir anlaşmazlık oldu. Ana ekip çıktı ve yerine yeni bir ekip devam etti. ama işte o anlaşmazlık neden çıktı? Proje yönetimi bunu neden yönetemedi? Yeni gelen yazılımcılara rağmen neden bu kadar bariz hatalar var? Tekrar söylüyorum bu hatalar ne yatırım ile, ne bütçe ile, ne de başka şekilde açıklanamaz. Tek açıklama "biz bu işi beceremedik" demek olur.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @prometrik Tamam işte ben de bunu diyorum beceremedikleri için çıkan sorunları çözmeleri guclesti ve zaman uzadı da uzadı bu yüzden gider dengesi bozuldu yoksa ben sizinle aynı fikirdeyim. Ama finansal sorun yaşadıkları bariz çünkü ekibi bile genisletmekte problemleri var.

Arkadaşlar IPS mi, VA mı? Çok kararsız kaldım. Biliyorum, ürüne göre panelin kalitesi ne olsa değişiyor. İkisi hakkında da olumlu düşününler var sitede.

Aradığım özellikler:
Bütçe: 5000 TL
4K (3840x2160)
5 ms veya altı GTG tepki süresi
Free Sync (Gsync uyumlu olursa mükemmel olur)
Amazon'da satılıyor olması
En az 27 inç
HDR'nin adının geçmesi
2 HDMI
Kullanım amacı: PS5, PC single player oyun ve yazılım geliştirme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 72
 • Koray @koraysuna

  Şimdi o fiyata göre kalitesine göre değişiyor ya. Bendeki va panel mesela ama en iyisi ıps doygunluğunda renk veriyor, tn panel kadar da hızı var. Va da siyahları çok seviyorum tam siyah veriyor özellikle oyunlarda çok faydasını görüyorum. İps de siyahlar gri gibi geliyor bana gerçek siyah değil. Sen karar ver yani 4 4 lük monitör bulamazsın eksilkiğini bilip onu kabul edip alacaksın. İps en canlı rengi verir her zaman ama tabi onunda eksik olduğu taraflar oluyor. Benim düşüncem tn olmasında ikisi de olur. İkisine de karşından bakıyoruz zaten görüş açılarını da saymıyorum. Hdr iyi bir şey değil aslında onu kullanmayacaksın bile büyük ihtimalle. Monitorü aslında konsol ağırlıklı kullanacağın için ips olabilir. Ağır fps oynasan va da tercih edilebilirdi ama sen şimdi oturup oynarken daha canlı parlak görüntü istersin o yüzden ona yönelebilirsin. Ama tepki ms olarak va panel ips den daha iyi.

 • Equitatus @equitatus

  O kadar para verdikten sonra bir monitörün mutsuz etme ihtimali yok. IPS de olsa VA da olsa 5.000₺ değerindeki bir monitörde zaten kaliteli bir panel vardır. Boşuna tereddüt etmeyin bence, hangisini istiyorsanız alın.

  • Hamdi @hamdi

   Zaten aşağı yukarı benzer fiyat aralıklarında benzer paneller kullanılıyor. Piyasada yaygın 2-3 farklı panel markası var. Misal aynı fiyat aralığında 5-6 modele, farklı markalara bakmıştım ben. Aynı fiyattaki modellerde hep aynı panel kullanılmış. Dediğin gibi beğendiğini almak lazım. Sonu yok bu işin. Monitör seçmek çok zor.

   He şu önemli bir konu. Bazı markalar piksel hatalarına karşı koşulsuz iade ve değişim imkanı sunuyor. O tarz bir tercih yapılabilir belki. Misal ben AOC 24G2U aldım. Işık sızması nedeniyle iki günde iade oldu. Marka belli ki bu tarz bir garanti sunuyor.

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @hamdi Marka dışında bu yüzden Amazon'dan aldım. Her koşulda başıma iş gelmeyeceğini biliyorum.

  • Hamdi @hamdi

   @ozgurg evet bir de o konu var. Bende G241'i Amazon'dan aldım sırf o nedenle. İade edebilir miyim diye strese girmedim bu sayede. Gerçi fiyatı da piyasanın altındaydı ama güzel denk geldi 🙂

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @hamdi Satıcının kendi sitesinde daha ucuz benim senaryomda. 🙂

 • YasinC @yasinc

  Asus VE278 monitör kullanıyorum. 5-6 yıllık bir monitör. TN panel, çoğu çevremde gördüğüm standart ips monitörlerden daha iyi görüntü veriyor. Bence alınan ürünün sınıfı vs daha önemli

  Edit: Dİğer durumunuzu sonradan gördim

 • cgdincer @cgdincer

  Panelden çok iyi bir markanın üst düzey serilerine bakmak gerekir. Zaten o seriler sıkı kalite ve kontrolden geçtiği için çok düşünmeden alabilirsin.

Erhan M. paylaştı.

Asus FA506II A15 BQ-150 Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

10 yıllık dizüstü bilgisayarımın anakartı yanınca oluşan bilgisayar ihtiyacından dolayı yeni dizüstü bilgisayar arayışına girdim. Uzun araştırmalarım sonucu bu bilgisayarı almaya karar verdim.

 

Neyi ne kadara aldım?

Ürün Özellikleri:

 • İşlemci: Ryzen 7 4800H
 • Grafik Kartı: NVidia GTX 1650 Ti
 • Bellek: 1x8 GB 3200 MHz (Samsung m471a1k43cb1-cwe)
 • Depolama: 512GB M.2 SSD (KINGSTON OM8PCP3512F-AB)
 • Ekran: 15.6" FHD IPS

 

Bilgisayarı 2 Haziran 2020 tarihinde 7.400 TL'ye sipariş ettim.

 

Tasarım

Bilgisayarı alırken tasarımını fotoğraflarda beğenmiştim. Eve geldikten sonra da çok hoşuma gitti.

Genel Görünüm

 

Arkadan Görünüm

 

Ekran Kapalıyken Önden Görünüm

 

Ekran Kapalıyken Arkadan Görünüm

 

Kasa tamamen sert plastikten oluşuyor ve dokunduğunuzda plastik olduğunu hissediyorsunuz. Metalik bir hissiyatı yok. Plastik, fırçalanmış bir yapıya sahip. Tırnağınızı plastik dokunun üzerinde gezdirirken fırçalanmış olduğunu hissediyorsunuz. Bu çizgiler boya değil.

Plastik Dokusu

 

 

Bağlantı Birimleri

Sol Taraf

 

Sağ Taraf

 

Bunların dışında Wi-fi AC ve Bluetooth 5.0 destekliyor.

 

Ekran

Ekran 1080P, IPS, 60Hz, 15.6" ve 250 nit.

 

Ekran yineleme hızı:

Ekran 60Hz, en fazla 65Hz'e kadar overclock edilebiliyor.

 

Ekranın renk doğruluğu oranları: (Muadil laptoplara göre düşük)

 • sRGB: %62.1
 • AdobeRGB: %44.3
 • DCI P3: %44.3

 

Bilgisayarı ilk açtığımda ekran biraz hayal kırıklığına uğrattı. 10 yıllık eski bilgisayarımın TN panelinden 2020 model bu ekrana geçiş yaptığımda çok daha iyi bir sonuç bekliyordum (Sanırım en büyük sorun da bu. Telefon ekranı gibi birşey bekliyordum.). TN panelden IPS panele geçerken farkedilen en büyük fark bakış açısında renklerin çok değişmemesiydi, tamam burada sorun yok. Ama ekran biraz cansız, renkler çok olmamış gibi geldi. Yine de zamanla ekrana alıştım, şuan herhangi bir sorun hissetmiyorum.

 

Ekran açıları:

Ekranın görüş açısından memnunum.

Tam Karşıdan Görünüş

 

Yaklaşık 45 Derece Açıdan Görünüş

 

Yandan Görünüş

 

Işık Sızması:

Ekranın sağ ve sol altından çok ufak bir ışık sızıntısı var. Lakin ben simsiyah ekran haricinde bu sızıntıları fark etmiyorum(karanlık ortamda). Elbette herkese aynı panel gelecek değil ama ben bana gelen üründen ışık sızması açısından memnunum.

Karanlık Ortamda Işık Sızması Testi

 

 

Ekranın, ekran çıtasına ortalanmaması:

Evet, malesef bana gelen üründe böyle bir sorun var. Ekran sağ-sol düzleminde ekran çıtasına ortalanmamış. Ekranın sol taraftaki bittiği yer çıtaya yaklaşık 9 pixel uzakta iken ekranın sağ taraftaki bittiği yer çıtaya yaklaşık 2 pixel uzakta. Bu durum açık gri veya beyaz bir arkaplan veya pencere kullanıldığında fark edilirken siyah veya koyu gri arkaplanda pek fark edilmiyor.

Ekranın Çıtaya Olan Uzaklıkları

 

Bilgisayarı her kullandığımda bu detayı görmüyorum. Sadece bazen kafama takılıyor. Belki sizi hiç rahatsız bile etmeyecektir. Sonuçta kullanışı engelleyen birşey değil. Ekran sadece 1mm sola kaysa düzelecek bir problem(?)(belki de sizin için değil)

Beyaz Ekran

 

 

Klavye ve TouchPad

Klavye tuşlarının basma hissiyatından oldukça memnun kaldım. Sesi az, uyuyan birisinin yanında yazı yazarsanız muhtemelen rahatsız olmayacaktır. Basma yüksekliği de tatmin edici.

Klavyenin ışıklandırmasını tuşa veya bölgeye göre ayarlayamıyorsunuz. Bir renk ayarlıyorsanız hepsi aynı renk oluyor. Armory crate yazılımından rengini, parlaklığını veya sürekli renk değiştirmesini ayarlayabilrsiniz.

 

TouchPad büyük değil, orta büyüklükte. Eliniz çok terlemiyorsa, touchpad üzerinde rahatça parmağınızı kaydırabilirsiniz.

 

 

Performans

Cinebench R20:

İşlemcinin ısınması için ara vermeden üst üste 5 kez bu testi tekrarladım. Yaptığım testte 4056 (2 ramli hali 4118) multicore puanı aldım. Yaptığım testte işlemcinin ulaştığı maksimum sıcaklık 89.3 derece oldu. Ryzen 7 4800H işlemcisi ise 95 derecede throttle yapmaya başlıyor. Yani bu test sırasında throttle yaşamadım.

Masaüstü işlemcisi olan Ryzen 3600X aynı testte 3751 puan alırken, Ryzen 3700X 4834 puan almış. Bu halde mobil işlemci olan 4800H bu iki işlemcinin arasında bir güce sahip. Intel'in aynı segment işlemcisi olan i7-10750H işlemcisi ise aynı testte yaklaşık 3000 puan almış. (Yaklaşık diyorum çünkü kimi bilgisayarda 2700 puan alırken kimisinde 3100 puan almış. Bilgisayarın termal başarımına göre değişiyor bu puanlar.)

(Cinebench R20 puan kaynakları: cpu-monkey.com)

 

Cinebench R23:

Tek çekirdek: 1250 puan

Çoklu çekirdek: 10545 puan

 

OCCT 6.2.2:

12 dakikalık test sürecinde işlemci en fazla 96 dereceyi gördü ve görüntüden de anlaşılacağı üzere throttle yapıyor.

İşlemci sıcaklığı 92-93 derecelere geldiğinde frekans düşürülüyor (en düşük 3690MHz) ve sıcaklık 80-81 derecelere geriliyor. Bir süre boyunca bu sıcaklıkta 4118 MHz hızında çalıştıktan sonra çok kısa bir süreliğine 4142 MHz hızına çıkıyor ve işlemci aniden ısınıp tekrar throttle yapıyor. İşlemci ortalama olarak 4090MHz hızında ve 83 derece sıcaklıkta çalışıyor diyebiliriz. Bu süreçte işlemci ortalama 44 Watt, maksimum 46 Watt güç çekiyor.

 

Murat Gamsız'ın 4800H içeren Acer marka dizüstü incelemesine kıyasla: (Acer: NH.Q9HEY.003 AN515-44)

 • Max Frekans -> Acer: 4292 MHz | Asus: 4142 MHz
 • Ortalama Frekans -> Acer: 4106 MHz | Asus: 4090 MHz
 • Max Sıcaklık -> Acer: 86 Derece | Asus: 96 Derece
 • Ortalama Sıcaklık -> Acer: 76 Derece | Asus: 83 Derece
 • Max Güç -> Acer-> 41 Watt | Asus: 47 Watt
 • Cinebench R20 -> Acer: 4030 | Asus: 4056

Şahsi görüşüm çok fazla bir fiyat farkı olmadığı takdirde Asus yerine Acer tercih edilebilir. Ancak arada 450 TL veya daha fazla bir fark varsa Asus tercih edilebilir.

 

Oyun:

Oyun içerisinde de işlemci maalesef kendisini ekran kartı gibi iyi soğutamıyor. Oyun sırasında en fazla 96 derece gördüm. 4800H kendisini 95 derecede throttle yapmaya başladığı için işlemci zaten daha fazla ısınmıyor, kendisini kısıyor. Ara ara bunu oyun oynarken de hissediyorsunuz.

 

Ekran kartının(1650 Ti) performansına gelecek olursak ben oyun oynayan birisi değilim. Öylesine denemek için yüklediğim Far Cry 5, Far Cry 4, Witcher 3, Crysis 3 gibi oyunlarda GPU %100 kullanılırken GPU sıcaklığının 75 derece üstüne çıktığını görmedim. Yani bu dizüstü bilgisayarın, grafik birimini güzel soğuttunu söyleyebiliriz. Far Cry 5'te High-Ultra arası ayarlarda 55-60 FPS aldım. Siz yine de oyun oynayan, testini yapan kanallara bir bakın 🙂 .

 

Soğutma Sistemi

Geldik bilgisayarın en saçma yerine, soğutma sistemine. Bu bilgisayarda 2 adet fan var ama hava alacakları delikleri neredeyse yok! Sonra neden işlemci throttle yapıyor, yapar tabi. Soğuması için gereken hava içine giremedikten sonra işlemci ne yapsın.

 

Alttaki fotoğrafa bir bakın. Bal peteği görünümündeki çizgilere aldanmayın neredeyse hepsi kapalı. Gördüğünüz gibi açık olan sadece birkaç yer var ve bu delikler de fan yapraklarının üzerinde değil uzağında.

Bilgisayarın Alt Kısmı

 

 

Bu fotoğraf da bilgisayarın içi ile dışını üst üste bindirdiğim bir fotoğraf. Görüyoruz ki havanın girmesi için büyük bir direnç var. Hem delik sayısı çok az hem de havanın fana ulaşması için gereken yol çok uzun.

 

YouTube'da Hardware Unboxed isimli bir kanal bu deliklerin sayısının az oluşunun sıcaklığı ne kadar etkilediğini test ediyor. İlk başta alt kapak takılı iken oyun oynuyor, sıcaklık değerlerini ve işlemcinin performansını ölçüyor. Daha sonra aynı testleri bilgisayarın alt kapağını tamamen çıkarıp yapıyor.

Sonuç:

 • Bilgisayar 10 derece daha düşük sıcaklıkta çalışıyor.
 • İşlemci throttle yapmıyor, daha performanslı çalışıyor.
 • Fan gürültüsü azalıyor.

 

Bu iyi sonuçların yanında bir de kötü bir sonucu var. VRM'ler alt kapak takılı iken 80 derecelerde çalışırken alt kapak çıkarıldığında 100 dereceyi aşıyor. Çünkü işlemci throttle yapmıyor ve VRM yapıları işlemciye daha fazla güç veriyor. Bunun sonucunda işlemciye daha fazla güç veren VRM'ler de daha fazla ısınıyor. Vee soğuyamıyor... Çünkü Asus VRM yapılarının üzerine soğutucu blok koymamış (diğer firmalar koyuyor).

 

Bilgisayar alt kapağı olmadan veya bal peteği yapılarının içindeki çizgilere delik açıldığında performanslı ve soğuk bir şekilde çalışabiliyor. Ancak VRM'lerin 100-105 derecelerde gezmesi bir sorun. Yarın öbür gün yanıverirse bilgisayar çöpe gidebilir.

Hardware Unboxed'ın bu konu hakkındaki videoları:

 1. https://www.youtube.com/watch?v=ZRDUR-rPGsM Bu videoda işlemcinin ne kadar throttle yaptığını görebilirsiniz.
 2. https://www.youtube.com/watch?v=HJS-ZAmcreI Bu videoda VRM sıcaklıkları ile ilgili bilgiyi edinebilirsiniz.

 

SSD Performansı: 512GB M.2 SSD (KINGSTON OM8PCP3512F-AB)

 

 

Memnun Muyum?

Her ne kadar ufak tefek sorunları olsa da memnunum. İşlemci çok güçlü ve oyun dışında sıcaklığının çok yükseldiğini görmedim ve bu sebeple saçma soğutma sisteminin sınırına takılmıyorum. Hobi olarak yazılım ile uğraşıyorum ve bu işlemci 10 yıllık bilgisayarıma göre yaptığım şeyleri oldukça hızlandırdı. Oyun oynayan birisi olmadığım için (ya da sadece eski oyunları oynadığım için) 1650Ti fazlasıyla yetiyor. Bunların dışında tasarımından, kasanın dayanıklılığından oldukça memnunum. Ayrıca işlem gücü açısından mudail bilgisayarlardan çok daha ucuza aldım. Bu da memnun olmamın sebeplerinden biri. Beni en az bi' 10 sene götürmesini diliyorum 🙂

 

 

Merak ettiğiniz herhangi birşey varsa sorabilirsiniz. Yapılmasını istediğiniz bir test varsa yardımcı olabilirim.

 

#dizüstü #dizüstütavsiyesi #DizüstüBilgisayar #laptop #laptopöneri #LaptopTavsiyesi #LaptopTavsiye #Laptopİnceleme #LaptopSoğutma #bilgisayar #Asus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 27

TeknoSeyir sponsor oldu. Her beğeni bir Commodore 64'ün yenileme masraflarını karşılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #rekor

Murat Gamsız ile masal saati. Arka plana bayıldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #atak #helikopter #interstellar

Mükemmel olmuş.

https://youtu.be/tFOnyXjHScg

Atak Helikopterinin Kokpitinden GERÇEK OPERASYON GÖRÜNTÜLERİ.🚁

Atak Helikopterinin Kokpitinden Gerçek Operasyon Görüntüleri.🚁🚁🚁 Jandarma Havacılık envanterinde bulunan ATAK helikopterlerimiz ile gerçek bir operasyondan 3...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GününAnimasyonFilmi #5HitlikFilmdir

Robotlar (2005) ‧ Animasyon/Aile ‧ 1 saat 31 dakika Film Okan Bayulgen'in eselendirmesiyle efsaneleşen büyüklerinde keyifle izleyebileceği küçüklerinde sevebileceği bir animasyon filmdir. Koca totolu teyzesiyle ünlü bir filmdir. Konuyuda vermiyorum. Kesin izleyin keşfedin.

Filme 10 üzerinden 9.75 veriyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Merhabalar,

İlerleyen zamanda bir iş kurma eğilimi içindeyim. Hali hazırda kurmayı planladığım işi yapan bir firmada fiilen çalışıyorum. Anlayacağınız uzun vadeli konuşuyorum şuan.

İşimiz gereği 2D ve 3D tasarımlar (3D tasarımlar Autodest Inventor'da yapılıyor ve bu montajlar 50.000 parçayı bulabiliyor.) Anlayacağınız makinalarımızın kuvvetli olması gerekiyor. Şuan da kullanmakta makinalar arasında en performansız olan Lenova - Y520'15IKBN. Fakat bütün makinalarımız laptop olmak durumunda çünkü ofis dışında da çalışmamız gerekibiliyor.

İşin kötü tarafı 3-5 yılda bir bilgisayarların hem fiziksel sebeplerden hemde performans ihtiyaçlarından dolayı güncellenmesi gerekiyor ki bu da 6-7 kuvvetli bilgisayar oluyor. Ve bir diğer sıkıntı da verilerin korunması...

Şuan da çalışmakta olduğum firma bu konulara benim dikkat ettiğim kadar dikkat etmiyor ve ekip arkadaşlarım tasarım programlarının tüm özelliklerini kullanmadığı için laptop'lar yeterli oluyormuş gibi gözüküyor-ki bazen efsane patladığımız durumlar oluyor. Veri gizliliğini noktasına hiç değinmek istemiyorum bile, neyse!

Ben kendi şirketimde bunların önüne geçmek istiyorum ve bu yüzden ya cloud workstation ya da Server-Workstation kurmayı planlıyorum. Şuan da Cloud-Workstation(amazon, google azure) biraz pahalı, hatta biraz değil baya pahalı. 1 yıllık 24h/7w kullanımda ki ücretlendirmeyle çok rahat kaliteli bir server-workstation kurup, virtual machine ya da çoklu oturumla çalışanlara verilen bir ultrabook ile(ofiste büyük monitörlere bağlanır, montaj alanında hafif, uzun pil ömrüne sahip bir tasarım bilgisayarı olur) server-workstation'a bağlanıp işini görmesidir. Buna ek olarak serverden veri sızıntıları önlenebilir ve veriler sürekli olarak cloud'a yedeklenerek kötü bir senaryoda problem yaşamadan kalınan yerden devam edilir düşüncesindeyim.

Uzun vade de ise server-workstation üzerinden revizyon yapmak, tüm güçlü laptopları değiştirmeye kıyasla çok ama çok ucuz olacağı kanısındayım.

Acaba sizler arasında benzer bir proses atlatmış kimse var mı? Yorumlarınız ne olur?

#Workstation #Azure #Server #AmazonWebServices #GoogleCloud

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Mi Box S de Iphone X 'in ekranını doğru düzgün yansıtamadığımı daha önce dile getirmiştim.
@electric de Apple cihazların ekranını yansıtmak için Apple TV almak gerekiyor demişti diye hatırlıyorum.Fakat durum gözüktüğü gibi değilmiş.
Bu sefer telefona App Store dan cast uygulaması yüklemek yerine; android tv kutusuna AirScreen adında bir uygulama kurdum.
Artık bildirim merkezinde ekran yansıtmaya bastığımda AirPlay destekli cihaz listesinde direk android tv kutusu çıkıyor.
Üstelik bu yazılım AirPlay, Chromecast, DLNA, Miracast protokollerinde yansıtma yapabilmenizi sağlıyor.
Galeriden bir video yansıtırken Iphone; Bir Apple tv ye yansıtma yaptığını sanıyor. 😀
Edit: Uygulama video yansıtırken sık sık reklam çıkartabiliyor.Ücretli sürüme geçmeniz için teşvik ediyor.
#Haberinizolsun #AirPlay #AndroidTV #EkranYansıtma #DLNA #Miracast #ChromeCast

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  Yayın yapmak çok mantıksız geliyor bana. Video izleyeceksem DLNA kullanırım, tam kalitede izlerim. Direkt telefon ekranı aktarınca o kadar kaliteli olmuyor görüntü. O gecikmeyle oyun da oynanmıyor zaten.

  • Temp 🔴 @temp

   @emre64 Burdaki konu o değil aslında.
   Iphone X ile yansıtma yaparken; telefonun ekranı 18.9 ekran formatı olduğu için tv ye doğru düzgün yansıtılmıyordu.
   Görüntü yamuk oluyordu TV de.
   Şuan düzgün bir şekilde çalışıyor bu yöntemle.
   DLNA ile aktarım yaparsın yapmasına ama onun kullanım alanı çok sınırlı ve uğraştırıcı.
   Tubio uygulamasıyla tarayıcı içerisinde bir videoyu DLNA ile yansıtabilmek için 40 takla atman gerekiyor.
   Çünkü yazılım, reklamı bile video sanıp ekrana yansıtıyor.
   Telefona film indirip yansıtayım desen o daha da uğraştırıcı.

  • Temp 🔴 @temp

   @orcun Uygulama ayarlarında gecikme için gelişmiş ayarlar var.
   Çok kafayı bozarsan çözersin diye düşünüyorum.
   Ama gecikme beni rahatsız etmedi.Görüntü kalitesi de hiç kötü değildi.

  • Emre @emre64

   @orcun Bence o kadar 40 takla atmaya gerek yok 😀 Ben direkt Tv Assist kullanıyorum iPhone 6'da, hem tarayıcısı hem de dahili player'ı var. Tak diye de oynatıyor, dizi sitelerini falan da destekliyor 😀 Tabi her TV desteklemeyebilir, bizimki Webos olmayan LG Tv'lerden, Webos olanlar da destekler büyük ihtimalle.

  • Temp 🔴 @temp

   @orcun Android TV için yapılmış özel bir uygulama.
   Normal android deki google play de aratırsan çıkmaz büyük ihtimalle.
   Android TV ler için özel yapılan uygulamalar sadece Android TV cihazlarda yüklü olan play store da bulunabiliyor.
   Ben apk sitelerini çok aradım daha önce.Android TV için yapılmış bir uygulamayı o cihaz dışında bi yerde bulamıyosun.

  • Emre @emre64

   @orcun TV'nin kendi akıllı özelliği yetiyor bana bu konuda. Zaten çoğu zaman PC'yi bağlıyorum böyle durumlarda. Tv Assist'e de bir bak derim, full sürümü 20 lira ama reklamlı hali de kullanılabiliyor.

  • Temp 🔴 @temp

   @orcun Baya iyi fiyata almışsın kaçıncı nesil cihaz?
   Mi Box veya beelink ultimate cihaza göre nasıl bir fark var?
   Bu arada ben kablosuz bağlantıyla denedim ama ethernet ile bağlasam büyük ihtimal daha iyi sonuç alırım.

  • Temp 🔴 @temp

   @orcun "AirScreen" uygulamanın adı.
   "lonitech" Yapımcı.
   Bu tarz alternatif uygulamalar da bulabilirsin diye tahmin ediyorum ama bu android tv için yapılmış bir uygulama.Ücretli sürümü de varmış ama ücretsiz de düzgün çalışıyor.
   Aslında Beelink ile de yansıtma yapabilirdin.Sanırım sen de benim gibi yeni öğrendin böyle bir sistem olduğunu.
   Ama 150 tl çok komik bir rakam.Nerden bulduysan iyi bulmuşsun. 😀

  • Temp 🔴 @temp

   @emre64 TV Assist uygulamasını bir deneyeyim şimdi sonucu yazarım.
   Bu arada akıllı tv yok bizde.Sadece android tv üzerinden bu işlemleri yapabiliyoruz.

  • Emre @emre64

   @temp O da ağda akıllı tv gibi görünmüyor mu?

  • Temp 🔴 @temp

   @emre64 Uygulama Mi Box a yansıtma yapmıyor.
   Neden kaynaklandığını bilmiyorum ama TV Assist uygulamasında bir sıkıntı var büyük ihtimal.
   Diğer uygulamalar yansıtabiliyor ama o bazen görüyor bazen görmüyor.
   Görse bile bir şey yansıtamıyor.

  • Emre @emre64

   @temp Mi box ile alakalı bir durum olabilir, ben LG TV'de bir sıkıntı çekmemiştim.

  • Temp 🔴 @temp

   @emre64 Akıllı tv de zaten bir çok alternatifin var.
   Hatta telefona bile ihtiyacın yok.
   Dediğim gibi senin kategori farklı o anlamda.

 • Temp 🔴 @temp

  @teknolak Yukardaki yorumda yazmıştım.
  "AirScreen" uygulamanın adı.
  "lonitech" Yapımcı.

Turknet, bir ay oldu, VDSL paketi yükselttim ama ortalama 30 küsur olan hız önceleri bir arttı ama sonra yine 34 falan olmaya başladı. Yoğunluk var, kaderimiz bu diye pek dert etmedim. Aşağıda @theuniverse (https://teknoseyir.com/durum/1281256) sorusuna gelen yanıtlara bakarken aklıma takıldı DSL ayarlarına baktım.

Country / ISP - Specific Setting ayarı "Devredışı" idi. Onu "TurkTelekom" yapınca 🙂 70 Mb/s'yi görmeye başladım.

Ek: Asus DSL-AC51

BeğenFavori PaylaşYorum yap