burada bir arkadaş windows 10 görüntüleyicisi için heif hevc desteği linki atmıştı , o linkten girince ücretsizdi normalde 2,75 sanırım artık . o linki bulamadım bulan bilen varsa atabilir mi ? #Windows10 #heif #hevc

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün bir firma ile ik tanışması sonrası cto ile tanışma toplantısı/mülakat ayarında birşey oldu. Mülakatın sonuna doğru linux muhabettine girdik. İlk defa linux camiasından gelen yüksek yöneticiyle mülakat fırsatı buldum. Adam richard stallman ile olan anısını falan anlattı. kde/gnome ubuntu/fedora tartışması yaptık. Şu andaki çalıştığın şirket seni bırakmaz ama olmazsa seninle devam ederiz kesinlikle dedi. Bu mülakatı hayatım boyunca unutmam herhalde 😁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Müthiş gerçekten müthiş. Ağzım açık izledim. Grafiksel arayüzlerin evrimi üzerine çok çok harika enfes bir sunum. 1960'ların başından alıp 1975lere kadar olan süreçte alanda yaşananların hikayesi. Anlatan kişinin öneminden bahsetmeye gerek yok. Gerçek teknoloji severlerin mutlaka izlemesi gereken bir sunumun 1. kısmını paylaşıyorum merak edenler 2. kısmını da izleyebilir ki şimdi öyle yapacağım. Çalışmaların yapıldığı dönemde hep çocuklar üzerine çalışılmış. Son kısımda büyük üstad computer literacy'nın ikinci adımında çocukların bir şeyler üretebilmesinden bahsediyor.

dip not: Elbette böyle bir sunumda thee mother of all demos'un olmaması imkansız. bu demoda youtubeda mevcut. Demoyu yapan şahsı light teknoloji meraklıları sadeece fareyi bulan adam olarak biliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_oGq1RcM8B0

Doing with images makes symbols : communicating with computers, part 1 of 2

[Recorded October 1987]From University Video Communications' catalog:"This talk tells the story of the design of the "windows and mouse" style of user interf...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

m1 mimarisi bilgisayar mimarisinde bir değişim olduğunu yayınlanmadan önce söylemiştik. Maharet bende değil. İş computer architecture ile ilgili okuma ile ilgili. ilgili işlemci mimarisi ile ilgili bir prof kanalında adam akıllı inceleme yapmış. Adam akllı bu bağlamda içerik üreten bir @fx57 var. Konuya meraklı arkadaşalar. hocanın en azından Bilgisayar mimarisi oynatma listesini izleyebilirler. Editörlerin dikkatine, fanboy demeden veya bilmeden mobil uygulama oynatır, productivty uygulamalar çalıştırır demeselerdi keşke.
https://www.youtube.com/watch?v=_gcqJg6j0f8

M1 Pro ve M1 Max ile Bilgisayar Mimarisinde Ne Değişiyor?

Apple 2021 yılında piyasa sunduğu Macbook Pro bilgisayarlarında M1 Pro ve M1 Max adına iki yonga çıkardı. Bu yongalar içerdikleri çekirdeklerin hesaplama güc...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kirazerik @kirazerik

  bellek erişimi ile ilgili mevzuya Onur Mutlu hocada değiniyor kendi başlangıç dersinde. Onur mutlunun da bulduğum türkçe tek videosunu paylaştım kanalda. Ama ingilizcesi olanlar en azından giriş dersini izlesinler.

 • Erhan M. @erhanm

  Levent abi gibi yıllarını bu işe vermiş, işlemciler ile ilgili özellikle mesai harcamış birisi bu konuları önümüze getirse ne güzel olurdu. Büyük ihtimal Apple'dan haz etmediği için bu gelişmeleri de ya takip etmiyor ya da bizimle konuşmak istemiyor.

  Akşam eve gidince izlemeyi unutmam inşallah.

  • Amiga500 @amiga500

   Apple tuhaf bir şekilde Teknoseyiri ve Levent abiyi görmezden geliyor, dikkate almıyor, ürün, bilgi, döküman, davetiye yollamıyor, muhtemelen izleme oranları düşük diye ciddiye almıyor . Sen olsan seni si... lemeyen bir firmaya değer verirmisin, tanıtır, reklamını yapar, daha fazla para kazanmasını sağlarmısın? Kendi adıma konuşayım beni takmayanı ben niye takayım derim.. Teknoloji filan demeyin hiç , herşey ticaret ve para gerisi boş...

  • kirazerik @kirazerik

   Bahsettiğim tepkiyi veren kişinin bu konulara eğilmesini beklemiyorum. Ki makine öğrenmesi konusunda da Hamdi Bey anlatmaya çalışırken alaya almıştı.

  • Erhan M. @erhanm

   @amiga500 o konuda da haklısın. Ben zaten bir tarafı suçlamadım. Sebebi bu olabilir dedim 😉

   Boş verin benim ne yazdığımı ya, bu işlemci devrimi heyecanlandırıyor beni. Bakalım Windows tarafına ne zaman gelecek bu gelişmeler.

  • kirazerik @kirazerik

   @amiga500 sizden açıkça nefret ettiğini söyleyen bir editöre ürün gönderir misiniz ? Ki mevzu sadece nefret değil. Temel bilgilerdee eksik varsa bu ürünü nasıl inceleyecek. Bu m1'ler çıkmadan önce kaç teeknoloji editörünün bilgisayar mimarisi üzerine bir kitap okuması var. Atla deve değil bunlar, mühendis ol diyen de yok. Ben bile hobim olduğu için zamanında okudum ettim. Ki editörlerde haklı mevcut izleyici kitlesi de bunu talep etmiyor. Edenler göçtü gitti. Arada bizim gibi ban yemeyi bekleyen 3 5 kişi paylaşıyor bunları.

  • kirazerik @kirazerik

   @erhanm Microsoft kendi işletim sistemine, kendi uygulamasını, kendi geliştirdiği dille değil gidip web teknolojileri dili ile yazıyor. Güya business a odaklandı bu şirket. Onlardan bir beklentim yok. Xbox yapsınlar firma alsınlar gamepass e eklesinler. benim tek işime yaradıkları faaliyetleri bu.

  • CimAdam @cimadam

   @amiga500 Söylediklerinizden yola çıkarak kim sallıyor peki teknoseyiri, samsung da sallamıyor o zaman, note 20 vs gördünüz mü?Xiaomi, oppo, realme vs? Sorun belki de firmalarda değildir bir de bu açıdan düşünmek lazım.

  • Amiga500 @amiga500

   @cimadam sen de haklısın.. belki kişisel düşünmeyip alttan alıp sempati kazanılmaya çalışılabilir ama bunu yapan LP olamaz tabi..

  • Amiga500 @amiga500

   @kirazerik haklısın , LP harici birisi bu konuları ele alabilir , firmayı kazanmaya çalışabilir

  • RDR @rdr

   @amiga500 İntel de ürün göndermiyor uzun süredir ancak oradaki gelişmeler hala yakın takipte 🙂 Apple nefretinin ürün gönderimi ile ilgisi olmayabilir. Sevmesen de profesyonel yaklaşırsın, ne bileyim.

 • Agab @agab

  Güzele benziyor video teşekkürler.

  • Agab @agab

   Şimdi izledim videoyu. Resmen ders gibi. Apple'ın bu hamlesi resmen bilgisayar mimarisinde yeni bir yüzyıla, çağa geçmek. Gerçek bir mühendisten bu bilgileri almak da ayrı keyifli oldu.

Tabler diye bir bootstrap yönetim paneli teması varmış. Hem yatay hem dikey tasarımı var. Bazı uygulamaların frontend'i için de uygun. Bugün buldum, çok sevdim. Belki kullanacak birileri çıkar 🙂

https://tabler.io

Premium dashboard template with responsive and high quality UI

Tabler comes with tons of well-designed components and features. Start your adventure with Tabler and make your dashboard great again. For free!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hızlı şekilde bir çok mail açıp gelenleri görebilecşeğim sevisler vardı. Bildiğiniz var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Word dosyalarının uzantısını .rar yaparsanız ve dışarıya çıkartırsanız dosyanın içindeki görsellerin orijinal boyuttaki haline tek tek ulaşabilirsiniz.
#AklınızdaBulunsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Ürünleriniz itina ile 3 boyutlu modellenir 😂 #blender

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 14

Mobil geliştirme ile uğraşanlar için güzel bir yazı. üslubu akıcı ama medium da 🙁
multi platform appleri bir dilde yazarım işi ve hikayesine çok inanmayın. her platformun dilinde yazın diyor kabaca. Belki yanılıyordur ama ben de aynı şekilde düşündüğümden paylaştım. Case study aynı zamanda adam başından geçenleri anlatmış
https://betterprogramming.pub/flutter-failed-to-solve-the-biggest-challenge-for-our-cross-platform-app-c551afa0ef18

Flutter Failed To Solve the Biggest Challenge for Our Cross-Platform App

Harsh lessons learned from migrating a native iOS app to Flutter
BeğenFavori PaylaşYorum yap