Hamit ÖZLÜ paylaştı.

Hibelik Verilecek Ekipmanlar

Selamlar herkese,

Eylül’ün ilk haftası gibi 2 haftalığına kısmet olursa Türkiye’de olacağım. Hazır gelmişken de artık ihtiyacım olmayan, ancak birilerinin de ihtiyacını karşılayacağını düşündüğüm bazı teknolojik ekipmanları yanımda getirip ihtiyacı olabilecek genç arkadaşlara ufak birer hibe/hediye olarak vermeyi düşünüyorum.

Yalnız vereceğim ekipmanlar görece değerli ürünler olabileceklerinden, gerçekten ihtiyacı olan ve de bu aletleri kullanabilecek arkadaşlara vermeyi isterim. O yüzden altlarına yazdığım ön şartları sağlayabildiğini gösterebilen ilk arkadaşa bu cihazları kargosu da benden olacak şekilde hediye edeceğim. Şayet 2 haftanın sonunda hala bu şartları sağlayabilen arkadaşlara verememiş olursam, donanımhaber forumunda bir başlık açarım, orada kesin gider artık. Ama önceliğim tabiiki bu platform.

 

iletişim kurmak ve ön şartları sağladığınızı göstermek için

 

[email protected]

 

adresine mail atabilirsiniz.

 

En temel ön şart: Minimum 2 yıl Teknoseyir üyeliği.

 

1- HEDİYE EDİLDİ 

 

2- HEDİYE EDİLDİ

 

3- HEDİYE EDİLDİ

 

4- HEDİYE EDİLDİ

Şimdilik bunlar var, yeni birşeyler buldukça da ilana eklerim. Takipte kalın 👍😊

#teknoseyirhibe

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 36
Hamit ÖZLÜ paylaştı.

Amazon Prime ile Twitch Hesabını Bağlayarak TeknoSeyir'e Ücretsiz Abone Olma Rehberi

Eylül 2020'de Amazon'un Prime sisteminin Türkiye'de hizmete girmesiyle birlikte Gaming tarafındaki avantajlar da sunulmaya başlandı. Bunlardan biri de Twitch'te bir yayıncıya her ay abone olup hem yayıncıya destek olmak hem de abonelik ayrıcalıklarından faydalanmak.

Teknoseyir Twitch kanalına Prime ile abone olmanız için Amazon Prime hesabınızın Prime Gaming üzerinden Twitch hesabınızla bağlanması gerekiyor.

1) İlk önce şu adrese giriyorsunuz
https://gaming.amazon.com/
ve sağ üstteki oturum açma yerinden Amazon hesabınızla oturum açıyorsunuz. Bu aşamada telefon numarası isterse "not now" diyerek atlayabilirsiniz.

2) Prime Gaming'de Amazon hesabınızla oturum açtıktan sonra Prime Gaming'i Etkinleştir butonuna tıklıyorsunuz.

 

3) Prime Gaming'i etkinleştirdikten sonra sol taraftaki "Twitch Hesabını Bağla" butonuna basarak Twitch hesabınızı bağlayabilirsiniz.

 

4) Hesabı bağladıktan sonra https://www.twitch.tv/teknoseyir adresine gidip "Abone Olun" butonuna tıklayıp "Prime ile ücretsiz abone ol" kısmından TeknoSeyir'e Prime ile ücretsiz abone olabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Sosyal ağsız yaşam #ASosyal

Hayatımda fazla yer kaplayan sosyal ağlardan Facebook, Twitter ve Instagram daki hesaplarımı sildim. Yaklaşık 19.08.2016 dan beri sosyal ağları (TS saymıyorum) kullanmıyorum. Genel olarak hayatımda neler değişti

+ Kendime daha fazla vakit ayırmaya başladım

+ Daha fazla kitap okuyorum

+ Saçma sapan paylaşımlara canım sıkılmıyor veya kafaya takmıyorum

+ Bir şeyleri paylaşmak zorunda kalmıyorum

+ Yalan yanlış haberler ile boğuşmuyorum

+ Yeni yetmelerin absürt paylaşımları artık gözümü acıtmıyor.

- Arkadaşlarımdan veya çevremde olan kişilerden haber alamıyorum

- Olaylardan geç haberim oluyor.

Bunlara rağmen iyi ki tüm hesaplarımı silmişim diyorum. Şimdiye kadar bir kişi "abi beni faceden neden sildin" diye sordu 😀 Başka arayan soran yok.

Kesinlikle sosyal ağlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Psikolojinizi düzeltir. Güne güzel başlar gece rahat uyursunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Bitcoin BTC alma satma saklama

Erkan @maximilianwagner deneyimleri. #BTC #Bitcoin #Paribu #Blockchain

Paribu ya üye oluyorsun-Ondan sonra üstteki seçeneklerde TL İŞLEMLERİ yazıyor oraya kaç lira yatırmak istediğini yazıyorsun daha sonra sana bir kod veriyor işlemi doğrulamak için bunu da Paribunun hesabına gönderirken açıklama kısmına yazıyorsun ve gönderdikten sonra eğer bankaların normal çalışma saatleri içerisindeyse 5 dakikaya o miktar hemen hesabına geliyor ve daha sonra sol tarafta BTC AL ve SAT olarak iki tane kutucuk var oradan alım satımları kolayca yapabilirsin ve şöyle de bir şey var mesala diyelim bitcoin 15.000 tl sen onu 14.500 deyken almak istiyorsan oradaki fiyatı değiştirip altına da ne kadar bitcoin almak istediğini yazıp ALIŞ EMRİ VERİRSEN o fiyata geldiğinde otomatik olarak senin TL ni çekip bitcoin verecek. Alma kısmımız bu kadar.

Kendi cüzdanına yani banka hesabına para atmak istediğin de ise TL İŞLEMLERİ VE SAĞDAN TL ÇEKME kısmına geldikten sonra kendi IBAN numaranı yazıyorsun TL yazıp gönderiyorsun. Tabi bu işlemler için 1-2 lira alıyor galiba.

Paribu güvenilir. bir sıkıntı yok güvenmezsen blockchain hesabı açar ona atarsın. Koinim ve btctürk de var onlara da bakabilirsin. Ben uzun zamandır Paribu dayım.

Sonuçta paribu biraz daha yerel ve ne olacağı belli değil adam yarın dükkanı kapattım derse her şey orada bile kalabilir. O nedenle blockchain biraz daha güvenilir o yönden. Blockchain hesabı açtıgında sol tarafta bitcoin yazıyor ona bastıgında send ve request kısmı çıkıyor. Sen bitcoin atacağın için Request kısmındaki paylaşım adresini kopyalıyorsun ve paribu ya gelip btc çekme kısmına gelip o adresi yazıp istediğin bitcoini gönderebiliyosun.

*Kendi üşendiği için ben derledim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cavid-19 @mask

  şöyle bir sıkıntı var şuan 14bin TL olması geren fiyat 15bin TL tr borsalarında işlem .

 • turker @turker

  kendi cüzdanınızı kendiniz de oluşturabilirsiniz, yeterli donanım varsa.

 • Yıldırım Yiğit @blitzhan

  Kişisel deneyimim hala devam ediyorum.

  BTCTÜRK aracılığı ile 250 tl yükledim siteye ve haziran ayı içinde param kadar btc satın aldım ve poloniex borsasında hesap açıp btc'yi oraya attım. Paramı 3'e böldüm. 1/3'ünü ETH, 1/3'ünü ETC kalan kısmınıda gün içinde al sat yapacağım dedim. Facebook gurupları, whatsapp gurupları birçok guruba girdim ve oradaki taktiklere bakarak al sat yaptım. Alt coin piyasası çok oynak ve hızla artıp azalıyor. Kendim adına hergün takip etmekten sıkıldım. Bunun yerine 1 yada 2 coin seçip, haftanın belirli bir gününde sürekli satın alım yapmak. Sık sık artıp azaldığı için ortalama iyi yakalanıyor ve yükselişe geldiğine satabiliyorsun. Bu yüzden paralarımı btc'de toplayıp BTCTÜRK hesabıma geri aldım. Şuan için haftalık sürekli alım yapıyorum ve aldığım miktarı not alıyorum. Belirli bir miktara ulaştıktan sonra ortalama'nın altına düştüğünde satışı gerçekleştireceğim.

Appen | High-Quality Training Data for Machine Learning

Appen | High-Quality Training Data for Machine Learning

https://appen.com

https://vimeo.com/307236899

Google (Google, facebook, youtube vb) reklamını değerlendirmek ve dolar üzerinden para kazanmak ister misiniz? Saati 5 dolar. Haftalık kazancınız 150 dolar olabilir. Süre sınırı yok. İstediğin zaman çalışabiliyorsun. Aranan şartlar

 • İyi derecede İngilizce
 • Ve yerel dilden sınava gireceksiniz.
 • Çok iyi imla bilenecek.
 • Cv
 • İngilizce sınav bir hafta sürüyor. Bir hafta boyunca iki üç saat sınava devam ediyorsunuz. Yorum gerektiren sorular.
 • Türkçe 1-2 saat sürmekte.
 • Sürekli aynı IP den girmelisiniz.
 • İnternet kafe veya benzeri ortamlarda girince sınavı geçemiyorsunuz.

İşin tanımı:

Google ve alt firmalarından çıkan reklamları kişiye özel olarak seçerek sosyal medya, web araması değerlendirmesi.

Örneğin: Hamit Özlü üye olduğu facebook, Google da aramaları , youtube aralarından (anonim olarak) bilgiler size geliyor. Bu bilgilerden Hamit Özlüye gösterilecek reklamları seçiyorsunuz.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Hamit ÖZLÜ paylaştı.

“Gizemli Evden Kaçış” oyunu alfa testleri

Selamlar Teknoseyirci dostlar!

Bu blogda şu birkaç aydır üzerinde çalıştığım ve geliştirmesi devam eden, yakın zamanda alfa testlerine başlamak istediğim bir oyundan bahsedeceğim. Bunun yanında aramızdan alfa testi için gönüllüler aramaktayım. Oyundan biraz bahsederek bilgi vermeye başlayayım.

Oyunun genel yapısı

Oyun genel olarak bulmaca/evden kaçış türünde bir proje. Gerilim atmosferinin yanında ara sahneler ile oyunu daha ilginç hale getirmek niyetindeyim. Oyunda odaların anahtarlarını bularak, çeşitli eşyalar kullanarak, bulmaca şifrelerini bulup çözerek ilerlemeye çalışıyorsunuz. Bunun yanında oyuncuyu sıkmamak için oyun mekaniklerinin çeşitliliğini bol tutmaya çalıştım.

Sahnelerden görüntüler:

Testler

Oyunu Ios ve Android platformlarına çıkarmak niyetindeyim ancak alfa/beta testlerini Play store desteklediği için Android cihazlar ile test yapabileceğiz. Final sürüm iki platformda da yayınlanacak 🙂

Bu noktada, oyunun yakında yayınlayacağım alfa testlerinde kimler yer almak ister ? Yorumlarda yazarsanız sevinirim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 26

Yurt Dışı Alışverişlerde KDV uygulaması (aliexpress, google, amazon vb de dahil)

01.01.2018 den itibaren Mükellef olmayan, Türkiye de merkezi veya irtibat bürosu bulunmayan Türkiye de yaşayan gerçek kişilere yapılan mal ve hizmet satışlarında KDV ödemek zorundadırlar.

Yabancıların bu anlamda (amazon.com, aliexpress, google da bunlara dahil) yapmaları gereken işlem sırası:

 1. www.digitalservice.gib.gov.tr adresinde yer alan formu doldurmalılar. (Site şu an çalışmıyor. Her zaman ki gibi GIB sonradan açar)
 2. Elektronik ortamda doldurulan form onaylanmalıdır.

Bu aşamadan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı “Elektronik Hizmet Sunucularına Özel KDV Mükellefiyeti” tesis ettirilir.

Bu aşamadan sonra Türkiye de ki mükelleflerden istenen bazı yükümlülükler yurt dışı satıcılarında aranmayacaktır. Bunlar:

a. Defter tutma

b.Sürekli beyanname gönderme

c. 3 nolu KDV beyannamesinin Mali Müşavirler tarafından gönderme zorunluluğu.

3. Satılan mal ve hizmetin Türkiye de uygulanan KDV oranı ile hesaplanarak satışı gerekmektedir. Bu oranların listesi

http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/kdv-oranlari yer almaktadır.

Görüşümce en sıkıntılı kısım burası olacak. Tekstil ürünlerinde %8 KDV uygulanmayacak yurt dışında ki firmalar otomatikman %18 KDV uygulayıp geçecektir.

4. Mal ve hizmet satışlarını 3. Nolu KDV beyanname izleyen ayın  24 üne kadar beyan etmeleri gerekir.

Uygulamada geçiş süreci olarak Ocak, Şubat, Mart ayın beyanları Nisan 24 ünde verilebilecektir.

5. Beyan edilen KDV nin aynı ay içerisinde (24 ünde beyan edilen) 26 sına kadar ödenmek zorundadır.

6. Beyan ve ödemelerde Türk Lirası kullanılacaktır. Tebliğde

" Bedelin döviz olarak hesaplanması halinde döviz, vergiyi doğuran olayın meydana geldiği günkü Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden Türk parasına çevrilir. Merkez Bankasınca Resmî Gazete’de ilan edilmeyen dövizlerin Türk parasına çevrilmesinde ise cari döviz kuru esas alınır." 

İstenen malı veya hizmetlerin satış tarihinde (fatura kesim biz de tahsilat kabul edilmez) döviz kurları TL çevrilmeli matrah bulunmalı ve beyan edilmelidir.

Görüşümce bu uygulama çok zor olacağı için Ay olarak toplam döviz tutarı örneğin 01 Ocak-31 Ocak arasında ki beyan için toplam satış tutarı 100 000 USD ise 31/01/2018 tarihinde ki döviz alış  kuru alınarak ( unutulmamalı bir gün önceki kur yani 30/01/2018 alınmalı) döviz miktarı ile çarpımı sonucu bulunması ve beyan edilmesi gerekir.

31/0/2018 Kur USD alış 3,7795*100.000 $= 377.950,00 TL KDV matrahı olacak %18 KDV tutarı ise 68.031,00 TL olur.  3 nolu KDV beyannamesi 24/02/2018 kadar beyan edilip, 26/02/2018 kadar ödenmelidir.

7. Bu şekilde KDV beyan edip ödemeyen kişi ve kurumlar ise 213 sayılı Vergi Usul Kanunda yer alan cezalar ile cezalandırılacaktır. Yani beyan edilmeyen KDV den dolayı Vergi ziyaı cezası KDV nin bir katı ve KDV tutarı kadar ceza ödemek zorundadır.

Kanun koyucu kişi ve kurum ayrımı yapmadığı için hizmet sağlayıcı demiş.

8. Bu gerçek kişi ve kurumlar aynı zamanda Türkiyeden aldıkları hizmet ve mallar için KDV ödemişlerse (ihracat kapsamına girmeden KDV 2 ile yapılan işlemlerden dolayı) ödenen KDV leri beyan ettikleri KDV den indirim konusu yapabilecektir. Aldıkları evrakları da 5 yıl boyunca saklamak zorundadırlar.

Konunun yurt dışı alış veriş olması sebebiyle bir kaç kanunda da düzenleme yapılması gerekir. Ancak kanun koyucu bunu daha yapmamıştır. Şöyle ki; 30 euro ve üzerinde vergiye tabi olması ve 1200 euro kadar kişilerin kullandığı getirttiği ürünlerde sabit oranlı %20 gümrük vergisi olması. Bu iki konu için ayrıca mevzuat düzenlemesi gerekir. Önerimiz bu sınırların kaldırılması ve sadece KDV tahsil edilmesidir. Çünkü vergi mükellefi  olmayan kişilerden KDV tahsil edileceği için tek bir vergi KDV tahsil edilmesi sorunu çözecektir.

Kaynak:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/01/20180131-7.htm

İlgili Kanun Maddesi 05/12/2017 tarihli 7061 sayılı kanun :

MADDE 41- 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinin (1) numaralı fıkrasına aşağıdaki cümleler eklenmiştir.

“Şu kadar ki Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından katma değer vergisi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin katma değer vergisi, bu hizmeti sunanlar tarafından beyan edilip ödenir. Maliye Bakanlığı elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kapsamı ile uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.”

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 25
 • Vergibilenler @vergibilenler

  Merhaba Hamit Bey son derece güzel ve faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık.

  Makaleniz ile ilgili bir noktaya bilhassa temas etmek durumundayım o da şu;
  '4. Mal ve hizmet satışlarını 3. Nolu KDV beyanname izleyen ayın 24 üne kadar beyan etmeleri gerekir.' belirtmiş olduğunuz bu bölüm ne yazık ki katılamıyorum zira,
  31/01/2018 tarihli 17 seri nolu KDV tebliğinde ifade edilen bölüm şöyle, 'Buna göre Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından Türkiye’de KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere bir bedel karşılığında elektronik ortamda sunulan HİZMETLER kdv’ye tabi olup, bu hizmetlere ilişkin KDV’nin beyanı ve ödemesi bu bölümde yer alan usul ve esaslara tabidir.'
  Bu minvalde mal TESLİMlerinde bu işlemler söz konusu değildir. Sadece hizmetlere ilişkin kdv sorumluluğu ortaya çıkmaktadır. Zira bu bilgiler taslak tebliğde de bu şekilde yayımlanmıştır.
  Bilgim dahilinde bir örnek ile sonlandıracağım, eğer ben amazon.com-aliexpress.com dan alış-veriş yaparsam ve bu kurumlar bana aracılık hizmeti faturası kesiyorsa ifade ettiğiniz bilgiler %100 doğru ancak mal teslimine ilişkin fatura kesiyorsa bu durumda KDV mükellefiyeti tesis edilmeyecektir.

  Bir detaylı çalışma da ben yapmıştım sayfayı kontrol etmenizi dilerim. Saygılarımla...

  17 nolu kdv tebliği için, http://www.gib.gov.tr/node/128320

 • neocon con @neoteox

  Ulan Suriyeliler bile sınırı hiçbir kontrol olmadan geçiyor. 3-5 dolarlık telefon kılıfına on tane kontrol vergi vs kesiliyor

 • neocon con @neoteox

  Yurtdışı satıcılar:uber yerli satıcılar:sarı taksi. Bitcoinle alışveriş yapacam gene size vergi vermeyecem

 • neocon con @neoteox

  Daha çok vergi verin?
  Neden?
  Daha çok imamatip açacaz..
  Oldu öyleyse

Hamit ÖZLÜ paylaştı.

Ücretsiz Firma Scripti V1'i İhtiyacı Olanlar İndirebilir.

Merhaba arkadaşlar;

5000'inin üzerinde öğrencimle birlikte sıfırdan programlama hayatına başladıkları yolcukta videoda izleyeceğiniz yazılımın çekirdeğini udemy kursunda beraber yazdık. 40 saatlik eğitim sürecinde bunun gibi iki proje yazdık ve projelerimiz devam ediyor.

Siz değerli teknoseyir üyelerine Geçmiş zamanda yazdığım ve ücretsiz dağıttım Firma Scriptini indirme imkanı sunuyorum. İhtiyacı olanlar alıp indirebilir ve kodları inceleyebilir.

Videodan ücretsiz indirme kupon koduna nasıl ulaşabileceğinizi görebilirsiniz.

 

#akış #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elon Musk

Elon Musk. Hiç bir başarı tesadüf değildir. #ElonMusk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni Vergi Sistemi (EVS- Elektronik Vergi Sistemi)

Günümüz vergi sistemi özellikle Türk Vergi Sistemi evrak üzerine kurulmuş evrak yoksa gider/gelir yok mantığı ile çalışmaktadır. Bu sebepten evraklar üzerinden kontrolünü her seferinde arttıran Gelir İdaresi e-fatura, e-arşiv, e-ihracat ve finalde e defter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeni vergi sistemi Elektronik Vergi Sistemi kısaca EVS diye adlandıracağımız bu sistem tamamen evraktan bağımsız hale getirilmesidir. Bu konuda hali hazırda konuşulan ve uygulanan ödeme üzerinden vergi kesme şeklinde vardır. EVS de belge tanımı yeniden yapılacak olup işlem, byte şeklinde tanımlama yapılacaktır. Size bitcoin cağrıştırabilir. işlem bir transfer edilen tutar, bilgi anlamına gelebilecektir. Bu tanımdan sonra vergi tanıma yapılacaktır. Vergi tanımı da işlemin gelir unsuru veya fayda unsuruna bakılarak yapılacaktır. Örneğin bir para transferi yapıldığında hangi ülkeden yapılırsa (ikili anlaşmalara göre belirlenen vergi oranı dikkate alarak) vergi o ülkeye ait olacaktır. EVS yurt içinde ise tüm sistem entegreli çalışacak her satıcı veya alıcının kimlik no ( ki bu elektronik kimlik ve kimlik no ) ile aktarım Gelir İdaresi üzerinden yapılacaktır. Örneğin sakız aldınız ödemeyi nakit yapamayacaksınız. E-kimlik  ile yapacaksınız. E- Kimlik ile yaptığınız ödeme ödeme banka aracılığı ile Gelir İdaresine bildirilerek alıcı ve satıcının vergilenmesine teşkil edecektir. Aradan para çıkarılmış olması gerekmektedir. Para gibi eski usul kağıt unsurları artık kullanılmayacaktır.

Ücret ödemeleri de bankadan yapılacaktır. Vergilendirme ve sosyal güvenlik kesintilerinde  ödeme hesaba geçtiği anda öncelikli işlem olarak yapılacaktır. İşveren ödemenin brütünü yapacak olup sigorta kesintisi ve vergi kesintisi yapmayacaktır.

E-kimlik için yeni dağıtılan kimlik olacağı gibi cep telefonu da olabilecektir. E-kimlik için hatta bir sonra ki aşama kişilere chip takılması şeklinde de olacaktır.

Sistemin ikinci aşaması vergilendirme olacaktır. Sistem üzerinden geçen Gelir İdaresi tarafından aylık, üç aylık veya yıllık (vergi türüne göre günlük kdv gibi) vergi hesaplanacak ve mükellefe mail, mesaj vb yolla bilgilendirilecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap