Kimlik - Identity filmini izledim. ⏬⏬⏬⬇⬇⬇

Film piyasaya çıktığı yıl tvde tanıtımını izlemiş ve çok beğenmiştim ama filmi izlemek 17 yıl sonrasına nasip oldu.

Spoiler olabilir:

"Merdivenlerden çıkarken orada olmayan bir adamla karşılaştım. Bugünde orada değildi. Keşke dedim, keşke gitse"

Bol yağışlı ve bol kasvetli bir gecede farklı dertler peşinde yolculuk yapan bir grup insanın yolları aynı motelde kesişiyor ve karakterler sırasıyla cinayete kurban gidiyor. Grup bir polis, bir mahkum, oyuncu şoförlüğü yapan bir eski polis, bir fahişe, bir yeni evli çift, bir üvey babalı konuşamayan çocuklu aile ve bir motel sahibinden oluşuyor. Ancak karakterler hiçte göründükleri kadar basit ve masum değiller. Polis ve eski polis olayları çözmeye çalışıyor ancak katili bulmak hiçte kolay değil. Aynı şekilde izleyicide katil konusunda sürekli ters köşe ediliyor.

Filmin başındaki idam edilecek karakterin hikayesini son 15 dakikada film size anlatıyor. Katilin kim olduğu konusunda izleyicinin kafasında bir soru işareti bırakılmıyor. Filmde karakterlerin ortak noktaları ne, karakterler gerçekte kim, yaşanan cinayetlerdeki soru işaretlerinin cevapları, hepsini sonda tek tek size gösteriyor. Filmin senaryosunda beğenmediğim kısımda herşeyin ortaya döküldüğü tam bu son kısım oldu. Filmin başı ve ortası hem senaryo, hem atmosfer olarak çok iyi ancak senaryonun bağlandığı yeri beğenmedim.

Başrolü beğendiğim filmde yan karakterler rollerinde az çok başarılı olsada parlayan bir oyunculuk sergileyemiyorlar. Filmin senaryosu ve yönetmenliğiyse çok başarılı.

Psikolojik gerilim, akıl oyunları, çoklu kişilik bozukluğu, bir binada mahsur kalmış bir grup insanın başına gelenler ve karakterlerin olayları çözmeye çalışması gibi olay örgülerinin olduğu filmleri sevenlere öneririm. Filme 10 üzerinden 8 veriyorum. Sonu bu kadar basite indirgenmese ve yan karakterler biraz daha başarılı olsa tam 10 üzerinden 10luk filmdi. Mutlaka izleyin dediğim ender filmlerden biri oldu. Film gayet akıcı ve keyifli. Ailecek izlenebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#victoria
https://www.imdb.com/title/tt4226388/
7.6/10

one shot mi one rec mi ne deniyor bilmiyorum ama bu film çok iyi çekilmiş bi film kamera ile bütün mahalleyi geziyorlar gerçekten müthiş bir sinema deneyimi oluyor keşke salonda izleyebilsek ki pandemi sonrası açılan salonlarda verildi bu film fakat biletler hemen tükendi soluksuz izlenen çok tatlı bi film öneririm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngilizce grammer için nereden nasıl çalışılır önerilerinizi kaynaklarınızı(kitap,site vs) bekliyorum.

Grammer önemli değil muhabbetine girmeyelim 😀 benim sorunum grammer'de temel olarak geri kalan yerler ona göre üstte

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

Telefonu Webcam'e Çevirmek / DroidCam vs iVCam

Özellikle içinde bulunduğumuz karantinalı günlerde, webcam ihtiyacınızı cep telefonunuz ile giderebilirsiniz. Üstelik cep telefonu kameranız iyiyse birçok webcam'den daha iyi görüntü alabilirsiniz. Bu videoda özellikle DroidCam ve iVCam üzerinde detaylıca duruyor ve kıyaslıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14

Merhaba arkadaşlar.
Teknoseyir muhabbet yayınında bir kişi PSU tamiri yapılabilir mi diye sormuş. Ben de bu konudaki bir deneyimimi aktarmak istedim. Birkaç ay önce ben de evde atıl durumda duran evin sigortasını bile attırıp bozulan Seasonic PSU'yu yaptırmak için arayışa girmiştim.
Kaplan elektronik diye bir yer buldum ve haberleşip oraya gönderdim. Yaklaşık bir 10 gün içinde tamir edip sorunsuz şekilde gönderdiler. Tek hoşuma gitmeyen şey şu oldu: Göndermeden önce tahmini fiyat sormuştum. Tahmini 100 TL olarak belirtildi. Beklenenden daha fazla birimde sorun olunca daha fazla şey değişmesi gerekmiş ve fiyat 150 TL'ye turmuş.(psu'yu görmeden verilen fiyatın tutmaması gayet normal.) Bu durumu söyleyip tamirden önce onay alsalar daha iyi olabilirdi ama ben zaten 200 TL'ye kadar fiyatı maliyeti göze aldığım için sıkıntı olmadı. Siz gönderirseniz şu fiyattan yüksek çıkarsa beni onay için arayın diye belirtirseniz bence sıkıntı olmaz.
Güç kaynağına gelirsek gönderdiğim gibi düzgün, ekstra bir çizik vs. olmadan geri geldi. Bilgisayara taktım ve sorunsuz çalıştı. Kanal voltajları olması gerektiği gibiydi. Daha sonra Prime95 + Furmark ile sistemi tam bir işkence testinde 30 dakikadan fazla çalıştırdım. PSU en ufak sıkıntı çıkarmadan gerekli gücü sağladı ve normalin dışında hiçbir ısınma vs. olmadı. Normalde bu psu bozulunca yeni psu aldığım için bunu yedek yaptım ve yeni psu ile devam ediyorum.
Bozulmuş, köşede duran bir PSU'nuz varsa siz de yaptırmayı deneyebilirsiniz:
https://www.kaplantek.com/

Elektronik Kart Tamiri | 0533 935 87 43

Sizde elektronik kart tamiri yaptırmak isterseniz bize ulaşın. 0533 935 87 43 .
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Yok hocam, gerçekten reklam değil. Reklam olarak algılanır diye yazmayım mı diye düşündüm ama muhabbet yayınında sorulduğu için belki birinin de işine yarar diye yazdım. Olumlu bir servis deneyimimi paylaşmak istedim. Ne sahibini ya da varsa çalışanlarını falan tanırım ne de ticari bir ilişkim var.

 • Orcun @orcun

  Psu tamiri çok komplike birşey. Tamam bozulan parçayı değiştirirler ama işte işyerinin tecrübesi de mühim. Tamiri yaptı mesela okey çalıştı da oturup bütün 3.3v 5v 7v 12v kanalları dahil hepsine tam yük bindirip hem girişten hem çıkıştan hem de içerdeki parçaları vs kontrol ediyor mu ? psu testi mesela karışık birşey. Öyle yeşil kabloyla siyahı bağladık ağam çalıştı birde dur multiyle ölçem voltajlarını demekle olmaz.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Orada bu ölçümleri yapıyorlar mı bilmiyorum hocam. Açıkçası sormadım da. Birkaç yere baktım ve burası daha kurumsal gibi geldi ve buraya yollamaya karar verdim. Ben FX 8350 işlemci + RX 570 ekran kartını ikisi beraber yüke bindirip test ettim. Aida 64 ile voltajları kontrol ettiğimde normal sınırlarda kaldı. Ondan dolayı bana kullanılabilir geldi ama bunu yine yedekte bırakıp mevcutta yeni aldığım güç kaynağıyla devam ettim.

  • Orcun @orcun

   @coolnquiet İşte psu gücü üretiyor ama anakart alıyor okey de her hangi bir dalgalanmada anakart ya kendini kapatıyor ya da el fatiha. 🙁

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @orcun Doğrudur hocam ama bana yine de arızalı komponentler bulunup yerlerine yenileri takılınca fabrikadan çıkan ürün kadar güvenilir olmasa da iş görür gibi geliyor. Ama ben de tamir görmemiş ürün kadar güvenilir olmayabileceğini düşündüğüm ve kasamdaki mevcut modüler olmayan güç kaynağını çıkarıp bunu takmak için epey uğraşmam gerekeceğinden dolayı mevcuttakine dokunmadım. Sadece anakart, ekran kartı, işlemci ve harddisk güç bağlantılarını yapıp denedim. Sonrasında söküp daha önce burada paylaştığım beyaz kasalı nostalji sistemime taktım. 😀
   https://teknoseyir.com/durum/1280956

🎻Bir şarkının vokalsiz halini istiyorsanız; https://www.remove-vocals.com/
🎙Bir şarkının enstrümansız halini istiyorsanız: https://www.acapella-extractor.com/
🔃MP3 veya WAV halini maksimum 80 MB olacak şekilde yüklüyorsunuz ve dönüştürülmüş halini indiriyorsunuz.

www.Remove-Vocals.com - Make karaoke instrumentals for free (7/week).

Remove vocals from any song & get the instrumental karaoke track using state of the art AI. FREE (7/week) & no registration.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Bu rehberi kullanarak telefonda kullanmadığım tüm gereksiz uygulamalarını sildim. Sizinde işinize yarayacağını düşündüğüm için paylaşma gereksinimi hissettim. Site bana ait değil. Takıldığınız noktalarda yardımcı olabilirim.

https://www.edevre.net/yazilim/rootsuz-uygulama-kaldirma-android/

Genelde en çok sıkıntı yaratan nokta 'adb devices' komutunu girdikten sonra cihazın görünmemesi. Bağlı cihazın driverını yükleyin daha sonra işlemi tekrarlayın, görünecektir.

Rootsuz uygulama kaldırma (Android) | Edevre.net

Android sürümüyle birlikte kurulu gelen, kaldırılmasına izin verilmeyen uygulamaları (Google+, Hangsout, Google Talk, Google Play Music, Google Duo, vb..) root atmadan da kaldırabilirsiniz. Bu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • hyronec @hyronec

  Garanti kapsamından çıkmak istemeyenler için, ne olur ne olmaz.

 • Synth @synth

  Ne zamandır bloatware silme niyetim vardı, erteliyordum. Bu yazıdan sonra bir gazla giriştim. Telefonu sıfırladım, sonrasında sadece ihtiyacım olan uygulamaları kurup kalan her şeyi sildim. Ama her şeyi 😀 Sistemi patlatmayacak ne varsa kaldırdım. Z5 Compact kullanıyorum, telefon hissedilir şekilde hafifledi. Eski telefon kullananlara tavsiye edebilirim

Kendi OpenVPN sunucunuzu kurma

Merhaba,

Malum ülkemizde internet durumu belli sürekli yeni bir yasak çıkıyor. Şahsi olarak VPN servislerine güvenmediğim için kendi VPS(Virtual Private Server)'imizdeVPN server çalıştırmak daha güvenli ve uygun.

1. Adım Sunucuyu Oluşturma

İlk olarak kendi serverımızı oluşturarak başlayalım. Ben kendi kişisel sunucularım için DigitalOcean kullanıyorum. https://www.digitalocean.com sitesinden üyeliğimizi oluşturduktan sonra konsolumuz açılıyor.

Konsol sayfasında sol kısımdan yeni bir proje açıyoruz:

Daha sonra açılan sayfada projemize isim veriyoruz.

 

Bu adımdan sonra kendi sunucumuzu oluşturuyoruz. Ben VPN sunucusu için en düşük konfigrasyonu seçiyorum (Aylık maksimum 5$).

Rehberde kullandığım konfigrasyon:

Distro: Ubuntu 18.04 (Debian seçebilirsiniz aynı paket yöneticisini kullandığı için bir sıkıntı olmayacaktır.)

Konum: Amsterdam (En düşük ping'i Amsterdam'da aldım. İstediğiniz bir konumu seçebilirsiniz.)

Konfigrasyonu yaparken en önemli adım doğrulama(SSH ve SFTP bağlantımız için kullanacağımız doğrulama) SSH key kullanmayı biliyorsanız SSH key kullanak daha güvenli bir erişim sağlayabilirsiniz.

 

 

Ben bilmeyenler için şifre yöntemini kullanacağım. Tek kullanımlık şifreyi seçiyoruz ve sunucumuzu oluşturuyoruz.

 

Şifre mail adresimize gelecek.

 

2. Adım Sunucuya Bağlanma ve Şifre Değiştirme

Şifre geldikten sonra hem SSH hem SFTP bağlantısı için BitviseSSH kullanacağız. Bu adresten indirebilirsiniz: https://www.bitvise.com/ssh-client-download

Uygulamayı kurduktan sonra sunucumuza bağlanmak için

Host kısmına: IP adresimizi

Port kısmına: 22

Username kısmına: root

yazıyoruz ve Log In'e basıyoruz.

Açılan pencereye mail olarak şifremizi yapıştırıyoruz.

 

Daha sonra otomatik olarak şifre değiştirme script'i çalışacak ve bizden tekrar kullandığımız şifreyi isteyecek. (Terminal ekranında yapıştırma işlemi yapamadığımız için bu sefer şifremizi elle girmek zorundayız.) Daha sonra bizden yeni bir şifre oluşturmamızı isteyecek.

 

3. Adım VPN Sunucusunu Kurma

Bu adımda ilk olarak

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y

komutunu kullanarak sistemimizi güncelliyoruz. Güncelleme işlemi bittikten sonra VPN sunucusunu kurma işlemine başlayabiliriz.

Not: İsteyenler OpenVPN'in kendi dökümanlarını kullanarak manuel olarak kurabilir ama ben en basit yöntem olaran "road warrior" yöntemini kullanacağım.

VPN sunucusunu kurmak iiçin tek bir komut çalıştırmamız yeterli.

wget https://git.io/vpn -O openvpn-install.sh && bash openvpn-install.sh

Yukarıdaki komutu çalıştırıyoruz.

Gelen seçenekleri aşşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde giriyoruz(port sorusunda ENTER tuşuna basıyoruz.)

4. Adım VPN Dosyasını İndirme

VPN dosyamızı indirmek için öncelikle BitwiseSSH üzerinden yeni SFTP penceresi aç seçeneğine tıklıyoruz.

Daha sonra .ovpn uzantılı dosyayı kendi bilgisayarımıza indiriyoruz.

 

5. Adım Client Kurulumu

 

Client linkleri:

Windows: https://openvpn.net/client-connect-vpn-for-windows/

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.openvpn.openvpn

IOS: https://apps.apple.com/us/app/openvpn-connect/id590379981

Client'ı kurduktan sonra dosyadamızı import ediyoruz ve VPN kullanıma hazır.

 

Anlamadığınız veya hata aldığınız bir nokta olursa yorumlara yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 

 

-------------------------------------------------------TAGLAR--------------------------------------------------------------

 

#rehber

#vpn

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 23