Yorum olarak atacaktım ama uzun olduğu için durum atmak istedim. İngilizce öğrenimiyle ilgili ufak bir iki öneri verdim.

Dil öğreniminde önce kendinize inanmanız lazım. "Ben bu işi yapacağım, ne olursa olsun." diyerek başlamanız lazım. İnanın, böyle başlanan işlerde hem motivasyon hem de başarı olasılığı daha yüksek oluyor.

Daha sonra da her yerde bahsedildiği gibi dile maruz kalmak lazım. Bunun için dilin konuşulduğu ülkeye gitmeye gerek yok. Elimizde internet gibi muhteşem bir araç var. Tonla kaynağa saniyeler içinde erişebiliyoruz. Bu yüzden bilgiye kendimiz ulaşmalıyız. Peki dile maruz kalmak nasıl oluyor? Çoğunlukla dört ana beceriden (dinleme, konuşma, yazma ve okuma) biri olan "dinleme" odaklı çalışmalar yaparak.

Bu dinleme çalışmalarını yapmak için herhangi bir hocaya, hatta dinleme odaklı üretilmiş materyale bile gerek yok. Günlük hayattan alınmış, dil kurallarının dışına çıkmayan materyaller olması yeterli. Mesela en çok verilen örneklerden birisi dizi izlemek. Dizi izlemek, hem motivasyonu yükselten, hem de günlük hayatın içinden konuşmalar içerdiği için direkt olarak günlük dile odaklanan bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Yaptığımız işe "çalışma" olarak bakmadığımız için de beyin bilgileri çok daha kolay alıp işliyor, ön yargı oluşturmuyor. Çünkü Türkiye'deki GTM odaklı (Grammar Translation Method) eğitim sisteminden dolayı bizde "Ben İngilizce öğrenemem, zaten bende yetenek yok." algısı var. Yapılan çalışmanın "çalışma" olarak düşünülmemesi de bu algıyı yıkıyor ve hiçbir şey bilmeyen kişi bile dizilerden bir şeyler elde edebiliyor.

Bir diğer yöntemse araştırmacı bir bakış açısıyla olaya yaklaşmak. Öğrenmeye açık olmalı, gördüğünüz bir kelimeyi Google'da İngilizce bir şekilde araştırmalısınız. Peki nasıl göreceğiz bu "gördüğümüz" şeyleri, bu içerik nerden gelecek? Aslında bu çok göreceli bir soru çünkü eğer sistemli bir öğrenme ortamı yoksa, ortada belli bir materyal de yoktur. Bu bir gazete makalesi de olabilir, bir şarkı sözü de. Size kalmış. Araştırmacı olun, Google arama dilini (sadece arayüz değil) İngilizce yapın. Sonuçlar sizi şaşırtabilir.

Tabi bu demek değildir ki ben materyal önerisi vermeyeceğim 😀 Öncelikle burda ele almamız gereken konu materyalden çok materyalin türü. İki tür materyal var, biri "Authentic Material" diğeri ise "Artificial Material". Artificial Material'lar adından da anlaşılabileceği gibi, İngilizce sınıflarında kullanılması için "yapay" bir şekilde oluşturulmuş materyallerdir. "Oh, Mr Smith!" deyince ne olduğu anlaşılıyor zaten. Authentic materyal ise yapay olmayan, sınıfta dil öğrenimi için hazırlanmamış materyaller. Yani günlük hayattan tüketebileceğiniz her şey.

Günlük hayatta her şeyi tüketebiliriz ama tükettiğimiz materyal kaliteli olmalı. Yani gramerinde bir sıkıntı olmamalı veya argo (slang) terim çok fazla içermemeli. Dizilerde argo terim mevcuttur ancak günlük hayatta kullanılan terimler oldukları için onları öğrenmekte fayda var.

Somut materyal olarak ,

https://aeon.co/
https://www.mentalfloss.com/
https://www.discovery.com/

sitelerinden okuma çalışması yapabilirsiniz. Burdan direkt translate yapmak yerine bilemediğiniz kelimeyi Google görsellerde aramaya çalışın. Zaten somut bir nesneyse direkt olarak karşınıza çıkacak ve Türkçesini zaten bildiğiniz için kelimeyi özümseme yoluyla almış olacaksınız. Bu yöntem İngilizce öğretiminde en çok kullanılan ve en işe yarayan yöntemlerden biridir. (Yapı iskelesi- Scaffolding) Materyal size bir şeyin Türkçesini vermeden anlamını öğretebiliyorsa dediğim olay gerçekleşmiş oluyor ve öğrenme çok daha kalıcı oluyor.

Bunların dışında https://learnenglish.britishcouncil.org/ sitesinden hem kendi seviyenizi öğrenebilir hem de 4 beceriye odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Sitede bol bol materyal mevcut.

Bahsetmek istediğim bir diğer site ise https://learningenglish.voanews.com/ bu sitede hem dinleme çalışması yapabilir hem de basitleştirilmiş haberleri okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ek olarak sık müzik dinleyen biriyseniz ve halihazırda İngilizce dinliyorsanız müzikleri sözlerini okuyarak dinlemeye çalışın. Bu çalışma hem telaffuzunuza olumlu etkide bulunuyor hem de dinleme becerinizi iyileştiriyor. Duyduğunuz daha kolay anlayabiliyor hale geliyorsunuz.

Zaten bu sebeple İngilizce alt yazılı dizi izlemek işe yarayan bir yöntem. Bu arada hiç İngilizce bilmeyen birisi direkt olarak İngilizce alt yazıya geçerse olaydan hiç keyif almaz ve anında bırakır. Yavaş yavaş olmalı. Önce Türkçe alt yazı, bir süre sonra İngilizce alt yazı, sonra da hiç alt yazı olmadan izlemek lazım.

Tabi işin bu kısmı sadece comprehension, yani anlama odaklıydı. Bir de bu olayın production, yani üretim kısmı var ki bu tamamen ayrı bir konu. Ama merak etmeyin, burda da çok basit yöntemlerle üretkenliğinizi artırabilir, dil becerilerinizi dört koldan geliştirebilirsiniz.

Üretim kısmında konuşma ve yazma becerileri var. Konuşma için illaki biriyle konuşmanıza gerek yok. İç sesinizi İngilizce yapmaya, yani İngilizce düşünmeye çalışın. Bir sonraki gün ne yapacağınızı İngilizce planlayın mesela. Bu sizin farkında olmadan üretim yapmanızı sağlayacaktır. Çünkü zaten edinmiş olmanız gereken "araştırmacı kimlik" sayesinde düşünürken bile "Şu kelimenin İngilizcesi neydi?" deyip gidip bakacaksınız.

Ek olarak konuşma için global Discord sunucularını kullanabilirsiniz. Sadece İngilizce için açılmış Discord sunucusu: https://discord.gg/zxkTZsffRR

Yazma içinse hoşunuza gidebilecek bir çok konuda konuşulan site olan Reddit'i önerebilirim. Reddit'te de birçok dil öğrenme subreddit'i mevcut, bu tür yerlerde yazma çalışması yapabilirsiniz. Çeşitli sitelerden penpal (mektup arkadaşı) edinebilirsiniz. Tabi artık olay elektronikleştiği için e-penpal oluyor 😀 Eskisi gibi mektup yok.

Özetle yapacağınız işe inanmalı ve araştırmacı olmalısınız. Her şey sizde bitiyor. Her duyduğunuzdan, her okuduğunuzdan bir şeyler öğrenmeye çalışırsanız kısa sürede ne kadar çok şey öğrendiğinize kendiniz de şaşıracaksınız. İç sesinizi İngilizce yapın. İngilizce düşünmeye çalışın. Bu da üretkenliği arttıran bir durumdur.

İleride ekleme yapabilirim. Sorular varsa yorumlardan alabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

Çok güzel bir clipboard manager. Denemenizi tavsiye ederim.

Maccy - macOS clipboard manager

Clipboard manager for macOS which does one job - keep your copy history at hand. Lightweight. Open source. No fluff.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

bekle bekle carşamba sohbeti mp3 gelmedi iş başa düştü
*****************************************************************
youtube linkini koplaylarsın
vlc açarsın stream olarak eklersin
playliste gelir video ve oynamaya başlar
interface den codec bilgisine girip
en aşağıdaki linki tarayıcıya kopyalayıp sağ tıklarsan mp4 olarak kayderek yine vlc üzerinden mp4 to mp3 yaparsın
uzun uzun yazdığıma bakmayın basit aslında

Normalde VLC mp4 to mp3 yapardı ama bende kapanıyor alternatif güzel bir converter
https://www.microsoft.com/store/productId/9N63DND1JHV0

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Maxim Tsigalko paylaştı.

macOS'te SVG ön izlemesini ek program yüklemenize gerek kalmadan görebiliyorsunuz. Bu gayet güzel. Windows'ta SVG ön izlemeleri için şunu yüklemeniz gerekiyor: https://github.com/tibold/svg-explorer-extension

Ama çılgınlar ön izlemenin arka planını beyaz yapmışlar. SVG saydam ve beyazsa bir halt göremiyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Maxim Tsigalko paylaştı.

Daha önce Youtube'dan video indirmeyle alakalı bir konu geçmiş ve youtube-dl kullanılması tavsiyesinde bulunmuştum. Kurulumu ve kullanımı normal kullanıcılar için bir miktar zahmetli olduğundan bu konuları içeren bir blog yazısı hazırladım. Birkaç basit indirme komutunu da yazıya dahil ettim. İlgili arkadaşların ne olduğu belli olmayan üçüncü parti web siteleri yerine bu ücretsiz ve açık kaynak uygulamayı kullanmalarını tavsiye ederim. #Blog #Youtube #Youtube-dl

İlgili blog yazısına ulaşmak için; https://wp.me/p4qXjN-Sm

Not: Bağlantı önizlemeleri çıkmıyor. Nedenini anlayamadım. Düzeldiğinde düzenleyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TC Kimlik Numarası Algoritması

@leventp'nin konsol üssü sohbetinde bahsettiği TC kimlik numarası algoritmasını pythonda yazmıştım daha önce. verilen kimlik numarasının doğruluğunu incelemekten öte, numarası verilen kişinin kütüğündeki akrabalarının TC kimlik numaralarını da yazdırabiliyor.

import argparse

def tc(tc, x=0):
    tc = int(str(tc)[:9])
    first9 = str(tc+29999*x)
    digit10 = (7*(int(first9[0])+int(first9[2])+int(first9[4])
                 +int(first9[6])+int(first9[8]))-(int(first9[1])
                 +int(first9[3])+int(first9[5])+int(first9[7])))%10
    first10 = first9+str(digit10)
    digit11 = str(sum(int(first10[x]) for x in range(10))%10)
    return first10+digit11

if __name__ == '__main__':
    parser = argparse.ArgumentParser()
    parser.add_argument('tc', help='Örnek: 123456789(ilk 9 hane) ya da 12345678950(ilk 11 hane)')
    parser.add_argument('-a', '--amount', type=int, help='yazdırılması istenen akraba sayısı',
                        default=20)
    args = parser.parse_args()
    for i in range(-args.amount//2, args.amount//2+1):
        if i == 0:
            msg = ''
            if len(args.tc) == 11:
                if args.tc == tc(args.tc):
                    msg = 'doğru'
                else:
                    msg = 'yanlış'
            print(tc(args.tc), '<--Verilen TC', msg)
        else:
            print(tc(args.tc, i))
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sizce şarjlı pil alıp şarj ederek mi pil ihtiyacını karşılamak lazım yoksa kullan at pil mi kullanmak daha mantıklı ve tasarruflu?
Ayrıca evde kumandalar bazı ışıklı cihazlar kablosuz klavye ve mouse, çocuğun oyuncakları vs.var
Eğer şarjlı pil derseniz hangisi cihazıyla birlikte daha iyi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Akşamları İnternet Neden Yavaşlar? Saturasyon Nedir? Pandemide İnternet Yetmiyor Mu ?

Merhaba, bilindiği üzere son günlerde aşırı derecede internet yavaşlamaları olduğuna dair söylentiler oluyor, bu yavaşlamaların nasıl olabileceğini değerlendirdiğim bir video hazırladım. Videoda İnternet Servis Sağlayıcı şirketlerin kullandığı teknolojiler, yapılandırmalar ve teknik özelliklerden bahsettim. Türk Telekom'un SSG, TTN, LNS, LAC, VAE, YAPA, AL-SAT gibi terimlerini açıkladım.
Ayrıca videonun söylediği İnternet Şirketleri İncelemesi videoları için aşağıdaki linkten incelememi istediğiniz firmaları işaretleyebilirsiniz.
https://forms.gle/psmopTt6paZeuPJu9
En çok oy olan firmaları inceleyeceğim.
Teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=UjMd1UtTbOs

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12