#Osram #Aydınlatma 10'lu paket aldım 52TL'den şuan 67TL satış fiyatı var. Evde 4 tane 100W lık klasik ampul varmış hiç dikkat etmemiştim. Kalanı da enerji tasarruflu olan 20W olan ampuller vardı. Şimdi 10 Tane 8.5W lık ampul var 2 tanede ara koridorda gece lambası misali 3W ampul var. Kaba bir hesap ile yıllık 300TL civarında tasarruf sağlıyoruz.

https://www.hepsiburada.com/osram-8-5w-led-ampul-e27-beyaz-isik-6500k-10-lu-p-HBV00000N7BTQ?magaza=Einfoled

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kaynak makinası ihtiyacım var. Ufak tefek kaynak işleri yapmam gerekiyor ara sıra öyle çok profesyonel iş yapmıyor bazen komşuların da kaynak işi oluyor orta ayarda bir ürüne ihtiyacım var 3 gün sonra elimde kalmasın yeterli bu makinalara ne kadar güvenilir sizce 1000 TL'ye Koçtaşta MAC marka kaynak makinaları var siz ne önerirsiniz birde amper olayına nasıl dikkat etmem lazım ufak işler içinde 250 amper almaya gerek olur mu ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Getir'bi stres 😂 söylemesi ayıptır çiğköfte çekti canım 80dk da geldi 😂😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

#AÖF 27.09.2018 tarihinde aöf'e DGS ile geçiş yaptım son 6 dersim kaldı ama mezun olalamam gibi düşünüyorum. Dört yıllık üniversitede 7 yıl maksimum eğitim süresi buluyor bu durumda benim durumumda olanlar için nasıl hesap yapılıyor 2 yıl eksik şekilde mi oluyor en iyi şartlarda seneye mezun olursam atılma gibi bir durumum var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#tüketicihakları 2 tane tüketici hakem heyeti kararı var yazıyorum kısaca tavsiye bekliyorum.

1 - Çok bilindik bir otobüs firmasından bilet almıştım iade seçenekli sefer saatine 30 Saatten fazla varken iade etmek istedim kabul etmediler THH verdim kazandım. 3 Aydır oyalıyorlar THH bize mail atacak vs vs. nasıl bir yol izlemem lazım ?

2 - Yine çok bilindik bir e-ticaret sitesinden bilindik bir markadan bir ürün aldım. Ürünü onaylayıp sonra iptal ettiler 1 hafta sonra para iadesi yaptılar. Ben para iadesi istemediğimi ürünü istediğimi söyledim yapamayız dediler. Bende THH verdim karar olarak benim parayı onları tekrar verip onların bana ürünü göndermesine karar verdi. Bugün firmadan arayıp hukuk birimi ile görüştüklerini parayı size zaten verdik o yüzden ürünü gönderemeyeceklerini kararı uygulayamayacaklarını söylediler.

Şimdi sizin önerileriniz nedir 2 dosya içinde 6 - 7 aydır uğraşıyorum. Miktarları önemli değil ancak insanı salak yerine koydukları yüzünden bu işi peşini bırakmayacağım önümüzdeki hafta bir avukat ile görüşüp iki firmaya da maddi manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum sizin fikirleriniz nedir ?

Şunu da belirteyim 2 firmada itiraz süreleri boyunca itiraz etmedi ayrıca e-ticaret firması thh ye savunma dahil göndermedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Köy evinde tadilat yapıyoruz tam kapının önünde fiber saha dolabı var. TT ile görüştüm tadilat yapacağım için otopark'ın önündeki beton kırılacak hazır fırsat varken PVC boru içinden evden sokağa kadar kablo çekmek istiyorum yaklaşık 10M kadar bir yer telefon ve internet için nasıl bir kablo alacağım emin olamadım ?

Alttaki ürünü alsam yeterli oluyor demi modeme ve telefona bağlamak için ?

https://www.hepsiburada.com/tamtel-telefon-modem-adsl-ara-kablosu-koken-15m-p-HBV000014OF96

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14

Köydeki eve bu hafta tadilata başlıyoruz da bir kaç bir şey danışmak istiyorum. Çatıya folyolu taşyünü ve alçıpan şeklinde tavan yaptıracağız elektrik, internet ve uydu kabloları içinden geçecek evde topraklama yok internet hattı da yok sıfırdan yapılacak hepsi elektrik hattı için nasıl bir kablo kullanmalıyım yalıtım için ne önerirsiniz bu işleri elektrikçiye yaptırıcam ama bilgi sahibi olursam yanlış bir şey kullansın istemiyorum. İnternet hattı içince Cat6 kablo düşünüyorum kapının önünde direk TT fibir kutusu var belki ilerde internet alırsam diye şimdiden kablolama yapmak istiyorum ne tavsiye edersiniz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 19
 • CKabil @moshck

  Toprak için çakılan bakır çubukları belirli metrekare için belirli kalınlıkta olması gerekiyor. Bunu göz önünde bulundurarak yapın derim. Şuan kuralları tam hatırlayamadım ama elektrikçilerin bu durumu bilmesi lazım.

  Ayrıca sigorta takılırken karışık takmasınlar. Mümkünse oda bazlı olarak ışık ve priz için ayrı takılsın ki sonradan lazım olduğunda (jeneratör bağlama vs. gibi) başınız ağrımasın. Hiç bir prizde toprak ile nötrü birleştirmeyin (bu çok önemli bir nokta). Toprak hattı, toprak ve nötr hattı, nötr olsun (çoğu aynı şey dese de aslında aynı şey değiller). Diğer arkadaşların belirttiği gibi kaçak akım rölesi kesinlikle taktırın. Şart değilse bile takılsın.

 • Emre @ebagcuvan

  @gurkan-atilgan @moshck toprak ile nötr birleştirmeyi derken 3 kablo olacak biri faz biri toprak biri nötr mü olacak doğru mu anladım ? Birde bakır çubuğun sahte olmadığını nasıl anlarım ? Falçata ile kazı kazan gibi kazımaya kalksam belli olur mu ?

 • totsu @totsu

  "Çatıya folyolu taşyünü ve alçıpan şeklinde tavan yaptıracağız elektrik," tam olarak nasıl yapacağınızı anlamadım. taş yününe direkt temas ettirmezseniz iyi olur kablo kanalı kullanın. ayrıca topraklama yaptırın ve de kaçak akım rölesi mutlaka kullanın.

  • Emre @ebagcuvan

   asma tavan olacak o yüzden elektrik hattı taşyünü üzerinden geçecek diye biliyorum ama elektrikçi ile son bir görüşme yapacağım. Topraklama ve kaçak akım rölesi kesinleşti zaten başka dikkat etmem gereken bir yer var mı ?

  • totsu @totsu

   @ebagcuvan köy evlerinde kemirgen sorunları olabiliyor tavanda ona karşı önlem alınması iyi olur. yukarıda anlattığım gibi kablo renklerini düzgün isterseniz kendiniz de kontrol edebilirsiniz yaptırdığınız işleri. arkadaşlarda doğru şeyleri yazmışlar.

 • Demir @zero

  Merhabalar; bina betonarme mi ahşap mı?
  Yangına karşı ekstra bir önlem olsun derseniz tavan arasından geçecek hattı nhxmh kablo kullanabilirsiniz değil ise nym kullanılabilir,.
  Sıva altı tesisatta ise nya kullanılır, bulaşık makinası, kombi, çamaşır makinası, fırın tarzı ürünlere direkt faz verin sigortaları ayrı olsun.
  Buat bağlantılarında wago klemens kullanabilirsin.(ekstra maliyet)
  Sigorta otomat atlamalarını, otomat bakır barası ile yapılabilir.(ekstra maliyet)
  Toprak ve nötr bağlantıları için dağıtım üntiesi-klemensi kullanabilirsin.(ekstra maliyet)
  Data için cat6 kablo kullanın, telefon hattı için cat5 kullanabilirsiniz. Kabloları data prizlerinde sonlandırın.
  Som Bakır topraklama çubukları ile topraklama yaptırın ve ölçümü görün 1'in altında olması gerekir, hassas elektronik cihazlar için 0.5 ve altı istenir.
  Priz linyeleri C16, aydınlatma linyeleri c6, ana sigorta C32-40A olması gerekir monofaze standart bir bina için, bina girişinde 30 ma KAKR olması gerekir.
  Ana sigortaya gelen kablonun ve ana sigortadan çıkıp diğer otomatlara atlama için kullanılacak kablonun da en az 4mm olması gerekir.

  • Emre @ebagcuvan

   Ev çok eski taş evlerden 50 60cm duvar kalınlığı var tavanı alçıpan şekilde asma tavan olacak sadece tavandan indikten sonra sıva altı olacak. Evin daha elektrik işini yapmış ustayı getirdim. Bütün hat değişiyor kablo taşıma kanalları dahil hepsi değişiyor tavan arasında kalan kablolar için ekstra boru içerisinden geçirecek bütün prizler ve düğmeler Viko marka olacak şekilde değişecek bütün priz yerleri uygun yüksekliğe indirilecek ( köy evi diye neredeyse boyun hizasında ) Evde mutfak ve banyo tesisatı 3-4 sene önce sıfırdan yapıldığı için ona dokunmayacak ama sıkıntılı bir durum olur ise onlarda değişecek. Kaçak akım koruma, hayat koruma ve topraklama hattı yapacak tüm bu işler için 3000TL 'ye anlaştık çatı açıldıktan sonra gelip oda işlerine başlayacak.

   @totsu Tavan arası için ekstra boru içinden geçirecek daha önce hiç kemirgen sorunu yaşamadık ama yinede önlem alacak.

   @gurkan-atilgan Üstte yazdığım gibi komple sıfırdan yapılacak taşıma boruları dahil değişecek dediğinizi anladım tüm kabloları ayrı şekilde yapıp topraklamasını yapacak.

   @moshck Sigortaları oda bazlı yapacak 2 oda,1 salon,1 murfak,1 banyo,1 dış aydınlatma olarak sigorta yapacak.

  • CKabil @moshck

   @ebagcuvan Bence sigorta için yeterli. Sonradan okuyunca çok fazla ayırmış olabileceğim geldi aklıma. Gereksiz yere masrafınızı arttırırdı söylediğim yöntem.

   Topraklama için geçen gün zaman bulamamıştım yazmaya. Diyelim ki akım korumalı priz vs. kullanmak istediniz. Eğer nötr ile toprak birbirine bağlı olursa bu sistemler çalışmıyor. Hatta birleşik hatta bağlı cihazlarınız herhangi bir yıldırım vs. anında anında bozuluyor. Burada en önemli husus insan sağlığı. Eğer nötr ile toprak bağlı olursa sistemde oluşan kaçaklar insanı öldürebilir. Çünkü nötr üstünden şebeke elektriği geçer ancak toprağın asıl amacı bir yerde kaçak olursa bunu iletmektir. Mesela kaçak akım rölesi de nötr üzerindeki değerlerle çalışır. Belirli bir milivoltun üstünde değer okursa atar. Küvet suyla dolu ve siz içindesiniz. Fark etmeden elektrikli alet içine düştü. Bu durumda kurtulma şansınız resmen yoktur (Standart sigortalar bu durumlarda genellikle devreye girmez veya geç girer) ancak devrede kaçak akım rölesi varsa daha siz bilinçsiz kalmadan bu sigorta devreye girer ve sizi kurtarır. Bazı durumlarda siz bilinçsiz kalırsınız ama sistem yine de ağır hasar almanızı engeller.

  • Emre @ebagcuvan

   @moshck Başka birini getirdim sözde usta arkadaş hiç metre hesabı yapmadan göz kararı ile 10.000 TL dedi bir an dedim ne oluyoruz eve trafomu kuruyoruz. Neyse başkasını getirdim oda aynı işte 3000 TL dedi ona okey verdim. Tüm odaları sigorta yapmak çok masraf yapmayacak çünkü mesafeler çok yakın altta paintte çizdiğim şekilde gibi bir iş yapılacak. Benim ekstra olarak işi usta yaparken nelere dikkat etmem lazım. Pazartesi günü doğalgaz döşenecek Salı çatı açılacak çarşamba günüde elektrikçi gelir. Şuan zaten 35 Bin TL harcandı saydık işe başlamadan maksismum 40 Bin TL de kalmasını istiyorum o yüzden bir çok işi ben yapıyorum ustalık vermemek adına. Minimum şekilde usta ile işi çözmem gerekiyor.

  • CKabil @moshck

   @ebagcuvan Kabloları biraz paylı bıraksınlar. Bağlantılar düzgün olsun. Sigortalar marka olsun (Siemens) gerisi çok sorun olmaz gibi geliyor. 10000TL baya uçuk bir fiyat bu iş için gerçekten. Buat denen bir olay var. Onu yapmasınlar özellikle (ki sizde oda bazlı sigorta takılacaksa yapmazlar diye düşünüyorum.). Buat olmamasının tek dezavantajı kablo metrajı artıyor ama güvenlik ve stabilite için önemli bence. Bu arada elektrik sayacı öncesi ve sonrasında ana hattı kesen büyük sigorta takılması gerekiyor.

   Doğalgaz hattı ile elektrik hattı mümkün olduğunca birbirinden uzak olsun. Elektrikli/gazlı ocak/fırın hiç fark etmez gaz alarmı için mutfak bölgesinde bir adet priz bulunmalı. Gaz alarmını prizden değil direk elektrik sistemine bağlı takmanız gerekiyor. Ayrıca doğalgaz hattı için gaz alarmından bir kablo alıp bu kabloyu doğalgaz sayacına götüreceksiniz. Binada veya mahalde gaz algılanırsa bu alarm devreye girip gazı kesiyor. Ocağın ve kombinin bulunduğu konumda cam veya kapı üzerinde doğal havalandırma boşluğu bulundurmalısınız (Şu camlarda olan yuvarlak havalandırma şeyleri). Doğalgazın açılması için bu şartları sağlamanız gerekli.

   Çatı için yalıtımı düzgün yapsınlar. Eğer shingle kullanılacaksa en üstten en alta doğru giderken her malzemeyi çatıya paralel yerleştirip ek yerlerinde çatının üst kısmına gelen malzemenin alt kısma gelen malzemeye göre üst katmanda olduğundan emin olun. Yalıtım için Cam yünü yerine taş yünü kullanın. Cam yünü kanserojen malzeme içermekte. Taş yünü fiyat olarak biraz daha pahalı ama sağlık için önemli.

   Bizim ev de çiziminizdeki gibi. Bütün odaların hatları sigortadan gidiyor. Sigorta içerisinde ana hat üzerinden oda bazlı olarak dağılım var. Herhangi bir noktada buat yapmadık. Böylece prizlerde herhangi bir atlama olmuyor (Şu prize bir şey takarken oluşan kıvılcım). Evde sadece bir prizde buat var (ki o da benim odamda ve hangisi olduğunu biliyorum). Bu priz ne takarsam takayım çat pat ses yapıyor. Buattan dolayı bu prizin nötr ve toprağı bir birine bağlı. Kısacası baya sıkıntılı bir priz 😀

   En son önerim de internet hattı için olacak. Data hattını ne olursa olsun yüksek gerilim (Trafodan gelen) veya alçak gerilim (220V) hattıyla aynı konumdan (üst üste) geçirmeyin. Aralarında mesafe olsun biraz. Eğer kablonuz kaliteliyse (cat7 vs gibi) daha az dikkat edebilirsiniz tabi ama ben gene de önermem. Dış ortamda telekom ekipleri hat bağlantısı yapacaksa kablo uçlarında boncuk konnektör kullanmalarını sağlayın. Ardından bu konnektör üzerine güzelce yalıtım yapın (siyah elektrik bandı yeterli oluyor.). Burada yapılan bağlantı hat değerlerini direkt olarak değiştiriyor!. Telekomdan gelen siyah data kablosuna boncukla bağlantı yapabilirsiniz. Araya dağıtıcı vs. koymaya gerek yok. Tabi evin müstakil olduğunu ve telefon hattında dağıtım yapılmayacağını düşünüyorum.

   Eve girmeden önce ilaçlama yapmayı düşünüyorsanız folidol denilen ilacı KULLANMAYIN. Zaten şuan tamamen yasak ülkemizde ama olurda bir şekilde elinize geçerse kullanmayın. Etkileri geçmeyen canlılara çok zararlı bir malzeme. Bunun zaman içerisinde adı değişti ve farklı bir isimle tekrar satıldı (İçerik tamamen aynı. Sadece adını değiştirdiler ama bu adı unuttum. Kimyasal bileşimden yola çıkarak bakabilirsiniz).

   Ekstra : Eğer ileriki süreçte böcek örümcek vs. uğraşmak istemiyorum derseniz boya içerisine katılabilen bir kimyasal var. Bununla boya yaptığınız zaman örümcek böcek uzun süre boyunca gelmiyor (bildiğim kadarıyla 10 sene falan). Fiyatını falan hiç bilmiyorum. Sadece mimar arkadaşımla konuşurken detaylarını incelemiştik.

   Benden bu kadar. Aklıma şuan için başka bir şey gelmedi 😀 Yanlışım varsa ve bilenler düzeltirse çok sevinirim. Ben de doğrularını veya detaylarını öğrenmek isterim.

Samsung Galaxy S3 model bir cihaz var logo ekranında kısır döngüye girdi açılmıyor nasıl bir çözüm üretiriz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OtoSeyir Aramızda oto yedek parça işi yapan var mı yada bilgisi olan Şaseden yedek parça sorgulama işini nasıl yapıyorsunuz uygulama mı yoksa araç üreticilerinin kendi uygulamaları mı nasıl oluyor ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

Sokak köpekleri için mama ihtiyacım var normal kemik ve yemek veriyoruz ancak yeterli gelmiyor. Daha tok tutması için mama ihtiyacım var 15kg olan mama lazım ne önerirsiniz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap