SanDisk Cruzer Spark 64GB USB 2.0 Flash Drive

Fazla bir şey yazmaya gerek yok aslında. Geçenlerde Amazon bahar indirimlerinde 37₺'ye almış olduğum bir USB 2.0 flaş disk. Testlerini paylaşıp mevzuyu kapatıyorum.

CrystalDiskMark yazılımındaki okuma hızlarını pratikte de görmeme rağmen malesef bu yazma hızı saniyede 10 MB'ı zor görüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tormentum - Dark Sorrow

Point&Click türünde, bulmaca-macera  türü bir oyun. Yaklaşık 9 ay önce Steam'den 8₺'ye satın almışım. Şu an 20₺ civarı, muhtemelen indirimlerde daha da düşer. Android ve IOS mağazalarında da mevcut. Çok kısa olsa da, denemek isteyenler için demosu bile var: hem Steam hem de diğer mağazalarda. Çizimler ve müzikler harika. Sadece bu yönüyle bile parasını amorti ediyor. Bulmacalar zor değil hatta yarısından sonra kolaylaşıyor. Baştan söyleyeyim benim gibi oynadıkça fark etmeyin. Oyundaki tercihler bir şeyleri değiştiriyor. Ve bundan daha çok hoşuma giden "tercihleri başka türlü yapsaydınız ne olurdu?"yu oyunun sonunda gösteriyor. Ben İngilizce oynadım ancak bir takım sitelerde Türkçe yama var sanırım. Kısacası Tormentum Dark Sorrow, 3-4 saat içinde bitirebileceğiniz atmosferik, hoş bir oyun.

https://store.steampowered.com/app/335000/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows ISO'larını doğrulama

Yeni Windows'un çıkışıyla birlikte yasal olarak Windows 7 ve daha yeni bir sürüme sahip olanların çoğu, Microsoft'un aracı ile Windows 10'a geçti. Sanıyorum ki benim gibi içi rahat etmeyen, temiz kurulum isteyen kullanıcılar, torrentten ISO çekmeyi tercih ettiler. Ama bu dosyanın temiz olduğu ne malum? Ya yükleyen kişi içine zararlı yazılım yerleştirmişse? İşte bunu anlamanın yolu SHA1 kodunu doğrulamaktan geçiyor. Peki nedir bu SHA1? Uzunca "Secure Hashing Algorithm" olarak anılan, tek yönlü bir şifreleme metodu olur kendileri. Yani teorik olarak kırılamaz bir şifreleme(ymiş, Çinliler kırdı diyenler var>>https://eksisozluk.com/sha1--411283 ). Bu şifreleme ile paketlenen ISO -içeriğin değiştirilip değiştirilmediği farketmeksizin- yeniden paketlendiyse bir daha asla aynı SHA1 kodunu alamıyor. Dolayısıyla indirdiğiniz dosya eğer MSDN sürümü olduğunu iddia ediyorsa, o dosyanın indirme sayfasının bulunduğu Microsoft sitesine gidin ve oradaki SHA1 kodu ile elinizdeki dosyanın SHA1 kodunun aynı olup olmadığına bakın. Ancak windows ortamında SHA1 kodunu görmeniz için şu yazılımı kurmanız gerek >>http://code.kliu.org/hashcheck/ . Kurulumun ardından dosyaya sağ tıklayıp, checksums sekmesine geliyoruz, progressin tamamlanmasını bekliyoruz ve SHA1 kodumuz kendini gösteriyor. Benim indirdiğim dosya en_windows_10_multiple_editions_x64_dvd_6846432.iso isimli bir dosya. Şuradaki adrese gidiyorum>> https://technet.microsoft.com/tr-tr/subscriptions/securedownloads/ ve aynı isimdeki dosyayı bulup SHA1'leri karşılaştırıyorum. Neyse ki kodlar aynı (bkz:görsel 2). İndirdiğim ISO dosyası, yükleyicinin de iddia ettiği ve dosya isminde yazdığı üzere gerçekten MSDN sürümü, yani Microsoft'un sitesinden çekilimiş, kısacası temiz 🙂 Ama dediğim gibi çekik gözlü kardeşlerimiz bu algoritmayı çözdü ve artık kırılabiliyor diyorlar. Bilemiyorum böyle bir durum olsa duymaz mıydık ve Microsoft gibi bir şirket kırılmış bir algoritmaya bel bağlar mıydı?
SHA1 konusunda kaynak:
http://bidb.itu.edu.tr/seyirdefteri/blog/2013/09/08/sha1-%C5%9Fifreleme-metodu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Burak Özyürek paylaştı.

Farming Simulator 2015

Merhaba Teknoseyir ailesi,
Bugün bende @burakozkes gibi steam yaz indirimleri başlamadan elimden geldiğince birkaç oyun inceleyeyim dedim ve işe farming simulatör 2015 ile başladım.

Profilimde farming simulatör 2013 incelemesini bulabilirsiniz. İki oyunun işleyişi genel olarak aynı olduğu için bu incelemede sadece fs 2013 ve 2015 arasındaki farklardan bahsedicem.

Öncelikle bizim için en büyük yenilik, oyuna Türkçe dil seçenegi eklenmiş. Örneğin ben fs 2013 oynarken dil yüzünden oldukça zorlanıyodum çünkü tarımla ilgili bilmediğim, kullanmadığım çok fazla kelime var. Yani fs daki İngilizce sıradan bir İngilizceden çok derinlemesine incelemeydi. Fs 2015 le birlikte artık böyle bir sorunum kalmadı.

Diğer bir konu, artık oyunda ağaç kesip satarak para kazanabilirsiniz. Oyun ilk yayınlandığında ağaç satmak neredeyse hile muamelesi görecek kadar çok para kazandırıyormuş fakat gelen güncellemelerle artık böyle bir durum söz konusu değil. o zamanlar oyun bende olmadığı için tecrübe edememiştim. Ormancılık yaparken ister kendi tarlanıza ağaç dikip satabilirsiniz isterseniz de çevredeki ağaçlara dadanabilirsiniz. O konuda bir kısıtlama getirilmemiş.

Diğer bir yenilik birçok firma ile anlaşılmış. Oyunda lisanslı bir hayli firma var. Bunların en önemlileri New Holland ve Man olsa gerek. New holland ve Man’ın dışında 45 tane daha lisanslı marka var.

Fizik konusunda da 2013 ün üstüne baya koyulmuş. Araç bayırlarda yavaşlıyor, yük arttıkça hızı düşüyor. Biçerdöverden römorka hasadı boşaltırken artık hasat römorka eşit şekilde dağılmıyor, nereye fazla dökerseniz orada birikiyor, ağaç kesme ekipmanının ayakları tren raylarına takılıyor vs bir sürü iyileştirme yapılmış, fakat hala trafikteki araçlar taş gibi. Araca çarpıyorsunuz siz bir tarafa uçuyorsunuz fakat çarptığınız araç taş gibi aynı yerinde duruyor. Artık 2013 deki gibi yol kenarındaki trafik levhaları da çile olmaktan çıkmış, traktöre takılıp kalmak yerine çarptığınız anda kırılıyorlar.

Diğer bir küçük yenilik ise artık araçlarımız kirleniyor ve temizlemeniz gerekiyor. Fakat temizlerken yıkama makinesini traktörün veya aletlerin bir yerine tutsanız dahi tamamı temizleniyor. Şimdilik bu kadarına şükür, inşallah onu da 2017 de düzeltirler 

Grafik konusunda ise çok bariz bir iyileştirmeler var. Gerek teker izleri, pulluk ve kültivatörlerin arkasından çıkan tozlar, araçların kirlenmesi ve temizlenmesi vs de bunu destekliyor.

Bir diğer konu ise yapay zeka 2013 e göre çok çok daha iyi olsa bile hala kötü. İşçiler birbirine takılıyor, tarla çevresinde ağaç, ev felan varsa onlara takılıyor ve öylece duruyorlar. Ama paranızı almaya devam ediyorlar Haliyle insanı kanser ediyorlar.

Fs 2015de de 2013 de olduğu gibi multiplayer oynayabiliyorsunuz ve oyun çok daha zevkli hale geliyor.İsterseniz siz kendi save’inizi arkadaşınıza açabilir birlikte oynayabilirsiniz istersenizde arkadaşınız kendi save’ini size açabilir. Biz özellikle @down ile birlikte oynadık ve baya eğlendik.

Genel olarak bakıldığında 2015 2013’e göre çok çok daha iyi. Giants software’ı bu konuda cidden tebrik etmek lazım çünkü 2013 ün üstüne çok bariz şekilde bir şeyler koymuşlar. Eğer bir nebze bile olsa çiftlik işlerine, tarıma merakınız varsa bu oyunu alın oynayın. Kesinlikle değer.

Oyunun fiyatına gelirsek 70 lira. Ben 46 lira gibi bir fiyata almıştım yanlış hatırlamıyorsam ama yaz indirimlerinde yine minimum 46 liraya inecektir diye tahmin ediyorum. Alıp oynayacak olanlara şimdiden hayırlı olsun 🙂

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere hoşcakalın 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

To the Moon

Öyle tahmin ediyorum ki bu oyun bir çok Teknoseyirci'nin kütüphanesinde bulunuyordur. Zira geçen hafta 1.87 Euro'ya satılan AllStars Bundle'ın içerisindeydi kendisi ve bu bundle yoğun ilgi gördü. Ben bu bundle'ı Tropico 4 ve Mount&Blade gibi oyunlar için almıştım. Yine de kütüphaneme eklediğim her oyuna bir şans verme hakkını saklı tutarım. Aslında bu oyuna o gözle bakmadım, yani iyi bir yapım olduğunu yorumlardan tahmin edebiliyordum. Ve yine tahmin ediyorum ki bir çok insan mağazadaki görsellere bakıp "Bu ne ya 20 sene öncesinin grafikleri kaldı mı böyle oyunlar :P" deyip es geçmiştir. Evet oyunun grafikleri bişey vaad etmiyor. Çünkü hikaye odaklı bir oyun. Aslında bu oyuna oyun gözüyle değil de, bir film gözüyle hatta kitap gözüyle bakmak gerektiği kanaatindeyim. Hatta oynarken çayınızı kahvenizi hazır edin.

Oyun, ölüm döşeğindeki bir amcamızın Ay'a gitme isteğini gerçekleştirmeye çalışan iki kişiyi konu alıyor. Lakin hikaye amcamız üzerinde dönüyor (oyundaki ismi Johnny). Bir takım teknolojik zımbırtılarla amcamızın anılarına şahit olup bu isteği doğrultusunda bilgiler almaya çalışıyoruz ki amcamız Ay'a gidebilsin. En azından öyle zannetsin. Oyunda yönettiğimiz iki kişi ise bir şirkette çalışan Dr. Watts ve Dr. Rosalene. Oyun boyunca bu iki arkadaşın sürtüşmesi insanın yüzünde tebessüm bırakıyor. Ama bu olurken, müzikleri acılı turşu yemişcesine insanın midesini ekşitip kalbini buruşturuyor. Oyunda konuşma sesleri yok, her şey yazı, bu da müziğe, dolayısıyla oyuna odaklanmanızı sağlıyor.

Oyunlardan grafik beklentisi olanlar oynamayabilir, zaten sıkılacaklardır. Ama, hikaye tabanlı oyunları sevenler mutlaka göz atmalı. Müzikler sizi dünyadan koparıp aya götürecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Steam FPS sayacı (FPS Counter) BETA

2 Ocak itibariyle, oyunlarda FPS'yi gösterme özelliği Steam tarafından beta olarak oyunculara sunulmuş durumda. Tabii ki sadece beta katılımına dahil olan kullanıcılar bu özelliği görebiliyor. Beta katılımını açmak için Steam arayüzü>ayarlar>hesap>beta katılımı sekmesinden değiştir butununa tıklamak yeterli. Böyle Steam'in beta güncellemelerini de dahil etmiş oluyorsunuz. Beta katılımını aktif ettikten sonra Steam'i kendini güncellemesi için yeniden başlatıyoruz ve bir oyun açıyoruz. Daha sonra shift+tab tuşu ile Steam'in pop-up arayüzünü açıyoruz ve alttaki ayarlara tıklıyoruz. Açılan pencereden oyun içi sekmesine tıklıyoruz. Son olarak "Show in-game frames/second (FPS)" seçeneğini aktif ediyoruz. Bu kadar. FPS göstergesinin rengi açık gri olduğu için beyaz bölgelerde kolay görülemiyor. Galiba ben bi süre daha Fraps kullanmaya devam edicem.
Edit: Gelen güncellemeyle fosforlu renk seçeneği geldi ve daha görülebilir durumda. Artık işe yarıyor ama fps oranının güncelleme sıklığı biraz daha arttırılmalı.
İyi oyunlar 🙂
#Steam #SteamFPScounter

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Just Cause(1) Çözünürlük Sorununu Giderme

Linkteki dosyayı indirip içindeki dosyaları oyunun kurulu olduğu klasörün içine atıyoruz. Örneğin; E:\SteamLibrary\SteamApps\common\Just Cause
Sonra, kopyaladığımız dosyaların arasından resolution.ini dosyasını not defteri ile açıp kendi çözünürlük ayarlarımızı giriyoruz.
Sorun çözüldü.
https://mega.co.nz/#!ZFZQCASJ!dMhO3wEWl6S6D48fgFWBFCFPm7xCECWN4lErHclrDqY
(alternatif)http://www.datafilehost.com/d/70b179de

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nova Launcher Prime

Merhaba arkadaşlar, yine bir incelemeyle daha karşınızdayım(Sanırsın yüzlerce inceleme yaptım 🙂 ). Öncelikle bu yazıda "Launcher" yerine "Başlatıcı" kelimesini kullanacağımı not olarak geçmek istiyorum.

Ücretsiz sürümde öne çıkan özellikler:
-Android L ve KK olmak üzere 2 adet simge teması ile geliyor. Başka simge temaları indirilebir mi, orası belirtilmemiş.
-Diğer başlatıcılardaki ikonları kendi içerisine ihraç(import) edebilme.
-Başlatıcı ayarlarını yedekleme(Telefonda herhangi bir yere dosya olarak yedekliyor).
-Hızlı ve akıcı arayüz.

Buraya daha pek çok özelliği yazmak isterdim ama zaten hemen her başlatıcıda olan özellikler. Yazıyı uzatmanın alemi yok.

Prime sürümü ayrıcalıkları:
-Her bir parmak jestine özel görev atama.
-Ugulama menüsünde simge gizleme.
-Okunmamış ileti sayacı(Eklenti indirmek gerekiyor, ama iş yapar).
-Daha fazla kaydırma efektleri.

Sonuç olarak Nova Launcher Prime, bir başlatıcıdan beklenen her şeyi verebiliyor(Evet biliyorum çok klişe oldu 🙂 ). Prime versiyonu için 9 TL vermeye değdi mi diye soracak olursanız bence değmedi. Parmak jestleri belki belki bir işe yarar dedim ama onlar da tırt çıktı. Ama uygulama gizleme özelliği belki işe yarayabilir 😉 Bence free versiyonu da gayet başarılı.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher&hl=tr

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Origin'deki oyunları Steam'e nasıl ekleriz?

Merhaba arkadaşlar, bu aralar sitede pek aktif olamıyorum kendimi unutturmamak için bir bilgilendirme yazısı yazayım dedim.
Bildiğiniz gibi Origin son 6-7 aydır bedava oyun dağıtıyor ve dağıttığı oyunlar genelde oynanabilir, hatta iyi oyunlar. Dolayısıyla kütüphaneye ekleyeyim dursun diye bir şey olmuyor. Ama Origin'le de muhatap olmak istemiyor insan. Tam ümidimi yitirdim derken Steam 'in aracı yetişiyor imdada. "Oyunlar>Steam Harici Bir Oyunu Kütüphaneme Ekle" diyerek oyunu kütüphanemize ekliyoruz bu kadar basit. Ama bir saniye, bir sorun var. Grid View(Tablo görünümü) 'ne tıklayınca oyunun kapak resmi yok, sadece 64x64 'lük bir ikon mevcut. Hemen oyunun kutucuğuna sağ tıklayıp "Özel resim ekle" diyoruz. Aaa? orijinalinden bi farkı yok gibi...E zaten orijinal 🙂
Not:Eklediğiniz resmin en boy oranı uygun değilse yanlar boş kalabilir. Yine de ben uğraşamam diyenler için en çok oynanan oyunların(Battlefield 3 ve Dead Space) ve şu an ki ücretsiz oyun olan Dragon Age:Origins 'in resimlerinı upload ettim.

!!! EMEĞE RESPECT !!!

#steam

Resimler:
Battlefield 3:http://www.mediafire.com/view/qqc13o052vwy194/battlefield-3-wallpaper-01-700x525.jpg
Dead Space: http://www.mediafire.com/view/jceu1hcfxdjhp77/2862860-dead_space_wallpaper_.jpg
Dragon Age: https://www.mediafire.com/?8n4emm8y6mv2wls

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

G2A.com

Merhaba arkadaşlar. Siteyi duymayanlar başta ne sitesi olduğunu kestiremeyebilir. Açıklayayım: bu site oyun keylerinin ya da giftlerinin sizin bizim gibi insanlar tarafından satıldığı bir site. Bir çok oyun normal fiyatının çok çok altında bulunabiliyor. Sitede Origin, Steam, Xbox, PSN, Apple, Gameforge, Battlenet, Uplay ve Dasura platformlarına ait oyunlar alınıp, satılabiliyor. Sitedeki sitedeki oyunlar insanlar tarafından satıldığı için tabi akla hemen güvenlik geliyor. Güvenlik konusu G2A Shield adlı bir sistemle çözülmüş. Ancak bu sistem kullanılmak istendiğinde oyun başına 1.3 dolar alınıyor. Şimdiye kadar bu siteden yaklaşık 15 defa alışveriş yaptım, hiç bir zaman G2A Shield sistemini kullanmadım. Onun yerine, ratingi %100 olan satıcıları tercih ettim(yani tüm alışverişlerden olumlu dönüş almış olan satıcıları) ve hiç bir sorun yaşamadım.
Bu incelemeyi yine alışveriş yaptığım bir gün yazmaya karar verdim. Yaptığım incelemenin sonucu ekteki resimlerde...
Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.
#G2A #oyunindirimleri #oyun #Steam

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 21
 • Alper P. @alperjk

  ben bu siteden alışveriş yapamıyorum 🙁 windows 8.1 için global serial alıcaktım paypal ile ödeme yaptım key i almadan kıllandım şimdi bu bizde çalışmaz filan diye paypaldan geri ödeme için bildirim açtım daha sonra yaptığım araştırmalar sonucu kullanabileceğimi öğrendim ve açmış olduğum bildirimi kapattım fakat siparişim hala beklemede görünüyodu uzun zuzun konuştuktan sonra iptal talebi açıldığı için sistem siparişi otomatik olarak iptal etmiş ve geri ödeme yapacakmış paypal üzerinden geri ödeme göründü ama kart’a 7 iş günü içerisinde işleniyo.

  fakat şöyle bir sorunumda oldu ki ben bu iptal işleminden sonra yeni serial almak istedim ve sistem otomatik olarak benim siparişlerimi iptal edip geri ödeme yaptı müşteri hizmetleriyle ne kadar görüşme yaparsam yapayım bir sonuca bağlayamadılar

  siteden birşey alacakalra tavsiye ürün alıcaksanız alın geçin sakın iptal etmeyin uğraşırsınız benim gibi 🙂

 • ByKorkak @bykorkak

  Merhaba Arkadaşlar,
  Bu Gün (23.1.2015) G2a'dan Far Cry 3 ' ü Satın Aldım.
  G2a'dan 2 Tane Daha Oyun Aldım Aldığım Oyunların Keyleri Geldi.
  (Far Cry 3 Hariç)
  Aynen Altta Gösterdiği Gibi Bir Şey Geldi Oyunun Key'ini Alabilmem İçin Ne Yapmam Gerekiyor
  Lütfen Yardım Edin ...

 • HsnHmrc @hsnhmrc

  Merhabalar ben g2a den doom almayi dusunuyorum, steam oyunlari bolumunden. Ayni oyunu mu veriyor uzerine baska birsey yapmamiz gerekmiyor dimi ?? oyunu g2a dan alip steam den indirecegiz bu kadar mi yani 😄beni fiyatinin normalden dusuk olmasi biraz tedirgin ettide afedersiniz oha dedim resmen 🙂