Mp3 Dosyalarını Import Şeklinde Spotify'a Aktarma

Spotify'ın her yıl sonu en çok dinlenen sanatçıları ve türü yayınladıktan sonra fark ettim ki hesabım tam bir kültür karmaşası😄. En çok dinlediğim ve sevdiğim genre olan dubstep şarkılarını Spotify'da keşfettikten sonra mp3 bulup klasik yöntemle dinliyordum. Diğer türdeki, Türkçe Rap ne bileyim çeşitli diğer dillerden şarkıları da Spotify'da tutuyordum. Sanırım öneri algoritması da bu yüzden cortladı. Ben de mp3 bulundurayım ama listeyi komple Spotify'a aktarayım oradan dinlemeye devam edeyim, böylece algoritmaya da katkısı olur diye düşündüm ve yaklaşık 800 şarkıyı Spotify'a nasıl aktarırım diye Google'lamaya başladım. Yapmaya çalıştığım şey mp3 dosyalarını Spotify'da çalmak değildi. O özellik de var yani diskinizdeki müzik dosyalarını da çalabiliyor. Ancak benim istediğim, mp3 isminde bakarak şarkıyı Spotiy'da bulup çalma listesine aklemesi ve bunu toplu bir şekilde yapmasıydı. Bunu çok güzel yapan Tune My music isimly bir Web sitesi keşfettim. Site servisler arasında playlistleri kopyalamayı sağlayan bir sistem. Spotify, Apple Music, Youtube Music, Tidal ve daha bir sürü servis destekleniyor. Ayrıca -bizim işimize asıl yarayacak olan- şarkı isimlerinin yer aldığı düz bir .txt dosyasından ya da .m3u formatlı bir playlist dosyasından bahsi geçen servislerde şarkıları bulup playlist oluşturabiliyor. Ben bunu kullanarak mp3'lerimi nasıl aktardığımı gösteriyorum. Ben sadece mp3'lerimi aktarmayı göstereceğim ancak siz başka bir platformu kullanmak isterseniz ya da iki servis arasında aktarım yapmak isterseniz prosedür aynıdır diye tahmin ediyorum.

⚠ Uyarı: Kullanılmakta olan site üçüncü parti bir sitedir, Spotify veya şahsımla alakası yoktur. Doğacak sorunlardan bu metnin yazarı veya Spotify sorumlu tutulamaz.

Sitemiz bu: tunemymusic.com

1. Öncelikle playlist dosyamızı oluşturuyoruz

Bunun için Aimp kullandım ve her media oynatıcıda bu özelliğin olduğunu düşünüyorum. Windows'la gelen media oynatıcıda da var hatta. Klasörümüzü Aimp'e sürükleyip bıraktıktan sonra çalma listesinin ismine sağ tıklayıp "Save Playlist"e tıklıyoruz ve dosyamızı .m3u dosyamızı diskimize kaydediyoruz.

2. Web Sitemizden servisler kısmından "upload file" diyoruz

Biz çalma listesi dosyasından aktarım yapacağımız için servisi sonra seçeceğiz.

3. Dosyamızı yüklüyoruz

.m3u dosyanızı ya da varsa şarkı isimlerinin olduğu düz text dosyasını yüklüyoruz.

4. Aktaracağımız servisi seçiyoruz
5. "Start moving my music" düğmesine basıyoruz

Şarkı adedine bağlı olarak -800 şarkıda 10 dakika sürmedi- bir kaç dakikada süreç tamamlanmış oluyor. Şarkıları, sizin verdiğiniz isimde bir çalma listesine aktarıyor. Ancak benim denememde yaklaşık 100 şarkıyı aktarmadı. Türkçe karakterli parçalar sıkıntı yaptı diyeceğim ancak öyle şarkılar çok azdı zaten.Muhtemelen Spotify'da bulunmayan şarkılardı onlar. Bazen de tamamen alakasız şarkılarıi ya da remix versiyonlarını eklediği olmuş. Örneğin ekran görüntüsündeki "No Letting Go" isimli şarkının benimle alakası yok. 🙂

6. Hesabımızdan erişimi kaldırıyoruz

İşimiz bitti ancak son olarak Spotify hesabımıza tarayıcıdan giriş yaparak uygulamalar kısmından hesabın erişimini kaldırıyoruz. Başta da uyardığım üzere üçüncü parti servisler, ne olur ne olmaz yani. 🙂

Tamamdır!

Kusursuz bir aktarma oldu diyemem ama en azından işin 7/8'ini otomatize etmiş olduk. Buraya kadar okuduysanız zaman ayırdığınız için teşekkür ederim umarım anlaşılır bir şekilde anlatabilmiş ve yardımcı olabilmişimdir. 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap

asdaf dedim

asdaf dedim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Space Engine

Space Engine, Rus astronom Viladimir Romanyuk tarafından C++ dilinde geliştirilen, görüp görebileceğiniz en iyi ücretsiz uzay simülasyon yazılımlarından biridir. Türkçe de dahil 16 dile destek sunuyor ve şuan beta sürecinde. Yazılımda uzay gemileriyle ya da free camera ile ister otopilot ister manuel olarak seyahat edebiliyorsunuz. Hatta -bence en önemli özelliği- gezegenlerin yüzeyine kadar yaklaşabiliyorsunuz, kaldı ki gezegenlerin yüzeyleri safi kaplamadan ibaret değil, yükseltileri dahi eklemekle uğraşmışlar. Ayrıca gezegenlerin yüksek çözünürlüklü kaplamalarını ekleyebiliyorsunuz ki bu kaplamaların çözünürlüğü bazı gezegenler için 128K'ya kadar çıkabiliyor. Bu yüzden sabit diskinizin hızının yeterli olması gerekiyor. Çünkü kaplamaların toplam boyutu 37 GB. Bu yüzden AKK derdinin olmadığı şu günlerde aradan çıkarmanızı öneriririm. Neyse ki indirirken istediğiniz gezegeni seçebiliyorsunuz, hepsini indirmeniz şart değil. Eğer SSD'niz yoksa, HD kaplamalar olmadan dahi takılmalar yaşayabilirsiniz. Bu kaplamalarla birlikte ekran kartınıza daha fazla iş düştüğünü söylememe gerek yok sanırım.Yazılım şu an için Steam'de yok ancak eklenmesi için Greenlight'da yeşil ışık yakılmış bile. Detaylı bir inceleme yazmak isterdim ama neticede ücretsiz bir yazılım olduğu için indirip görebilirsiniz nasıl bir yazılım olduğunu. Yine de kullanma klavuzu mahiyetinde bişeyler yazmak istiyorum. Programın ilk açılışı biraz uzun sürüyor (bir kaç dakika civarında). F3 tuşuna basarak arama kutusunu açıp istediğiniz gök cismine tıklayın ve enter tuşu ile gezegene gidin. Cisme etrafında hareket etmek için klasik WASD kombinasyonunu kullanıyoruz. W ve S ile yakınlaşıp uzaklaşıyor, A ve D ile sağa ve sola hareket edebiliyorsunuz. Fare tekerleğini döndürerek de velocity yani hız ile oynayarak hareket hızınızı belirleyebilirsiniz. Cismin etrafında dönmek için ise fareyi sağ tuşa basılı şekilde hareket ettiriyoruz. Cisme sağ tıklayıp Land on Scape dediğimizde cismin yüzeyine iniyoruz. Yüzeydeyken numpad'den 0 ve 1 tuşları ile kamerayı aşağı ve yukarı taşıyabiliyoruz. Ayrıntılı kullanım klavuzuna sitesinden ulaşabilirsiniz.
Download
Sistem gereksinimleri(minimum):
Çift çekirdekli 2Ghz işlemci
1GB RAM
1GB Bellekli Ekran Kartı
Windows XP işletim sistemi

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biyoloji'de Bioshock Esintisi: Rapturella Ryani

Almanya'daki Tübingen Üniversitesi'nden Biyolog Rodriges Salvador, yeni bulduğu bir deniz salyangozuna "Repturella Ryani" ismini vermiş. Öncelikle şunu söyleyeyim canlıların bilimsel isimleri sırayla tür ve cins isimleri olmak üzere iki isimden oluşur. Burada da, tür ismi olan Repturella, Bioshock serisinin ilk iki oyunun geçtiği sualtı şehrinin ismi olan "Rapture"dan geliyor. Cins ismi olan Ryani ise bu şehrin kurucusu olan Andrew Ryan'a ithafen verilmiş. Yeni keşfedilen deniz salyangozuna bu ismin verilmesinin nedeni ise bu oyunların geçtiği Rapture şehrinin bulunduğu yerde yani Atlantik Okyanusu'nda bulunmuş olması. Kaşifin bu ismi vermesindeki bir başka sebebin ise Bioshock evreninde deniz salyangozlarından Adam isimli bir maddenin çıkarılarak kök hücreler elde dilmesinde ve bu hücrelerin hastalıkların tedavisinde ve insanlara yeni özellikler kazanmada faydalanılması olduğunu düşünüyorum. Aşağıdaki görselde ise keşfedilen canlının gerçek fotoğrafının yanında, taramalı elektron mikrografı görülebiliyor.

Kaynak: Bioshock resmi Facebook sayfası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap