Selamlar, iki ürünü de kullanıyorum. Almak isteyen veya soruları olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Xiaomi 10000 mAh PD 10W Kablosuz Taşınabilir Hızlı Şarj Cihazı - Qi Power Delivery Powerbank

Samsung Kablosuz Hızlı Şarj Aleti (Gümüş) EB-U1200CSEGWW

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Caran D'Ache 888 Infinite Mekanik Kurşun Kalem İncelemesi

Herkese selamlar. Bu yazımda geçen hafta TeknoSeyir sosyalde resmini paylaşarak minik bir infial yarattığım Caran D'Ache 888 Infinite mekanik kurşun kalemi inceleyeceğim. 🙂

Caran D'Ache çok uzun bir süredir hem ilginç tarihi hem de ürettiği inanılmaz güzel kalemleriyle dikkatimi çeken bir üreticiydi. 844 mekanik kurşun kalemini almak üzere internette fiyat araştırması yaparken 888 Infinite modeline denk gelmiştim. Farklı olmaktan çok uzak tasarımı ve plastik gövdesi ile acaba yanlış ürünün fotoğrafını mı koydular diye düşünmeme sebep olan bir kalemdi. Yine de denemeyi çok istiyordum ve dayanamayıp hepsiburada'dan 35 liraya sipariş verdim. Caran D'Ache'ın ne kadar pahalı ürünler yaptığını bildiğim için beklentilerimi çok düşük tuttum; en kötü ihtimal kırmızı rengiyle kalemliğimi renklendirir diye düşündüm. Ancak kalemi elime aldığım anda ne düşüneceğimi bilemedim. İlk hissettiğim şey ağırlıktı. Hatta ben mi abartıyorum diyerek kalemi iş arkadaşıma uzattım (ki kendisi de geniş bir koleksiyona sahip bir kalemsever) ve kendisinin ilk tepkisi affedersiniz 'oha' oldu. 😀 Kalemin görünüşünden beklenmeyen tok bir hissi var. Bunun bir sebebi olmalı diyerek kalemi daha detaylı incelediğimde gövdede kullanılan plastiğin çok sert ve kalın olduğunu; bunun dışındaki neredeyse tüm aksanların da metal olduğunu fark ettim. Kullanılan plastiğin kalitesini ve sertliğini İsviçre çakılarında kullanılan sert plastik ile açıklarsam sanırım kafanızda bir şeyler canlandırabilirim.

Plastik gövde üst kısımlarda silindirik iken cep klipsinin olduğu hizadan itibaren kalemin ucuna kadar hekzagonal bir yapıya dönüyor. Ergonomi ve görünüş olarak kalemin kullanım deneyimine verdiği katkı göz ardı edilemeyecek düzeyde; çok yerinde bir tasarım tercihi olduğunu düşünüyorum.

Kalemin en uç kısmı ise bir kalemde görebileceğiniz en kalın metallerden birinden oluşuyor. Kalemin ağırlığının hatırı sayılır bir kısmı bu parçadan geliyor kuşkusuz ve kalemin ağırlık merkezini dengelediği için yazım konforuna da katkısı büyük.

Yukarıdaki resimde bir detay daha gözünüze çarpmıştır. 35 liralık bu kalemde bazı 150 liralık kalemlerde bile göremediğimiz mekanizma koruması var. Tamamen metal olan mekanizma ince saydam bir plastikle kapatılmış. Aslında bu kalem için bu olması gereken bir özellik olarak değerlendirilebilir çünkü kalem resimde gördüğünüz kadar sökülebiliyor ancak. Uç sıkışması gibi bir durumda mekanizmayı tamamen ortaya çıkarıp sorunu gidermek mümkün olmadığı için (aslında mümkün ama çok uğraştırıcı) mekanizma koruma altına alınmış. Kalemin uç tutucu çubuğu (sleeve) konik geometrisiyle yamulmayı engelleyen bir yapıda; yani yere düşürdüğünüzde kolay kolay yamulmaz.

Kalemin başlık ve uç doldurma kısımları da metal. Silgi uzunluğu ortalamanın üzerinde ancak iğne yok.

Yazma deneyimi gayet iyi. Ele güzel oturuyor, ağırlığı ve ağırlık merkezi dengeli, mekanizması yumuşak, grip kısmı çok yüksek değil ve kaymıyor. Uç çıkarırken Parker Jotter'da olduğu gibi sleeve kısmı biraz daha dışarıya çıkıyor, tekrar geri giriyor. Bilinçli mi yapılmış, eğer bilinçli yapılmışsa neden yapılmış bilmiyorum. Jotter'da da sevmezdim bu durumu, bu kalemde de sevmedim. Kalemin kötü olan bir yanı da cep klipsi. Gövdeyle bitişik, plastik ve biraz gevşek.

Kalemin görünüşünün öyle ahım şahım olmadığının farkındayım. Ama sadeliğinde kendine has bir çekicilik var. Zaten sade kalemleri oldum olası çok sevmişimdir. Mesela bana göre dünyanın tartışmasız en güzel kalemi:

Sonuç olarak ben bu kalemi çok sevdim. Hatta elime ulaştığı günden beri çantamda taşıyorum, kalemliğe koymak istemedim. EDC (everyday carry) dedikleri şey bu kalem oldu benim için. Fiyatına göre sunduğu özellikler ve kalite ise bence müthiş.

Başka incelemelerde görüşmek üzere...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlginç bir olay
Sagopa Kajmer'in Ateşten Gömlek(2009) şarkısının giriş kısmı https://www.youtube.com/watch?v=MS2Ux1Jog0Q

Nancy Ajram'ın Min Dally Nseek(2008) şakısından alınmış https://youtu.be/BM6lBvczwkQ

O da Aşkın Nur Yengi'nin Kader Utansın(1997) şarkısına acayip benziyor https://youtu.be/lfTZOmwT0lQ 😀
#BirazMüzik

Sagopa Kajmer Ateşten Gömlek

Sagopa KAJMER ATEŞTEN GÖMLEK by cimbomlu06
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

#TozluRaflar #retro #beta #unseen64 #preservation
İptal edilen, final sürümünden farklı olan, beta'da kalan oyunları listeleyen bir site. Oyunlarla ilgili açıklamalar, fragmanlar, artworkler, yıllar sonra geliştiricilerle yapılan röportajlar var.
Mesela PSP için TES: Oblivion iptal edilmiş: https://www.unseen64.net/2009/09/12/the-elder-scrolls-travels-oblivion-psp-cancelled/ (Bu oyun için demo ISO'ları internette bulunabiliyor.)
https://www.unseen64.net

Unseen64: Beta & Cancelled Videogames

Unseen 64 is an archive to preserve info, screens and videos for beta and cancelled videogames, that were changed during development or never released.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kafa dağıtmalık animasyon film önerebilecek var mı? En azından birkaç saatliğine dünyadan kopmak istiyorum. Ice Age tarzında bir şeyler olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 26
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Zibilyon tane istasyon, kayıt yapma özelliği, favoriler, temalar...
RadioSure
http://www.radiosure.com/downloadz/

BeğenFavori PaylaşYorum yap