Can reis sana bir soru sormam gerekiyor. Gerekli bilgiyi bulamadım, bilene danışayım dedim.

Tork konvertörü kilitlenince bile yağ hala içeride yukarı aşağı geziyor. Bu hem gereksiz ısınma hem de verim kaybı demek değil mi? Pompa ve türbin aynı hızda dönse bile içeride belli bir yağ basıncı olduğundan ister istemez akış devam edecektir diye düşünüyorum. Peki bunu engellemek için bir şey yapıyorlar mı? Yağ basıncını düşürmek gibi mesela.

Veya yanılıyorum da yağ kilitlenmeden sonra hareket etmiyor mu? @can

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Demoksil @demoksil

  Bu şekilde motor yakan ambulanslar gördüm. Motor gücü düşük ambulanslara altına beton hasır üstüne bir sürü teknik cihaz yüklüyorlar. Birde motor gücünün rölanti de bile zorlandığı altarnetörler takılıyor. Sonra yağ pompası arıza veriyor ve motor infilak edene kadar tam güçte takılı kalıyor. Tabi ki de deneyimsiz şoförler kontağı kapatıyorlar fakat yağ tamamen motordan boşalmadan motor durmuyor. Bunun olmasını engellemek için böyle bir durumda en olabilen yöntem rölanti de ki motoru 2-3. vitese alıp stop ettirmek.

 • Agah @agah

  şanzıman kilitlendikten sonra yağın bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, en fazla ağrılığı kadar bir etkisi olur, o da zaten şanzıman yüksek hızlarda kitlendiği için merkezkaç kuvveti ile bir çeşit volan görevi görür ve atalet sağlar.

  • Berkcan GÜL @brkcngul

   Ağırlığı kadar etkisi olması için içerideki kanatların/bıçakların düz olması lazım böylece yağın ilerletilmeye zorlanmaması lazım. İçeride basınçlı yağ var ve kilitlenince birlikte dönen iki taraf var. Yüksek hızlarda çok daha hızlı döndükleri de oluyor ve yağın hareket etmemesi viskoz direnç oluşturmaması bana düşük ihtimal geliyor.

  • Agah @agah

   @brkcngul benim tahminim yağın oluşturduğu tazyikin sebebi iki taraftaki panallerin arasındaki hız farkıdır. iki tarafın hızı eşitlenince yağ onlarla birlikte kolayca dönecektir, hele hele tork konventörü kilitlenince yağ iyice boşa düşecektir. zaten eğer kilitlenmeden sonra yağ performans düşmesine sebep olsa retarderlerdeki gibi bir sistemle yağın fazlasını sistemden çekip sistemi rahatlatırlardı.

  • Berkcan GÜL @brkcngul

   @agah İşte dediğim gibi kanatlar düz olsa veya yağın merkez ve dış olmak üzere yön değiştirdiği iki yer olmasa bu doğru olabilirdi. Ama yağ aşağıda farklı bir yöne yukarıda farklı bir yöne ilerlemeye zorlanıyor. Yani devirdaim yaptırılıyor. Dıştaki kanatlar içeri içerideki kanatlar dışarı yönlendiriyor. Hareket devam ettikçe yağ yön değişimlerine de devam edecek. Hep beraber dönmelerine bundan dolayı imkan veremedim. Sonuçta düşük basınçlı da olsa içeride yağ dolaşımı devam eder. Kilitlenme mekanizması bildiğimiz baskı balata zaten. Kilitlenme verimsizliği bir nebze giderse de aslında viskoz kavrama hala devam ediyor. Ben de buna anlam veremiyorum. Günümüz teknolojisinde ya böyle bir şey olmadığına inanmam lazım varsa da bunun çözümsüz olduğuna inandırılmam lazım 🙂

  • Berkcan GÜL @brkcngul

   @agah Bir de vites değişim hızı baskısı var. Bugün ZF8HP 200ms de vites değiştiriyor. Konvertör faal durumda olmadıkça vites değişimi olamaz. En zorlayıcı faktör bu sanırım. Yinede bunun bile bir şekilde aşılabileceğini düşünüyorum. Hiç olmazsa iki tarafın da göbeğine plaka benzeri açılıp kapanabilen bir valf koyulsa yağ akışı durur ve o zaman dediğin gibi sadece yağın kütlesi kalır. Benimkisi sadece görüş. Bana güzelce açıklama yapabilecek bir uzman arıyorum. O da gelmedi 🙂 @can

Teknoseyir ödeme sistemi bana haber vermeden bilgim dışında aboneliğimi indirimli yenilemiş! Belki ben indirimsiz yenilemek isteyecektim? Bu uyanıklığın farkında olun arkadaşlar.. @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Donanımhaber'de TS Plus Kullanıcıları Kulübü diye bir konu açtım. Link paylaşmak TS yasalarına uygun mudur bilmem. O konuda aydınlatırsanız paylaşırım. DH'de de hesabı olanlar olarak orada da yerimizi alırsak diğer insanlar hem bura hakkında farkındalık sahibi olurlar hem de ikilemde olanları çekeriz. Biraz da plus rüzgarını biz de estirmiş oluruz. Şuanda teknoloji basınının gündemi TS Plus.

Ekleme, Link serbestmiş sanırım: https://forum.donanimhaber.com/teknoseyir-plus-kullananlar-kulubu--132501742

TeknoSeyir Plus Kullananlar Kulübü » Sayfa 1 - 1

Kural dışı olacağını sanmıyorum çünkü TS ile DH ortak yayınlar yapıyorlar ve beraber işleri hakkında konuşuyorlar. Yayınlarda da Mesut Çevik oldukça s
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Plus denemesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap