#TeknoYardım

Arkadaşlar, Görev Yöneticisinde çalışan uygulamaları tek tek toplasam 500mb etmez ama 12gb ram'i olan notebook bellek kullanımı %50.. İşletim sistemi 64bit kurulu. Sizce bu neden olur? (Bios güncel değil)

Edit: Bilgisayarın özelliklerinden baktığımda bellek 12gb, görev göneticisinin Performans sekmesinde 3,9 GB görünüyor. Ve bellek kullanımı %50
Edit2: Donanıma ayrılmış bellek: 8.1GB (bu nedir yahu?)
Edit3: Biosu nihayet güncelleyebildim. Bu sefer de direk 4gb olarak görüyor laptop.. Biraz daha kurcalayım açıcam içini. Belki de bilgisayarcının üçkağıtçılığıdır, 4gb'ı 12gb göstermiştir.
Edit4: Laptopu açtım, 6gb fiziksel ram var. (4+2) Bilgisayar 6gb'ı görmüyor. Sadece 4gb görüyor. Şuan ona uğraşıyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Arkadaşlar Laptop'a ssd alıp taktım. Usb'den Win10 yüklemeye çalışıyorum. Laptop usb'den başlatmıyor. Fotoğraftaki bios'da flsh bellek yok. Ne yapmalıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Arkadaşlar Hp 4530s'e ssd alıp taktım. "hard disk 3f0" hatası alıyorum. Hatanın çözümü için izlediğim videolardaki bios ile benimki farklı. Hp saçma sapan bir bios yazılımı yüklemiş ve bu biostan videoda gösterilenlerin hiçbirini yapamıyorum.

Şu aptal bios yerine anakart üreticisinin orjinal bios'una geçebilmemin bir yolu var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • SonkaBonka @sonkabonka

  Aşağıdaki adrese ürünün seri numarasını girip, sizde yüklü olan bios sürümüyle son yayınlanan sürümü karşılaştırın.
  https://support.hp.com/tr-tr/drivers/laptops

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka Seri numaramı giriyorum ve bir işletim sistemi bulunamadı diyor. Bios ile ilgili herhangi bir buton göremedim.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Aynı sayfa altında "işletim sistemini değiştir" şeklinde bir bağlantı olması gerekiyor. Oradan mümkün olan en yüksek işletim sistemini seçtikten sonra seçenekler aktif olacak.

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka seri numaramı yazdıktan sonra bana gelen ekranı ekledim. Bir de bios versiyonumun fotoğrafını bios'tan çektim. Sonraki mesajıma yükledim.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   İşletim sistemini manuel olarak seçin. (varsa Win 8.1 olabilir.)

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Kontrol ettim, sizin bios sürümü tam 7 sene eski. Son bios tarihi 2018.
   Link : https://whp-aus2.cold.extweb.hp.com/pub/softpaq/sp85501-86000/sp85527.exe

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka söylediklerinizi yaparak .exe olarak güncel bir bios indirip flash belleğe attım. Benim bios 2011 tarihli, indirdiğim bios 2018. Bu .exe ile bios update mi yapmamı önerirsiniz?

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Bu .exe dosyasını yalnızca işletim sistemi altından kullanabilirsiniz. Bios altında güncellemeyle ilgili bir bölüm varsa, bu .exe dosyasının içinden .rom dosyasını çıkarmanız gerekiyor. Dosyayı çalıştırdığınızda zaten dosyaları ayrı bir klasöre çıkartıyor. Bios altında güncellemeyle ilgili bir seçenek yoksa MS-Dos altından güncelleme yapmanız gerekli ama bu biraz meşakkatli bir işlem. Daha önce bios güncellemeyle ilgili tecrübeniz yoksa yardım almanızı öneririm. Cihazı güncelleyeceğim derken komple bozabilirsiniz.

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka daha önce bios güncellemeleri yaptım ama arayüzleri kolaydı ve bilgisayarlarda işletim sistemi yüklüydü. Bunda ms-dos bile yok sıfır ssd. Windows kurma mantığı gibi biosun iso'sunu alsam?

   Bir işin garip tarafı bu bilgisayara flash bellekten win10 kurmaya çalışıyorum. Çok kez format yiyip windows kuruldu. Durduk yere şimdi neden flash bellekten açmıyor anlamış değilim..

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Maalesef o şekilde olmuyor güncelleme. Bios altında güncelleme seçeneği yoksa, başka bir bilgisayardan MS-Dos / FreeDos önyükleme usb'si oluşturup (rufus altında bu seçenek mevcut) gerekli dosyaları usb'nin ana dizinine atıp komut satırından cihazı güncelleyebilirsiniz.

   Format atamıyorsanız, flash belleğinizin bozulmuş olma ihtimalini de göz önünde bulundurun bence.

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka .exe'yi diğer bilgisayarımda çalıştırdığımda kurulum ekranında "başka bir bilgisayar için hazırla" kısmından flash belleğe dosyalara attı. Bios'ta update kısmı var ve flash belleği takıp yeniden başlattığımda update ekranı geliyor. Ancak update başarısız oldu diyor.

   Hp sitesinden bios update kısmını incelediğimde ( https://support.hp.com/tr-tr/document/c01736646 ), bana gösterilen aşamalardan;

   3. Adım: BIOS'u güncelleştirin,
   2- Donanım Tanılama UEFI menüsünü açmak için F2 tuşuna basın.

   Tam bu kısımda F2' ye bastığımda System Diagnostics adında hdd'yi, ram'i falan test eden bir pencere geliyor. Hp sitesindeki pencere ise bundan farklı.

   Bendeki bios illet bir şey ya, herkes çözmüş ama benim biosla değil.. Deli oldum gece gece kaç saattir uğraşıyorum..

 • Erturk @erturk

  @sonkabonka Eski diski olduğu gibi ssd'ye klonlasam o zaman görür mü acaba?

  • SonkaBonka @sonkabonka

   Normal şartlarda evet, görmesi lazım. Bios tarafında herhangi bir kısıtlama olabilir (donanıma özel kilit). Denemeden bilemezsiniz.

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka Önceden rufus ile hazırladığım flash belleği silip Windows'un kendi hazırlayıcısı ile flash'ı yeniden hazırladım. Şuan flash belleği gördü ve kurulum başladı. Sanırım en başta söylediğiniz gibi UEFI uyuşmazlığı vardı. Flash'ı UEFI olarak hazırladığımı hatırladım. Ayrıca 4. nesil intelden öncekiler UEFI desteklemiyormuş, benimki 2. nesil.

   Windows UEFI mi değil mi sormadan iso hazırladı. Demekki şuan ikisiyle de uyumlu bir kurulum dosyası hazırlamışlar

   Yardımların için teşekkürler.

   Bios hala eski ama artık uğraşamayacağım galiba.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Rica ederim. Biosu windows altından güncelleyebilirsiniz.

#TeknoYardım

Babamın laptop'u arızalandı. Getir bakayım dedim ve sorun diskte gibi.

Bu hata onarılabilir mi?
Verileri kurtarabilir miyim?
Ne önerirsiniz?

Diğer diskler benim bilgisayarın. Arızalı disk babama ait.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 27
 • Cemre Bayrak @flagbearer

  içindekileri alabiliyorsanız hemen bir yere yedekleyin o disk ölmüş 700 küsür tane bad sector var .her an gidebilir. yeni bir ssd alıp takın laptop a 250 yada 500 gb artık bütçeniz hangisine el veriyor ise

 • Erturk @erturk

  Yıllar önce (win95&98) ne tip bir hata olduğunu açık açık gösterirdi. Düzeltilebilenleri düzeltir, fiziksel arızaları da ayrıca söylerdi. Şöyle düzgün bir program bulamadım.

  • Orcun @orcun

   Aslında düzeltebilecek program var, ama bad olmuş sektörleri gizliyor. HDD Regenerator programı o işe yarıyor ama işte yaramayadabilir. 🙁

  • Erturk @erturk

   @orcun Onu Nejdat Delioğlu'ndan izledim az önce. Sorunu yazılımla hallettiğinden formatla birlikte eski haline dönüyormuş. Benim kafamı karıştıran şey önceden iki tip bad sector vardı. Bunlar fiziksel ve yazılımsal hata olarak geçerdi. Bendeki programın bulduğunu anlayamadım, hangisiyse..

  • Orcun @orcun

   @erturk İşte ondan bir hd tune ile taramak daha iyi yavaş olarak uzun sürer ama en düzgün sonucu verir. Eğer çok bad sector varsa ki burada 700 küsür tane diyor bu rogramla bile kurtarman zor. O sector'e gelmiş veriyi kurtaramazsın. Diğer türlü low level format vs işe yarayabiliyor ama busefer de veriler gitti ? sonra onları geri döndürmek çok zor. 🙁

  • Erturk @erturk

   @orcun Aynen şimdi verileri harici diske kopyalıyorum. Zaten laptop çalışmaz durumda, hdd'yi benim pc'ye takıp kopyalama işlemi yapıyorum. Yedek işi bir bitsin hd tune, low level format vs. hepsini denerim artık. ^^

  • Orcun @orcun

   @erturk Yedek mühim ya benim başıma gelmişti, yanlışlıkla formatlandı disk kurtaracağım diye de canım çıktıydı.

  • Erturk @erturk

   @orcun Aynen katılıyorum.. Bilgisayarcıda çalıştığım yıllar günümüzün yarısı yedek almakla geçerdi. Kurtaramadığımız diskler için oturup ağlayan insanlar bilirim..

  • Orcun @orcun

   @erturk Genelde fotoğraf vs zaten ama işte gidince adamı koyuyor. Bazen düşünüyorum google photos'a yükleyeyim dursun ama e hesap patlarsa ? orada var diye güvenirsin birgün derler ki e hesap gitmiş vs. veya google der ki ya kapatıyom ben foto moto saklayamam artık hadi alın yedeklerinizi silcem vs. vs.

  • Erturk @erturk

   @orcun microsoft'un my space gibi bir girişimi vardı. Söylediğin senaryoyu aynen yaşadım. Adamlar yedekleri alın diye uyarmışlar da kayıtlı e-mail hesabımı kullanmıyordum, haberim olmadan gitti hepsi :/

  • Erturk @erturk

   @orcun Google'a da (gmail) yıllar önce küçük program arşivi yapmıştım. Şimdi indirmeye kalktığımda hepsine virüs uyarısı veriyor, indirtmiyor. Tüm program arşivim gitti..

   Ekteki gibi 100'lerce uygulamam çöp şuan.. Asla yapmayın..

  • lterlemez @lterlemez

   @erturk; Başka sektöre taşındığı kesin olarak belirtiliyorsa fiziksel bozulmadır.

  • Erturk @erturk

   @lterlemez Bu uyarıyı nerede görmeliyim dostum? Nereye bakayım?.. İşin garip tarafı yedek alıyorum şuan henüz bir sorun çıkmadı, eksiksiz bir şekilde yedekleme devam ediyor..

  • lterlemez @lterlemez

   @erturk; Aman, nazar değmesin, düzgün şekilde biter inşallah. Ben genelde, SMART bilgilerinde yer alan kalan yedek sektör sayısına bakıyorum. Ama, detaylı bilgi bulmak lazım. Benim de çok güvendiğim bir bilgi değil açıkçası, çünkü farklı anlatılıyor her yerde.

  • Erturk @erturk

   @lterlemez Sanırım bu program fiziksel sorunu ve onarılabilir sorunu "bad sector" ve "weak sector" olarak ayırmış.Sitesine girip okuduğumda böyle anladım. Fotoğrafta "weak sector" ü yeni farkettim. Araştırınca böyle bir ayrım yaptıklarını anlamış bulundum. Kısaca HDD çöp,yardım için teşekkürler. ^^

  • lterlemez @lterlemez

   @erturk; Rica ederim. Yine de bozuk sektörler bir arada ise izole edecek şekilde disk ayırma yapıp, kayıp riskinin önemli olmadığı durumlar için kullanabilirsiniz.

  • lterlemez @lterlemez

   @erturk; Örneğin, sadece Windows Takas dosyası diski ve/veya internet tarayıcılarının geçici internet dosyaları için cache diski veya dosya taşıma için.

 • lterlemez @lterlemez

  Diski değiştirin, çok fazla hatalı sektör var. Az olsa, izole edecek şekilde disk bölümleme yapıp, sağlam kısımları formatlayarak, en azından harici disk vb şekilde kullanabilirdiniz. Ama çok fazla var, okuma kafası bu sektörlere uğradıkça, çevresindeki sağlam sektörlere de yayılmasına neden olacaktır (az olsaydı, önerdiğim şekilde yayılmayı yavaşlatıp, biraz daha kullanılabilirdi ama çok olduğu için hızlı yayılacaktır).

 • rhymestein @rhymestein

  İleride bu sorunu yaşamamak için bulut yedeklemeyi de tavsiye ediyorum.

HP Pil Geri Çağrısı

Merhaba Arkadaşlar,
Teknoseyir'de daha önce paylaşıldı mı emin değilim ama Hp laptop pillerini geri çağırıyor. Konuya yüzeysel bir şekilde bakma fırsatım oldu.

Hangi piller tehlikeli ve geri çağırılıyor?

- 2013 yılının Mart ayı ile 2016 yılının Ekim ayı arasında tüm dünyada satılan belirli HP, Compaq, HP ProBook, HP ENVY, Compaq Presario ve HP Pavilion Dizüstü Bilgisayarlar ile birlikte gönderilen ve/veya aksesuar veya yedek parça olarak satılan veya Destek aracılığıyla yedek parça olarak sağlanan piller.

Yukarıdaki kriterlerde pili olan arkadaşların incelemesinde yarar var.
https://h30686.www3.hp.com/?lang=tr-TR#tab=id3

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Çok enteresan, artık "teknoseyir'e bi yazar mısın?" diye aranıyorum. ))

Bir tanıdığın çok acil telefona ihtiyacı varmış. Bugün alması gerekiyor. 45-50 yaşlarında erkek. Bütçe 2000 TL. Kendisine F/P olarak ne önerirsiniz? Vatan'da satılan modellerden olursa daha iyi olur.^^

Şimdiden teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 15

Günaydın

Bu gece "Samson Go Portable Condensor USB Mikrofon" ve "Samson Sr850 Kulaklık" aldım. Amacım müzik kaydı değil, oyun esnasında yayın açmaktı. Yayıncıların belkide hiç tercih etmediği bu iki ürünü neden tercih ettiğimi merak eden arkadaşlar için geçtiğim yollardan bahsedebilirim.

Ürünler geldiğinde merak edenler bir inceleme yapmamı isterse seve seve yapabilirim.

Edit: Her iki üründen de memnun kaldım. Mikrofon da kulaklık da paralarını hak ediyor. Yalnız mikrofonu şuan 650TL den aşağı göremiyorum. Ben 420TL'ye aldım, benden sonra o ilan da kalktı. :/ Kulaklık ise 270 TL.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ömer akgül @oglusumben

  Samson go mici Jahrein çok uzun yıllar kullandı. Bende de var. Tek sıkıntısı windows'ta stüdyo kalitesi diye geçen 24 bite çıkamaması. Bu da günümüzde çok fark edilir bir şey. Kaliteyi baya etkiliyor. Zamanım olursa kontrolcüsünü değişmeye uğraşmak istiyorum.

  • Erturk @erturk

   Jahrein'den ya da yaşanılan problemden haberim yoktu. Youtube'da izlediğim testlere bakarak aldım. Bana telafi edilebilir bir hışırtısı 'var' gibi geldi. Evet, hışırtı var ama hallolur düzeydeydi. Zaten çok daha az hışırtılı ve usb'li bir mikrofon düşündüğümüzde fiyat 800-1600 aralığına giriyor. Benim aldığım fiyat 422 Lira. (sıfır) Kontrolcüyle ilgili kısmı hallettiğinizde bana da yazarsanız sevinirim.

   BM-800 almaktan son anda vazgeçtim. "Şusuz çalışmaz, bunsuz iyi olmaz" şeklinde söylenilenleri ciddiye alsak bir türlü almasak bir türlü. 100 liralık mikrofonun diğer ekipmanlarla birlikte 1000 liraya gelme ihtimalleri vardı.

   Rode'nin ikinci eline pazarlık attım ama fiyatta anlaşamadık.

  • ömer akgül @oglusumben

   @erturk o hışırtı işte hışırtı değil aslında. 16 bit örneklemeden kaynaklı. Bm-800 ü bilmiyorum ama bu mikrofon da gayet yeterli her şey için. Go mic'in avantajı içinde 2 mikrofon var bildiğim kadarıyla ve bunları kullanan 3 modu var. Her iş için kullanılabiliyor. Umarım beğenirsiniz. İçinden çıkan ses düzenleme yazılımı da çok hoş.

  • Erturk @erturk

   @oglusumben "Her iş için kullanılabiliyor. Umarım beğenirsiniz." bu ikisi beni son derece rahatlattı 🙂 Sizin kayıtlarınız varsa onları dinleyebilirim? Yüklediniz mi Youtube falan?

  • ömer akgül @oglusumben

   @erturk 😂😂 Şu an yanımda değil. Kayıtlar da malesef biraz özel, dinletemem. Pop filtresi de yaparsanız sünger veya çoraptan, bir de -10 db moduna alıp windows ayarlarından mikrofon sesini 40 lara getirirseniz güzel bir ses alırsınız. Jahrein'in 2015-2014 yayınlarına bakarsanız o yıllarda bu mikrofonu kullanıyor. BazeTV yayınları komple bu mikrofonla. Onlara bakabilirsiniz.

 • TwoCenk @twocenk

  Samson kulaklık ne kadar bilmiyorum ama aynı modelin SuperLux versiyonu yarı fiyataydı. O kulaklığa, o kulaklıktan fazla bir fiyata pad almanız gerekebilir. Biraz ince padleri. Samson'un belki tizleri daha iyi olabilir.

  • Erturk @erturk

   @twocenk

   Yassı bir kulağa sahibim ama yinede pedler inşallah sıkıntı çıkarmaz diyeyim.

   Bahsettiğiniz markanın özelliklerine baktım, o da fiyatına göre iyi bir kulaklığa benziyor.

   İki kulaklık arasındaki teknik özelliklerde gözüme çarpan farklar driver çapı (40mm-50mm) ve herz aralıkları (20-20, 15-30) oldu. Çok sayıda video izledim ve bazı değerleri bir çok firma sadece "iddia" ediyormuş. Sr850' nin yorumlarını okudukça, oldukça farklı bir deneyim yaratacağını düşünmeye başladım. Sr850' i sürekli olarak 100 dolar üstü kulaklıklarla karşılaştırmaları da satın alma kararımda etkili oldu.

   Ben hiç profesyonel bir kulaklık kullanmadım, merakla bekliyorum 🙂 Benim asıl merak ettiğim şey, bu kulaklık 280 lira. 280 liraya Logitech'in en düşük kulaklığını alıyorsun (G231). Kayıt yapmayacak birisi olarak oyun ve müzik keyfi baz alındığında oyuncu kulaklığı yerine böyle bir kulaklık tercih etmem sizce ne kadar mantıklı olmuş?

  • TwoCenk @twocenk

   @erturk headset sadece kablo karmaşası önleyen bir şey. Son yıllara kadar bütün "gaming" kulaklıkların driverları 40mm idi, 7.1 falan diye satıyorlar, hiç bir işe yaradığını görmedim. USB ses kartıyla yapıldığından, o özelliği açmadan ses kalitesi bilerek düşük tutuluyor. İnsanlar da 7.1 olmasa ses kötü gelir diye bir algıya sahip.
   Fiyat konusunda bir şey söyleyemem ama superlux genel olarak iyi bir marka. AKG gibi ( yani sizin aldığınız samson'un kırmızısı ) geçen senelere kadar fiyat / performans kralıydı. Şuan o segmentte monoprice retro var. Bir üstünde superlux'un ath benzeri kanatlara sahip modeli rakipsiz sayılabilir. $100 altına ise sph9500 ve m40x dışında pek önerilmiyor. Stüdyo kulaklık denilince aklınıza farklı bir şey gelmesin, genelde kablosu 3 metre oluyor. Ses kalitesini doğrudan etkileyen şey kullandığınız çıkış. Anakart çok parazit yapmazsa, çoğu iş için yeter. Yazılımı varsa biraz kurcalamak gerek.

  • Erturk @erturk

   @twocenk Aldığım kulaklığın ses yüksekliği nasıl olur? Yani bunun tarifini nasıl yapabilirsiniz bilemem ama çok merak içindeyim 🙂 Anakart çıkışım kulaklığı tam kapasiteye taşır mı? Tahminen % kaç verimlilikte çalışır?

   Ya her şey bir tarafa 1500 liralık oyuncu kulaklıklarının mikrofonu bile leşti. Ayrı ayrı ve ses sektöründen bir markadan mikrofon ve kulaklığı alarak iyi bir şey yaptığımı düşünüyorum.

   Teknoyardım'a da yazdım ama sizle denk gelemedik. 1 kişi yanıtladı. Bir yol gösterenimiz olmadı, ona rağmen nedense doğru f/p ürünlerine çok yaklaşmışım gibi bir his var içimde 🙂

  • TwoCenk @twocenk

   @erturk o sorulara yanıt vermek imkansız, deneyip görürsünüz de diyemem sadece size bir referans olur. Farklı cihazlar ile deneme yapıp fark var mı yok mu anlayabilirsiniz.
   Headset yerine headphone ve mikrofon almak daha mantıklı bence. Ama biraz uğraş ister.

  • Erturk @erturk

   @twocenk Netlik ve konfor olarak philips'in 90 liralık kulaklığın çok daha iyi ama maalesef sesin yüksekliği, şiddeti, beklentimi karşılayamadı. Belki de amfili bir harici ses kartı ile denemek lazım. Başka bir cihazda denemedim çünkü beni anca mevcut sesin 2 katı falan keser. Amfili bir ses kartı şart gibi. :/

  • TwoCenk @twocenk

   @erturk Ses kartı işi hikaye, DAC/AMP yada AMP almanız gerekir ses yükseltmek için. Ses kartı PC içine takıldığından hiç bir işe yaramadığını söylüyorlar. Ses yükseldikçe paraziti duyarsınız.

#TeknoYardım

Arkadaşlar kamera kullanmadan Dlive' da yayın açmayı düşünüyorum. Oyun üzerine olacak. Oyuncu kulaklarının mikrofonlarını beğenmedim. Ekonomik çözümlerden Boya M1 dikkatimi çekiyor ama bilgisayarda çalışıyor mu? Pil ömrü nasıl?

Kaliteli mikrofonlara yönelince karşıma devamlı Rode NT Usb, Blue Yeti gibi 3-4 ürün çıkıyor ama fiyatları 1000-1500 aralığında. Bu kadar nakitim yok. Başka öneriniz var mı? Ya da bu ürünlerden olan arkadaşlarımızla takas yapabileceğim ürünler var.

Bu ürünler;
1- Yaklaşık 1 yıldır bilgisayarımda kullandığım Msi 1050Tİ 4gb(Vatan'dan alınma)
2- 4 ay mining'de kullanılmış ve 1 yıldır yatan Msi Armor Rx580 8gb (Vatan'dan alınma)
3- Jelatini ve kutusu açılmamış sıfır km Corsair Hx1200 ps. (Vatan'dan alınma)

Edit: "Samson Go Portable Condensor USB Mikrofon" ve "Samson Sr850 Kulaklık" aldım. Her ikisinden de memnunum.^^

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erturk @erturk

  Bu arada yayıncı bir arkadaş BM-800 önerdi. Fena değil gibi?

 • TwoCenk @twocenk

  Harici mikrofon kullanmak emek ister. Öncelikle çok güzel bir standı olmalı ve o standın kesinlikle klavye fare gibi doğrudan temasınızın olduğu yere bağlı olmaması gerekir. Bundan sonra en iyi ses kalitesi için o mikrofonun ağza yakın olması gerekir. Hem dip gürültüsü olmaması için elektriği ( gain diyorlar galiba ) az tutarsınız hem de çevre sesler yerine tek yönlü sesi alması için uğraşırsınız. Çoğunda tek yön,
  ( bu da kondanser mikrofon diye geçiyor olabilir ) modu bulunur ama ona da dikkat etmek gerekie. Konuk falan alınacaksa ona göre modları olan mikrofon alınmalıdır.
  Ben şahsen headset yerine headphone kullanmaya çalışıyorum, o durumda da şurdaki emeği vermek gerçekten yorucu, onun yerine elimde 5 ( şuan 35 civarı ) liralık trustın headseti var. Sadece mikrofonu takılı şekilde boynuma yada kulaklığa asıyorum ve realtek'ten gürültü engelle özelliğini aktif ediyorum. Bu özellik normalde bir ses dosyası editlenirken, hiç konuşulmayan anda orataya çıkan çevre ve elektronik parazitin kopyalanıp, bütün ses kaydından çıkarılması gibi etki yapıyor. Benim z97 anakartımda sorunsuz çalışmakta. Bu sayede kaliteli bir mikrofona ihtiyaç duymuyorum ve mikrofon kafamı stand olarak aldığından klavye fare gürültüsü yok, hep ağzıma yakın.
  Siz yaka mikrofonu yazmışsınız, zamanında zalman'ın bir tane versiyonunu kullandım. Bunlarda boyun altında kaldıklarından ses seviyesi çok düşüyor, elbise sesi alma ihtimali ortaya çıkıyor.
  Ek olarak bm-800 piyasada tonla var ama o milrofonum kalitelisini bulup, bir ses yükseltici kullanmanız gerekiyor. Bazılarında paket olarak satılıyor ama onların da hepsi kaliteli değil. İyi araştırmak gerek. Mobilden şimdilik nu kadar yazabildim, kusura bakmayın hatalar varsa.

  • Erturk @erturk

   Emeğine sağlık, teşekkür ederim. Hala inceliyorum.. Şuanda da Teknoseyir'e cevap geldi mi acaba diye girip baktım siz yazmışsınız saolun. Yazınızla birlikte araştırmaya devam, gelişmeleri bildiririm.

#TeknoYardım

Arkadaşlar araştırmaya çok vaktim olmadığı için işi uzmanlarına danışayım dedim. Steam'den almak istediğim oyunlar var. Malum yüzlerce sayfa paket yapmışlar. Hangi paketleri almalıyım?

1- Cities: Skylines Deluxe Edition= 14,75TL
2- Euro Truck Simulator 2= 9,75tl (özellikle bunda Eessentials vs. bir dünya paket var)
3-The Witcher 3: Wild Hunt - Game of the Year Edition 22,49 TL

1-2 oyun daha alabilirim. Pubg dışında para verip aldığım oyun olmadı. Bilgisayarım iyi, her oyunu açar. "şunu kesin oynamıştır" demeden neler önerirsiniz? Dünya ile etkileşimli olursa iyi olur.

Teknooyun'un son videolarını izledim ama o arkadaşlar sanki dünya klasiklerini okumuş da artık kütüphanenin kıyıda köşede kalmış raflarından kitap seçiyorlar gibi geldi. Ben klasikleri de okumadım diyeyim siz anlayın.^^

Denediklerim; Pubg, lol, GTA5 (crack'li), ETS2 (crack'li) ,Cities sky. (Crack'li), Mount and Blade: Warband(crack'li) belki 3-5 oyun daha..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#teknoyardım #akış

Her sorunumda yanımda olan Teknoseyir ahalisi, kendi çapımda bir internet kafe kurmaya karar verdim. Aklımdaki dükkan yaşadığım şehrin merkezinde 3 katlı bir binanın 3. katı. üst katı teras. İnternet kafe için uygun bir konumda.

10-15 bilgisayar ile başlayıp, müşterilerin geldiğini gördükten sonra hızla 20-25 bilgisayara kadar çıkarabilirim. Devam eden 6 aylık süreçte bu sayıyı 40-50 civarına taşıyabilirim. Fazlasını dükkan kaldırmaz, çünkü 120metrekare.

Tüm aşamaları sizinle paylaşacağım. Yarın dükkanı gezmeye, belediye ile de ruhsat konusunda görüşmeye gideceğim.

- Eeeey donanım canavarları! Masa+sandalye+pc ile en mantıklı 5.000-6.000 TL lik oyuncu bilgisayarını dizmeme yardımcı olun.

- Network uzmanları, 30-40 bilgisayarlık bir internet kafeye neler önerirsiniz?

- Yaratıcı arkadaşlarım, hadi internet kafemize isim bulalım?

- İnternet kafe müdavimleri, gittiğiniz kafelerde ne var ne yok, tiyo verin yahu 🙂

Hepinizin katılımını bekliyorum, konuşalım, tartışalım.. 🙂

30.06.2019

Arkadaşlar bugün pazar olmasına rağmen bir arkadaşımı alıp merkezdeki internet kafeleri gezdik. Merkez derken buralar meydan ve çarşı. İnsanlar oturmuyor hep iş yeri. Saat akşam 9'du ve dükkanlar kapanmış. İnternet kafeler açıktı. Akşam vakti buralara geliyorlar mı diye düşünürken gittiğim kafelerde ortalama 30 masa doluydu. İşletmelerin çapına oranlarsam %40 doluluk vardı. Normal bilgisayarların saati 3 lira, ortanın üstü 4, curved monitörlü ve daha iyi olanlar 5 liraydı. Memlekette piyasa bu durumda yani, bence fena değil.

Pazar günü tutacağımız dükkanı göremeyiz ama dışardan bakalım diye gittik. Şansımıza aşağıdaki esnafta anahtar varmış. Dükkanı da gezdik.Dükkan internetten görüp beğendiğim durumda. Hiç bir süprizle karşılaşmadım. Hatta çift wc olmayışını ruhsatta sorun ederler diye düşünürken, binadaki her kata wc koymuşlar. Kendi katıma Erkek Wc, Alt kata Bayan Wc yazar ruhsat sorununu da çözerim diye düşündüm.

Yukarda bahsettiğim işletmeler konum olarak 10 üzerinden 10 iken benim ki 10 üzerinden 8 olacak. Ama avantaj diyebileceğimiz benim terasım var onların yok. Ayrıca en büyük avantajım şu ki, onların kirası benimkinin rahat 3 katıdır. Ben bu dükkanı gerçekten uygun fiyata bulduğumu düşünüyorum. 🙂

Binanın ön yüzü aydınlık, giriş tarafı yani arkası ise karanlık. O kısmı ışıklandırmam gerekecek. Elektrik tesisatını 40-50 bilgisayara uygun hale getirmek için elektrikçi çağıracaktım, o sıra bunu da yaptırırım.

Yorumlarınızı okuyorum, çok teşekkürler. Saolun varolun, hepsinden faydalanacağım.

01.07.2019

Belediye'ye gittim, ruhsat vermiyorlarmış ağalar. Bir projemiz daha başlamadan bitti. 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 20
 • Samed AYDIN @picasso16

  Benim çevremde görüp beğendiğim kafelerdeki özellikleri sayayım. Uykum geldi yarın yazacağım rezerve.. 😀

 • OLDBoy @oldboy

  @erturk Bu ruhsat vermiyorlarmış ne demek oluyor, bulduğunuz yer mi ruhsata uygun değil yoksa yeni İnt Cafe mi açılamıyor?

  • Erturk @erturk

   Bina içi dediğimiz şey, 3 katlı bina. Her katta 1 daire var ve iş yeri olarak kullanılıyor. 1. kat pide salonu mesela. 2. kat boş, kiralık. 3. katı da ben tutacaktım. Ruhsatında misafirhane yazıyormuş. Dedim, bu binada komple iş yapılıyor, çevirin iş yerine? "şimdi o iş öyle olmuyor bla bla.."

   Biraz da bulunduğum belediyeden böyle oluyor. Kayseri Kocasinan Belediyesi saçma sapan bir yapıya sahip. 50 tane zorluk çıkarır, bu yüzden hiç gelişememiştir. Melikgazi'ye denk gelseydik bu iş olurdu. :/

 • brcan @brcan

  Bina içi olduğu için mi vermiyorlar acaba?Şuan oturduğum semtte 2 adet e-spor için internet kafe var.Bilgisayarlar genelde 1080 ti kullanıyorlar.Ekipmanlar steelseries.Saat ücreti birinde 4 ₺, diğerinde ise 5 ₺.Ekipmanların yüksek seviyeli olması ve internet bağlantısının iyi olması birçok evinde bilgisayarı olanıda kafeye çekiyor.

  • Erturk @erturk

   Bina içi dediğimiz şey, 3 katlı bina. Her katta 1 daire var ve iş yeri olarak kullanılıyor. 1. kat pide salonu mesela. 2. kat boş, kiralık. 3. katı da ben tutacaktım. Ruhsatında misafirhane yazıyormuş. Dedim, bu binada komple iş yapılıyor, çevirin iş yerine? "şimdi o iş öyle olmuyor bla bla.."

   Biraz da bulunduğum belediyeden böyle oluyor. Kayseri Kocasinan Belediyesi saçma sapan bir yapıya sahip. 50 tane zorluk çıkarır, bu yüzden hiç gelişememiştir. Melikgazi'ye denk gelseydik bu iş olurdu. :/