Gün içinde 19.000TL'lik bu laptop alınır mı yazdım, fiyatı an itibariyle 34.000 oldu. Her baktığım ürünün fiyatı gece 00:00 itibariyle fahiş seviyelerde artmış, hepimize geçmiş olsun..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 22

Hp Victus 15-fa0008nt 12.Nesil Core i5 12450H-RTX3050 4Gb-16Gb-512Gb-15.6inc-W11
19.000TL fiyatı ile oyun oynamak için tercih edilebilir mi arkadaşlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Selamlar,

Bizim yeğene "üniversiteyi kazanma laptop'u :-)" alınacak. Oyun sever. Max. Limit 7.000TL. Aşağıdaki laptop'dan daha mantıklı önerileriniz var mı?

link: https://www.hepsiburada.com/monster-abra-a7-v12-2-intel-core-i5-10300h-8gb-256gb-ssd-gtx1650ti-freedos-17-3-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV00000TXO7U

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Arkadaşlar, Görev Yöneticisinde çalışan uygulamaları tek tek toplasam 500mb etmez ama 12gb ram'i olan notebook bellek kullanımı %50.. İşletim sistemi 64bit kurulu. Sizce bu neden olur? (Bios güncel değil)

Edit: Bilgisayarın özelliklerinden baktığımda bellek 12gb, görev göneticisinin Performans sekmesinde 3,9 GB görünüyor. Ve bellek kullanımı %50
Edit2: Donanıma ayrılmış bellek: 8.1GB (bu nedir yahu?)
Edit3: Biosu nihayet güncelleyebildim. Bu sefer de direk 4gb olarak görüyor laptop.. Biraz daha kurcalayım açıcam içini. Belki de bilgisayarcının üçkağıtçılığıdır, 4gb'ı 12gb göstermiştir.
Edit4: Laptopu açtım, 6gb fiziksel ram var. (4+2) Bilgisayar 6gb'ı görmüyor. Sadece 4gb görüyor. Şuan ona uğraşıyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Arkadaşlar Laptop'a ssd alıp taktım. Usb'den Win10 yüklemeye çalışıyorum. Laptop usb'den başlatmıyor. Fotoğraftaki bios'da flsh bellek yok. Ne yapmalıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Arkadaşlar Hp 4530s'e ssd alıp taktım. "hard disk 3f0" hatası alıyorum. Hatanın çözümü için izlediğim videolardaki bios ile benimki farklı. Hp saçma sapan bir bios yazılımı yüklemiş ve bu biostan videoda gösterilenlerin hiçbirini yapamıyorum.

Şu aptal bios yerine anakart üreticisinin orjinal bios'una geçebilmemin bir yolu var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • SonkaBonka @sonkabonka

  Aşağıdaki adrese ürünün seri numarasını girip, sizde yüklü olan bios sürümüyle son yayınlanan sürümü karşılaştırın.
  https://support.hp.com/tr-tr/drivers/laptops

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka Seri numaramı giriyorum ve bir işletim sistemi bulunamadı diyor. Bios ile ilgili herhangi bir buton göremedim.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Aynı sayfa altında "işletim sistemini değiştir" şeklinde bir bağlantı olması gerekiyor. Oradan mümkün olan en yüksek işletim sistemini seçtikten sonra seçenekler aktif olacak.

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka seri numaramı yazdıktan sonra bana gelen ekranı ekledim. Bir de bios versiyonumun fotoğrafını bios'tan çektim. Sonraki mesajıma yükledim.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   İşletim sistemini manuel olarak seçin. (varsa Win 8.1 olabilir.)

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Kontrol ettim, sizin bios sürümü tam 7 sene eski. Son bios tarihi 2018.
   Link : https://whp-aus2.cold.extweb.hp.com/pub/softpaq/sp85501-86000/sp85527.exe

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka söylediklerinizi yaparak .exe olarak güncel bir bios indirip flash belleğe attım. Benim bios 2011 tarihli, indirdiğim bios 2018. Bu .exe ile bios update mi yapmamı önerirsiniz?

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Bu .exe dosyasını yalnızca işletim sistemi altından kullanabilirsiniz. Bios altında güncellemeyle ilgili bir bölüm varsa, bu .exe dosyasının içinden .rom dosyasını çıkarmanız gerekiyor. Dosyayı çalıştırdığınızda zaten dosyaları ayrı bir klasöre çıkartıyor. Bios altında güncellemeyle ilgili bir seçenek yoksa MS-Dos altından güncelleme yapmanız gerekli ama bu biraz meşakkatli bir işlem. Daha önce bios güncellemeyle ilgili tecrübeniz yoksa yardım almanızı öneririm. Cihazı güncelleyeceğim derken komple bozabilirsiniz.

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka daha önce bios güncellemeleri yaptım ama arayüzleri kolaydı ve bilgisayarlarda işletim sistemi yüklüydü. Bunda ms-dos bile yok sıfır ssd. Windows kurma mantığı gibi biosun iso'sunu alsam?

   Bir işin garip tarafı bu bilgisayara flash bellekten win10 kurmaya çalışıyorum. Çok kez format yiyip windows kuruldu. Durduk yere şimdi neden flash bellekten açmıyor anlamış değilim..

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Maalesef o şekilde olmuyor güncelleme. Bios altında güncelleme seçeneği yoksa, başka bir bilgisayardan MS-Dos / FreeDos önyükleme usb'si oluşturup (rufus altında bu seçenek mevcut) gerekli dosyaları usb'nin ana dizinine atıp komut satırından cihazı güncelleyebilirsiniz.

   Format atamıyorsanız, flash belleğinizin bozulmuş olma ihtimalini de göz önünde bulundurun bence.

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka .exe'yi diğer bilgisayarımda çalıştırdığımda kurulum ekranında "başka bir bilgisayar için hazırla" kısmından flash belleğe dosyalara attı. Bios'ta update kısmı var ve flash belleği takıp yeniden başlattığımda update ekranı geliyor. Ancak update başarısız oldu diyor.

   Hp sitesinden bios update kısmını incelediğimde ( https://support.hp.com/tr-tr/document/c01736646 ), bana gösterilen aşamalardan;

   3. Adım: BIOS'u güncelleştirin,
   2- Donanım Tanılama UEFI menüsünü açmak için F2 tuşuna basın.

   Tam bu kısımda F2' ye bastığımda System Diagnostics adında hdd'yi, ram'i falan test eden bir pencere geliyor. Hp sitesindeki pencere ise bundan farklı.

   Bendeki bios illet bir şey ya, herkes çözmüş ama benim biosla değil.. Deli oldum gece gece kaç saattir uğraşıyorum..

 • Erturk @erturk

  @sonkabonka Eski diski olduğu gibi ssd'ye klonlasam o zaman görür mü acaba?

  • SonkaBonka @sonkabonka

   Normal şartlarda evet, görmesi lazım. Bios tarafında herhangi bir kısıtlama olabilir (donanıma özel kilit). Denemeden bilemezsiniz.

  • Erturk @erturk

   @sonkabonka Önceden rufus ile hazırladığım flash belleği silip Windows'un kendi hazırlayıcısı ile flash'ı yeniden hazırladım. Şuan flash belleği gördü ve kurulum başladı. Sanırım en başta söylediğiniz gibi UEFI uyuşmazlığı vardı. Flash'ı UEFI olarak hazırladığımı hatırladım. Ayrıca 4. nesil intelden öncekiler UEFI desteklemiyormuş, benimki 2. nesil.

   Windows UEFI mi değil mi sormadan iso hazırladı. Demekki şuan ikisiyle de uyumlu bir kurulum dosyası hazırlamışlar

   Yardımların için teşekkürler.

   Bios hala eski ama artık uğraşamayacağım galiba.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @erturk
   Rica ederim. Biosu windows altından güncelleyebilirsiniz.

#TeknoYardım

Babamın laptop'u arızalandı. Getir bakayım dedim ve sorun diskte gibi.

Bu hata onarılabilir mi?
Verileri kurtarabilir miyim?
Ne önerirsiniz?

Diğer diskler benim bilgisayarın. Arızalı disk babama ait.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 20
 • Erturk @erturk

  Yıllar önce (win95&98) ne tip bir hata olduğunu açık açık gösterirdi. Düzeltilebilenleri düzeltir, fiziksel arızaları da ayrıca söylerdi. Şöyle düzgün bir program bulamadım.

  • Erturk @erturk

   @orcun Onu Nejdat Delioğlu'ndan izledim az önce. Sorunu yazılımla hallettiğinden formatla birlikte eski haline dönüyormuş. Benim kafamı karıştıran şey önceden iki tip bad sector vardı. Bunlar fiziksel ve yazılımsal hata olarak geçerdi. Bendeki programın bulduğunu anlayamadım, hangisiyse..

  • Erturk @erturk

   @orcun Aynen şimdi verileri harici diske kopyalıyorum. Zaten laptop çalışmaz durumda, hdd'yi benim pc'ye takıp kopyalama işlemi yapıyorum. Yedek işi bir bitsin hd tune, low level format vs. hepsini denerim artık. ^^

  • Erturk @erturk

   @orcun Aynen katılıyorum.. Bilgisayarcıda çalıştığım yıllar günümüzün yarısı yedek almakla geçerdi. Kurtaramadığımız diskler için oturup ağlayan insanlar bilirim..

  • Erturk @erturk

   @orcun microsoft'un my space gibi bir girişimi vardı. Söylediğin senaryoyu aynen yaşadım. Adamlar yedekleri alın diye uyarmışlar da kayıtlı e-mail hesabımı kullanmıyordum, haberim olmadan gitti hepsi :/

  • Erturk @erturk

   @orcun Google'a da (gmail) yıllar önce küçük program arşivi yapmıştım. Şimdi indirmeye kalktığımda hepsine virüs uyarısı veriyor, indirtmiyor. Tüm program arşivim gitti..

   Ekteki gibi 100'lerce uygulamam çöp şuan.. Asla yapmayın..

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @erturk; Başka sektöre taşındığı kesin olarak belirtiliyorsa fiziksel bozulmadır.

  • Erturk @erturk

   @lterlemez Bu uyarıyı nerede görmeliyim dostum? Nereye bakayım?.. İşin garip tarafı yedek alıyorum şuan henüz bir sorun çıkmadı, eksiksiz bir şekilde yedekleme devam ediyor..

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @erturk; Aman, nazar değmesin, düzgün şekilde biter inşallah. Ben genelde, SMART bilgilerinde yer alan kalan yedek sektör sayısına bakıyorum. Ama, detaylı bilgi bulmak lazım. Benim de çok güvendiğim bir bilgi değil açıkçası, çünkü farklı anlatılıyor her yerde.

  • Erturk @erturk

   @lterlemez Sanırım bu program fiziksel sorunu ve onarılabilir sorunu "bad sector" ve "weak sector" olarak ayırmış.Sitesine girip okuduğumda böyle anladım. Fotoğrafta "weak sector" ü yeni farkettim. Araştırınca böyle bir ayrım yaptıklarını anlamış bulundum. Kısaca HDD çöp,yardım için teşekkürler. ^^

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @erturk; Rica ederim. Yine de bozuk sektörler bir arada ise izole edecek şekilde disk ayırma yapıp, kayıp riskinin önemli olmadığı durumlar için kullanabilirsiniz.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @erturk; Örneğin, sadece Windows Takas dosyası diski ve/veya internet tarayıcılarının geçici internet dosyaları için cache diski veya dosya taşıma için.

 • Erturk @erturk

  @orcun Aynen. Sorunun fiziksel olduğuna ikna olabilsem doğruca çöpe atarım da yıllar önce çoğu sorunu windows kendi düzeltirdi, düzelebilen sorunlardan mı emin olamıyorum..

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Diski değiştirin, çok fazla hatalı sektör var. Az olsa, izole edecek şekilde disk bölümleme yapıp, sağlam kısımları formatlayarak, en azından harici disk vb şekilde kullanabilirdiniz. Ama çok fazla var, okuma kafası bu sektörlere uğradıkça, çevresindeki sağlam sektörlere de yayılmasına neden olacaktır (az olsaydı, önerdiğim şekilde yayılmayı yavaşlatıp, biraz daha kullanılabilirdi ama çok olduğu için hızlı yayılacaktır).

 • Erturk @erturk

  @orcun Sanırım bu program fiziksel sorunu ve onarılabilir sorunu "bad sector" ve "weak sector" olarak ayırmış.Sitesine girip okuduğumda böyle anladım. Fotoğrafta "weak sector" ü yeni farkettim. Araştırınca böyle bir ayrım yaptıklarını anlamış bulundum. Kısaca HDD çöp,yardım için teşekkürler. ^^

HP Pil Geri Çağrısı

Merhaba Arkadaşlar,
Teknoseyir'de daha önce paylaşıldı mı emin değilim ama Hp laptop pillerini geri çağırıyor. Konuya yüzeysel bir şekilde bakma fırsatım oldu.

Hangi piller tehlikeli ve geri çağırılıyor?

- 2013 yılının Mart ayı ile 2016 yılının Ekim ayı arasında tüm dünyada satılan belirli HP, Compaq, HP ProBook, HP ENVY, Compaq Presario ve HP Pavilion Dizüstü Bilgisayarlar ile birlikte gönderilen ve/veya aksesuar veya yedek parça olarak satılan veya Destek aracılığıyla yedek parça olarak sağlanan piller.

Yukarıdaki kriterlerde pili olan arkadaşların incelemesinde yarar var.
https://h30686.www3.hp.com/?lang=tr-TR#tab=id3

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Çok enteresan, artık "teknoseyir'e bi yazar mısın?" diye aranıyorum. ))

Bir tanıdığın çok acil telefona ihtiyacı varmış. Bugün alması gerekiyor. 45-50 yaşlarında erkek. Bütçe 2000 TL. Kendisine F/P olarak ne önerirsiniz? Vatan'da satılan modellerden olursa daha iyi olur.^^

Şimdiden teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Günaydın

Bu gece "Samson Go Portable Condensor USB Mikrofon" ve "Samson Sr850 Kulaklık" aldım. Amacım müzik kaydı değil, oyun esnasında yayın açmaktı. Yayıncıların belkide hiç tercih etmediği bu iki ürünü neden tercih ettiğimi merak eden arkadaşlar için geçtiğim yollardan bahsedebilirim.

Ürünler geldiğinde merak edenler bir inceleme yapmamı isterse seve seve yapabilirim.

Edit: Her iki üründen de memnun kaldım. Mikrofon da kulaklık da paralarını hak ediyor. Yalnız mikrofonu şuan 650TL den aşağı göremiyorum. Ben 420TL'ye aldım, benden sonra o ilan da kalktı. :/ Kulaklık ise 270 TL.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ömer akgül @tuhalf

  Samson go mici Jahrein çok uzun yıllar kullandı. Bende de var. Tek sıkıntısı windows'ta stüdyo kalitesi diye geçen 24 bite çıkamaması. Bu da günümüzde çok fark edilir bir şey. Kaliteyi baya etkiliyor. Zamanım olursa kontrolcüsünü değişmeye uğraşmak istiyorum.

  • Erturk @erturk

   Jahrein'den ya da yaşanılan problemden haberim yoktu. Youtube'da izlediğim testlere bakarak aldım. Bana telafi edilebilir bir hışırtısı 'var' gibi geldi. Evet, hışırtı var ama hallolur düzeydeydi. Zaten çok daha az hışırtılı ve usb'li bir mikrofon düşündüğümüzde fiyat 800-1600 aralığına giriyor. Benim aldığım fiyat 422 Lira. (sıfır) Kontrolcüyle ilgili kısmı hallettiğinizde bana da yazarsanız sevinirim.

   BM-800 almaktan son anda vazgeçtim. "Şusuz çalışmaz, bunsuz iyi olmaz" şeklinde söylenilenleri ciddiye alsak bir türlü almasak bir türlü. 100 liralık mikrofonun diğer ekipmanlarla birlikte 1000 liraya gelme ihtimalleri vardı.

   Rode'nin ikinci eline pazarlık attım ama fiyatta anlaşamadık.

  • ömer akgül @tuhalf

   @erturk o hışırtı işte hışırtı değil aslında. 16 bit örneklemeden kaynaklı. Bm-800 ü bilmiyorum ama bu mikrofon da gayet yeterli her şey için. Go mic'in avantajı içinde 2 mikrofon var bildiğim kadarıyla ve bunları kullanan 3 modu var. Her iş için kullanılabiliyor. Umarım beğenirsiniz. İçinden çıkan ses düzenleme yazılımı da çok hoş.

  • Erturk @erturk

   @oglusumben "Her iş için kullanılabiliyor. Umarım beğenirsiniz." bu ikisi beni son derece rahatlattı 🙂 Sizin kayıtlarınız varsa onları dinleyebilirim? Yüklediniz mi Youtube falan?

  • ömer akgül @tuhalf

   @erturk 😂😂 Şu an yanımda değil. Kayıtlar da malesef biraz özel, dinletemem. Pop filtresi de yaparsanız sünger veya çoraptan, bir de -10 db moduna alıp windows ayarlarından mikrofon sesini 40 lara getirirseniz güzel bir ses alırsınız. Jahrein'in 2015-2014 yayınlarına bakarsanız o yıllarda bu mikrofonu kullanıyor. BazeTV yayınları komple bu mikrofonla. Onlara bakabilirsiniz.

 • TwoCenk @twocenk

  Samson kulaklık ne kadar bilmiyorum ama aynı modelin SuperLux versiyonu yarı fiyataydı. O kulaklığa, o kulaklıktan fazla bir fiyata pad almanız gerekebilir. Biraz ince padleri. Samson'un belki tizleri daha iyi olabilir.

  • Erturk @erturk

   @twocenk

   Yassı bir kulağa sahibim ama yinede pedler inşallah sıkıntı çıkarmaz diyeyim.

   Bahsettiğiniz markanın özelliklerine baktım, o da fiyatına göre iyi bir kulaklığa benziyor.

   İki kulaklık arasındaki teknik özelliklerde gözüme çarpan farklar driver çapı (40mm-50mm) ve herz aralıkları (20-20, 15-30) oldu. Çok sayıda video izledim ve bazı değerleri bir çok firma sadece "iddia" ediyormuş. Sr850' nin yorumlarını okudukça, oldukça farklı bir deneyim yaratacağını düşünmeye başladım. Sr850' i sürekli olarak 100 dolar üstü kulaklıklarla karşılaştırmaları da satın alma kararımda etkili oldu.

   Ben hiç profesyonel bir kulaklık kullanmadım, merakla bekliyorum 🙂 Benim asıl merak ettiğim şey, bu kulaklık 280 lira. 280 liraya Logitech'in en düşük kulaklığını alıyorsun (G231). Kayıt yapmayacak birisi olarak oyun ve müzik keyfi baz alındığında oyuncu kulaklığı yerine böyle bir kulaklık tercih etmem sizce ne kadar mantıklı olmuş?

  • TwoCenk @twocenk

   @erturk headset sadece kablo karmaşası önleyen bir şey. Son yıllara kadar bütün "gaming" kulaklıkların driverları 40mm idi, 7.1 falan diye satıyorlar, hiç bir işe yaradığını görmedim. USB ses kartıyla yapıldığından, o özelliği açmadan ses kalitesi bilerek düşük tutuluyor. İnsanlar da 7.1 olmasa ses kötü gelir diye bir algıya sahip.
   Fiyat konusunda bir şey söyleyemem ama superlux genel olarak iyi bir marka. AKG gibi ( yani sizin aldığınız samson'un kırmızısı ) geçen senelere kadar fiyat / performans kralıydı. Şuan o segmentte monoprice retro var. Bir üstünde superlux'un ath benzeri kanatlara sahip modeli rakipsiz sayılabilir. $100 altına ise sph9500 ve m40x dışında pek önerilmiyor. Stüdyo kulaklık denilince aklınıza farklı bir şey gelmesin, genelde kablosu 3 metre oluyor. Ses kalitesini doğrudan etkileyen şey kullandığınız çıkış. Anakart çok parazit yapmazsa, çoğu iş için yeter. Yazılımı varsa biraz kurcalamak gerek.

  • Erturk @erturk

   @twocenk Aldığım kulaklığın ses yüksekliği nasıl olur? Yani bunun tarifini nasıl yapabilirsiniz bilemem ama çok merak içindeyim 🙂 Anakart çıkışım kulaklığı tam kapasiteye taşır mı? Tahminen % kaç verimlilikte çalışır?

   Ya her şey bir tarafa 1500 liralık oyuncu kulaklıklarının mikrofonu bile leşti. Ayrı ayrı ve ses sektöründen bir markadan mikrofon ve kulaklığı alarak iyi bir şey yaptığımı düşünüyorum.

   Teknoyardım'a da yazdım ama sizle denk gelemedik. 1 kişi yanıtladı. Bir yol gösterenimiz olmadı, ona rağmen nedense doğru f/p ürünlerine çok yaklaşmışım gibi bir his var içimde 🙂

  • TwoCenk @twocenk

   @erturk o sorulara yanıt vermek imkansız, deneyip görürsünüz de diyemem sadece size bir referans olur. Farklı cihazlar ile deneme yapıp fark var mı yok mu anlayabilirsiniz.
   Headset yerine headphone ve mikrofon almak daha mantıklı bence. Ama biraz uğraş ister.

  • Erturk @erturk

   @twocenk Netlik ve konfor olarak philips'in 90 liralık kulaklığın çok daha iyi ama maalesef sesin yüksekliği, şiddeti, beklentimi karşılayamadı. Belki de amfili bir harici ses kartı ile denemek lazım. Başka bir cihazda denemedim çünkü beni anca mevcut sesin 2 katı falan keser. Amfili bir ses kartı şart gibi. :/

  • TwoCenk @twocenk

   @erturk Ses kartı işi hikaye, DAC/AMP yada AMP almanız gerekir ses yükseltmek için. Ses kartı PC içine takıldığından hiç bir işe yaramadığını söylüyorlar. Ses yükseldikçe paraziti duyarsınız.