Az evvel 18.12.2017 tarihli, Vatan Bilgisayar'dan alınma Corsair HX1200 marka ve modeline ait Power'ı garantiye gönderilmek üzere tüm kabloları, aksesuarları ve kutuları ile birlikte toparladım.

Algılarda güvenilirliği iyi bir yere sahip Corsair ve Vatan Bilgisayarın garantisi nasılmış hep birlikte görelim. Bozulunca muhattabım olsun diyerek Vatan'dan alırız, aman bozulmasın diye de güvenilir markalara yöneliriz. Peki pratikte bizi ne bekliyor şimdi hep birlikte deneyimleyelim.

Power alındığı tarihten itibaren 4-5 ay mining'de kullanıldı. Üzerinde 6-7 adet MSİ Rx580 8gb takılıydı. 4-5 aylık mining süresinden sonra 5 çıkıştan 2si arızalandı, 3'ü çalışıyor. O tarihten bugüne kadar psu yatışta, hiç kullanılmadı. Arızalı kısımlar işaretlenerek üzerine not düşüldü.

Gelişmelerden haberdar edeceğim. 🙂

#akış #VatanBilgisayar #Corsair #garanti

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım #mining #DonanımArızası

Merhaba Arkadaşlar.

- 7 Adet Rx580 ve hx1200 power ile Claymore v10 kullanarak mininig yapıyordum. 6-7 ay sorunsuz çalıştı.
- Bir gün 7 ekran kartından 4'ü çalışmaz oldu. Aklıma ilk gelen şey zaten ucu ucuna yeten power'ın bir kısmının bozulduğu yönündeydi. Ethereum fiyatlarının da düşmesiyle fişi çektim.
- Yaklaşık 10 ay sonra yani bugün fişe tekrar taktım. Power tuşuna basmamla birlikte 7 ekran kartının da fanları dönmeye başlamıştı. Bu benim için iyi haberdi. Power çalışıyordu.Windows açıldı. Ekran kartlarının tamamını sistem görüyordu.
- Bilgisayarı internete bağladım ve Claymore'u çalıştırmamla birlikte önce 7 ekran kartını gördü. 1dk içinde 4'ü hata verdi ve bilgisayar kitlendi. Bu durumda "haa demekki claymore'da sıkıntı var dedim"
- Bilgisayarı kapattım. Yeniden başlattım ama daha windows başlamadan sadece 3 ekran kartının fanı dönüyordu. Windows açıldı ve 3 ekran kartını görüyordu. "haa belkide ram önbelleğine falan almıştır" dedim. Ram'i söküp taktım, yeniden başlattım ama değişen bir şey olmadı.
- Biraz şu bios'u kurcalayım dedim ama bios içinde dolaşırken pc kitlendi. Yeniden başlattım. Yine biosa girdim. 2-3dk sonra pc tekrar kitlendi.
- Ram'i değiştirdim. Biosa girdim, bu sefer pc kitlenmedi. "haa demekki ram arızalıymış dedim".

Şuan, 10 ay boyunca fişi çekili olan bilgisayarı fişe taktığımda 7 ekran kartının birden fanını dönderdiği hale gelmeye çalışıyorum. Ram değiş, fişleri sök-tak yapmama rağmen bir o noktaya gelemiyorum.

- işlemcinin önbelleğinde bir şeyler kalmış olabilir mi? kalmışsa nasıl temizleyeceğim?
- anakartın pilini söküp onun (varsa tabi) ön belleğini silmek istedim ama çok bios ayarı yapmıştım, hepsini yeniden yapmam zor olacak, sizce uğraşayım mı?
- sorun nerededir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • maxemilian @maxemilian

  Yani donanım olduğu için deneyerek bulmak herzamanki gibi ama işte 3 tanenin arızası aynıysa denemeye değer gibi
  Çalışanların ekran kartlarını, çalışmayanlara denemek ilk aklıma gelen

 • x86 🧐 @x86_64

  çıkart tüm kartları tek tek dene.

  • x86 🧐 @x86_64

   ayrıca işlemci önbelleğinde bir şey kalması gibi bir durum yok, işlemci öyle çalışan bir şey değil 🙂 elektrik gittiğinde bios ayarları (bios pili takılıysa tabi) ve hdd dışındaki her şey hafızadan silinir.

  • Erturk @erturk

   Kartlar tek tek çalışıyor. 7'si aynı anda çalışmıyor. Hiç bir şeye dokunmadan 10 ay bekleyince çalışıyor 🙂

  • Erturk @erturk

   @x86_64 Haklısın. Ama lanet bilgisayar 10 ay bekleyince normale dönmüştü. Şuan 1 saat öncesine dönmemeye direniyor :/

  • x86 🧐 @x86_64

   @erturk o halde çok büyük ihtimalle güç kaynağında sıkıntı var. Yeterli akımı sağlayamıyor olabilir, güç kaynakları kullanıldıkça yıpranır ve verimi düşer. Sizin kullanımınıza benzer bir durumda yani 7/24 ağır yük altında oldukça hızlı olacaktır bu süreç. Isınma durumu nasıl güç kaynağının?

  • Erturk @erturk

   @x86_64 Isınma sorunu yaşamadım hiç. yalnız 1 saat önce 7 tanesini çalıştıran güç kaynağı şuan 4 tanesini çalıştırmıyor. Yani meseleyi güç kaynağına bağlasak;
   - 7 ay sorunsuz 7 ekran kartını çalıştırdı
   - birden bire 4 tanesini durdurdu ve 3 ünü çalıştırmaya başladı
   -10 ay kapalı kaldıktan sonra 7 tanesini tekrar çalıştırmaya başladı
   - bi programı açınca 4 ünü tekrar çalıştırmamaya başladı...

   yani güç kaynağının karakterine ters bi durum sanki.

 • cengiz @cengiz

  Önerim bios ayarlarını sıfırla. Daha sonra varsa dahili ekran kartı yoksa bozuk kartlardan biriyle sistemi açmayı dene. Sorun çıkmazsa birer birer diğer kartları takmayı dene. Sorun sadece biosun windows'a bak burada 7 tane ekran kartı var diyememesi olabilir. Yani ekran kartında ve sisteminde bir sorun olmayabilir. Eğer bu şekilde çözemezsen gene tek ekran kartıyla anakart chipset driver dahil kaldırıp baştan kurmayı dene. Gene olmazsa bu sefer sorun kesin ekran kartındadır diye düşünüyorum.

  • Erturk @erturk

   @cengiz Benimde aklımdan Bios sıfırlamak geçmişti ama deneye deneye sorunun Power'da olduğuna ikna oldum. Power üzerinde 5 çıkış var. Her çıkış 2 kartı besleyebiliyor. Deneyerek çıkışlardan 2 sinin ne yaparsam yapayım çalışmadığını gördüm. 3 sorunsuz çıkış ile 6 karta kadar çalıştırabildim.

   Artık ne olduysa hiç yük binmediği bir anda anlık olarak o iki çıkışta 3-5 dakika çalışmıştı diyelim.. Başka bir açıklama getiremedim. Şuan Power'ı söktüm, en kısa sürede garantiye göndereceğim.

   Yardım için tüm arkadaşlara teşekkürler.

 • Ömer Faruk Tavukçuoğlu @oftavukcuoglu

  %90 guc kaynagi problem anlattiklarina bakilirsa

#TeknoYardım

Herkese hayırlı bayramlar. Sistemi göçen laptop'un Hdd'sini masaüstü pc'ye bağlayıp fotoğraflarımı kurtarmaya çalışıyorum. Maalesef "Kullanıcılar" klasörünün içindeki girmem gereken yere yönetici yetkisi alamadığım için giriş yapamıyorum. Çözüm nedir? :/

- Özelliklerden salt okunurun çentiğini kaldıriyorum, tekrar özelliklere girdiğimde kalkmamış oluyor.
-Gelişmiş yetki zımbırtılarına giriyorum ama başarısız oluyor..

Sorun çözüldü^^

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar bir tanıdığım bu sistemi almak üzere. Sistemi bana yolladı ama ekran kartı dışında amd ürünlerini tanımıyorum. Genç bir kardeşimiz kullanacak, oyun ağırlıklı..

Amd ryzen 5 2600 3,9ghz 19mb = 1146+KDV
Crucial 8gb Ballistix Sport LT Gray DDR4 3000mhz CL15 x2 =661+KDV
Sapphire Rx580 8gb = 1312 +KDV
Curcial 240gb ssd =235 + KDV
WD Blue 1tb =313 + KDV
Xigmatek Venom 650w (80plus) =704 + KDV
MSI B450 Gaming Plus AM4 AMD Ryzen DDR4 3200 Mhz O.C. Anakart 638 + KDV

Evinde bi masaüstü pc varmış, o yüzden kasa, monitör gibi şeyler eksik. Evdeki ürünleri bilmiyorum. Ürünler Vatan'dan alınacak, önerecekleriniz Vatan'da mevcut olursa çok süper olur 🙂

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar fikirlerinize önem veriyorum. Konu dışı, mazur görün..

Yakın zamanda sadece kız öğrencilerden oluşan bir Anadolu İmam Hatip Lisesi kantininin ihalesine gireceğim. Daha önce bu işi hiç yapmadım. Öğrenci sayısı 500. Okulun aktif bir yemekhanesi var. (yemekhane başkasına ait) İhalede aylık kirası 4.000 TL' den açık arttırmaya gidilecek. Ben ve part-time bir personel çalışacak.

Değişen mevzuatla birlikte o kadar çok ürünün satışı yasaklanmış ki ne satabilirim diye düşündüğümde bir çıkmaza giriyorum. Hem mevzuata uygun hem de talep görecek ürünler hakkında yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Aklımda kalan yasaklılar: Kızartmalar, dönerler, gazlı içecekler, aromalı içecekler, çikolatalar, sakızlar, şekerler, pastalar, şekerli yiyecekler, cipsler, meyve suları vs. vs.

Satılabilir ürünler: Meyve, sebze, yoğurt, süt, ayran, tahıllı ekmek, su, çay, kahve, poaça ve simit.

Ben ne satacağım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20

Arkadaşlar yol kenarı denetim istasyonunda çalışmış ya da oralara sık girip çıkan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Pazarlama işi yapmak istiyorum. İveco Daly gibi arkasına sonradan kasa yapılan komyon/kamyonet alıp Kayseri'den mobilya yükleyip çevre illere toptan satış yapacağım.

Aracı, ruhsatta kamyonet geçen haliyle aldığımda ayrı, kamyon geçen haliyle aldığımda ayrı sıkıntılar yaşayacağım.

Kamyonet alırsam eksileri;
- En büyük yaratacağı sıkıntı tonaj. Yaklaşık 1 ton yük alabileceğim ve bu kadar ürün satışıyla yakıtımı zor karşılarım. Tonaj aşımında cezalar 16 bin TL ye kadar çıkabiliyor.

Kamyonet alırsam artıları;
- B tipi ehliyetimi değiştirmek zorunda kalmayacağım.
- Şehir içine rahat girip çıkabilecek, hız limiti sorunum olmayacak.
- K2 gibi belgeler yerine K2* (yıldızlı) bir belgeyi %75 indirimli alacağım.

Kamyon alırsam eksileri;
- Ehliyetimi değiştirmek zorunda kalacağım. Hem zamandan hem cepten gidecek. Maliyeti 2.000 TL
- Şehir içinde çevirmeye girdiğimde polislerin elinde hep bir koz olacak. Birisi bu saatte kamyon şehir içine giremez deyip cezayı kesse yapabileceğim bir şey olmayacak.
- Yıldızlılar yerine normal k2 lerden almam gerekecek ki maliyeti 10.000 TL
- Araçta tapoğraf olacak, son 6 ayı kaydedecek ve en ufak hız ihlalinde yine polisler ebemi belleyecek.
- Hız limitleri arabanın gerçek limiti karşısında çok düşük kalacak.
- K2 belgesini alabilmek için de illa işletme olmak gerekiyormuş. İşletme açayım desem açılış ücreti, MM ücreti, Fatura bastır, Bağkur öde derken akı bokunu karşılar mı bilmiyorum..

Kamyon alırsam artısı;
- Tonaj sorunu olmayacak.

Bayadır araştırıyorum ama bu verilerden başka elimde bir bilgi yok. Yazdıklarım ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.

Bahsettiğim arabanın kamyon versiyonu ile şehirler arası taşımacılık yapan birisi ile ayaküstü sohbet ettim. Kamyonet al, işletme açma, malı alacağın yer irsaliyeyi senin adına kessin, "kendi özel eşyamı taşıyorum" der geçersin dedi. Hem zaten yasa çıkmış kamyonetler artık kantara girmeyecek deyince bi heyecan yaptım ama çıkan şey yasa değil geçici bir düzenlemeymiş. Yoğunluktan dolayı kamyonetler bir süre kantara girmesin denilmiş düzenlemede.

Ne yapmam konusunda bir fikrim yok. Şimdi kendimi kandırıp kamyonet alırsam ve denetleme memuru bu yük bir ticari yüktür, al sana tonaj cezası, al sana şu-bu cezası derse zor durumda kalırım.

Konu hakkındaki fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu durumda tüp mü, başlık mı, ocak mı arızalı ?

Köy evine sıfır tüp, sıfır başlık ve sıfır Vestel marka 4 lü ocak aldık. Vestel’den arkadaşlar gelip kurdu. Ocak bir süre yandıktan sonra sanki tüp bitiyor gibi yavaş yavaş sönüyor.

Tüp başlığındaki gazı açma kapama düğmesine biraz temas edince ocaktaki gazın şiddeti de anlık değişiyordu. Servis elemanı başlığın arızalı olduğunu söyledi.

Başlığı aldığımız yerden farklı marka ve model olmadığı için aynısıyla değiştik. Aynı sorun devam ediyor...

Başlığı farkı bir marka ile mi, tüpü mü yoksa ocağı değiştirmeye mi uğraşalım karar veremedim..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orkun @orkkoc

  "Tüp başlığındaki gazı açma kapama düğmesine biraz temas edince ocaktaki gazın şiddeti de anlık değişiyordu." bu başlıkta sorun olduğunu gösteriyor. Ocağa ya da tüpe uygun olmayabilir hatta daha kötüsü kaçak olabilir.
  Komşunun tüpüyle deneme yapın imkanınız varsa hatta onun başlığıyla da denerseniz iki seçeneği direk kontrol etmiş olursunuz.

 • Ahmet Tokyüz @atokyuz

  Alırken gazlı mı tüplü mü aldınız? Enjektörlere bakın, farklı olabilir uçları.

3 Aydır sorunsuz bir şekilde kullandığım 250gb Samsung Evo 960 m.2 SSD' nin ve ikinci el olarak aldığım 480gb Sandisk SSD Plus'ın test sonuçları...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Havaların ısınmasıyla Rig ve buzdolabınız daha fazla elektrik tüketecektir. Bu ikisi tek bir prize bağlıysa prizin erimesi söz konusu olabilir. Bugün benim başıma geldiği gibi...

7 adet Rx580 den oluşan sistemim + buzdolabının bağlı olduğu 3'lü papatya piriz erimiş, duvardaki prizi eritmiş, kısa devre yaptırarak evin şartellerini attırmış.

Rig ve buzdolabı çalışıyor. Rig'i power supply' in koruduğunu düşünüyorum. Corsair Hx1200 var.

#Mining

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • HasanÖfke @simulasyon

  memnun musun hala bu olaydan yani gelir gider tatmin ediyor mu?

  • Erturk @erturk

   Ben rigi kurarken ekran kartım 1.600 TL idi. O zamanki ETH fiyatına göre kendini 7-8 ayda amorti ediyordu. Zorluk seviyesi de azdı.

   Şuan ekran kartım 2.600 TL. ETH fiyatı %50 düştü. Zorluktan kaynaklı üretim %40 düştü. Bu olumsuzlukların yaşanabileceğini bilerek bu işe girdim.

   Halen karlı mı?

   Şuan sıfır fiyatıyla Rig toplanmaz, son derece mantıksız. Ama elinizde hali hazırda bir rig varsa o da satılmaz... Fiyatların düşük olması zorluk seviyesinin artmasına bir engel. 5-6 ay madencilik yapıp, kazdığınızı biriktirerek ve 1000 $ gibi bir fiyattan satarak hala rig'in kendini 8 ay gibi bir sürede amorti edebilmesi mümkün.

   1-2 aylık rig'ler ikinci el olarak uygun fiyatlardan alınabilir. Bu işe kredi ile girmiş, acil paraya ihtiyaç duyan ya da fiyatların düşmesiyle paniklemiş insanlardan rig temin etmek mümkün.

   Şuan Eth yaklaşık 250 doların altına düşmediği taktirde doğru bir rig toplamış birisi zararına üretim yapmamış olur. Onun üstü kar.

 • 3dfx @3dfx

  +2kw elektrik cekiyorsun sürekli uclu prizden, normal erir tabii.

  • Erturk @erturk

   Papatya prizin dandik olmasının maduriyetini yaşadım aslında. Tse'li viko'lardan kullansam böyle bir sorun olacağını sanmıyorum. Rig'i kurarken evde elime geçen herhangi bir golyattı.

 • Çateş @cates

  3 lü papatya prizin canı ne ki sen tutup 7 tane rx580 üstüne buzdolabı taktın be abi 🙂 farklı odalara yerleştir sen yüksek güç çeken şeyleri.

 • whitemonk @whitemonk

  Ne kazıyorsunuz hocam ? @erturk

#TeknoSeyirPlus iyidir, candır.

Ekşi Sözlük başta olmak üzere bu yapılanmayı küçümseyen insanlara da bir cevabımız olmalıdır. Elinizin kolunuzun uzandığı sosyal mercilerde Ts ailesinin bu girişiminin savunulması gerekiyor. O gün bu gündür, gazamız mübarek olsun yiğitler. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap