HDD Caddy de ssd olunca işletim sistemi falan kuramayıp HDD takınca sorunsuz çalışması normal mi ? SSD yi tanıyor görüyor depolama olarak kullandırıyor ama işletim sistemi kurarken patlıyor, HDD de sıkıntı yok böyle garip bir sorun yaşayan oldu mu? Cihaz lenovo v330 , bios güncelledim son sürümde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • alipektas @alipektas

  Cihazı dvd'den başlatmayı denedin mi boot seçeneklerinden?

  • alipektas @alipektas

   Bu arada ben ara karşılaşmıştım böyle bir durumla, normal sata'ya bağlı diski çıkarıp dvd aparatından bağlananla bir defa boot ettirmiştim. Daha sonra sata'dan başka bir diski(içinde işletim sistemi yüklü) takmama rağmen yine de dvd soketinden takılı olan diski boot ediyordu.

 • lterlemez @lterlemez

  Şöyle bir durum olabilir (sadece fikir yürütüyorum, bilgim yok bu konuda); malum, dizüstülerin işletim sistemleri, bios'a işlenerek geliyor. Eğer sata bağlantısını, sadece optik ile çalışacak şekilde ayarladılar ve optik olmadığı için de okuma/yazma engeli koymuş olabilirler. Zira, optikten gelen bilgi ilk kurulumla ilgili ise seri numarası kontrolü hataya düşüp, okuma/yazma/boot engeli ile karşılaşıyor olabilir (Windows boot için konuşuyorum).

 • Aykut Ç. @aykut

  @orcun hocam sizin bir bilginiz tecrübeniz var mı bu konuda ? secure boot vs kapalı, biosda iki diskte aynı tipte gözüküyor sorunsuz: şöyle bir şey yazıyor ATA - Sandisk .. , diğeri ATA - Samsung ..

  Direk sata bağlı diski söküp hdd caddy de ki disk ile de kurmayı denedim ama işletim sistemini dosyalarını kuruyor en son anda (10 saniye sonra yenideş başlatılacak ekranı cıkmadan önce) iptal oldu diyip kurulumu iptal ediyor.
  Direk Sataya takıp işletim sistemini kurdum sonra o diski hdd caddye taktım boot ederken o diski seçiyorum ama siyah ekranda kalıyor bir türlü boot etmiyor gitti, bu tarz bir genlleme olabilir mi?

Aliexpress takip numarasını ptt ye girdigimde ürünün nerde oldugu vs hiç bir bilgi göstermiyor ama 5.2 Tl vergiyi gösteriyor ptt sayfası, gelen üründe 17 tl sd kart, son durum nedir artık yurtdışında 5 liralık bir ürün alsak bile vergi mi kesiliyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

http://gmail.com/ a girme sorunu yaşayan varmı bu aralar ?

Gmail

Gmail; 15 GB depolama, daha az spam ve mobil erişim özellikleriyle, yenilikçi, verimli ve kullanışlı bir e-posta hizmetidir.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Vatanbilgisayarın eski fiyatlarından kendi bilgisayarının fiyatını biçen arkadaşla biraz uğraştım hafiften dellendi 🙂 yanında verdigi oyun cdlerini de paradan sayıyormuş.Bu arada 600tl düştü yazdıgı ilandaki fiyattan ama hala minimum 1000 liralık fazlalıgı var farkında değil, adam gibi fiyat yazsa cidden de alıcam.
Şu vatanbilgisayarın saçmalıgından yazılan saçma fiyatlardan nasıl kurtulucaz, vatanbilgisayarı mı şikayet etsek bir yere

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İkinci el 3.5mm earpods arayıp ikinci el de 100 150 180 tl leri görünce
Amazonun bu indirimi ilaç gibi geldi, ihtiyacı olanlar kaçırmasın
32gb samsung evo da 28 tl onunda fiyatı güzel
https://www.amazon.com.tr/Apple-EarPods-Giri%C5%9Fli-Kablolu-Kulakl%C4%B1k/dp/B0764FPQ8Y
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B079J9DTK5/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1UNQM1SR2CHM

Apple EarPods 3,5 mm Jak Girişli Kablolu Kulaklık: Amazon.com.tr

Apple EarPods 3,5 mm Jak Girişli Kablolu Kulaklık: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir büyüğüme ait adı sanı belli olmayan bir telefon var pilini değiştirip orjinal düzgün birşey almak istiyorum
BL-5C 3.7v 1050mAh diyor üstündeki pil, BL-5C diye aldığım her pilin boyutu aynımıdır uymama gibi bir durum olur mu ? Önereceğiniz düzgün bir marka var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dronelara ilgisi olan sahibi olan birileri var mı aramızda? 2000 Tl ye kadar ilk başlayan biri için drone araştırması içindeyiz, dji phantom 2 nin ikinci elleri var bu fiyata, gidip bilinmedik marka birşey almak yerine mantıklı gibi duruyor ama sizce ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İndirimde kaptığım samsung ssdye zorlu bir süreçten sonra sistemi klonlayabildim, tuhaftır ki eski bir usb3 kutum ssdyi pc ye gösteremedi, sata portuna taktım ve mecburen acronis 2018 boot media ile klonlayacaktım o da kendi aptal bir sebebinden klonlama adımına geçmedi, en son çare acronis 2017 boot media deniyim dedim sorunsuz halletti.
Eskisi kötü bir ssd değildi ama 3-4 sene geçmesinden kaynaklı sanırım tepkileri azalmış yada samsung performans olarak daha iyi, kötü bir performansı hissi yoktu ama şuanda daha hızlı tepkiler verince sistem aradaki fark hissediliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alper212 @alper212

  Ben klonlamaktan ziyade önemli dosyaları (kişisel dosyalar) alıp format atmaktan yanayım. Zira photoshop, excel internetten çekilecek dosyalar.

  • Aykut Ç. @aykut

   o işe yapacağım aslında fakat şuanda hackintosh ve windows ikiside tek diskteydi, ikisinide sıfırdan kurup düzeni sağlamak uzun sürecek, dvdrom kutusu sipariş ettim o gelince eski ssdyi de değerlendireceğim, zamanla iki işletim sistemini sıfırdan farklı disklere kuracağım ama şuanlık şu ssdyi klonlamak için bile baya vakit harcadım saçma sapan şeylerden.

Sandiskin sd kartlarının ömrü konusunda iyi/kötü tecrübesi olan var mı ?
bir tane 16gb bir tanede 32gb alacağım 33 liraya geliyor, samsung evoda da 32gb var hangisini önerirsiniz, hızdan ziyade güvenlik daha önemli.
https://www.aliexpress.com/item/SAMSUNG-Memory-Card-32GB-64GB-128GB-256GB-100Ms-Class10-U3-UHS-1-Flash-Micro-SD/32810285918.html?spm=a2g0s.13010108.99999999.11.2c22321eXvWa1M

BeğenFavori PaylaşYorum yap