Levent Pekcan’in @leventp kabullenmek istemediği ön görüsü gerçek oldu 😀 16 ayrı objektifli
telefon boyutlarında fotoğraf makinesi. @gamsizm

https://www.youtube.com/watch?v=cW3rx7jiX8E

Light L16 Camera ( The Light Story)

Light L16 is a Point-and-Shoot that challenges DSLRs with 16 lenses for 52MP photos in one package. The L16 packs 16 separate cameras across its surface that...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung Galaxy Note 8 64 Gb Siyah Cep Telefonu Fiyatı ve Özellikleri -...

En uygun fiyatlı Samsung Galaxy Note 8 64 Gb Siyah Cep Telefonu en fazla ödeme seçenekleriyle Hızlıal.com’da. fırsatlarını kaçırmayın!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

Hadi geçmiş olsun, önümüzdeki sene MTV vergisine %40 zam… Sigara kağıdına ÖTV geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple’ın en son lansmanında neden telefonlarının pil kapasitelerini açıklamadığı belli oldu. Çünkü bir öncekine göre daha düşük kapasiteli pil kullanılmış 😀

Yapılan tespite göre iPhone 8 1.821mAh, iPhone 8 Plus ise 2.675mAh kapasiteli pile sahip. iPhone 7 ve 7 Plus’ın pil kapasitesi ise sırasıyla, 1.960mAh ve 2.900mAh.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yekta @flashock

  6s-7 zamanında da düşmüştü herkes söylendi durdu pilde kullanım süresi farkı olmadığı ortaya çıktı sonradan. Apple kullanan kişiler bunlara bakmıyor bile Apple’da açık aramak için çırpınan kişiler bunlara takıyor sadece.

  • Alp Eren @aslansi

   Çırpınmaya gerek yok bariz belli zaten?

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   Evet Apple’in kendine göre bir kullanım süre aralığı var. O aralığa denk gelen pil kapasitesini koyuyor. Yani pil kullanım süresinde bir düşüş olmasını bende beklemiyorum iphone 8’ler için. Ama burada demek istediğim, artan bir şey var ise onlar söyleniyor, eksilenler söylenmiyor. Bu genel pazarlama strateji. Bende epey süredir apple ürünlerini kullanıyorum. Hatta ilk 2007 yada 2008 apple kullanma tarihim. Herhangi bir açık aradığım yok 🙂
   Apple tarafında Tablet, bilgisayar, telefon, ipod , apple tv hepsine sahip oldum ve kullandım.
   Şuan da sadece tablet ve mac kullanıyorum. Telefonu da yine apple tarafına geçireyim dedim ama iPhone X bana henüz tam olarak oturmamış bir ürün olarak geldiğinden, seneye bıraktım o işi.

  • Yekta @flashock

   @aslansi farkı anlarsan haber et bana bariz belli olan ne rakamsal değer mi? Banane çalışıyor mu vaad edileni veriyor mu ben ona bakarım.

  • Alp Eren @aslansi

   @flashock Evet rakamsal değerler ortada demek istedim. Apple bir şey vaad etmiyor ki, onu konuşuyoruz zaten. Sen hangi vaadden bahsediyorsun 😀

  • Yekta @flashock

   @aslansi Apple’ın internet sitesinde yazan kullanım süreleri var bakarsan azıcık araştırırsan görürsün. Banane kaç mAh ben ne kadar kullandığıma bakarım.

  • Alp Eren @aslansi

   @flashock Çok haklısın önemli olan kullanım süresi bence de.

   Sence Apple daha büyük bir pil kullanıp kullanım süresini arttırabilecekken yapmayıp daha küçük pilli telefonu daha pahalı fiyata aynı kullanım süresiyle mi satmaya çalışıyor, yoksa sığdıramadığından veya başka bi sebepten mi yapmıyor?

  • Yekta @flashock

   @aslansi sığdıramıyor ve istemiyor ikisi olabilir ama şahsi fikrim sığdıramıyor neden dersen A10 bile şu an SD835’le kapışıyor adam A11 Bionic işlemcisini çıkarttı ve bu kendi içinde tam anlamıyla pazar yeri gibi yüzeyi baya büyük bir işlemcidir dolayısı ile anakartta büyüktür sadece o da değil iPhone 7 kasasından çok az daha uzun bir kasadan bahsediyoruz kasa formu küçük kalın da değil bir de iOS tüketimi gibi konulara da bakınca adam kasmıyor da. Apple’ın kenarda duran yeni pil teknolojisi bile olabilir ama ne gerek var millet alıyor zaten.

  • Alp Eren @aslansi

   @flashock Aynen, çok haklısın. İnsanlar “zaten aldığı” sürece Apple’dan pek bi’ yenilik beklemiyorum zaten. Mesela Neden A11 Bionic işlemcisini çıkarttılar ki, daha iyi işlemciye mi bakıyor Apple kullanıcıları?

  • Yekta @flashock

   @aslansi iOS 11 ve üstüne eklenen özellikler yeni işlemci mimarisini gerekli kılıyor o da gereklilikten.

  • Alp Eren @aslansi

   @flashock iOS 11 ve üstüne eklenen özellikler, yeni işlemci mimarisi olmayan telefonlara gelmeyecek yani hmm, kötüymüş

  • Yekta @flashock

   @aslansi yoo gelecek brn iPhone X’ten bahsediyorum. iPhone X ile işlemci üzerinde FaceID entegresi lazım, bunun yüzünü her seferinde akıllı şekilde düşünmesi öğrenmesi lazım yani nöral entegre lazım, kamera modülü de lazım 4K 60FPS gibi özellikler için, Selfie modlarında lazım gibi gibi.

   iOS 11 ana özellikleri destekleyen tüm cihazlarda var bunlar telefonun model özellikleri.

  • Alp Eren @aslansi

   @flashock Parmak izi gittiği için FaceID geldi, FaceID geldiği için de mimari iyileştirildi, yoksa kasayı biraz değiştirip eski teknolojiyi aynı fiyata satsa bir sıkıntı yoktu, nası’ olsa vaad ettiklerini karşılıyordu değil mi?

   A10 bile şuan SD835 ile kapışıyor ve 835’li telefonlar 4K60fps çekebiliyorlar. A10’lular çekemiyordu, ilginç.

   Mesela iPhone 7+’ta FaceID entegresi, nöral entegre veya kamera modülü yok. 7+’a iOS 11 gelse bile bunlar olmadığı için onlara gelen tek güncelleme hareketli emojiler olacak yani?

  • Yekta @flashock

   @aslansi dediğimi yanlış anlama ama sen Apple markasının nasıl bir geçmişi var, ürün grubu nedir, iOS nedir?, iOS’a has özellikler neler ve modele has özellikler neler çok bilgi sahibi biri değilsin.

   Benim Vaad ettiğinden kastım internet sitesinde yazan iPhone 8 özellikleri altında bulunan kullanım süresinden bahsediyorum bu bir bakıyorum oraya bak aşağıda da ekledim azalma yok banane yahu sayısal değerinden.

   İkinci olarak iPhone video kaydı konusunda BitRate bakımından her zaman üsttedir ve videoda önemli olan bitrate değeridir. iPhone 7 Plus 4K 30FPS video için dakikada 375MB alana kaydeder kaynak istersen buyur; https://9to5mac.com/2015/09/10/iphone-6s-4k-video-size/

   İkinci olarak bunda daha da geliştirme var kafadan 70MBit bitrate’e sahip 4K 60FPS kayıttan bahsediyoruz ki bu emin ol daha fazladır Note 8 ise 4K 60FPS kaydı şu an aktif değil ve bitrate değerleri nedir bilmiyoruz çünkü sitede sadece Samsung 60FPS var yazmış o kadar bunu kullanıcıya sunmadı daha sunsa bile 10 dakika sınırı var zaten 😀

   Dediğini de açıklayayım. Bir işletim sistemi özelinde gelen özellikler vardır bir de model özelinde gelenler hareketli emojiler de gelmeyecek saydıklarına o sadece iPhone X modelinde var neden dersen yüz haritalaması sadece X’te var aynı şekilde FaceID’de sadece X’te var, 4K 60FPS ve 1080P 240FPS ise A11 olanlarda var.

   Onun haricinde iOS 11 yani kullanıcının en son güvenli işletim sistemi 5s’e bile gelecek 5S kaç senesinde çıktı dersen 2013 🙂

  • Alp Eren @aslansi

   @flashock Hmm, Üstad ne demek istediğimi anlamıyorsun hiç ya 😀 3 seferdir salağa yatıyorum ama hala vaad diyorsun. Haksızsın demiyorum, zaten haklı olduğunu belirtip farkllı bi’ tarafa çekmeye çalıştım konuyu ama olmadı. İyi geceler 🙂

  • Yekta @flashock

   @aslansi ben senin ne yapmak istediğini anladım sen bana soru sorup senin işine gelen cevapları sana söyleyip sonrasında haklıyım diyeceksin ama değilsin gerçekten değilsin maalesef 🙂

   Ben söylediğin her maddeye cevap verdim dikkat edersen 🙂

  • Alp Eren @aslansi

   @flashock Üzgünüm, öyle bi’ amacım yoktu. Ben görüşünü merak ettim sadece. Dikkat edersen kendim bir görüş belirtmedim, yani haklı çıkma imkanım zaten yok.

  • Yekta @flashock

   @aslansi O zaman şöyle toparlıyım evet bataryanın sayısal değeri azaldı haklısın ama bu kullanıcının iyiliğine veyahut kötülüğüne bir durum teşkil etmeyecek zira kullanım süreleri de aynı yukarda fotoda var.

   İkinci olarak onda var bunda niye yok dediğin şeylerin de hepsi modellerin kendine has özellikler olmaması normal Apple her zaman ikiye ayırır iOS standart özellikleri ve spesifik model özellikleri.

 • cihan.gir @cihan-gir

  belli oldu diyorsun ,arkadaşım apple pil kaç mah diye hiç bir lansmanda açıklamaz kaç ram var soylemez zaten,

Apple’ın bir şekilde daha fazla gündeme getirdiği Android ve IOS tarafındaki mevcut mobil AR uygulamaları;

https://thinkmobiles.com/blog/best-augmented-reality-games/

25 Best Augmented Reality Games 2017 for Android and iOS - Thinkmobiles

Augmented reality games of different genres to show you the current state and the prospects of AR games market. Pokemon Go, Minecraft etc
BeğenFavori PaylaşYorum yap

AR (Augmented Reality -- artırılmış gerçeklik) tarafında Apple’ın yer verdiği konuya diğer firmaların yaklaşımından bahseden güzel bir yazı.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-41252905

Artırılmış gerçeklik: Apple, Google, Microsoft ne yapıyor?

Apple, yeni tanıttığı iPhone X ile artırılmış gerçeklik alanında ne kadar ciddi olduğunun sinyallerini verdi. Ancak sektörde yalnız değil. Yıllardır bu konuda deneyler yapan Microsoft...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple’in 2017 ürün tanıtım etkinliği sonrası çok bilinen 9to5mac.com sitesi bir anket yapmış. Sunum’da tanıtılan Apple ürünlerinden hangisini / hangilerini satın almayı düşündüklerini sormuş.
Sonuçların ağırlıklı ingilizce konuşulan ülke vatandaşlarından oluştuğunu unutmamak lazım. Ancak iPhone X’in bence eksik ve sorunlu hali bile, apple kullanıcılarını bu telefonu almaktan alıkoymadığı açıkça gözüküyor.
Ben de bu sene telefon seçimimi apple’dan yana kullanmak istiyordum. Ancak iPhone X’in yeni ekran tasarımı ve IOS’in uyumsuzluğunu görünce, bunun üstüne parmak izi okuyucu gibi pratik bir özelliği telefona dahil edemekleri için kesinlikle iPhone X almam. Seneye kadar çok büyük ihtimal ile bu eksiklikleri halledip, içime sinen bir iPhone X muadili cihaz ve ona yakışan IOS yapmış olurlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  MG’nin dediği gibi bu seneyi es geçip seneye çıkacak olan X modeli alınır düşüncesindesin sanırım. Ben bu fikirde değildim açıkçası ama çok fazla insan böyle düşününce hak vermeye başladım.

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  TouchID dahil edilemedi değil edilmeyecek, bundan sonra touchID olmayacak zaten, faceID varken touchID icin ekstra maliyete gerek yok ki. Ayrica X serisi tabi ki istenecek olan seri cunku apple urunlerinin gelecegi X etrafinda donecek, kablosuz sarj sistemi ve ios11 bunun ilk adimi.

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   iPhone X serisinin istenmesi tabiki doğal. 3 seneden fazla süredir insanlar aynı tasarımdan sıkıldı ve rakip firmaların telefon tasarımlarına göre eskidi iPhone tasarımı. Ama IOS 11 hiç de iPhone X’ e ekstra yenilik katacak durumda değil şuan. Eğer IOS 11’i bir adım diyecek olursak, ancak bebek adımı diyebiliriz en fazla. Çok fazla yapılması gereken şey var.
   Face ID işi ‘nin günlük kullanımını görmek lazım insanlarda. Ne getirecek, ne götürecek. Belkide çok tepki çekecek ve seneye ekran üzerinden parmak okuma yada farklı bir çözüm getirmek zorunda kalacak apple parmak izi okuyucu için.
   Apple kullanıcıları yukarıda bahsettiğim bu eksiklerine rağmen almak istiyorlar demek ki. Ben kendi adıma konsept yada yarım kalmış bir model olarak görüyorum iPhone X’i. Dolayısı ile seneyi beklemek , en akıllıca çözüm benim gibi biri için.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   @cok_okuyan Apple’in geri adim attigi tek konu ucuz iphone’dur, o da para getirmedigi icin. TouchID’nin X serisiyle birlikte kalktigini dusunuyorum mobil cihazlarda. Macbook’lara yeni geldigi icin devam edecektir. Ozetle, 7 sahibi biri olarak heyecan duymadim ama cihazin omru doldugu anda X serisi iphone’a gecmek isterim. Macbook’um 4 yasinda, muhtemelen 1-2 sene de o gider ve yenileyebilirsem touchID’li bir macbook almak isterim. Cunku apple cihazlariyla yasamak kolay ve konforlu

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   @mfeyzifar Touch ID o kadar kolay eko sistemlerinden çıkaracakları bir özellik değil bana kalırsa. Hatta çıkarmak isteyip, istemedikleri konusunda bile emin değilim. Zorunluluk gereği belki bazı ürünlerinden çıkarırlar (iPhone X gibi). Benim için Touch ID, Face ID’den daha kullanışlı bir özellik.
   Her yeni iPhone isteyen tabiki X serisine geçmek isteyecek, bundan daha doğal bir şey yok. Ama heyecan uyandıracak yeni bir modele geçmek istiyorum. İyi donanım ancak iyi bir yazılım ile birleşince bende heyecan uyandırır. iPhone X adına donanım tarafı için başarılı diyebilirim(Touch ID eksikliği hariç), ama yazılım kısmı benim için maalesef sınıfta kaldı. Hatalarını seneye kadar telafi ederler umarım.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   @cok_okuyan yazilimda daha birsey gormedik ki nasil sinifta kalabiliyor ?

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   @mfeyzifar Sorun da o zaten, olsa gösterirlerdi mutlaka 🙂 IOS arayüz entegrasyonu kötü, üst taraftaki kesik alan son derece amatörce bir görüntü yaratıyor. Ekranın büyüklüğünü kullanım açısından avantaja dönüştüren özelliklerde yok mevcut IOS 11’de.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   @cok_okuyan makyaj kismi duzeltilir. acikcasi ben 7’nin omru dolunca (4 sene eder) X serisi iphone isterim artik. 8 mesela hicbir avantaj sunmuyor

 • Kurtcuk @kurtcuk

  2017 best ever
  2818 better than ever olacağı için bu sene atlamalı bence de