Macbook pro 2017 15 inc de cpu sıcaklığı 50-60 larda gezerken normal browser işlemlerinde figma gibi tasarım programlarını açınca 100 dereceleri görüyorum. Bu normal midir? Bir şey yapmam lazım mı? Termal macun öneriniz olur mu ? (Olursa marka alabilir miyim)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 18
 • ozturka @ozturka

  100 derece olduğunu nerden görüyorsunuz? Kapanmadığı sürece problem yok tabi performans düşer o ayrı konu 🙂

 • Orcun @orcun

  Safari harici chrome vs kullanıyorsan macbooklarda işlemci sıcaklığı baya artıyor. Ha ama safari kullanıyorsan çok uçmuyor. Macun işine gelirsek mx4 2019 güzel bir macun işini görür ancak daha önce hiç açmadıysan el becerin vs yoksa sakın açmanı önermem. Vidalarını bozar yalama yaparsın. Bazı noktalarda fanını vs soğutucuyu çıkartırken yada takarken vidanın olduğu yeri kırarsın uygun tork ile sıkılması lazım. Bana böyle 4 yada 5 tane macbook geldi. Vidaları yalama yapmış yuvası mahvolmuş vs. mecbur yeni vida seti alındı. Adam uyuyor diye torx ile açmaya çalışmış ama torx değil işte vida tipi farklıdır. Torx gibi görünür ama değil. Başını yer işte sökerken zaten uğraştırır sonra kasayı da yer metal yumuşak zaten alüminyum. Hani dediğim gibi işi bilmiyorsan tecrübende yoksa daha önce hiç bakım yapmadıysan önermem. Öyle youtube'dan izleyip girişenleri çok gördüm çoğu da daha kötü hale getiriyorlar.

  • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

   p5 ile açılıyormuş galiba. Sipariş vereceğim doğruysa. 2012 macbook umun termal macununu yenilemiştim. ufak cihaz içini açma deneyimlerim var ama genel olarak youtube izleyip açıyorum. Bende de torx vardı. O zannettim ama değilmiş. Çok zorlamadım 🙂

  • Orcun @orcun

   @bakikaradeniz 2012 pro mu ? retinalı pro mu ? 2012 pro ise bu belleği upgrade olan ssd dvd sürücüsü vs değişip yükselebilen modelse evet onlar daha pc'e uygun yapıdaydı ama retinalılarda falan iş değişti. Mesela cpu'u tutan vidaları var onları çok sıkarsan yuvası anakarttan kopuyor. Farketmiyorsun mesela aa gitti e şimdi gidince de bu sefer soğutucu yuvaya tam baskı yapmıyor haliyle macun da değiştirsin istediğini de yapsan yandı gülüm keten helvası durumu oluyor. O videoları baya baya izle derim. Aynı video olur farklısı olur hiç farketmez. Evet pentalobe diye geçen bir vida uç sistemini kullanıyor torx ile çok karıştırılıyor ama torx değil.

  • Mert @quantum

   @bakikaradeniz Videolarda izleyerek termal macun atarsan kendine gelir. Fanı da temizle.

  • Papa Emeritus @pope

   Kalitesiz tornavida nedeniyle benim Macbook’un alt kapak vidalarından bir tanesi yalama olmuştu. Vidayı sıkarken tornavida kırıldı ve vida da gitti tabii 😀 Ondan sonra parasını verip iFixit’in setini aldım. Büyük ihtimal daha ucuza f/p markalar vardı ama araştırmaya üşenmiştim.

  • Orcun @orcun

   @pope Hem kalitesizlik hem de uygun uç yok diye insanlar dur şunla deneyim bunla deneyim derken vidayı perişan ediyor. Bana hele birtane air gelmişti her vidası perişan olmuş kapağı da benzetmişler. Ya yıldız vida uydurmuşlardı falan, anasını ağlatmışlardı cihazın. Sonra n11'den 70 lira mıydı neydi vida seti almıştık.

  • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

   @orcun Çok sıkma olayı güzel bir detaymış. Evet benimki retinalı olmayan modeldi. cd rom içine yuva takıp hdd takıp alete de ssd takmıştım. apple ın bize iyi davrandığı zamanlardı 🙂

  • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

   @pope Kalitesiz tornavidadan kastın nedir? ifixit setini yurtdışından aldın diye tahmin ediyorum.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @bakikaradeniz Sizinle aynı modeli kullanmışız (2012) ve şimdi de aynı modeli (2017) kullanıyoruz. Arkadaşların dediği gibi el yatkınlığınız yoksa hiç açmayın, biraz var diyorsanız yine açmayın. 2012 gibi değil bunun içi, sizi zorlayabilir. Termal macun değişimi için anakartı komple sökmek gerekiyor, aleti ince yapmak için her yerde flex kablo kullanmışlar sökerken çok dikkat edin. Bazı kablolar görünmeyebiliyor veya kablo olduğu belli olmuyor çekip koparmamaya dikkat edin. Birde arka kapağı çok güzel yapıştırmışlar açmaya çalışırken bükenler olmuş (kesinlikle ben değil 😜) sakin sakin açın.

  • Papa Emeritus @pope

   @bakikaradeniz Yurtdışında almıştım. Kalitesiz tornavida setini nasıl tarif edeyim ki😀 Kalitesiz işte.

  • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

   @onimarsynn hafif kaydırarak açmak gerekiyormuş sanırım. Sorun corona sebebi ile evden çıkmıyorum. toplu taşıma kullanmıyorum. işler sebebiyle bilgisayarı gönder 15 gün bekle lüksüm yok. böyle de elimde patlar mı korkusu var. Dediğin gibi çok kolay değil açıp macun yenilemek. Bilemedim ne yapsam

 • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

  Şu an bir şey deniyorum sanırım bunun da ilgisi var. Şarjı soldan değil sağdan taktım. Bir dönem de gamepad i soldan takınca acaip bir performans kaybı yaşamıştım

 • Alptekin @alptekinck

  mobil işlemciler 90 dereceyi geçtiğinde kendini yavaşlatır 90'ı geçmemeye çalışır seninki 100 olmuş bayağı yüksek zaten 105 olunca gücü keser. Macun değişme vakti gelmiş.

#akış #sıcakfırsatlar #AliExpress #1111
bir de böyle bir araçla alacağınız şey gerçekten indirimde mi bakabilirsiniz
https://chrome.google.com/webstore/detail/aliprice-assistant-aliexp/hihlaoogegdjakmdbpbilijdghoggkim

AliPrice Assistant - AliExpress Price Tracker

AliPrice.com -- Your money-saving assistant on AliExpress, Gearbest, Banggood, Joybuy and Lazada.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  Hepsinde bakamıyorsun. Çünkü satıcı ilanına 10 tane seçenek ekliyor. Normalde sattığı 50 dolarlık malzeme yanına eklediği bir seçeneği 3 dolar gösteriyor. Bu eklenti o 3 dolarlık şeyin takibini yapıyor. Sitenin arama sonuçlarındaki filtreyi de doğru düzgün kullanamıyorsun bu sebeple. Satıcılar da uyanık.

Aliexpress 11/11 ile alakalı küçük bir hatırlatma. Yurtdışından yapacağınız alışverişlerde malumunuz doviz kullanılır ve alışverişi hafta sonu yaptığınızda daha fazla para ödersiniz. Çünkü hafta sonu ve çalışma saatleri dışında bankaların döviz kuru makası açılır. Örneğin dolar kuru cuma günü kapanışı itibarı ile 5.46 iken (bkz doviz.com) cepteteb de 5.617 enpara'da 5.585'dir. Dolayısı ile zaten birkaç dolar kar edeyim derken o karı bankaya kaptırabilirsiniz. #1111 de indirim pazartesi sabah saatlerine kadar devam ediyor. Alışverişinizi yarın sabaha ertelemeniz faydalı olabilir... #akış #sıcakfırsatlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2017 model Macbook pro ile kullanacağım type-c portu olan bir hdd kutusu almak istiyorum. Şöyle bir ürüne rastladım. Sizce verdikleri değerler ne kadar gerçekçi? Şimdilik elimdeki hdd ler ile kullancağım için bu hızlara çıkmayı beklemiyorum ama ssd veya m2 de durum ne olur?

https://www.hepsiburada.com/dark-storex-e211-2-5-usb-3-1-gen2-type-c-satai-ii-iii-ssd-sshd-hdd-disk-kutusu-dk-ac-dse211-p-HBV000006T4OK

Dark Storex E211 2.5" USB 3.1 (Gen2) Type-C SATAI/II/III Fiyatı

Dark Storex E211 2.5" USB 3.1 (Gen2) Type-C SATAI/II/III en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#sistemtoplama #pctoplama ofis kullanımı için min konfigrasyona sahip bi sistem önerisi alabilir miyim. bütçe 1500-1600 civarı. Bu bütçeye 24 inç monitör, klavye mouse dahil. Alan biraz küçük olduğu için mini kasa da olabilir ama şart değil

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Macbook pro da kullandığım ssd bozuldu. Ofiste bilgisayarın kapağını kapatıp gitmiştim. Normalde macbook uykuya dalar. Sabah geldiğimde kapanmadığını gördüm. Alet de ısınmıştı. Ekranda klasör içinde bir soru işareti vardı. Anladık ki ssd gitmiş.
Usbden falan takmayı denedim ama görünen bir disk yok. Ama disk elektrik alıyor. Hafiften ısınıyor.
Var mıdır çöpe atmadan fikir verebilecek?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Turkcell TV maclerde sierra kullanıyorsanız çalışmıyor. Çünkü mühendisleri ya çok beceriksiz ya da yok! Aylar olmasına rağmen safari eklentilerini güncelleyememişler. O zaman uygulamanı yaz. Paran mı yok!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

belli bir konudaki farklı sitelerde yayınlanmış haberleri nasıl toplu olarak takip edebilirim? mesela android. @hkellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

hosting için tavsiye alabilir miyim? f/p oranı yüksek. 3-5 tane günlük ziyaretçisi 1000 civarı site için kullanılacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap