Paylaş Paylaş

Otomatik vites mi düz vites mi?

Can ve Emre, OtoSeyir'in klasik tartışma bölümlerine bir yenisi daha ekliyor. Düz vites ve otomatik vites tartışmasını iki taraf olarak tartışıyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih @fatihy

  otomatik vites tabikide...
  kim uğraşır vitesle

 • Burak Özyürek @burakozyurek

  Bu konuda bi video yapılmamış mıydı zaten? Ben mi yanlış hatırlıyorum?
  Düzenleme:Vites türleri diye varmış ben yanlış hatırlıyomuşum. 🙂

 • drtekno @dr-tekno

  Bu konuda ufak bir anım var: Bir gün Ankara Şaşmaz sanayide arabamı yıkatıyordum. Oto yıkamanın sahibi teee1994!de bir otomatik yabancı araba almış. O zamanlar otomatik araç alırken yaşadıklarını paylaştı ve dediğine göre Türkiye'ye otomatik araçların geç girmesinin sebebi ülkemizin şanzıman ustalarının memlekete gelen ilk otomatik şanzımanları dağıtıp toplayamamaları ve bu yeni teknolojiyi bir türlü öğrenememeleri imiş. Bu yüzden herkese otomatik araçları kötülemeye başlamışlar ve tamir bakım gibi hizmetleri de verememişler. Taa o günlerden akıllarda otomatik araclar hakkında insanların kafasına şüphe tohumları ekilmiş ve hala bu tohumlar filizlenmekte. Ben ise tüm uygar toplumlarda olduğu gibi, özellikle tüm tır ve otobüslerin bile otomatik olduğu Iskandinavya ülkeleri gibi otomatik diyorum... @can @lawnmower

 • somut insan @pqonerme

  biz otoseyirciler olarak çok heyecanlandık 🙂
  edit: samsunda sıradan bir trafik 😀

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  O kadar çok "olayı algılayamayan" arkadaş olmuş ki adamlar videonun başında açıklama yapma gereği duymuşlar. Artık bundan sonra da anlamayan olmaz herhalde.

  • Mr. Paramedik @mr-paramedik

   @neset-ozeren sitede yeni sayılırsınız. Yukarıdaki yorumlardan bahsetmiyorum. Daha önce bu tarz tartışma bölümlerinden birkaç kez yapıldı. Tamamının kurgu olduğu söylenmesine rağmen hala "algılayamayıp" haksız eleştiriler yapanlar oldu. Zaten biraz mantıklı düşünürsek benden önceki yukarıda yer alan yorumlara cevabı, videonun başına ekledikleri küçük bir video ile cevaplayamazlar değil mi?

 • Aykut Ç. @aykut

  düz vitesin zevkini verecek bir motor, otomatik vitesin keyfini verecek hızda bir şanzıman sonucu belirler.. 🙂

 • Ajan @ajan

  + bu ülkede fikir özgürlüğü var
  - var mı ?

  iyiymiş 😀

 • Hüsnü Şirin @aqosi

  sadece 144p seçeneği var bende.

 • Özgür @ozgurr

  Otomatik candır.Tabi yeni nesil arabalarda.Karı işi diyenler hidrolik direksiyonda kullanmasın 🙂

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  CEVAP (bence); makinesine göre değişir. 150 hp ye kadar otomatik vites, daha yukarısında manuel güzel olur.. Arkadan da bir itiş varsa oooh.

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  İki kameranın ışık ve renk dengesi arasında fark varmış 🙂

 • Aykut Elmas @aykutelmas

  Abi Can öyle bi çene çalıyor ki adam dünya düz dese yuvarlak olduğunu ispatlayamazsın.

  • AsalAdam @asaladam

   Çok yerinde tespit dostum. Ben altta uzunca yazmış bulundum, senin yorumunu daha sonra gördüm. Çok güzel özeti olmuş. İspatlayamamak değil de hani, kabul ettiremezsin evet. 😀

  • Can Akbulut @can

   "Kafa kafaya" rumuzuyla yaptığımız tartışmalardaki amacımız zaten bu. İkimiz de saçmalıyoruz, asla geri adım atmamak üzere gerçek argümanlarla şarlatanlık yapıyoruz.

   Bunu tespit etmiş gibi mesaj yazmanız beni biraz tedirgin ediyor doğrusu; hala mı anlaşılmadı!?..

  • Jpage @jpage

   @can anlaşılmıyor çünkü emre abi daha akla uygun anlatıyor abi.Yani demek istediğim can abi hiçbir zaman geri adım atmıyorken emre abi bazı gerçekleri kabul ediyor.Hal böyleyken can abi daha baskın oluyor.bu durumda biz de kafa kafaya olarak algılayamıyoruz 🙂

  • Aykut Elmas @aykutelmas

   Demek istediğim, tartışmak ayrı bir yetenek, ve Can bunu çok iyi yapıyor, savunduğu şey doğru da olsa saçma da olsa karşısındakini bastırıyor.

  • sayahan @sayahan

   Peki bizim burada istediğimiz biri ötekini bastırsın, kazansın mı? Futbol müsabakası mı izliyoruz? Ben buradan bilgi almak istiyorum, iyi yönünü de kötü yönünü de görmek istiyorum. Sırf biri kazanıcam diye extreme durumları işin içine sokarsa kafası karışıyor insanın.

   Şimdi ben bu videodan otomatik tamamen gereksizmiş, üreticiler saçma sapan, sadece para amaçlı olarak otomatik vites üretiyorlarmış, manuel en rahat, en mükemmel kullanımı sunan vites tipiymiş gibi bir algı edindim. Ama ben biliyorum ki bu böyle değil. Bir gereklilik vardı o sebeple insanlar bunu üretmeye meyillendiler.

   Şöyle bir hatırlayalım; bir araç kullanmayı öğrenirken, debriyajı kavratıcam diye kıçın çatlıyor. Yokuşta kaldırmak falan, hele ki arkandan korna çalanlar varsa ecel teri dökmek gibi. Yol işaretleriymiş, trafik kurallarıymış hepsi 2. planda. Ne gerek var buna, trendeki gibi bas bir düğmeye araç gitsin. Sende trafik kurallarını öğrenmeye efor sarfet.

   Aslında verilmesi gereken şu mesaj. Herkese ve her duruma göre tek bir doğru yok. Yerine ve durumuna göre değişiyor pratikte işler. İstanbul trafiğinde sabah akşam gitmek zorunda olan adam için otomatik (misal fazla bile yaksa) uygundur denilebilir. Kırsal bir alan için belki manuel denebilir ya da keyif için kullanacak adam için denilebilir. Bunları misal olarak yazıyorum. İşin tekniğine hakim değilim. Ama iş biraz ios & android mevzuna benziyor anladığım kadarıyla. İkisi de kesinlikle gereksiz değil.

 • Deli Yusuf @akilli-yusuf

  geleceğe dönüş de dedirttiler adama, en büyük kavgada denilmez bu

 • Cemal @cemal

  soldaki arkadaş herkesi yarış pilotu sanıyor herhalde. önünde araç yok, ışık yok manuel kullan o da pistler zaten. benim oyum otomatik vitese, başarılı motor devri, konforlu sürüş, neden bunu otomatik yapan bir alet varken ben yapmakla uğraşayım.

 • tako00 @tako00

  Emre'nin ortaya attığı savlara karşılık Can'ın savları net olarak söylüyorum kesinlikle absürt ve saçma gene Can absürt esprilerini aratmayacak bir performans sergilemiş tebrikler Can

  Can'ı severim bu arada yanlış anlaşılmasın.

  • Can Akbulut @can

   Çözmüşsünüz meseleyi 🙂

  • tako00 @tako00

   Haha bak gene alakasız bir laf sokma absürtlüğü Can hacım üstte çıkmak için bağırarak ezerek kafa karıştırarak bastırmak yerine eskisi gibi lafı gediğine koyarak üste çıkmaya çalışsan hiç böyle düşünmem.

   Ayrıca kurgu olduğu biliyoruz ama Top Gear'daki gibi bir kurgu istiyoruz sizden ne gerçek duracak yaptığınız ne de tamamen kurgu tam ortası böyle birbirinizin lafınızı bölmeden,kafa karıştırıp insanların aklını dahada bulandırmadan,birbirinizle iddialaşmadan yaptığınız bir kurgu yani bu video bu haliyle hiçbir fikir vermiyor izleyene.

   Önceden absürt espri anlayışını severdim fakat baydı artık ve karşıdakini artık dinlemez saygısız bir tavra büründün Meriç'le yaptığın videolarda da aynı şeyi yapıyorsun eğer okuyorsan bu satırları lütfen biraz çeki düzen ver kendine çünkü çok itici gelmeye başladın.

   Her şeye rağmen Can'ı severim bu arada yanlış anlaşılmasın @can

  • Can Akbulut @can

   Can'ı sevin tabi sevimli keratadır... Elinizde büyümüşüm gibi hissetirebiliyorsam ne mutlu bana, sıkıcı olma potansiyeli yüksek konuları izlenebilir kılmaya çalışıyoruz. Ama tabi buradan hareketle size sunduğumuz üründen geçip karakter tahlili yapmanız; hele bunu başka çekimlerimizden örneklerle desteklemeye çalışmanız nezaketsizlikten öte mantık dışı...

  • tako00 @tako00

   Yaptığım yorum senin karakterinle ilgili değil izlediğim videolardaki davranış biçimini söylememden ibaret sonuçta herkesin önünde insan etkileşimli iş yapan insanlarsınız bunları söylemem de gayet mantık içi ama sen böyle anlamak istiyorsan sen bilirsin.@can

 • Ridvan Suleyman @suleymanridvan

  @lawnmower abi otomatik iyi devir secer verimlidir diyorsun da kullanmayi bilmeyen ne adamlar gordum manueli 7-8 litre yakan arabada 10-15 litre yaktiriyordular. Sonucta mesele sanzimanda degil, kullanan adamda.

 • mustafaa @mustafaa

  Manuel vites bu işin bel kemiğidir vitesle uğraşmak bide arabanın arkasıyla hafif oynamak için birebir ilaç 😀 otomatik vitesde konforuna düşkün insanlar tercih ediyordur tahminimce

 • Hakan ÜNAL @miragessee

  Ehliyet alırken otomatik vitesle alamıyoruz değil mi 😀

 • Joe @j

  Yakın zamanda zorunlu olarak manuel vitesten otomatiğe geçmiş biri olarak manuel vitesin zevki ayrı diyorum. Kavşaklarda yol boş ise arabanın kıçını kaydırmak çok başka bir zevk. Fakat 2 gün önce çok zor ilerleyen trafikte otomatik vitesin rahatlığını anladım.

  Kısacası aracınızı ne amaçla kullandığınıza bağlı.

 • KirbiT @kirbit

  Öncelikle çok eski bir teknoseyir takipçisi değilim, sadece birkaç aydır takip ediyorum ve bu yüzden affınıza sığınarak soruyorum. Genelde günde bir video çıkıyor, bu videolara bu tarz araç videoları, otoseyir videolarıda dahil mi? Benim; bilgisayar, donanım veya oyun kadar çok ilgimi çekmediğinden soruyorum 🙂 Yani demek istediğim bu gece bu video çıktı ve kota doldu mu? Yoksa bir video daha beklemelimiyim?

 • Uğur Doğan @infoman

  Youtube çeşitli çözünürlükleri sırayla yayınlıyor.
  144p'nin render işi çabuk bittiğinden ilk 144P olarak yayınlanıyor sonra sırasıyla diğer çözünürlükler render edildikçe yayınlanıyor.

 • Uğur Doğan @infoman

  Manuel vites şehir içinde o kadar bezdiriyor ki insan gideceği yere yürüyerek gitmek istiyor 🙂 Otomatik vites ise hem şehir içinde hem şehir dışında büyük rahatlık.
  Ayrıca yeni arabalarda bir sürü güvenlik ekipmanları var. Çoğu otomatik viteste daha iyi çalışıyor.

 • why so serious @darthvader19772008

  2015 yılında böyle bir tartışmanın yapılması çok anlamsız olmuş.
  Kurgusal tartışma yerine artı ve eksileri güzel ve herkez tarafından anlaşılabilir bir dille anlatılabilirdi. Google aramalarında bu videoda çıkacaktır.Düşünün araba alacak bir bayan merak edip google, otomatik mi düz vitesmi yazdığında bu videoyu görecek.
  2. dakikada kapatacaktır.
  Kahvede 2 adamın tartışması gibi olmuş
  Kurgu güzel lakin gereksiz.Sizin bilgilendirici videolarınızı daha çok beğeniyoruz.

  Gelelim otomatik mi düz vitesmi tartışmasına.
  İlk trafik polisine yakalandığım zaman sene 1992 idi,Ehliyetim yoktu :)) .Ehliyetimi aldığım tarih 1995.
  1995 yılı itibari ile askerlik dahil yaptığım işler nedeniyle araba tepesinden inemediğim bir yaşamım oldu.
  Çalıştığım firmalarda türlü türlü araçlar kullandım.Her firmada yaptığım km.kaydedildi.
  Kendi araçlarımda dahil yaptığım Km. 1.200.000 Km. aştı.
  Kullandığım araç modeli sayısı 70 ten fazla.
  Otomatik mi düz vites mi diye bana sorsalar , sen neyin kafasını yaşıyorsun derim.
  Otomatik vitesin sürücüye verdiği rahatı ve araca daha iyi hakim olma hakkını düz vites verebiliyor mu.
  Can bey ustalıktan bahsetmiş.Bırak ustalığı allah aşkına.Topluma göre konuşacaksın.
  Senin ustalığın diğer şoförün acemiliği ile yerle bir olur gider.
  Trafikte onbinlerce bayan sürücü bulunmakta. Onbinlerce yaşlı. Onbinlerce senin kadar usta olmayan sürücü var.Otomatik vites hepsinin aslında hepimizin kurtarıcısıdır.
  100 km.de yarım litre fazla yakmış.O rahatlığın yanında yarımın,birin hesabımı olur.
  Otomatik vites kullanıyorum.Rahatlıklarını sayayım.

  Rampada durdum mu frene bile basmıyorum. Çarpışan araba misali gaza bastımmı milim kaçmadan kalkışımı yapıyorum.Arkada ki araba oh çekiyor.

  Trafikte sol ayağıma kramp girmiyor.Dikkatim de dağılmıyor.Sinirlerim gerilmiyor.

  Uzun yolda yada normal seyirde vitesi değiştireceğim zamanı tayin etmiyor hesabını yapmıyorum.Dikkatim yolda oluyor.

  2 elimde her zaman direksiyonda oluyor.

  Ani durmam gerektiğinde bilinç altına yerleşen önce debriyaj sonra fren içgüdüsünü yaşamadan ,daha emniyetli fren yapabiliyorum.

  Dikkat edin saydıklarım benim kadar başkalarının emniyeti ile de alakalıdır.

  Neyse fazla uzatmayayım.Yazmakla bitmeyecek.

  Otomatik vites candır.

  Edit : Bazı düz vites yorumlarını okudum.Hep arabaya hareket çektirme yorumları.
  Yapmayın allah aşkına milletin çoluğu var çoçuğu var.Düzgün üsturuplu kullanın.Ne sizin canınız yansın ne de başkalarının.Trafik şakaya gelmiyor.

  • URZA @urza

   @darthvader19772008 abimizin yazdıklarının altına ıslak imzamı atarım.

   Manuel'i övenler hep arabaya hareket çektirmek, ani viraj, arabanın kıçını kaydırma gibi çok uç örnekler vermişler, verilen bu örnekler bile halihazırda manuel vitesin 2015 yılında gereksiz ve hamallık olduğunu ispat ediyor.

   Birincisi herkes yarış şoförü değil, sen mükemmel geçiş yapsan bile trafikteki adamın sağı solu belli değil.

   İkincisi otomatik vites her seferinde, istisnasız verimli bir devirde geçiş yapar, özetle sadece vitesle ilgilenen, yolla ilgilenmeyen bir beyin gibi düşünün. böylelikle odağınız vitese kaymaz, arabanın viteslerini hesabına düşmeden yola konsantre olursunuz.

   Geneli ele alalım, ortalama bir sürücü manul vitesle her zaman mükemmel geçiş yapamaz ve geçişlerin birçoğu verimsiz olur, etrafta bir sürü dandik şoför olduğunu varsayarsak açıkçası herkesin aracının otomatik vites olduğunu bilsem KENDİMİ TRAFİKTE DAHA GÜVENDE HİSSEDERDİM.

   Sen manueli seven ortalama bir sürücüsün diyelim, bazen çok iyi geçişler yaparsın bazense verimsiz geçişler yaparsın ama hiçbirzaman istikrarlı bir şekilde verimli geçiş yapamazsın. Fakat otomatik vitesin geçişleri ise istikrarlı bir şekilde verimlidir. Uzun vadede bu verimliliğin ortalamasını hesap edecek olursan otomatik vites geçiş anlamında yine daha verimli olacaktır.

   Ha eğer sen pistte, trafiksiz alanda tek başına sürüyorsan, yarış pilotuysan o ayrı. Bu durumda vitese odaklanırsın ve her seferinde mükemmel veya mükemmele yakın geçişler yaparak parkuru tamamlarsın. Ama parkuru tamamlarsın; Harem/Gebze arasını değil.

   Dur kalk olayına hiç girmeyeceğim, manuel vitesten otomatiğe geçen herkes mevzu bahis hamallığın farkında.

   2015 yılındayız, otomatik şanzıman gereksiz bir teknoloji diyen adamın alnını karışlarlar. 🙂 O halde çoğu firma manuel vites üretimini sırf gereksiz bir teknoloji çıktı diye bitiriyor? Böyle mantıksızlık olabilir mi?

   XXX

   Can bey genellikle böyle daha girişken, üste çıkan ve baskıcı konuştuğu için savunulacak yeri olmayan konuları özellikle seçtiğini düşünüyorum. Neticede sohbet beraberlikle bitmeli, üstüne haklı konuyu Can bey alırsa bu sefer Emre bey hepten ezilen taraf olacak. O nedenle dikkat ediyorum, Can bey genelde uçarı şeyleri sevunmayı tercih ediyor. Örnek veriyorum: geçenlerde de benzinli araç dizelden daha hesaplı demişti, yuh dedim bu kadarda olmaz. Tamam haklı olduğu konularda var, dizelin bakım masrafı, manuel vitesin keyfi vs. vs. yiğidi öldür, hakkınıda ver demişler ama resmin tamamına bakmak lazım. 2 kere 2 dört eder, böyle ufak tefek şeyleri kocamanmış gibi göstererek haklı konuyu haksız gösterme çabaları, yetmediği yerde bolca çamur, oda olmadı konudan konuya atlayarak alakasız bir yerden veya alakasız modellerden örnekler gösterme falanda filan. Yenmiyor işte, uğraşma. 😀

   Video için teşekkür eder saygılarımı sunarım, iyi çalışmalar. 🙂

  • Uğur Doğan @infoman

   Süper yorum hocam.
   Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez 🙂

 • Ali Erkan Kızgın @alierkankizgin

  Bu şekilde anlatmaları hem bilenler hem bilmeyenler için izlemeyi keyifli hale getiren bir sunum. Sıcak bir ortamın olmasını her zaman destekliyorum.

 • Canon Milliyetcisi @canon-milliyetcisi

  bastaki aciklamanizi en sonda yapsaydiniz keske.

 • Jrex @jrex

  Geçen arkadaşlar aralarında hararetle tartışıyor. '' Yok efendim manuel olcak arabayı hissediceksin, otomatik ne abi bilmeyen adam işi. Ben arabayı yönlendirmeliyim, manuel candır '' fln diyor bir arkadaş. 2008 model hyundai accenti var ve Bayrampaşada oturuyor. Dedim tabi o müthiş yollarda o gücü hissetmen için manuel şart!

 • Şevki aksu @tutuklu8

  Uzun yolda anlarsınız manuel vitesi neden hala öldüremedi otomatik vites.(yakıt tüketimi)

  • Sezer SEVİNÇLER @sezers

   Sadece benim için geçerli olabilir ama ben otomatik viteste eco modunda bile kendimin kullandığı düz vites yarış modumdan 🙂 daha fazla yakıt harçıyor. benim araçtaki konfor anlayışım olanı biteni an an hissetmem ve tepki verebilmemdir. 1989'da 10 yaşındayken ilk babam 1976 ford taunus glx 1.3 4 vitesli araçı inşaat sahasında kullandırıp, en zorlu şartlarda araçı kullanırken babama baba ben otomobil kullanamıyacağım çamurda düz götüremiyorum dedim de babam asfalt yola çıktığında çok rahat edeceksin demişti ve dediği gibi de oldu. 26 senedir binek olarak çok çeşitli araçlar kullandım minibüs'te kullandım gerçek anlamda otomatikler milim milim araçı kaldırmamı ne zaman anlayacaklar o zaman otomatik vitesi sevebilirim. aslında yarış otomobillerindeki manuel vites sistemi olsa en güzeli sıralı şansıman en iyisi

 • AsalAdam @asaladam

  Yahu, çok kere yazmak istedim, ama niye ciddileşeyim şimdi sırf bu yüzden falan diye düşünüp erteledim. Ama özellikle bu video ile beraber artık yazmazsam patlayacakmışım gibi hissettim.

  Ya Can, yapma artık şunu, yapma ya. 😀 Video kurgu diyor olabilirsiniz, ama çok emin olduğum bir şey var ki Can burada baya baya kendisi, ciddi. Yani bilmiyorum sadece beni mi enterese ediyor durum ama, Can tam bir, nasıl derler, şov adamı. İşi gücü şov. 😀 Tavırlarından bahsediyorum. Espri yaparken bile bir kasıntılık,ciddilik hali mesela. Şu her şeyi ben bilirim tavırları. Gereksiz özgüven fazlalığı. Yani çok yapay be abi.

  Yiğidi öldür hakkını yeme demişler, ilgi duyduğun alanlarda gerçekten bilgilisin. Bunu da sergilemekten büyük zevk alıyorsun zaten, farkındayız yani kasma. 😀 Ama yani her şeyi de bilmiyorsun be Can. Üstelik bilmediğin kısıma geldiğinde de biliyormuşsun gibi davranmaya devam ediyorsun. Diretiyorsun. Bilmekten kastım "haklılık". Hep haklıymışsın hiç yanılamazmışsın gibi. Yahu yapma be işte Can. Anlattığın, bahsettiğin en ufak şeyi, önemsiz şeyleri hatta, büyük büyük anlatma mesela. Ben buradaki herkes gibi senin bilgilerinden de yararlanmak, bilmediğim şeyleri öğrenmek istiyorum. Ama bu isteğim, beni , senin bu tavırlarına mecbur bırakmasa keşke ha , iyi olmaz mıydı ? 🙂

  At şu üstündeki gereksiz ciddiliği, gerginliği, kasıntılığı ya da sen adına her ne diyorsan onun. Bir rahatla. Seni izlerken bildiğin geriliyorum, kendimi nasıl desem, böyle tüm dünyayı ilgilendiren çok ama çok büyük bir sorun varmış da, bunun çözümü için uğraşılan bir toplantıyı izliyormuş gibi hissediyorum. 😀 İstisnasız her olduğun videoda, biraz eğlence gerektirenlerde bile, hepsinde. Bunları yazıyorum çünkü görsel ve işitsel de bir iş yapıyorsunuz nihayetinde. Yılda bilmem kaç kez görüyoruz, duyuyoruz sizleri. Belki bu şekilde düşünen sadece benim, olabilir. Yine de bu samimi eleştiriler siz daha iyi olun istediğim için. Hiç ama hiç takmamakta serbestsin tabii ki. 😀

  NOT: Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, yaptığın işe karşı ciddi ve saygılı olmak değil sözünü ettiğim, ben ondan bahsetmiyorum, altını çizeyim. Benim bahsettiğim şey tamamen sensin. Senden gelen o enerji, karşındakine hissettirdiğin şey. Kişisel.

  • Can Akbulut @can

   Bu bölümde tam olarak yapmak istediğimiz etki buydu. Sap ile saman karışmamalı.

  • AsalAdam @asaladam

   Ya iyi de @predatordrk , @can , güzel diyorsunuz da dikkatlice okumamışsınız bile. 😀 Ben ne demişim ? "İstisnasız her olduğun videoda, biraz eğlence gerektirenlerde bile, hepsinde. ". Yani ben sadece bu videonuz için konuşmuyorum. Ben verdiğiniz bilgilerden, verilerden de bahsetmiyorum. Bir daha, dikkatlice okuyunuz lütfen. 🙂 Ayrıca gerilmenize gerek yok sakin olun yahu @predatordrk. Tekrar altını çizerek söyleyeyim belki tekrar okumak istemezsiniz uzun uzun.

   1) Ben bu video ilgili konuşmuyorum. *"İstisnasız her olduğun videoda, biraz eğlence gerektirenlerde bile, hepsinde. "

   2) Can'ın verdiği veriler ya da bilgilerle ilgili bir problemim yok. "Benim bahsettiğim şey tamamen sensin. Senden gelen o enerji, karşındakine hissettirdiğin şey. Kişisel.".

   Artık siz nasıl anlarsanız, takdirinize bırakıyorum.. 🙂 Yeterince açıklayıcı olduğumu düşünüyorum şahsen. Alınmaca gücenmece yok. 🙂

 • YusufFKR - (UYKUSUZ) @yusuffkr

  Normalde üşengeçliğimden yorum yazmam ama artık sabır sınırlarını aştı,

  Sadece Can'ın tavırlarından dolayı her gün beklediğim ve ilgim olmasa da sırf sohbetinizi sevdiğim bir TeknoSeyir (Oto Seyir) videosunu yarıda kapattım.

  Fıtratın değişmesi kolay değil, o yüzden daha uygulanabilir birşey tavsiye etmek istiyorum. Can karşındaki konuşurken dinle bir zahmet, sözünü kesme, bırak da karşındaki kişi bir cümlesini bitirsin.

  Bir diğer tavsiyem de argümanlarını savunurken uçuk senaryolar üzerinden kendini savunmaman. Örn: manuel viteste ben hep optimum vites geçişini sağlayıp yakıt tasarrufu yapıyorum demen. Toplumun genelini hesaba kattığında sen iyi araba kullansan bile (ki yoğun trafikte kimse sürekli optimum kullanamaz) söylediğin şeyler bir anlam ifade etmiyor.

  • Can Akbulut @can

   Hala bu kurgu tartışmadaki rolümle gerçek kanaatimi analiz etmeye çalışmanız üzücü.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Ya kaç yorumdur benzer eleştiriler yapılmış, bu yorumda fikrimi belirteyim dedim, yahu nesini anlamadınız ki videonun? Adamların yaptığı şey tam olarak şu: Otomobil dünyasında fazlaca yer edinen tartışmalardan biri olan oto-manuel vites tartışmasını, iki görüşünde en uç düşünen insanlarını bir araya getirirsek nasıl bir tartışmaya girerler, ne kadar ileri giderler, kendilerini nasıl savunur, nasıl karşıya saldırırlar ın kurgusunu yapıp konuya genel ve geniş bir açıdan bakan video çekmek. Yani Can da o sözleri sarf ederken ileri gittiğinin, uç boyutlarda tartıştığının farkında, cidden türk dizilerini izleyip gerçekle kurguyu birbirine karıştırıp dizi karakterlerine gerçekte varlarmış gibi bela okuyan ev hanımları gibisiniz. En azından benim anladığım o.

 • Scarface76 @scarface76

  2009 Ekim ayindan su ana kadar ( yaklasik 65 ay ) haftanin 6 gunu olmak uzere hergun 280 km yol yapiyorum ( Dubai-Abu Dhabi - Dubai ). Ve bunu otomatik vitesli araba ile yapiyorum. Bu yolu manuel vites ile yapsaydim sanirim 2 yas daha yaslanmis olurdum 🙂 Manuel kullanmayi unuttum diyebilirim.
  Gerci bu sene TR ye gelicem ve mecburen otomatik vites kiralicam boyle oluncada aylik kiralamada min. 500-600 tl fark oluyor manuel ile otomatik arasinda. Ama su varki otomatik vites gercekten cok rahat. Ayrica bu ulkede manuel vites yok denecek kadar az.

 • Recep @recep

  Ya adamlar en başta demiş kurgu diye. Atara gerek yok. Oyum otomatikten yana.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Acemi olduğum için tercih etmiştim ama buranın da trafiği sürekli dur kalk olduğu için kesinlikle otomatik, geriye dönüp bakmam bile:) benimki 2002 model 5 vites, 80'i geçmeden sürekli bir hareket var, üstü çok konforlu. Geçen arkadaşın 2008 Passat'ını kullandım, vites geçişlerini hissetmedim bile.

 • Deli Yusuf @akilli-yusuf

  Can zengin çocuğu olduğunu kabul etti, artık zengin çocuğu musunuz diye ezmeye gelenler boşa yazacak.

 • Redleaf @ejder

  cruise control kullanirken otomatik cok daha avantajli oluyor. Manuel kullanirken mevcut ayarlanmis hizi bozduktan sonra, yani hizinizi dusurdukten sonra, tekrar ayni hiza ulasirken (yani tekrar controlu devreye soktugunuzda) araba ayni hiza ulasmaya calistigi icin, siz vites degistirmediginiz surece (daha once vitesi dusurdugunuz icin) araba bagiracaktir. Cruise control otomatik vitesle birlikte kullanildiginda size bu dertten uzaklasitiryor. Yanlisim varsa duzeltin lutfen.

 • eDDie @eddie

  Mp3 olarak dinleyemiyoruz galiba

 • ismail ozan izci @asaltek

  izlemeye yeni başladım, son zamanların en iyi TS video girişi olmuş.
  Video biterken umuyorum ki sandalyeler havalarda uçuşacak !! 😀
  hadi bakalım...

 • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

  Bu videoda düz vites galip çıkmış..

 • Nurullah Başar @basar-nurullah

  Kaza yapan arabalar çoğunlukla manuel vites çünkü arabayla istediğin gibi oynuyorsun apaçi tarzı kısacası ben rahatlığı ve araba sürerken konsantre kaybı çok daha az olduğu için otomatik vites diyorum.

 • Hakan Başar AKSAN @hba

  Otomatik candır, gerisi heyecandır.

 • gltekin @gltekin

  ikisini de eş zamanlı kullanıyorum. kendi arabam manuel, ablamın ki ise otomatik (1999 da 3 takla attırdıktan sonra 15 yıl arabaya binecek cesareti bulamadı, kendisini ikna ederken otomatikle zor ikna ettik). çok sık onu da kullanıyorum. hatta günde iki, üç defa değiştirdiğim oluyor. otomatikle rahata alıştım, hatta bu sebeple bazen kafam karışıyor ve araç sollarken manuelle vitesi niye değişmiyor diye unuttuğum oluyor 🙂
  kısacası otomatik konforlu. ama konforlu demek zevkli demek değil. manuelin esnekliği ve kontrol edebi,lme zevkini veremiyor ne yazık ki. iyi otomatik arabamızda (daha doğrusu rahmetli büyükbabamızın 1993 model w124 80esi vardı. 4gtronik şanzumanlı (ki viskozun babasıdır kanaatimce) bu kadar kuvvetli motorda dahi sportif zevki veremiyor ne yazık ki. kabul etmek lazım, yoğun trafikte manuel eziyet ama otomatikte uzun yolda tatsız.

  birde allah aşkına otomatik şanzumanın gelişmişlikle ne alakası var?

 • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

  Benim kullandığım araç manuel, 10 gün kadar da otomatik kullanmak durumunda kaldım. İlk başta otomatikte biraz gerildim. İstediğim gibi vites değiştiremeyince. Ama kısa sürede alışılıyor. Alışınca o gerginlik gidiyor manuelde olmayan ayrı bir güven duygusu geliyor vitesi ve deviri düşünmemekten dolayı. Ne olursa olsun vitesin otomatik ayarlanacağını bilmek güzel.

  10 gün sonunda ise tekrar kendi aracıma geçerken yaşadığım duygudan da bahsedeyim. İlk başta bayağı yabancıladım. Daha ilkel bir alet kullanıyormuş duygusuna kapıldım. Ama tahmini 15 dakikaya kadar devir aralıklarına alıştığınızda o ilkellik hissi kayboluyor. Beyin kendini otomatik vitese alıyor sanki. Manuel kullanan insanın beyni çoğu durumu biz farkına varmadan hesaplıyor.
  Neticeye gelirsem. Bana manuel daha uygun geliyor. Çünkü benzin tüketimi açısından manuel de bayağı az tüketim yapıyorum. Bir de manuel kullanan insan yolun ilerisini görüyor. Otomatik ise sadece o an ki aracın içinde bulunduğu durumu hesaplıyor. Manuelde bazı durumlarda 10 saniye sonrasını, bazı durumlarda 1 dakika sonrasına kadar motorun devrini ve hangi viteslere ihtiyacım olduğunu görebiliyorum.

  Boşa almakta benim çok kullandığım bir durumdur. Otomatikte en çok onu aradım. Ben pek fren kullanmam. Yavaşlamak için gazdan ayağımı çekerim, anında yavaşlamam gerekmiyorsa boşa alırım. İlerde kırmızı ışık yanıyor diyelim. Öyle bir anda boşa alırım ki gider araba tam ışığın önünde durur ben frene basmadan. 🙂

  Manueldeyken sağdaki, soldaki arabaların ilerleyişine göre olası vites değiştirme durumunu 3-4 saniye önceden biliyorsun. Bu ön bilme de benzin tüketimini düşürüyor. Diyeceğim gençlere düz vites olabilir. Artan parayı donanıma veya üst modele verebilirsiniz. Zihni daha yaşlı kişiler ise mutlaka otomatik almalı.

  • arandur @arandur

   Bir de manuel kullanan insan yolun ilerisini görüyor. Otomatik ise sadece o an ki aracın içinde bulunduğu durumu hesaplıyor. Manuelde bazı durumlarda 10 saniye sonrasını, bazı durumlarda 1 dakika sonrasına kadar motorun devrini ve hangi viteslere ihtiyacım olduğunu görebiliyorum.

   Bu kısım gerçekten önemli. En önemli eksiği bu otomatiklerin. Kırmızı ışıkta boşa alma değil de önünü görüp doğru ayarlamayı yapabilme ve hakimiyet hissi avantaj.

 • abdullah yılmaz @abdyilmaz34

  inşallah siyasetçilerde böyle tartışma kültürü öğrenir gerçi kurgu demişler ama olsun

 • Cavid CV @cv

  @can Abicim sen 1 ay trafikde manuel vites kullan bakalim, Hayatina nefret edersin. Ilk arabaya 15 yasinda surmeye basladim. Manuel vitesli Nissan Maxima. yalniz otomatike gecdikden sonra Insana araba sururken yasama sevinci gelirgibi oldu.

 • onurConur @onurcubukcu

  Simdi vaktiniz varsa şapkaları değiştirip bir daha çekin.. @lawnmower @gamsizm Vaktiniz yoksa bir daha ki kurguda böyle bir şeyler deneyin. Kurgu olduğunu soyleseniz bile hala takım tutar gibi taraftarlık yapıp, Can şöyle, bu böyle diye yazılıyor. Insanlar eğlenmeyi bilmiyor mu ne? Biraz makara yapıp içinden bilgi koparmak bile okuyucuları geriyor sanırım.. Bu arada yukarıda bir yerlede yazılmış, bu videoyu bir kız seyretse hoşlanmaz fikrini is yerindeki arkadaşlar üzerinde deneyerek test ettim. Üç te sıfır... tarzı begenmediler.. Öte yandan sitenin kullanıcı kitlesinin muhtemelen %99.4 ü erkek, o yüzden bence cok onemli de değil...

 • Kenan Avcı @kenancanavci

  Otomatik vites almayın demiyorum, hobi olarak yine alın ama yokuşlarda arkanızdaki aracı düşünmeden anlamsız frenler yapmayın, kaplumbağaları kıskandıracak hızlarda gitmeyin ne olur.
  Manuel vitesten alınabilecek keyfi sadece trafik magandalığı sanan arkadaşlara ise toplu taşımayı ve taksileri tavsiye ederim. Otomobil kullanmaktan bu kadar soğuduysanız, bu kadar uzaklaştıysanız daha da rahat edersiniz. Büyük şehir trafiklerinde otomatik vites inanılmaz büyük bir rahatlık demek, onu ayrı tutmak gerekir. Dün 10 km.lik yolu 3 saatte gelirken bacak kası yaptım resmen ama böyle komik savlarla gelmeyin. Kullandığınız araç üzerinde yüzde yüz kontrol sahibi olmayı, çevrenizle olan etkileşiminizi koparmanıza izin vermemesini(daha rahat mesaj yazabildiği için otomatik vites alanlara selam olsun), o köpürtmesini, anlayamazsınız!

 • Mujko @mussavas

  🙂 beyaz futbol benzetmesi iyi olmus,
  otomatik vites piril pirildir, manuel vites adam midir?

 • Mujko @mussavas

  ABD'de manuel vites kullanimi o kadar az ki, kimse kullanmayi bilmedigi icin manuel vites araclar calinmiyormus, hirsizliga karsi en etkili yontem manuel vitesmis 🙂

 • cinnabon @cinnabon

  "İstanbul ekstrem örnek" lafını da önkabul sayıp tartışmamışsınız ama saçmasapan bir laf. 15 milyon nüfus, Türkiye'nin beşte birinin her gün cebelleşmek zorunda olduğu trafiği "ekstrem" örnek sayamazsınız efendiler 🙂 Şartlar ekstrem olabilir ama her beş kişiden birinin deneyimi ekstrem değil, mutaddır (Can seviyor Osmanlıca terim kullanmayı, biraz da istatistik biliyorsa hemen anlar ne demek istediğimi 🙂 )

  • Can Akbulut @can

   Kullandıklarım hep Türkçe kelimeler. Osmanlıca diye bir dil yoktur; o da Türkçedir. Alfabesi farklıdır. Türkçeyi Arap alfabesiyle yazanlar Osmanlı, çiviyle yazanlar Göktürk malum 🙂 Herhangi maksat güderek kasıtlı kelime seçmem söz konusu değil.

   İstanbul'un son 10 yıldır çektiği trafik kilidi ekstrem bir durum. Otomobiller böyle kullanılmak üzere tasarlanmıyor çünkü; çözüm peşinde herkes öte yandan...

  • cinnabon @cinnabon

   Osmanlı Türkçesine Osmanlıca denir günlük hayatta. Osmanlıca terimini bilinçli kullanan herkes bunun Osmanlı devletinin bir sosyal zümresinin kullandığı Farsça ve Arapça'dan ağır etkilenmiş Türkçe'den ibaret olduğunu bilir. Yani kısacası bu konuyu sizden öğrenecek değilim Can Bey @can . "Kullandıklarım hep Türkçe kelimeler" ifadesi doğruyu yansıtmamakta, kullandığınız ve benim Osmanlıca olarak nitelediğim kelimeler Arapça ve Farsça'dan Türkçe'ye kazandırılmış -iyi de edilmiş, ona bir dediğim yok- ve günümüz Türkçesinde karşılıkları bulunduğu halde sizin ağdalı konuşma merakınızdan dolayı ("mütevellit") duyduğumuz kelimelerdir.

   İstanbul'da yaşanan hiçbir sosyal olay ve durum ekstrem kabul edilemez. 15 milyon insanı uzaylılar kaçırsa bu "norm"al bir durumdur, normlar insanlara göre tanımlanır, malumatfuruşluk gereğince değil Can bey.

  • Can Akbulut @can

   Ağdalı konuşma merakım söz konusu değil, metinlerimiz önceden hazırlanmıyor zira. Provasız ve tek oturumda yaptığımız çekimlerde aklıma gelen ilk kelimeyi kullanmaktan çekinmiyorum. Bülent Ersoy dediğinizi yaparak tedavülden kalkmış sıfatları zorla kullanıyor. Ben değil...

   İstanbul'un "dur kal" trafiği bir sorun. Bu bir kültür değil afet senaryosu adeta. Otomobiller böyle kullanılmak üzere tasarlanmıyor, -20'den 50 dereceye kadar her mevsimde deneniyorlar ama kullanım senaryosuna saatlerce tampon tampona beklemek dahil değil. O yüzden İstanbul trafiği ekstrem koşul ve en uygun araç sıfır emisyon fonksiyonlu hibrittir.

 • Cem Oğuz @cem_oguz

  İki senedir otomatik vitesli bir araç kullanıyorum (CVT). Trafikteki kullanım rahatlığı açısından memnunum. (Antakya trafiği berbattır) Debriyajı ayarlayamayıp motor stop ettirenleri de düşünün. Acemiler için ne büyük bir derttir. Tam ışıklardasınız, arkanızda bekleyen on araba başlar artık kornaya basmaya. Eliniz ayağınıza dolaşır. Eski arabamda, acemiyken 2-3 kez başıma gelmişti. 🙂

 • Rasko @rasko

  @lawnmower parçacı olduğu için otomatik vitesi yaygınlaştırmaya çalışıyor. Komplo bunlar komplo, yedirmeyiz düz vitesi.

 • Ömer Faruk Gökce @fgokce

  2,5 senedir İstanbul içinde ve dışında araba kullanan bir insan olarak ve iftar saati trafiğinde bile saatlerce trafikte kalmış biri olmama rağmen ben de hala manuel vites diyorum. Otomatik de kullandım ve zerre miktarda zevk alamadım otomatikten. RC araba kullanmak gibi, hiçbir zevki yok. Ha zevk deyince de illa arabanı kıçını başını kaydırmaktan bahsetmiyorum, prensip olarak yapmam da zaten. Ama o araca hakim olma hissi yeterli zaten.

 • Daviance @daviance

  istanbul hariç her yerde düz vites ,istanbul istisna.

 • Mustafa Uysal @mustafauysal

  Arabayı keyif için kullananların manuel tercih etmesi çok doğal fakat maksat A noktasından B noktasına gitmek ise kesinlikle otomatik tercih ederim.

 • DDGuclu @ddguclu

  Üzgünüm @can ama @lawnmower 'a katılmamak elde değil 🙂 Güvenlikten bahsediyorsunuz, bence en önemlisi sürücünün kontrolündeki güvenliktir. Yani arabanın arkasının atması durumu yılda 1 kere oluyorsa, telefon çalması durumu saatte 1 kere oluyor. Ya da GPS'ei ayarlama durumu. Onu da en güvenli tek el boştayken yapabilirsin. Çok gördüm telefon boyundayken, eliyle vites değiştirmeye çalışan, ya da direksiyonu bırakıp da tek elle vites değiştirmeye çalışan.

  Siz tecrübelisiniz. Ama 10 arabanın sadece 1 tanesi tecrübesiz olsun, o yokuşta diğer 9 araba da öndeki tecrübesiz olanı bekler. O araba 50 kere stop eder.

  Park ederken vites geçişi düzgün yapılmazsa araba öne atmak sureti ile çat öndeki araca girer.

  Otomatik evet pek zevkli değil ama kesinlikle daha konforlu ve güvenli. Ama inanın İstanbul'da kesinlikle konfor = zevk demek. Yani otomatik vites kullanmak kesinlikle özellikle kıta geçiyorsanız hayat kurtarır.

  Sürekli arabada olanların 2 ayağını da kullanması bel ağrısına sebep oluyor, tek ayak kullanımına göre oranı daha fazla en azından.

  Cruise Control kesinlikle çok önemli. Düz viteste de var ama 5. vitese al git, anca. Valla bazen ben E-5'te bile kullanıyorum kontrolü. 30'a kadar destek veriyor neticede. Ayağım frende elimle hızı arttırıp azaltabiliyorum.

  Vurdurmaya da gerek yok ya 🙂 Yol yardımlar artık çok hızlı geliyor. Misal Renault't yol yardım ücretsiz oldu artık 😀 Ayda 20-30 kişi çağırınca, ücretsiz yapıp müşteri memnuniyetine oynadılar.

  Özetle, otomatik candır. Ama benzinli 1.6 otomatik alırsanız da 9'un altına düşmüyor 😀 Bir sonraki hedefim elektrikli araç almak. Tesla'nın en ucuz modeli ülkemizde elektrikli araç vergileri hala düşükken satılmaya başlanırsa, alınabilir, onu dışında 300km altı menzili olan e-araç almak mantıklı diil bence.

 • Can Akbulut @can

  Kuvvetli bir insan destek olmaksızın yedi beygire kadar çekiş gücünü kısa süreliğine verebilir, 70-90 kilodur. Gücünü idareli kullanmazsa hızla kaybeder. Bisiklet ve aksesuar ağırlığını +10 kilo olarak koyarsak bisikletlinin ağırlık/güç oranı size bir fikir verecektir. Ben beygir başına 14 kilo düşen arabaların çok vitesle kurtarılmasına kızıyorum 😉

  Vites arasının azıcık dahi açılmasına yüzleri yok.

 • Selami Çırak @djselami

  ben istanbulda otoruyorum bence kalabalık şehirler için otamatik daha iyi gibi çunkü istanbul fena 1 metre gidiyosun bi engel tam fitesi 3 atıyosun bi kasis insan belirli bi süreden sonra bıkkınlık veriyo

 • Onur Şirin @onursirin_1

  Bu formatın devamını bekleriz. Güzel program olmuş.

 • alica @aycan

  Eeee şimdi sonuç ne? Bu videonun amacı ne? Kurgu olduğunu söylüyorsunuz, hanginize güveneceğimiz belli değil. Ben gün içindeki yorgunluktan kendimi eve zor atıyorum yemekten sonra yorgunluktan sızıp kalıyorum. Şimdi ben otomatik almalımıyım? Almamalımıyım? Videoya bakarsak hem almamalıyım hem almalıyım. Benim niye 25 dakika vaktimi çaldınız? Bari sağlam argümanlarla devamını çekinde karar vermemde katkınız olsun. (Sadece aklımdan geçenleri cümlelere döktüm, bu videoda tam istediğiniz bu zihin karışıklığını yaratmakmıydı?)

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Ya arkadaşlar yapmayın etmeyin. Zaten bu videoların amacı belli. İki taraf da kararından dönmeden gerçek (ama bazen uçuk) fikirlerle kendini savunmaya çalışıyor. Can abi savunduğu şeyler çok uçuk da olsa bunun için bu kadar kararlı konuşuyor.

  Videonun bilgi düzeyine gelirsek bence gayet bilgilendirici. Ben bacaklarımdan engelli olduğum için otomatik vitesten farklı bir vites türünü düşünmedim. Ancak yine de acaba manuel kullanabilsem daha mı iyi olurdu diye düşünüyordum. Bu videodan sonra manuel kullanabilecek durumda olsam bile otomatik alırdım sanırım. Çünkü manuel'in zorluklarına çok iyi bir şekilde değinilmiş. Can Abi'nin savunduğu şeylerin ne kadar yersiz, uç örnekler olduğu açık şekilde belli olmuş. (En uç örnek de Hatchback-Sedan tartışmasında Can Abi'nin "Hatchback otomobilin bagajına adam atıp kaçıramazsın." demesiydi ki çok gülmüştüm.) 😀

  Sonuç olarak bence video son derece başarılı. Emre abi de Can abi de çok iyi performans sergilemiş. Lütfen anlamayanların yorumlarına bakarak bu formatı bitirmeyin. Aynı şekilde devam edin. @can @lawnmower

 • orboris @orboris

  Bende manuel otomatik vites var. Araba manuel vitesli ama ben otomatikleştim. Vites değiştirmek düşünülen, karar verilen bir iş değil benim için.Subkortikal yürüyor vites işi.

 • Tesla @tesla

  Karda kışta araba kullanmasam da sormak istedim; araçta kış lastiği var ama küçük bir parçaası buzlanan yol yüzünden araç kalkmazsa 2. vitesle kaldırmak mümkün oluyor. Otomatik vitesde de bu yapılabiliyor mu? "Yarımın da yarımı debriyaj" olayı var mı milimetrik hareket ettirmek istersek ya da çok ağır kalkış zorunluysa?

 • Anoren @anoren

  Otomatik vites güvenli diyenler bir de şu açıdan baksın. Geçen sene bir kaza atlattım. Bir arkadaş yeni araba almıştı ve de acemiydi. Araba Honda City bu arada otomatik vites. Neyse biraz direksiyon çalıştık vs. en sonunda yokuş bir yere pak etmek istedik aracı. Arkadaş sağolsun fren yerine gaza basınca bir anda yol kenarındaki binanın yol hizasından 2 metre aşağıdaki bahçesine uçtuk ve burun üstü çakıldık. Her şey o kadar ani oldu ki, göz kapayıp açıncaya kadar aşağıdaydık. Araba nasıl tırmaladıysa artık. Neyse ki emniyet kemerimiz takılıydı ve burnumuz bile kanamadı. Emniyet kemeri olmasa çok ciddi yaralanabilirdik. Diyeceğim özetle şudur, tv'de de sık sık çıkar. Fren yerine gaza bastı ve yayayı ezdi şeklinde. Otomatik viteste böyle bir durum var ve bu gerçek. Aynı şeyi manuel viteste yapamazsınız. Gaza bastığınızda ayağınız debriyajda ise motor boşuna bağırır. Debriyajda değilse zaten stop eder. Ama asla son gaz uçmazsınız. Diyebilirsiniz ki bu anca aceminin başına gelir. Doğrudur usta şoförün böyle yapması ihtimali çok düşük. Ama yine de yapmaz diye bir şart yok. Fren pedalı yerine gaza bastığınızda hatta köklediğinizde bu şekilde uçabileceğiniz gerçeği rahatsız edici.
  Tahmin edeceğiniz üzere manuelciyim. Dizel ve manuelciyim hatta. Can benzin manuelci, Emre dizel otomatikçi. Ben de kendi safımı belirleyeyim :).

 • Gerginix @gerginix

  İnsanlık onuru, manueli yenecek.

 • Atilla Göğüslü @atillagoguslu

  Vites nedir arkadaş, gelecek elektriklilerde. 😉

 • Halil Uçar @ucarhalil

  Erkek adam otomatik vites araba kullanmaz.

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  Aslında volume 2 olarak can, otomatik, emre, manuel'i savunacaktı ki eğlenceli olsun ama buda güzel 😀

 • Veysel @spectrum

  20-30 yıl önce tartışıyor olsak, "kesinlikle manuel" derdim. Ancak günümüz teknolojisinde bunu tartışmak bile yersiz.

  Adam gibi otomatik vites manuele göre "fabrika verisi"ne göre biraz daha fazla tüketir ama gerçek hayatta böyle olmaz. Ben sürüşe önem veren, vites seçimine, devir aralıklarına ortalamanın çok üstünde dikkat eden biriyim. Ben bile, biraz uzun yolculuktan, dur-kalk trafiğinden sonra o optimum sürüş özelliklerinden kopmaya başlıyorum.

  Kullanıcıların %90'ı manuel vites kullanırken tüketimde atıyorum, %40 sapma yaşayacaksa, otomatikte bu sapma %20 bile olmayacaktır, çünkü vitesler en azından düzgün devir aralığında atacaktır. Emre güzel bir örnek vermiş, "0-100" kalkışlar bile fark edecektir.

  Yine Emre'nin bahsettiği, bir manuel vites en fazla 6 vitesli olabilir, düzgün kullanımda. Otomatik viteste bu sayı çok daha yüksek olabilir, çünkü vites değiştirirken yollarını düşünmenize, vites aralıklarını sürerken hesaplamanıza gerek yoktur.

  Günümüzde otomatik viteslerin zayıf kaldığı tek nokta, bana göre, yolu algılayamamaları. Yani, önünüzdeki trafiği veya yolu göremiyor, siz belki bir alt viteste kalmak istiyorsunuz ama hemen üste atıyor. Oysa virajlı yollar 🙂 Ama günümüzde bu da dert değil çünkü virajlı bir yola girdiğinde manuel moda al, geç 🙂

 • Gökhan Başer @gokhanbaser

  Otomatik viteste F1 şanzıman eğlence olarak en üst hazzı veriyor. Ayrıca istenildiği zaman kendinizi otomatiğin ellerine telim ederek konforun tadını yaşıyorsunuz. Düz vitesli arabalar da zevk açısından iyidir evet ama artık günümüz şartlarında yoruculuğu arttıran bir etmen olarak karşımıza çıkıyor bence.

 • Can Akbulut @can

  Çok sanatsal bir çalışma. Tebrik ederim.

 • civilization @civilization

  araştırdım araştırdım bulamadım. opel astra H'de arka süstansiyon torsiyon mu bağımsız mı kafama çok pis takıldı. @can @lawnmower

  • civilization @civilization

   @hakan-3210 hangisini tercih edeyim şeklinde sormadım 😀 h kasa astralarda hangi türden var onu sordum. hiç bi yerde bu sorunun cevabını bulamadım yada ben düzgün araştıramadım.

  • Can Akbulut @can

   @hakan-3210 ne diyorsun el freni mreni!? Ne alakası var?..

   Torsiyon çubuğunun esas dezavantajı değişken koşullara ayak uyduramayışıdır. Ya çok sert yapılmalı, ya da ağır yük altında ezilmesine göz yumulmalı. Araba büyüdükçe, yük kapasitesi arttıkça sırıtır.

   Bağımsız süspansiyon aynı dayanımda yumuşak yapılabildiği için çok avantajlı. Sabit akstan da geometrisi ile ayrılır.

   O nedenle torsiyon çubuklu olmasına rağmen 306GTI harika yol tutarken Opel Vectra taklaya kalkıyor...

  • Veysel @spectrum

   Ben arabayı park ettikten sonra, el freni çekiyorum. Bu durumda torsiyon olmamalı benim araç değil mi?

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  Manuel vitesciyim ama otomatik vitesin rahatlığına bir kez alışınca manueli aramıyorsunuz. Can abiye BMW nin sunduğu ZF otomatik vitesi hatırlatırım şiir gibi şanzımandır kendisi @can @lawnmower

 • Kesb-i @kesb-i

  Hayatımda hiç otomatik vites kullanmadım ve kullanacağımı da sanmıyorum. Bunun tek nedeni motor freni yapılamaması. Ben yokuş inerken uygun vitesi seçer gaz keserim kendi motor freniyle iner cut off yapar. Her ışıkta duracağımda veya yavaşlamam gerektiğinde yine gaz keser belli devirden sonra vites düşürür öyle dururum. Amacım frenleri, diskleri, balataları ve hortumlardaki basıncı çok fazla zorlamamaktır. Gümüşhane Trabzon arasında zigana tırmanışı ve inişi var bilenler vardır. O yokuştan otomatik arabayla inmeyi hayal dahi edemiyorum. Frenler şiştiğinde yani ısındığında ne olacak? Müdahale edilen otomatik bile olsa bi noktadan sonra sizin müdahalenizi sınırlıyor. Ben otomatiğe güvenmiyorum. Hele acemilerde gaza bi abansa 1-2-3 güm duvarda. Ama manuel olsa 1 de bağırtır en fazla ve daha yavaş vurur vuracağı yere. Sollamada veya viraja gelirken daha önceden vitesimi seçer hazırlarım. Otomatik vites önceden ne yapacağımı veya yolun ilerisinde ne olduğunu bilemez. İşin uzun ömürlülük ve bakım kolaylığı ve ucuzluğu kısımları ve alırken ucuza almak gibi artıları da var elbette. Hayalim 1,6 dizel kaşkay manuel almak. Ama emekli olana kadar biriktirsem yine alamıyorum.

 • Ferhat @berbat-ferhat

  2012 Polo bluemotion 1.2 TDI manuelden inip, 2008 Astra 1.3 CDTI easytronice bindim. Ve bayıldım. Bırakın çift kavramalıyı-klasik otomatiği, sizin otomatikten saymadığınız bu otomatikleştirilmiş şanzıman bile beni çok bahtiyar kıldı. Keşke bu ucuz ve partik çözüm daha da geliştirilse diyorum kendi kendime hep. Manuel vitesi hiç aramıyorum. Sol bacağımı emekli ettim.

 • Agah @agah

  senkromeç çıktı mertlik bozuldu. ortalık manuel vites kullandığını sanan acemilerle doldu. ne o öyle debriyaja bas vitesi kolayca geçir, tam kadın işi. hakiki şanzıman kara şanzımandır. araba kullanmanın gerçek keyfi anca kara şanzımanla çıkar. gerisi fasa fiso. ara gazını vermeden sürülen arabadan keyif alan kendisine usta şoförüm demesin.

 • YilmazOnline @yilmazonline

  Otomatik gibi rahatlık varken düz vites bence anlamsız. Performans amaçlı kullanmanın dışında pek düz vitesin mantığı yok. Eskisi gibi fazla yakıt tüketimi geyiği de kalmadı pek. o argümanı kenara bırakmak lazım.

 • Lazeran @lazeran

  DSG EDC Powershift manuelden daha seri vites geçiren frene basarken otomatik boşa alan manuelden fabrika verileri olarak bile daha verimli şanzımanlar. Vites değiştirmek senin için keyifse alırsın manuel ama artık satılan arabalar çoğunluklu olarak otomatik.

 • flex servis @flex-servis

  Yıllardır otomatik vitesli ve düz vitesli otomobiller kullandım.
  İlk otomobilim de 94 yılında almış olduğum 88 model Taunus 2,0 GLS otomatik idi.

  Babam da 90 yılından beri sadece otomatik vitesli otomobil kullanmıştır.

  Otomatiğe alıştıktan sonra %10 fazla tüketmesine vs. hiç aldırmadım. Bence karşılığını fazlasıyla hakediyor.

  Hiç düşük hacimde (1.6 lt) bir otomatik vitesli otomobil sahibi olmadım, düşünmem de.
  Arkadaşımın Lancer otomatiği kullandım, çok hantal geldi.

  Şu anki aracım Accord 3.0 V6 200 Hp ve otomatik olmasının performansa eksisi bence yok. Fazla tüketirse tüketsin, lpg sağolsun, tüketim miktarını mantıklı seviyelere indiriyor.
  Babama da Volvo S80 T6 aldık, 4 ileri otomatik, 272 HP,çift turbo. Otomatik vites hantal diyenlerin kullanması gereken bir araba.

  Yaş olmuş 36
  Benim otomobilimden beklentilerim, beni yormaması, konforlu olması ve hızlanmam gerektiğinde beni üzmemesi.
  Hızlanırken hoplayıp zıplamaması, kesintisiz hızlanma sağlayabilmesi. Tiptronic vs. zaten kullanmadığım bir özellik. Şanzıman vitesleri değiştirebiliyorken müdahale etmeye gerek duymuyorum. Ama motor güçsüz olsa belki gerekebilir.
  Tüketim vs. konularını aşırı kafama takmıyorum.

  Benim tercihim, yüksek hacimli güçlü bir motor ve sorun çıkarmayacak klasik bir otomatik şanzıman

  Bu arada otomatik şanzımanlar arıza yapar diyenlere de söyleyeyim, ailede 20 yıldır hep otomatik vitesli arabalar vardır, daha hiçbirisi otomatik şanzımandan masraf çıkarmadı.
  http://www.flexservis.com

 • ada dantel @ada-dantel

  Ben biraz bu işi profesyonel foroğrafçılığa benzetiyorum mesela manuel ayar olmayan bir makine aldığınızda 5-6 tane belli başlı ayarı ortama göre otomatik yapar ve bazen istediğini elde edemezsiniz ama manuel ayar desteği olan makine bambaşkadır belli başlı 5-6 tane ayarı kendi elinizle istediğiniz gibi yapıp çekersiniz böylece doğru ayar sonucunda tam istediğinizi elde edersiniz haa belki daha zor ama daha keyifli ve daha profesyonelcedir.

 • elektro @system32

  çok yenilikçi bir video olmuş bence. tebrik ederim.

 • Ahmet Issın @ahmet-issin

  Güzel mizansenle bilgilendirme olmuş fakat; Can biraz fazla konuşup Emre'yi konuşturmuyor. Madem mizansen tamam mizah olsun ama Her iki tarafın argümanını söyledikten sonra diğer tarafa anlaşılır şekilde kendini ifade edecek süreyi tanıması ve bu arada çok müdahale etmemesi daha iyi olur. Bir de dingil taksici diye bir tabir kullanılmış. Bu tip tabirler ileride başınızı ağrıtabilir bu konularda dikkatli olunması daha uygun olur bence.

 • Ayse ayse @ayse-ayse

  fark etmez her ikisi de uygundur (=

 • Emrah @emrah44

  Herkesin zevki farklıdır ama kaçınılmaz son bir gün manuel vites diye bir şey kalmayacak. Bende Civic otomatik var, gayet memnunum.

 • Onur Gürleyen @onurg57

  Bir 10 sene sonra piyasada manuel vites kalmayacak. Artık tartışmaya bile gerek yok.

 • Modkeyif @modkeyif

  Selamlar.şimdi şöyle bir durum var otomatik.dağa iyi mi iyi doğru bu videolarda bahsedilen sol.ayak.boş rahatsın motor.verimli yıpranmiyor devirli kullanım trafikte.yorulma.yok gayet mantıklı ama birde işin kalitesi var.bu verimi alırken 4 4 lük olanı var otomatik. Vites olsun tamam. Olsun ama.benim.bu verimi güzel bir şekilde alabilmem için bir arabaya ki buda.2 inci el en az.75 bin TL vermem gerek örnhn orta sekment c180-316i yada Honda en az temizi 70 milyar.artık arabalar ucuz değil hele.ülkemizde hiç değil bana söylermisiniz halka.inelim.diyor adam. Doğru. Bu parayı verecek ülkenin yüzde oranı belli kimse.kimseyi.kandırmasın bakın 0 Arac demiyorum dağa 2 inci el.en az 60 binde arabalar bu fiyata.!
  Artık. Tüm. Firmalar otomatik.araba yapıyor. Kalite oranı belli ama.Mercedes bmw audi volswagen Honda Toyota tutulan üst sekment alman ve Japon arabası ki.genel olarak.Japon iyidir. Derler.hep.bakınız bu bir geçiş evresi emin olun ve her geçiş evresinde hatalar olur.deneme.yapılmalar olur siz.aha buldum. İyi otomatik.diyorsunuz hop aha otomatik.yaptık. şunu yaptık aha bu sorunda yok siz.bakacaksınız öyle yani sonra belli bir zaman vuteslerin artık vurdurdugunu göreceksiniz çünkü halkın genelinde sinir belli kimse inkar etmesin ortalama 35 bin TL bu paraylada alınacak. Otomatik.araba nasıldır. Kaç yılĺıktır siz düşünün:)