Bir kaç gün önce şans eseri kredi kartı bilgilerime baktım ve limitin olması gerekene göre çok daha düşük olduğunu gördüm. Provizyonda bekleyen işlemlere baktığımda benim gerçekleştirmediğim bir işlem karşıladı beni. Target.com'dan 730 usd'lik bir borç kaydı görünüyordu. Meğer bu target Amerika'nın Wal-Mart'tan sonraki en büyük süpermarketlerinden birisiymiş. Ayrıca Hepsiburada.com gibi online satış da yapıyorlar. Bankayı arayıp harcama hakkında bilgi istediğimde kredi kartımın bu sitede online olarak kullanılıp alışverişin söylediler. Birisi kredi kartı bilgilerimi ele geçirmiş ve kullanarak alışveriş yapmıştı! Kredi kartı bilgisi nereden nasıl gitti hiç bilemiyorum. Ama bir tahminim var. Geçen hafta haftalık gündem'de Spotify'da hacker'lık olayı gündeme gelmişti. Ben de Spotify Premium üyesiydim. Açıkçası ilk olarak Spotify'dan şüpheleniyorum arkadaşlar, üye olanlar kart hareketlerine çok dikkat etsin!! Tabi başka bir şekilde bilgiyi elde etmiş olmaları da mümkün. Neyse, bu arada bankaya harcama itiraz dilekçesi verdim ve target.com sitesindeki iletişim formu vasıtasıyla siteyi durumdan haberdar ettim. Bugün itibariyle geri döndüler. Telefon görüşmesi gerçekleştirerek ilgili siparişi iptal ettirmeyi başardım. Büyük ihtimalle ürün online satıldığı için ve henüz kargolanmadığı için sorun çıkmayacak. Borç geçilen tutar provizyonda kalarak ekstreye geçmeyecek. Tabi hemen kredi kartını kapattırdım ve yeni kart istedim. Kısacası bu hackerlık haberlerinin hiç hafife alınmaması gerektiğini bire bir yaşamış oldum. Herkes çok dikkatli olsun. Kartlarınıza sanal alış verişi limiti verin. Mümkünse 0 olsun, alışveriş yapacağınız zaman o tutar kadar arttırırsınız. Ayrıca eğer bankanızda varsa sanal kart kullanın veya bkm express gibi alternatiflere bakın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
  • İhsan Cengiz @ihsancengiz

    Online işlemlerden kartlarınızı internet ve telefon yoluyla kullanıma kapatın.

  • Anoren @anoren

    Evet haftalık gündeme konu olmuşuz :). Son durumları yazayım ben de. target.com siparişi gerçekten iptal etmiş, yaklaşık 7 gün 730 usd kredi kartı provizyonumda görüldükten sonra ekstreye düşmeden iptal oldu ve şu anda ilgili tutar benim limitlerden kalktı. Ama dün yine ilginç bir şey oldu kart limitime baktığımda yine bilgim dışında düşmüş olduğunu gördüm ve tekrar bankayı arayarak bilgi istedim. Meğer eski kartı kullanma çalışmaları devam ediyormuş. Ve işlemler red yese bile bazen kart limitini düşürebiliyormuş (nasıl oluyorsa artık?). 10 gün kadar sonra normale döner merak edilecek bir durum yok dediler. Yine bekleyeceğiz anlaşılan, bu sürede o kadar tutarlık alışveriş de yapamayacağız tabi. Neyse yine o parayı ödemekten iyidir. Bu arada bir arkadaş da BDDK'nın sitesindeki bir görüşten beni haberdar etti: http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kurum_Bilgileri/SSS/10539sikayet8.pdf . Bu görüşten benim anladığım durumu farkedip 24 saat içerisinde bankayı haberdar ederseniz ilgili harcama tutarının 150 ytl 'si için sorumlu oluyorsunuz geri kalan tutardan banka sorumlu oluyor. Ama tabi bu tutar zaman içinde yükseltilmiş ve en son 250 tl olmuş galiba. Bir sorun yaşanması durumunda da Tüketici Hakem Heyetine başvuru hakkımız bulunuyor. Ben görüşte ayrıca ağır ihmal ifadesine takıldım. Banka bu ağır ihmal gerekçesiyle savunma da yapıp ödemeye itiraz edebilir gibi geldi. Konuyla ilgili bilgisi olan bir avukat-hukukçu arkadaş var ise tabi daha yardımcı olacaktır.

  • Tolgahan @tolgahan22

    yorumlarda ''Yabancı biri nasıl benim bilgisayara girip bilgi çalmış olabilir ki?'' demişsiniz bildiğim veya benim okuduklarımdan haberdar oldum kadarıyla yazıyım bilgisayarınıza giren virüs,trojen vs sayesinden alışveriş yaptığınızda bu billgiler elde ediliyor ve bu bilgileri yine para karşılığında başkabirisine satıyor.