#TeknoYardım

Başka şehirde kurulu şahıs şirketini İstanbuldan ya da online (turkiye.gov.tr) üzerinden 1 gün içinde kapatabilir miyim?

@hamitozlu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım #Wordpress #MySQL

Dün WordPress site kurmuştum. Biri mysql'in root şifresini felan değiştirmiş dbleri silmiş felan. Bunu nasıl engellerim? 😀 Bu WordPress'ten dolayı mı yoksa ben root şifresi koymadım mı bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım #blockchain

Blockchain de public key'in nasıl kullanıldığını bilen var mı?

Sınav sorusu şu şekilde:
1. Blockchain sistemini (i) Authenticity (ii) Integrity (iii) Privacy açısından inceleyin. Nasıl
çalıştığını yukarıdaki üç maddeyi göz önüne alarak detaylı bir şekilde açıklayın.

Daha önce Teknoseyir'de yayınlanan videoyu izleyip 1-2 sayfa not çıkardım ama public key kısmı çok açıklanmamış. Yani başkasının public keyini biliyorsak oymuşuz gibi işlem yapabilir miyiz gibi?

Not sınav çarşamba günü

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • Pickle Rick @picklerick

  Public key senin adresindir, başkası bunu iban gibi kullanabilir ve takip edilebilir. Private key (Authenticity) ise senin public keyini sahiplenebileceğin anahtardır. Bununla cüzdanını değiştirebilirsin ve cüzdan kontrolün private keyi başkasına vermediğin sürece sende olur. Public key ile Private birbirini doğrular. (Integrity) Private burda (Privacy) gizlilik sağlayan. Bu benim bilgim, sınav için daha kesin bir kaynak şart. YouTube’ta Alp Işık’ın videolarına göz atabilirsin.

 • 3dfx @3dfx

  Aramizda bu konu hakkinda tez yazanlar var. anlat la @mak

 • M.a.K @mak

  Bir makinacinin yaniti isine yarar ise:
  Public, Privatekey bir anahtar takimi aslinda, biriyle kitledigini ancak digeri ile aciyorsun.
  Bir formül dahilinde ikili key takimi olusturuyorsun, bunlardan genelde public olani ile sifreleyip privatekey ile de sifreleneni aciyorsun.
  Mantigi ise su sekilde:
  Düsün ki benim evimde posta kutusu var ve posta adresim benim publickeyim, senin posta adresin de senin publickeyin. Ben sana mektup yazip senin publickeyin ile posta kutuna atiyorum. Postakutusunun anahtari (yani senin private-keyin) sadece sende oldugu icin ancak sen acip okuyabilirsin. Sende de benim public-keyim var sen bana mektup yazip benim adresime (publickeyim ile sifrelediginde) yolladiginda mektup benim posta kutuma girdigi anda o posta kutusunun anahtari (yani benim private-keyim) sadece bende oldugundan sadece ben okuyabilirim.
  Tersi de mümkün; mesela bir sistemde ortaya herkesin okumasini istedigin bir data yollamak istersen kendi privatekeyin ile sifreleyip yollarsin, herkeste (yada sadece datayi okumasi gerekenlerde) senin publickeyin oldugundan acar okur.

#TeknoYardım

Laptop çok hızlı açılıyor. Biostan başlatmayı nasıl kolay yapabilirim?

Del, F8, Tab tuşlarını ayrı ayrı ve hepsine rastgele basarak denedim olmadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

@hamitozlu

Skype dan yazdım ama yaklaşık 1 yıldır yazışmamışız belki adres değişmiştir.

GİB'den tebligat geldi 885 TL'lik Manisa Mahkemesinden felan bahsediyor ama ben şuan İstanbul'da bir işte çalışıyorum. Tebligat günü geçmemiş daha. Bunu İstanbul'dan nasıl öderim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Godaddy den sunucu aldım ama ftp ile bağlantı olmuyor.

Response: 530 User cannot log in.
Error: Critical error: Could not connect to server

Nette yazanları denedim aynı. Hatta 21 portunu firewall den kural ekleyerek açtım felan gene farketmedi. Eskiden sunucu alınca böyle bi sorun yoktu. Şuan Windows Server 2016 veriliyor. Sebebi ne olabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@hamitozlu

Başka şehire kurulu bir şahıs şirketini İstanbuldaki Ticaret Odasına bağlamak mümkün mü? Çünkü İstanbul'a taşındım ve İTO'nun yaptığı etkinliklere gitmek istiyorum 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım #turknet #Turknetdestek

TurkNet Nakil işleminde alttaki hatayı aldım:

"Değerli TurkNet'li, nakil talebinizle ilgili hizmetinizin taşınacağı bölgedeki altyapıdan kaynaklı bir sorun yaşadık. Sorunun çözümü için çalışmaya başlıyoruz size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Hizmetinizin kullanımını ve faturalandırmasını durdurduk. Bu süre içinde size herhangi bir ücret yansıtmayacağız. İyi günler dileriz."

Bu durumda bu iş çözülür mü? Yoksa başka bir firmaya mı bakmalıyım? Daha önce böyle bir sorun yaşayan varsa yardımcı olabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım #anket

https://forms.gle/iAN4N5B8QpEXWj2A7

Bu anket bir yüksek lisans dersinde kullanılacaktır. Belki makale olarak yayınlanabilir.

Anketin amacı hangi mobil uygulama geliştirme yöntemini seçtiğiniz ve nedeni.

Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler

Mobil Uygulama Geliştirme Yöntemleri Anketi

Bu anket bir yüksek lisans dersinde kullanılacaktır. Belki makale olarak yayınlanabilir. Anketin amacı hangi mobil uygulama geliştirme yöntemini seçtiğiniz ve nedeni.
BeğenFavori PaylaşYorum yap