Paylaş Paylaş

Vestel City fabrika turu ve Venus V3 5020

Vestel'in yeni telefonu 5020 lansmanı ve Turkcell iş birliği için düzenlediği fabrika turuna katılan Can, bize gördüklerini anlatıyor.
Ek olarak Venus serisinin yeni üyesi 5020'yi değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ergin Bilgin @erginbilgin

  Oo erken video. Yaşasın bee. 😀

  Not: "Nabar lan Umut"cu arkadaş işinden olmaz inşallah. 😀

 • Agab @agab

  Vestel mi 🙁
  Edit: Yerli telefon serüveni mi? :O 🙁 🙁

 • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

  Telefonlar olmayınca, bari fabrikayımı tanıtalım demişler..

  Not:Video izlenmedi...

 • Mlih @melih-atmaca

  Can abi mi gitmişti 🙂 İzleyelim

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  TeknoSeyir yapınca Vestel bile gözüme güzel gözüküyor. 😀

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  İzleyelim görelim Vestel Şehri nasıl bir yer imiş.

 • Emre @xyz

  Gelmiş işte 😀 Hem de erken

 • ertkaran @ertkaran

  Türk markasıyım diyorsun, yerli telefon diyorsun ama isim vestel "city". Binalar " refrigerator ", anlamak mümkün değil. Uğraşsan bu kadar iyi ironi yazamazsın.

 • Batuhan @achfighter

  VPN ile bile 720p izleyemiyorum çoğunlukla TS videolarını. Google iyice cıvıtmaya başladı.

  • ad33p @ad33p

   Ben de 1 haftadır falan youtube'den video izleyemiyorum. Kafayı sıyırmak üzereyim, başka video sitelerinde sıkıntı yok, zenmate açınca sıkıntı yok ama normal yoldan bri türlü izleyemiyorum.

  • Batuhan @achfighter

   Bence suç sadece googleda değil. Btk ve tt, vpne erişim bağlantılarını bile yavaşlatıyor. 10 yıl önce 12mbit alırken 4mbitle zor bağlanıyorum. Girmeye çalıştığım siteye olan bağlantıları da yavaşlatıyorlar zaten. 4.5gyi bırak BİNg olsa bir boka yaramaz Türkiye'de.

  • ad33p @ad33p

   Benim de hızımı 16mbitten 12'ye düşürdüler, Geri yükselttim ama modem sürekli kopmaya başladı. SNR margin değerim düşmüş, yine 12'ye indirdim mecburen. Artık altyapıları yetmiyor, gram da yatırım yapmıyorlar. Youtube'yi kısarak da mümkün olan en uzun süre bizi sağmak istiyorlar .

 • KirbiT @kirbit

  6:30 dan itibaren Can'a zoom yapıldığı vakit televizyonda görülebilen o beyaz nokta ölü pixel herhalde? 🙂 @gamsizm incelenecek televizyon olduğu için daha bir merak ettim
  Bu arada ram 2 olsaydı evdekiler için düşünebilirdim

 • BokehBalls @bokehballs

  Hiç şansları yok bana bir şey satamazlar.

 • Emre @emre1393

  o vergiyi isteyen zihniyetten kurşun kalem bile almam

 • anubisking @anubisking

  keşke vestel olmasaydı. ama yine de güzel video.

 • SırtçantalıYabancı @sirtcantaliyabanci

  Vestel Celal Bayar Üniversitesinden mezun birini almıyor. Onlar bizi almıyorsa bende almam.

  • Emre @emre64

   @ademarslan Yarın bir gün nasa'da işe girersem gelip burada etiketleyeceğim seni. 😀

  • mertdg @mertdg

   Vasat üniversitelerden mezun herkes için geçerli bahsettiğiniz durum. Yukarıdaki arkadaşın da söylediği gibi kişisel bilgi birikimi ve becerinizi öne çıkarmanız gerek, çünkü bilginizi ve eğitim kalitenizi kanıtlayacak bir okul yok arkanızda. Yaz aylarında bol bol seminer workshop vs olur bölümünüze uygun olarak bunlara katılmanız sizi öne geçirecektir.

  • SırtçantalıYabancı @sirtcantaliyabanci

   İşinizin en iyisi olun, appledan iş teklifi gelsin farketmez. Sizi staja bile almıyorlar CBÜ mezunu iseniz. @janparey @mertdg

  • mertdg @mertdg

   @sirtcantaliyabanci staj konusunda firmaların dikkat ettiği iki büyük husus var. Biri zorunlu staj olup olmadığı, diğeri ise çalışanlarından referansı var mı yok mu. Büyük firmalarda staj yapmak elinizde bu iki artı yoksa ve not ortalamanız dikkate değer değilse gerçekten zordur. Aynı şeyleri tekrar ediyor olacağım ama sertifikalarınız, aktif rol oynadığınız oluşumlar size fazlasıyla avantaj sağlar. Staj döneminde olmasa bile iş hayatınızı kurtarır. Umarım istediğiniz stajı ayarlayabilirsiniz. Başarılar.

  • SırtçantalıYabancı @sirtcantaliyabanci

   Siz yeterlilikten bahsediyorsunuz ben direkt arasındaki sürtüşmeden bahsediyorum. Her şeyi uygun olsun alınmıyor. Bende almıyorum.

  • mertdg @mertdg

   @sirtcantaliyabanci yanlış anlaşılmasın ben vestel almanız yönünde sizi teşvik etmeye çalışmıyorum. Benimde düşüncelerim sizinle aynı doğrultudadır. Benim yorum yaptığım kısım işe alım sürecidir. Firmalarında tercih hakkı var sonuç olarak her öğrenciyi almak zorunda değiller. Arkada başka kriterler de olabilir.

  • SırtçantalıYabancı @sirtcantaliyabanci

   Benim anlatmak istediğim şu aslında. Örneğin başvuru yapan kişiler belli. Seçtiği kişiden daha tecrübeli daha iyi çalışması olan herşeyi daha iyi olan birini almıyorlar. Vestel böyle olmadan CBÜ , Vestel için hiçbirşey yapmadığı için bizde kralı olsa almayız diyorlar.

  • Papa Emeritus @pope

   Diğer mühendislikleri bilmem ama bilgisayar mühendisliğinde işler daha farklı yürüyor . Bu yaz büyük bir firmada staj yapacağım .Diğer başvuran adaylardan farkım ise daha önce iOS için native uygulama geliştirme konusunda tecrübem olması ve App Store'da yayınladığım veya geliştirilmesine yardım ettiğim uygulamalar bulunması . Zaten Türkiye'de çok iOS geliştiricisi olmaması(özellikle öğrencilerde) çok büyük avantaj oluşturuyor . Eğer sadece okuldaki dersleri geçen ve bir projede çalışmamış bir kişiyi bende ne staja ne işe alırım . Stackoverflow ve github'ta ki profiliniz düzgün olsun , daha önce projelerde çalışmış olun bence pek çok firma staj için kabul eder .

  • Kadir @abdlkadrergin

   Vestel belli başlı okul mezunlarını alıyor son bir kaç yıldır. İTÜ, Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent vb. 6 okuldan diye hatırlıyorum. Bir de okulunuzda (CBÜ'de olsa) eğer bölüm birincisiyseniz değerlendiriyorlar diye biliyorum...

  • SırtçantalıYabancı @sirtcantaliyabanci

   Valla CBÜ ve daha kötü bir üniversiteden 2 kişi başvuru yaptığını düşünün asla seçilmiyor en iyisi olsa bile. Benim burada demek istediğim tavır.

 • Ercüment Solmaz @ercument-solmaz

  bu cihaz pahalı kalmış. 700 tl fiyata 2g ramli snapdragon 410 işlemcili telefonlar var. Bu telefonun bir üst modelinin snapdragon 200 olduğu düşünüldüğünde. Bu daha kötü bir işlemciye sahip ki daha alt model. O zaman bu cihazın ederi en fazla 600 tl.

  • Mesut Kahraman @vigilante

   4.5g odaklı olduğu belirtilmiş.Tv filan kullanımı denilmiş videoda da.

  • Emre @emre64

   600 değil bu telefondan hiç vergi almasınlar 400₺ olsun. Ederi fazla değil zira bu telefon taş çatlasa 150-200 liraya mal olur.O kadar bile yoktur.

  • kman @kman

   Ben de bunu anlamıyorum. O donanımın ederi kesinlikle bu fiyat değil. Vestel de bu telefonları Türkiyede ürettiği için ithal telefonlardan farkedilir miktarda daha az vergi veriyordur. Çinde üretimle Türkiyedeki üretimin (montaj demek istiyorum ama fabrikayı gezdiren videonun altında ayıp olmasın şimdi) arasındaki maliyet farkı bu vergi avantajını yok edecek kadar çok olabilir mi acaba?

  • Mesut Kahraman @vigilante

   Bilmiyorum anlaşılmamış mı videodan ama turkcell tv olarak kullanılsın istenmiş 3g de bu yetersiz hızda olamayınca 4.5g odaklı bi telefon çıkarmışlar.Biz beğenmeyiz belki evet ama 19 tl ek faturayla yolda tv filan izleyebilicek bi insan için güzel de olabilir.Eğer o bataryayla uzun süre kullanım vericekse yeterlidir.Fiyat evet bence de fazla en fazla 450 diyorum ben.Üretim bu kadar pahalı değildir bu cihazı.En giderinden çinde redmi 3 buna bin basar ve 150 dolar.Şaka gibi fiyatlandırma evet.

  • homosapien @biggestliar

   @emre64 @kman birkaç ay önce gearbest'ten 49usd'ye bir akıllı teledon aldım. @gamsizm 'e de mail atttım; "ben meraktan aldım, incelemek isterseniz size göndereyim" diye, @gamsizm 'de, "bize zaten geliyor, siz inceleyip yazarsınız" dedi. Hala telefon kutusunda duruyor. Özellikleri : MTK 1,2 ghz 4 çekirdek, 2GB ram, 16gb kapasite, 13mp arka, 5mp ön kamera, android 5.1.1 ve 49USD kargo dahil...

   Edit: 4G uyumlu anten Cat4 hız...

  • Ercüment Solmaz @ercument-solmaz

   4.5g ise bu diğer telefonlarda'da var. üç kuruşluk yazılım ekleyip ederi olayan fiyata satmaya çalışmak kabul edilmeyecek bir şey. Vestel bu telefondada fiyatı yüksek tutmuş. Göz boyamaya çalışmasınlar şu var bu var diye telefon özelliklerine göre çok pahalı.

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  harbiden ellerinde ki gibi bir ekip parasal gücüm olsa Toplarım bu modcuları varya yazılım modu yapan insanları. Çıkartırım VMobile 5.8" ve VMobile 4,5" iki seri telefon. Modcularıda alırım nerisi nasıl olsun. Çıktı mesela Android 7 alırım imajı üstüne mühendislerle ohhhh mis. Giderim ünv öğrencilerine, liselere vs.. Sordururum ki telefonda ne olsa seversin? Vs..
  Kelli felli adamlar ne anlar. telefondan. Onlar Borsa, Hisse senedi, yıllık ne yapsak 5 kazanırken 10 kazanırız bunu düşünürler. Yaparım VMobile telefon sitesi. Küfür etmeden eleştrin bizi derim. Alta da Yasal İşlem Başlatılacaktır derim. Millet yazar şurası şöyle olsun burası böyle olsun. Vestel gıcık olmuştum geçmişte ki video da ki mevzuya. Anneme süpürge ve çamaşır makinesi aldım. Annem beğendi aldım. Mis gibi çalışıyor...
  Türkiye de senin eşiğin Samsung telefon konusunda. Yap uygun fiyatlı 1200 TL küçük modeli de 799 TL ye sat. yazılımını düzgün tut. Güncellemeyi de ver zamanı geçmeden. Vestel ile alakam yok ama Türk markası olarak incelenen ses getiren modelleri olan şirket olarak görmekten guru duyarım. Duymasına duyarım da Vestel bu kafada giderse replika telefon satan ticaretçilerin 🙂 🙂 durumundan ileri gidemez.
  Türkiye de adam mı kalmadı kii.. Bunlar nasıl iş yapıyor anlamıyorum.
  Çok saçma harbiden de. 🙂 Replika telefon gibi olmuş. 🙂

 • Halid @abdhbal

  "Özellikle kafama vura vura öğrettiler tasarım ve üretim yerli" -Can

  Adamların en büyük tesellisi yerlilik ama tesisin ismi Vestel City.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  O afişlerin yıllardır orada olduğunu yiyen var mı? Bence geçen hafta koydular.

 • Anıl T. @aniltek

  android one sersi yapsalar daha iyi olabilir

 • Ali Pektaş @alipektas

  "Entegre demeyelim, ne diyelim? Devre kartı mı diyelim?" 5 dakika sonra: "Devre kartı demeyelim, ne diyelim? Entegre mi diyelim?" @can Abi farkedince pis pis sirıttım burada bayağı bir süre 😀 😀

 • BraVe @brave

  @can Masaüstünde bir Ferrari 348 mi gördüm acaba?

 • KalemTraş @zmuratk

  Kimse kusura bakmasın çok geç kaldılar. Çinde merdiven altı firmalar krallar gibi cihazlar yapıyor.
  Biz bunu yaptık demeleri övünerek abartı ve komik.

 • EnesBio @enesbio

  iyide Samsung un ürün yelpazesi vestelden daha fazla adamlar samsung isminimi kullanmadılar simdi samsung diyince herkezin aklına ilk telefon gelir vestelin bunu yapması lazım zamanla tabiki yoksa samsung işlemcide üretiyor iş makinasıda üretiyor.

 • Tegin @tegin

  Vaktim değerli ve sinir krizi geçirmek istemediğim için yorumu yazıp sayfadan ayrılacağım. Bu firma ile ilgili haber ve ürünler zerre kadar umrumda değil.

 • Paralelport @paralelport

  Doğrular:
  -Vestel'in bu turu düzenlemesi. 20 yaş altı gençlik sövüp duruyor, daha Vestel nerede desen haritada gösterebilen çıkmaz. Bu çocuklar yarın senin TV'ni dolabını alacak yaşa gelecek, böyle büyük hata yapılır mı?
  -Can'ın gitmiş olması
  -Murat ile Can'ın yorumlaması. Gece gece iyi geldi.

   
  Yanlışlar:
  -5S ile video çekilip etrafın gösterilmesi (5s kullanıyorum). Kendi telefonumdaki videoları seyretmezken bu zulme nasıl katlandım bilmiyorum 🙂
  -Beni çağırmamaları (işi gücü bırakıp giderdim)
  -Can'ın da Vestel'in geçen yıl hisse değerini aniden yükselten elektrikli araç şarj istasyonu yatırımları hakkında soru sormasını beklerdim 🙂 Öyle Testarossa fotosu koymakla bizi ikna edemezsin.
  -ihracat şampiyonu finduktur hemşehrim, uymayın Egelilere.

  Neyse Vestel'in doğru işler yapmasını ve zaten nefes alamayan yerli sanayiye saçma hatalarla zarar vermemesini diliyorum.

 • Red Kit @red-kit

  televizyon panellerini kendileri mi üretiyorlar , ben lg ve samsung tan satın alıyorlar diye biliyorum

  • homosapien @biggestliar

   Tüm dünyada zaten sayılı panel üreticisi var. Samsung ve LG zaten pazarın yarısına yakınını ellerinde tutuyor. Başka, japon Sharp, Sony, Toshiba, Panasonic, avrupalı Philips ve çinli AOC. Bu markalar pazarın neredeyse tamamına yakınını üretiyorlar. Ayrıca daha küçük, nispeten "eski teknolojide" üreten Wistron, Konka ve ismini hatırlayamadığım (ha hu çi ça gibi) çinli birkaç üretici daha var. Ama hepsinin toplamı 2 G.Kore'li zor ediyor artık.

   Kalite durumunu bilemem ama şahsi fikrim: Sony, panasonic, Sharp kalitede en baştadırlar.

   Yani vestel Samsung ve LG kullanıyorsa bile -ki ben her modelinde kullandığını sanmıyorum- vestel için beklemediğim bir kalite olurdu...Bilmiyorum ama bence vestel tv'ler de AOC paneller ağırlıktadır diye tahmin ediyorum.

 • eskod @eskodd

  Bir tehlike atlatan işçi ramak kala formu doldurur, önlem alınması için.

 • HakanE @hakane

  Hiç kusura bakmasınlar ama vestelle işim olmaz.

 • evomas @evomas

  Bedava verseler evime sokmayacağım marka...Vestel 1, Arçelik 2...Arçeklik kendi çalışanlarının emeklililğine 2 yıl kala istifaya zorluyor.Böyle şerefsizliklerle marka olacaklarsa batsınlar daha iyi.

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  Vestel kestirmeden giderek GM gibi Android One platformunda cihaz çıkarsaydı şansı çok daha yüksek olurdu. Ya da Vestel, XDA-Developer forumlarındaki 1000 geliştiriciye bedava birer Venus telefon göndermeyi neden düşünmez? Hugo Barra Google Android ekibinden ayrılıp Xiaomi'ye geçiyor. Neden Vestel böyle bir transfer yapmayı düşünmez? OnePlus, bütün dünyayı telefon davetiyesi için bekletiyor. Romanya veya Kolombiya'dan bir hevesli genç, Vestel telefon almak için sıraya girer mi?

 • Can Krmz @cnkrmz

  Maliyet konusunda aynı politikayı uyguladıkları sürece satamayacaklar.

 • homosapien @biggestliar

  YANLIŞ KONUYA YAZMIŞIM, ŞİMDİ YAZMAK İSTEDİĞİM YERDE (YAŞLILIK İŞTE)

  Bir hikaye anlatmak istiyorum size: 2006 eylül ayı ve ben hevesle, heyecanla ve mutlulukla SIEMENS’te mühendis olarak işe başladım. Hem de AR-GE bölümünde. Benim için bu en çekici bulduğum kadınla değil bir gece, geceler geçirmekten daha fazla heyecanlı ve zevkli olacaktı. Çünkü, marmara üniversitesi ingilizce iktisat bölümünü son sınıfta bırakıp, mühendis olmak, ellerimi yağlamak, birşeyler üretmek, hayalimdeki işi yapmak tekrar sınava girdim.

  Neyse, işe başladım. Bölümüm servo motorları kontrol ünitelerinin geliştirilmesi ve ben de bu bölümde elektro-meknanik taraftaydım; Çok hassas enkoder’ler tasarlayıp (50.000 pulse’a kadar) bunların motor ve kontrol ünitelerine entegrasyonu başlıca işimdi. Elektronik bölümünden PCB assambly şemaları gelir o şemalara göre birşeyler yapardım (aslında departmanda toplam 12 kişiydik). Birgün bu pcb şemalarının nereden geldiğini, kimlerin tasarladığını vs vs. onları öğrenmek istedim ama kimse bana tam bir cevap vermedi sadece “Almanya’dan, merkazden geliyor” diyorlardı ama merak ediyordum; Kimlerdi bunlar?, tanışmak, konuşmak, onlardan birşeyler öğrenmek istiyordum…

  Birgün Almanya’dan bizim ana bölümün en tepesindeki Hans amca geldi (aslında adı hans değil tabii) ve toplantıdan sonra tüm merak ettiklerimi sordum. Meğer Almanya’da tasarlanıyor, Polonya’da, Macaristan’da, Amerika’da, Çin’de, Brezilya’da vs vs yerlerde üzerindeki komponentler üretiliyor, Tayvan’da ise çakılıyormuş (anakart imalatı Tayvan’da son buluyor yani) oradan çeşitli ülkelere montaj için gönderiliyormuş. Bu durum sadece eletro-mekanik bölümü için değil, tüm Siemens ürünleri için geçerli (beyaz eşya, üretim tezgahları, tıbbi ve elektronik cihazlar vs vs..). Ben de biraz alaycı eda ile sordum; “Sorsak size Alman malı dersiniz, değil mi? diye, Hans amca bana dedi ki; “1- Almanya’dan başka yerde üretiliyor olması kalitesizdir demek değildir, 2- Kötü bir durum değil, hem o ülke kazanıyor hem biz kazanıyoruz. Bak sende Siemens’ten maaş alıyorsun” dedi. Ben de, ” Yarın o ülkelerin hepsinde sorun çıktı yada size kızıp, sizi ülkelerinden attı, fabrikaları kapattı, ya da elzem olan parçaları size vermekten vaz geçti o zaman ne olacak?” dedim ve bana dedi ki “İŞTE BU YÜZDEN ALMAN MALI YAZARIZ ÜSTÜNE: ORALARDA ÜRETİYOR OLMAMIZ, BU İŞİ ONLAR OLMADAN YAPAMAYACAĞIZ DEMEK DEĞİL Kİ! BUGÜN JAPONYA’DAN KAPASİTÖR ALIYORUM DİYE ONA MUHTAÇ DEĞİLİM Kİ (o dönem katı kapasitörler yeni çıkmıştı), TAYVAN’DAN ÇİN’DEN EEPROM, ÇİP ALIYORUM DİYE ONA MUHTAÇ DEĞİLİM Kİ! EĞER O GÜN GELİRSE BUNLARI ONLAR OLMADAN, TEK BAŞIMA ÜRETEBİLECEK GÜCE ve MÜHENDİSLİĞE SAHİBİM, BU YÜZDEN ÜZRİNDE ALMAN MALI DİYE YAZAR” dedi ve ben sustum…

 • "Bilal ÖZTÜRK" @gfbilaloztrk_68

  İlk defa bi TeknoSeyir videosunu sonuna kadar izlemedim..

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Oncelikle giristeki cumleleri duyduktan sonra kendime dedimki elestiri yagmuru baslayacak...
  Sasirtici bir sekilde yon degisti...

  Vestel kullanmam ve kullanacagimi da sanmiyorum ama gelismelerin olmasi ve bunu sizin anlatmaniz cok guzel olmus.
  Bu arada Vestel kullanmam demek bu Vestel'e ozel degil, Apple da kullanmiyorum 🙂
  Yani onlarin uretecigi urunleri genelde o teknolojiyi asil gelistiren firmalardan almayi tercih ediyorum.
  Bosch, Sony, Samsung...

  Cunki Vestel'in birsey yapip ta bunu tamamen biz icat ettik ve dunyayi yerinden oynattik dedigi bir urununu gormedim, bu bir eksiklik degil ama guven meselesi.
  Yani hazir yapilmis olan bir urunun Orjinalini almak varken Alternatifini tercih etmeyi sevmiyorum...

  AEG'nin kendisine has teknolojileri var, Bosch'un da...
  Beko'nun bir urununu gordum yukaridaki markalarin ozelliklerini barindiriyor, muhtemelen lisanslamislar, bu durumda bu urunu gidip almak mantiga aykiri...
  Tamam daha ucuzdur belki ama o ucuzlugun da bir sebebi var...

  Simdi, Vestel genelde goz boyamayi seven bir marka, asiri sisirme yaparak urun satiyor ki soyledigi urunlerin orjinallerini Google ile buluyorum ama kendilerine ait birsey goremiyorum.

  Burada da bazen Vestel TV geliyor ve Samsung yada Sony'den cok daha ucuz ama...
  Iste o ama herseyi silip goturuyor 🙂

  Kalitelerini bilemiyorum, belki harikadirlar, mukemmeldirler ama marka degerini kullanamayan bir firma oldugu icin bir anlami kalmiyor.

  Samsung J5 telefonu diyelim, cok kiytirik bir donanimi olan orta-giris seviyesi bir urun karsisinda cok daha ucuza Wiko Fever var ama insanlar Samsung seciyor...
  Tab 3 7" Lite...
  Kullanmak bir iskence ama Chanchincon marka 10 kat hizli bir tablet almaktansa insanlar icin tercih sebebi oluyor...

  Macbook urunler, fiyatina gore belki en dusuk donanimi sunan urunler ama insanlar aliyor cunki Apple ismi var...

  Yani Vestel urun cikarmadan once bunlari basarmali...
  Yoksa MediaTek kullanmissiniz yada VestelTek kullanmissiniz, insanlar buna bakmaz...
  Parasi ile ne aliyor ona bakarlar, ne kadar kaliteli, ne kadar destek veriliyor, neleri vaad ediyor bunlara bakarlar...

  Samsung 20 yil once buralarda degildi ve 20 yil sonra nerelerde olacak kim bilir...

  Vestel icin yol uzun olabilir ama Zorlu degil 🙂

  • homosapien @biggestliar

   Ah be @ameledervis üstadım, vidyoyu izlemedin mi? adamlar ders çıkarmak, senin yazdığın gibi "tüketici ne diyor acaba" diye sormak yerine, hala televizyon gösterip araya telefon montaj hattını sıkıştırmış -ki bu vidyodaki görüntüler önceden hazırlıklı; "davet var, hadi şuraya bunu yapıştıralım, hadi bunu buraya koyalım" hazırlığı yapılmış fabrikada. Ben değil 650 TL'ye o telefonun satılmasını, vestel böyle giderse (pehh ben ihracat şampiyonuyum beeee....) telefon işini idam edecek gibi olduğunu düşünüyorum..

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @biggestlier
   Iste sizin yazinizda da soylediginiz gibi isim hersey, aynen Vestel ihracat sampiyonlugu ile ovunme derdindeyken Samsung uzay'a ucak gonderme derdinde...

   O videodaki goruntuleri 80'lerde gosterirlerdi simdi bunlar ilgi cekecek seyler degil, olmayan birseyi ortaya koyabilmek yada var olani oldugundan daha guzel hale getirebilmek mesele.

   Bunlari Vestel de gormeli ve ilk is olarak su paragrafi okuyarak baslamali 😀

   "“İŞTE BU YÜZDEN ALMAN MALI YAZARIZ ÜSTÜNE: ORALARDA ÜRETİYOR OLMAMIZ, BU İŞİ ONLAR OLMADAN YAPAMAYACAĞIZ DEMEK DEĞİL Kİ! BUGÜN JAPONYA’DAN KAPASİTÖR ALIYORUM DİYE ONA MUHTAÇ DEĞİLİM Kİ (o dönem katı kapasitörler yeni çıkmıştı), TAYVAN’DAN ÇİN’DEN EEPROM, ÇİP ALIYORUM DİYE ONA MUHTAÇ DEĞİLİM Kİ! EĞER O GÜN GELİRSE BUNLARI ONLAR OLMADAN, TEK BAŞIMA ÜRETEBİLECEK GÜCE ve MÜHENDİSLİĞE SAHİBİM, BU YÜZDEN ÜZRİNDE ALMAN MALI DİYE YAZAR”

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  amiral gemisi çıkarıp aynı işlemi yaparsa olur. 😀

 • tolga d. @tolga-d

  Şu ülkede milliyetçi duyguları ve dini değerleri sömürmeyen adam kaldı mı acaba? Geç bunları paşam sen çalışanlarına insani çalışma şartlarını, emeğinin karşılığını, özlük haklarını önce ver sonra rakip firmalara yurt dışı kaynaklı olsalar bile serbest piyasa şartlarında saygı duy ondan sonra senin ürünlerini almamızı bekle. Şu Anadolu kafası ne zaman son bulacak acaba? İnsanların sırtına basa basa yükselmek hangi dine, hangi milli değerlere sığıyor bana açıklasınlar. Sizin hatırınız olmasa değil yarım saatlik videoyu izlemek 5 dakikamı harcamam bu kan emicilere.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Dunyada emperyal duzen varligini surdurdugu surece o sizin dedikleriniz olmaya devam edecektir, hatta icad edilmis butun duzenler insanlarin koyunlastirilmasini amaclar.
   Hangi firma, marka, ulke olursa olsun degisen birsey olmaz...
   Insanlar cahil kalmaya devam ettigi muddetce...

 • Mrt87 @mrt87

  Can kadar antipatik bir insan görmedim. Kendini bir izle istersen. Bu arada iyi para almışsınızdır umarım reklam için..

 • aslanmurat @aslanmurat

  Türk arkadaşlarımızın böyle bir çalışma yapması hoşuma gitti

 • Halil Akın Kart @akinkart

  vestel vergisi imajını ortadan kaldırmak isterken bile vestel vergisi cümlesini sarfettiriyorlar. ne kadar büyük bi imaj hatası olduğunu buradan bi kere daha anlıyoruz.

 • Can Akbulut @can

  Teknoloji özürlü derken yavaş gidelim, altımızı vurmayalım. 🙂

 • Serkan Satılmış @srkn_82

  Açıkçası telefon işinde başarılı olmak istiyorlarsa öncelikle web sitesinden başlamaları gerekiyor hem yeni model tanıtıyorsun o ürünle ilgili hiçbir bilgiyi sitene koymuyorsun! Tasarım konusunda iyileştirme yapmaları gerekiyor zira ürettikleri telefonlar çok kalın ve eline aldığında kaliteli hissi vermiyor reklamlarında Kenan İmirzalıoğlu oynatmakla o telefonları millete sevdiremezsin

 • Kaan @k

  Bir firma için tüketiciyi karşına almak "hata" değildir arkadaşlar, hata olarak adlandırıyorsanız da o hatadan dönüş yoktur diyelim. Nitekim bunu Vestel adının geçtiği her yerde görüyoruz.

 • ygurbuz @ygurbuz

  Bana göre Vestel isminin atılması çokta mantıklı değil. Bosh firması beyaz eşyadan tututun otomotiv sektörüne kadar, hakeza Siemens beyaz eşyadan otomasyona ve daha nicesine kadar Samsung'da çok farklı değil. Neden Vestel ismini bir kenara atsın ki?

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  @can Bey, bugün mühendisler satış ve pazarlama yapıyorsa yada marangozun işini mühendis yapıyorsa durup bir düşünmek lazım acaba burada sorun mühendislerde mi yoksa sistemde mi. Her yer alabildiğine üniversite olmuş, onlarca mezun. Arz ve talep dengesi yok. Devlet desteği deseniz malum. Şimdi bu mühendisler nasıl bir mühendislik yapsın?

 • Kesb-i @kesb-i

  Layıkıyla derken? 100-150 liralık çin malı telefonu bize 650 liraya satmak mı layık olan?

 • ilker @gilker

  Yiğidi öldürelim ama hakkını yemeyelim çalışanın sağlığını, çevre sağlığını önemseyip manisadaki çok ciddi oranda işverip kalkındıran bir firma.
  Geri zekalıca bir açıklama yapıp vergi istiyoruz demesi bu firmanın imajını benim gözümde yıkamaz kaldiki hatalarını fark edip geri döndüler...

 • İbrahim @finalkenpachii

  2 rezalet, utanmaz firmanın birleşip çıkardığı rezalet telefonun, özellikleri fiyatına göre ve rakiplerine göre o kadar kötü ki, övecek konu bulamayıp; logosu güzel olmuş, servis garantisi süper olacak gibi saçma sebepler sayarak vestelin markasını düzeltmeye çalışma çabanızı üzülerek ve utanarak izledim. Telefonun özellikleri o kadar kötü ki bunu kullanırken hissetmemeniz imkansız. Ve bu telefonu ballandıra ballandıra insanlara önermeniz tam bir rezalet. Bu telefonu bizler gibi bilinçli kullanıcılar zaten almaz ama bu konular ile ilgisi olmayan kişiler mecburen başkalarının sözüne göre hareket edecekler.
  Sizler ve satış temsilcileri gibi bu rezalet ballandıra ballandıra anlatıldığı sürece de rakiplerine göre rezalet bir durumda olan bu telefon o masum kişilere daha uygun gelecek ve tercihleri bu telefon olacaktır. Bu yaptığınız utanç verici. Bunu geçtim vestelin yaptığı büyük vergi krizi bu kadar kısa sürede unutulmaz! vestel eğer bunu unutturmak istiyorsa 300-400 liralık telefonu 600-700 liradan satmaya çalışmayarak bir adım atabilir. Bu şekilde fabrika gezdirerek, reklam yaptırarak ancak ona olan öfke daha da artacaktır.

  Şimdi başka ''markalar'' da aynı politikayı uyguluyor fiyatı telefonun fiyatından çok daha fazla bir bedele satıyorlar diyebilirsiniz. Evet katılıyorum. Özellikle Apple, ardından Samsung veya diğer amiral Android telefon ''markaları'' daha yeni yeni piyasaya çıkan telefon markalarına göre özellik olarak kötü bile olsalar daha pahalıya satıyorlar. Bunun bir çok sebebi var ama en önemlisi ''markanın değeri'' vestelin ne markası varda yıllardır bu iş içinde olan dev markalar gibi fiyatını bu kadar yüksek tutma gücünü kendinde görüyor? Lenovo markası bile vestele göre bence daha evrensel ve güçlü bir marka ama çıkardığı telefon (P 70), özellik olarak vestelin teleefonunun neredeyse 2 katı daha güçlü ve fiyat olarak ise sadece 50 lira daha pahalı. Kutunun içinden ise ekran camı ve telefon kılıfı gibi ekstra özellikleri bile sunuyor.

  Daha konuşacak bir şey yok bence. vestel de, ülkede benzeri olan firmalar gibi kendi vatandaşını kazıklayarak kar etmeye çalışan firmalardan birisi.

 • ertkaran @ertkaran

  insanları üzmek istemem ama bu video çok reklam gibi olmuş. Teknoseyir videosundan ziyade vestel pr çalışması gibi.

 • Kadir @abdlkadrergin

  @can Haberimiz olaydı ağırlardık ya nesse 🙂 çamaşır makinesi kalite'deyim ben de...

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Can bey'in görüntüsü neden ıssız bir adada 2 ay geçirmiş gibi 🙂

 • ismail ozan izci @asaltek

  sanırım yağlama sırası bana geldi...

  #teknoküp ümüzü Teknoseyir 'e teslim etmeden 1 ay öncesinde, 7kg kütleyi kucaklayıp, bu meşhur şehre, yani hem vestel elektronik hem de vestel beyaz eşyadaki yetkili kişilere birinci elden bunu inceletme fırsatım olmuştu, telefon tasarımından sorumlu liderler de dahil.

  Belki çok da işe yaramayacak, ama sonuçta dünyada dahi bir benzeri olmayan bu özenli çalışma için, bu teknoloji devinden ne kadar destek alabildik peki?
  tabiki kocaman bir SIFIR.
  Üstelik gelen tüm desteği, ts ve asaltek arasında %50 paylaşacaktık, harcamış olduğum hiç bir masrafı hesaba katmadan hem de, @gamsizm bilir. Bu gelir, hem ts nin bir nebze sıkıntılarını giderecekti, hem de asaltek olarak yeni projelerin önünü açacaktı.

  "İnavosyonun dibiyiz, teknolojinin lideriyiz, şöyleyiz, böyleyiz......geçelim ağam bunları.

  Bu ülkede yaşamak zorunda olan teknoseyirciler!!
  Bilime ve teknolojiye inanıyorsanız eğer, bu gibi şeyleri kendi başınıza başarmak zorundasınız. Tökezlediğiniz zamanlar olacaktır, ama tamamen vazgeçmeyi aklınızdan bile geçirmeyin, biraz dinlenip, yola devam edeceksiniz. Bu cepleri para dolu hantal beyinlerden bizlere hiç bir fayda yok gördüğünüz gibi. Siz projenize inanın, ve yeter ki ısrarla vazgeçmeden sonuna kadar yürüyün, gerisi kendiliğinden gelecektir. Hiç bir şey kazanamazsanız, insanların kalbini kazanacaksınız, buna emin olun. Hem ts hem de asaltek, halen ayakta gördüğünüz gibi, ama birilerinin karizması fena çizik, güneşi icat etseler, yaranamayacak haldeler. Ama bizlerin artık bir #teknoküp ü var, bu bize yeter. 🙂

  Sahip oldukları milyonlarca dolarlık ekipman ile, kendilerinin bile inanmadığı sözümona inovasyonlarını kafalarının dikine yapmaya devam ededursunlar, başarabilecekleri tek şey tonla para olabilir. Ancak, gönül kazanmak, İŞTE O, PARA İLE OLMUYOR AĞAM.

  24 ay taksitle aldığım 650 TL' lik samsung galaxy j2 kullanıyorum, kendi kullanımım ile 3-4 gün arası dayanan pili, güneşte bile rahat görünecek parlaklıkta amoled ekranı ile mis gibi cihaz, siz de öyle yapın.

  Yaz aylarında, yeni ve bambaşka bir projede görüşmek dileğiyle.
  Tabiki yav, boş mu duracaktık, bizler gerçek teknoloji severiz, bizi yıldıramazlar, ağlanmak, sızlanmak, küsmek yok, icatlara devam dostlar...

  • Kadir @abdlkadrergin

   Vestel marka iletişim ile görüştünüz mü? Bildiğim kadarıyla bu tür işleri onlar hallediyor, bölüm sorumlularına gittiyseniz bir şey çıkmaması normal..

  • ismail ozan izci @asaltek

   @abdlkadrergin istanbul'daki inovasyon destekleri ve ayrıca reklam sponsorluk kısmı ile de irtibat kurdum. Onların destek verebileceği bir ürün değilmiş maalesef. Bu kafa ile gittiğimiz sürece, ileri medeniyetlerin 2nci dünya savaşı zamanlarındaki ulaşmış oldukları ürün anlayış seviyelerine dahi ulaşmamızın mümkünatı yok. Bu adamlar, o dönemde dahi, tamamen kendi tasarladıkları şeyleri üretebiliyorlardı. Biz ise, yıl olmuş 2016, taklitin ötesine geçebilmiş değiliz henüz. Cin olmadan adam çarpmaya çalışıyoruz. Elimizde milyon dolarlık teçhizat olsa da, bu düşünce ile, ileri medeniyet olunması mümkün değil. Bizdeki inovasyon anlayışı, fabrikaya para kazandırıp kazandırmaması ile ölçütlenmekte yalnızca. Ama işte göz boyama işlerinde, hava atmakta üstümüze yok, videodaki çalışma ortamlarından bu açıkça görülmekte, o işi çok iyi beceriyoruz bak. 🙂

  • Kadir @abdlkadrergin

   @asaltek eh diyecek bir şey yok, durum ortada 🙂

  • Erdem Ç. @rockerdem

   Vestel konusuna hiç girmiyorum; zira küfür yazmayı sevmiyorum net aleminde 🙂
   Son TS ziyaretimde aklıma geldin hocam. "Nerede şu küp?" dedim. Sağ olsun Can daldı kolilerin arasına, buldu yavruyu 🙂 Yakından inceleme fırsatı da buldum. Her detayına hayran kaldım. Tekrar tebrikler hocam.
   NOT: Teknoküp'ü mıncıklarken Can ile birlikte karar verdik. Sen metal işinde devam et, eline tutkal alma 😀 Zira görülebilen tek kusur pleksinin yapıştırılmasındaydı 🙂

  • ismail ozan izci @asaltek

   @rockerdem çok teşekkürler Erdem hocam, elde incelemek ve ekranda görmek arasında gerçekten çok fark var. TS ofis ziyaretçileri mutlaka bu deneyimi yaşamalı, çok iyi yapmışsınız.

   Yapıştırma konusunda çok haklısın, fakat orada da doğru yapışkanı bulmak, sorunu çözüyormuş meğer, ama işte deneye deneye projenin sonunda keşfedebildim ben onu 🙂 tek çeşit japon yokmuş. çok akışkan ve az akışkan jel gibi olanları falan da varmış. Ama ben önlemimi aldım, @can a bir kutu yapışkan da bıraktım, kalitelisinden, o işin ustası Can hakikaten. Neyse ki sıradaki projede japon falan yok 🙂

  • Erdem Ç. @rockerdem

   Eyvallah @asaltek hocam. Deneye deneye bu işler 😉
   Yeni projede elimden gelen bir şey olursa haber et. Senin site filan da geri kalmış, toparlayalım onu 😉

  • ismail ozan izci @asaltek

   @rockerdem evet hocam, gerçekten site gidik benim, zaten sektörü yeni proje tarafına kaydırıcam gibi görünüyor. 2005 yılında komple flash ile tamamını kendim yapıp yayınlamıştım, her bir animasyonu tek tek yaptım. Neredeyse o zamandan beri ellemiyorum, flash yazılımını unuttuğum yetmiyormuş gibi, yürürlükten de bu sene kalkıyor flash olayı. Yeni bir site konusunda her tür desteğe minettar olurum doğrusu 🙂

  • Erdem Ç. @rockerdem

   Vurur yüze ifadesi, destek lazım olduğunda face'den yaz bi'tanesi 😀

 • Galford_ @galford_

  Biz telefon üretiyoruz muhabbeti cidden baydı, sanırım sırf bahane olacak ederi 350 tl olan bir telefonu 649 tl ye satmak için.Klişe olacak ama gm discovery gibi fiyat/performansı iyi bir model belirle meizu ya da xiaomi gibi bir markayla işbirliği yap, onlar üretir ,yazılımı da yapıyorlar zaten.Fiyatı da makul oldu mu leblebi gibi satarsın.hatta kdv de bizden dedin mi hem marka imajını da kurtarırsın.

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   vestel gözümde nötr bi imaja sahip. sosyal medyada yüklenildi de yüklenildi. bilen bilmeyen sıktı adamlara. sosyal medyada bu kadar herkes yükleniyosa durup düşüneceksin. bende telefonu beğenmedim ama know how diye bi şey var birader. niye bizde apple yok diyen adamlarda aynı adamlar.iyi kötü brakın adamlar yapsın. birden iphone 6 çıkmadı. donanımı ürettir, yazılımı ürettir başka? artık üreticiler bile güvenlik vs. için kendi işlemcilerini üretmeye başlamışken dediklerin abes kaçıyor.

  • Galford_ @galford_

   Benim bakış açımda aynı nötr, günümüzde üretimden çok tasarım ön planda.anlatmak istediğim donanım ya da yazılım ürününü sıfırdan kendin tasarla üretimi kim yaparsa yapsın.Aynı zamanda üretebilecek teknoloji ve birikime de sahip ol.Asıl abeslik bu firmanın yaptığı fazladan 3-5 telefon satma ümidiyle kendi markaları dışındaki telefonlara ekstra vergi getirme çabası, bunun yerine aynı eforu özgün donanım ve yazılım geliştirmeye harcaması daha makbul bana kalırsa.Vestel in tasarlayıp geliştirdiği bir işlemciyi ya da bir yazılımı büyük markaların telefonlarında kullanması gurur kaynağı olurdu.Bir donanımı üretiyor olmak yetmiyor maalesef, sony de sensör üreticisi ama en iyi fotoğraf çeken telefon sıralamasında ilk sırada değil.

 • harunshn @harunshn

  GM 4G varken aynı fiyata, ki 5020 yi 5 e katlar performans olarak, üzülüyorum bu telefonu iteleyecekleri vatandaşlara.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  LTE diyorlar ve 1 GB RAM'li cihaz mı kullanıyorlar? Cihazın hızı böyle sınırda kalınca internet ne kadar hızlı olursa olsun yavaş bağlanıyor. Kendi kar paylarında bir miktar ödün vererek daha iyi bir cihaz ile piyasada bulunabilselerdi. Gerçi Snapdragon 820, 4GB RAM koysalarda saçma bulduğum o logo yüzünden incelemem bile.

 • teknopanda @teknopanda

  bu adamlar iyi telefon yapsa kimse markası vestel diye almayacak iyi telefon kullanan kitlede kötü ama ucuz telefon kullanan kitleye göre çok çok düşük adamlar ticari kafayı kullanıyorlar

  • Ergücan Öztürk @elovitnas

   General Mobile Discovery çıktığında firmayı bilen tanıyan mı vardı? Hayır. Ama ürün çok iyi olunca kapış kapış satıldı. Sen düzgün, kaliteli telefon yaparsan kimse markasına takılıp almamazlık yapmaz. Bu zihniyetle sadece ülke içine satmak için üretim yapmaya devam ederlerse bir arpa boyu da ileryemezler.

  • teknopanda @teknopanda

   şimdi vestel 2300tl ye s7 ayarınde tel yapsa gidip vestelmi alırsın yoksa samsung apple veya lg mi alırsın. gm döneminde f/p olarak rakipsiz olduğu için yürüdü vestelin satış politikası sadece cahil kitleyi hedef alıyor.

  • Ergücan Öztürk @elovitnas

   İnsanlar yurtdışından OnePlus One getirtmek için niye uğraşıyor, çok kaliteli bir marka olduğu için mi? Tabi ki de çok başarılı bir telefon yaptıkları için. Vestel 2300 tl ye S7 ayarında telefon yapsın tabi ki alırım, niye almayayım. Ha bu kafayla yapamaz orası tamamen ayrı bir konu 🙂 Dediğin gibi cahil kesimi yolma zihniyetini değiştirmedikleri sürece ne öyle bir telefon yapabilirler ne de ben gider Vestel telefona para veririm. Bir mucize olur, efendime söyliyeyim gezegenler hizaya girer de Vestel kaliteli telefon yapmaya karar verirse gider alırım düşünmeden 🙂

 • skyforce @skyforce

  Akakçe de bu siteyi buldum. Yalnız sitenin iyi mi kötümü olduğu konusunda bir bilgim yok.

  http://www.mobiloom.com.tr/vestel-venus-v3-5040-cep-telefonu-pmu351?ref=akakce&v=1.13#

  Burda 5040, 549 tl ve ücretsiz kargo. Bu arada batarya çıkarılabilirmiş.

  http://venus.vestel.com.tr

  Bence alınabilir bir telefon. Yalnız güncelleme nasıl olur veya android nasıl güncelleniyor. Bu konuda bilgi yok.

 • Emrah @emrah

  Tüm önyargılardan arınmış bir şekilde diyebilirim ki; Gurur duydum. Bizim, gelişebilmemiz için tam da böyle fabrikalara, üretime ihtiyacımız var. Bizim de Apple, Samsung gibi markalarımız olsaydı ülkemiz çok farklı yerlerde olacaktı.

 • Okoroglu @okoroglu

  Allah'a Yakın bana uzak olsun Vestelmi hiç işim olmaz...

 • Gerard Nughderg @nughderg

  Sempati duyanlar, gurur duyanlar lütfen bu grubun geçmişte çalışanlarına neler yaşattığını bir araştırıversin. Sonrada kendini o çalışanların yerine koysun bakalım hâlâ aynı şekilde düşünmeye devam edebilecek mi? Ben de geçmişte bu grubun bünyesinde çalışmış biri olarak bir iki örnek vereyim.
  - Sarı sendika.
  - Patronun gaydırı guppak nedenlerle egosunu tatmin etme amacıyla çalışanın yakasına yapışıp silkelemesi.
  - İşçisine iş sağlığı eğitimi vermemesinin yanında, kulak koruyucu ekipman olmadan 100-110 desibel gürültüde çalıştırma.
  - Toplu işten çıkarma yasalarına tabi olmamak için her ay 29'ar kişiyi taksit taksit işten çıkarma

  Bunlar fikir vermesi açısından yeterli olur sanırım.

  • homosapien @biggestliar

   Ahmet Nazif ZORLU, NG belgeselinde helikopterle iniyordu Vestel'in tepesine. Yapsa bakalım avrupada aynı davranışı, silkse ya işçinin yakasını.... ZORLUYA, ZORLA öğretirler yaka silkmenin ne olduğunu!

   Anadolu'da ya fabrika, yurdum insanı ses çıkaramıyor. Orada yüzlerce fabrika var ya! seçemiyor hangisine gideceğini. Ekonomimiz tamamen sanayiye ve üretmeye dayalı ya!, "UZAYDA UYDUMUZ VAR" ya....

   Göçükten ölmek üzereyken, yüzü gözü kapkara çıkmış, hala devletini, yetimin hakkını düşünüyor Ege'nin efesi; "ABLA SEDYEYE AYAKKABILARIMI ÇIKARIP YATAYIM. KİRLENMESİN" diyor. Ama cehalet işte, bilmiyor ki; O ÖLDÜĞÜ İÇİN BİZİM SEDYEMİZ VAR... O SEDYE SENİNDİ ZATEN HİÇBİR ZAMAN BENİM OLMADI...

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  sanirsam natgeo'da belgesel de olmustu burasi, izledigimi hatirliyorum. ha urunlerini almam o ayri, ama yine de ulkede boyle bir fabrikanin olmasi guzel

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  Bu arada vestel evet hala akillarda camasir makinesi ve sac kurutma makinesi. Telefon icin algilarin bastan degismesi lazim. Tv konusunda tek silahlari da fiyat olabilir. Esdeger fiyat olunca samsung'la sony ile yarismalari zor.

 • serifcakir @serif49

  umudumuz var yapılamaz diye bir şey yok, yeter ki çizgilerini bozmadan yükseltsinler bizde yerliden yana olmak istiyoruz.

 • orboris @orboris

  2 klima, 2 DVD Oynatıcı. Her birinde bitmek bilmez arızalar, kötü servis uygulamaları, servis elemanlarının "bu seri böyle abi, hepsinde aynı sorun var" itirafları. Asla Vestel markalı bir ürün almam artık. Çok alanda üretim yapmanın dezavantajıdır belki ama ben haklıyım. Vestel denince aklıma direkt "arıza" geliyor. Klimayı düzgün yapamayanın televizyonu, telefonu düzgün yapabileceğine inanmıyorum.

 • Jay Freeman @cydia

  Adı büyük çalışanı mutlu olmayan bir dev.Bu firma başka bir patronun elinde dünya devi olmaya aday ama Zorluyla olmaz bu iş.

 • patpat @pathologic

  vestel e antipatim var. bence sorunu kalitesiz ürünleri yerli hamasetiyle pazarlamaya çalışması.

 • Temp 🔚 @temp

  Videoda Vestel'e karşı kendi adıma bir küçümseme,önyargı sezdim.Aynı şekilde bu durum yorumlarada yansımış.Resmen yorum yapan birçok arkadaş firmaya sataşmak için açık arar olmuşlar.Eleştirmeyin demiyorum ama kendi ülkenizde birşeyler yapmaya çalışan sayılı firmaya saygısızlık etmeyin lütfen.O kadar zengin holdingler var biri gelip elini taşın altına sokmuyor.İsim vermeyeceğim ama anlayan anlamıştır.Emek gösterene de bu kadar ağır laflar edilirse telefon üreticiliği bir adım öteye gidemez.Kısaca saygılı eleştiri ve destek diyorum.Bu arada Teknoseyir'in bende yeri ayrı.Diğer incelemeler gibi buda güzel bir inceleme olmuş.Elinize sağlık.

 • Fırat Deveci @fxdev

  Bir elektronik tasarımcısı, fason üretim, yılda milyon adet üretim kapasitesi, içerisinde dönen dengeleri gören biri olarak kullanıcılara önerim şudur: Vestel ile Arçelik kıyaslanamaz. Kalite ve yaklaşım olarak iki firma kendi içerisinde çok fazla ayrılır; benim nazarımda Arçelik (ki buna Avrupa'yı dahil ederseniz Beko) tasarım anlamında bir adım daha öndedir.

  Bunun yanında video ile ilgili, sözde "yerli" adı altında bize pompalanan reklamvari işlere ise oldum olası karşıyım; elektronik komponentleri geçtim, kerneli bile hazır gelen bir sistemin yerlisinden bahsetmek pek mümkün değil.

  Tüm kullanıcılara bir ip ucu vermek isterim; kullanıcı elektroniği ve beyaz eşya alanında "yerli" diye sunulan tüm ürünlerden özellikle uzak durmanızı öneririm.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  Vergi muhabbetiyle her ne kadar sıvamış da olsalar ben telefon konusunda destekliyorum. Umarım yakında kendi işlemcilerini de yaparlar ve telefon gerçek anlamda yüzde yüz yerli olmuş olur.

 • Starvault @starvault

  hem tr de uretim yapiyorsun hem vestel vergisi ha.. innovasyonun 0 oldugu bir firma.ayni telefonu aramizda alibabaya yaptirip daha ucuza mal edebilecek akilli arkadaslar vardir muhtemelen.

 • selimalkiss @selimalkiss

  1ghz işlemci 1 gb ram android cihaz için çok yetersiz olacaktır.. en azından 2gb ram 1.5-2.0 arasında çalışan işlemci olsa iyi olurmuş

 • Mehmet Mutlu Elmas @mehmetmutluelmas

  Telefonunu bilmem de beyaz eşyalarından memnunum. 2 yıl önce aldığım buzdolabı çamaşır makinesi fırın vs.. çok iyi çıktı. Ön yargılarla aldım fakat gerçekten memnun kaldık. Türk malı diye aldım almamın başka sebebi yoktu. Telefon konusunda da çok ezmemek lazım ortada emek var. Almazsan alma kardeşim ama saçma sapan yorumlara da gerek yok. Bazen paranın karşılığını almasan da olur desteklemek için bile alınır. Adam almamış kullanmamış denememiş ama sanki telefonu yıllardır kullanıyormuş gibi yorum yapıyor. Bu neyin kafası?

 • cglrozgn @cglrozgn

  Herşeyi kendin yapsan (işlemci dahil) yerli diyorlar ama Android kullanıyorlar bu nasıl yerli diyecek kafalar da var. @gamsizm bu arada lansmana geleceğinizi bilseydim Can'a seve seve rehberlik ederdim ki, izleyicilere daha çok detay verebilelim diye, benim için de talihsizlik olmuş gelişinizi kaçırmam 🙁

  • homosapien @biggestliar

   @cglrozgn yazdığınız yazıdan anladığım kadarı ile siz vestel bünyesinde çalışan beyaz yakalı birisiniz. Kuvvetle muhtemelen de buradaki tüm yorumları okudunuz ve sanırım buradaki yorumların tamamına yakınını olumsuz, bazılarının da negatif bile değil yıkıcı olduğunu gördünüz.
   Merak ettiğim nokta; buradaki yorumları okuyup sadece "Herşeyi kendin yapsan (işlemci dahil) yerli diyorlar ama Android kullanıyorlar bu nasıl yerli diyecek kafalar da var." gibi bir sonuca mı vardınız sadece? Onlarca olumsuz mesajın ortak paydasının bu olduğunu mu düşünüyorsunuz gerçekten?
   Gerçekten merak ettim cevap verirseniz sevinirim.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   sorun yerli olup olmamasi degil, yerli diye damara basip satmaya calismak, rezalet bir vergi arzusu, iscilere yapilan haksizliklar ve kendini oldugundan buyuk gorme egosu, ki bundan videoda da bahsedildi. asil problem bu

  • cglrozgn @cglrozgn

   Bakın, ben körü körüne burada çalışıp şirketine toz kondurmayan biri değilim. Şirketin satış politikası, fiyat politikası vs kısmıyla da ilgili değilim. O kısımları eleştirilere de saygı duyuyorum. Benim itirazım, neresi yerli bunun, al çinden montajla şeklindeki yaklaşımlar. Hatta bir arkadaş, kerneli bile kendilerinin değil diye yorum yazmış. Bu işe ilk başlanan günü dahi biliyorum ben, Turkcell T40 üretimini yapıyorduk fabrikada, ürün montajı ve testleri konusunda yolun başındaydık. Sonraki venus serilerinde, T40, vodafone smart power, avea blade, Turkcell t50 üretim tecrübemizin üzerine mekanik, hw, sw tasarım tecrübesi de ekledik. Ürünün hem kalite onay testleri, uzun süreli kullanımda problemsiz olması adına know how edindik. Bugün qualcomm'un smartphone test için yayınladığı reliability testlerinin %90'ı nı (abartmıyorum egerçek rakamdır) inhouse yapabiliyoruz. Türkiye şartlarında bu bile büyük birşeydir. Ama insanların bu kadar büyük resmi görmeyip, neresi yerli bunun işlemcisi bilmem ne demelerine açıkçası katılmıyorum. Korede samsung'un halk tarafından benimsenmesine baksınlar bir yerlilik ne demekmiş öğrensinler. Sonuçta özel sektörseniz, devlet teşviki yeterince yok ise, sizde milyonlarca adet satışa ulaşamazsanız, fiyat politikanız malesef pahalı bulunur. Snapdragon 820'yi samsung kaç dolara alıyor, vestel'e kaç paradan satacak? Aynı işlemcili telefon olmasına rağmen vestel pahalı bulunuyor bunun sonucunda. Daha sadece 3 model ilerledik, ve geldiğimiz noktadan umutluyum. Yeterli mi tabiki değil, ama basite alınacak kadar da boş işler yapmıyoruz burada. Bunu bilmenizi istiyorum. Saygılar...

  • homosapien @biggestliar

   @cglrozgn Cevabınız için teşekkür ederim.

   Şahsımda bir mühendis olarak, sizin vurguladığınız ekonomik şartlar ve üretim modeli şu an dünyadaki en geçerli ve en doğru model, katılıyorum size. Verdiğiniz samsung örneği de doğru ama fark şurada; samsung'un outsource ettiği hizmetler olsun, hw sw mühendisliği olsun, tüm mekanik, elektronik vs vs eleman, ekipman komponentler olsun hepsi samsung'un kendi mühendiliğinin eseridir. Ola ki samsung çözüm ortakları yada tedarikçi firma (yada devletler vs.) tarafından yanlız bırakıldı, samsung (yada apple) kendisi kaldığı yerden yola devam edecek kadar gücü ve mühendisliği bulunmaktadır. Olay başka yerde yada x firmaya ürettirmesi değil, kendisinin de o üretime haiz ve muktedir olmasıdır.

   Şunu da kesinlikle söylemek lazım; bu edinim ve kazançların hepsi bir süreç ve vestel daha "emekleme" safhasında. Zamanla kendi özişgücü ve öz dinamikleri ile daha fazla işler başaracaktır kesinlikle. Eğer vestel "satamadığı" telefonu satmak için siyasi çabalar/çalımlar içine girmeyip, yıllardır yaptığı işi daha da mükemmelleşmek için "bizim işimiz siyaset değil, üretim ve istihdamdır" dese idi, kuvvetle muhtemel bugün ben vestel telefon kullanıyordum.

   Şahsen benim takıldığım nokta ne işlemcisi şuralı, ne kamerası buralı vs. konuları. "İNADINA YERLİ" cümlesinin içi ne kadarının "dürüstlükle" doldurulduğudur. Yoksa herkes (özellikle bu platformdaki büyük çoğunluk) firmaların nasıl imalat yaptığını biliyor, mühendis olmaya gerek bile yok!.

   Şahsi olarak artık ASLA VESTEL ALMAM, ALDIRTMAM dememin en büyük nedeni; tamamen siyasi "oyun" içine girmeye çalışarak, "metazorik manevralarla" telefonunu satmaya çalışması. Ben hayat görüşü olarak "zorlayıcı argümanlarla" kazanım elde etmeye çalışan her kişi/kurum/şahıs için aynı şekilde düşünürüm, vestel de dahil. Ha, beni memnun etmek zorunda mısınız? tabii ki hayır...

   İnsanlar her yönden eleştirebilir sizi. O kadar saçma şeyler söylerler ki aklınız almaz!. "vestel telefonlar birkaç ay içinde yosun tutuyormuş, sakın almayın" diyen birileri çıkarsa da yadırgamayın çünkü 7 milyar insan, 7milyar farklı bakış, 7milyar farklı memnuniyet algısı demektir. Bu yüzden birisi karnel demiş çok değil inanın...

   Kelimelerinizden, tanımlamalarınızdan ve verdiğiniz rakamlardan anladığım kadarı ile siz kalite kontrol tarafındasınız (yanılıyor da olabilirim). Vestel telefon hakkında yorum yapamayacağım tek konu kalitesi. Çünkü hiç kullanmadım, mağazalardaki teşhir ürünleri haricinde hiç elime alıp deneyimlemedim ama söylediklerinizden, rakamlardan, tasarım ödülünü almasından dolayı muhtemelen şahsınız, kendi kulvarınızda başarılı birisiniz demem gerekli. Vesteli değil ama sizi tebrik ederim.

   Yazdığım hiçbir olumsuz kelimeyi lütfen şahsi almayınız.Yazdığım herşey vestel kurumuna yöneliktir. Saygılar

  • cglrozgn @cglrozgn

   @biggestlier düşünceleriniz için ben teşekkür ederim asıl. Tüketiciler tabiki verdikleri paranın karşılığını isterler ve bu nedenle eleştirmek, beğenmemek haklarıdır. Ama konu hakkında hiç fikri olmayıp oturduğu yerden telefon nasıl yapılmalı diyenler bunu altı dolu bir şekilde söylemeleri doğru olan bir davranıştır şahsi fikrimce. Öteki türlü eleştirilere sadece gülüp geçiyorum ilk yorumumda o yüzden biraz imalıydı hatta. Evet çok yolumuz var daha, vazgeçmezsek bu ülkeye kazandıracak çok fazla kazanım, bilgi ve birikimimiz olacak. Bu sadece venüs alacağıma Asus alırım kavgası değil. Bu başka ülkelerdeki insanların refahı bizim cebimizden çıkan paralarla olmasın. Bu iki tarafında (hem vestel hem halk) birbirinin taleplerine cevap vererek oluşacak bir şey. Olay bundan ibaret.

 • Kesb-i @kesb-i

  Dev fabrikada çer çöp üretiyorlar. En kısa sürede batmaları dileklerimle.

  • Mehmet Mutlu Elmas @mehmetmutluelmas

   Kendileri dünyanın en büyük beyaz eşya üreticilerin dendir ve binlerce çalışanı vardır. Varsa bir fikrin ortaya koy milletin emeğini çer çöpe benzetme.

  • Kesb-i @kesb-i

   @mehmetmutluelmas Sence zerre kadar umrumdamı kaç kişiyi çalıştırdığı. Yabancı firmalar da bi sürü işçi çalıştırıyor. Beyaz eşyalarını zaten evime sokmam sokmuyorum. Adam olana kadar da almam. Arçelik beko varken vestel gitsin kumda oynasın. İnşallah batar ve yahudiler satın alırda düzgün bişeyler üretirler. Yahudi firması olsa ve Türkler salak saçma telefonlar kullanmaya devam etsin diye inadına mal mal telefonlar üretse ancak bu kadar üretebilirdi. Bunlar gibi yerli firmalar sadece utanç kaynağı olur.

 • EnesBio @enesbio

  yanlız farkındamısınız fsp nin fabrikasından daha teknolojik daha temiz bir yer

 • TC Meric TENSI @mehdi-tensi

  01:50 "yeni ucuz hacim telefonu olsun" Tamamiyle katildigim bir cumle. Gercekten ucuz bir telefon. O yuzden o fahis etiketle niye itelemeye calisitiklarini anliyamadik.

 • Erci77 @erci77

  Bilgi teknolojilerine meraklı veya artık kendini aşmış kullanıcılar için VESTEL den uzak durmakta fayda var. VESTEL in ürünleri HALK ürünü yani normal işlerini görsün yeter. Akıllı TV alırsınız aklınızı kaybedersiniz, Akıllı telefon alırsınız 7/24 isyan şarkısını böğürürsünüz. Tekonoli devi ama maalesef üretim yılını yakalayamıyorlar. Teknolojiyi en az 5 yıl geriden takip ediyorlar. Üretilen AKILLI Tüketim ürünlerinde yazılım desteği SIFIR. Yazılım BUG ları için hiçbir düzeltme yokki yeni sürüm güncelleme olsun.. Ben en çok merak ettiğim konuda bu Ne SMARTV nede AKILLI TELEFON kısmında güncelleme yada hata düzeltme yazılımları yok. Tek tük çıkartılanıda müşterilerine kendileri uygulatmıyor servis yolları taştan sen beni çıkardın baştan şarkısını söyletiyorlar.

 • Fırat Deveci @fxdev

  Bu konuda bakılacak konulardan biri de patenttir. "Milli", "yerli" diye diye telefon pazarlamaktan başka bir şeydir bu. Know-how budur bence, yoksa milyon adetler konuşulduğunda Çin'de istediğiniz telefonu, istediğiniz kalitede, rekabetçi fiyatlara dizdirirsiniz. Falanca snapdragon serisi işlemciyi hazır kullanmak ve dizgici olmaktan ap ayrı şeylerdir bunlar. İki adet entegreyi, falanca standarta göre, PCB üzerine yerleştirip, içine modifiyeli yazılım koymayı Çin neredeyse 50 yıldır, çok daha ucuz rakamlara yapıyor. Buysa bahsettiğiniz know-how gülmekle yetinilir.

  Bu işin demirbaşlarından olan Apple, Samsung, HTC vb. ile Vestel patent konusunda nerelerdedir merak içindeyim açıkçası.

  Başka bir bilgi: Vestel tüm beyaz yakasına (ya da çoğuna), kullandıkları X marka telefonun yerine kendi cihazlarını kullanmayı şirket sınırları içinde zorunlu kılmıştır. Video da bundan da bahsedilseydi iyi olabilirdi.

  Bu tür büyük ve güçlenebilecek firmaların, bir şekilde büyüyemediklerini görmek gerçekten üzücü. Herkesin bence söylemek istediği şey bu.

 • Mert Mert @mertm8577

  Zerre kadar tavsiye etmem telefon bozuk hat üstüne olunca iade de almiyolar ısınma donma dokunmatik sıfır ya türkler beceremiyosaniz yapmayın icaat