televizyonda deezer'ın reklamını gördüm biraz önce 😀 ama ondan 10 dakika önce gündem değerlendirmesinde de deezer'ın gittiğini gördüm 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

masaüstü harici disk almak mantıklı mı? bi pc bi laptopum var hem bir köprü hem de depolama amaçlı 6 tb'lık bir şeyler almayı düşünüyorum ama hemen de almak istemiyorum. biraz daha para verip bir nas cihazı almak daha mı doğru bir seçim olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

profil resmim mi silinmiş ya?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

steam'de item satmak çok eğlenceli bir şey ya. hep küçük paralara çeşit çeşit oyun itemi satıyorum. küçük oyunları arada bir bedavaya denk getirmiş oluyorum. içimden paranoyak bir ses steam'in sırf alışveriş yapmam için arada bu itemleri uyduruktan bana satmış olduğunu söylüyor. ama öbür türlü alışveriş yaptırmak için çok güzel hamle.
itemlerle badgelerle hiç işi olmayan benim için literal manada hesabıma havadan para gelmesi demek bu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bir şey merak ediyorum bankacılıkla alakalı, (ve soru aslında tamamen benim çapımda birisi için geçerli, büyük oyuncuların kesinlikle çok farklı hesapları vardır 🙂 )
söz gelimi mastercard, visa troy vs. her neyse, benim sayemde nasıl para kazanıyor? mastercard örneğinden gidelim mesela. bir tane öğrenci kredi kartım var. banka benden ücret kesmiyor, ama anladığım kadarıyla mastercard'la olan anlaşmaları gereği banka onlara bir şekilde para ödüyor. ben kartımla 3 lira harcama yapmışsam 3 lirayı ödüyorum etliye sütlüye karışmıyorum. bu durumda ben bankaya zarar mıyım? benim kartla alışveriş yapmam kime yarar sağlıyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • lterlemez @lterlemez

  Banka, kart ücretini keyfinden kesmiyor. Eskiden masrafları çok olmuyordu çünkü, KK alacak adam sayısı bir elin beş parmağını geçmiyordu. BK ile de ödeme falan yapılmıyordu. Şimdi herkesin elinde var; sadece Master değil, Visa vb de ücret alıyor. Kart sayısı çoğalınca ücretler arttı, tabi ki TL'nin alım gücü de düştü. Müşteriden, bir şekilde tahsil etmeden iş yapmaz banka. Komisyon vb. şeylerden elde edilen kar, tüm karın %20-25'ine boşu boşuna ulaşmadı.

 • Özay @ozay

  Tüm alış verislerinde faiz lobisine pay gidiyor, bunu bankalar %2.5 gibi komisyonlar alarak gerçekleştiriyorlar. Mağazalar bankalara bankalar büyük abilerine ödüyor, mağazaya da sen ödüyorsun. Asıl vurgunu ise kredilerden ve devletler adına bastıkları paralardan kazanıyorlar. Dünyada İran ve Kuzey Kore dışında kendi parasını basan banka yok.

  Devletin paraya ihtiyacı varsa tahvil veriyor merkez bankası basıyor, 5 kuruşa bastığı parayı devlete 100 liraya satıyor. Hemde 110 lira olarak, çünkü faiz alıyor 🙂

  Kısaca ödediğimiz vergilerin çoğu bu lobiye gidiyor, küçük bir kısmı bize hizmet olarak geri dönüyor, devletler adına bastıkları paraları daha sonra faizle bize dağıtıyorlar, altın olarak bir karşılığı yok bu paranın, 1971 yılından beri karşılıksız olarak para basılıyor.

 • 3dfx @3dfx

  Mastercard (Almanyada) her harcamadan %1,73; Visa ise %1,58 komisyon aliyor.

 • sms55 @sms55

  Sistem şöyle çalışıyor;
  Siz kart sahibi olarak 100 lira harcıyorsuz.
  Son ödeme tarihinize 20 gün var diyelim.
  Satıcı firma sizin bankanızdan 100 lira alacaklı ( vadesini bekleyen işletme olarak ) Alacağını banka ile yaptığı anlaşmaya bağlı olarak 30-45 gün arasında tahsil edecek.
  Eğer paranın ertesi gün hesabına geçmesini istiyorsa yine banka ile yaptığı anlaşmaya bağlı olarak %1 den başlayan ve sonu olamayn komisyon kesintisi ile alabiliyor.
  Bitti mi?
  Hayır...
  Banka işletmeden aylık 50 lira pos kira bedeli, 50 lira bağlantı ücreti, 50 lira yetersiz kullanım ücreti gibi saçma sapan ücretler alıyor. ( 50 liralar bankadan bankaya değişir ve sizin anlaşmanıza bağlırır.)
  Hatta bazı bankalar pos cihazınızı internet bağlantısı ile kullanırsanız birde bunu ücretini alırlar.
  Yani bankalar işletmeyi soyarlar.
  Bitti mi?
  Hayır...
  Siz bankaya 100 TL borçlusunuz, işletme bankadan 100 TL alacaklı...
  Banka sizden alacağının karşılığında varlığa dayalı menkul kıymet çıkarır. ( VIDIMIK)
  Bunu borsada satar. Hiç satamazsa kendi fonlarına satar. kendi fonlarınıda yine işletmelere kakalar. Siz borcunuzu ödeyince vıdımık ı geri alır ancak sizde kart var ya harcamaya devam ettikçe günlük olarak yenisini çıkarır. Bedava para yani...
  Bitti mi ?
  Hayır...
  Banka size der ki... Gel sen bu 100 liranın 20 lirasını öde, kalanını taksit yapayım. Reel faiz oranı 1 iken size 3 den yaslar faizi...
  Bankacılar için kredi kartı sistemi sağılır inek gibidir.
  Onun içindir ki batan bankaların kredi kartı portföyü bile ihale ile satılmıştır.
  Bütün bunların üzerine bire de sizden kart ücreti alır, demeyin keyfine...
  Selamlar.

iki haftadan fazladır türknet'le internetim problemliydi ve iki haftadır da tamamen internetsiz kaldım. sorunu bir türlü çözemediler, telekom ile paslaşıp durdular. sorunun kaynağı türknet'ti, en son eve tekrar ekip göndereceklerini söylediler ama bugün iptal ettirdim. ve dün akşam netspeed'e başvurdum sabah aradılar 1-2 saat önce geldiler telekom ekipleri bağlantıyı yaptılar. şimdi netspeed'in beni aramasını bekliyorum 🙂
10 gün kadar beklerim diye korkuyordum çünkü mobil hotspot da bir yere kadar.
türknet'in bence en büyük, tolere edilemez ve benim de bırakmama sebep olan problemi karşımda bir muhattap bulamayışım. canları istediğinde beni arıyorlar, ben onlara mesajdan başka bir şekilde ulaşamıyorum. varsın yavaş olsun ama karşımda bir adam olsun istiyorum. derdimi bir türlü anlatamadım.
çok şükür az kaldı hehe

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

bu ucuz telefon vergisinden önce türk telekom redmi 8a'yı 116*12 olarak satıyordu şimdi de aynı fiyata satıyor. bunlara vergi nasıl işliyor ki?
ayda yılda ucuz telefon bulup 1050 liraya denk gelir diyordum o da zama yakalandı hehehehe

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

müşterisine türknet'ten daha duyarsız davranan bir firma görmedim gerçekten. keyifleri yetince cevap vermeleri, iki haftadır internetsiz kalmam, üstüne firmaya ulaşamıyor oluşum çok sinir bozucu. #turknet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 22
 • Marki @nasuhcan

  https://tuketicisikayet.btk.gov.tr/tsys/giris.html
  Bence buradan şikayet edin geç cevap verseler de daha çok umursuyorlar.

 • gegirti @gegirti

  ilk çıktıkları zamandan beri müşterileriyim. bir önceki postumda da yazdım galiba, birkaç kere ufak tefek sorun olmuştu. internet hızım yavaş diye başladı benim maceram. şimdi tamamen internetsizim 😀

 • Mehmet Üzen @muzenn

  2-3 aydır bende uğraşıyordum. Türk telekoma geçiş yaptım kafam rahat.

 • Ali Pektaş @alipektas

  İnsanlarda, Türknet'teki arıza sıklığıyla müşteri hizmetleri eskikliği/yetersizliği arasında net bağlantı varmış gibi yanlış bir algı var. Müşteri hizmetleri ile oturup kafede çay içsen de Türknet'in arızası uzun sürecek, olay Türknet'tekilerin senin derdini anlamamaları falan değil. Telekom'un Türknet'e has uyguladığı bir yavaşlatma/hizmet aksatma politikası var. Yani o kadar ucuza daha iyi hızlar vermenin bedelini ödetiyor Telekom; Türknet'e de, sizde de. "Banane ya, o kadar iyi fiyat/hız verip Telekom'a uyuzluk etmesin, ben niye çekiyorum derdini?" diyebilirsiniz, o zaman gidin iptal edin. Sonra "Telekom tekel olmuş yaa" demeyin ama. Çoğu insan psikolojik olarak muhtaç müşteri hizmetlerine, yani sorunun sırf karşıda biriyle yüz yüze konuşmadığı için çözülmediğini sanıyorlar. Türknet'i de savunmuyorum bu arada, sadece bu ülkede rekabeti desteklemenin bedeli bu. Bu bedeli de ödeten Telekom, Türknet değil. Türknet Telekom kadar müşterisi olmamasına rağmen o kadar müşteri hizmetleri yatırımı yapmadığı için ucuz biraz da. Bunları göze alacaksın, işine gelmiyorsa hakkındır kullanmayacaksın.

  • SeMMiH @semmih

   Çok doğru söylüyorsunuz ama "İç tesisatta sorun var." sözünü duymak istemiyorlarsa o zaman kendileri bir ekip kuracak. En azından gelip kendileri sorunun çözülüp çözülmediğine bakacaklar. Uzaktan uzağa iş yapınca maalesef Telekom'a bağlı kalıyorlar. Rekabet için kendi teknik ekip oluşturmaları şart. (Bence her ile 1 ekip yeterli olur. Bir günde kaç kişi İç Tesisat sorunu yaşayabilir ki ) Tabii ki işin içine girmeden böyle konuşmam kolay 🙂

  • Ali Pektaş @alipektas

   @semmih O sözü söylemelerinin tek sebebi Telekom'un sahadan kasti yanlış bilgi vermesi ve Turknet müşterisinin hattını sabote etmesidir. Yasa da arkalarında, ekip dahi kursa hiçbir VAE kiracısı Telekom'un saha altyapısına müdahale edemez. Yetki de yok, imkân da yok. İç tesisata da zaten bakan ekipleri var. Elit ekip diye geçiyor. Paralı ama maalesef. Ücretsiz olması son tahlilde müşteriye olumsuz yansır zira mevcut ucuz fiyat politikalarını koruyamazlar. Öyle bir hizmeti Telekom gibi vermeleri için onlar gibi pazarın yüzde ellisine hakim olmaları gerekir (şu an yüzde 5 falanlar). Ben 3 ay kendi adresimde, 1 ay da kullanamadığımdan nakil etmek zorunda kaldığım dayımların adresinde bu sorunları yaşadım. En son torpille Telekom hattına aldırdık bizim hattı, şu an sıfır sıkıntı. Buradan bile anlaşılıyor Türknet müşterilerine ne kadar çakalca sabotaj yaptıkları.

  • SeMMiH @semmih

   @alipektas Saha altyapısına müdahale edemiyorlarsa tüm olay gelen telekom çalışanının vicdanına kalmış 🙁 Turknet belki iç tesisat sorununu cüzi bir miktara ya da ücretsiz hizmet vererek çözemezler mi? Acaba ona engel olacak bir şey var mı?

   Bir de keşke yasalar herkes için eşit olup, herkes için uygulansa 🙁

  • Ali Pektaş @alipektas

   @semmih Fark etmez ki, sorun hakikatte iç tesisatta değilse ekip gönderseler de bir şey değişmez. Gelip bakar "iç tesisatta değilmiş, Telekom'a yeniden arıza kaydı açalım" der giderler. Ben 2 ay apartmanın önünde hattımı etiketlemelerini bekledim. Türknet'te kayıt açıyordum, onlar da Telekom'da açıyordu. Girip Telekom'un sitesinden bakıyordum. Sürekli randevu veriyor, o günü bekliyorum heyecanla ama her seferinde de aynı şey: "Santralden/saha dolabından bina girişine kadar olan kısımda kontrol yapıldı, herhangi bir sıkıntı yoktur." Bütün gün bekledim balkonda hatta telekom randevusuna bakıp, bir Allah'ın kulu gelmedi. Aleni yalan söylüyorlar. Türknet de "Telekom yalan söylüyor" diyemeyeceğine göre vermek zorunda olduğu tek cevabı veriyor: sorun iç tesisatta. Karşılarında böyle devasa, devlet desteği de almış eşkıyalar olunca hiçbir şey yapamazlar da zaten. Ancak göze batacak kadar aleni yaparlarsa Türknet şikayet ederse BTK Telekom'u uyarır da öyle salarlar senin hattı. Bizzat içeriden çalışanlar bunu teyit ediyor zaten, kendi olayımızı da öyle çözdük hatta dediğim gibi. Ülkenin milli altyapısı resmen işgal edilmiş eşkıya bir şirket tarafından, yani bariz bir şey bu. Yoksa Türknet de bir şirket ve klasik Türk şirketleri gibi ancak belli bir oranda işgüzarlık yapar. Bu kadar aleni zarar verecek ibişliği Türknet dahil hiçbir şirket yapmaz yani, akıl var mantık var. Devlet desteği olmasa Telekom bile yemez yani böyle yapmaya.

  • SeMMiH @semmih

   @alipektas Ahh ah. Diyecek yapacak bir şey yok 🙁

  • lterlemez @lterlemez

   @semmih; Müşteri kaybedecek daha ne olsun? TTNet'i özelleştirmişsin, adam paraları ödemeden kaçıp, gitmiş ve 3 bankaya kalmış. Bir de müşteri mi kaybedecek, alt yapısını kullandırdığı markaya. Bağımsız İSS'lerden bir tanesini seçmekten başka çare yok. Paylaşanlarda hep sorun olacak, bu kaçınılmaz.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @alipektas Aklımı okumuş gibi yazmışsınız 🙂

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ptseeker Aklın yolu bir hocam. Ben de ilk bunlarla uğraşırken Türknet'e sövüyordum. Acı gerçeklerle yüzleşince onlara sinirim geçti ama.

uzun süredir türknet müşterisiydim fakat şu son bir hafta içindeki müşteri hizmetleri ile olan iletişimsizliğim beni firmadan acayip soğuttu.
bugüne kadar çok sorunumuz olmadı fakat hem download hem upload hızım çok düştü bunun için arıza kaydı oluşturdum, sorunumun hızlı çözülmesini beklemedim malum korona yüzünden yavaşlamalar olabilir diye fakat beni cepten aradılar ve o konuşmamızda internetimi tamamen koparttılar. telefondaki hanımefendi "modeme vdsl sinyali" gönderdi sonra olmadığına kanaat getirince internet birkaç dakika içinde gelir dediği için kapattım telefonu. 3 gündür bekliyorum lütfedip de beni ararlar diye. açıkçası şikayet sistemine yazdığım mesajlar okunmuyor, ben onları arayıp konuşamıyorum, onlar beni aramıyor. e ne anladım ben bu işten?
gerçekten en çok asabımı bozan beni çileden çıkartan şey sorunumu iletemiyor oluşum. internetsizliği bir şekilde idare edebiliyoruz fakat müşterisi değil de dilencisi gibi yalvarıp derdimi anlatamıyor oluşum tek problem. en kısa sürede #türknet ten vazgeçeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap