üstünde bildirim LED'i olan ve bu yüzden gerçekten akıllı olan güncel alınabilecek bir telefon bilen var mı? artık koymuyolar galiba bu kullanışlı ve dahice şeyi yeni telefonlara

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bim'deki 50 liralık bilekliği alsam iphone 5'ime bağlayabilir miyim? çoğu uygulama artık ios 10 desteklemediği için çekiniyorum. kullanan birisi var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

bluetooth 5.0 markasız dongle mı almalıyım bluetooth 4.0 tp-link dongle mı almalıyım? pc'ye bağlayıp ev içinde kulaklık bağlıycam belki bir de fare bağlarım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10

televizyonda deezer'ın reklamını gördüm biraz önce 😀 ama ondan 10 dakika önce gündem değerlendirmesinde de deezer'ın gittiğini gördüm 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

masaüstü harici disk almak mantıklı mı? bi pc bi laptopum var hem bir köprü hem de depolama amaçlı 6 tb'lık bir şeyler almayı düşünüyorum ama hemen de almak istemiyorum. biraz daha para verip bir nas cihazı almak daha mı doğru bir seçim olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

profil resmim mi silinmiş ya?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

steam'de item satmak çok eğlenceli bir şey ya. hep küçük paralara çeşit çeşit oyun itemi satıyorum. küçük oyunları arada bir bedavaya denk getirmiş oluyorum. içimden paranoyak bir ses steam'in sırf alışveriş yapmam için arada bu itemleri uyduruktan bana satmış olduğunu söylüyor. ama öbür türlü alışveriş yaptırmak için çok güzel hamle.
itemlerle badgelerle hiç işi olmayan benim için literal manada hesabıma havadan para gelmesi demek bu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bir şey merak ediyorum bankacılıkla alakalı, (ve soru aslında tamamen benim çapımda birisi için geçerli, büyük oyuncuların kesinlikle çok farklı hesapları vardır 🙂 )
söz gelimi mastercard, visa troy vs. her neyse, benim sayemde nasıl para kazanıyor? mastercard örneğinden gidelim mesela. bir tane öğrenci kredi kartım var. banka benden ücret kesmiyor, ama anladığım kadarıyla mastercard'la olan anlaşmaları gereği banka onlara bir şekilde para ödüyor. ben kartımla 3 lira harcama yapmışsam 3 lirayı ödüyorum etliye sütlüye karışmıyorum. bu durumda ben bankaya zarar mıyım? benim kartla alışveriş yapmam kime yarar sağlıyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • lterlemez :) @lterlemez

  Banka, kart ücretini keyfinden kesmiyor. Eskiden masrafları çok olmuyordu çünkü, KK alacak adam sayısı bir elin beş parmağını geçmiyordu. BK ile de ödeme falan yapılmıyordu. Şimdi herkesin elinde var; sadece Master değil, Visa vb de ücret alıyor. Kart sayısı çoğalınca ücretler arttı, tabi ki TL'nin alım gücü de düştü. Müşteriden, bir şekilde tahsil etmeden iş yapmaz banka. Komisyon vb. şeylerden elde edilen kar, tüm karın %20-25'ine boşu boşuna ulaşmadı.

 • Özay @ozay

  Tüm alış verislerinde faiz lobisine pay gidiyor, bunu bankalar %2.5 gibi komisyonlar alarak gerçekleştiriyorlar. Mağazalar bankalara bankalar büyük abilerine ödüyor, mağazaya da sen ödüyorsun. Asıl vurgunu ise kredilerden ve devletler adına bastıkları paralardan kazanıyorlar. Dünyada İran ve Kuzey Kore dışında kendi parasını basan banka yok.

  Devletin paraya ihtiyacı varsa tahvil veriyor merkez bankası basıyor, 5 kuruşa bastığı parayı devlete 100 liraya satıyor. Hemde 110 lira olarak, çünkü faiz alıyor 🙂

  Kısaca ödediğimiz vergilerin çoğu bu lobiye gidiyor, küçük bir kısmı bize hizmet olarak geri dönüyor, devletler adına bastıkları paraları daha sonra faizle bize dağıtıyorlar, altın olarak bir karşılığı yok bu paranın, 1971 yılından beri karşılıksız olarak para basılıyor.

 • 3dfx @3dfx

  Mastercard (Almanyada) her harcamadan %1,73; Visa ise %1,58 komisyon aliyor.

 • sms55 @sms55

  Sistem şöyle çalışıyor;
  Siz kart sahibi olarak 100 lira harcıyorsuz.
  Son ödeme tarihinize 20 gün var diyelim.
  Satıcı firma sizin bankanızdan 100 lira alacaklı ( vadesini bekleyen işletme olarak ) Alacağını banka ile yaptığı anlaşmaya bağlı olarak 30-45 gün arasında tahsil edecek.
  Eğer paranın ertesi gün hesabına geçmesini istiyorsa yine banka ile yaptığı anlaşmaya bağlı olarak %1 den başlayan ve sonu olamayn komisyon kesintisi ile alabiliyor.
  Bitti mi?
  Hayır...
  Banka işletmeden aylık 50 lira pos kira bedeli, 50 lira bağlantı ücreti, 50 lira yetersiz kullanım ücreti gibi saçma sapan ücretler alıyor. ( 50 liralar bankadan bankaya değişir ve sizin anlaşmanıza bağlırır.)
  Hatta bazı bankalar pos cihazınızı internet bağlantısı ile kullanırsanız birde bunu ücretini alırlar.
  Yani bankalar işletmeyi soyarlar.
  Bitti mi?
  Hayır...
  Siz bankaya 100 TL borçlusunuz, işletme bankadan 100 TL alacaklı...
  Banka sizden alacağının karşılığında varlığa dayalı menkul kıymet çıkarır. ( VIDIMIK)
  Bunu borsada satar. Hiç satamazsa kendi fonlarına satar. kendi fonlarınıda yine işletmelere kakalar. Siz borcunuzu ödeyince vıdımık ı geri alır ancak sizde kart var ya harcamaya devam ettikçe günlük olarak yenisini çıkarır. Bedava para yani...
  Bitti mi ?
  Hayır...
  Banka size der ki... Gel sen bu 100 liranın 20 lirasını öde, kalanını taksit yapayım. Reel faiz oranı 1 iken size 3 den yaslar faizi...
  Bankacılar için kredi kartı sistemi sağılır inek gibidir.
  Onun içindir ki batan bankaların kredi kartı portföyü bile ihale ile satılmıştır.
  Bütün bunların üzerine bire de sizden kart ücreti alır, demeyin keyfine...
  Selamlar.

iki haftadan fazladır türknet'le internetim problemliydi ve iki haftadır da tamamen internetsiz kaldım. sorunu bir türlü çözemediler, telekom ile paslaşıp durdular. sorunun kaynağı türknet'ti, en son eve tekrar ekip göndereceklerini söylediler ama bugün iptal ettirdim. ve dün akşam netspeed'e başvurdum sabah aradılar 1-2 saat önce geldiler telekom ekipleri bağlantıyı yaptılar. şimdi netspeed'in beni aramasını bekliyorum 🙂
10 gün kadar beklerim diye korkuyordum çünkü mobil hotspot da bir yere kadar.
türknet'in bence en büyük, tolere edilemez ve benim de bırakmama sebep olan problemi karşımda bir muhattap bulamayışım. canları istediğinde beni arıyorlar, ben onlara mesajdan başka bir şekilde ulaşamıyorum. varsın yavaş olsun ama karşımda bir adam olsun istiyorum. derdimi bir türlü anlatamadım.
çok şükür az kaldı hehe

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6