Merhabalar.
Bugün Ankara Cepa gürgençler mağazasından bir 2019 model Ipad Aır aldım. Alma sebebim kalemle güzel calışması ve surekli yanımda tasıdığım A4 defterin yerini alabilicek olmasıydı. Neyse bu çok da onemlı değil. Aletı alıp hızlıca eve geldim, çünkü yarın kullanmak istiyordum. Kutuyu açıp kurulum ekranını görmemle beraber bır surprizle karşılaştım. Ekranın ortasında, apple logosunu da yarıya bölen, bir pixel genişliğinde dık bır gri çizgi vardı. Onceden sıklıkla apple kullanan biri olmadığım için acaba tasarım değişikliği mi yaptılar diye düşündüm. Lakin kurulum ekranından sonra da, kamerada bile, çızgı devamlı ekranın ortasında kalmaya devam etti. Ben cihaza sahipken hiç bir şekilde ne düştü ne de bır yere sürttü, üstünde parmak izi bile sınırlıdır. Haliyle direk mağazaya geri gittim. Bana 30 dk. once satış yapan elamanlar asık suratla yapacak birşey yok, servise vereceksiniz dediler. Ben de henüz yeni aldığım bır ürün olduğunu ilk günden ekranı değişmiş ürün kullanmak istemediğimi söyledim. Mümkünse iade istedim, yapamayız dediler. Mecbur 5 kat aşağıdaki servise gittim,teknisyen inceleyecek, 10 iş günü sonra size rapor dönecek dediler ve keşke almadan açsaydınız dediler. Benim de yorgun bir anıma geldiği için açıkcası kutuyu mağazada açmadan almış bulundum. Lakin şu da var, belki mağaza ışıklarında hata belli olmayacaktı çünkü ince bir çizgi şeklinde hata. Özetle soylemek istediğim 1. şey şu, ben bir müşterı olarak Apple'ın "premium" resellerından bir ürün almışım, ürün kutunun içinden hasarlı çıkmış, ben de gerı getirmişim ve aldığım tek cevap asık surat ve belirsiz bir sonuç için 10 iş günü bekle cevabı. Şimdi Appleın çok meşhur müşteri memnunıyeti açısından bu olayın hızlıca çözülmesi gerekmez mi ? En azından insan güler yüz anlayış vs. bekliyor. Neyse. Sormak istediğim 2. şeyse benim bu cihazı iade etme hakkım var mı ? Ve eğer servisten kullanıcı hatası gibi bir sonuç gelirse, düşünmek bile insanın sinirlerini bozuyor, ne yapmam gerek ? yasal olarak nasıl hareket etmeliyim ? Sorunun temelinde benim mağazada ürünü açmamam yatabilir, zaten pişmanım da, ama oyle olsa bile o zaman bütün ürünlerin mağazada açılıp test edilmesinin standart prosedür olması gerekmez mi ? Yanıt verebilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler. @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ilker @gilker

  iade edebilmen gerekliydi seni boşuna uğraştiriyorlar appledan servis alabilirsin.

 • Orcun @orcun

  Apple'ın '' kendisi '' belirtiyorum çünkü bu aracı satıcılar premium bik biklerin çoğu sorunlu sıkıntılıdır. İsim vermiyorum, çok bilinen farklı bir marka diyelim, aynı servis hizmetine de bakabiliyor. Senin yapacağın şey aslında ilk alırken olabilir mağazada bakacaktın. Olabilir sıkıntılı ama sonuçta aldığın yer apple'ın kendisi değil. Mesela aynı olayı istanbulda yaşasaydın apple sana haaa öyle mi hacı tamam iade alalım veya al bak yenisini veriyoruz ne istersen deyip geçiyorken böyle premium reseller yok yetkili servisi yok yetkili satıcısı falan iş yükünden bilmemneden kaçıyor uğraşmamak adına seni böyle 10 gün 15 gün 20 gün kafasına ne esiyorsa bekletiyor o o arkadaşın umurunda değil ki ? sana malı satmış mı ? satmış, mağaza para kazanmış mı ? kazanmış, satan elemana ay sonunda yüzde 0.1 komisyon gelecek mi ? gelecek bitti gitti. Satarken yağlayıp yağlayıp güler yüzle satmaları, işte '' bazı '' kadınların erkekleri dahi etkilemek için türlü türlü bedenlerini kullanmaları da bu yüzden. Ben öyle tuzağa çok düşürüyordum. Mont alacağız deniyorum vs pahallı birşey hemen hanım abla '' aaa size bence çok yakıştı '' işte '' hazır 2199 liradan 1199'a düşmüşken bence kaçırmayın. '' onun tek derdi sattığı maldan yüzde 3 5 komisyonu cebe atmak başka derdi yok ki satıcı çünkü ?

  • ertkaran @ertkaran

   Haklısınız, zaten Ankarada olsa ben de appledan alırdım. Keşke Apple tr sitesinden isteseymişim. Zaten iş anlayışları dediğiniz gibi sattık oldu bitti, elinde patlarsa patlasın şeklinde. Maalesef yerel satıcı ahlakı bu seviyede. Normalde 30 dk.lık iş 20 günü buluyor böyle böyle. Altı üstü alacağım bir tablet. Umarım sonunda servisten kullanıcı hatası çıkmaz yoksa hakem heyetine yol gözüküyor. Bir tablet almak bu kadar zor olmamalı.

  • Orcun @orcun

   @ertkaran Apple'In kötü yanı da o bari tamam istanbul'a açıldı, e izmir ankara neci ? yani çok mu zor 1 tane ufacık dükkan açmak koca apple için ? en azından çünkü sadece satış değil destek için bile insanlar muhtaç kalmasın. 2. store'u da gittiler istanbul'a açtılar mesela gerekli miydi ? evet isterse 50 tane aç ama önce ankara izmir büyük şehirlere aç, sonra 2. 3. 4. 5. mağazayı gene açarsın. Evet mesela tr sitesi çok iyi keşke hani öyle alsaydınız zaten internetten alınmış 14 gün yasal iade hakkınız dahi var. Beğenmedim deyip iade edebilirsini bile kimse karışamaz.
   Eskiden şöyle oluyordu mağazadasın baktın ettin beğendin kutuyu açtırtıp kontrol ediyordun öyle ödeme yapıyordun şimdi artık o da yok. Gittin diyelim 12 bin lirayı tak diye sayıp note 10 plus alacaksın. Adam gidiyor depodan alıyor getiriyor kasada ödemeyi yapıyorsun öyle alıyorsun açtın baktın vs yok. Diyelim kırık çıktı ne yapacaksın ? olur mu olur şans işi yandın. Zannetmiyorum ama çıkarsa bile thh olayının bir üst limiti var. Her sene güncelleniyor ama thh üst limitini öğrenin onu geçiyorsa thh'e değil tüketici mahkemesine gitmeniz lazım.

  • ertkaran @ertkaran

   @orcun baktığım kadarıyla 5650 tl altı olması lazım.Benim aldığım zaten Ipad air 64 gb idi. O da 3340 tl civarı etmesi lazım. Ben de çok kullanıcı hatası çıkacağını sanmıyorum çünkü parmak izi bile sayılı üstünde. Sadece bu kadar uğraştığıma ve sinirim bozulduğuna üzülüyorum, bir de tavırları çok negatif, sanki hatalı ürünü ben satmışım gibi. Ankara'da bir mağaza olmaması gerçekten acayip, en azından böyle satıcılara "premium" damgası yapıştırmasınlar. Öyle deniliyorsa da ciddi denetlenmeleri lazım. Zaten bu açıp kontorl etme olayında da bazı problemler var. Mesela ben açmış olsam mağazada, velev ki o çizgiyi de görmemiş olsam, bir daha fark ettiğimde geri götürsem bu eskiden yoktu diyeceklerdi, bundan eminim. Neticede her ürün hatalı hasarlı çıkabilir bir yerde, ama geri bildirimi hep sıkıntı, insan birşey almaya çekiniyor gerçekten.

  • Orcun @orcun

   @ertkaran O zaman sorunda olmaz tabi en kötü senaryoya göre düşünmek lazım. Yok bende sanmıyorum ama o süreç işte 10 gün bilmemne insanı yıpratıyor. Hani heves işi bunlar, 30 yaşında adamım mesela hala oyun çıkacak çıktı mı hemen indireyim vs onun hevesi vs var ya bu da aynı şey, telefon alıyorum aynı şey heves sonuçta hayal ediyorsun merak ediyorsun vs. vs. o işte böyle yok 10 gün bekleyeceksin 15 gün bilmemne hevesini baltalıyor birde üstüne aletten sıkılıyorsun bıkıyorsun. Denetleme ciddi anlamda sıfır. 4 sene oluyor galiba türktelekom bayisinde tt175 aldım o zamanlar ucuzdu vs, bakın daha mağazada kayıtları imzalıyoruz telefona bakıyorum vs. alet reset atıyor, durduğu yerde kapanıyor açılıyor vs. geri almayız değiştiremeyiz garantiye gidin vs. ertesi gün gittim mecbur elden garantiye verdim o zamanlar teleservice bakıyordu. Yazılım attık düzeldi dediler 1 hafta sorna gittim alırken baktım gene kapanıyor açılıyor vs. gene verdik gene 15 gün bekle vs. o da aynı sıkıntı en son anakart değişti 3. de ama aletin afedersiniz anasını ağlatmışlar, sıfır telefonu yandan kanırtmış aşmış çizik içinde onu geçtim japon dökmüş böyle araya tırnak giriyor boşluk var bana bunu teslim ediyorlar. Almadım thh gittim 6 ay geçti vs sıfırı ile değişimi istedim değişim kararı çıktı sıfırını aldım hemen aleti sattım. 2 sene de borcunu ödedim. Zte türkiyeye ne mailler ne fakslar çektim vs sıfır sonuç. Teleservice battı zte de yok oldu gitti mesela nasıl beddua ettiysem artık tutmuş. 😀

  • ertkaran @ertkaran

   @orcun zaten işin heves kısmı ve bu kadar uğraştırması üzüyor insanı. ben de yaklaşık bir aydır tartıyorum kafamda alsam mı almasam mı diye çünkü benim için az para değil nihayetinde. Gittiğim gibi değiştirseler ya da iade alsalar kafama bu kadar takmam çünkü bozuk çıkabilir neticede insan yapımı bir şey. Aldığım ilk apple ürünü bu bir de. Kafamdaki müşteri dostu apple imajı silindi şu an. Bir de benim anlamadığım şey şu ekran değişmeyecekse 20 güne kadar serviste kalmasının anlamı ne ? çünkü şimdi sadece rapor vereceklermiş, 20 güne kadar süresi varmış bunun için.

  • Orcun @orcun

   @ertkaran Tabi ki bozuk çıkabilir insan üretimi birşey hata olabilir normal. Tabi o izlenim çok kötü birşey. 20 birde iş günü, o tablet rafta 20 güne kadar duracak teknisyenin keyfi ne zaman isterse o zaman bakacak. Ha birde o dediğin şeyi görebilir mi ? göremez mi ? raporu değişim yada iade verir mi ? vermez mi korkusu da cabası.

 • Erdem Özkır @erdemozkir

  Hocam bence appletr ye şikayette bulun mail at ara taciz et , ben hep öyle yaparak sonuca ulaştım

merhaba teknoseyir ailesi;
önümüzdeki ay içerisinde ps4ümü satmayı planlıyorum, içinde 2 tb hard diski var. En geç kasımda askere gitmek durumundayım, zaten ps plusı da artık yenilemeyeceğim. evde bir oyuncu pcim de var, onu topladığımdan beri ayda bir iki kez açar oldum ps4ü. size sorum şu, konsol tek başına ne kadar eder ? yanında toplam 3 tane dualshock 4 var, bunları konsolla mı satayım ayrı ayrı mı ? yaklaşık 20 küsür kutulu oyun var, bunları nerede satabilirim ? yardımcı olursanız çok memnun kalırım. #akış #TeknoYardım @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali C. DAYAN @dayance

  Donanımhaber.com'un 2. El alım satım bölümü satış konusunda oldukça aktif. Ürünün 2. el fiyatı, piyasası ve en iyi ne şekilde satabileceğinize dair fikir verecektir. Göz atmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında sanalpazar.com ve sahibinden.com'a da %5 civarı komisyonla satış ilanları açabilirsiniz. Kolay gelsin.

blutvde ciddi sıkıntılar var. Filmler sansürlü, en azından benim izlediğim öyleydi, ve altyazı sistemi bende çalışmıyor. Ayrıca görüntü kalitesi de pek iyi değil, dvdnin altında kalite olarak. Bilmiyorum belki de sadece benim izlediğim filmde vardır bu durum ama şu haliyle hiç iyi değil. İnternetten sansürlü film izlemek için para vermenin pek mantığı yok. #akış #BluTV

BeğenFavori PaylaşYorum yap