Ergücan Öztürk paylaştı.

#ücretsizoyun Age of Wonders III #steam #HumbleBundle

https://www.humblebundle.com/store/age-of-wonders-iii

Get Age of Wonders III for free

For a limited time, get Age of Wonders III for free and keep it forever, courtesy of Humble Bundle! While supplies last.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Ergücan Öztürk paylaştı.

Merhaba arkadaşlar,

Her ne kadar bu konuda teknoseyir youtube sayfasında @gamsizm @hkellecioglu Murat ve Hamdi Beyin temmuz 2016 daki videosu yer alsa da ben konuyu biraz daha derinleştirerek YouTube Gelirlerinin Vergilendirilmesi konusunda çok detaylı bir çalışmayı sonlandırdım..

Daha çok Muhasebeci ve Mali Müşavirlere yönelik olsa da elimden geldiği kadar örneklendirmeler ile içerik üreticilerinin anlayabileceği dile indirgemeye çalıştım...

Özetle YouTuber arkadaşlar bu ara ciddi bir denetim ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Vergi dairelerinden görüşme mektubu gelenler olduysa lütfen benimle paylaşın elimden geldiğince sizlere destek olmaya çalışacağım... [email protected]

Fırsatınız olursa izlemenizi öneririm. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler

https://www.youtube.com/watch?v=BAKllg6wGks&t=96s

Youtube Gelirleri Nasıl Vergilendirilebilir?

YouTube'dan gelir elde ediyorsanız, 20 dakikanızı ayırmanızı tavsiye ederiz. İçindekiler: 00:14 Giriş 00:48 YouTube ile İçerik Üreticisi Arasındaki Sözleşme ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Ergücan Öztürk paylaştı.

Sizi muhtemelen şaşırtacak bir video 🙂 Evet vasat teknoloji ürünleri üretmesi ile tanıdığınız yerli firma Atmaca Elektronik başka bir deyişle Sunny, Samsung televizyonları üretiyor.

Ve Samsung dünyadan yayıncılar çağırıp Sunny üretimi "Made in Turkey" etiketli televizyonlarını nasıl ürettiğini gösteriyor.

Yerli Samsung televizyonlar "Sunny Üretimi"
https://youtu.be/ImvH16k_Jno

Inside the BIGGEST Smart TV Factory in Istanbul - They make SAMSUNG TV'S 😱

I've visitted one of turkey's biggest TV Factories to checkout the 4K Smart TV production and it was mind blowing ! Checkout: https://bit.ly/2SeFg75 * ↓↓↓↓↓↓...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9
Ergücan Öztürk paylaştı.

Ne fantastik adamlar var 🙂 Adam 2 aydır yanlış derse giriyor, bir sonraki hafta vizeler var. Hocanın yanına gidip asıl konuyu öğrenmeye ne zaman başlayacağız diye soruyor 😀

https://twitter.com/i/status/1066472503550386177

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • scorptr @scorptr

  Valla ben 1 kere yanlis derse girdim (saat 11 di kazayla 13 deki dersin sinifina bakmisim ona girmistim)hoca gelmeden uyandim ciktim bu arkadaslar 2 ay naail bir kafa yasadilarsa artik.

 • Ergücan Öztürk @elovitnas

  Fizik bölümünde okudum ben, bizde sınavlarda hesap makinesi kullanımı serbesttir. Bir sınavda öğrencilerden biri "Hocam karekök almak için önce karekök tuşuna mı basıyoruz yoksa sayıyı mı yazıyoruz?" diye sordu. Hocam da "evladım karekök tuşuna bas sonra 49 yaz bir de 49 yaz sonra karekök tuşuna bas hangisinde 7 çıkıyorsa doğrusu odur" demişti 😀

  Benzer durumlar laboratuvarda ders anlatırken de başıma geliyordu. Deneyden önce öğrencilere hesap makinesi kullanmayı öğretiyordum yoksa bir türlü hesaplama yapamıyorlardı. Daha hesap makinesi kullanamıyor ama elektronun kütlesini hesaplamaya çalışıyor. Durumun vehameti siz değerlendirin 😀

Ergücan Öztürk paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Ergücan Öztürk paylaştı.

Herkese merhaba,

Oyun fiyatları ile ilgili konunun bu noktaya gelebileceğini az çok tahmin ettik. O yüzden de henüz konuya girmeden minik bir açıklama yapmaya çalışmıştım ben videonun başında. Bu açıklama içerisinde ne vardı? Oyunların gereksiz pahalandığı ve konunun kendi aramızda değil muhataplarıyla, yani oyunların dağıtımcılarıyla korkusuzca, etrafından dolanmadan bir röportaj çerçevesinde konuşulması. Zira hem canlı yayınlarda hem de gündemlerde konuştuk. İzleyenler hatırlayacaklardır muhtemelen. Bugüne kadar sorulan soruların, problemin nerede olduğunu tam olarak anlatmak konusunda yetersiz olduğunu dile getirdik defalarca.

Bu haftanın oyun gündemine gelirsek; ülke olarak fakirleşmiş olmamız dışında neler konuşmuşuz bir bakalım.

PlayStation Store'un yanına Microsoft mağazasını da ekleyerek birçok oyunda yeni fiyatlandırmaların şu an "kur seviyesinin çok üzerinde" olduğunu ve bunun "haksız bir durum" yarattığını, insanların buna seslerini çıkarmalarında "yanlış bir şey olmadığını" birkaç kez altını çizerek vurgulamışız. Haksız fiyat arttıranların takibinin yapılması gerektiğini de söylemişiz. Vaktim olsa dinlediğini ve okuduğunu anlamakta fundamental sıkıntısı olan arkadaşlar için ilgili yerlerden kısa bir montaj yapmak isterdim, ama böyle idare etmek zorundayız.

AKK konusunda ise; yapılan protestolara ya da insanların haklarını aramalarını eleştirmeye değil, geldiğimiz noktada hala önümüzü net olarak göremediğimizi ve bu konuda sorumlunun İSS'lerden çok aldığı kararları uygulatamayan yetkili merciler olduğunu vurgulamaya çalıştık. Ülkenin en büyük servis sağlayıcısı Türk Telekom'un aldığı karar ortada zira. Evet, bazen bazı konular konuşulurken etrafından dolanmak gerekebiliyor bu ülkede. Bir yandan insanların bir araya gelerek bu olaylara karşı sesini çıkarmasında yanlış bir şey olmadığını defalarca söylüyorken, öte yandan bunun yanlış olduğunu söylemeye çalışıyor olamayız değil mi? Düşmanca bir art niyetle izlenmediği taktirde gündemde ne anlatmak istediğimizin gayet net anlaşılabileceğini düşünüyorum

Biz farklı bir noktaya parmak basmak, dikkati başka bir yere çekmek istedik. Kar amacı güden, kötü yönetildiklerinde kepenkleri kapatıp gidecek şirketlerin peşinden gitmektense gerçek ve kalıcı sonuçlar almak adına bu ortamın yaratılmasındaki gerçek sorumluların kim olduğunun anlaşılması gerektiğini söylemeye çalıştık. Yani bir bakıma; oyunları uzun bir süre PS Store'da oldukça uygun fiyatlarla satın alabiliyorken, dövizin çılgınlar gibi dalgalandığı dönemde ülkede neler yaşandı da oyunların mağazadaki çeyreklik fiyatlandırmalarında bu acayip tablo ile karşılaştık?

Sonuç olarak; sayıca az olsa da bizi anlayabilen birilerinin çıkmış olması da olumlu bir şey. Bize tepki gösteren arkadaşları da umarım, oyun fiyatlarını ve yine bununla doğrudan bağlantılı bir çok şeyi etkileyen internette sansür, getirilen yeni vergiler, artan vergi oranları, durmadan düşen gümrük kotası gibi konularda da seslerini aynı güçte ve kararlılıkta çıkardıklarını ve bu konuda iyileştirmelere öncü olduklarını görebiliriz.

İnternette Kalite Hareketi oluşumunun yayınladığı yazıya gelirsek; anladığım kadarıyla bu yazıyı kaleme alan arkadaşlar videonun tamamını izlememişler. İzlemiş olsalardı en azından yükselen oyun fiyatlarının haksız bir durum yarattığını söylemiş olduğumuzu görür ve yazıda sanki bu konulara hiç girmemişiz gibi bir tutum takınmamış olurlardı. Umarım peşinden koştukları, mücadele ettikleri konularda daha dikkatli ve karşılarına çıkan engellere karşı daha sakin, ölçülü davranabiliyorlardır. Kendilerine de bu vesileyle başarılarının devamı dileyip teşekkür edelim.

Sevgiler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 30 / 86
 • Veysel @spectrum

  Uzuuun bir yazı yazmışsınız, da ben şurda bıraktım okumayı...

  Size ufak bir tavsiye, haddim olmayarak. Bir açıklama metni yazıyorsanız, sizinle aynı görüşte olmayanlara veya sizi eleştirenlere laf sokacağım diye uğraşmayın. Bu, karşı tarafı daha agresif hale sokar ve daha önemlisi sizi haksız duruma düşürür.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Haklısınız, lakin bu farklı görüş veya aynı fikirde olmama meselesi değil. Açık bir şekilde benzer şeyler dile getirmiş olmamıza rağmen, örneğin oyunların güncel döviz kuruna göre fazla pahalanmış olduğunu ve bunun haksızlık yarattığını söylemiş olmamız gibi, dinlediğini anlamakta sıkıntı çeken ve farklı platformlarda agir hakaretlere varan paylasimlar yapanlara başka ne denebilir bilemiyorum. Karşısındakini tam olarak dinlemeden fevri bildiriler hazırlayıp zehirli kalabalıklar yaratanlara ise soyleyecek başka bir sey bulamıyorum. Laf sokma çabası değil bu kısacası.

  • Veysel @spectrum

   @nuguryurtsever Uğur Bey, siz o lafları söylediğinizde bahsettiğiniz kişilerin şapkalarını önlerine alıp düşüneceklerini mü sanıyorsunuz?

   Aynı adamlar, aynı şekilde düşünmeye devam edecek. Ama sizi haklı bulan, veya okuduğu zaman size hak verecek insanların gözünde antipatik olmanızı sağlamaktan başka yararı olmayacak bu tarz söylemlerin.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @nuguryurtsever "Zehirli kalabalıklar" söyleminizi anlamlandıramıyorum. İnsanlara "hayatın içinde değiller" diyerek ithamda bulunuyorsanız meşru müdafaa haklarını kullanmalarına "zehir" olarak yaklaşamazsınız. Zehri, bunu demeyerek salmayacaktınız ki "zehirli kalabalıklar" oluşmasın. Zehri salıp zehirli kalabalıklar diye suçlama yapmak doğru değil. 30 yaşında, 40 yaşında hayatın sillesini yemiş insanları hayal dünyasında yaşayan, hayatın içinden olmayan kişiler olarak tanımlarsanız tepki görmenizden doğal bir şey olamaz. Bu kısmı gözden kaçırmayın. Daha fazla ithamda bulunarak ortamı germek doğru değil. Mutabakat sağlanması herkes açısından en iyisi olacaktır. Herkesi hoşgörüye davet ediyorum.

   Hoşgörü kültürünün önemli temsilcilerinden Yunus Emre'nin birkaç sözünü paylaşmak isterim.

   "Hiç hata yapmayan insan, hiçbir şey yapmayan insandır. Ve hayatta en büyük hata, kendini hatasız sanmaktır."

   "Gelin taniş olalım, işi kolay kılalım.
   Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz."

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @panthera-leo Zehirli kalabalıklardan neyi kastettiğimi anlamanız zor olmamalı. Hakkımızda ileri sürülenleri, yapılan hakaretleri görmemiş olamazsınız. Zira muhtemelen bu konunun membağı olan platformdan geldiniz siz de. Kaldı ki bu noktada sizin gibi hoşgörüyle eleştiri getirmeye çalışan insanları tenzih ettiğimi söylememe gerek yoktur diye düşünüyorum.

   Ayrıca itham olarak nitelendirdiğiniz söylemime şu an sizin verdiğiniz ölçülü tepki ve gelen hakaretler arasındaki fark, benim söylemeye çalıştığım şeyin kısmen de olsa doğru olduğunu gösteriyor ne yazık ki.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @nuguryurtsever 'Ad hominem' yapmayalım lütfen. Benim nereden geldiğimin bir önemi yok, önemli olan mantıksal çerçevede konuşabilmektir. Ben senelerdir TeknoSeyir'i severek takip eden bir izleyiciyim. Oturduğum yerin, izlediğim yayınların bir önemi yok. Toplumsal gözlem için ana akım medyadaki seviyesiz programları da takip ediyor olabilirdim. Seviyeli işlere değer verdiğim gerçeğini değiştirmezdi bu.

   Bir topluluğun içindeki en sivri, en mantıksız üyeyi seçip ona göre genelleme yapmak ani ve hatalı genellemedir, literatürde bu hatanın tanımı vardır. Bu 'çılgın' üyeleri seçerek topluluğun genel görüşünü yansıttığını söylemek aynı zamanda 'nutpicking' olarak adlandırılan bir yanlış mantık kurma örneğidir, bu da literatürde geçer. Siz de birtakım forumlarda ve YouTube videolarının altında yapılan ipe sapa gelmez ve karakterinize yönelik söylemleri genellemişsiniz, bu yorumları yapanları sanki bazı toplulukların genel temsilcileriymiş gibi görmüşsünüz. Bunu yapmayalım. Bu durum, TeknoSeyir'in bu akış bölümünde ara sıra yapılan ipe sapa gelmez yorumların da size mal edilmesi sonucuna yol açar.

  • William Blazco @william-blazco

   @nuguryurtsever Bu konuda @Panthera Leo'nun söylediklerine kesinlikle katılıyorum. Haklı konumda bulunan oyunculara karşı üstü örtülü bir biçimde gücendirici açıklamalarınız yerine daha ılımlı açıklamalarda bulunmuş olsaydınız bu kadar eleştiri oklarının hedefi olmazdınız.

   Şurada sizleri izleyen, destek veren küçük bir topluluk var. Bu tutumunuzla onların da gözünden düşmüş oldunuz yazık ettiniz.

 • Panthera Leo @panthera-leo

  @nuguryurtsever Nasıl ki burada yazan üyelerin yorumlarını TeknoSeyir'e mal etmek doğru değilse, başka forumlarda kendi iradeleriyle yazan üyelerin yorumlarını da İKH'ye mal etmek doğru olmaz. Bir bakış açısıyla sizin de bu yazınızın İKH'ye karşı linç yaratmak amacı taşıdığını iddia edebiliriz. Ancak iddia etmeyelim. 'İletişimin ve uzlaşının önemli olduğuna inanıyoruz' demişler, iletişimi ve uzlaşı yollarını kapatmayalım.

  Ben olayı başından beri takip ediyorum bir Playstation kullanıcısı olarak. Bahsettiğiniz "linç", İKH'nin o yazıyı yayınlamasından çok önce başladı. Siz insanları markete çıkmayan, hayatın içinde olmayan kişiler olarak nitelerseniz buna karşı bir tepki gelmemesini beklemeniz doğru olmaz. 30 yaşında, 40 yaşında hayatın sillesini yiyen çok sayıda insan var genelleme yaptığınız insanlar arasında. Bu insanların alınması gayet doğal. İKH de savunma haklarını kullanarak size 'savunmacı bir yaklaşımla' bir cevap vermiş. Siz de bu cevaba bir cevap vermişsiniz. Bence uzlaşı için gayret gösterelim. Kimsenin emeği, çabası hiçe sayılmasın, boşu boşuna kırıcı olmayalım.

 • İnternette Kalite Hareketi @internettekalite

  Sadece bir iletişim kanalı olarak kullandığımız DonanımHaber’deki konumuzun altında ya da başka bir yerde hakkınızda yazılan her şeyin İnternette Kalite Hareketi’nin görüşünü yansıtmadığını; bizim ismimizle paylaşılmadığı, doğrudan bizim tarafımızdan söylenmediği sürece bu tarz söylemlerin dikkate alınmasının yanlış olduğunu bilmenizi isteriz. Bu tür yorum ve söylemler kişilerin kendi fikirleridir. Ne TeknoSeyir’e ne de Oyun Gündemi’ni hazırlayan ve sunan Uğur & Tansel ikilisine yönelik herhangi bir linç çağrımız olmadı. Hiçbir zaman o tür girişimleri desteklemedik.

  Ancak söz konusu videoyu sandığınızın aksine defalarca izledik. Orada söylediklerinize katılmadığımızı tekrar belirtmek isteriz.

  İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz. Hep birlikte başaracağımızı umuyoruz.

  Oyun Gündemi 20 içerisinde 10:45 ile 15:00 arasında tarafınızdan dile getirilen çok net ifadeler bulunmakta. Bunlar:

  “Neden fakirleştiğimizin sorulacağı merci Sony Eurasia değil.”

  “Gerçekten bir şeye sesimizi yükselteceksek, neden fakirleştiğimizin hesabını sormamız gerekiyor.”

  “Forumda konu açıp imza toplamak kolay. Onunla olmuyor.”

  “Bence bu bir eylem şekli değildir.”

  “Bana zayıf geliyor bu tarz girişimler. Bu ülkenin vatandaşı olarak başka bir şekilde ses duyurmak gerekiyor.”

  “Fakirleştik, bu bizim gerçeğimiz artık. Bunu kabullenip ona göre göstereceğimiz tepkileri ayarlamalıyız.”

  “400 liraya oyun olmaz, kesinlikle katılıyorum. Ama oyun 400 lira olduysa da bunun birinci sorumlusu kesinlikle Sony değil. Bence ikinci sorumlusu da Sony değil. Gerçek sorumlularından hesap sorulması gerekiyor. Sorabiliyor muyuz? Evet belki soramıyoruz ama olması gereken bu.”

  “Sony’ye e-mail atmak bir şey çözmez. Adil kullanım olayı vardı abi. Gene böyle forumda toplandılar. Emin ol daha kötü oldu. (Uğur) Ne olacağı da belli değil. Daha kötü olmuştu zaten böyle bir kotalı paketler falan geldi tekrar çıktı. 1 Ocak’ta ne olacak kimse bilmiyor. Karanlığa doğru gidiyoruz.”

  “Tamam insanlar seslerini her türlü duyursunlar ona itirazımız yok ama gerçek sorumluyu bulmak konusunda biraz beceriksizsiniz diye düşünüyorum. (Tansel) Kesinlikle.”

  “Her şey forumdan, Change.org üzerinden vesaire olmuyor. Hayatta bazı gerçeklikler var ve bunları maalesef web sayfasından çözemiyoruz.”

  “Bunlardan şikayetçi olan insanlar hayatın içinde değillermiş gibi geliyor bana. Oyun fiyatları pahalandı; 30 yıldır oyun oynuyorum, bundan müthiş mutsuzum ama markete gidince de mutsuz oluyorum. Peynir alacağım, her şey pahalanmış”

  Övmekle yermek arasında gidip gelen yaklaşık 5 dakikalık konuşmanızda bu fiyat artışlarının döviz kurundan ve ülkemizin ekonomisinin kötü gidişatından kaynaklandığını, bunun sorumlusunun Sony olmadığını anlatmak istediğinizi, ayrıca “yükselen oyun fiyatlarının haksız bir durum yarattığını söylemiş olduğunuzu” ama bunun yanında da 1-2 olumlu, 20 olumsuz şey söylediğinizi görüyor ve sizi anlıyoruz. Bahsettiğiniz ekonomik nedenler konumuzla ve çabamızla doğrudan ilgili değil. Biz Sony'ye attığımız mail’lerde “Ülke ekonomimiz kötüleşti, fakirleştik, oyun alamıyoruz, şu işe bir el at.” demedik. Böyleymiş gibi algılayıp bu yönde yorumlamışsınız ve maalesef izleyicilerinize de böyle yansıtıyorsunuz. Fiyatlamada uygulanan tutarsızlıklara ve zaman zaman kurun TL karşılığını dahi geçen aşırılıklara tepki gösteriyoruz. Burada da birçok arkadaşın belirttiği gibi oyunlar kurdan ve ülke ekonomisinden bağımsız şekilde fiyatlanıyor. 60 Euro olan iki oyundan biri 250 TL iken, diğeri ise 460 TL gibi fiyatlarla satılabiliyor. Burada açıkça göreceğiniz üzere Sony isterse fiyatı kurdan ve ülke ekonomisinden etkilenmeyecek şekilde düzenleyebiliyor. Fiyatlama konusuyla ilgili olarak Murat Gamsız ülkedeki pazarın boyutundan bahsetmiş ve Witcher örneği vermiş. Aslında o örnek bile fiyatlar düşerse pazarın ne kadar büyüyeceğinin, firmalar tarafında nasıl bir başarı elde edileceğinin göstergesidir. Fakat kendisi bunu bize karşıt bir argüman gibi kullanmayı seçmiş.

  Bunun dışında diğer çalışmalarımıza söylediklerinize gelecek olursak; durumun daha kötü olduğu doğru değildir. Eskiden AKK adı altında internet kullanıcıları kandırılıyorlardı. AKK uygulaması, daha yüksek hız kullandıkları sanrısı yaratıyordu. Az bir internet kullanımının ardından hızları 3 Mbps'ye düşüyordu. Öncelikle, düşülen hız ana hıza oranlandı, 2-8 uygulaması getirildi ve bu şekilde bir iyileştirme yapıldı. Şimdi ise bu AKK aldatmacası tamamen kaldırılıyor. Her şeyin fiyatı artarken internetteki "reel hıza" göre fiyatlar düşmüş durumda. "Reel hız"ları dikkate almalıyız, eskiden AKK ile makyajlanan hızları dikkate alırsak İSS'lerin tuzağına düşmüş oluruz. Bunları yaparken de döviz kurlarını göz ardı etmemeliyiz. 2 sene önce Euro kuru 3,58 TL iken bugün bu kur 6,08 TL’dir. Örnek verdiğimiz gerçek limitsiz Superonline tarifesi 2 sene önce 99,00 TL = 27,65 Euro’ya denk gelirken, bu tarife bugün 89,00 TL = 14,64 Euro’ya denk gelmekte. Her şeyin fiyatı artarken birçok girdisi ve çıktısı dövize endeksli bir sektörde 13 Euro’luk fiyat düşüşü çok dikkat çekici ve önemlidir. Ancak bu ilerlemeye rağmen bunu kesinlikle yeterli bulmuyoruz ve fiyatların daha da düşüp download ve upload hızlarının artması, altyapının gelişmesi gerektiğine inanıyor, bunun için mücadele etmeye devam ediyoruz.

  Yalnızca forumdan ve Change.org'dan ilerlemiyoruz. Birçok mecrada yasal çerçevede haklarımızı savunmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bahsettiğimiz üzere TBMM'de 14 Temmuz 2016'da ülkemizdeki internetin durumuyla ilgili olarak dönemin milletvekili Sayın İbrahim Özdiş ile birlikte bir basın toplantısı gerçekleştirdik. Kendisiyle uzun bir süre irtibat hâlinde kalıp BTK'ya meseleyi iletmesi konusunda elimizdeki bilgileri paylaştık. Yine daha önce belirttiğimiz gibi TürkNet o zamanlar AKN'li paketler satarken Sinan Kurmuş'un TeknoSeyir röportajında bahsettiği üzere bizden ilham alarak mevcut AKK’siz ve sınırsız hâline dönüştü. Geçtiğimiz günlerde Mesut Çevik'e konuşan Millenicom yetkilisi Alper Karaer de benzer açıklamalarda bulundu.

  Tüketici hakları konusunda kendi vaktinden feda edip insanlara gönüllü olarak yardımcı olan arkadaşlarımız var. Emek değerlidir, emeğin hiçe sayılması, görmezden gelinmesi insanlık ayıbıdır. “Zayıfsınız, beceriksizsiniz, fundamental sıkıntınız var, forumdaki, web sitesindeki dünyadan haberi olmayan kişilersiniz.” gibi söylemlerinize kırıldık.

  Yasal konular için aynı zamanda TÜKODER ile görüşme hâlindeyiz. Gündemdeki Türk Telekom meselesiyle ilgili olarak, insanların haklarını alabilmeleri için hiçbir kişisel çıkarımız olmadan herkes için çalışmaya devam ediyoruz. Bu konudan mağdur olan arkadaşları aramıza bekliyoruz. Yasal olarak haksız bu durum karşısında mağdurların haklarını almaları için gereken desteği sağlayacağız.

  Yorumlarda “soğan için de tepki göstersinler” gibi konuyla ilgisiz önermelerde bulunanlar olmuş. Bu şekilde bir dert sıralaması yapacak olursak hiçbir şeyden bahsedemeyiz, hatta hiçbir şeyden en ufak bir zevk alamaz hâle geliriz.

  "Ülkede ne sorunlar var, siz AKK kalksın diye uğraşıyorsunuz!"

  “Ülkede ekonomi batmış, dolar euro almış başını gitmiş, eve soğan alamıyoruz, açız, siz oyunlar pahalı diye Sony’ye mail atıyorsunuz.”

  Bu tarz söylemler mantıksal olarak hatalıdır. "Soğan fiyatlarına tepki göstermek" ile "oyun fiyatlarına tepki göstermek" arasında bir ikilem yoktur, biri yapılıyor diye diğeri yapılamaz anlamına gelmez ve hepsi aynı anda yapılmak zorunda da değildir. Soğan fiyatlarının yüksek olmasının daha önemli bir problem olarak görülmesi, oyun fiyatlarına tepki gösteremeyeceğimiz anlamına gelmez. Bir doktor "Gırtlak kanseri gibi bir gerçek varken bademcik iltihabıyla uğraşan doktorlar boş işlerle uğraşıyorlar." diyemez.

  Kısacası AKK'nin kaldırılmasını istemek ya da oyun fiyatları için Sony’ye mail atmak, bunun için uğraşmak diğer "daha önemli" sorunlar için edilen ve edilecek olan mücadeleye engel değildir. Herkes aynı anda tam verimle "en önemli sorunu" halletmek için mücadele edemez. Siz oyun incelerken bir başkası laboratuvarda çok önemli bilimsel bir bulgunun peşinde olabilir; bu, sizin yaptığınız işi değersizleştirmez. Biz, “Hiç denememektense bir şeyler için mücadele etmek yeğdir.” diyerek bir yerden başlamayı seçtik. Dolayısıyla toplumumuzun tümden yaşam kalitesini artırmak bizi aşar ancak İnternette Kalite'yi biz üstlendik.

  Etkimizin bulunduğu sosyal medya mecralarında ve forumlarda sizin söylemlerinizi eleştirmek yerine karakterinizi hedef alan yorumlara müdahale ediyor olacağız ve herkesi rasyonel düşünceye davet edeceğiz.

  @nuguryurtsever @gamsizm @koraysuna @gio @doga @ermanyurdakann @panthera-leo @spectrum @_amuderya @shodaw @hknemrflz @misfunction @zero2900 @kahraman810 @forgotling @protego @mursili @simulasyon @unicornknight @orkkoc @tolgaaaltas @parzival

  • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

   Çok çabuk öfkelenen hemen saldıracak yer arayan insanların ortaya çıkacağını hesaplamanız gerekirdi bir yerde. Bazen fazla duygusal olabilen bir ülkeyiz.
   Konudan şaşıp karakterlere ve genel olarak TS sitesine ve kanalına yönelik kabul sınırlarını aşan ifadeleri kullananlara gerekli uyarı yapıldıysa ve sonuç alınmışsa bu güzel bir adımdır herkes bir şeylerin güzelleşmesini istiyor.

   Tekrar ve tekrar -hatta artık son kez olsun çünkü konu gereksiz uzadı- altını çizerek yazıyorum bu konularda iki ayrı taraf yok siz de takipçilerinize bunu hatırlatırsınız seviniriz.

   Herkes istediği kişileri takip edebilir bir içeriği beğenir beğenmez vs. zaten kimseyi bir şeye zorlayamayız ama sizden bağımsız da olsa bir linç hareketi takdir edersiniz ki tasvip edilecek bir durum olamaz bu durumda diğer insanlar da bazı hoş olmayan şeyler yazabilir...
   Umarım artık konu kapanır herkes bir birini güzelce anlamış gibi duruyor. 🙂

  • Doğa @doga

   İyi şeyler yapsanız da içine düştüğünüz bu kibir çok yanlış. Bu kadar gürültü çıkarsa biri de gelip "soğan fiyatına da tepki gösterin" der. Videodan yanlış sonuç çıkartmaya devam ediyorsunuz. 60 dolarlık oyunun iki farklı fiyatta olması saçmalık, firmanın kurnazlığı, bunda hemfikiriz. Ama ülkenin içine sürüklendiği trajik durumda Sony'nin oyun fiyatına ayar çekmesi kimse için bir zafer değil. Kaldı ki elimizde olan döviz kurunun gerçeği yansıtıp yansıtmadığından haberdar bile değiliz. Yapılan ihracatlar, enflasyon hamleleri sadece vakit geçirmek içindi ve yeni yılda doların tekrar 7 liralarda gezmeyeceğinin garantisi yok. Apple, Samsung gibi firmalar bu hesaplarla fiyatlarını ayarladılar. Sony de bu tarz bir hesaplamayla kendini güvenceye aldıysa durum daha da vahim. Yeni yılda sizin de çabalarınız yeterli olmaz, hep beraber zevklerimize veda etmek zorunda kalırız. Durum böyle olunca sizin harcadığınız çabalar karşılığında beklediğiniz takdir ve övünmeleriniz boşa çıkıyor maalesef.

   Yanlış anlaşılmasın, itiraz etmek için verdiğiniz emeğe saygımız sonsuz. Ama isim İnternette Kalite olunca ve size kötü laf etmemiş insanlara karşı bir linç oluşturduğunuzda -farkında olarak ya da olmayarak- bir antipati kazanıyorsunuz. Videodan kesitleri kendiniz de çıkarmışsınız. Herkes peşinde koştuğunuz olumsuzlukların farkında olarak konuşuyor zaten. Tek fark bu işin Sony'yi ikna etmekle bitmeyeceği. AKK meselesi çok ayrı zaten. Ocak ayının sonunda kotalı paketlere geçmeyeceklerinin garantisi yok. Türk Telekom piyasanın tekeli olarak kotalı devam ederse hiçbir şey değişmiş olmayacak, diğerleri de aynı yola sapacak. Yani sizin emek harcayarak kazandığınız her şey bir anda çöpe gidebilir. Birilerinin bunu öngörerek daha geniş çerçeveden olaya bakması sizi kötü yapmıyor.

   Ekleme de yapayım, Sony'den hiçbir ürün kullanmayan, PS sahibi olmayan biri olarak kampanyanızı Donanımhaber'de gördüğümde ben de mail göndererek destek verdim. Ama bu şu an takındığınız tavra karşı olduğum gerçeğini değiştirmiyor. Yok yere, aynı yolun yolcusu olduğumuz bir durumda iki kişiyi kitlenin önüne düşman gibi attınız. Bu duruma düşmemizdeki gerçek sorumlulara tepki göstermemiz gerekiyor. Bizim sayemizde Superonline 13 € indirim yaptı diye devam edersek daha fazlasını elde edemeyiz. İşin tekelleri olan Aral ve Türk Telekom'a da tepki göstermek gerek. Ama tüm bu tartışmaların merkezindeki durumu da gözardı etmemek gerek, bu ülkede ekonomi büyük sıkıntıda ve düze çıkamazsak imza toplamamız kimsenin umrunda olmaz. Sony kapatıp gider, Apple kapatıp gider, biz gerçekten temel ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak duruma geliriz ve boşuna birbirimizi yemiş oluruz.

   Aynı şevkle, ama daha mütevazi ve sakin bir tavırla çalışmalarınıza devam etmenizi dilerim.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Merhabalar.

   Açıklamanız için teşekkürler.

   Açıklamanızın altına yorum yaparak bunu karşılıklı bir tartışmaya dönüştürmek gibi bir niyetim yok, ancak ufak bir düzeltme yapma gereği hissediyorum.

   "İnsanlar seslerini her türlü duyursunlar ona itirazımız yok ama gerçek sorumluyu bulmak konusunda biraz beceriksizsiniz diye düşünüyorum" şeklinde alıntılamışsınız.

   Burada beceriksizsiniz değil "beceriksiziz" demiştim. Arada anlam, anlatım ve bağlam olarak çok derin bir fark olduğunu söylememe gerek yoktur diye düşünüyorum. Ben söylediğim her şeyde kendimi de topluluğun içine katmaya özen gösteriyorum. Zira günün sonunda hepimiz aynı trenin yolcularıyız. Ayrıca "zayıfsınız" gibi bir tabir de kullanmadık herhangi bir noktada. Söylemlerinizin düşmanca bir ön yargıdan kaynaklanmadığına inanmak istediğim için düzeltme ihtiyacı hissediyorum. Dinlediğini anlamak konusunda fundamental sıkıntı mevzusuna ise girmek istemiyorum. Burada üzerine alınması gerekenler dinlediğini ve okuduğunu anlayamayanlar olmalı, siz değil.

   Biz bu fiyat dengesizliklerini henüz bu tarz kolektif tepkiler ortaya çıkmamışken, döviz kuru çılgınlar gibi dalgalanmaya bile başlamamışken de eleştiriyorduk. Mağazalardaki dengesizlikler yeni bir şey değil zira. Kaldı ki sadece oyun fiyatlarını değil PS Store'da yıllardır çözülmeyen saçma sapan ödeme problemlerini ve ortaya çıkan mağduriyetleri de eleştirdik yeri geldiğinde. Burada sanırım bizim yaptığımız en büyük hata, insanların bizi anlayacağını düşünerek zaten daha önce defalarca, dakikalarca uzun uzun konuştuğumuz ve artık konuşmaktan bıktığımız konuları tekrar detaylıca konuşmamak oldu.

   Keşke söz konusu bildiri hazırlanmadan önce, bizlere kendimizi daha iyi anlatmamızı sağlayacak fırsat sunulabilseymiş. Bir sosyal linç ortamı oluşmuşken bir anda hedef tahtasına oturtulmak- ki amacınızın bu olmadığına elbette eminim- ortaya çıkan sevimsiz durumu daha iyi bir noktaya getirmedi ne yazık ki.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @doga Linç oluşturmadığımızı ve böyle bir çabamız olmadığını yeterince iyi anlatamadık sanırım hocu. Biz ilk metni yayınlamadan öncen hem forumda hem ekşide insanlar Uğur ve Tansel'e yardırmaya başlamışlardı zaten. Bizim örgütlediğimiz, birilerinin üzerine saldığımız kişiler değiller. Hiçbirini tanımıyoruz. Bunun bizimle bir ilgisi yok. Ben kendim buranın kaç yıllık üyesiyim ve üstelik plus üyeyim. TeknoSeyir'e karşı böyle bir şey yapılıyor olsa ben neden o oluşumun içerisinde yer alayım?

   "size kötü laf etmemiş insanlara karşı" demişsin

   “Zayıfsınız, beceriksizsiniz, fundamental sıkıntınız var, forumdaki, web sitesindeki dünyadan haberi olmayan kişilersiniz.” bunlar ne kadar iyi ne kadar hoş sözler değil mi? 🙂

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @nuguryurtsever Uğur Bey, hem forumları hem de sizin videonuzdaki yorumları başlangıçtan beri takip ettiğim için söylüyorum: Linç girişimi olarak bahsettiğiniz mesele söz konusu bildiriden çok daha önce, kimsenin hiçbir şey söylemesine gerek kalmadan başladı. Bildiriyle lincin hiçbir bağlantısı bulunmamakta. Arkadaşların sağduyulu açıklamalarına rağmen ortamı geren açıklamalar yapmışsınız. Birtakım aşırıcı şahısların karakterinize yaptığı saldırıların kesilmesi için İKH, son derece aklıselim bir açıklamayla harekete geçmiş gördüğünüz üzere. Eğer istediğiniz şey, karakterinize yapılan saldırıların kesilmesi ise sizin de sağduyulu ve uzlaşıcı davranmanız gerekiyor. Toplumsal bir mesele söz konusu olduğu için bu konuda başka şansınızın olmadığını umarım anlarsınız.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @johnsmith kurucu ve çekirdek kadromuz 3+1 kişi, onlardan birisi benim, diğer 2 arkadaş turuncu sitede görebileceğiniz Kontratak ve Hümiyettin(+1 olarak Muco).

   Tüzel bir kişiliğimiz yok. Gönüllülük esasına dayalı bir oluşumuz. Çekirdek kadro dışında Katılımcı ve Destekçi başlıkları altında 8 kişi daha bizimle birlikte çabalıyor. Ayrıca 1UP başlığı altında sadece oyun meseleleri konusunda bize destek olan birkaç kişi de var. Bunu discord sunucumuza gelerek görebilirsin.

   Bunlarında dışında doğrudan ekipte olmasalar da sosyal medya hesaplarımızdan ve çeşitli mecralardan destek veren binlerce insan da bizimle birlikte.

   İnternet sitesiyle ilgili çalışmalarımız sürüyor.

  • Doğa @doga

   @gurkan-atilgan Maalesef yaptığınız açıklama linç ortamı yaratmaya çok müsaitti. Zaten yazdığım yorumda farkında olarak ya da olmayarak diye belirtmiştim. Diğerlerine yukarıda Uğur hocam cevap vermiş. Laflar cımbızla seçilirse yanlış anlaşılmalar devam eder. "Fundamental sıkıntısı" lafının da nereye söylendiğini yukarıdan okuyabilirsiniz. Hala Uğur ve Tansel başta olmak üzere bizleri yapılan işe düşmanmış gibi algılıyorsunuz. Senelerdir buraya üye olan, benzer zevkleri ve benzer kaygıları taşıyan insanlarız. Hiç olmadık yerde bir açıklamayla tartışma yaratıldı. Devam ettikçe de "linç oluşturmadık" demeniz anlamsızlaşıyor. Adam beceriksiziz diyor siz beceriksizsiniz şeklinde çeviriyorsunuz, gerek yok.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Sivamak, engelledim...
   Yine de kutsal savasinizda basarilar.

  • Doğa @doga

   @panthera-leo "Eğer istediğiniz şey, karakterinize yapılan saldırıların kesilmesi ise sizin de sağduyulu ve uzlaşıcı davranmanız gerekiyor. Toplumsal bir mesele söz konusu olduğu için bu konuda başka şansınızın olmadığını umarım anlarsınız." şu cümle nasıl bir linç niyetinde olduğunuzun göstergesi niteliğinde. Sadece yapılan işe başka bir açıdan baktılar diye iki insan linç yiyor. Toplumsal bir mesele söz konusuysa kimseyi bu tarz hareketlerle zan altında bırakmamalısınız. Yani hakaret yememek için videoda sizin beğendiğiniz şekilde mi konuşmaları gerekiyor? Gerçekten İKH'nın yaptığı olumlu bir şey varsa da yok oluyor bu yorumlar sonrasında, üzücü.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @doga Sizce 35 yaşındaki adama Playstation oyun fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi diye, başka neler için mücadele verdiğini dahi bilmeden 'hayatın içinden değil' demek hakaret değil midir? Kusura bakmayın, ben bu söze tüm benliğimle alındım. Ekmek alacak parası olmayan insanlarla ekmeğini paylaşan birisi olarak alındım. Bana kimse çıkıp da marketteki ekmeğin, peynirin fiyatını anlatmaya kalkmasın, bunları bilmediğimi iddia edip hayatın içinden değil gibi bana göre çok büyük bir hakaret olan bir cümleyi kurmasın. Parasını hayati tehlikeyle burun buruna çalışarak kazanan birisi olarak ben bu sözü unutmam. Eve geldiğimde stresimi atmanın en güzel yollarından biri olan Playstation aylardır kenarda yatıyor. Cihaz için, monitörü için verdiğim paraya yazık. Hayat pahalılığını yalnızca klavye başında değil, meydanlarda protesto etmiş biri olarak beni peynir fiyatını bilmemekle suçlamak, buna ses çıkarmadığımı iddia etmek benim gururuma dokunur.

   Bu sebeptendir ki kimsenin karakterine saldırılmasını savunamam. YouTube'da, orada burada üç beş aşırı şahsın yaptığı hakaret yorumlarını savunamam. Bu aşırı yorumların bir kitleye mal edilmesine, hele ki aklı başında insanlardan oluştuğunu gördüğüm bir kitleyse, tüm gücümle karşı çıkarım. Yukarıdaki yorumlarıma bakarsanız, tüm bunlara rağmen nasıl bir hoşgörüyle arabuluculuk yapmaya çalıştığımı görürsünüz. Ben Yunus Emre'nin, Mevlana'nın, Pir Sultan'ın anlayışına canıgönülden inanır ve değer veririm. Buna ilişkin sözleri paylaştım, hoşgörüye çağırdım herkesi.

   Ancak benim ve benim gibi olan yüzlerce, binlerce Playstation oyuncusunun beklediği bir şey var, o da 'özür'. Bu kırıcı sözlerden dolayı özür bekliyoruz. Bu özür, videodaki iki arkadaş tarafından maalesef hala dilenmedi, aksine gördüğünüz gibi üstelenmeye çalışılıyor. Özür dilemek erdemdir, özrü kabahatinden büyük olmamak gerek.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @panthera-leo https://teknoseyir.com/durum/989819 Ne zaman paylaşıldığına da dikkat edin lütfen. Nasıl olduysa bu paylaşım dikkatleri üzerine çekerken, diğeri herkesin gözünden kaçmış. 🙂

   Ayrıca hakaret ağır bir itham. Bence kullandığımız kelimelerin ne anlama geldiklerini tekrar düşünelim. Kaldı ki burada üzerine alınması gereken belli ki siz değilsiniz. Söylediğimiz konularda kendinizden eminseniz, buradaki problemi görebiliyorsanız, zaten sorun yok. Ölçülü tepkiniz için de teşekkürler tekrardan.

   Bu arada ben de bir PlayStation oyuncusuyum. Ben de Red Dead Redemptipn 2'yi, God of War'u, Detroit'i, Yakuza'ları, Uncharted'ları, The Last Guardian'ları para vererek satın aldım. Sizden bir farkım olmadığını anlarsanız bence ortak bir noktada daha kolay buluşabiliriz.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @nuguryurtsever Cevap için teşekkürler.

   Hakaret kelimesinin birinci tanımı 'Onur kırma, onura dokunma'dır (TDK sözlüğü). Onurumu kırdığınız bir gerçektir.

   Hassasiyetimi anlamanıza sevindim. Hassasiyeti olan insanların kırılacağı söylemlerin tekrarlanmayacağını umuyorum. Bu, herkes için bir tecrübe oldu.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @panthera-leo Ben teşekkür ederim. Sadece hassasiyetinize dokunan meselelerde değil her hafta Oyun Gündemi'ne bekleriz. Gündemin devamıyla ilgili yorumlarınızı ve geri bildirimlerinizi de yine burada duymak isteriz.

  • HasanÖfke @simulasyon

   @nuguryurtsever şimdi muhatabına direkt mailden ulaşıp sormak hiçbir zaman "cool" bir hareket değildir yazarsın mesajı yayınlarsın olur biter 🙂 ilgiliye ulaşır zaten ondan böyle yoksa hareket gayet güzel işler yapmış kimse de itiraz etmiyor yok yere aynı taraftakiler hatta yine birbirini destekleyenler tartışıyor.......

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @panthera-leo @gurkan-atilgan Ayrıca şunu da merak ediyorum. Bu söylemlerimizi vakit kaybetmeden farklı mecralarda duyurup aleve isteyerek veya istemeyerek odun atan arkadaşlar, acaba bu süreçte bizim de hiç istemeden kalbini kırıp gücendirdiğimiz arkadaşlardan dilediğimiz özrü yine aynı platformlarda paylaşacak kadar iyi niyetliler mi? Ya da önümüzdeki hafta oyun gündeminde yanlış anlaşılmaları gidermek için birkaç dakikamızı ayırsak, bunu yine aynı platformlarda paylaşıp karşımıza dikildikleri gibi bu sefer de yanımızda olabilecekler mi?

   Bu süreç, herkes için bir tecrübe oldu. Kesinlikle katılıyorum. Aynı zamanda samimiyetimiz için de bir test.

  • İnternette Kalite Hareketi @internettekalite

   @nuguryurtsever Niyetimizin ne olduğunu şimdiye kadar farkettiğinizi umuyoruz. Böyle bir şey olacaksa seve seve paylaşırız. Bundan sonraki çalışmalarımızda ve tabi sizin çalışmalarınızda koordineli olmak adına Discord sunucumuzda bulunmaya ne dersiniz?

   Discord sunucumuz: https://discord.gg/fwBkV9F

   Katılırsanız adınızı bize bildirirsiniz. Teknoseyir'den herkese kapımız açıktır 🙂

  • ozmo @ozmo

   @internettekalite ne kadar gereksiz bir oluşumsunuz farkında mısınız acaba ? kaş yaparken göz çıkardınız bence her şey daha kötü olacak.

  • altalena @altalena

   @ozmo Hakkını arayanları gereksiz diye nitelemek niye? Ayrıca farz edelim 2019'da AKK'li paketlerden çok daha kötü paketler gelecek diyelim, bu hakkını arayan topluluğun mu suçu olur yoksa iş ahlakı olmayan firmalarla buna göz yuman -veya dişini geçiremeyen- devletin mi?

  • ozmo @ozmo

   @altalena Türkiye'de hangi firmanın iş ahlaki var ki ? Arı kovanına bile bile çomak sokuldu olan gene vatandaşa olacak. Ben hakkını arayana gereksiz demedim ama yazdığım cümleden bu anlam çıkıyor kabul ama dediğim gibi bile bile arı kovanına çomak sokuldu bu yüzden gereksiz bir oluşum.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Demek ki vurdugu yerden ses getirmek boyle bir seymis...
  Ilgili aciklamaya gelirsek...
  TeknoSeyir'i gectim, burada icerik ureten iki guzel insani direk isim vererek "A call to arms..." yada "a Warcry from FarCry" mi desem modlarinda ayar verme mektubu gercekten etkiliymis...

  Soyle diyesim geldi...

  "Yuru be aslanim, masaklarin sallandikca deprem oluyor"

  Her iki tarafa da saygilarim sonsuz lakin, (TS'ye) ayar vemek falan...
  Bunlari cocuklar su adreste yapiyor...

  http://www.ergenimbicimbicim.com.tr.de.eu.nl.cz.gov.us.jp

Ergücan Öztürk paylaştı.

Aşırı kaliteli işler yapıyor adam. Yayın dili İngilizce olsa şimdiye kadar milyonluk olurdu.

Murat Sen

Merhaba :) Amacım, zevk aldığımız şeyleri BİRLİKTE üretmek, üretme kültürünü yerleştirmek, genç arkadaşlarımızı hobi sahibi yapmak, bildiklerimizi paylaşmak....
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Ergücan Öztürk paylaştı.

#HaftalıkGündemeMalzeme
@gamsizm @hkellecioglu @leventp @can
#Zaytung site altyapısına #madencilik scripti eklemiş, Ekşi Sözlük’de fark edilip paylaşılınca kaldırmışlar.
https://eksisozluk.com/15-kasim-2018-zaytung-rezaleti--5845994

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
Ergücan Öztürk paylaştı.

#akış #teknohaber #HaberinizOlsun #haber #AKK #AKKyeHayır #akkolmasaydı #akkhayır #İnternetteKaliteHareketi #internettekotayahayır

Discord Davet : https://discord.gg/YNKyFk2

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1062443245882486788

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14
Ergücan Öztürk paylaştı.

Cimere ve birkaç haber kanalına spiker arkadaşıma haberleştirmesi için şikayette bulundum, İstanbul metro yürüyen merdivenlerinde taraklar kırık eski de olsa kullanılmaya devam ediyor sıkca rastlamışsınızdır. Bu insan canına değer vermemekle eşdeğer. Siz de benim eksik kaldığım yerlere İstanbul geneli olarak bu durumu bildiriniz...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11