Ergücan Öztürk paylaştı.

Texhnolyze Anime İncelemesi (Spoliersız)

Texhnolyze

İnceleme biraz uzun en altta özeti mevcuttur.

 

Uzun zamandır sitede olmama rağmen ilk kez bir inceleme yazıyorum. O yüzden kötü bir inceleme ise şimdiden özür dilerim 🙂 Normalde çok anime izleyen biri değiim(Toplamda 10dan az anime izledim) ama bu anime belki de benim en iyi sinema/dizi/animelerim arasında ilk üçe kolaylıkla girer. Texhnolyze kesinlikle sıradan bir anime değil ve belki görebileceğiniz en karanlık anime olabilir. Anime, tür olarak bilim-kurgu olsa da daha spesifik olursak cyberpunk türünde diyebiliriz. Cyberpunk ı kısaca açıklayacak olursam teknolojinin çok ilerlemesi sonucu teknolojik cihazların herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesi denebilir. Bilinen bir örnek olarak Matrix'i verebiliriz. Anime atmosfer olarak gördüğüm en atmosferik anime olabilir. Kesinlikle depresif ve gizemli bir havası var. Animede kullanılan renkler ve çizim tarzı da bu ortama ciddi katkıda bulunuyor. Eğer daha çok komik ve esprili animeler ve ya diğer tarz görsel içerik tüketiyorsanız bu anime kesinlikle size göre değil. Ama eğer sizi düşünmeye iten, gizem dolu şeyleri seviyorsanız şiddetle tavsiye edebileceğim bir anime.

Hikaye

Spoiler olmadan hikayeyi anlatmak gerekirse hikaye Lukuss(Lux) adlı bir şehirde geçiyor. Şehir tamamen kötü bir halde ve insanlar hem çok kötü durumda hem de fakirler. Şehirde birkaç topluluk var(Hepsi bir çeşit çeteler) ve bu tarz bir grupta olanlar dışındakilerin durumu berbat bir halde. Şehir her tarz kötülüğe batmış ve insana verilen biri değer yok gibi bir şey. Fark ettiğim bir şey daha var şehirde çok az kadın var ve olan kadınlar da genelde daha güçlü insanların çevresinde var. Kadınların az olmasının sebebinin animenin atmosferine daha uygun olduğu için yapmış olabilirler. Böyle bir şehir ortamında adı Ichse olan bir ana karakterimiz var. Ana karakterimiz aşırı az konuşan, hayatta kalmak için dövüş yapan biri. Anime boyunca  Ichse'nin başına gelen birkaç olaydan sonra hayatta kalmaya çalışmasıyla birlikte olan olayları görüyoruz. Ancak animenin anlattığı kesinlikle bu kadar basit ve önemsiz bir olaydan çok daha fazla. Tıpkı Blade Runner'ın ana hikayesi bir detektif olsa da aslında anlattığı şeyin çok dahası olması gibi. Şunu söylemem gerekiyor ki animenin ilk 6 bölümünü izlemek gerçekten zor. Eğer zevkini çok iyi bildiğim bir arkadaşım tavsiye etmeseydi büyük ihtimal ilk 6 bölüm içinde bırakırdım. Ama şunu da söylebilirim ki sonrasını izleyince buna kesinlikle değiyor. Sadece 6 bölüm dayanın, pişman olmayacaksınız. 🙂

Karakterler

Animede bir sürü değerli karakter var ancak çok uzun olacağı için sadece 3 tanesinden bahsedeceğim.

Ichse

Ichse animenin ana karakteri. Dediğim gibi hayatta kalmak için dövüşen biri. Anime boyunca az konuşan biri olsa da animenin ilk bölümlerine göre sonlarda karaktere geveze demeye bile başlayabilirsiniz 😀 Bunun dışında yetenekli bir dövüşçü ancak tamamen amaçsız biri. Zaten animedeki hiçbir karakter sevebileceğiniz tarzda değil. Ancak hiçbiri de gereksiz değil. Karakterimizin hem annesi hem de babası ölmüş. Karakterimiz babasından nefret ediyor ve annesinin ölümünün ondan dolayı olduğunu düşünüyor.

Ran

Ran hakkında çok şey söylemem anime hakkında fazla spoiler verir bu yüzden kısa keseceğim. Ran ile ilk bölümden itibaren tanışıyoruz. Ran'ın mümkün bir geleceği görme gibi bir özelliği var.  Bu karakter hakkında sadece bu kadarını söylebilirim. Karakter yaşından dolayı ona gücünün sebep olduğu sorumluluk altında biraz zorlanıyor. Kişisel olarak ilk iki favori karakterimden biri.

Doc

Doc hikayede çok önemli karakterlerden biri. Bu karakter hikayeye biraz daha sonra giriyor ve bu karakterle birlikte olaylar cidden ilginçleşiyor. Karakter sanırım animedeki en egolu ve bencil kişi. İzlerseniz göreceksiniz zaten.

Çizimler

Anime 2003 yapımı olunca haliyle çizimler günümüzde harika değil. Hatta bazı insanlar için güncel olmayan tarzdaki çizimlerin izlememe sebebi olduğunu düşünüyorum. Ancak animeyi izledikçe çizimin çok iyi bir atmosfer kattığını görmeye başlıyorsunuz. Renk paleti, şekiller hepsi karamsarlık hissini arttırıyor. Kişisel olarak bazı animasyonları kötü buldum bilemiyorum belki benim tarzım değildir. Çizimlerin tarzı adını şimdi hatırlayamadığım ünlü bir ressamdan esinlenilmiş. Hatta bazı yerler esinlenilmiş biraz az kalıyor. Bu sahneler neredeyse ressamın tabloları ile bire bir çizilmiş. Animeye çok değişik bir hava kattığı için takdir ettiğim bir durum.

 

Üstte anime altta sanatçının tablosu

Müzik

Anime müzikleri hakkında diyecek çok bir şey yok bence. Intro müziği başta çok kötü gelmişti bana ancak zamanla kendini sevdirdi. Bölüm içi müzikleri ise pek hatırlamıyorum bunun sebebi ya müziklerin çok iyi olup atmosfere sizi sokması olabilir ya da animenin diğer elementlerinin müziklere göre çok başarılı olup dikkati alması olabilir. Outro müziği de ilginç bir şekilde huzurlu ve animeye göre fazla optimistik bir müzik gibi geliyor başta ama sonradan ne kadar uygun olduğunu anlıyorsunuz.

 

Anlatım

Anime seyirciye olayları anlatmak için hiç ama hiç uğraşmıyor ve gerekmeyen yerde diyalog kurmak yerine olaylar üzerinden bir şeyler anlatılıyor. Bu durum da pek çok sabırsız izleyiciyi kaçırıyor. Ancak animeyi yapanlar da zaten izlenmesi için yapmamış benim gözümde. Yine de eğer çaba sarf ederseniz animenin anlatımı gerçekten zevkli ve mesaj dolu. Bütün bunlara rağmen animeden puan kırdığım tek yer burasıdır herhalde. Çünkü başta da dediğim gibi tavsiye olmasa baştaki bölümlerde bırakacaktım. Bence o bölümlerin ağır olmasının sebebi kalitesiz piyasa izleciyisini süzme görevi görmesinden dolayı ancak yine de benim gibi gizemli ve felsefi eserlere ilgi duyan birini bile kaçırtacak kadar ağır olması bence kötü bir yanı.

 

Konu

Peki, tamam anime o kadara gizemli o kadar da karanlık ve derin bir atmosfere sahip. Peki bu anime bize neyi düşündürüyor, neyi sorgulatıyor? Bunu spoiler vermeden cevaplamak biraz zor ama kısaca söylemek gerekirse insanlığın nereye gideceği, insandan sonraki adımın ne olduğu konularından bahsediyor. Aynı zamanda insanların ataları ile ne kadar ilişkili olduğunu da gösteriyor. Ancak anime asla insanlığı b*k götürüyor gibi ima vermiyor. Hatta genel olarak bakarsak animenin biraz optimist olduğunu söyleyebilirim.

 

Özet

Bu kadar yazıyı okuyamam bana özet geç diyenler vardır eminim. Bu kısmı onlar için yazıyorum.

Kısaca Texhnolyze distopik bir cyberpunk animesi. İzlemesi zor ama bir o kadar da izlemesi zevk veren bir anime. Eğer ciddi ve atmosferik eserleri seviyorsanız kesinlikle seveceğinize inanıyorum. Biraz kendinizi zorlayın ve ilk 6 bölümü geçin. Anime sizi ciddi felsefi konulara sokarken aksiyon gibi şeylere de sahip. Ağır işlese de durağan bir anime değil yani. Eğer Matrix, Ghost In The Shell ve Blade Runner gibi eserleri seviyorsanız bunu da beğeneceksinizdir.

 

Değerlendirme

Anime benim gözümde çok başarılı. Hatta o kadar iyi ki anlatımın ağırlığı dışında puan kırmadım. Anlattığı konu, karakterlerin derinliği, hikayenin bitişi her şey muhteşem. Benim 10 üzerinde 9.5 ancak burada sadece tam puan veriyoruz ondan 9 verdim.

 

Buraya kadar geldiyseniz tebrik ederim 🙂 Animenin kendisi pek popüler olmasa da izleyenlerin çoğunun çok yüksek puanlar verdiği anime. Düşük verenlerin çoğu piyasa seyircisi benim gözümde çünkü çoğunun sebebi izlemesinin zor olması ya da anlamamaları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14
Ergücan Öztürk paylaştı.

Arduino Mini CNC

Birkaç hafta önce ilk denemelerimi paylaşmıştım. Dün itibari ile artık projem tamamen bitti diyebilirim. Peki neler yaptım:
İlk olarak şasesi için elime geçen eski dvd sürücülerini kullandım. Bunların içerisinden kızaklı bir sistem ve bunu hareket ettiren step motoru kullandım. Proje için x,y ve z eksenlerine 3 adet dvd sürücüsü gerekiyor. Bunlardan Y eksenini tahta bir parçanın üzerine vidaladım. X eksenini ise biraz yükseğe ve Y nin biraz üzerine doğru konumlandırmam gerekiyordu. Bunun için ise elimdeki jenga parçasını kullanarak metal kısmı yükseğe sıcak silikon ile sabitledim. Bu kısımda tamam. Z ekseni için ise bu parçayı(kızaklı parça) X eksenine montelemem gerekiyordu. Nasıl yapsam etsem derken kenarda atıl duran hdd soğutucusu gözüme çarptı. bu iş için biçilmiş kaftan gibiydi. Kızaklı kısmı hdd soğutucusunun kenarları ile eşitleyerek yine sıcak silikon yardımıyla sabitledim. Soğutucunun X eksenine sabitlenecek kısmını ise delerek vidaladım. Z eksenine kalem vb. koyabilmek için yine bir jenga parçasını kızaktaki hareketli kısma sıcak silikon ile yapıştırdım. Bunun üzerine de ince bir delikli pertinaks parçası kesip yapıştırdım ki kalem biraz daha stabil durabilsin. Şase kısmı bu şekilde tamamlanmış oldu.

Elektronik kısmı için ise aliexpress'den 3 adet step motor sürücüsü modülü(EasyDriver diye geçiyor) sipariş etmiştim. Modülü de arduino ya bağlayıp ilk testlerimi yapmıştım fakat ortalıkta çok fazla kablo karmaşası breadboard filan bulunuyordu. Bunu aşmak için ise delikli pertinaks üzerine küçük bir modül hazırladım. Motor sürücülerin güçlerini alabileceği bir modül. Böylelikle az da olsa kablo karmaşasını hallettim. Modülü bir tahta parçasına sabitledim. Çünkü kullanırken ısınmalar oluyor ve az da olsa soğutmak için o hdd soğutucusundaki fanlardan birini bu tahta parçasına monte ettim. Bu parçayı da arka tarafa sıcak silikon ile sabitledim. Hemen yanına da arduinoyu sabitledim ve proje son halini aldı. Bütün bu sistemin gücü için ise bir power supply kullandım.

Yazılım kısmında hiçbir şey yapmadım. Bu tarz sistemler için kullanılan GRBL kütüphanesini yükledim arduino'ya. Kontrolü için ise GRBL Controller programını kullanıyorum.

Minik ama güzel bir proje oldu. Aletin çizim alanı yaklaşık 5 cm2. Bu malesef kızaklı sistemin kısa olmasından dolayı. Ama yine de eğitici bir proje oldu benim açımdan. Artık daha büyüklerini yapmaya hazırım 🙂 "TeknoSeyir" çıktısı alırken video çekeceğim. Video da yüklenince linkini eklerim. Sormak istediğiniz sorular varsa cevaplayabilirim. #akış #arduino #cnc

Düzenleme: Video https://www.youtube.com/watch?v=71oH0dfaJuo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
Ergücan Öztürk paylaştı.

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 15(17.08.2015 / 21.08.2015)

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 15 (17.08.2015 / 21.08.2015)

Merhaba arkadaşlar, bu gece İtalya'ya gideceğim için, bu haftanın oyun gündemini Pazar değil bugün yayınlıyorum. Haftaya'da Pazar gününe kadar İtalya'da olacağım için oyun gündemini yazamayacağım fakat 1 hafta sonra kaldığım yerden yazmaya devam edeceğim inşallah. Şimdiden kusura bakmayın, kendinize iyi bakın. İyi okumalar...

- The Witcher 3 : Wild Hunt oyununa yeni “New Game Plus” modunu getiren DLC, Xbox One için çıktı. PC ve PS4 için ise daha sonra gelmesi bekleniyor.
http://www.gamespot.com/articles/the-witcher-3s-new-game-plus-dlc-out-now-on-xbox-o/1100-6429802/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Dead Island’ın yapımcı firması Techland, Dead Island 2 ‘nin yapımını da üstenmek istediklerini dile getirdi. Yapımcı Tymon Smektala, VideoGamer’a yaptığı açıklamada , Dead Island’ı sevdiklerini, oyunun kendilerinde yeri ayrı olduğunu ve Dead Island 2 ‘nin yapımı için de ilgilendiklerini belirtti. Bilindiği üzere Dead Island 2’nin yapımı Yager adlı bir stüdyo tarafından yürütlüyordu. Fakat geçtiğimiz haftalarda, Yager ‘ın oyunun yapımcılığına daha fazla devam etmeyeceği belirtilmişti ve Dead Island 2 ‘nin yapımı yarıda kalmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/dying-light-studio-would-love-to-develop-dead-isla/1100-6429801/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, yaptığı bir duyuru ile Star Wars Battlefront için özel bir PS4 versiyonu geleceğini açıkladı. 17 Kasımda oyun ile aynı anda piyasada olacak olan bu özel konsol Star Wars ‘un karakterlerinden biri olan Darth Vader temalı olacak. Konsol ile birlikte oyunun Deluxe Edition’ı da gelecek ayrıca Super Star Wars, Star Wars: Racer Revenge, Star Wars Jedi Starfighter, Star Wars Bounty Hunter adlı oyunlarda bedava verilecek. Ayrıca bu paketin bir de Disney Infinity 3.0 ile gelen versiyonu da olacak. Bu versiyonda Battlefront oyununun yerine Disney Infinity 3.0 oyununu alıyorsunuz, ve oyunun yanında Star Wars evreninde bulunan karakterlerden Boba Fett, Leia Organa ve Luke Skywalker figürleri geliyor. Fiyatlar ise henüz açıklanmış değil.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-gets-darth-vader-themed-ps4-/1100-6429797/

----------------------------------------------------------------------------------------

- BioWare, 2016 yılında çıkması beklenen ve Mass Effect serisinin son halkası olan Mass Effect: Andromeda ile ilgili detaylar paylaştı. BioWare ‘in kıdemli yapımcı direktörü Chris Wynn, oyunun savaş dinamiklerinde bir takım değişiklikler olacağını fakat genel olarak Mass Effect 3 ‘de olan savaş dinamiklerine benzeyeceğini söyledi. Wynn ayrıca yeni oyunun karakterler ve hikaye açısından serinin eski oyunları ile bir ilişkisi olmayacağından da bahsetti. Son olarak da yeni oyunun hikaye ve karakterler açısından eski seri ile bir ilişkisi olmasa da oyuncuların kendilerini evlerinde gibi hissedeceklerini söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/mass-effect-andromeda-gets-new-combat-story-detail/1100-6429808/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Blizzard, sevilen kart oyunu Hearthstone ‘a yakında gelecek “The Grand Tournament” isimli DLC ile gelecek olan 132 adet yeni kartın tümünü oyuncular ile paylaştı. 82 adet Hero kartı ve 50 adet de ortak kart bulunduracak olan DLC ile birlikte “Inspire” ve “Joust” adlı iki yeni oyun mekaniği de yer alacak. “Inspire” adlı mekanik ile oyuncular eğer ellerinde bu mekaniğe sahip kartları var ise kendi hero power ‘ını kullanıp özel bir yetenek aktive edebilecekler. Joustta ise, özellik devreye girdiğinde hem rakip hem de oyuncunun destesinden 2’şer adet rastgele kart seçilecek ve Joust ‘u ilk tetikleyen oyuncunun seçilen kartları ile rakibin çekilen kartlarının mana sayısı karşılaştırılacak, eğer tetikleyen oyuncunun çekilen kartlarının mana değeri daha yüksek ise Joust özelliği bulunan minion ‘ ek özellik olarak gelecek. Pek anlatamadım ama 🙂 . Oyuncular bu kartları ister gerçek para ödeyerek isterlerse de oyun içi paralar ile açabilecekler.
İlerleyen günlerde Blizzard yeni bir açıklama yaparak, oyuna yeni gelecek olan kartların bazılarını oyunun bir önceki büyük güncellemesinde gelen oyun modu Tavern Brawl modunda sunacağını belirtti. Bu haftadan itibaren başlayacak olan bu uygulama 24 Ağustos’da sona erecek. Bana kalırsa, bu uygulama ile The Grand Tournament için küçük bir beta testi yapmış olacaklar ve kartlar hakkında geri dönüşleri de öğrenmiş olacaklar. Eylül başında da son düzenlemeleri yapıp çıkartacaklarını düşünüyorum.
http://www.gamespot.com/articles/all-132-hearthstone-the-grand-tournament-cards-rev/1100-6429804/
http://www.gamespot.com/articles/hearthstones-grand-tournament-expansion-cards-avai/1100-6429836/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Bethesda’nın müthiş bir merak ve beklenti içinde beklenen RPG oyunu Fallout 4 için Bethesda’nın basın sözcüsü Pete Hines bir açıklama yaparak oyunun hikaye kısmı hakkında oyunun çıkış tarihine kadar başka detay vermeyeceklerini belirtti. Oyun 10 Kasım ‘da piyasaya çıkacak.
İlerleyen günlerde Metro’ya konuşan Hines, Fallout 4 için gelen grafik ve oynanış detayları ile ilgili eleştirilere cevap verdi. Hines, eleştirilerin her zaman için olacağını, herkesi %100 mutlu etmenin imkansız olduğunu söyledi. Fallout 3 ‘ü oynamış kişilerin, Fallout 4 ‘ü oynarken bir çok benzerlikle karşılaşacağını, ama oyunun içine girdikçe benzerliklerden çok daha fazla değişiklikle de karşılaşacaklarını belirtti. Bunun sebebini ise Fallout 3 ve Fallout New Vegas ‘tan tamamen farklı bir oyun yapmadıkları olarak gösteren Hines, oyunu benzerlik ve farklardan oluşan bir karma olarak değerlendirdi. Burada naçizane bir yorumda bulunmak istedim. Fallout 3 ‘ü tamamen bitirmiş ve Fallout New Vegas’ı da hemen hemen yarısına kadar oynadım, yarısına kadar oynadım çünkü Fallout 3 ile tanışmam New Vegas ‘ın çıkmasına yakın bir zamanda olmuştu. Fallout 3 ile Fallout New Vegas çok çok benzer oyunlardı. Fakat özünde oynanış dinamikleri olarak, açık dünya mekanikleri olarak ve görevlerdeki kurgu ve serbestlik olarak iki oyun da çok başarılıydı ve her iki oyun da Wasteland’in post-apokaliptik havasını çok güzel yakalıyordu. Fallout 4 ise ilk videolardan oynanış mekaniği ve grafiksel açıdan cidden çok değişiklik hissettiremedi. Ama yeni gelen crafting sistemi, kendi köyümüzü oluşturabilmemiz, yanımıza yoldaş alabilecek olmamız gibi bir çok da değişiklik var ve bu değişiklikler kesinlikle sadece kozmetik amaçlı değişiklikler değil. Bu bakımdan ben şahsen oyunun kesinlikle Fallout 3 ve New Vegas’a çok benzeyeceğini düşünmüyorum, grafiksel ve oynanış dinamikleri açısından benzeyebilir ama kesinlikle geri kalan çoğu şey farklı olacaktır.
Gün geçmiyor ki Pete Hines Fallout 4 hakkında yeni bir şeyler söylemesin… Bu sefer de MCV ‘ye konuşan Pete Hines, Fallout 4 ‘ün firmanın bir diğer başarılı oyunu The Elder Scrolls 5: Skyrim ‘i gölgede bırakabileceğini söyledi. Belirtmek isterim ki Skyrim geçmek için koyabileceğiniz en zorlu hedeflerden biri çünkü, Skyrim çıktığı günden itibaren 48 saat içerisinde 3.5 milyon adet, ve bugüne kadar da 20 milyon adetin üzerinde satmış, bunlarla da kalmamış gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunları arasına adını yazdırmış ve de müthiş mod desteği ile yüzü hala eskimemiş bir oyun.
http://www.gamespot.com/articles/dont-expect-more-fallout-4-story-details-before-la/1100-6429807/
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-could-be-more-successful-than-skyrim-say/1100-6429939/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Bu senenin en çok beklenen oyunlarından biri olan Star Wars Battlefront hakkında haberler gelmeye bu hafta da devam ediyor. EA ve DICE yaptıkları açıklama ile geçen hafta oyunun en büyük haritalarında geçecek olan “Supremacy” adlı multiplayer modunu tanıtmışlardı. Oyunun yapımcı firması DICE’ın multiplayer dizayncısı Dennis Brannvall, Supremacy modundaki maçların 10 dakikada bitebileceği gibi 10 dakikadan çok daha uzun sürebileceğini belirtti. Bilindiği üzere bu modun temelini takımların haritadaki belirli noktaları ele geçirmeye çalışmaları ve bu noktaları korumaları oluşturuyor. Branvall açıklamalarının devamında ne zaman bir takım bir noktayı ele geçirirse maçın süresinin uzayacağını ve bu yüzden takımlar ele geçirdikleri noktaları koruyamadıkları müddetçe, oyunun sonsuza kadar sürme ihtimali olduğunu da belirtti. Star Wars Battlefront 17 Kasım ‘da Xbox One, PS4 ve PC için çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefronts-supremacy-matches-dont-have/1100-6429825/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Bir grup Resident Evil hayranının InvaderGames adlı bir stüdyo kurup Resident Evil 2 ‘nin yeniden yapımı olan Resident Evil 2 : Reborn adlı oyunu üzerinde çalışıyorlardı. Fakat yaptıkları bir duyuru ile, Capcom firmasından resmi olarak gelen bir istek üzerine oyunun yapımına devam etmeyeceklerini belirttiler. Invader Games grubu, yaptıkları açıklamada Capcom’un, oyunun yeniden yapılacak versiyonunu resmi olarak kendilerinin yapacaklarını söylediğini ve bu bakımdan da InvaderGames’den oyunun yapımını bırakmalarını rica ettiklerini belirttiler. Bunun üzerine projeyi bazı şartlar dahilinde bırakmayı kabul eden InvaderGames, bu konuda projeyi tamamlayamamalarına rağmen yine de mutlu olduklarını oyunun gerçek yapımcıları ile tanışıp bilgi alışverişinde bulunacaklarını söylediler.
http://www.gamespot.com/articles/resident-evil-2-fan-remake-project-abandoned-at-ca/1100-6429822/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Sony bu hafta yaptığı duyuru ile, Playstation için önemli bir oyun serisi olan Uncharted ‘ın bütün oyunlarının PS4 için yeniden yapılan versiyonu Uncharted: The Nathan Drake Collection hakkında bazı detaylar paylaştı ve 2 dakikalık bir hikaye videosu paylaştı. Oyunun yeniden yapılmış versiyonları beraberinde 3 yeni zorluk modu getirecek. Bunlar çok kolay bir mod olan Explorer Mod, arkadaşlarınızla bölümleri bitirme hızı konusunda yarışmak için Speed Run Mod ve oyunu en mevcut en zor mod olan Crushing Mod’da bitirdikten sonra açılacak olan çok çok zor Brutal Difficulty Mod. Uncharted : The Nathan Drake, 9 Ekim’de satışa sunulacak, fakat yaz ayları bitmeden demosu da yayınlanacak.
http://www.gamespot.com/articles/uncharted-ps4-collection-trailer-released-uber-dif/1100-6429816/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Çinli bir firma olan Shanzhen, Çin’in Kickstarter benzeri bağış platformunda bir kampanya başlattı. Enteresan olan şey ise kampanyanın Xbox One ve PS4 karması bir konsol olması. “Ouye” adını taşıyan bu konsolun dış görünüşü ve dizaynı PS4’e , kontrolcüsü ise Xbox One kontrolcüsüne benziyor. Hem de biraz fazla benziyor. Konsol, Android işletim sistemi tabanlı bir konsol olacak(tabii eğer yeterli bağışı toplarsa) ve 70 dolara satılacak. Kampanya’nın bağış hedefi ise 15 bin dolar. Firmanın bu ürünü tasarlamak için 1 yıldır çalıştığı da belirtiliyor 🙂
http://www.gamespot.com/articles/this-chinese-game-console-borrows-ps4-xbox-one-des/1100-6429829/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyanın en büyük online satış şirketlerinden Amazon’un oyun geliştirme işi ile ilgilenen departmanı Amazon Game Studios, 2 önemli çalışanının ayrıldığını duyurdu. Ayrılan isimlerden Clint Hocking, Amazon’a katılmadan önce Ubisoft’da çalışıyordu ve Splinter Cell: Chaos Theory ve Far Cry 2 gibi yapımlarda çalışmıştı. Ayrılan diğer isim Eric Nylund ise Amazon kariyerinden önce 13 yıl boyunca Microsoft’un Xbox’lar için özel olarak yaptığı Halo serisinde çalışıyordu. Hocking, Amazon’a 2014 yılı başında katılmıştı, Nylund ise 2013 yılında katılmıştı.
Bu haberden bir süre sonra, oyun dizayncısı Jonathan Hamel de Amazon ‘dan ayrıldı. Hamel ise Amazon’dan önce 5 yıl Crystal Dynamics Studios’da Tomb Raider üzerinde çalışmıştı ve daha sonra 2014’de Amazon bünyesine katılmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/amazons-gaming-division-loses-two-key-figures/1100-6429837/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Activision, mobile platformlar için Skylanders Battlecast adlı bir kart oyunu duyurdu. Oyunun can alıcı noktası ise oyunda kullanılacak kartların fiziksek olarak da bulunması ve mobil cihaz ile fiziksek kartları tarayıp oyuna aktarabiliyor oluşumuz. Yani oyunda kullanılacak kartları hem dijital olarak hem de çarşıdaki marketlerden almak mümkün olacak. Oyun, 2016 ‘da bedava olarak iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlar için çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/skylanders-getting-card-battle-game/1100-6429833/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Türkiye’nin ilk dijital oyun platformu voidu.com, beta sürecine başladı. Ben bu yazıyı yazarken GTA V 135TL’den, Far Cry 4 63TL’den satılıyordu. Site daha tam olarak yapılanmış değil ve hem oyun skalası hem de site açısından eksik. Kim bilir belki bizi Aral İthalat’ın pençesinden kurtarabilir, kim bilir?

----------------------------------------------------------------------------------------

- Bethesda, umulmadık bir başarı yakalayan Fallout Shelter için çöpçatanlık sitesi Tinder üzerinden değişik bir satış kampanyası başlattı. Tinder üzerinden Vault Boy* adlı bir profil açan Bethesda, bunu Twitter üzerinden “Date a Dweller”(Bir dweller ile çıkın) tag’i ile duyurdu. Vault Boy, 25 yaşında ve Nuka Cola* içmekten, yangın söndürmekten, kahve molası vermekten ve Wasteland’i* araştırmaktan hoşlanıyor. Ayrıca profilinde “ Sevgi radyasyon olsaydı, bir kutu RadAway’e* ihtiyacım olurdu.” Şeklinde esprili bir söz bulunuyor.
* Vault Boy: Vault, Fallout evreninde nükleer savaş başlamadan önce Amerikan hükümetinin dağlara inşaa ettiği radyasyon korumalı sığınaklar. Vault Boy ‘da orada doğan erkek bir kişi oluyor doğal olarak.
** Dweller : Vault’larda yaşayan insancıklara verilen toplu isim.
*** Nuka Cola: Fallout evreninin en meşhur kolası.
**** Wasteland : Fallout evreninde yerle bir olmuş dünya.
***** RadAway : Fallout evreninde geçici olarak kişiyi radyasyondan koruyan ilaç(serum) gibi bir şey.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-shelter-ads-come-to-tinder/1100-6429848/

----------------------------------------------------------------------------------------

- 2K Sports, bu sene çıkacak olan güreş oyunu WWE 2K16 ‘da olacak 19 adet güreşçi daha açıkladı. Oyunda toplamda 120 ‘nin üzerinde güreşçi bulunacak. Eklenen 19 güreşçinin tam listesi için linke gidebilirsiniz. WWE 2K16, 27 Ekim’de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/19-more-wwe-2k16-wrestlers-announced/1100-6429847/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, Windows 10 için Xbox uygulamasına yeni bir güncelleme getirdi. Bu güncelleme ile artık Xbox One sahipleri oynadıkları oyunları 1080p/60FPS çözünürlükte Windows 10 cihazlara canlı yayınlayabilecek. Güncelleme ile ayrıca arkadaşlarınızın başarımları ile kendi başarımlarınızı kıyaslayabileceğiniz bir menü sistemi ve arkadaşınızın adına sağ tıklayarak hızlı mesaj gönderebileceğiniz ve hızlı bir şekilde oyuna davet edebileceğiniz bir sistem eklendi. Ayrıca güncelleme ile küçük bazı iyileştirmeler yapıldı ve uygulamadaki bazı sorunlar giderildi.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-pc-update-officially-adds-1080p60fps-streamin/1100-6429849/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Ubisoft, Ekim ayında çıkacak olan taktiksel FPS oyunu Rainbow Six : Siege ‘i 1 Aralık tarihine ertelediklerini duyurdu. Yapılan açıklamada Ubisoft, oyunu bugüne kadar oynayanların(kapalı alfa testi, Gamescom ve E3 fuarları) sağladığı geri dönüşleri değerlendirdiklerini ve bu geri dönüşlerden yola çıkarak oyunu daha da geliştirmek için birkaç ay ertelemeye karar verdiklerini belirtti ve oyun hakkındaki geri dönüşleri için oyunu oynayan kişilere teşekkür ettiklerini söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/rainbow-six-siege-delayed/1100-6429852/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft ‘un Xbox One için özel olarak çıkartacağı Halo serisinin yeni oyunu Halo 5: Guardians ‘ın ilk çıktığı gün Big Team Battle modu ‘nun olmayacağı bu modun daha sonra oyuna ekleneceği duyuruldu. Bu açıklama oyunun hayranlarını üzerken, oyunun yapımcı firması 343 Industries ‘in baş yapımcısı Josh Holmes, oyunun 12v12 oynanacak olan Warzone modunun oyunun çıktığı günden itibaren olacağını söyledi. Halo 5: Guardians 27 Ekim’de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-wont-have-big-team-battle-mode-at-launch/1100-6429855/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Hi-Rez Studios ‘un MOBa türündeki oyunu Smite için yeni bir patch yayınlandı. Bu patch ile genel iyileştirmeler dışında oyuna yeni bir alıştırma haritası geldi, ayrıca “Celestial Wedding” ile ilgili karakterler için yeni kostümler ve ses paketleri eklendi.
http://www.gamespot.com/articles/new-smite-patch-introduces-a-training-map-weakens-/1100-6429857/

----------------------------------------------------------------------------------------

- The Witcher 3 : Wild Hunt ‘ın yapımcılarından bazıları oyunun yapımcı firması CD Project Red ‘den ayrılarak “Fool’s Theory” adlı yeni bir indie oyun stüdyosu açmışlardı. Bu hafta ise stüdyo ilk oyunlarının duyurusunu yaptı. “Seven” adında 3 boyutlu izometrik kamera açısı ile oynanan ve Thief benzeri oyun dinamikleri olan bir RPG oyunu tanıtan firma, oyunu Unreal Engine 4 oyun motoru ile hazırlayacak. Oyun dünyası “Vetrall Empire” adında açık bir dünya olacak. Oyunun yapımcıları bu oyunun izometrik RPG türü oyunları kökünden değiştireceğini umuyor ve oyunun güçlü bir hikaye de anlatacağı ve oyuncuyu zorlu seçimler yapmaya teşvik edeceği belirtildi. Oyun hakkında detaylı bilgiler yok zira oyunun yapımına Haziran ayında başlandı. Oyunun PC platformuna gelmesine kesin gözüyle bakılıyor, fakat diğer platformlar için henüz bir açıklama yok.
http://www.gamespot.com/articles/former-witcher-3-devs-reveal-thief-inspired-isomet/1100-6429862/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Strategy First, patlamalı ve yıkım dolu araba yarışı oyunu FlatOut serisinin yeni bir oyununun geleceğini geçtiğimiz ay duyurmuştu. Bu hafta da oyunun isminin FlatOut 4: Total Insanity olacağı açıklandı. Oyun yeni nesil konsollar ve PC için 2016 yılında çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/destruction-focused-flatout-for-xbox-oneps4pc-gets/1100-6429877/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, Xbox 360 oyunlarını Xbox One üzerinden oynanmasını sağlayacak olan geriye dönük uyumluluk projesi kapsamında yeni oyunlar duyurmaya hazırlanıyor. Xbox hayranları tarafından duyurulması en çok istenen oyun ise Rockstar Games ‘in açık dünya-western oyunu Red Dead Redemption.
http://www.gamespot.com/articles/more-xbox-one-backwards-compatible-games-to-be-ann/1100-6429874/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Blizzard ‘ın sevilen kart oyunu Hearthstone için yakında co-op modu gelebileceği spekülasyonları ayyuka çıktı. İddialar oyunun son çıkan patch ‘i içerisindeki bazı ses scriptlerinin ilginçliği ile ortaya çıktı. Bu ses scriptlerinde, “Tebrikler, Boss’u birlikte yendiniz, 2 oyuncu da kazandı!” ve “Kazanmak için Gearmaster Mechazod ‘u birlikte yenin!” gibi ibareler yer alıyor. İleride belki de yapay zekaya karşı arkadaşlarımızla birlikte oynayabileceğiz. Blizzard'dan henüz bir açıklama gelmiş değil.
Blizzard’ın yapımcılarından Hamilton Chu, yaptığı açıklamalarda Blizzard’ın Herathstone’a 10 ila 20 daha destek vermeyi düşündüğünü söyledi. Chu ayrıca, bu süre zarfı içerisinde oyuna yeni kartlar ekleneceğini belirtirken, çok fazla kart olmasının özellikle oyuna yeni başlayanlara çok zorluk yaratacağını belirtti ve bunun çözümü için daha tam bir karar veremediklerini söyledi. Ayrıca oyunu konsollara da getirmeyi düşündüklerini fakat oyunun konsollara gelmesine daha uzun bir süre olduğunu da belirtti.
Blizzard, kart oyunu Hearthstone için gelecek olan büyük eklenti paketi “The Grand Tournament” ‘ın 24 Ağustos’da geleceğini duyurdu. Bilindiği üzere bu eklenti paketi ile oyuna 132 adet yeni kart ve 2 yeni özellik eklenecek.
http://www.gamespot.com/articles/hearthstone-co-op-mode-speculation-resurfaces/1100-6429872/
http://www.gamespot.com/articles/blizzard-wants-to-support-hearthstone-for-20-years/1100-6429887/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Çok uzun zamandır devam eden ve Gearbox Software, 3D Realms ve Interceptor Entertainment ‘ın dahil olduğu Duke Nukem ‘in isim hakları davası nihayet sonuçlandı. Davanın sonucunda Gearbox Software, Duke Nukem markasının tek yasal hakimi oldu.
http://www.gamespot.com/articles/duke-nukem-lawsuit-ends-gearbox-emerges-as-full-an/1100-6429873/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Paradox Interactive ‘in bu sene çıkan ve çok beğenilen şehir kurma ve yönetme simülasyonu Cities: Skylines ‘ın ilk eklenti paketi geçen hafta duyurulmuştu. Bu hafta da yeni ekran görüntüleriyle birlikte, DLC’nin çıkış tarihi de 24 Eylül olarak yayınlandı. Afer Dark adlı DLC 15 dolardan satışa çıkacak ve adından da anlaşılacağı üzere şehrin gece hayatı üzerine olacak.
http://www.gamespot.com/articles/cities-skylines-expansion-release-date-new-screens/1100-6429913/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Ünlü MOBA oyunu League of Legends ‘ın yapımcı firması Riot Games, “Blitzcrank’s Poro Roundup” adlı arcade temalı bir mobil oyunu piyasaya sürdü. Oyun iOS ve Android platformlarına bedava olarak çıktı, ayrıca 21 Eylül’e kadar web üzerinden de oynanabilecek.
http://www.gamespot.com/articles/league-of-legends-dev-made-a-new-game-and-its-goin/1100-6429931/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Rockstar Games 2010 yılında çıkarttığı Red Dead Redemption adlı western temalı açık dünya aksiyon oyununun bugüne kadar toplam 14 milyon adet sattığını duyurdu.
http://www.gamespot.com/articles/red-dead-redemption-reaches-14-million-copies-ship/1100-6429928/

----------------------------------------------------------------------------------------

- EverQuest 2 adlı oyunun yapımcı firması DayBreak Games , oyunda hile yapanlara bir önlem alarak hilecileri “prison server” ( hapishane serverı) adlı özel bir servera hapsedeceklerini duyurdu. Hile yapan oyuncunun hesabı bir daha geri dönmemek üzere Drunder adındaki özel server’a atılacak ve asla başka bir server’a transfer edilemeyecek.
http://www.gamespot.com/articles/cheaters-to-get-locked-away-on-prison-server-in-ev/1100-6429927/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, 1 Eylül’de çıkacak olan yeni Metal Gear Solid oyunu MGS: The Phantom Pain için kendi Walkman, tablet ve telefonlarının özel versiyonlarını satışa sunacak. Özel yüklü The Phantom Pain temlarına, ve duvar kağıtlarına sahip olacak cihazların içerisinden oyunun resmi tema müziği de çıkacak. En kapsamlı versiyonu ise Sony Xperia Z3 ve Z4 ‘lerde gelecek, ve paket içeriğinden MGS 5 için bir kapak, önceden yüklenmiş MGS 5 arka planı, 2 adet resmi müzik, dijital sanat kitabı ve MGS romanlarını almak için kullanabileceğiniz 1000 yen’lik bir hediye çeki çıkacak. Tabii ki bu versiyonlar sadece Japonya’ya özel olacak ve 2 Eylül ‘de satışa çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/this-metal-gear-solid-5-sony-walkman-costs-more-th/1100-6429942/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Dağıtımcı Warner Bros. , PC için oynanamayacak kadar sorunlu çıkan ve daha sonra satıştan kaldırılan Batman : Arkham Knight oyunun PC versiyonu için bir çok sorunu çözecek olan yamanın birkaç hafta içerisinde çıkacağını duyurdu. Beklendiği üzere patch ‘de onlarca düzeltme var, bütün liste için linke gidebilirsiniz. Bakalım bu patch oyunun PC versiyonunun sorunlarını biraz da olsa giderebilecek mi? (Giderir herhalde artık koskoca firma!)
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knight-pc-patch-coming-in-next-few-w/1100-6429941/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
Ergücan Öztürk paylaştı.

Dengesiz Tahta Tanıtımı

Merhabalar
Android platformu için geliştirdiğimiz mobil oyunumuz Dengesiz Tahta'nın incelemesini sunmak istiyorum teknoseyir ailesine.
Denge yeteneğinizi arttıracak oynaması oldukça basit bir denge oyunu olarak karşınıza çıkıyor. Yukarıdan düşen tahta parçalarını dengede tutmaya çalışıyorsunuz.Dengede kaldığı süre boyunca bir puan alıyorsunuz.
Yeni kurulan DevFire adlı ekibimizin ilk oyun projesi olup dün itibariyle ilk güncellemesini aldı.

GooglePlay Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.DevFire.DevFire&hl=tr

#Oyun #android #mobil #akış #devfiregames
YENİLİKLER

Oyunun boyutu 19 mb den 10 mb'ye çekildi.
Grafiksel iyileştirmeler yapıldı.
Oyun fiziği iyileştirildi.
En yüksek skor ekran görüntüsü paylaşma desteği geldi.

Takipte kalın , Lütfen geri bildirimlerinizi esirgemeyin 🙂
contact@devfire.org
http://devfire.org/

https://www.facebook.com/DevfireGames

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Ergücan Öztürk paylaştı.

Plasti Dip

Uzun zamandir haberdar olduğum bir ürün aslında. Çevremde jantlarını, arabasını, yan aynalarını kaplatan arkadaşlarım vardı. Ama hepsi kısa sürede canları sıkıldığı için ya da acaba boyaya uzun vadede zarar verir mi veya yapışıp kalır birdaha çıkmaz korkusuyla söküp attılar. Dolayısıyla ürünün uzun vadede nasıl davranacağı ve değişim göstereceği konusunda hiçbir fikrim yoktu.

Bır yandan da non-Retina MacBook Pro’m bana çok sıkıcı gelmeye başlamıştı. Önce kırmızı bi klavye koruyucu aldım. O gazla bi süre daha devam ettim fakat 5 yaşındaki makinayı çekici hale getirmeye yetmedi o silikon koruyucu kılıf. Çeşitli stickerlar aradım. Breakıng Bad severim ama dizi bağımlısı hiç olmadım, olanı da sevmedim. Developer temalı ufak tefek stickerlar bakiyim dedim, fiyatları görünce hemen vazgeçtim.

Sonra aklıma Plasti Dip geldi. Hemen youtube’dan bikaç video izledikten sonra tamam dedim yapıyorum. Hepsiburada’dan 29 Mayıs 15:00 sularında sipariş verdim. 30 Mayıs 09:00da kapıdaydı ürün.

Maskeleme işlemini videolarda gördüğüm gibi yaptım, 1 dakika sürdü yada sürmedi. Bodrum katında kendime ufak bi tezgah ayarladım ve başladım boyamaya. 5 kat boya attım yarım saat aralıklarla. Son katı attığımda saat 16:00dı. Gece yarısı eve dönene kadar ellemedim, kurudu. Apple logosunu maskelememiştim. Kenalarından neşterle hafifçe geçip çekince çıktı hemen, hiç uğraştırmadı.

Uygulamayı evde yapmayı düşünmüştüm fakat n’olur n’olmaz diye vazgeçip bodruma indim. İyiki de inmişim, aman diyim evde olcak iş değil. Kokusu baya baya boya kokusu. Maske varsa takmanızı öneririm. Elinize üstünüze başınıza bulaşırsa çıkartmak çok kolay, merak etmeyin.

Görüntü, hissiyat ve kalite olarak çok güzel oldu. Elimden iş gelir, hiçbi yeri sırıtmadı. Fakat ertesi gün çantama atıp evden çıktıktan sonra büyük bi hayal kırıklığı oldu bende. aşırı düz olan MacBook’un yüzeyine tutunamamış olacak ki, çantaya sokarken köşelerden bırakmış kendini boya. Güzel ama sağlıksız bi kaplama oldu yani.

Ama bilgisayarımı bana yeniden sevdirdi. Şimdi siyah bantla kenarlara bi çerçeve vs yaparak hem köşeleri sağlamlaştırmak, hem de düz renk monotonluğundan çıkartmak istiyorum.

Ürünün fiyatı 40TL, 4TL de kargo parası verdim.

Ürün linki: http://www.hepsiburada.com/liste/plastidip-plastik-kaplama-spreyi-florasan-mavi/productDetails.aspx?productId=otensplastidip&categoryId=20035749&SKU=OTENSPLASTIDIPMP-K&propertychange=1

Küçük bi uyarı: Mat kaplamayı biraz canlandırmak için WD40la siliyim dedim, ben ettim siz etmeyin. WD40 çözüyo kapmalamayı. Apple logosunun sol üst tarafını o bozdu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6
Ergücan Öztürk paylaştı.

Heifer El Motoru

Bim'de dolanırken denk gelip dayanamayıp aldığım ''Heifer'' marka el motorunu sizlerle kısaca
paylaşmak istedim. Dremel 3000 marka el motoru ile kıyaslama yapacağım; resimlerin kalitesi
her ne kadar düşük olsada ürünlerin kalite farkları bariz ortada, e tabi ''ne kadar ekmek o kadar köfte''.
Heifer'in devir sayısı Dremel ile aynı fakat motorunun tork kuvveti dremele göre daha zayıf kalmış. Kutusundan çıkan uçlar standart ölçülerde, her iki modelde de kullanılabilir.
Heifer'i ''Dremel 220'' model frezeye takabiliyorsunuz, Dremel'in geniş aksesuar yelpazesindeki ürünlerini bu motorda kullanmak mümkün demek oluyor. Kutudan ''flex şaft'' çıkıyor fakat çıkmasaymış daha iyiymiş, kalitesi çok düşük ve bir kaç güne bozulacağından eminim. En önemli konu uçların balansı; bu motorda uçlar resmen dans ediyor, uçlar yamuk mu acaba diye kontrol ettim fakat yamuk olan kısım motorda, ince işler düşünüyorsanız emeğinizi heba edecek bir makine, kaba işler için ideal olabilir. Dremel'e göre tek beğendiğim noktası; devir ayarının stabil şekilde ayarlanması, Dremel'de uygun devri bulmak daha zor. Bu üründen fazla bir şey beklemiyordum zaten, sırf kutusundan çıkan uçlar için aldım diyebilirim. Ürün 59tl, ilk makineniz
olacaksa ve ince işler yapabilmeyi istiyorsanız bu modeli düşünmenizi tavsiye etmem.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 21

Urbanears Kransen Kulaklık

Sitedeki kulaklık incelemelerine bir katkım olsun istedim.

Akıllı telefon kullanmaya başladığımdan beri üzerinde mikrofonu olan ve düzgün bir ses veren kulaklık arayışındaydım. Malumunuz telefonlar ile birlikte gelen kulaklıklar genel kullanım ve konuşma için gayet yeterliyken müzik konusunda oldukça vasat kalıyorlar. Özellikle değişik tarzda müzik dinleyenler için çoğu kullanılmaz vaziyette. Hal böyle olunca benim arayışlarım başladı ve sonunda Urbanears Kransen ile bu sorunuma çözüm buldum.

Tasarımından başlayalım. Resimlerden de görebileceğiniz gibi iem (in-ear monitor) kulaklıkların aksine kulak içine oturan kısmı daha geniş. Bu hem daha büyük çapta sürücü kullanılmasını sağlamış (10 mm) hem de kulağın içine daha iyi oturması sağlanmış. Ergonomisi çok iyi, kafanızı oynattığınızda vs. yerinden oynamıyor. Yaklaşık 15-16 senedir çeşitli kulakiçi modelleri kullandım, yürürken kulağımdan düşmeyen ilk kulaklık bu oldu. Sırf bu özelliği için bile benim için vazgeçilmez bir kulaklık. Ses yalıtımı konusunda da oldukça yeterli. Zaten kutusundan 3 farklı boyutta silikon başlık çıkıyor.

Tasarım olarak bir diğer artısı ise klipsli yapısı. Bu sayede kullanmadığınız zaman kulaklığı boynunuzun arkasında birleştirebiliyorsunuz. Bu özellik kulaklığın çantanızda veya cebinizdeyken de daha az dolanmasını da sağlıyor. Zaten kordonu üzerinde örgü ip kaplaması olduğundan ve jak kısmının özel tasarımı sayesinde pek dolanma sıkıntısı çekmiyorsunuz.

Ses kalitesine değinirsek kendi fiyat aralığında denediğim kulaklıklar içinde en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Piyasadaki diğer iem'lerde gördüğüm en büyük sıkıntı bas seslerin az oluşuydu. Kransen'in tasarımı gereği kullanılan büyük sürücü sayesinde bas sesler konusunda oldukça tatminkar sonuçlar veriyor. Baslar hem kuvvetli hem de tiz sesleri bastırmayacak kadar dengeli. Yüksek seslerde ne baslarda ne tizlerde bir patlama çatlama olmuyor, gayet temiz bir ses alabiliyorsunuz. Ben genelde metal ve rock müzik dinleyen biriyim. Zaman zaman klasik müzik ve pop müzik de dinlerim. Bu türlerin hepsinde ses kalitesi olarak beni oldukça tamin ettiğini söyleyebilirim. Üzerinde bulunan mikrofon da oldukça başarılı, telefon görüşmelerinde hiç sıkıntı yaşamadım.

Peki kötü özellikler yok mu? Tabi ki var. Malzeme kalitesi her ne kadar iyi olsada kulaklık biraz dayanıksız. Özellikle jak kısmında ve kablosunda oluşan sıkıntılar yüzünden cızırtı problemleri baş gösterebiliyor. Ben alalı 10 ay kadar oldu şimdiden sol kulaklık hafiften cızırdamaya başladı. Normalde 1 senelik kullanım için doğal karşılanabilir ama ürünün fiyatı göz önüne alındığında insan biraz daha dayanıklı olmasını bekliyor.

Sonuç olarak akıllı telefonunda kullanmak için kulaklık arayanlar ve ses kalitesine önem verenler için hiç düşünmeden tavsiye edebilirim. Türkiye'de D&R mağazalarında bulunabiliyor. Fiyatı mağazalarda 149 tl, internet sitesinden ise 127 tl civarında. Yurt dışında daha uygun fiyata da bulmak münkün. Ayrıca 10 farklı renk seçeneği de mevcut.

http://www.urbanears.com/headphones/kransen/kransen-black/

#Kulaklık

--Teknik Özellikler--
Sürücü boyutu: 10mm
Empedans: 16 ohm
Frekans aralığı: 20Hz - 20kHz
Hassaslık: 100 db

--Artılar--
Ses kalitesi
Güçlü baslar
Tasarım

--Eksiler--
Dayanıklı değil
Fiyatı biraz tuzlu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14
 • Onur Ali İmren @onuralimren

  İnceleme için teşekkürler. Bende yakın zamanda bir kulaklık almayı düşünüyordum. Hatta 1 değil 2 tane. Kafa üstü,kafa içi. Size benzer müzik türleri dinliyorum bende. Bas seslerden ziyade denge ve netlik gerek bana da. Malzeme kalitesi soru işareti oldu ama şu önemli distiribütör arızalı kulaklıklar ile ilgileniyor mu? Metan gibi ise hizmetleri gözüm kapalı alabilirim.

  • Ergücan Öztürk @elovitnas

   Bas konusunu özellikle belirttim çünkü iem kulaklıkları fazla tiz bulurum ben. O yüzden basları kuvvetli diye belirttim, ama genel olarak oldukça dengeli bir kulaklık. Ses performansı olarak hiçbir şikayetim yok. Distribütor konusuna gelirsek, markayı Aztek Teknoloji getiriyor Türkiye'ye. Daha önce Urbanears Bagis model kulaklık kullanmıştım. Onun jak kısmında bir sorun olmuştu, garantiye gönderdim yenisiyle değiştirdiler. Aynı şekilde abim de kendi kulaklığının üstüne spor salonunda ağırlık düşürmüştü, onu da sıkıntı çıkarmadan değiştirdiler. Bu değişim süreçleri de yaklaşık 2 hafta civarı falan sürmüştü. Servis olarak iyi çalıştıklarını söyleyebilirm.

 • Mete Özkan @meteozkan

  @onuralimren Urbanears'ın distribütörlüğünü Aztek Teknoloji yapıyor. Garanti süresince arkadaşımın kulaklığını 3 kez sorgusuz sualsiz değiştirmişlerdi.

 • Onur Ali İmren @onuralimren

  İşte bu önemliydi, teşekkür ederim.

 • burusli @burusli

  kulaklık arayışında olanlar yuin kulaklıklara da bakabilirler, tip olarak bir şey beklemeyin ama hafifi yollu bir odyofil olarak tavsiye ederim, kullandığım modelin mikrofonu yok (pk2)