Herkese merhaba,

Oyun fiyatları ile ilgili konunun bu noktaya gelebileceğini az çok tahmin ettik. O yüzden de henüz konuya girmeden minik bir açıklama yapmaya çalışmıştım ben videonun başında. Bu açıklama içerisinde ne vardı? Oyunların gereksiz pahalandığı ve konunun kendi aramızda değil muhataplarıyla, yani oyunların dağıtımcılarıyla korkusuzca, etrafından dolanmadan bir röportaj çerçevesinde konuşulması. Zira hem canlı yayınlarda hem de gündemlerde konuştuk. İzleyenler hatırlayacaklardır muhtemelen. Bugüne kadar sorulan soruların, problemin nerede olduğunu tam olarak anlatmak konusunda yetersiz olduğunu dile getirdik defalarca.

Bu haftanın oyun gündemine gelirsek; ülke olarak fakirleşmiş olmamız dışında neler konuşmuşuz bir bakalım.

PlayStation Store'un yanına Microsoft mağazasını da ekleyerek birçok oyunda yeni fiyatlandırmaların şu an "kur seviyesinin çok üzerinde" olduğunu ve bunun "haksız bir durum" yarattığını, insanların buna seslerini çıkarmalarında "yanlış bir şey olmadığını" birkaç kez altını çizerek vurgulamışız. Haksız fiyat arttıranların takibinin yapılması gerektiğini de söylemişiz. Vaktim olsa dinlediğini ve okuduğunu anlamakta fundamental sıkıntısı olan arkadaşlar için ilgili yerlerden kısa bir montaj yapmak isterdim, ama böyle idare etmek zorundayız.

AKK konusunda ise; yapılan protestolara ya da insanların haklarını aramalarını eleştirmeye değil, geldiğimiz noktada hala önümüzü net olarak göremediğimizi ve bu konuda sorumlunun İSS'lerden çok aldığı kararları uygulatamayan yetkili merciler olduğunu vurgulamaya çalıştık. Ülkenin en büyük servis sağlayıcısı Türk Telekom'un aldığı karar ortada zira. Evet, bazen bazı konular konuşulurken etrafından dolanmak gerekebiliyor bu ülkede. Bir yandan insanların bir araya gelerek bu olaylara karşı sesini çıkarmasında yanlış bir şey olmadığını defalarca söylüyorken, öte yandan bunun yanlış olduğunu söylemeye çalışıyor olamayız değil mi? Düşmanca bir art niyetle izlenmediği taktirde gündemde ne anlatmak istediğimizin gayet net anlaşılabileceğini düşünüyorum

Biz farklı bir noktaya parmak basmak, dikkati başka bir yere çekmek istedik. Kar amacı güden, kötü yönetildiklerinde kepenkleri kapatıp gidecek şirketlerin peşinden gitmektense gerçek ve kalıcı sonuçlar almak adına bu ortamın yaratılmasındaki gerçek sorumluların kim olduğunun anlaşılması gerektiğini söylemeye çalıştık. Yani bir bakıma; oyunları uzun bir süre PS Store'da oldukça uygun fiyatlarla satın alabiliyorken, dövizin çılgınlar gibi dalgalandığı dönemde ülkede neler yaşandı da oyunların mağazadaki çeyreklik fiyatlandırmalarında bu acayip tablo ile karşılaştık?

Sonuç olarak; sayıca az olsa da bizi anlayabilen birilerinin çıkmış olması da olumlu bir şey. Bize tepki gösteren arkadaşları da umarım, oyun fiyatlarını ve yine bununla doğrudan bağlantılı bir çok şeyi etkileyen internette sansür, getirilen yeni vergiler, artan vergi oranları, durmadan düşen gümrük kotası gibi konularda da seslerini aynı güçte ve kararlılıkta çıkardıklarını ve bu konuda iyileştirmelere öncü olduklarını görebiliriz.

İnternette Kalite Hareketi oluşumunun yayınladığı yazıya gelirsek; anladığım kadarıyla bu yazıyı kaleme alan arkadaşlar videonun tamamını izlememişler. İzlemiş olsalardı en azından yükselen oyun fiyatlarının haksız bir durum yarattığını söylemiş olduğumuzu görür ve yazıda sanki bu konulara hiç girmemişiz gibi bir tutum takınmamış olurlardı. Umarım peşinden koştukları, mücadele ettikleri konularda daha dikkatli ve karşılarına çıkan engellere karşı daha sakin, ölçülü davranabiliyorlardır. Kendilerine de bu vesileyle başarılarının devamı dileyip teşekkür edelim.

Sevgiler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Koray @koraysuna

  Gayet haklılar oyunların pahalılığını geçtim adamlar kurun üstünde oyun satıyorlar ve kaç aydır düzenlemediler de. 7.35 tl den hesaplıyorlar. Dolar şuan 5.35 insan olan düz 5 e falan sabitlerdi.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Kim haklı? Biz bunu zaten konuştuk gündemde. İzlemeden, hatta muhtemelen yukarıda yazılanı bile okumadan gelip yorum yapıyorsunuz, yazıktır.

  • Gio @gio

   @koraysuna @nuguryurtsever 2K Games RDR2’yi kutulu olarak Amazon TR’de 60 dolara (314~ TL) satıyor ama Sony kendi mağazasında dijital olarak 88~ dolara (469 TL) satıyor. Burada büyük sıkıntı var, ki videoda söylemişsiniz bu durumu. İKH ve bazı diğerleri gereksiz atar yapmış.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @gio Bu tarz fiyat dengesizliklerini sadece bu videoda değil, daha önceki canlı yayınlarda ve gündemlerde de defalarca konuştuk zaten. Hatta döviz kurunda "tuhaf" dalgalanmalar yaşanmadan önce bile mağazalar arası fiyat dengesizliklerini konu ediniyorduk laf aralarında, nedenini sorguluyorduk. Biz konuştuktan sonra oyun fiyatlarının artıyor olması espri malzemesi bile oldu geçtiğimiz dönemde. Her gündemde oyun fiyatlarıyla ilgili şikayetlerimiz oluyor kısacası. İnsanların kulaktan dolma söylemlerle gelip videoyu da düşmanca bir önyargıyla izledikten sonra linç ateşine odun atmaları üzücü tabii. Yine de bizi anlayanları görmek moral verici.

  • Gio @gio

   @nuguryurtsever Evet siz söyledikten sonra fiyatların artması ufak çapta bir meme bile olacak kıvama geldi. 😄
   Linç kültürü gittikçe yaygınlaşıyor. Sabırlar dilerim.

  • William Blazco @william-blazco

   @nuguryurtsever Gündemi izledim. Uğur Bey bu konuyu bir çok yönü ile ele alıp doğru yargılama yetisi ile sağduyulu bir şekilde fikrini paylaştığını düşünüyorum lakin aynı şeyi Tansel Bey için söylemek mümkün değil görüyorum ki Tansel arkadaş konuya pek hakim değil, son dönemlerde mal ve hizmet alım gücümüz düştü herkes etkileniyor bu durumdan ama çıkıpta bu nedenle yüksek oyun fiyatları ile ilgili yakınmalarınız,şikayetleriniz tamamen yersiz,anlamsız bir şey elde edemezsiniz der gibi oyunculara yönelik haksız bir tutum sergilerseniz, hele ki herkesi aynı kefeye koyarak ''hayatın içinde değiller" gibi bir söylemde bulunup hadsizlik ederseniz elbette eleştiri oklarının hedefi olursun.Avrupa'da 60 Euro olan oyun fiyatları Türkiye'de de 60 lira veya 100 lira olsun gibi bir beklenti de de değil kimse.Genel olarak oyuncuların arzusu fiyatlardaki dengesizliklerin ortadan kalkması siz de farkındasınız oyun fiyatlarının güncel döviz kuruna kıyasla fazla artmış olduğunu ayrıca kimi triple-a oyunlar 269 lira iken kimi oyunlar ise 469 lira. Halbuki Amerika ve Avrupa'da dijital sürüm oyun fiyatları sabit 60 $/€ bu durumda elbette oyuncular öncelikle firmalara tepki gösterecek devlete değil.

   Sizlerde oyuncusunuz bu konuda birlik olup,tepkimizi ortaya koyalım bu soruşturma olumlu da olumsuz da sonuçlanacak olsa.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @omer687 Bu fiyat dengesizliklerini bu kampanyalar gündeme gelmeden, döviz kuru çılgınlar gibi dalgalanmaya başlamadan çok önce de eleştiriyorduk zaten. Mağazalardaki dengesizlikler yeni bir şey değil zira. Kaldı ki sadece oyun fiyatlarını değil PS Store'da yıllardır çözülmeyen saçma sapan ödeme problemlerini de konuştuk yeri geldiğinde. Hatta gündemlerden birinde Steam bile şu an Sony Türkiye'den çok daha yerel dediğimi net hatırlıyorum mesela. Burada sanırım bizim yaptığımız en büyük hata, insanların bizi anlayacağını düşünerek zaten daha önce defalarca, dakikalarca uzun uzun konuştuğumuz ve artık konuşmaktan bıktığımız konuları tekrar konuşmamak oldu. Bu yüzden Tansel'in de yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.

   Öte yandan İKH, yangına körükle gidecek, dinlediğini anlayamamış, muhtemelen bizi ilk kez izleyen öfkeli kalabalıkları coşturacak bir bildiri hazırlamak yerine bizlere bir şekilde ulaşıp kendimizi tekzip etme ve daha iyi anlatma şansı tanısaydı- ki bunun yolu yordamı budur- bence bu süreç daha ölçülü gelişebilirdi. En azından belki biz de olayın alevlendiği platformlara konuk olarak gelip bizlere paralı köpekler olarak hitap edilmeden önce düzgün bir iletişim kurma imkanı bulabilirdik. Yanlış anlamayın genelleme yapmıyorum, ancak bu tarz söylemleri aynı platformda defalarca gördüğünüz zaman, oynadığı oyunlar bir yana, yıllardır incelediği oyunların bile büyük bir kısmını kendisi satın alan bir insan olarak nasıl hissedilebileceğini az çok tahmin edebilirsiniz. İnsanlar bedava oyun ve ürün için şirketlerin götünden ayrılmayan yayıncıları göre göre bunlarla en ufak bir işi olmayan, bu yüzden de 3bin 5bin izlenmenin üzerine çıkamayan insanların varlığını inandırıcı bulmayabilir tabii. Ona da bir şey diyemem.

   Sonuç olarak; ortaya istenmeyen, sevimsiz bir durum çıktığı kesin. Ben ayrı bir paylaşım yaparak, sizler gibi linç kültürünün bir parçası olmadan, eleştirisini sakince yapan ve bir şekilde gücendirdiğimiz arkadaşlar için minik bir özür yazısı paylaştım. Bundan sonra gündemleri takip ederseniz de mutlu oluruz. https://teknoseyir.com/durum/989819

 • muhsin @mhsn

  bu sadece küçük bir örneği

 • Orkun @orkkoc

  Dinlememiş bile olabilirler. Kulaktan duyma şeylerle yorum yapmışlar gibi gelen metin. Zaten a hareketi b hareketi gibi seyleri çok samimi bulmuyorum ben güven vermiyorlar bana. Bu grup ne yapmış mesela araştırmadım ama metinlerinde de bir şey yok. Kampanya yaptık fiyatlar düştü diyor, ama ne yaptı anlatsın bilelim. Yani onları bilmek zorunda değiliz. Yersiz bir tepki vermişler. Change.org üzerinden bir şeyler yazarak bir yere varılmaz anca konu başlığı spam filtresine takılmaya başlar. Change.org üzerinden imza toplayıp bir şey yaptılarsa başka. Onu da anlatmaları gerek.

 • Doğa @doga

  Arkadaşlar gerçekten yaptıkları kampanyalarla, topladıkları imzalarla ses duyurmuş olabilirler. Eğer bir şeyler onların sayesinde değiştiyse tebrikler. Ama bu yazıdaki tavırlarıyla şark kurnazlığı yapan isplerden ne farkları var? Bir paketin fiyatı 10 lira düştü ve siz bize muhtaçsınız tavrına girmişler bence. İmza toplayarak bir şey elde ettiğini sanmak imza toplamaya karşı çıkmaktan daha tehlikeli. Bu kadar duyarlı ve ses getiren bir oluşum olduklarını düşünüyorlarsa soğan fiyatlarına da itiraz etsinler, karnımız doysun.

  İnternette kalite adı altında iş yaparak her geçen gün artan sansüre, kısıtlanan özgürlüklere sessiz kalmaları bir sorun.

  Pintipanda da Sony'ye karşı yürütülen kampanyaların bir sonuç getirmeyeceğini, aksine ters tepebileceğini söyledi, linç yedi. LP geçen yıl kota kalkacak diye sevinilirken sevinmeyin beteri geliyor dedi, tepki gördü. İnsanları toplamak iyi bir fikir olabilir ama yarattığı sonuçlar aleyhimize olursa ne yapılacağını düşünmek lazım.

  Nereye tepki göstereceğini bilmeden hareket etmek her zaman daha kötü sonuçlar doğuruyor. Hadi Sony oyun fiyatlarını düşürsün, devlet gidip oraya eğlence tüketimi adı altında bir vergi eklerse ne olacak? Sadece Sony değil, Apple da Samsung da fiyat yükseltiyor. Hepsi için imza toplamak bize bir şey kazandıracak mı? Fiyatların yüksek olduğu, kurdan da bağımsız hareket edildiği ortada. Ama ortada çöken bir ekonomi var ve buna gözümüzü kapatıp küçük zaferlere odaklanırsak acı çekmeye devam ederiz. Burada tepki görmesi gerekenler adabıyla oyun incelemesi yapan, bunu yaparken ülkenin ekonomik durumunu gözardı etmeyen ve duyarlı tavrını koruyan sizler değil, bizi bu duruma sokanlar olmalı.

 • Gump @runforrest

  Hayatta (özellikle Türkiye'de) iyi şeyler olmaz. Benim anladığım bu.

 • HasanÖfke @simulasyon

  hareketin tanıtıma ihtiyacı varmış sallamışlar yeni gördüm zaten 🙂 ne izlediklerini anlayamamışlar böyle zamanlarda kabahat zaten her zaman doğruyu söyleyende

 • Doğa @doga

  @unicornknight Kamu yararına bir sonuca ulaştılarsa bu hepimizin alkışlayacağı bir şey olur. Ama bunu elde ettiler diye internetin bekçisi, ortamın ağası gibi davranmaya lüzum yok. Uğur hocanın söylediği çok açık, ülkece fakirleşiyoruz. Bunu gözardı edip bir de üstüne her şey bizim sayemizde oluyor, desteklemek zorundasınız tavrına girilirse altına Audi çeken işçi sendikalarından farkları kalmaz.

 • Orkun @orkkoc

  @unicornknight bu grup sayesinde mi oldu ben bunu bilemiyorum bir ara bazı change.org kampanyalarına destek verdim ama onlar bunlar mı bilmiyorum bilmek zorunda da değilim. Dedikleri gibiyse tebrik ederim tabi ki bu internetin sınırsız ve özgür nir ortam olması hepimize fayda sağlar. Ama onlar bana kendilerini anlatmak durumundalar yukarıda ki gibi bir açıklama yapıyorlarsa. Bizim sayemizde oldu demek bir şey ifade etmiyor. Öyle bile olsa yaptıkları açıklama yanlış bir yaklaşım sergilerimiş. Ama bu platformda adlarını bir şekilde duyurmuş oldular. Reklamın iyisi kötüsü olmaz tabi 🙂

 • Gio @gio

  Üsluba bakılacak olursa kendileri pek ciddiye alınacak kimseler değil. Bu nasıl tavır sanki yeni AKK yasasını kendileri çıkarmışlar.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   Kendileri çıkartmadılar ama hak verirsiniz ki bu tür kampanyalar toplum adına yararlı olabilecek şeylere ön ayak olurlar, bu şeylerin olabilmesi için gerekli aktivasyon enerjisidirler. Çevre konusunda olsun, insan hakları konusunda olsun aklınıza gelebilecek her konuda bu kampanyaların olumlu etkileri yadırganamaz. Toplum yararına yapılmış geçmişteki kampanyalara dönüp bakarsanız demek istediğimi anlayacaksınız. Bu arkadaşlar da AKN'nin kaldırılması adına başlatılmış en oturaklı ve vakur kampanyayı başlattılar ve söylediklerinin doğruluğunu yapacağınız ufak araştırmalarla görebilirsiniz. Ben de bir TurkNet kullanıcısı olarak bu kampanyanın ne kadar değerli olduğunu 1 yıldır tamamıyla limitsiz olarak kullandığım 75 Mbit/s internet ile görebiliyorum. Teknoseyir'in sıkı bir takipçisi olarak TurkNet yöneticilerinden Sinan Kurmuş ile yapılan röportajda kendisinin şu söylediklerini hiç unutmuyorum:

   "İnternet kullanıcılarının baskısıyla, kampanyasıyla, çığlıyla olan bir şey bu. Yani o Change.org'daki 300 bin imza bence çok değerli bir şey, onlarca bu konudaki forum çok değerli bir şey, BTK'ya yapılan şikayetler çok değerli şeyler."

   https://youtu.be/_GS3OCK1MCw?t=727

 • Orkun @orkkoc

  @unicornknight "kendinizi ve beğenilerinizi dev aynasında görmeyi bırakmanızı tavsiye ederim." bu sonuca nerden vardınız diyecektim ama siz lafı edip kestirip atmışsınız. Zaten bu yaklaşımınızla bir diyalog kurmamız mümkün değil.

  "sağlıcakla..." diyeyim sizin gibi bende o vakit.

 • altalena @altalena

  Oyun gündemiyle alakalı -sizle direkt bağlantısı olmayabilir- şöyle bir eleştirim var benim: " Genel çerçeveye bakın, her şey pahalandı ve esas sorumlulara odaklanın demişsiniz" özetle ama sizin bulunduğunuz platformda bile bu konuyu konuşamıyoruz, kime neye nasıl tepki gösterelim acaba? 2-3 tartışma kültürü olmayanlar yüzünden tek kelime edemiyoruz bu konular hakkında TS'de. Kusura bakmayın ama en başta bulunduğunuz yer -Teknoseyir- bu duruşu sergilemiyor.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Bana kalırsa hayatlarımızı doğrudan etkileyen her şey, buna elbette siyaset de dahil, her ortamda özgürce tartışılabilmeli. Hatta tartışılmalı. Lakin insanların çok büyük bir kısmının tartışma kültürüne, karşısındaki dinleme alışkanlığına ve empati yeteneğine sahip olmaması bunu mümkün kılamıyor ne yazık ki. Kısacası burada sorumlu Teknoseyir ya da başka bir X platformu değil, insanların ta kendisi.

  • altalena @altalena

   @nuguryurtsever İlk cümleye katılıyorum. Tartışılması TS için ekstra iş gücü(banlanmalar, gönderi kontrolü vs.) anlamına gelse de istenildiği taktirde mümkün. Evrim videosu örneğinde olduğu gibi, birilerinin zoruna gidecek ve ortalığı dağıtacaklar diye bizim sansüre uğramamız doğru değil.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @altalena Asıl problem iş gücü değil; konuşulacak konuların, yapılacak tartışmaların böyle bir ortamda yaratabileceği yasal yükümlülük.

  • reducto @protego

   @nuguryurtsever E iyi de o "yasal yükümlülük" her yerde var. Twitter'da birşey diyorsun kapına polis geliyor. Savaş kötüdür diyorsun okuldan atılıyorsun. Instagram'da espri yapıyorsun mahkemeye çağrılıyorsun. Eylem yapsan kafana gaz bombasını hedefleyerek atıyorlar. Kime nasıl hesap soralım? Nasıl asıl olması gereken kişileri eleştirelim? Dediğiniz şey imkansız son 2 yıldır. Dolayısıyla oraya yapabileceğimiz bir şey yok. Ancak burada hiç değilse bir yerden birazcık hakkımızı alabiliyoruz. Asıl sorumluları eleştirin cümlenize katılıyorum ancak bazı söylediklerinize katılmıyorum. change.org'dan, imza kampanyalarıyla bazı şeyler olur. AKN konusunun meclise gitmesi ve gece AKN'nin kalkması bu sayede oldu. Ocak'ta AKN'nin tamamen kalkması da böyle. Evet bazı firmalar hinlik peşinde hala ama çoğu firma AKN'yi kaldırdı. Superonline bugün AKN'leri kaldıracağını açıkladı, Turknet kaldırdı, Netspeed kaldırdı, Millenicom kaldırdı. Bir tek TTnet ve uydunet kaldı geriye ki onlar da mecbur boyun eğecek. Superonline AKN'yi kaldırıyorken TTnet'in kaldırmaması imkansız. Bakan iki gün önce açıklama yaptı zaten "çeşitli ek paketlerle bilmemneyle tüketicileri yedirmeyiz" dedi adam açık açık. Ki kaldırmasa bile bu olanlar bizim hayrımıza zaten şu haliyle bile, 2 sene önce 50GB akn vardı ve doldurunca 3mbit internete kalıyordun. Şu anki halimiz ondan 5 kat daha iyi. Yani daha kötü hale gelmedik. Videoda resmen eski halinin daha iyi olduğunu söylemişsiniz.

   Sony konusunda da, evet Sony'ye çemkirilmesi lazım. Asıl sorumluya çemkiremediğimiz için Sony'ye çemkiriyoruz zaten. Asıl sorumlu bizi yeterince tırtıklıyor zaten bir de Sony'den yemeyelim diye. 60 dolarlık oyunun 470 liradan satılması kabul edilemez. Bırakın 60 doların kur karşılığını, Rusya gibi çoğu ülkeye özel fiyatlandırma dahi yapıyorlar. Sony bariz bir şekilde tekel olmasından kaynaklanan avantajını kullanarak fahiş fiyat çekiyor. Şu anki kuru çevirsek 350 liradan satması gerek en fazla. Kutulu bilmemne değil ki diyesin ki "kur yüksekken ithal etti mecbur yüksek fiyattan satıyor". Dijital birşey bu. İstediği an fiyatı değiştirir. İnsanların buna karşı çıkıp birşeyler yapmaya çalışması çok normal. Kimse zaten oyun fiyatları niye yükseldi demiyor, herkes kurların farkında, burada kurdan bağımsız anormal bir artış mevcut. Sizin videodaki hatanız bunları yeterince vurgulamamanız. Bunları böyle düşünüyorsanız bile videoya yeterince yansıtamamışsınız.

   Sansür falan konusu ise bambaşka bir konu. Çünkü sansürün kalkması hükümetin işine gelmez ki. Sansürü yapan hükümet. Kimi kime şikayet ediyorsun? Ama bu konuda ithal ürünlerin abartı fiyat olması hükümetin işine gelmediği için birşeyler yaptırılabiliyor zaten.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Millete çomar vs diye hakaret ettiğiniz sürece 'istediğiniz gibi' konuşamayacaksınız üzgünüm. Bu mesajı da sileceğim önden yazayım dedim.

  • altalena @altalena

   @nuguryurtsever Yasal yükümlülük kısmından, sitede yazılanların şahsı bağladığını ve yasal bir durum olduğunda devlete ilgili kişilerin verilerinin verilmesiyle sıyrılılabilir diye düşünüyorum gördüğüm örneklerle -Ekşi, donanımhaber vs-. Yasal durumlar siteden çok kullanıcıların başını ağrıtabilecek bir şey yanlışım yoksa.

   @gamsizm Millete değil tartışma adabına sahip olmayanlara çomar dedim. Burayı düzgün şekilde sosyal ağ olarak kullanmayı da bırakalı çok oluyor, istediğimiz gibi konuşamamamız benden veya bizden çok sizlerin sorunu diye düşünüyorum, kullanıcıları sitede tutmak ve sosyali büyütmek gibi kaygılarınız varsa. Yorumu düzenledim, silmemenizi rica ediyorum. Protego'nun yorumu silinmesin yok yere.

  • Doğa @doga

   @altalena yine yanlış yere sitem var hocam. Herkesin Kara Murat benim diye çıkacağı bir ortam hayali var ve bu mümkün değil. Bu sitede siyaset tartışmalarının nasıl hal aldığı ortada. Yasal yükümlülük kullanıcınındır ya da değildir ama sorun çıktığında MG ve ortakları üzerinden ilerleyecek diyalog. Ben burada adli bir suç işlesem MG'ye beni soracaklar. İş ahlakı yüksek, yaptığı işi en üst seviyede yapan kimse işinin dışındaki sorunlarla uğraşmak istemez. Dolayısıyla bize her şeyi serbest bırakmayarak riskten kaçmak en doğal hakları. Kimin nerede ne yazacağı belli değil, en ufak tartışmada hakaretler fırlıyor. Bir de zaten baskı altındayız. Teknoloji üzerinden bile iktidar eleştirisi sıkıntıya dönüşüyor. LP'nin hep verdiği örnek gibi klavye başında olunca kendini anonim sanan pek çok insan var. Tartışma kültürü, internet bilgisi, hak arama gibi konularda cahiliz toplumca. Herkes yanlış yerlere sürüklüyor konuları. Bu kadar olumsuzluğun içinde ideali bekleyemiyoruz. TS Sosyal hayal ettiğimiz kadar özgür olsa Cumhuriyet gazetesi gibi her hafta kapıya polis dayanır. Sırt çevirmek yerine belli seviyede kendimizi rahatlatacak sohbetleri döndürmeye devam etmeliyiz. Herkes editörlerin ülkedeki olumsuzluklara karşı bakışını biliyor, onun rahatlığı yeterli. Risk alıp ülkenin en kaliteli teknoloji yayınını zora sokmaya gerek yok.

  • altalena @altalena

   @doga Sitem bence doğru yere. Burada yapacağım paylaşımları yorumları ben farklı platformlarda(Ekşi Sözlük, Twitter, kısmen Reddit) yapıyorum bir kullanıcı olarak çünkü buranın sosyali sürekli sansüre uğruyor ve gelişime kapalı. Öyle ki benim yukarıda yazdığım tek kelime yüzünden aşağıda 2 paragraf yazı yazmış kişinin yorumu da arada uçup gidecekti. Buna benzer başka durumlar yaşadım-gördüm. Buranın topluluğunu ve yöneticilerini seviyorum ama sosyale gerekli ilgi gösterilmiyor bana göre.

   Kendi aramızda oyun fiyatlarının yükselişinin esas nedenlerini, kur artışının esas nedenlerini konuşamıyorsak ortada büyük bir sorun var. Hele birileri ortalığı karıştıracak korkusuyla konuşamıyorsak daha büyük sorun var, Hamdi Abi çekmeseydi mesela bu mantıkla evrim videolarını Ç.M. Bakırcı ile. Sen teknoloji kanalısın ne işin var bu konuyla diye ahkam kesen, videoyu izlemeden yorum yapan bir ton sevgi ve saygı dolu insanlar türedi sonuçta. Hamdi Abi uğraşamam ve risk alamam deyip hiç bulaşmayabilirdi. Bunun adı otosansür ve TS'nin sosyal ağı otosansürü iliklerine kadar yaşıyor.

   (Cumhuriyet Gazetesi örneği farklı bir durum bence hocam, orası yazılı basın ve oraya daha katı sansür var. Sosyal medya tarafı daha farklı en azından şimdilik, yoksa şimdiye ne Ekşi Sözlük ne Forum Donanım kalırdı. TS'nin böyle bir durumda sorumluluğu devlete kullanıcının bilgilerini vermek ve ilgili gönderileri kaldırmak olur.)

  • Doğa @doga

   @altalena Kısmen katılıyorum. Otosansür konusunda haklısın ama içinde bulunduğumuz ortamda bu dozda otosansürü yanlış bulamıyorum maalesef. Reddit ve Twitter'ı zaten denkleme katmıyorum, global şirketler. Ekşi üzerinden kıyaslama yapmak gerekirse amaçlar ve gelir kaynakları farklı olduğu için risk alabiliyorlar. TS önceliği basın olan bir oluşum, sosyalde sorun çıkmaması için risk almak istememelerini normal karşılayabiliyorum. Başları çok ağrıyacak diğer türlü. Ekşi ülkenin en büyük sosyal platformu ve gergin anlarda sayfalarca entry silme, saatlerce ulaşılamama, mahkemelik olma gibi pek çok durumla karşılaşıyor. TS'de yoğunluk daha az olacak ama 2 olay bile ekibin çökmesine neden olabilir. Bu otosansüre sürüklendiğimiz için ülkede durumlar kötü zaten. Ortaya çıkmaya çekiniyoruz, bazı zevklerimiz bozulmasın diye sessiz kalıyoruz.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Niyetleri iyi bile olsa tamamen kar amaçsız da bu hareketi yapsalar biraz farklı bir şey söyledi diye şimdi sosyal linç başlatmaya kalkışmışlarsa bu hiç hoş olmaz, o kadarı artık fazla. Eğer öyleyse içlerinde bulunmak hata olur bulundukları her türlü ortamdan da uzaklaşırım. 😀

  Hangi gönderi ki acaba o?

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  ''Oyun fiyatları kime göre, neye göre yüksek'' diyen bir müdür var, hakikaten çok iyi anlıyorlar.
  https://www.youtube.com/watch?v=HOhMdX3Z7FA

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  @forgotling Aynı fikirde olmadığını görünce ya düşününce takipten çıkacak olan varsa çıksın Youtube dan gelen paralar ortada varsın 1 izleme eksik olsun ortamın kalitesi artar ayrıca plusımız var çok şükür destek olanlar sağ olsunlar.

  Lince pek meraklı bir milletiz saldıracak bir şey olsa da saldırsak diye bekleyen güruhlar var... Zamanında Can beye karşı planlı olduğunu düşündüğüm bir linç hareketi vardı yeni arkadaşlar gelince loto onlara vurdu biraz şanslarına küsecekler artık yeni biri gelene kadar oklar üzerlerinde olacak. 😀
  Tarih sizi affetmeyecek ne yahu Teknoseyir kitlesel katliam yaptı galiba abartmanın da bir sınırı olur ya. 😀

  İlgiden hemen bir gaza gelmemek lazım arkadaşlar umarım sakinleşirler yeniden uzlaşırız. Bir yerde biriken sinirlerin boşalma alanı olarak görüyordum biraz hoş görüyordum ama bu kadarı fazla kaçmış. Bu saatten sonra bu şartlarda aralarında bulunmam. 😀

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  @blackbyte Diğer ülkelerde aynı pizza 1 euro felan ise tabiki veririz destek:)

 • JesusMountain @jesusmountain

  Bence bu tür ülke gündemini "doğrudan" ilgilendiren konulara çok girmemek lazım. Oyun gündeminde "oyun" konuşulması mantıklı olacaktır. Diğer türlü kayyum gelebilir -) [Komik ama ciddiyim bu konuda aktroller her yerde çünkü hele ki vergi veren bir kurum neticede teknoseyir 1-2 kişinin bimer'e dilekçesine bakar ya da bir grubun] Sadece ps türkiyenin fiyatlardan dolayı eleştirilmesi ve konunun geçilmesi yeterli olurdu. Evet ülke'nin durumu ortada ama onun tartışlacak olan kısmı "oyun gündeminde" değil de "siyaset gündeminde" olmalı. Yoksa sizde kendinize göre haklısınız, tepki veren oyuncular da kendilerine göre haklı. Benim tek eleştirdiğim nokta burası umarım böyle talihsizlikler bir daha yaşanmaz.
  Not: Söylediklerimi yanlış anlamayın tamamen TS'nin iyiliğini düşünüyorum -)

 • Gio @gio

  @orkkoc Kendisi sağlıklı tartışabileceğiniz biri değil. Basın düğmeye kurtulun 🙂

 • Pix50Adam @zero2900

  Arala ses çıkartmaya cesaret edemeyen Sony ye saldırıyor. Bu ülkede steam dahil bütün oyunların fiyatını aral belirliyor. Tabi aral belli yerlere fazla yakın. Onu eleştiremeyen Türkçe oyun desteğiyle ticari riske giren Sony Tr ye abanıyor.

 • reducto @protego

  Sen de o oyunların Türkiye'ye 60 dolar/euro'dan gelmediğini anlasaydın. Avrupa yapımı bir oyun Amerika'da nasıl 60 dolara satılıyor? Amerika'nın vergisi yok mu gümrüğü yok mu? Türkiye'ye oyun 60 eurodan mı geliyor? Avrupa'da 60 euroya satılan oyunun ücretinin içinde oranın vergileri satıcı karları falan yok mu? Bize 60 eurodan çok daha ucuza geliyor oyun. Tüm elektronik ürünlerde aynısı geçerli. Hatta tüm ithal ürünlerde

 • reducto @protego

  Aynı adamlar bizim gibi alım gücü düşük ülkelerde oyunları 30 dolara satabiliyor ama. Rusyada bir oyunu 60euro kur karşılığından satmaya çalışsınlar da görelim. Ayrıca dijital sürüm bu. Diyemezsin ki "adam kur 7 lirayken ithal etti şimdi mecbur yüksek fiyattan satıyor". Kur 5.5 civarında nerdeyse 1 aydır bu fiyatlar neden hala yüksek? 5 dakikalık iş fiyatı güncellemek. 60 dolar/euro'nun karşılığı 470 lira değil.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @protego Unuttuğun bir şey var. Oyun ABD'de 60 USD Dolar diyen adam pazar büyüklüğünü hesaba katmıyor. Bugün bardak bastırırken 10 tane bastıracak adama 15 lira diyen yer, 1000 adet diyene 10, 10000 adet diyene 5 liradan fiyat verir. Bu ticarette de böyle. Türkiye'nin çok küçük bir pazar olması, oyun fiyatlarını indirme konusunda asıl satıcı olan firmalara karşı pazarlık payını düşürüyor. Geçimişte 59 TL'ye satılıp tarihimize geçen Witcher 3, 10.000 kopya satınca, firma Türkiye ekibine plaket verdi 🙂 10.000 rakamı çok iyi bizim ülke için üstelik o zamanlar kur derdi bu kadar değildi. Pazarın ufaklığını ordan anlayın. Yine bir not, W3 PC'de 59 liraya çıktı ama konsolda 200 TL idi. KOnsol ouyunlarının maliyetini yüksek tutan başka sebepler de var.

  Bir de TR'nin saçma sapan vergileri o vergilerin olmadığı her yere göre bizi pahalı bırakıyor. ÖTV başta olmak üzere. Bir ülkede firmanın resmi olarak varlığının olması bile o fiyatları yukarı doğru itiyor maliyet nedeniyle. Xiaomi sırf maliyetler artmasın diye ayak diredi, sonunda yarı resmi olarak buraya geldiler fiyatların artışını gördük.

  Benim görüşüm PS özelinde İngiltere'ye bağlılığın kalkması. Bunu hep saçma buldum ve hep de zararını gördük.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @protego Rusya'nın nasıl bir pazar olduğunu bilmeden bu yorumu yapman çok yanlış. O kadar çok satıyor ki fiyatı düşürse de sürümden kazanıyor. Pazarın büyükse fiyatı indirtirsin. Küçükse seni kimse dikkate almaz. Tıpkı Türkçe desteğini bir türlü oturtamadığımız gibi.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @protego Herkes Dolar düştü, fiyat neden düşmedi diyor hemen hemen her ürün için. Basit matematik aslında. Örnek. kur 6 lira iken 100 Dolar 600TL idi. Bu fiyattan aldığım malı, 10 lira kar koyup 610'a satmaya çalışıyordum. Kur şimdi 5 lira olsa 510'a mı satmalıyım? Bunu yaparsam kar mı ederim zarar mı? Malı aldığım firma bana kusura bakma sen kurdan etkilendin kur farkını iade ediyorum der mi?

 • reducto @protego

  @gamsizm Ama bu biraz şuna benziyor, filmlere Türkçe dublaj yapmayalım, nasıl olsa satmaz gibi. Bi yapsınlar bir süre insanları alıştırsınlar da, sonra bakalım satıyor mu satmıyor mu. Örneğin Witcher 3 satışları yeterince iyiydi yanlış hatırlamıyorsam. Konsol oyunları da yeterince satıyor olsa gerek

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @protego Hayır değil. Çünkü oyun konusunda Türkçe dublaj talep ettiğimizde oyunun yapımcısı eline hesap makinesi alıp dublaj maliyeti ile satıştan elde ettiği kar kıyası yapıyor ve sonuç eksiyse dublaj yapmıyor. Ticarette biz parayı saçalım belki kazanırız diye düşünülmez. Her firmaya satış yapacağı pazarla ilgili kıyamet kadar veri akar. Bunları hazırlayan firmalardan satın alırlar hatta. Ona göre kaç adet satacağı aşağı yukarı bellidir. Kazancın da bellidir. Buna göre para harcarsın. Diğeri kervan yolda düzülür kafası. Avrupalı ya da ABD iş adamı öyle düşünmez. Satış potansiyeli bilimsel olarak ölçülebilen bir şey. Türkiye'nin alım gücü düşerken fiyatı artan oyunların eskisinden daha çok satma ihtimali olmadığını görmek için çok da araştırma gerekmez zaten.

  Witcher3 örneğini yukarıda başka cevapta verdim ona bir bak.

 • reducto @protego

  @gamsizm İşte onu diyorum, kutulu ürün değil ki, dijital ürün bu, yüksek kurdan ithal etmedi adamlar. Fiziksel ürünler konusunda katılırım size doğru. Ama dijital kopya şu an kutulu halinden pahalı. Mantık çerçevesinde olmaması gereken birşey bu. Kutulunun daha pahalı olması lazım normal şartlarda dahi. Adam kur 7 lirayken ithal etse tamam diyeceğim de dijitalde öyle bir durum yok.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @shodaw Alt yazı bile tehlikede. O maliyeti bile karşılamak istemiyor firmalar.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @protego Peki yine matematik hesabı yapalım. Ben kutulu ürün satan bir esnafım. PS ya da Xbox, oyun çıkar çıkmaz dijitali benden ucuz satarsa benim satış şansım var mı ? Yok. O zaman ben de firmalara satıcı olarak bağrırım bir daha oyun moyun satmıyorum diye. O yüzden çıkış anında hiçbir firma dijital kopyayı bariz avantajlı duruma getirmez. Kutu işi ne zaman önem kaybeder o zaman dijital taraf rahatlar. Ama o da olmuyor çünkü kutunun takas ve ikinci el avantajı var. Bir de kaçak satılabiliyor o ayrı.

  Buna karşılık çıkıştan sonra dijital taraf, raftaki kutuya göre hızlı şekilde fiyat kırar. Destiny 2 dijitalde bedava verilirken mağazalarda kutulu hali normal oyun fiyatına satılıyordu.

  Bir de bu işler mantık işi değil. ekitap daha mı ucuz normal kitaptan?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @shodaw Maalesef. Oyun fiyatı arttıkça alan azalıyor, satış azaldıkça kar azalıyor, kar azaldıkça firma para harcamıyor. Sonunda bir bakıyorsunuz Sony, PS TR'yi kapayıp gitmiş. Sadece mal satışı kalmış.

 • altalena @altalena

  @gamsizm Aman tanrım PS TR kapanırsa Mesut Çevik'i Galatasaray'ın şampiyonlar ligi maçına kim götürecek? Bir oyuncu olarak çok çaresiz kaldım.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @altalena Onun parası bizden çıkmıyor neyseki 🙂

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  @gamsizm Yani bir yerde isterse kapatsın abi Türkçe içerik kusturmadı bize de sonuçta. Intel mesela ofisi kapattı gibi bir şeydi galiba ama ürün bulunuyor sonuçta. Ticaret tabi sonuçta kimse hayrına iş yapmaz kime ne diyeceksin ama sanki bir yerde bir şeyler eksik geliyor ne bilelim...

  Biraz duygusal yaklaşıyoruz tabi tam destek gelir gibi olmuşken böyle olaylar yaşayınca. 😀

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @kahraman810 Intel ofisi gittiği için incelemeye lansman öncesi ürün bulmayı bıraktım PDF'ini bulamıyoruz. Sizler de TR pazarını savunacak bir TR ofisi bulamadığınızdan, fiyatları artan işlemcileri burdaki satıcı adam şak diye Avrupa'ya satıyor. Size kalmıyor.

  Her ülke ofisi marka aynı bile olsa diğer ülke ofisleri ile rakiptir ve kendi aralarında kavga ederler. Özellikle fiyat düşürme ve ürünlerin yeterli miktarda bulunması konusunda mücadele verirler. Yoksa zaten sonunda ya kapanırlar ya da yerlerine başka elemanlar gelir. Ofis olması iyidir.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  @gamsizm Yani Sony ye bütünüyle gitsin diyen yoktur zaten mantıklı olarak bir orta yol bulmak en güzeli. Kestirip atmayı seviyoruz ama sonuçları her iki taraf için de hoş olmayacaktır. 🙂

  Zaten iki farklı taraf da yok bu olayda aynı şeyleri söylediğimizi fark edemiyoruz... Hemen bir linç kültürü bulmuşlar 2 tane adamı saldırsınlar...
  Utanmasalar Tansel ile Uğur u sallandıracaklar şirket ofisini de beraberinde yakarak... Her şeyde bir aşırılık... Bir şey elde edeceğimiz varsa da edemeyeceğiz bu şekilde fark edemiyorlar. 😀

 • Ceyhun @_amuderya

  Twitter'da baktım ama göremedim yazıyı. Kaldırmışlar sanırım.

 • Panthera Leo @panthera-leo

  Ticaret Bakanlığı'na yaptıkları şikayet metnini okursanız şikayetin tamamen güncel kur fiyatlarının üzerinde belirlenen oyun fiyatlarıyla ilgili olduğunu görebilirsiniz. Bu açıdan yanlış şekilde saldırmışsınız arkadaşlara 🙂 Bu konudaki en makul ve etkili hamleyi yaptılar. Asla saldırgan davranmayarak vakur bir şekilde oyunu kurallarına göre oynadılar. Ben de şikayetimi onların hazırladıkları metinle yaptım. Tüketici bilincinin oluşması bakımından bence çok olumlu bir gelişme.

  AKN için ise diyeceklerim şunlar: Bir yıldır AKN'siz TurkNet kullanıyorum, 75 Mbit/s hızım var ve Türkiye koşullarını düşündüğümde bunun iyi bir hız olduğunu düşünüyorum. Bunun sağlanması toplanan imzalar, yapılan şikayetler sayesinde oldu. Bu konuda bir kampanya olmasaydı sanmıyorum ki böyle olsun. TurkNet yöneticilerinden Sinan Kurmuş'un TurkNet'in AKK'yi kaldırması hakkında söyledikleri şu şekilde:

  "İnternet kullanıcılarının baskısıyla, kampanyasıyla, çığlıyla olan bir şey bu. Yani o Change.org'daki 300 bin imza bence çok değerli bir şey, onlarca bu konudaki forum çok değerli bir şey, BTK'ya yapılan şikayetler çok değerli şeyler."

  https://youtu.be/_GS3OCK1MCw?t=727

 • Panthera Leo @panthera-leo

  TurkNet yöneticilerinden Sinan Kurmuş'un TurkNet'in AKK'yi kaldırması hakkında söyledikleri şu şekilde:

  "İnternet kullanıcılarının baskısıyla, kampanyasıyla, çığlıyla olan bir şey bu. Yani o Change.org'daki 300 bin imza bence çok değerli bir şey, onlarca bu konudaki forum çok değerli bir şey, BTK'ya yapılan şikayetler çok değerli şeyler."

  https://youtu.be/_GS3OCK1MCw?t=727

 • Panthera Leo @panthera-leo

  Peynirin, suyun fiyatı artarken internet paketinizin fiyatı 10 lira düşüyorsa bu düşüşü 10 lira olarak değil, çok daha büyük bir düşüş olarak değerlendirmeniz gerekmez mi? 2 sene önceki dolar kuruna bakın, bir de şimdikine bakın. 2 sene önce dolar 3,38 liraydı, şimdi ise 5,32 lira. 2 sene önce bahsedilen internet paketi 29 dolar iken şimdi 17 dolar. 12 dolarlık bir düşüş var. Bakın tekrar ediyorum, tam 12 dolarlık bir düşüş var. Yani suyun bile fiyatı artarken internetin fiyatı 12 dolar düşmüş. Bence insanların emeklerini hiçe saymayın.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @panthera-leo Hem PS Store'da hem de Xbox/ Microsoft mağazasında birçok oyunun fiyatının güncel kur fiyatlarının üzerinde olduğunu ve oyuncuların buna ses çıkarmakta haklı olduklarını, oyun fiyatlarında haksızlık olduğunun tartışma götürmeyeceğini üzerine basa basa söyledik zaten. Önceki gündemleri izleyen arkadaşlar yeri geldiğinde Sony Türkiye'ye hem oyun fiyatları hem de PS Store'daki ödeme zorlukları ile ağır eleştiriler getirdiğimizi de zaten hatırlayacaklardır. Ben açıkçası bu düşmanca tavrı, forumlarda kişiliğimize kadar yapılan ciddi hakaretleri anlamakta zorlanıyorum.

  Oyun fiyatlarının yüksek olmasından bizler de etkileniyoruz. Ben 30 yıldır bilfiil oyun oynayan bir insanım. Hayatımın en büyük ilgi alanlarından birine erişimim gittikçe daha da zorlaşıyor. Kaldı ki oyun basınındaki birçok arkadaşın aksine, oyunlarımı kendim satın alıyorum. Geçmişte Tom's Hardware'de, bugün de Teknoseyir çatısı altında incelediğim oyunların (Crew 2 ve Black Ops 4 dışında) büyük bir kısmını da yine gidip kendim satın aldım. Kısacası; en az söz konusu forumda ya da videoların altlarında bana ve Tansel'e saldıran dostlarımız kadar oyun harcaması yapıyoruz. Hatta hepsinin toplamından da fazla olabilir bu.

  İKH'nin yayınladığı yazının üslubuna bakacak olursak, tamamen sosyal linç yaratmak amacı taşıdığını anlamak zor değil. Anladığım kadarıyla kendileri sadece yasal mercilerle iletişime geçtiklerinde vakur ve ölçülü olabiliyorlar. Bu tarz bildirileri nasıl bir yazım sürecinden geçiriyorlar bilmiyorum, ama burada Erman'ın söylediklerine katılmak zorundayım kusura bakmazlarsa. Umarım altına imza attıkları bu linç kampanyasından ve ortaya çıkardıkları bu zehirli kalabalıktan memnunlardır.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  @nuguryurtsever Tepki göstermekte elbet hakları/hakkımız var önceki ya da mevcut videoda yanlış ya da eksik bulunan şeyler bence de var ama forumda bu gönderinin linkini adeta saldırı hedefi olarak göstermek çok başka şeyler hiç kusura bakmasınlar o cümleden çıkan mana çok net...

  Geçen zamanda taraf değiştirdik gibi oldu iyi mi. 😛 Ortada bir taraf filan da yok işin şakası bir yana hepimiz bir şeylerin düzelmesini istiyoruz ama üslup işte o çok önemli... Herkes için tabi ki. 😀

 • hakan altınışık @hknemrflz

  43 yaşındayım baba parası ile oyun almıyorum veya hormon yükseklik dönemini geçtim bu şekilde normal düzgün bir fiyattan oyun oynamak isteyenlerin haklı olarak ses çıkrdığı bir durumu küçümseme siz dahil hiç kimsenin haddi değildir. Kendinize gelin destek olmuyorsunuz bari köstek olmayın gölge etmeyin başka ihsan istemez

 • Veysel @spectrum

  Uzuuun bir yazı yazmışsınız, da ben şurda bıraktım okumayı...

  Size ufak bir tavsiye, haddim olmayarak. Bir açıklama metni yazıyorsanız, sizinle aynı görüşte olmayanlara veya sizi eleştirenlere laf sokacağım diye uğraşmayın. Bu, karşı tarafı daha agresif hale sokar ve daha önemlisi sizi haksız duruma düşürür.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Haklısınız, lakin bu farklı görüş veya aynı fikirde olmama meselesi değil. Açık bir şekilde benzer şeyler dile getirmiş olmamıza rağmen, örneğin oyunların güncel döviz kuruna göre fazla pahalanmış olduğunu ve bunun haksızlık yarattığını söylemiş olmamız gibi, dinlediğini anlamakta sıkıntı çeken ve farklı platformlarda agir hakaretlere varan paylasimlar yapanlara başka ne denebilir bilemiyorum. Karşısındakini tam olarak dinlemeden fevri bildiriler hazırlayıp zehirli kalabalıklar yaratanlara ise soyleyecek başka bir sey bulamıyorum. Laf sokma çabası değil bu kısacası.

  • Veysel @spectrum

   @nuguryurtsever Uğur Bey, siz o lafları söylediğinizde bahsettiğiniz kişilerin şapkalarını önlerine alıp düşüneceklerini mü sanıyorsunuz?

   Aynı adamlar, aynı şekilde düşünmeye devam edecek. Ama sizi haklı bulan, veya okuduğu zaman size hak verecek insanların gözünde antipatik olmanızı sağlamaktan başka yararı olmayacak bu tarz söylemlerin.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @nuguryurtsever "Zehirli kalabalıklar" söyleminizi anlamlandıramıyorum. İnsanlara "hayatın içinde değiller" diyerek ithamda bulunuyorsanız meşru müdafaa haklarını kullanmalarına "zehir" olarak yaklaşamazsınız. Zehri, bunu demeyerek salmayacaktınız ki "zehirli kalabalıklar" oluşmasın. Zehri salıp zehirli kalabalıklar diye suçlama yapmak doğru değil. 30 yaşında, 40 yaşında hayatın sillesini yemiş insanları hayal dünyasında yaşayan, hayatın içinden olmayan kişiler olarak tanımlarsanız tepki görmenizden doğal bir şey olamaz. Bu kısmı gözden kaçırmayın. Daha fazla ithamda bulunarak ortamı germek doğru değil. Mutabakat sağlanması herkes açısından en iyisi olacaktır. Herkesi hoşgörüye davet ediyorum.

   Hoşgörü kültürünün önemli temsilcilerinden Yunus Emre'nin birkaç sözünü paylaşmak isterim.

   "Hiç hata yapmayan insan, hiçbir şey yapmayan insandır. Ve hayatta en büyük hata, kendini hatasız sanmaktır."

   "Gelin taniş olalım, işi kolay kılalım.
   Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz."

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @panthera-leo Zehirli kalabalıklardan neyi kastettiğimi anlamanız zor olmamalı. Hakkımızda ileri sürülenleri, yapılan hakaretleri görmemiş olamazsınız. Zira muhtemelen bu konunun membağı olan platformdan geldiniz siz de. Kaldı ki bu noktada sizin gibi hoşgörüyle eleştiri getirmeye çalışan insanları tenzih ettiğimi söylememe gerek yoktur diye düşünüyorum.

   Ayrıca itham olarak nitelendirdiğiniz söylemime şu an sizin verdiğiniz ölçülü tepki ve gelen hakaretler arasındaki fark, benim söylemeye çalıştığım şeyin kısmen de olsa doğru olduğunu gösteriyor ne yazık ki.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @nuguryurtsever 'Ad hominem' yapmayalım lütfen. Benim nereden geldiğimin bir önemi yok, önemli olan mantıksal çerçevede konuşabilmektir. Ben senelerdir TeknoSeyir'i severek takip eden bir izleyiciyim. Oturduğum yerin, izlediğim yayınların bir önemi yok. Toplumsal gözlem için ana akım medyadaki seviyesiz programları da takip ediyor olabilirdim. Seviyeli işlere değer verdiğim gerçeğini değiştirmezdi bu.

   Bir topluluğun içindeki en sivri, en mantıksız üyeyi seçip ona göre genelleme yapmak ani ve hatalı genellemedir, literatürde bu hatanın tanımı vardır. Bu 'çılgın' üyeleri seçerek topluluğun genel görüşünü yansıttığını söylemek aynı zamanda 'nutpicking' olarak adlandırılan bir yanlış mantık kurma örneğidir, bu da literatürde geçer. Siz de birtakım forumlarda ve YouTube videolarının altında yapılan ipe sapa gelmez ve karakterinize yönelik söylemleri genellemişsiniz, bu yorumları yapanları sanki bazı toplulukların genel temsilcileriymiş gibi görmüşsünüz. Bunu yapmayalım. Bu durum, TeknoSeyir'in bu akış bölümünde ara sıra yapılan ipe sapa gelmez yorumların da size mal edilmesi sonucuna yol açar.

  • William Blazco @william-blazco

   @nuguryurtsever Bu konuda @Panthera Leo'nun söylediklerine kesinlikle katılıyorum. Haklı konumda bulunan oyunculara karşı üstü örtülü bir biçimde gücendirici açıklamalarınız yerine daha ılımlı açıklamalarda bulunmuş olsaydınız bu kadar eleştiri oklarının hedefi olmazdınız.

   Şurada sizleri izleyen, destek veren küçük bir topluluk var. Bu tutumunuzla onların da gözünden düşmüş oldunuz yazık ettiniz.

 • Panthera Leo @panthera-leo

  @nuguryurtsever Nasıl ki burada yazan üyelerin yorumlarını TeknoSeyir'e mal etmek doğru değilse, başka forumlarda kendi iradeleriyle yazan üyelerin yorumlarını da İKH'ye mal etmek doğru olmaz. Bir bakış açısıyla sizin de bu yazınızın İKH'ye karşı linç yaratmak amacı taşıdığını iddia edebiliriz. Ancak iddia etmeyelim. 'İletişimin ve uzlaşının önemli olduğuna inanıyoruz' demişler, iletişimi ve uzlaşı yollarını kapatmayalım.

  Ben olayı başından beri takip ediyorum bir Playstation kullanıcısı olarak. Bahsettiğiniz "linç", İKH'nin o yazıyı yayınlamasından çok önce başladı. Siz insanları markete çıkmayan, hayatın içinde olmayan kişiler olarak nitelerseniz buna karşı bir tepki gelmemesini beklemeniz doğru olmaz. 30 yaşında, 40 yaşında hayatın sillesini yiyen çok sayıda insan var genelleme yaptığınız insanlar arasında. Bu insanların alınması gayet doğal. İKH de savunma haklarını kullanarak size 'savunmacı bir yaklaşımla' bir cevap vermiş. Siz de bu cevaba bir cevap vermişsiniz. Bence uzlaşı için gayret gösterelim. Kimsenin emeği, çabası hiçe sayılmasın, boşu boşuna kırıcı olmayalım.

 • İnternette Kalite Hareketi @internettekalite

  Sadece bir iletişim kanalı olarak kullandığımız DonanımHaber’deki konumuzun altında ya da başka bir yerde hakkınızda yazılan her şeyin İnternette Kalite Hareketi’nin görüşünü yansıtmadığını; bizim ismimizle paylaşılmadığı, doğrudan bizim tarafımızdan söylenmediği sürece bu tarz söylemlerin dikkate alınmasının yanlış olduğunu bilmenizi isteriz. Bu tür yorum ve söylemler kişilerin kendi fikirleridir. Ne TeknoSeyir’e ne de Oyun Gündemi’ni hazırlayan ve sunan Uğur & Tansel ikilisine yönelik herhangi bir linç çağrımız olmadı. Hiçbir zaman o tür girişimleri desteklemedik.

  Ancak söz konusu videoyu sandığınızın aksine defalarca izledik. Orada söylediklerinize katılmadığımızı tekrar belirtmek isteriz.

  İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz. Hep birlikte başaracağımızı umuyoruz.

  Oyun Gündemi 20 içerisinde 10:45 ile 15:00 arasında tarafınızdan dile getirilen çok net ifadeler bulunmakta. Bunlar:

  “Neden fakirleştiğimizin sorulacağı merci Sony Eurasia değil.”

  “Gerçekten bir şeye sesimizi yükselteceksek, neden fakirleştiğimizin hesabını sormamız gerekiyor.”

  “Forumda konu açıp imza toplamak kolay. Onunla olmuyor.”

  “Bence bu bir eylem şekli değildir.”

  “Bana zayıf geliyor bu tarz girişimler. Bu ülkenin vatandaşı olarak başka bir şekilde ses duyurmak gerekiyor.”

  “Fakirleştik, bu bizim gerçeğimiz artık. Bunu kabullenip ona göre göstereceğimiz tepkileri ayarlamalıyız.”

  “400 liraya oyun olmaz, kesinlikle katılıyorum. Ama oyun 400 lira olduysa da bunun birinci sorumlusu kesinlikle Sony değil. Bence ikinci sorumlusu da Sony değil. Gerçek sorumlularından hesap sorulması gerekiyor. Sorabiliyor muyuz? Evet belki soramıyoruz ama olması gereken bu.”

  “Sony’ye e-mail atmak bir şey çözmez. Adil kullanım olayı vardı abi. Gene böyle forumda toplandılar. Emin ol daha kötü oldu. (Uğur) Ne olacağı da belli değil. Daha kötü olmuştu zaten böyle bir kotalı paketler falan geldi tekrar çıktı. 1 Ocak’ta ne olacak kimse bilmiyor. Karanlığa doğru gidiyoruz.”

  “Tamam insanlar seslerini her türlü duyursunlar ona itirazımız yok ama gerçek sorumluyu bulmak konusunda biraz beceriksizsiniz diye düşünüyorum. (Tansel) Kesinlikle.”

  “Her şey forumdan, Change.org üzerinden vesaire olmuyor. Hayatta bazı gerçeklikler var ve bunları maalesef web sayfasından çözemiyoruz.”

  “Bunlardan şikayetçi olan insanlar hayatın içinde değillermiş gibi geliyor bana. Oyun fiyatları pahalandı; 30 yıldır oyun oynuyorum, bundan müthiş mutsuzum ama markete gidince de mutsuz oluyorum. Peynir alacağım, her şey pahalanmış”

  Övmekle yermek arasında gidip gelen yaklaşık 5 dakikalık konuşmanızda bu fiyat artışlarının döviz kurundan ve ülkemizin ekonomisinin kötü gidişatından kaynaklandığını, bunun sorumlusunun Sony olmadığını anlatmak istediğinizi, ayrıca “yükselen oyun fiyatlarının haksız bir durum yarattığını söylemiş olduğunuzu” ama bunun yanında da 1-2 olumlu, 20 olumsuz şey söylediğinizi görüyor ve sizi anlıyoruz. Bahsettiğiniz ekonomik nedenler konumuzla ve çabamızla doğrudan ilgili değil. Biz Sony'ye attığımız mail’lerde “Ülke ekonomimiz kötüleşti, fakirleştik, oyun alamıyoruz, şu işe bir el at.” demedik. Böyleymiş gibi algılayıp bu yönde yorumlamışsınız ve maalesef izleyicilerinize de böyle yansıtıyorsunuz. Fiyatlamada uygulanan tutarsızlıklara ve zaman zaman kurun TL karşılığını dahi geçen aşırılıklara tepki gösteriyoruz. Burada da birçok arkadaşın belirttiği gibi oyunlar kurdan ve ülke ekonomisinden bağımsız şekilde fiyatlanıyor. 60 Euro olan iki oyundan biri 250 TL iken, diğeri ise 460 TL gibi fiyatlarla satılabiliyor. Burada açıkça göreceğiniz üzere Sony isterse fiyatı kurdan ve ülke ekonomisinden etkilenmeyecek şekilde düzenleyebiliyor. Fiyatlama konusuyla ilgili olarak Murat Gamsız ülkedeki pazarın boyutundan bahsetmiş ve Witcher örneği vermiş. Aslında o örnek bile fiyatlar düşerse pazarın ne kadar büyüyeceğinin, firmalar tarafında nasıl bir başarı elde edileceğinin göstergesidir. Fakat kendisi bunu bize karşıt bir argüman gibi kullanmayı seçmiş.

  Bunun dışında diğer çalışmalarımıza söylediklerinize gelecek olursak; durumun daha kötü olduğu doğru değildir. Eskiden AKK adı altında internet kullanıcıları kandırılıyorlardı. AKK uygulaması, daha yüksek hız kullandıkları sanrısı yaratıyordu. Az bir internet kullanımının ardından hızları 3 Mbps'ye düşüyordu. Öncelikle, düşülen hız ana hıza oranlandı, 2-8 uygulaması getirildi ve bu şekilde bir iyileştirme yapıldı. Şimdi ise bu AKK aldatmacası tamamen kaldırılıyor. Her şeyin fiyatı artarken internetteki "reel hıza" göre fiyatlar düşmüş durumda. "Reel hız"ları dikkate almalıyız, eskiden AKK ile makyajlanan hızları dikkate alırsak İSS'lerin tuzağına düşmüş oluruz. Bunları yaparken de döviz kurlarını göz ardı etmemeliyiz. 2 sene önce Euro kuru 3,58 TL iken bugün bu kur 6,08 TL’dir. Örnek verdiğimiz gerçek limitsiz Superonline tarifesi 2 sene önce 99,00 TL = 27,65 Euro’ya denk gelirken, bu tarife bugün 89,00 TL = 14,64 Euro’ya denk gelmekte. Her şeyin fiyatı artarken birçok girdisi ve çıktısı dövize endeksli bir sektörde 13 Euro’luk fiyat düşüşü çok dikkat çekici ve önemlidir. Ancak bu ilerlemeye rağmen bunu kesinlikle yeterli bulmuyoruz ve fiyatların daha da düşüp download ve upload hızlarının artması, altyapının gelişmesi gerektiğine inanıyor, bunun için mücadele etmeye devam ediyoruz.

  Yalnızca forumdan ve Change.org'dan ilerlemiyoruz. Birçok mecrada yasal çerçevede haklarımızı savunmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bahsettiğimiz üzere TBMM'de 14 Temmuz 2016'da ülkemizdeki internetin durumuyla ilgili olarak dönemin milletvekili Sayın İbrahim Özdiş ile birlikte bir basın toplantısı gerçekleştirdik. Kendisiyle uzun bir süre irtibat hâlinde kalıp BTK'ya meseleyi iletmesi konusunda elimizdeki bilgileri paylaştık. Yine daha önce belirttiğimiz gibi TürkNet o zamanlar AKN'li paketler satarken Sinan Kurmuş'un TeknoSeyir röportajında bahsettiği üzere bizden ilham alarak mevcut AKK’siz ve sınırsız hâline dönüştü. Geçtiğimiz günlerde Mesut Çevik'e konuşan Millenicom yetkilisi Alper Karaer de benzer açıklamalarda bulundu.

  Tüketici hakları konusunda kendi vaktinden feda edip insanlara gönüllü olarak yardımcı olan arkadaşlarımız var. Emek değerlidir, emeğin hiçe sayılması, görmezden gelinmesi insanlık ayıbıdır. “Zayıfsınız, beceriksizsiniz, fundamental sıkıntınız var, forumdaki, web sitesindeki dünyadan haberi olmayan kişilersiniz.” gibi söylemlerinize kırıldık.

  Yasal konular için aynı zamanda TÜKODER ile görüşme hâlindeyiz. Gündemdeki Türk Telekom meselesiyle ilgili olarak, insanların haklarını alabilmeleri için hiçbir kişisel çıkarımız olmadan herkes için çalışmaya devam ediyoruz. Bu konudan mağdur olan arkadaşları aramıza bekliyoruz. Yasal olarak haksız bu durum karşısında mağdurların haklarını almaları için gereken desteği sağlayacağız.

  Yorumlarda “soğan için de tepki göstersinler” gibi konuyla ilgisiz önermelerde bulunanlar olmuş. Bu şekilde bir dert sıralaması yapacak olursak hiçbir şeyden bahsedemeyiz, hatta hiçbir şeyden en ufak bir zevk alamaz hâle geliriz.

  "Ülkede ne sorunlar var, siz AKK kalksın diye uğraşıyorsunuz!"

  “Ülkede ekonomi batmış, dolar euro almış başını gitmiş, eve soğan alamıyoruz, açız, siz oyunlar pahalı diye Sony’ye mail atıyorsunuz.”

  Bu tarz söylemler mantıksal olarak hatalıdır. "Soğan fiyatlarına tepki göstermek" ile "oyun fiyatlarına tepki göstermek" arasında bir ikilem yoktur, biri yapılıyor diye diğeri yapılamaz anlamına gelmez ve hepsi aynı anda yapılmak zorunda da değildir. Soğan fiyatlarının yüksek olmasının daha önemli bir problem olarak görülmesi, oyun fiyatlarına tepki gösteremeyeceğimiz anlamına gelmez. Bir doktor "Gırtlak kanseri gibi bir gerçek varken bademcik iltihabıyla uğraşan doktorlar boş işlerle uğraşıyorlar." diyemez.

  Kısacası AKK'nin kaldırılmasını istemek ya da oyun fiyatları için Sony’ye mail atmak, bunun için uğraşmak diğer "daha önemli" sorunlar için edilen ve edilecek olan mücadeleye engel değildir. Herkes aynı anda tam verimle "en önemli sorunu" halletmek için mücadele edemez. Siz oyun incelerken bir başkası laboratuvarda çok önemli bilimsel bir bulgunun peşinde olabilir; bu, sizin yaptığınız işi değersizleştirmez. Biz, “Hiç denememektense bir şeyler için mücadele etmek yeğdir.” diyerek bir yerden başlamayı seçtik. Dolayısıyla toplumumuzun tümden yaşam kalitesini artırmak bizi aşar ancak İnternette Kalite'yi biz üstlendik.

  Etkimizin bulunduğu sosyal medya mecralarında ve forumlarda sizin söylemlerinizi eleştirmek yerine karakterinizi hedef alan yorumlara müdahale ediyor olacağız ve herkesi rasyonel düşünceye davet edeceğiz.

  @nuguryurtsever @gamsizm @koraysuna @gio @doga @ermanyurdakann @panthera-leo @spectrum @_amuderya @shodaw @hknemrflz @misfunction @zero2900 @kahraman810 @forgotling @protego @mursili @simulasyon @unicornknight @orkkoc @tolgaaaltas @parzival

  • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

   Çok çabuk öfkelenen hemen saldıracak yer arayan insanların ortaya çıkacağını hesaplamanız gerekirdi bir yerde. Bazen fazla duygusal olabilen bir ülkeyiz.
   Konudan şaşıp karakterlere ve genel olarak TS sitesine ve kanalına yönelik kabul sınırlarını aşan ifadeleri kullananlara gerekli uyarı yapıldıysa ve sonuç alınmışsa bu güzel bir adımdır herkes bir şeylerin güzelleşmesini istiyor.

   Tekrar ve tekrar -hatta artık son kez olsun çünkü konu gereksiz uzadı- altını çizerek yazıyorum bu konularda iki ayrı taraf yok siz de takipçilerinize bunu hatırlatırsınız seviniriz.

   Herkes istediği kişileri takip edebilir bir içeriği beğenir beğenmez vs. zaten kimseyi bir şeye zorlayamayız ama sizden bağımsız da olsa bir linç hareketi takdir edersiniz ki tasvip edilecek bir durum olamaz bu durumda diğer insanlar da bazı hoş olmayan şeyler yazabilir...
   Umarım artık konu kapanır herkes bir birini güzelce anlamış gibi duruyor. 🙂

  • Doğa @doga

   İyi şeyler yapsanız da içine düştüğünüz bu kibir çok yanlış. Bu kadar gürültü çıkarsa biri de gelip "soğan fiyatına da tepki gösterin" der. Videodan yanlış sonuç çıkartmaya devam ediyorsunuz. 60 dolarlık oyunun iki farklı fiyatta olması saçmalık, firmanın kurnazlığı, bunda hemfikiriz. Ama ülkenin içine sürüklendiği trajik durumda Sony'nin oyun fiyatına ayar çekmesi kimse için bir zafer değil. Kaldı ki elimizde olan döviz kurunun gerçeği yansıtıp yansıtmadığından haberdar bile değiliz. Yapılan ihracatlar, enflasyon hamleleri sadece vakit geçirmek içindi ve yeni yılda doların tekrar 7 liralarda gezmeyeceğinin garantisi yok. Apple, Samsung gibi firmalar bu hesaplarla fiyatlarını ayarladılar. Sony de bu tarz bir hesaplamayla kendini güvenceye aldıysa durum daha da vahim. Yeni yılda sizin de çabalarınız yeterli olmaz, hep beraber zevklerimize veda etmek zorunda kalırız. Durum böyle olunca sizin harcadığınız çabalar karşılığında beklediğiniz takdir ve övünmeleriniz boşa çıkıyor maalesef.

   Yanlış anlaşılmasın, itiraz etmek için verdiğiniz emeğe saygımız sonsuz. Ama isim İnternette Kalite olunca ve size kötü laf etmemiş insanlara karşı bir linç oluşturduğunuzda -farkında olarak ya da olmayarak- bir antipati kazanıyorsunuz. Videodan kesitleri kendiniz de çıkarmışsınız. Herkes peşinde koştuğunuz olumsuzlukların farkında olarak konuşuyor zaten. Tek fark bu işin Sony'yi ikna etmekle bitmeyeceği. AKK meselesi çok ayrı zaten. Ocak ayının sonunda kotalı paketlere geçmeyeceklerinin garantisi yok. Türk Telekom piyasanın tekeli olarak kotalı devam ederse hiçbir şey değişmiş olmayacak, diğerleri de aynı yola sapacak. Yani sizin emek harcayarak kazandığınız her şey bir anda çöpe gidebilir. Birilerinin bunu öngörerek daha geniş çerçeveden olaya bakması sizi kötü yapmıyor.

   Ekleme de yapayım, Sony'den hiçbir ürün kullanmayan, PS sahibi olmayan biri olarak kampanyanızı Donanımhaber'de gördüğümde ben de mail göndererek destek verdim. Ama bu şu an takındığınız tavra karşı olduğum gerçeğini değiştirmiyor. Yok yere, aynı yolun yolcusu olduğumuz bir durumda iki kişiyi kitlenin önüne düşman gibi attınız. Bu duruma düşmemizdeki gerçek sorumlulara tepki göstermemiz gerekiyor. Bizim sayemizde Superonline 13 € indirim yaptı diye devam edersek daha fazlasını elde edemeyiz. İşin tekelleri olan Aral ve Türk Telekom'a da tepki göstermek gerek. Ama tüm bu tartışmaların merkezindeki durumu da gözardı etmemek gerek, bu ülkede ekonomi büyük sıkıntıda ve düze çıkamazsak imza toplamamız kimsenin umrunda olmaz. Sony kapatıp gider, Apple kapatıp gider, biz gerçekten temel ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak duruma geliriz ve boşuna birbirimizi yemiş oluruz.

   Aynı şevkle, ama daha mütevazi ve sakin bir tavırla çalışmalarınıza devam etmenizi dilerim.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Merhabalar.

   Açıklamanız için teşekkürler.

   Açıklamanızın altına yorum yaparak bunu karşılıklı bir tartışmaya dönüştürmek gibi bir niyetim yok, ancak ufak bir düzeltme yapma gereği hissediyorum.

   "İnsanlar seslerini her türlü duyursunlar ona itirazımız yok ama gerçek sorumluyu bulmak konusunda biraz beceriksizsiniz diye düşünüyorum" şeklinde alıntılamışsınız.

   Burada beceriksizsiniz değil "beceriksiziz" demiştim. Arada anlam, anlatım ve bağlam olarak çok derin bir fark olduğunu söylememe gerek yoktur diye düşünüyorum. Ben söylediğim her şeyde kendimi de topluluğun içine katmaya özen gösteriyorum. Zira günün sonunda hepimiz aynı trenin yolcularıyız. Ayrıca "zayıfsınız" gibi bir tabir de kullanmadık herhangi bir noktada. Söylemlerinizin düşmanca bir ön yargıdan kaynaklanmadığına inanmak istediğim için düzeltme ihtiyacı hissediyorum. Dinlediğini anlamak konusunda fundamental sıkıntı mevzusuna ise girmek istemiyorum. Burada üzerine alınması gerekenler dinlediğini ve okuduğunu anlayamayanlar olmalı, siz değil.

   Biz bu fiyat dengesizliklerini henüz bu tarz kolektif tepkiler ortaya çıkmamışken, döviz kuru çılgınlar gibi dalgalanmaya bile başlamamışken de eleştiriyorduk. Mağazalardaki dengesizlikler yeni bir şey değil zira. Kaldı ki sadece oyun fiyatlarını değil PS Store'da yıllardır çözülmeyen saçma sapan ödeme problemlerini ve ortaya çıkan mağduriyetleri de eleştirdik yeri geldiğinde. Burada sanırım bizim yaptığımız en büyük hata, insanların bizi anlayacağını düşünerek zaten daha önce defalarca, dakikalarca uzun uzun konuştuğumuz ve artık konuşmaktan bıktığımız konuları tekrar detaylıca konuşmamak oldu.

   Keşke söz konusu bildiri hazırlanmadan önce, bizlere kendimizi daha iyi anlatmamızı sağlayacak fırsat sunulabilseymiş. Bir sosyal linç ortamı oluşmuşken bir anda hedef tahtasına oturtulmak- ki amacınızın bu olmadığına elbette eminim- ortaya çıkan sevimsiz durumu daha iyi bir noktaya getirmedi ne yazık ki.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @doga Linç oluşturmadığımızı ve böyle bir çabamız olmadığını yeterince iyi anlatamadık sanırım hocu. Biz ilk metni yayınlamadan öncen hem forumda hem ekşide insanlar Uğur ve Tansel'e yardırmaya başlamışlardı zaten. Bizim örgütlediğimiz, birilerinin üzerine saldığımız kişiler değiller. Hiçbirini tanımıyoruz. Bunun bizimle bir ilgisi yok. Ben kendim buranın kaç yıllık üyesiyim ve üstelik plus üyeyim. TeknoSeyir'e karşı böyle bir şey yapılıyor olsa ben neden o oluşumun içerisinde yer alayım?

   "size kötü laf etmemiş insanlara karşı" demişsin

   “Zayıfsınız, beceriksizsiniz, fundamental sıkıntınız var, forumdaki, web sitesindeki dünyadan haberi olmayan kişilersiniz.” bunlar ne kadar iyi ne kadar hoş sözler değil mi? 🙂

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @nuguryurtsever Uğur Bey, hem forumları hem de sizin videonuzdaki yorumları başlangıçtan beri takip ettiğim için söylüyorum: Linç girişimi olarak bahsettiğiniz mesele söz konusu bildiriden çok daha önce, kimsenin hiçbir şey söylemesine gerek kalmadan başladı. Bildiriyle lincin hiçbir bağlantısı bulunmamakta. Arkadaşların sağduyulu açıklamalarına rağmen ortamı geren açıklamalar yapmışsınız. Birtakım aşırıcı şahısların karakterinize yaptığı saldırıların kesilmesi için İKH, son derece aklıselim bir açıklamayla harekete geçmiş gördüğünüz üzere. Eğer istediğiniz şey, karakterinize yapılan saldırıların kesilmesi ise sizin de sağduyulu ve uzlaşıcı davranmanız gerekiyor. Toplumsal bir mesele söz konusu olduğu için bu konuda başka şansınızın olmadığını umarım anlarsınız.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @johnsmith kurucu ve çekirdek kadromuz 3+1 kişi, onlardan birisi benim, diğer 2 arkadaş turuncu sitede görebileceğiniz Kontratak ve Hümiyettin(+1 olarak Muco).

   Tüzel bir kişiliğimiz yok. Gönüllülük esasına dayalı bir oluşumuz. Çekirdek kadro dışında Katılımcı ve Destekçi başlıkları altında 8 kişi daha bizimle birlikte çabalıyor. Ayrıca 1UP başlığı altında sadece oyun meseleleri konusunda bize destek olan birkaç kişi de var. Bunu discord sunucumuza gelerek görebilirsin.

   Bunlarında dışında doğrudan ekipte olmasalar da sosyal medya hesaplarımızdan ve çeşitli mecralardan destek veren binlerce insan da bizimle birlikte.

   İnternet sitesiyle ilgili çalışmalarımız sürüyor.

  • Doğa @doga

   @gurkan-atilgan Maalesef yaptığınız açıklama linç ortamı yaratmaya çok müsaitti. Zaten yazdığım yorumda farkında olarak ya da olmayarak diye belirtmiştim. Diğerlerine yukarıda Uğur hocam cevap vermiş. Laflar cımbızla seçilirse yanlış anlaşılmalar devam eder. "Fundamental sıkıntısı" lafının da nereye söylendiğini yukarıdan okuyabilirsiniz. Hala Uğur ve Tansel başta olmak üzere bizleri yapılan işe düşmanmış gibi algılıyorsunuz. Senelerdir buraya üye olan, benzer zevkleri ve benzer kaygıları taşıyan insanlarız. Hiç olmadık yerde bir açıklamayla tartışma yaratıldı. Devam ettikçe de "linç oluşturmadık" demeniz anlamsızlaşıyor. Adam beceriksiziz diyor siz beceriksizsiniz şeklinde çeviriyorsunuz, gerek yok.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Sivamak, engelledim...
   Yine de kutsal savasinizda basarilar.

  • Doğa @doga

   @panthera-leo "Eğer istediğiniz şey, karakterinize yapılan saldırıların kesilmesi ise sizin de sağduyulu ve uzlaşıcı davranmanız gerekiyor. Toplumsal bir mesele söz konusu olduğu için bu konuda başka şansınızın olmadığını umarım anlarsınız." şu cümle nasıl bir linç niyetinde olduğunuzun göstergesi niteliğinde. Sadece yapılan işe başka bir açıdan baktılar diye iki insan linç yiyor. Toplumsal bir mesele söz konusuysa kimseyi bu tarz hareketlerle zan altında bırakmamalısınız. Yani hakaret yememek için videoda sizin beğendiğiniz şekilde mi konuşmaları gerekiyor? Gerçekten İKH'nın yaptığı olumlu bir şey varsa da yok oluyor bu yorumlar sonrasında, üzücü.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @doga Sizce 35 yaşındaki adama Playstation oyun fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi diye, başka neler için mücadele verdiğini dahi bilmeden 'hayatın içinden değil' demek hakaret değil midir? Kusura bakmayın, ben bu söze tüm benliğimle alındım. Ekmek alacak parası olmayan insanlarla ekmeğini paylaşan birisi olarak alındım. Bana kimse çıkıp da marketteki ekmeğin, peynirin fiyatını anlatmaya kalkmasın, bunları bilmediğimi iddia edip hayatın içinden değil gibi bana göre çok büyük bir hakaret olan bir cümleyi kurmasın. Parasını hayati tehlikeyle burun buruna çalışarak kazanan birisi olarak ben bu sözü unutmam. Eve geldiğimde stresimi atmanın en güzel yollarından biri olan Playstation aylardır kenarda yatıyor. Cihaz için, monitörü için verdiğim paraya yazık. Hayat pahalılığını yalnızca klavye başında değil, meydanlarda protesto etmiş biri olarak beni peynir fiyatını bilmemekle suçlamak, buna ses çıkarmadığımı iddia etmek benim gururuma dokunur.

   Bu sebeptendir ki kimsenin karakterine saldırılmasını savunamam. YouTube'da, orada burada üç beş aşırı şahsın yaptığı hakaret yorumlarını savunamam. Bu aşırı yorumların bir kitleye mal edilmesine, hele ki aklı başında insanlardan oluştuğunu gördüğüm bir kitleyse, tüm gücümle karşı çıkarım. Yukarıdaki yorumlarıma bakarsanız, tüm bunlara rağmen nasıl bir hoşgörüyle arabuluculuk yapmaya çalıştığımı görürsünüz. Ben Yunus Emre'nin, Mevlana'nın, Pir Sultan'ın anlayışına canıgönülden inanır ve değer veririm. Buna ilişkin sözleri paylaştım, hoşgörüye çağırdım herkesi.

   Ancak benim ve benim gibi olan yüzlerce, binlerce Playstation oyuncusunun beklediği bir şey var, o da 'özür'. Bu kırıcı sözlerden dolayı özür bekliyoruz. Bu özür, videodaki iki arkadaş tarafından maalesef hala dilenmedi, aksine gördüğünüz gibi üstelenmeye çalışılıyor. Özür dilemek erdemdir, özrü kabahatinden büyük olmamak gerek.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @panthera-leo https://teknoseyir.com/durum/989819 Ne zaman paylaşıldığına da dikkat edin lütfen. Nasıl olduysa bu paylaşım dikkatleri üzerine çekerken, diğeri herkesin gözünden kaçmış. 🙂

   Ayrıca hakaret ağır bir itham. Bence kullandığımız kelimelerin ne anlama geldiklerini tekrar düşünelim. Kaldı ki burada üzerine alınması gereken belli ki siz değilsiniz. Söylediğimiz konularda kendinizden eminseniz, buradaki problemi görebiliyorsanız, zaten sorun yok. Ölçülü tepkiniz için de teşekkürler tekrardan.

   Bu arada ben de bir PlayStation oyuncusuyum. Ben de Red Dead Redemptipn 2'yi, God of War'u, Detroit'i, Yakuza'ları, Uncharted'ları, The Last Guardian'ları para vererek satın aldım. Sizden bir farkım olmadığını anlarsanız bence ortak bir noktada daha kolay buluşabiliriz.

  • Panthera Leo @panthera-leo

   @nuguryurtsever Cevap için teşekkürler.

   Hakaret kelimesinin birinci tanımı 'Onur kırma, onura dokunma'dır (TDK sözlüğü). Onurumu kırdığınız bir gerçektir.

   Hassasiyetimi anlamanıza sevindim. Hassasiyeti olan insanların kırılacağı söylemlerin tekrarlanmayacağını umuyorum. Bu, herkes için bir tecrübe oldu.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @panthera-leo Ben teşekkür ederim. Sadece hassasiyetinize dokunan meselelerde değil her hafta Oyun Gündemi'ne bekleriz. Gündemin devamıyla ilgili yorumlarınızı ve geri bildirimlerinizi de yine burada duymak isteriz.

  • HasanÖfke @simulasyon

   @nuguryurtsever şimdi muhatabına direkt mailden ulaşıp sormak hiçbir zaman "cool" bir hareket değildir yazarsın mesajı yayınlarsın olur biter 🙂 ilgiliye ulaşır zaten ondan böyle yoksa hareket gayet güzel işler yapmış kimse de itiraz etmiyor yok yere aynı taraftakiler hatta yine birbirini destekleyenler tartışıyor.......

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @panthera-leo @gurkan-atilgan Ayrıca şunu da merak ediyorum. Bu söylemlerimizi vakit kaybetmeden farklı mecralarda duyurup aleve isteyerek veya istemeyerek odun atan arkadaşlar, acaba bu süreçte bizim de hiç istemeden kalbini kırıp gücendirdiğimiz arkadaşlardan dilediğimiz özrü yine aynı platformlarda paylaşacak kadar iyi niyetliler mi? Ya da önümüzdeki hafta oyun gündeminde yanlış anlaşılmaları gidermek için birkaç dakikamızı ayırsak, bunu yine aynı platformlarda paylaşıp karşımıza dikildikleri gibi bu sefer de yanımızda olabilecekler mi?

   Bu süreç, herkes için bir tecrübe oldu. Kesinlikle katılıyorum. Aynı zamanda samimiyetimiz için de bir test.

  • İnternette Kalite Hareketi @internettekalite

   @nuguryurtsever Niyetimizin ne olduğunu şimdiye kadar farkettiğinizi umuyoruz. Böyle bir şey olacaksa seve seve paylaşırız. Bundan sonraki çalışmalarımızda ve tabi sizin çalışmalarınızda koordineli olmak adına Discord sunucumuzda bulunmaya ne dersiniz?

   Discord sunucumuz: https://discord.gg/fwBkV9F

   Katılırsanız adınızı bize bildirirsiniz. Teknoseyir'den herkese kapımız açıktır 🙂

  • ozmo @ozmo

   @internettekalite ne kadar gereksiz bir oluşumsunuz farkında mısınız acaba ? kaş yaparken göz çıkardınız bence her şey daha kötü olacak.

  • altalena @altalena

   @ozmo Hakkını arayanları gereksiz diye nitelemek niye? Ayrıca farz edelim 2019'da AKK'li paketlerden çok daha kötü paketler gelecek diyelim, bu hakkını arayan topluluğun mu suçu olur yoksa iş ahlakı olmayan firmalarla buna göz yuman -veya dişini geçiremeyen- devletin mi?

  • ozmo @ozmo

   @altalena Türkiye'de hangi firmanın iş ahlaki var ki ? Arı kovanına bile bile çomak sokuldu olan gene vatandaşa olacak. Ben hakkını arayana gereksiz demedim ama yazdığım cümleden bu anlam çıkıyor kabul ama dediğim gibi bile bile arı kovanına çomak sokuldu bu yüzden gereksiz bir oluşum.

 • Batuhan @achfighter

  Benim anlamadığım nokta şu. Olay neden siyasi boyuta geldi. Elbet dünyada yaşanan her şeyin bir siyasi açıklaması var ama oyunlar pahalılanmış. Buna siyasi bir açıdan bakmazsak evet. Piyasaya koşullarına göre adil olmayan bir fiyatlandırma görüyoruz.

  Diğer taraftan bakınca elbette ilk önce dünyevi meselelere odaklanmak gerekiyor ama bu demek değil ki forumlarda toplanmak boş iş.

  Oyun gündeminde nasıl muhalefet etmeyeceğimize dair bir nasihat alacağımı hiç tahmin etmezdim.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Demek ki vurdugu yerden ses getirmek boyle bir seymis...
  Ilgili aciklamaya gelirsek...
  TeknoSeyir'i gectim, burada icerik ureten iki guzel insani direk isim vererek "A call to arms..." yada "a Warcry from FarCry" mi desem modlarinda ayar verme mektubu gercekten etkiliymis...

  Soyle diyesim geldi...

  "Yuru be aslanim, masaklarin sallandikca deprem oluyor"

  Her iki tarafa da saygilarim sonsuz lakin, (TS'ye) ayar vemek falan...
  Bunlari cocuklar su adreste yapiyor...

  http://www.ergenimbicimbicim.com.tr.de.eu.nl.cz.gov.us.jp

 • o.ctl @octl

  Tüm olayın özeti:

  Kadılık yaptığı sırada Nasreddin Hoca'ya bir adam gelip başından geçen bir olayı anlatmış. Giderken sormuş:
  - "Haklı değil miyim Hocam?"
  - "Haklısın" demiş Hoca.
  Biraz sonra başka biri gelmiş, aynı olayı kendi yorumuna göre anlatmış. Sonra sormuş:
  - "Haklı değil miyim Hocam?"
  Ona da:
  - "Haklısın" demiş Hoca.
  Adam gittikten sonra karısı içerden seslenmiş:
  - "Efendi ikisine de haklısın dedin, birisi haksız olmalı değil mi?" dediğinde;
  - "Sen de haklısın Hanım" demiş Hoca.