Levent abiyi yaklaşık 20 yıldır tanıyan biri olarak birçoğunuzdan fazla söz hakkım var. LP'nin tarzı bu 20 yılda hiç değişmedi. Kim bilir kaçıncı fuarı bu. Gider dolaşır izlenimlerini not eder o notları derler ve sunar. Eskiden yazılı yapıyordu şimdi video ile yapıyor. Bu yeni bir şey değil. TS'deki ilk fuar videosu da olmayacak.

Bu onun değişmeyen tarzı çünkü öyle rahat ediyor. Sadece beş dakika önce gördüğü bir ürünü biliyormuş gibi anlatmaz. Zaman zaman beraber yaptığımız yerinde videolarda o rahatsızlığı yüzünden okursunuz. En son aklıma gelen Samsung A9 lansmanı. Videoyu bir de bu bilgiyle yeniden izleyin göreceksiniz. Yanlış ya da eksik bilgi vermek istemediği için çok tedirgin olur.

Dolayısıyla LP'yi henüz yapmadığı bir yayın için eleştirmeyi doğru bulmuyorum. Yayın yapıldıktan sonra beğenmezsiniz eleştirirsiniz bu normal olanı. Sonuçta büyük oranda eziyetten oluşan bu fuar işini kimse boşu boşuna kabul etmez. Elbette o da gitti gezdi belgeledi.

LP gibi duayen sayılan insanlar, olaylara getirdikleri yorumlar için takip edilir. Sizin beklediğiniz anında görüntü için farklı mecralar ve daha genç editörler zaten var. Gayet de iyi iş çıkarıyorlar.
Mesela bizde haber kısmı da haftalık gündem formatındadır. Günlük haberleri bizden takip edemezsiniz. Önemli bir gelişme olursa herkes onun cuma günü konuşulacağını bilir. TS'nin yayın tarzı bu.

Eğer bir organizasyona LP katıldıysa onun edindiği izlenimleri merak eden büyük bir kitle onun yapacağı yorum için bekler. Çünkü orda önemli olan ortaya konan üründen ziyade LP ne diyecek acaba merakıdır.

Bunun reyting anlamında yanlış bir yol olduğu ise kesin. Ancak bizim de reyting için yayın yapmadığımız ortada. Plus sisteminden sonra YouTube tarafında bir beklentimiz kalmadığını ilan etmiş olduk. O yüzden bu anlamda bir reytinge ihtiyacımız yok.

TS bu yayıncılık anlayışı ile bugüne kadar geldi bundan sonra da bu şekilde devam eder. Çünkü farklı bir TS için farklı insanların bizlerin yerini alması gerekiyor. Alana kadar bizimlesiniz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatihmi @distance

  Uğraştığınızı göstermiyorsunuz, sizin tek sıkıntınız bu. Saygılar

 • olasandra @olasandra

  Abi nasıl biliyorsanız öyle yapın milletin dediklerine çok da kulak vermeyin.

 • suicide @suicide

  Aslinda pek cok noktasi zaten bilinen ve yerinde bir aciklama ama bunu da sacma sapan noktalara cekecekler yine diye tahmin ediyorum. Bakalim zaman ne gosterecek.

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Çok güzel yazmışsın ve çok güzel anlatmışsın, teşekkür ederim @gamsizm

 • Mursili @mursili

  Duayen bey keşke kendi sitesinde bir şeyler paylaşsa. Buranın adı TS "Sosyal"...
  "LP ne diyecek acaba merakı"nın ateşi de hızla sönüyor diye düşünüyorum.
  Saygılar.

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  plus sisteminde vaatlerinizi tutmadınız bir tane bile sohbet videosu gelmedi allahtan abone olmamışım başından beri. Çamur bir kulaklık incelemesini izlemek istemiyorum.

 • OLDBoy @oldboy

  Bu kadar alternatif varken, kaç yıldır iş yapma usülleri belli olan TS'den, usule ilişkin farklı beklentilere anlam veremiyorum. Sevmiyorsan izleme veya aynı anda birçok kanalı takip et şahsen ben öyle yapıyorum .

 • scorptr @scorptr

  Sizin gecen sene yaptiginiz gibi yapsa yeterliydi insanlara birde birkac resim gosterirdi bu kadar kimse lpden fuar icinde7-8 video beklemiyor zaten ; https://youtu.be/vVOjgN_e-F4

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Benim yayın yapma şeklim de benim tarzım. Ben fuar işini fuar zamanı bitirip buraya dönüşte tamamen gündemimden çıksın istiyorum. O yüzden kendim çekip konuyu kapatıyorum. LP'nin zaten video prodüksiyon ve kurgu konusunda bir çalışması bulunmuyor.

  • Koray Er @korayer

   @gamsizm 'ın tarz mevzusuna hak veriyorum. Mesela ben Murat beyin bulunduğu videoları severek izlememe karşın fuar videolarını görmezden geliyorum hatta bana çocukça bir girişim geliyor. -burada amacım sizi eleştirmek değil neden izlemediğimi açıklamak- Ama bu onun tarzı isteği ve yayıncı olan o, seyirci olarak da biz izlememeyi tercih edebiliriz. Levent beyin tarzı ise bundan farklı video çekmiyor doğrudan bilgiler vermektense kendi süzgecine göre yorumlarını sunuyor. ben nasıl ki Murat beyden ben bu videoları beğenmiyorum bir yere gidince video çekmeyin deme hakkına sahip değilsem (dersem de sadece boş gürültü olur) Levent beye de video çekin demek hakkı yok insanların. Naçizane bir fikir olarak bence bir yayıncının içeriklerinden memnun olunmuyor ise isteklere yontmaktan ziyade onu izlemeyi bırakmaktır.

 • Ati @ati

  TEknolojiyi bu kadar seven insanlar, oturup Levent Abi eleştireceğine, açıp kitap falan okusalar, bilim ve teknoloji nereye gidiyor bi görseler olmuyor mu? Kıytırık videolarla tanıtılan makineleri görünce ne oluyor anlamış değilim. Açın şu kitabı okuyun: Ray Kurzweil - İnsanlık 2.0. Alamayacağınız makinelerin videolarını izleyince bişiy olmuyor. Ha oluyor diyorsanız, bin çeşidi var youtube da.

 • Orcun @orcun

  Buna bence sebep olan şey, insanlar alıştı fast food kültürüne. Eskisi gibi öyle derleme videoları işte paragraf paragraf yazıları umursayan yok. Alışmış insanlar anında tüketmeye '' hmm fuarda ne var göreyim hmm bu bunu bunu çıkartmış güzell '' deyip geçiyor. Hani aslında detaya bile bakan yok, inceleme değil çünkü detaylılık gerekmiyor. Ana sıkıntı bana kalırsa bu birde bir kısım var '' ya bütün yayınlar yapıyor video ts nerede ? '' çünkü kafasında kurmuş ts de yapar görürüz gibisinden olmayınca sitem etme olayına dönüşüyordur.

  • xpow3r @xpow3r

   bence alakası yok, insanlar kendileri ile biraz olsun ilgilenilmesini istiyor. Senin dediğin kesim yaş ortalaması genç olanlar. lp hiç yoksa twitter hesabını buraya bağlayıp 2 fotoğraf paylaşır ne bili otelinden 2 dklık görüş videosu paylaşır vs.

  • Orcun @orcun

   @xpow3r İyi de işte öğlende yazdım bunları Levent abi hangi video'u paylaşmış böyle ? hani sanki bir kesim var her sene TS bu işi yapıyordu sonradan yapmamaya başladılar millette niye yapmıyorsunuz diye yükleniyor. Zaten sayılı yapılıyor bu fuar şeyleri, sony şeyi ile gittiler Murat hoca ile o zaman xz premium'u gösterdiler ufak bir şey çekildi o fuar şeyi yapıldı falan o kadar yani başka da yok.

  • xpow3r @xpow3r

   @orcun öğlen yazdıklarını okumadım belirteyim öncelikle, ama artık bişeylerin değişmesi lazım değil mi sence ?

  • Orcun @orcun

   @xpow3r Değişsin tabi şu site mesela haber içerikleri de olsun, bir yenilik yapılsın falan, ama TS'in işte olayı başından beri belli, DH gibi değil ki DH'e ilk başta youtube'a çok karşıydı mesela pek bilen olmaz, öyle karşıydılar ki TS'e bile zamanında demişler kendi oynatıcınızı kullanın reklam gösterin vs. vs. youtube ile bu iş olmaz vs. vs. e aradan kaç yıl geçiyor DH youtube'a başlıyor. Hani herşey değişiyor ama TS'de işler öyle işlemiyor pek. Levent abi yani oturup öyle tek başına çekip onu orada saniyesinde yorumlayıp TS hesabından vs paylaşmayacağı belliydi. Birileri çıktı '' TS NİYE VİDYO YÜKLEMİYOR YAAAA DH ŞU BU TONLA VİDYO KOYMUŞ KOCA TS BU YAKIŞIYOR MU ? '' diye attı ortaya kaçtı gitti.

  • xpow3r @xpow3r

   @orcun ee tamam işte hepimiz aynı şeyi istiyoruz günün sonunda. Sitenin bu değişime direnme durumunu kabullenmemek lazım sitenin daha çok kiteleye ulaşması için. '' TS NİYE VİDYO YÜKLEMİYOR YAAAA DH ŞU BU TONLA VİDYO KOYMUŞ KOCA TS BU YAKIŞIYOR MU ? '' Samiyetle cevap ver bu söylem haksız mı ? Biçimden bahsetmiyorum

  • Orcun @orcun

   @xpow3r Gelişim her zaman iyidir, olsun tabi ama onu TS'in kendisi düşünecek, biz sonuçta tüketici kesimiz, çekerse izlersin çekmezse izleyemiyorsun. TS'in o büyük kitlelere ulaşma olayı zaten yokmuş onu da öğrendik.

  • xpow3r @xpow3r

   @orcun "TS'in o büyük kitlelere ulaşma olayı zaten yokmuş onu da öğrendik." Olayı güzel özetlemişsin.

  • Orcun @orcun

   @xpow3r Aynen öyle. Murat hoca yazmış sonuçta;

   '' Bunun reyting anlamında yanlış bir yol olduğu ise kesin. Ancak bizim de reyting için yayın yapmadığımız ortada. Plus sisteminden sonra YouTube tarafında bir beklentimiz kalmadığını ilan etmiş olduk. O yüzden bu anlamda bir reytinge ihtiyacımız yok.

   TS bu yayıncılık anlayışı ile bugüne kadar geldi bundan sonra da bu şekilde devam eder. Çünkü farklı bir TS için farklı insanların bizlerin yerini alması gerekiyor ''

  • xpow3r @xpow3r

   @ermanyurdakann ne yani büyümesini isteğimiz bi platformun daha iyi bi noktaya gelmesini istemek suç yani, sık boğaz olmalılar ki değişsin bişeyler veya bi adım atılsın. gerçi orçunun da özetlediği gibi manası kalmadı. Kendileribilir.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @xpow3r Ters teptiğini ve LP'nin bu yazı ve yorum olayını komple bırakması ile sonuçlandığını düşünürsek yöntemi değiştirmekte fayda olabilir. Bize diyorsunuz ya belki sizin de yöntem değiştirmeniz lazım 🙂

  • xpow3r @xpow3r

   @ermanyurdakann kafan filan mı güzel ? İstekte bulunuyoruz, şöyle olursa daha fazla insan gelir vs. gibi bişeyler söyleniyor neresi terbiyesizlik bunun ? Anlamamakta ısrarcı filan değilim benim taleplerim bu kadar basit, bununda kesin bi şekilde olmayacağıda belli zaten bu başlık altından başka biyerde de yazmayacağım. Seninlede bu konu hakkında daha fazla konuşmayacağım. Olayı saptırmaktan başka bişey yapmıyorsun.

  • xpow3r @xpow3r

   @gamsizm ben Lp nin hoşuna gidecek, onun kişiliğini okşayacak yorum ve tavsiye nasıl verilecek kadar tanımıyorum. Burda ki yorumları derleğip onun isteğece kıvama getirecek kadar siz tanıyorsunuz burda ki yorumları geri bildirim olarak alın (veya almayın siz bilirsiniz) ve Lp nin hoşlancağı kıvamda isterseniz siz söylersiniz artık. Diyecek başka bişeyim yok.

 • Gökhan @gokhans19

  Peki ben şunları merak ediyorum:

  1- Madem Levent abinin tarzı bu. O zaman neden fuarlara onu gönderiyorsunuz. Hızlı aksiyon alacak bir editörü göndermek varken Levent Pekcan ısrarını gereksiz görüyorum. "Evet o yapamıyor, ama fuara o gitsin" kafasını anlayamıyorum. Sizin amacınız içerik çıkarmak mı yoksa Levent Pekcanın gönlünü hoş etmeye çalışan vakıf görevi mi görüyorsunuz? Bu kadar insan plus aboneliğini Levent abinin gönlü hoş olsun diye almıyordur sanırım.

  2- Neden gözlerinizi ve kulaklarınızı sektör dinamiklerine bu kadar kapatıyorsunuz? Sizi sevipte 7 yıldır takip eden insanların söylediklerinin ve isteklerinin gözünüzde hiç mi değeri yok? "Siz ne derseniz deyin, biz burnumuzun dikine gidicez" yaklaşımıyla o 1200-1500 plus aboneyi nereye kadar avutupta teknoseyiri ayakta tutabileceğinizi düşünüyorsunuz?

  İnsanlar sizin sektörde bu kadar zayıf kalmanızı eleştiriyor. Sürekli bize plus yeter diyorsunuz. Tabi burda "ben sizden birşey beklemiyorum, destek için abone oluyorum" diye gaz veren kitleye güveniyorsunuz. Ama bu kitleyle nere kadar? Kendi kredinizi eritip bitirmekten başka birşey yapmıyorsunuz.

  Ayrıca böyle bir sosyal bölümü yapıpta ortama katılmayan editörleri anlamıyorum. Tamam kimseyi kulağından tutupta mesaj yazdıracak haliniz yok ama teknoseyir çatısı altında olupta bu kadar pasif kalmaları nahoş. Bu tip yaklaşımlar takipçilerinize "biz sizi takmıyoruz, sizi adam yerine koymuyoruz, umurumuzda değilsiniz" alt mesajı veriyor.

  • xpow3r @xpow3r

   şimdi "işine gelmiyorsa takip etme" gibi bi cevap gelirse sana şaşırmam.

  • Gökhan @gokhans19

   @xpow3r O cümleyi sadece bana değil herkese söylesinlerde göreyim.

  • scorptr @scorptr

   İlk sorunun cevabini bende merak ediyorum hamdi, can veya umut gitse eminim anlik videolar gelecektir

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bilgi sahibi olmadan yorum yapınca sizin düştüğünüz duruma düşülüyor. Kimse LP'yi bir yere göndermiyor. LP, Intel tarafından sadece Intel'in basın toplantısına katılması için davet edildi. Sektörün önemli bir ismi olduğu için bu davet kişisel. Gitmişken kalan zamanında fuarı da gezme şansı buldu. Hatırlarsanız daha önce de AMD tarafından davet edilmişti. Yine buraya dönünce yayınını yapmıştı.

   Tutarsız hiçbir şey yok.

   Diğer sorularınız bizi ilgilendiren şeyler. Dükkan ne kadar açık kalır eder nasıl ayakta kalır onlar bizim bileceğimiz işler. Buranın da bir iş yeri olduğunu unutmayın. Hep söyledim bende olan işletme verileri sizde yok. O yüzden niyetiniz iyi olsa da bu konularda yapacağınız yorumlar her zaman eksik olacaktır. Mesela siz 1200 aboneden elde edilen gelirle fuara gidilsin derken ben çoktan ayın geliri ile kirayı ya da sigortayı ödemiş oluyorum.

   TS'nin Plus hedeflerini bir kez daha yazayım.
   1- Sitenin devam etmesi. Çünkü Youtube ile olmuyor.
   2- Sitenin özgürce devam etmesi. Turkcelle'e hot spot için laf etmek için ordan reklam alamamayı göze almanız lazım. Bu da gelir kaynağınızı halka dayamadan olmaz.
   3-Bir gün tamamen ve herkes için reklamsız sponsorsuz yayın. 5000 üye olmadan olmayacak.
   4-Özellikle incelemek istediğimiz ürünleri parası ile temin etmek. Bu da yine üye sayısının şu andakine kıyasla iki katına çıkması ile mümkün. Bazı üyelerin önerdiği al satçılık bizim işimiz değil. Kendi ürünlerimizi bile senede bir satıyoruz.

   LP'nin burda olmamasının sebebi de şu an sizinle girdiğimiz türden tartışmaların içinde olmamak. Ne kadar çok enerji kaybı olduğunu bilmeniz olanaksız. Gençken katlanıyordu ama şimdi ciddi etkileniyor. Bu işi yapıyorsa etkilenmeyecek demek kolay ama etkileniyor. Yapacak bir şeyimiz yok bu konuda. Twitter'dan da bu gidişle uzaklaşacaktır. Sonuçta burdan kaçsa orda yakalıyorlar. Sadece işi olan incelemelerde işini yapıp gerisine karışmak istemiyor. Pili bu kadar.

  • Gökhan @gokhans19

   @scorptr Ben en başından beri onu diyorum zaten. Levent abi koşturmacada yetişemiyor olabilir. Daha hızlı aksiyon alacak bir editör gönderilse daha doğru olurdu. Umuta telefon verip al bunun kamerasıyla fuarda gördüklerini çek deseler benim açımdan daha olumlu olurdu. Levent abi kesinlikle yanlış tercih olmuş. Gönder Canı sana hoplaya zıplaya 150 tane video çekerdi ordan.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @gokhans19 İyice saçmaladınız. Sadece fotoğraf çeksin diye konudan uzak, bir tecrübesi olmayan kişileri mi göndereceğiz fuarlara?

  • xpow3r @xpow3r

   @gamsizm işte adam onu diyor (konudan uzak olan gitsinse bile) , o bile daha verimli olurdu en azından standları sağı-solu ortamı bilirdik diyor. Saçmalamıyor yani

  • xpow3r @xpow3r

   @xpow3r dur kendimi cevaplıyım, başka güzel Türkiyeden kanallar var onları takip edin.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @xpow3r TS'den beklenti galeri sitesi formatı ise yine yanlış yerdesiniz. Zaten Intel LP'yi çağırdığına göre sizin vermediğiniz değeri vermiş demektir.

  • Gökhan @gokhans19

   @gamsizm O zaman sizin planlamanız yanlış. Levent abi intel toplantısına gidiyorsa sadece oraya gitmeliydi. Bu şekilde kenarından köşesinden yarım yamalak gideceğine hiç gitmemesi daha mantıklıydı. Ülkeye turistik ziyarete gidip şansa fuara denk gelmiş japon turist olayına dönmezdi bu ces fuarı işi.

   Ayrıca bu tip her konuyu plus parasıyla bu kadar olura getiriyorsunuz ama plus sayısını artırmak için yapılması gerekenleri inatla yapmıyorsunuz. Plus geldi geleli üstünüze ölü toprağı serilmiş vaziyette ve bu plus sayısıyla dükkan dönüyor daha fazlasına kafayı yormaya gerek yok yaklaşımı içindesiniz. 5000 plus üyesi olsun iyi güzel ama o 3800 kişiyi plus almaya ikna edecek bir aksiyon almıyorsunuz. Biz böyleyiz, bizden diğerleri gibi yayınlar beklemeyin yaklaşımıyla o 5000 sayısı asla olmayacaktır.

  • Gökhan @gokhans19

   @gamsizm Abi emin ol senin abonelerin şuan 10 kat daha çok mutlu olurdu. Ces fuarı bu kadar olumsuz geçmezdi diye düşünüyorum. Şuan herkes Levent abinin bu fuar performansı yüzünden isyanlarda. Umut bundan daha kötüsünü beceremezdi zaten.

  • xpow3r @xpow3r

   @gamsizm verdiğiniz yanıtlarla hiç şaşırtmıyorsunuz cidden. Anlamak istemiyorsunuz sanırım, değer vermesek Lp ve siteye, bu kadar şu şöyle olsun, bunu böyle yapın vs. gibi tavsiyeler vermez burada yazan insanlar.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @gokhans19 Yine saçmaladınız. CES fuarına gidip de bakmadan dönülür mü? Üstelik bunun yayını da yapılacak. Her fuar, yapılan yayın haricinde giden kişinin ufkunu da açar. Yapacağı yorumları şekillendirir. Çünkü gelecekten bir parça görmüş olursunuz. Bu yıl çıkacak her şey ordaydı diyebiliriz.

   LP'nin fuarı gezmediğini ima ediyorsanız kanıt sunmanız lazım. Henüz yayın yapmamış olması geçerli bir yanıt değil.

   Elinizde sayısal veriler yoksa söylediğiniz her şey havada. Ben size TS'nin içerik adedi Plus'tan sonra arttı diyebiliyorum mesela. Rakamlar önümde. Beğenip beğenmemeniz ayrı bir konu. Ama içerik artmadı demek için rakam sunmanız lazım, sunabilir misiniz? Hayır.

  • Gökhan @gokhans19

   @gamsizm Ben yine planlamanızın yanlış olduğunu düşünüyorum. Levent abi ofise dönünce belkide milyon tane video çeker. Ama sizden beklenen şey bu değil.

   Plustan sonra içerik sayısı artmış olabilir ama içerik kalitesi maalesef düştü. Siz olayın içinde olduğunuz için farklı noktaları göremiyor olabilirsiniz. Ayrıca sizin yapmanız gereken üyeleri hoşnut edecek içerikler yapmaktır. O 5000 plus hedefine giden tek yol bu. İnsanların beğenmeyeceği videolar çekmenin teknoseyire artı bir puanı olması imkansız. Sizi takip edenlerden bu kadar kopmayın.

  • Player 1 @player-1

   @gokhans19 Kimmiş bu TS videolarından hoşnut olmayan çoğunluk yaw. Plus abonelerinde ciddi bir düşüş mü var? Plus'ı olan durumdan memnun gibi geldi bana.

  • Gökhan @gokhans19

   @player-1 Ekşide ve ts sosyalde hergün yazılan şikayetleri takip etmeniz yeterli. Şimdi tek tek buraya hepsini yazmam imkansız. Biraz gözlem yeteneğiniz varsa kolayca görürsünüz.

  • Player 1 @player-1

   @gokhans19 TS sosyal'de denk gelmedim de, Ek$i de zaten bilinen mecra. ek$i'de hiçbir konuda iyi hoş şeyler yazılmaz. Yazılırsa garip karşılanır. Oranın kültürü o.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @player-1 Ben de merak ediyorum. Birileri böyle ciddi iddialarla gelince rakamlara bakıyorum göremiyorum. Bu arada incelenen ürünlerden memnun değil belki insanlar ama ürünleri biz yapmıyoruz. Firmalardan gelen ürünler bunlar. Biz inceleriz, alıp almama kararını izleyen verir. Ben o ürünleri reyting için incelemiyorum ki. Reyting için olsa bir tane ağ cihazı göremezsiniz sitede örneğin. Zaten biraz da o yüzden bize çok geliyor. Başkaları burun kıvırdığı için yer bulamıyor adamlar 🙂

  • Gökhan @gokhans19

   @gamsizm Abi nasıl merak ediyorsun ya. Umutlu videoları, oyun gündemlerini vs. es geçiyorum sadece 2-3 gün önceki ipad videosunun yorumlarına baksan görüyorsun zaten. Demekki sen youtubeda ve ekşide yazılanlara hiç bakmıyorsun. Hatta geçenlerde bir huawei telefon videosunda millet demediğini bırakmamış.

   @player-1 bende ekşide yazıyorum. dediğin olay ekşinin genelinde yok. ama orda büyük bir ortam döndüğü için daha çok göze batıyor olabilir.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @gokhans19 Bula bula Apple videosunu mu buldun 🙂 Bizim yapmadığımız videolar onlar. Ben de ürünü ilk kez görüyorum çoğu zaman. Ama Doğa bence gayet güzel anlatıyor.

  • Gökhan @gokhans19

   @gamsizm Ben sadece son videolardan örnek vereyim dedim. Youtube video yorumları takip edilirse örnek çok.

  • Melburg @melburg

   @gokhans19 Youtube ta yorum yazanlar @gamsizm ve lp'nin olmadığı her videoyu eleştiriyor. @hkellecioglu zar zor kırdı bu yargıyı

  • Gökhan @gokhans19

   @melburg Mevzu şu eleştiriyor bu eleştiriyordan ziyade eleştiriliyor konusu. 🧐

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  500 farklı yerde yapılan anında haber verme işini bir de LP'nin yapmasına gerek yok zaten. Hatta yapılsa arada kaybolur YouTube'da. Gelsin, detaylıca anlatsın bir videoda, biz de keyifle izleyelim.

 • altalena @altalena

  Son paragrafa katılmıyorum, yaş kaç olursa olsun insanlar değişebilir. "Biz böyleyiz, böyle gidecek" düşüncesi gelişimi, yanlışı doğruya çevirmeyi engeller diye düşünüyorum bu olaydan bağımsız olarak.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Herkes değişemez ya da memnundur değişmek istemez 🙂 Onlar kişisel gelişim palavralarından biri.

  • Melburg @melburg

   @gamsizm Değişmeyen tek şey değişimdir 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @melburg Bizim burdaki, kunduracı hiç değişmedi mesela. Sayesinde çöpe gidecek ayakkabıları kurtarmaya devam ediyorum 🙂 Ama yaşlandı tabii. Yani değişim kaçınılmaz. Ve maalesef insan söz konusu olunca iyiye gitmiyor.

  • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

   @gamsizm Ben yıllar önce bunu dediğimde, bana bunun bedelini çok acı şekilde öğrettiler. Sonrasında anladım, değişimin nasıl bir nimet olduğunu. Bugün baktığımda o gün "değişemez" dediğim kendime bakıp gülüyorum. Burada lp'ye vs sallanmasına karşıyım, o konuda bir problemim yok. Ben ts'nin içerik konusunda boşaldığını görüyorum.(Gündemleri bir yana koyuyorum) Siz de bunun farkındasınız, lp geçen sene son gündemde söyledi bunu. Cihaz incelemelerinde mesela geçen bir modem incelemesi vardı lp tuttu, ağ protokollerinden bahsetti içimin yağları eridi açıkçası, o an aynen "heh bunlarla gelin abicim ya, biz bilgi istiyoruz teknik istiyoruz ,webtekno filan değil ki burası anasını satayım" dedim. Kağıttan okunuyormuş gibi geçen inceleme videolarının da daha doyurucu bir formata evrilmesini istiyoruz. Olay bundan ibaret. Mesela sen çıkıp kameralarla alakalı detaylı bilgi veren bir seri yapsan, lp çıkıp artık commodoredur vs. kendi alanında yine detaylı teknik bilgi veren bir şeyler yapsa, çok çok güzel olur. Biz bunları görmek istiyoruz. İnsanların, tozlu raflarda, gündemde vs gördüğü bunlar. Bundan dolayı isteniyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @mertkirimgeri Bunlar çok doğru sözler. Sıkıntı şu ki bir bir noktada sizin beğenmediğiniz ürünleri incelemeye de mecburuz. Çünkü hayır dediğimiz an ki diyoruz da, zincirleme reaksiyon başlıyor. Firmalar incelemek istediğimiz ürünleri göndermemeye reklam vermemeye toplantılara davet etmemeye başlıyor. Bunun için tam bağımsızlık şart.

   Sizin istediğiniz seriler zaman alıyor. Benim bir kamera serisi yapmam için bir süre başka ürün incelememem lazım. Şu an bunu yapamıyoruz ekip çok küçük. Bu arada gündemleri nedense herkes konuşurken hariç tutuyor ama gündemler TS'nin bence en önemli yayınları. Çıkardığınız zaman geriye kalanlar diğer yayınlardan çok farklı değil.

   Kadroyu büyütmeye çalışmamızın sebebi de bu. Eski TS'de kadro genişti herkes en iyi yaptığı işi yapabiliyordu. Şimdi bu lüks yok. Bu da incelemelerin detayından çalıyor. Beğenmedikleri Umut'u incelemede indiği detayla değerlendirin bizden fazla bilgi vermiş olma ihtimali var.

  • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

   @gamsizm Umutun incelemeleri güzel zaten, onları toplu olarak telefon önerilerinde vs toplamakta güzel bir çalışma. Olaylar artık monoton olunca sadece insan sıkılıyor haliyle. Yani her telefonda ya işte Snapdragon türevlerinin 3-4 segmentinden biri var ya da kendi işlemcisi var vs. bunlar tamam ama işte farklı bir şey olmayınca artık çok detaya da inesi gelmiyor insanın o noktada. İncelemeler konusundaki tutumunuzu anlıyorum, çıkarımlarınız da mantıklı, yine incelemeler olsun ama o incelemelerin içine yedirebilirsiniz belki bu konsepti. Levent abinin geçen program modem incelemesinde yaptığı gibi. Adam tuttu, ağ protokollerini anlattı. Ben bilmiyordum mesela ve işe yarar bir bilgi. Yarın öbür gün IOT ağ bağlantısı olan cihazlarla bir iş yaparsam o bilgi işime yarayacak biliyorum. Öyle olursa işte inceleme zevkli hale geliyor çünkü farklı bir şey oluyor, yeni bir şey öğreniyoruz. Buradaki kitle zaten teknik kitle, onların bu tarz bilgilerden kaçacağı yok. Aksine o videonun yorumlarına bakarsanız, beğenildiğini göreceksiniz lpnin yaptığı işin orada. İncelemeler devam etmek durumunda, bunu anlıyorum ancak bu öneriyi göz önünde bulundurmanız belki içeriği daha iyi hale getirmek için güzel bir adım olabilir.

 • Player 1 @player-1

  Ben niye LP'nin CES videosu bu kadar olay oldu onu anlamadım. Tek gördüğüm birisi "diğerleri ces videolarını böyle yapıyor, siz niye yapmıyorsunuz" gibi bir twit atmış. LP de bence gereksiz bir cevap vermiş. Yazacağı şey "Biz diğer yayıncılardan farklı çalışıyoruz" "Malesef fuar yoğunluğunda bu tür videoları yapmak iş yükümü çok arttıyor, ayrıca ortaya çıkan işten de memnun olmuyorum" yazmak. Hatta yıllardır yazarlık yapan bir teknoloji editörü olarak çok daha kısa cümlede bile toparlayabilir bunları. Ya da hiç cevap vermeyebilir.
  Yani olayı bu noktaya getirmenin ne manası var onu anlayamadım.

 • seckyn @seckyn

  Anlayamadığınız olay teknoseyir haber sitesi değil, içerik sitesi. Burayı haber sitesi gibi değerlendirmenin bir anlamı yok. Bu eleştiriler bana "Elma mı daha kırmızıdır yoksa limon mu daha ekşidir" gibi bir kafada olduğunuzu düşündürüyor.

 • Erdem Ç. @rockerdem

  Tek bir örnekten gidelim. Şu "katlanabilir ekran" muhabbetini "ilk kez" video ile incelemenin hevesiyle Donanımhaber, cihazı yere-göğe koyamamış. Cihazı överken Erdi kendinden geçiyor filan:
  https://www.youtube.com/watch?v=KcqUdODbZW4
  Ardından Verge'ün haberine bakıyoruz, alet "çöp" deniyor. "Her katlandığında, açıldığında, yan çevrildiğinde sapıtıyor" deniliyor.
  https://www.theverge.com/2019/1/8/18174278/ces-2019
  Benim bu tip fuar dönemlerinde takip tekniğim şudur:
  Donanımhaber, technopat gibi anlık video paylaşanlardan hangi ürünlerin duyurulduğunu takip ederim, yorumları dikkate almam. Sonra 1 hafta beklerim, TS yorumlarıyla kendimce nihai sonuca ulaşırım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu örneği verecektim ben de ama laf atıyorum zannederler diye yazmadım. Erdi süper bir editör. Kendini parçalıyor adam. Ama tek kişinin Verge'ün yaptığı ve benim de gündeme referans olarak aldığım o yazıdaki yorumları yapması imkansıza yakın. Verge editörü muhtemelen birkaç saat harcadı o ürüne. Bizim basın için mümkün değil bu. Bir de açıkçası reyting alma dışında o ürünün saçma sapan bir şey olduğunu görüp de vakit ayırmak tamamen zaman kaybı. Erdi atlamayarak doğru yapmış ama yorum için yine Verge'e baktık.

  • Gökhan @gokhans19

   Erdi zaten videolarında özellikle "burda deneyimlediğim 1 saatlik tecrübenin yorumları bunlar, daha sonradan cihaz elime geçince detaylı incelemesini yapıcam" diye belirtiyor. Adam sadece fuarda görüp deneyimleyebildiği kadarını aktarıyor. O yüzden fuar videolarında kimseye abi orasından niye bahsetmedin abi burası kötüymüş niye söylemedin abi şu süper özelliğini atladın gibi şeyler söylenmemeli. Teknoseyirin eleştirilen noktası fuarda kötü üründen iyi bahsetmişsin değil direkt hiç içerik paylaşmamışsın konusu.

  • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

   @rockerdem Zaten TS’nin has takipçileri öyle, bugün yazmıştım yine söylüyorum, LP’nin bilgi birikimi gelişmekte olan teknolojik ürünlere bakış açısı çok farklı ve onu iyice süzdükten sonra bu haberi pişirir ve aceleye gelmeden böylece cuma akşamı rahat rahat dinleriz. Mesela bazı arkadaşlar @gamsizm eleştiriyor ya aslında gerçekten derin düşünmüyorlar, çünkü intel LP’yi çağırıyorsa çeşitlilik olsun istiyorlar, çünkü her editörün yorumu ve olaylara bakışı farklı ve geçmişinde ki birikim ile aslında kendi içinde canlılığı ve heyecanı yüksek olan biri

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @gamsizm
   Yok, yahu baya baya kastirmis 🙂
   Ama art niyet oldugunu ben de dusunmuyorum.

 • DogancanOzsel @dogancanozsel

  Teknoseyir, teknoloji ve bilim gündemini takip ettiğimiz bir kanal. Hepsi bu, ne eksik ne fazla. Insanlarin bunun uzerinden bu kadar hararetli yorumlar yapacak motivasyonu nereden bulduğunu merak ediyorum. Hayatta tek derdiniz Pekcan'ın yayıncılık anlayışı olsun yahu. Ekşisözlük'te sayfalarca tartışılmış, cidden acaip..

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Vakit çok ondan 🙂 Bir de şimdi bizim TS'de yazanları ayrı tutuyorum, özellikle ekşide kötü niyetle yazan çok. İsimleri takip ederseniz, bir desen oluşturduğunu göreceksiniz. Kiminin DHW zamanından garezi var kimi başka şekilde LP ile takışmış. LP'nin ekşi tavrı zaten malum. İyi niyetle yazanların yazma şekillerinden hemen anlarsınız zaten. Ama onlar arada kaynıyor.

  • Selo Hun @selo-hun

   @gamsizm Dikkatlice bakınca aynı kişilerin saldırdığını gördüm. Olumlu eleştirilere kimsenin bir şey diyeceğini sanmıyorum. Yazarın birinin mesajları. Sadece nefret kusmuş. Bu kişi ne kadar samimi olabilir? https://eksisozluk.com/teknoseyir--2697489?a=search&author=cathars

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @selo-hun Evet genelde aynı kişi. Tüm mesajları böyle.

  • Galip Onur Demirel @gonurdemirel

   @gamsizm 37 mesaj yazmış adam. Hepsini okumadım elbette ama herhalde tamamı eleştiriden ibarettir.

   Bu demek oluyor ki adam en sıkı "Teknoseyirci"den daha sıkı takip ediyor siteyi. İlginç gerçekten 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @gonurdemirel Öyle. Zaten bu kişilerin genel profili öyle oluyor. Sorarsan da sevdiğimiz için eleştiriyoruz diyorlar. Böyle dost varken düşmana gerek yok 🙂 İşin garip tarafı sevdiğini söyleyenlerden bazıları gerçekten seviyor ama hayal dünyası ile bir şey uyuşmaz ya da bizden bir konuda tatmin edici bir cevap alamazsa kontrolü kaybediyorlar. O yüzden pek sitede yazmazlar. Genelde daha yakın oldukları sosyal medya gibi yerlerden yazarlar ve takip ederler. Sözlük de bizim elimizin uzanmadığı bir yer.

  • Galip Onur Demirel @gonurdemirel

   @gamsizm Gerçekten hastalıklı bir durum, aşk nefret ilişkisi tam olarak.

   Sözlüğe elinizin uzanmaması ise bence ziyadesiyle olumlu ve hayırlı. Sözlükte bir mesajımda Apple için "Elmacı" ifadesini kullandığım için özel mesajdan "çocuk" olmakla suçlanmıştım. Sözlük gerçekten ülkenin genel durumunu yansıtan, gerçekten seviyenin dibe indiği yerlerden biri. Bu kalitesizlik içinde elbette çok düzgün insanlar var ama onlar da sözlüğün halini görüp yazmamayı tercih ediyorlar. Uzun lafın kısası, sözlük gibi kontrolsüz bir yere elinizin uzanmaması gayet güzel. Anasını babasını beğenmeyen prens/prenseslerin Teknoseyir ya da diğer her şeyi dayanaksız eleştirmesi son derece normal.

  • Selo Hun @selo-hun

   @gamsizm Bu durum hiç normal değil. Bugün bir psikoloğa gidip bir kişi(sevgili, arkadaş, aile dostu vs.) hakkında rahatsızlığınızı ve şikayetini belirtseniz, o psikolog ruh sağlığı açsından bu kadar şikayetçi olduğunuz kişiyle iletişimi kesmenizi isteyebilir. Madem Teknoseyir bu kadar kötü ve işe yaramaz bir site takip etme. Levent abinin attığı tweetlere kadar takip ediyor. Bu kadar saplantı ve takıntılı olma durumunu anlayamıyorum.

 • YasinC @yasinc

  Yeni gelen nesil aşırı saygısız ve her şeyi ben bilirim havasında olması da cabası. Nerede duracaklarını bilmiyorlar.

 • Egemen Kaya @egemenkaya100

  Bu olayın bu kadar tartışılması çok acayip.

 • maxemilian @maxemilian

  Helal olsun gerçekten bu aralar hiç olmağı kadar TS ekibine saygım arttı. Tabi bunu 5 yıldır videolarını izleyip son 1 yıldır aktif sitede bulunmaya çalışan biri olarak söylüyorum. Tanıdıkça daha çok beğeniyorum.
  Hem sitesi, hem içerikleri, hem muhabbet kalitesi nereye baksam değer ve emek görüyorum. Ama bu yaptık oldu diye değil işte. Fark var.
  Gerçekten emek verilen içerikler üretmek ve günü kurtarmak için yaşamak istemeyen bir yayın.Üzerine düşünüldüğünü hissettiriyor. Bu sebeple çok yakın hissediyor insan.
  Bu yazı vesilesiylede daha fazla tanımış oldum.
  TEŞEKKÜRLER TEKNOSEYİR İYİ Kİ VARSIN.

 • Seyisulnam @seyisulnam

  Murat Bey konuya güzel bir açıklama getirmişsiniz. Burada pek paylaşım yapmayan biri olarak ne kadar söz hakkım var bu konuda bilmiyorum ama bu mecrada gözlemlediğim şey (ki daha önce de bir yorumda belirtmiştim) bardak alarak destek/destekçi olan kitlenin plus ile hizmet alan müşteriye dönüşümü. Yani eskiden izlediğiniz yöntem daimi destekçileri memnun etse de müşteri olarak yaklaşan kitleyi huzursuz ediyor. Ha konu fuar olarak görülebilir ama bana kalırsa herkesin genel gidişat ve plus hakkında fikir beyan etmesi için bahane oldu. Ben dahil.

  Son olarak şunu da ekleyeyim, bir kaç trol hariç herkes bu yayının daha iyiye gitmesi için fikir beyan etme ihtiyacı duyuyor. Bağcıya hakaret etmedikçe, işini öğretmedikçe tabi ..

  İyi çalışmalar 🙂

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Murat bey sizi tek Tv'de izleyip, sonrasında pclabs ile ayrıntılı yazıları okuyup takip ettim. Levent abiyi ise dark Hardware sitesini takip ettiğim yabancı sitelerin yanında ilk Türkçe site olarak takip ettim. Benim nacizhane ricam sizlerin bu çocuğunuz olan TS sosyalden kısa kısa bilgi girmez ilk bakış yorum ne derseniz, yeterlidir sonrasında inceleme yaparsınız. Hem biz hemde gençler memnun kalırlar. Kolay gelsin.

 • Hamsiyim @hamsiyim

  Murat abi seviyoruz sizi bizim eleştirimiz kötü niyetli değil teknoseyir daha cok izlensin daha çok büyüsün siz rahat edin istiyoruz. Bilmiyorum siz yönetim olarak bu buyuklukten memnunsaniz benim için bence sıkıntı yok, kendi yağımızda kavruluyoruz kitlemiz güzel 🙂

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  Eski kafalı olmakla eski toprak olmak arasında fark vardır. Sevip saydığımız için izliyoruz. Ama hiç bir zaman tek bir kaynaktan kesin bilgi elde edilemez. Eleştirirken bunu göz önünde bulundurmak gerek.

 • patpat @pathologic

  Levent bey in cevabıni normal buluyorum.. Evinde canı sıkılan herkesi ciddiye alırsanız bu iş yapılabilir olmaz zaten.

 • Pix50Adam @zero2900

  Ben şahsen onun bu Alman disipliniyle hareket edişini seviyorum. Ve hiçbir başka kaynağı takip etmeyip @leventp nin yorumlarını bekliyorum.

 • mevlutyy @mevlutyy

  @gamsizm yine gaza getirdi ya la bizi 😝😂

 • balcis @balcis

  @gamsizm pardon merak ettim. burası kamuya açık bir ortam. ben murat gamsız şöyle demiş diyerek bunları paylaşabilirim tırnak içinde, teknik olarak, değil mi? yoksa niyetim olduğundan değil.

 • Hamdi @hamdi

  #MakeTeknoSeyirGreatAgain 😀

 • Burak @burakk

  Daha düzgün ve net anlatılamazdı @gamsizm Bilen biliyor zaten ama bilmeyenler, art niyetliler ya da yeniler okusun bu yazıyı.

 • balcis @balcis

  @unicornknight herhangi bir şeyi uzatmıyorum, teknik bir soru soruyorum. Soru da cevap da tekelinizde değil kusura bakmayın.

 • Mertcan Sezginer @mertcansezginer

  Sözlükte gayet yapıcı ve sizi seven kişilerin yazdığı yorumlar da var, lütfen önyargısız şekilde onlara bir göz gezdirin.

 • DoctorX @doctorx

  Bu linç kültürü nereye kadar daha devam edecek bilmiyorum, her geçen zaman daha da artıyor. Çizginizi bozmayın, ben her zaman buradayım. Levent abinin yorumlarını da dört gözle bekliyorum. Biz aylık dergilerle gündemi takip etmiş nesiliz, yeni nesil çok sabırsız, hemen gelsin de nasıl gelirse gelsin.

 • lecorbusier @lecorbusier

  Teknoloji yayıncılığının kutu açmak değil de teknoloji adına değerli ve içi dolu bilgiler vermek olan bir davranış. Umarım Levent abi hiçbir zaman değişmez.

 • Fallout @fallout

  Murat Gamsız @gamsizm kardeşim, öncelikle bence çok lüzumu olmamasına rağmen vakit ayırıp bir açıklama yapmışsınız, teşekkür ederim. Bence, misalen yazıyorum, burada ve diğer mecralarda "bik bik bik" öten gençlerden birkaçına 2 hafta TS'de staj fırsatı verseniz (stajdan kastım bütün TS'nin yüküne aynen sizlerin yaptığı gibi ortak olmak, omuz vermek, yazıhane işleri dahil), staj sonunda, terbiyeleri müsaitse, karşınızda el pençe divan durup özür dileyeceklerine veya terbiyeleri müsait değilse ki ben muhtemelen bu ikincisinin olduğunu zannediyorum, ayakları ardlarına değe değe kaçacaklarına yaptıkları yorumlar vesilesiyle ikna oldum. Ayrıca, buradaki açıklamanızın bana güzel bir faydası oldu ki bana TS sosyal'de engellenecek kişileri kolaylıkla bulma fırsatı verdi Allah razı olsun. Bu sayede daha temiz bir içerik elde edeceğimi düşünüyorum. Elimden geldiği müddetçe TS'ye destek vermeye devam edeceğim inşallah. Bütün TS'ye emek verenlerin beğendiğim tarzlarının devamı etmesi ve TS'nin Plus hedeflerinin ve diğer hedeflerinin en kısa bir müddette gönlünüzden geçtiği şekilde hasıl olması ve @leventp Levent Pekcan ağabeyin ve onun gibi hissedenler için de bir an evvel "semantik web 'in " çıkması dileğiyle.

 • Emre Kıyakoğlu @kedi

  @gamsizm @leventp @hkellecioglu bulunduğunuz mecrada yaptığınız işleri seviyoruz. Gereken her şey yazılmış. 20 yıldır @leventp takip ederim. Bilgisayar teknolojilerini takip eden 1-2 ateşli genç arkadaşın benim tabirimle Teknocan'ların yaptıkları ya da söyledikleri sizi germesin. İnşallah hedeflerinize isteklerinize hızlı ve erişirsiniz. Sizi severek izliyoruz. Yorumlarınız bizim için önemli.

  Benim yaşımdaki bilgisayar teknolojilerini takip eden herkes yaşamıştır. Gündemi 90'lı yıllarda aylık dergilerle takip ederdik. Şimdi her hafta oyun gündemi, bilim notları ve gündem değerlendirmesini podcast'ten ya da youtube'dan izliyor veya dinliyorum ve bundan çokta zevk alıyorum. CES2019 hakkında hiçbir şey bilmiyor veya takip etmiyorum. Ne biliyorsam sizden göreceğim. Ha anında öğrenmişim ha 10 gün sonra. Dünyanında sonu değil. Sizde bulunmayan bir incelemeyi, ürünü vs. başka yayından takip edilir. Burada @gamsizm zaman ayırıp cevapta vermiş. Teknoseyir'in yayın şekli tarzı bu. Beğenmeyen izlemez geçer. Eleştiri niyetine hesap sormak hoş değil.

  Son olarak ta bu olayın özü şu 4 saniyelik videoda izleyebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=PjLLlfL3mNY

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Tam olarak düşüncelerim ifade edilmiş yazıda kendim de benzerlerini yazmıştım zaten tabiki bu birinci taraftan daha detaylı ve güzel.

 • KUTALP @kutalp

  Muhabbet var dediler geldik. Geliş o geliş, yoksa banane hangi telefonda hangi CPU var. Lego, tost makinesi @can nın külüstürü hikaye... Burdaki tatlı laf sokmalar, eleştirmeler, #TeknoYardım, sosyaldeki birbirinden kafası kırık insanların paylaşımları bunlar çok güzel.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @balcis Elbette birisi paylaşabilir. Ama bana sorulursa istemem. Çünkü laf taşıma şekliyle iş yapmam. Kendi tavrımı koyduktan sonra birisi oraya bu yazıyı gönderirse en azından benim yazmadığım ya da yazdırtmadığım belli olur.

 • Bezmialem @bezmialem

  @leventp Twitterda paylaşacağını gelsin burada paylaşsın ve altında isterse bin kişi olumsuz cevap yazsın, hiçbir şey kaybetmez. Gerçeğin en yakın bilgisine erişmek için doğruları tek tek tespit etmeli, yanlışları birer birer toplamdan çıkarmalıyız.

  Umarım herşey Teknoseyir hesabının içerisinde olur, @leventp de sitenin içerisinde izlerini bırakmaya devam eder.

 • hbb @hbb

  Kesinlikle katiliyorum. Zaten aynisinin tipkisi 2341234 tane kanal varken, niye TS bunlara bir +1 olsun ki? Yani CES deki X urununun incelemesini sicagi sicagina zaten 10 larca yerli 1000 lerde yabanci kanaldan takip etmek varken, niye bir de TS eklensin ki?

  TS bu hali ile guzel, ve ben sahsen, aynen Murat'in bahsettigi gibi LP'nin yorumlarini beklemeyi tercih ediyorum.

  Bu bir prensip meselesidir. Siz yillarin Linux unu hadi sen de biraz oyun oynat Windows gibi ol diyip, degistiremezsiniz, onu bozamazsiniz! O bir Linux tur, Linux kalacak, POSIX kalacak!

  Iste bu kadar!!!!1111birbirbir

 • EnesBio @enesbio

  Bence fuarda levent bey de ancak diğer canlı yayın yapan anında video paylaşan insanlar kadar vakit bulabildi. ürünleri detaylı şekilde inceleyip. Uzun kullanım testi yapmıyor sonuçta buda demek oluyorki videodada göreceğiz muhtemelen bir çok ürün için incelemeye gelirse diye bahsedebilir . Burada en azından sıcak ve yanlış bilgi paylaşmaktansa fuardan sonra oturup o ürünle ilgili paylaşılan haberleri bir süzgeçten geçirip kendi gözlemlediği halinide ekleyerek edindiği bilgilere göre %100 olmasada %100 e yakın bilgiler paylaşmaktır. Bu arada levent bey i intel çağırmış bundan dolayı en detaylı açıklamalar intel tarafında olacaktır diye düşünüyorum. Diğer gözlemlediği ürünler extraya girer

 • P. O. F. @pof

  Öncelikle izleyicileri dikkate alıp böyle bir açıklama getirdiğiniz için teşekkürler. Eminim burada kimse Levent beyden genç editörlerin yaptığı gibi 10-15 video atmasını beklemiyordu. Ama çok kısa da olsa orada bulunan tanıdığı kişilerden kamerayı tutmasını isteyip 2 dakikalık çok kısa bir video çekip buraya atabilirdi. Twitter'da yaptığı açıklamaları buraya da atabilirdi. Kimseye işini öğretecek ya da işine karışacak hadsizlikte değilim. Sadece fuar izlenimlerimi yurda dönünce aktaracağını belirtebilirdi. Merakımızı harlardı. Video olmadan bunu TS sosyal'e girip kendi de yazabilirdi. Bunun gibi şeyler için büyük değişime ihtiyaç da yok. Birlikte olan son haftalık gündemde sizin beklenti içerir cümlenizden sonra zaten video göndermeyeceğinin sinyalini vermişti.

  Elbette reytingi önemsemediğinizi biliyorum, ama siz de bu yöndeki eleştirilere hak verin, sizi severek takip ediyorum, kendi adıma destek oluyorum, karşılık beklemediğimi, neden karşılık bekleyemeceğimi de defalarca yazdım. Bu ekonomik koşullarda aylık 1000 abonenin getireceği maddi karşılık, kalabalık bir ekibin zorunlu şirket masraflarına bile etmiyordur. Ben sadece severek takip ettiğim bir kanalın yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum. Diğer yayınlar yanlış anlamasın, Levent beyin yorumları hepsini ona katlar. Öyle de birikimli bir insandır, ama işte tam da bu yüzden daha da sabırsızlanıyorum sanırım. Yazdıklarımla herhangi birinizi kırdıysam ya da alınmanıza sebep olduysam affola.

 • Mustafa Sakallı @swish41

  LP'nin orda video çekmemesi benim için hiçbir sorun teşkil etmiyor. O tür sıcak videoları her yerden takip edebilirm (Linus'tan takip ettim genelde). Zaten verilen bilgiler hep aynı oluyor 5 dakikada,seç beğen al gibi bir durum oluşuyor kanallar arasında. Döndükten sonra salim kafayla LP'nin yaptığı yorumlar daha değerli benim için, adamın katma değeri orada ortaya çıkıyor. Gene bir sigara parasını çok gören arkadaşlar bol bol ahkam kesmiş "yok böyle yapmalısınız, yok şöyle yapmalısınız" diye. Yahu LP 5 dakika ürünün özelliklerini saysa sana ne olacak? Aç rastgele birini izle, bu adamın da yorumlarını dinle gelince. Amma büyütüyorsunuz bazı şeyleri.

 • emrkural @emrkural

  Ben LP ne diyecek acaba merakılılarındanım. LP orada video çekse onları izlemezdim büyük ihtimalle. Ama LP'nin dönüp burada sakin ortamda yapacağı yorumları dört gözle bekliyorum. Birçok site fuardan videolar paylaşıyor bilgiler veriyor zaten ama LP'nin değerli yorumlarını, kimsenin göremediği ince detayları hiçbir yerde bulamazsınız. LP'nin kıymetini bilelim. O ne yapıyorsa en doğrusunu yapıyordur. Kendimizi ilk önce LP'nin tecrübesi ve bilgisiyle karşılaştıralım sonra konuşalım lütfen.

 • baran omacan @omacan

  Levent abi 3 ay sonra atsın videoyu ben ilk gün atılmış gibi izlerim sıkıntı yok.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Yanlis yapiyorsun Murat hocam,
  Anlatamazsin...
  Bu yaptiginiz isin ne oldugunu anlatamazsin...
  Cunki sen para kazanmak icin takla atamazsin, yalan dolanla insanlari kandiramazsin, cok afedersin ama sen kemik yalayanlardan olamazsin ustad...

  Nereden mi biliyorum?
  20 yildan fazladir bu istesin ama hala derdin insanlara ulasmak, hala onlarin icinden birisi olmak, onlarin dertlerini anlatmak, onlarin haklarini savunmak...

  Onlar seni anlayamaz ustad...
  Onlar ki sana is ogreten issiz gucsuzler, onlar ki senin bildiklerini sana ogretmeye calisanlar ama kendileri bir turlu ogrenemeyenler, onlar ki verdikleri destek gorunumlu kostegin bile karsiligini isteyen, onlar ki hayati bedavacilikla gecmis nereden ne kazanirim derdinde olanlar...
  Yani, onlar sanirlar ki sen de onlar gibisin...

  Nereden mi biliyorum?
  Ayinesi istir kisinin lafá bakilmaz ustad...
  Bir sizin yaptiklariniza bak, bir sizi bilmeyenlerin...

  Burada, Levent Hoca'yi elestirmisler, Hamdi Kellecioglu'nu elestirmisler, Can'i elestirmisler, Umut'u elestirmisler...
  Soracaksin onlara...
  Yerde gordugun bir pet siseyi alip cope attin mi hayatinda?
  Veren olursa durustce bir cevap iclerinden...
  O da hayir olacaktir 🙂

  Demem o ki!..
  Ugrasma ustad...
  Anlatamazsin!

 • Erdinç B. @erdincb

  Bu ne tantana yahu. Memlekette kriz var, dünya resesyona giriyor milletin derdi, yok video çekmemiş yok sosyale yazmıyor. Her şeyi gözümüzde ne kadar kutsallaştırıyoruz. Levent Pekcan, Murat Gamsız, Hamdi Kellecioğlu sektör için değerli insanlar olabilir ama bana ya da bize ne kadar değer verdikleri açıkcası hiç ilgilendiğim bir konu değil. Onlar işini yapar, beğenirsem plus alır ödüllendiririm, beğenmezsem terkedip cezalandırırım. Kimseye işini öğretmeye gerek yok, yaptıkları işin neticesini istatistik ve gelir olarak görürler zaten.

  Daha önce de yazmıştım. Bu tarz sanal sosyal ortamları haddinden fazla sahipleniyor insanlar sonra sitemler, şikayetler, istekler bitmiyor. Burası kutsal bir yer değil, bu işi yapanlar da insanlık namına bize hizmet eden bireyler değil, eve ekmek götürmek isteyen alelade bir ticarethane sonuçta. Kimseyi gözümüzde büyütmeye ve bu yüzden hayal ettiğimiz şekilde davranmasını beklemeye gerek yok.

  Sözün özü kimse bizden daha değerli değil. O yüzden detaylara takılmamak lazım. Adamın işini daha iyi yapmasını sağlamak benim işim değil onun işi. Boşverin kim ne yaparsa yapsın.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Dediginiz bir yere kadar dogru evet lakin is kisisellesmeye baslayip, hadler futursuzca asilinca renk degisiyor.
   Evet, asl olan sizin yazdiginiz gibi...
   TeknoSeyir'in cevabi acik...
   "Arkadas, ben tarafsiz bir sekilde dogru bildigimi sana sunmaya calisiyorum, amacim hic bir firmayi yada kurumu yukseltmek degil. Sana da yaranmaya calismam, senin istedigin yonde de gitmem. Ben buyum, kabul ediyorsan kapim acik."

   Lakin, bazilarinin anladigi...
   TS'ye para verdim, istedigim gibi olsun, bana verdigim 15TL'yi misliyle geri odesin...

 • PanxeR @panxer

  Ben iki tarafı da haklı buluyorum, evet günümüzde bir haberi çekip paylaşmak artık saniyeler alıyor telefon ile çekilen bir video çekimden hemen sonra işlenerek paylaşılabiliyor ve bu hızlı tüketime hepimiz alıştık. Diğer taraftan tüm haber siteleri bir yana teknoseyir bir yana ben teknoseyire ya bugun yeni ne çıkmış diye girmiyorum, muhtemelen çıktığını bildiğim bir şey hakkında sizin görüşlerini dinlemek izlemek için giriyorum bu birbirine yakın ancak bir o kadar da farklı birşey siz haber servis etmiyor duygu ve düşüncelerinizi işin içine katarak deneyim aktarıyorsunuz iyikide varsınız.

 • hbb @hbb

  Yahu bu neye benziyor biliyor musunuz? Cem yilmaz her tv ye cikip, twitter dan biseyler yazdiginda, veyahut insta da fotograf paylastiginda, e ama komik degil ki? demek gibi birsey. Her kisinin meslegini icra ettigi yer ve zaman farklidir. LP'nin ve TS nin olayi zaten "yorumlamak" "iletmek" degil. iletmek cok kolay, ac kamerayi, oku spec leri olsun bitsin, ama yorum katmak, bu yeni gelen teknoloji neye cozum oluyor, ne getiriyor ne goturuyor bunlari ozumsetmek herkesin kotaracagi is degil.

  LP fuara is icin gidiyor ama, illa ki oradan canli yayin yapacagi sozunu vererek gitmedi. donuste haftalik gunden degerlendirmesinde ele alacagi sozunu verdi.

  eger onu yapmazsa, gelin o zaman veryansin edin efendiler!

  hala insanlara islerini ogretmeye calisan caylaklar var, onlar cok komik oluyorlar, yazik.

 • Deniz Can Karaca @dckaraca

  Bana öyle geliyor ki, insanlar Teknoseyir'e karşı olan tatminsizliklerini Levent Pekcan üzerinden duyuruyorlar. Yani Teknoseyir sadece Levent Pekcan değil, ama neredeyse Levent Pekcan Teknoseyir'in vitrini.

  Elindeki tek apple ürünü 5 sene önce aldığı bir Macbook Pro olan bir teknoloji meraklısı olarak iPad Pro incelemenizi izlediğimde halleriniz tavırlarınız, Apple kullananlara olan söyleminizin bende uyandırdığı rahatsızlık, bu tavrı 20 belki daha fazladır sürdüren Levent Pekcan'a benzeyince, Teknoseyir "huysuz" bir teknoloji kanalı olarak mı konumlandırıyor kendini, yoksa böyle konumlandırmıyor da Levent Pekcan'ın karakteri farketmeden kanala mı yayılıyor diye ben merak ediyorum mesela. Bu konuyla direkt değil de dolaylı yoldan bağlantısı olduğundan örneklendirmek açısından.

  Öte yandan şöyle bir durum var, siz bir şekilde "patronunuz olmasını istediğiniz takipçilerinizin" sözüne biraz daha kulak vermelisiniz diye düşünüyorum. İnsanlar burayı parayla desteklemeden önce "burası böyle" demeniz normaldi. Şu an kendinizi hem trendlerle hem kullanıcı beklentileriyle evrimleştirmezseniz (yani bir business development gibi) bir süre sonra sizi bu halinizle beğenenler kalır elinizde ve onun da yetmediği yerde iş hiçbirimizin istemediği yere gider.

  Yani ideal olan şu an Teknoseyir'i farklı kılan şeylere devam ederken, yeni kullanıcıları da kendinize bağlayabilmeye devam etmek. Bu aslında hem kolay hem zor;
  -Kolay, çünkü tek tip içerik sağlamaya mecbur değilsiniz. Levent Pekcan o huysuz ve tatlı adamlığını her fırsatta göstermeye devam edebileceği haftalık gündem ya da kendi alanı olan donanımlarda topa girerken, fuara gitme işini belki daha enerjik, daha buradaki talepleri karşılayabilecek editörler üzerine alabilir.
  -Zor, çünkü size karakteri uyacak ve iş çıkaracak editörleri istihdam edecek maddi imkanlara sürdürülebilir şekilde sahip olmak zor. Belki herkes 1 senelik plus abonesi olsa önünüzdeki 1 seneyi görebilirdiniz ama bu azınlıktır diye düşünüyorum.

  Herşeyden önce, sert ya da yumuşak, yapıcı ya da yıkıcı eleştirilere belli bir olgunlukla cevap verilebilmesi Teknoseyir açısından önemli. Haklıyken haksız duruma düşmek, bir kişiyi kırayım derken 100 kişiyi kırmak çok kolay iletişimin bu kadar zahmetsiz kurulduğu dönemde.

  @gamsizm

 • wilhem @wilhem

  Levent abi konuyu en ince ayrıntısına kadar düşünüp gereksiz ve yanlış bilgiden kaçınmak adına anlık video çekmek istemiyor. Üzerine düşünecek, yorumları okuyacak, muhtemelen ürünün gazının dinmesini beklediği durumlar da var. Bu yeni birşey değil daha önceki gündemlerde de bu durumun ima edildiğini hatırlıyorum. Dahası Levent abi TS'nin fuar görevlisi olarak oraya gitmiş de değil. TS'nin kalitesinin düşmesinden yakınılıp bir yandan da paylaşılan video sayısı ile kalitenin orantılı olduğunu düşünülmesi çelişkili. Video sayısı = kanal kalitesi değil bunu herkes biliyor. Eleştirilerin ben artık Levent abiye saldırı boyutuna geldiğini düşünüyorum. Parayı verdim benim istediğim olacak anlayışı her ortamda olduğu gibi malesef burada da yaşanıyor. @gamsizm nin yazdıklarından bundan sonraki paylaşımlarda da aynı yolun izleneceği çok net anlaşılıyor. Bu gün video diye ortalığı inleten aynı kişilerin bir sonraki fuarda yine aynı şekilde davranacağına eminim. Ben şahsen Levent abinin sırf CES'den video paylaşmayacak olması sebebiyle üyeliği iptal eden insanların olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Bir nevi doğal seleksiyon gibi bakmak lazım. Bir dahaki fuarda "E hani video?" diye yaygara koparan ne kadar azalırsa TS'nin yayıncılık anlayışına uygun üyelerle sitenin içeriğinin daha efektif bir paylaşım ortamı haline geleceğini düşünüyorum.

 • cengiz @cengiz

  Tamamen şahsi fikrimdir: fuar benzeri olaylar olduğunda ts den içerik beklentimiz artıyor. Amd işlemciler yeni ekran kartları insanları heyecanlandıran şeyler hep burada. Levet abi teknoloji ile o kadar haşır neşir ki artık hiçbir şey onu heyecanlandırmıyor. Oysa bir yayın açıp bakın fuarda rtx 2060 tanıtıldı katlanabilir telefon var burada deyip 10 dakika sadece fuarda neler olup bittiğini gelince neleri anlatacağını gösterse bile yeterli. En kötüsü deriz ki mutfakta yemek pişiyor kanıtı bu video.
  Ki artık dönmüş olması lazım halen fuarla alakalı bir içerik yok. Yazıyı yazalı bile 3 gün olmuş.
  Bu şartlar altında herkesin empatili ve sabırlı davranmasını beklemeyin.
  Bazıları ekmeği çok kızarmış sever bazıları hamur gibi sever, kimseyi memnun edemessin en mantıklı hareket Levent abi gibi kendi bildiğini okumaktır.

  Bu yorumu okuyup okumamak ciddiye alıp almamak size kalmış, yorumu atma sebebim şikayet edip dırdır etmek değil. Bir şekilde görüş bildirerek işe yaramak. Yoksa plus iptal edip çekip giderdim. istiyorum ki ts kapanmasın hatta daha ileri gitsin.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Minik bir şeyi düzelteyim, AMD ve NVIDIA fuarda yok. Gördüğünüz birçok lansman CES fuarı değil aslında. Fuardan faydalanmak isteyen firmalar Las Vegas'ın çeşitli yerlerinde fuar günü ve öncesinde lansmanlar yaptılar. Bizim basın oraya varmadan bazıları bitmişti bile. Fuar alanında ise bu sunum yapanların ya standları hiç yok ya da alakasız şeyler var. Duyunca şaşıracaksınız.

 • staticbool @staticbool

  Bu ismi lazim olmayan sitelerin birinde plus alanlara bile sataşmışlar. Neymis efendim karşılığında bir şey yok niye plusa para vermişiz. Demek ki bundan sonra para verdigimiz hersey icin bu ileri zekalilardan onay almamiz lazim Adam orda da durmamış, böyle siteler kapatılmalıymış. Derde bak adamdaki... İnanılır gibi degil.

 • Ismail Serdar @ismail12serdar

  abi herkesin tarzı farklı o şekilde yayın yapmak istememiş LP. ben LP yi orijinal olduğu için seviyorum.

  • CaptainCombo @captaincombo

   İpe sapa gelmez bir sebep yüzünden satırlarca eleştiri/şikayet yazacak enerjiyi ve zamanı nerden buluyorsunuz arkadaş. Nedir sizin motivasyonunuz? Hayret ederek baktım bu sayfaya.

   Edit: Yanlışlıkla sizin mesajın altına yazmışım amacım size cevap yazmak değil konuya cevap yazmaktı. @ismail12serdar

 • Lordofking @lordofking

  Kimsenin Levent Abi' yi eleştirebilecek konumda olduğunu düşünmüyorum. Adam bir efsanedir ve nokta!

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Vay arkadaş, ortalık karışmış, hem de ne karışmış... Benim haberim yoktu. Biraz okuduğum kadarıyla edindiğim izlenim insanlar görüşlerini ve eleştirilerini düzgün bir şekilde yapamamış, verilen cevapları anlayamayıp aynı şeyleri tekrar tekrar söylemiş ve bilip bilmeden atıp tutmuş...

  Eleştiri her zaman yapılır, yapılmalıdır da ama hem doğru üslup ile hem de kararında yapılmalıdır.

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Yaw bi de olay tam olarak nerede patladı, bir link var mı? Gerekiyorsa bir kamyon adam getiririz LP reyizi korumak için! 🙂