Bu instagram 60 saniye hikaye atma özelliğini tüm hesaplarda aktif etmemiş miydi ben mi yanlış hatırlıyorum acaba? Çünkü atamıyorum yine bölüyor hikayeyi.

#TeknoYardım #Instagram #instagramhikayeleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Size yine bir şey danışmak istiyorum. Geçenlerde bu Windows'un ekran alıntısı aracı ile aldığım görüntüleri arıyordum. C'nin derinliklerine, klasörlerin diplerine girdim filan oralarda hep sildiğim oyunların, programlarım vb. log gibi bir sürü artığını gördüm. Bu artıkları gördüğümü elle sildim hep. İşin sonunda C'ye baktım (250 gb, 40 gb boş alanım var) neredeyse 7 gb bir boşluk açılmıştı. Dedim ki bu neymiş böyle çer çöp bir dünya yer kaplıyor. Her seferinde böyle uğraşmak aramak bulmak sizde tahmin edersiniz ki çok büyük amelelik o yüzden size sormak istediğim soru şu; bu gibi çer çöp, silinmişlerin kalıntıların hepsini kendi bulup silen bir yazılım var mıdır?

Çok teşekkür ederim.

#TeknoYardım #Windows10 #yardım #bilgisayar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 18
 • sawgent @sawgent

  Toplu dosya silmek risklidir. Özel bazı parametrelerle çeşitli tür ve içerikteki dosyaları aratıp bulabilirsin. Ancak o bulduğun dosyanın detaylarını bilmeden silersen lazım olan birşeyler de silinebilir. Aratıp bulsan bile yine tek tek bakman gerekecek çoğuna. Tek tek bakacak olduktan sonra da belli başlı konumları elle silmen yeterli olacaktır. Program Files vb gibi kurulum yapılan yerleri tek tek dolaşmana gerek yok.Mesela;

  Elle silebileceğin geçici dosyaların atıldığı konum;
  C:\Users\kullanıcı adın\AppData\Local\Temp

  Ayrıca disk temizleme programcığı da oldukça iş görür. Eski windows kurulumları vs gibi şeyleri oradan silebilirsin.

 • KRAK3NN @passenoir

  Wiztree indirip tarayın diski, hangi dosya ne kadar her kaplıyor gösterir ben öyle temizliyorum.

 • secota @secota

  Ben de bugün youtubeta görmüştüm, windirstat diye bi uygulama ile bilgisayarı tarayıp dosya boyutuna göre bir grafik arayüz oluşturuyor. Renk ve kareler ile büyük dosyalara gidip siliyorsunuz sonra. Otomatik değil ama güzel görünüyordu. Ben henüz denemedim.

 • reducto @protego

  Öyle bir program yok maalesef. Teknik olarak da olması mümkün değil. Belli başlı şeyleri bulup silebilen yazılımlar var ama öyle Program Files'ta, Appdata'da falan kalan klasörleri silebilecek bir yazılım yok. Hangi klasörler senin işine yaramıyor artık, hangileri yarıyor nasıl ayırt etsin yazılım? 😀 Burada olay aslında o sildiğin yazılımların/oyunların kendisinde. config dosyalarını loglardır falan filan hep kalıntı bırakıyorlar sistemde. Bazıları silerken soruyor tüm ayarları da sileyim mi diye, o zaman tüm kalıntıları gidiyor ama çoğunlukla yok bu

  • Lordofking @lordofking

   Yani bende şöyle düşündüm zaten sildiğim için sisteme bakar bu yazılım yok bilgisayarda silinmiş, bunun C'de şu şu artık dosyaları var yazılım olmadığı için bunlara gerek yok der ve onları siler. Gayet düz ve cahilce mantık yürüttüm 🙂 Demek böyle bir yazılıma ihtiyaç var dünyada ilk giren karlı çıkar 🙂 Çok teşekkür ederim zaman ayırıp yorum yaptığınız için.

  • reducto @protego

   @lordofking Ama şöyle düşün onu da. Sen belki sildin fakat daha sonra tekrar yükleyeceksin o yazılımı. Bu durumda ayarların saklanması çok işine yarar. Bunu bilemez yazılım. Bir de bunun yapılması için, sildiğin yazılımın klasör oluşturduğu tüm dosya lokasyonlarını bildirmesi gerekir işletim sistemine. Böyle bir loglama olacak ki, senin yükleyeceğin bir silme uygulaması da bu lokasyonları görüp hepsini silecek. Böyle bir şey yok maalesef

  • Lordofking @lordofking

   @protego Anladım. Çok teşekkür ederim açıklamalarınız için de.

Merhaba arkadaşlar,

Sizlere bir şey sormak istiyorum. Windows 10' da VLC veya başka bir uygulama üzerinden bir video filan açtığımda o video ekranın ortasında benim daha önceden ayarladığım boyutta açılmıyor. Gidiyor yarısı ekranda yarısı ekranın dışında açılıyor. Bunun için bir çözüm üretemedim senelerdir ve sizlere sorayım dedim belki sizlerde bunun çözümü bilenler vardır diye.

Dünyanın en sinir bozucu durumu olabilir bu. 🙂

Şimdiden çok teşekkür ederim.

#TeknoYardım #Windows10 #VLC #yardım #bilgisayar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gio @gio

  Ikinci monitor falan mi kullaniyorsunuz ya da laptop&televizyon kombinasyonu falansa boyle sacmalamalari normal. Ayarlarda tam ekran baslat secenegi olmasi lazim sorunu tamamiyla cozmez ama en azindan disari tasmaz gibi.

  • Lordofking @lordofking

   Yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle. Hayır ikinci bir ekran ya da televizyona bağlama filan yapmıyorum. Laptop ekranı bildiğiniz. Bundan önce kullandığım laptop da aynı şekilde böyleydi Windows kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü sadece VLC de yapmıyor bunu diğerlerinde de yapıyor ne yazık ki. Genel olarak böyle bir sorun var.

 • Rotten Pizza @pizza

  Biraz bakınınca şöyle bir cevap buldum ama iş bilgisayarımda VLC yüklü olmadığı için deneyemedim. https://superuser.com/a/1316127

  • Lordofking @lordofking

   Çok teşekkür ederim. Şu anda oldu gibi duruyor. Boyutlarında bir sapıtma yapmadı 5-6 kere farklı videolarda açtım sorun olmadı. Bakalım böyle devam edecek mi. Yalnız diğer oynatıcılarda neden sıkıntı yapıyordu onu anlayamadım. Neyse sorun çözüldü diyebilirim. Tekrardan çok çok teşekkür ederim.

Sevgili arkadaşlar,

Gom Player Plus kurdum (deneme sürümü) ve sonra beğenmedim sildim. Sildiğim zaman tam silinmedi galiba çer çöp kaldı. Bunu buradan nasıl yok edebilirim?

Windows Defender onun yüzünden PUA:Win32/FusionCore.C hatası daha doğrusu uyarısı verdi. 'düşük' seviyede. Eylemler içinde defalarca karantinaya al dedim olmadı, kaldır dedim olmadı. Sonunda izin ver dediğim zaman oldu yani taramada çıkıp çıkıp durması kesildi ama izin vermiş oldum.

#TeknoYardım #bilgisayar #yardım #gomplayer #hata

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba herkese,

2 TB harici diskim vardı onu takayım bilgisayara dedim depolama olarak kullanmak için, önce disk sıkıntılıydı, biçimlendir dedi bende biçimlendireyim dedim ama hata verdi. Sonra bilgisayarıma sağ tıklayıp yönet diyerek disk yönetime ulaşıp oradan biçimlendirdim ve oldu. Biçimlendirme bitti, disk açıldı ama şimdide harici diskin içine hiç bir şey kopyalanmıyorum ve indiremiyorum. Kopyalama işlemi sırasında kopyalama %19' a kadar geliyor sonra kopyalama sorunu hatası veriyor ve şöyle yazıyor;

Belirttiğiniz hedef yok. Bu, çevrimdışı bir ağ konumu ya da boş bir CD veya DVD sürücüsü olabilir. Konumu denetleyip yeniden deneyin.

Dosya formatında filan bir sıkıntı yok.

Bunun çözümünü bulamadım, yardımlarınızı talep ediyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

#TeknoYardım #bilgisayar #yardım #harddisk #HariciHardDisk #kopyalamasorunu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sevgili arkadaşlar,
Benim dizüstü bilgisayarım bozuldu. Yakında yeni bir dizüstü bilgisayar alacağım ama şöyle bir durum var. Bozulanın içinde 1 tb 2.5 inç hard disk vardı ve bunun 250 gb C ve windows, 750 gb D benim depolama alanımdı. Bu D kaldı şimdi, her şeyim içinde. 600 gb kadar verim var içerisinde.
Ben şimdi harici disk kutusu alıp bu diskimi ona takıp usb çıkışınıda yeni alacağım bilgisayara takmayı planlıyorum ama ne olacak, nasıl bir ekranla karşılacağım hiç bir fikrim yok. Çünkü o diskte windowsda kurulu. Sadece D mi görünür ne olur?
Bu şekilde içinde ki verilerimi alabilir miyim?
Ne yapmam lazım, bunun yolu nedir arkadaşlar?
#TeknoYardım #bilgisayar #yardım #harddisk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sevgili arkaşlarım, parfüm konusundan anlamam o yüzden sizlere danışmak istedim.

Bi’ 4 sene önce filan şöyle bir parfüm listesi yapmıştım;

- [ ] Bulgari Aqua
- [ ] Burberry Classic
- [ ] Paco Rabanne One Million
- [ ] Xeryus Rogue Givenchy
- [ ] Hugo Boss
- [ ] Pi Gicenchy
- [ ] Joop Classic
- [ ] 212 Sexy Men

Şimdi bu parfümlerin hangisi iyidir, hangisini önerirsiniz? Ben hangisini almalıyım ? Bu konuda uzman arkadaşların önerilerini bekliyorum. 😊 Şimdiden teşekkür ederim...

#TeknoYardım #Soru #birsorumvar #ParfümTavsiyesi #TeknoParfüm #parfüm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 37

Merhaba arkadaşlar,

iPhone' da fotoğrafları albüm albüm ayırıp bir düzene sokuyorum sonra bunları Windows 10' lu bilgisayarıma atarken ayırdığım gibi albüm albüm alamıyorum fotoğrafları. Ya tek klasörde yada tarihe göre vs veriyor fotoğrafları.

Fotoğrafları albüm albüm ayarladığım gibi bilgisayara aktarmanın bir yolu varmı ?

Android' de en sevdiğim kısım buydu sanırım, bu iş çok rahattı...

#TeknoYardım #birsorumvar #Soru #iphone #ios #Apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#WWDC18 özeti;
+ Apple Watch' da görünen " Orkun Küçüksevim " ismi. 🇹🇷
+ iOS 12 = eh
+ WatchOS = eh
+ TvOS = eh
+ MacOS Mojave = İşte bu!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar Türkiye’ de erotik dergi neden yok ? Bir Playboy vs gibi. Önceden vardı böyle dergiler ama şimdi yoklar. Hukuki boyutu nedir bu işin bilenler varmı ? Yasak mı bu tür dergi çıkarıp satmak. Ülke neden bu hallere geldi hiç anlamıyorum. #TeknoYardım #Dergi #birsorumvar #Soru

Ek: Arkadaşlarım; fiziksel bir dergi olarak düşünmeyin sadece, e-dergi formatında da satılabilir. Ayrıca işin alabiliyoruz alamıyoruz kısmınıda ayrı tutalım. Alan kesim alır. Burada benim sorduğum kısım önceden bu tip dergiler vardı şimdi yoklar. Hukuken yasak mı bunlar. Yapılamıyor mu, yoksa yapmıyorlar mı - bu yani. Bu bağlamda bilgisi olan arkadaşlardan cevap alabilirsem iyi olur. Teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 27
 • Fırat Duran @firat_duran

  İnternet varken kim napsın? Fotoğrafa mı bakcan 😁

  • Lordofking @lordofking

   Ben derginin bir kültür olduğunu düşünüyorum. O yüzden de her bir tarafını düşünüyorum işin. Yani moda dergileride olmasaydı onu da sorardım. Birde şöyle düşünün, Türkiye’ de teknoloji basının olmadığını düşünün. Dışarıda bir sürü teknoloji basını inceleme yapıyor ama Türkiye’ de yok. Bunun gibi yani, umarım anlatmak istediğimi anlata bilmişimdir.

 • Lordofking @lordofking

  Bu arada ülkemizde pornografik içerik üreten siteler kapalılar, engellirler ama erotik shop denen marketler, mağazalar açık diye biliyorum. İnternet siteleride açık. Burada şirketler, vergi veriyorlar. Yani şunu demek istiyorum. İşin asıl olayı vergi veren devam etsin vermeyen kapalı kalsın olabilir. Belki de erotik dergilerin hukiki bir sorunu yoktur, kimse böyle dergi çıkarmıyordur. Erotik dergilere sadece çıplaklık olarak da bakmamak lazım içinde bir sürüde makale olur vs... O yüzden diyorum bir hukukçu arkadaş varsa bu konuda bizleri aydınlatabilir.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @lordofking televizyonların değişimine bakarsan buna da cevabını bulabilirsin aslında 🙂

  FHM, Boxer gibi dergiler vardı hatırladığım kadarıyla. Hatta basıldıkları matbaadaki lise stajım esnasında ozalitlerini katladığım olmuştur çok kez. Sonra akıbetleri ne oldu bilmiyorum. Basılı dergicilik öldüğünden olsa gerek azalarak bitmiş olma ihtimalleri var.

 • Komiker @komiker

  Bu ve benzeri yayinlar diğer avrupa ulkelerinde de kitapcilarda satilmaz. Bizim bakkal gibi olan ve uzun süreli acik olan dukkanlarda satilir. Bizde de gazete bayilerinde vardir. Hic arastirmadan buraya yazi yaziyorsun bilgisi olmadan fikir sahipleri de atliyorlar vay ondan vay bundan.
  Yeteri kadar almazsaniz yayinci da fazla basmaz. Ve avrupa da genelde üyelikle eve gelir