Masaüstü bilgisayarımda iki farklı SSD de Ubuntu ve Windows kurulu idi başlarken işletim sistemi seçip aciyordum şimdi Ubuntu kurulu SSD öldü sanırım. Windows kurulu olani da bootable olarak tanımıyor sistem. Ne yapabilirim. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım Print Scrn ile ekran görüntüsünü aldığım exceldeki bir grafiği paint de png olarak kayededince istediğim kaliteyi alamıyorum. Gimp ile tiff denedim hala grafiği excelden worde atmak kadar kaliteli olmuyor. Yok mu bunun bir yolu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün bir videoda gördüm grip yılda 290,000 ile 650,000 arası ölüme sebep oluyormuş Covid-19 pek güvenmediğimiz resmi rakamlara göre bile bu sayıyı katladı. Alınan tüm önlemlere rağmen bu noktaya gelindi. Demek ki işin başında grip ile mukayese ederek işin ehemmiyetini görmezden gelenler yanılmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Yapı denetim firmalarını arıyorum binamızı inceletmek konusunda bilgi almak için. Hiçbirine derdimi anlatamıyorum hepside yapılmakta olan inşşat için hizmet almak istediğimi zannediyor. Bir tanesi denetlemediğimiz bina için rapor vermiyoruz deyip kapattı. 🙂 Galiba koca Adana' da hiç kimse böyle bir şey için bu firmalara başvurmuyor ki firma çalışanının bu durumda ne yapacağına dair bir ön bilgisi oluşmamış. Error veriyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Bir inşaatçı her hangi bir kişi için bir bina inşa eder ve bu binayı uygun bir şekilde yapmazsa ve onun inşa ettiği bina yıkılıp sahibini öldürürse, inşaatı yapan öldürülür.

Hammurabi Kanunları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

https://www.youtube.com/watch?v=z754_a_aAHA

Uzun süredir dinlemiyordum bugün tekrar girip dinlerken fark ettim şarkıyı compose eden kişi videonun altına yorum yapmış. Adam bu işi çıkarırken 18 yaşındaymış. 😮

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  Bu oyunun başında bir şeyler vardı ama tam hatırlayamadım şimdi. Çok uzun süre ve tekrar tekrar bu müziği dinlediğimi hatırlıyorum. Bir bug mı vardı yoksa başta birşey mi seçiliyordu neydi. Sürekli kapatıp açıyordum onun için oyunu.

Telefon değiştirdim şifreyi sms ile gönderen bazı uygulamalardan ayrıca bankalardan sms alamaz durumdayım şuan. Diğer telefonlardan sms alabiliyorum bunun sebebi nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Bu gün #Bitcoin 'in bir sınırı olduğunu, en fazla 21 milyon adet kazılabileceğini öğrendim. Peki 21 milyon sınırına ulaşıldığında madenciler duracak ve sistemin çalışması da bu madencilerin çalışmaına bağlı olduğu için tüm sistem çökmeyecek mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CaptainCombo @captaincombo

  Farketmez madenciler bu sefer de kazmak çok zorlaştığı için bırakacaktır. Son bitcoinin çıkarılması ile kazmanın aşırı zorlaşması nedeniyle çıkarılamaması aynı sonucu yaratıyor gibi görünüyor.

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Kazmak zorlaştıkça bitcoinin maaliyeti artacağı için güncel değeri de artacaktır.

  • CaptainCombo @captaincombo

   Kazmanın zorlaşması ile artan maliyeti değer artışı kompanse ediyorsa son bitcoin birgün kazılacaktır yok aksi durumda zaten maliyetleri karşılamadığı için kalan coinleri kazmaya gerek kalmayacaktır. Şu halde bu işin sürekliliğini sağalayacak olan nedir göremedim hala.

  • reducto @protego

   @captaincombo Değeri arttığı için maliyeti karşılıyor, bu yüzden kazılıyor. Son coin bir gün kazılacaktır mantığı yanlış. Radyoaktif elementlerin "yarı ömür" olayı gibi düşün bunu. Senin elinde 1 lira var, sürekli olarak elindeki paranın yarısını harcıyorsun. Paran ne zaman biter? Teoride hiçbir zaman. Coin kazma işi de aynı. Bugün atıyorum biri 0.5 coin kazdığı sürede 10 yıl sonra 0.00005 coin kazacak belki. Bi 10 yıl daha sonrasında ise 0.0000000001 kazabilecek. Böylelikle o 21 milyon hiç dolmayacak

 • Rasko @rasko

  Tamamının kazılması 120 yıl alacak. Daha çok var yani. Öte yandan, madencilerin tek gelir kaynağı kazma ile gelen ödül bitcoinler değil. İnsanlar bitcoin transfer ettiğinde alınan transfer ücretleri de bu kazıcılara gidiyor. 21 milyonun tamamı kazıldığında, madencilerin geliri transfer ücretleri olacak.

  • CaptainCombo @captaincombo

   Anladım. Tek gelir kaynağı transfer ücretlerine dönüştüğünde transfer maliyetleri artacaktır öyleyse.

  • Rasko @rasko

   @captaincombo 120 yıl sonrasının tahminini şimdiden yapmak çok zor. Bitcoini geçtim dünya bile yok olabilir 120 yıla 🙂 Bildiğim kadarıyla şuan ortalama bir madencinin gelirinin %70 civarını ödül coinler, %30 unu transfer ücretleri oluşturuyor. Zaman geçtikçe bu oranlar tersine dönecektir. Bitcoin yaygın kullanılmaya başlarsa, transfer ücretleri, çdüllerden daha fazla kazandırmaya başlar. Piyasa bir şekilde dengelenir yani.

 • Yetkin @tozyet

  Paradan farklı olarak çok cok küçük parçalara bölünebiliyor. Sistem niye çöksün? Bitcoini var eden madenciler değil

  • CaptainCombo @captaincombo

   "Bitcoini var eden madenciler değil" madenciler sadece coinin çıkarılması değil piyasa değiş tokuş edilen coinler için gerekli işlem gücünü de sağlıyorlar. Bunu belirli bir kar karşılığı yaptıklarından karlılığın bitmesi durumunda bu adamlar aradan çekileceği için sistem nasıl devam edecek sorusu geldi aklıma. Sağolsun Rasko yukarıda cevapladı.

Digital Combat Simulator ile Adana semalarında...
https://youtu.be/JFRy0vU1EGk

DCS: Syria Map – Incirlik and Adana Huey Tour

Pre-order now and save 30% from: https://www.digitalcombatsimulator.com/en/shop/terrains/syria_terrain/ Release date statement: https://youtu.be/XUOnzq_cZF0?...
BeğenFavori PaylaşYorum yap