#OtoSeyir Önden çekişli arabalarda şaft tüneli neden oluyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rf12 @rf12

  "Egzoz hattı
  Elektrik hattı
  Yakıt hattı
  Fren hattı
  Yukarıda listelediğimiz maddeler için şaft tüneli, çekişin önde olması nedeniyle üreticiler için aslında bulunmaz bir nimettir. Egzoz borularının, elektrik tesisatının, yakıt hattının ve fren sisteminin güvenli bir şekilde aracın altında saklanabilmesi için bu şaft boşluğu, otomobil üreticileri tarafından adeta binalarda yukarıdan aşağı kadar bir baca şeklinde yer alan tesisat boşluklarına benzer bir amaçla kullanılır. Ancak burada her marka ve model aracın kendine özgü farklı bir düzene sahip olduğunu ve tüm bu listelediğimiz sistemlerin tamamının bu tünelden geçtiği anlamı çıkarılmamalı. Bazı modellerde sadece egzoz boruları için kullanılan bu sistem bazı modeller de tümünü de içine alabilir.

  Diğer taraftan önden çekişli araçlarda bu boşluğun kullanılmasının daha önemli bir amacı vardır. Bu şekilde bir tasarımın tercih edilmesi aracın orta kısmında bir nevi binalardakine benzer kiriş görevi görür ve bu sayede sağlamlığa büyük katkısı vardır. Gerek önden ve arkadan çarpışma durumunda gerekse de aracın genel taşıma dayanımı bu yapı sayesinde daha sağlam bir hal alır."
  kaynak:https://www.sekizsilindir.com/2016/11/saft-tuneli-onden-cekis.html

 • Equitatus @equitatus

  İçinden hiçbirşey geçmiyor olsa dahi şaft tüneli şasenin mukavemetini arttırıyor.

#akış Arkadaşlar Notpad++ yerine ne kullanıyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Rektör tedbil- i kıyafet ile hastaneyi basmış, personelin çalışmadığını görünce de hastaneyi kapatmış. ☺️ Her kuruma lazım böyle yönetici.

Rektör hasta kılığına girerek denetime çıktı: Personel 'Doktor yok,...

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, ‘hasta bakılmıyor’ şikayeti üzerine hasta kılığına girerek gittiği
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Klima sıcaklığını şunu sağa doğru çevirerek ayarlayınca kompresöre müdahale etmek yerine kabine girecek havayı ısıtarak ayarlama yapıyor değil mi? Eğer öyleyse ne kadar kötü bir çözüm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • Agab @agab

  Dediğiniz gibi okumuştum ben de bir yerlerde. "Klima hep maks soğuklukta çalışıyor siz kademesini düşürseniz bile" şeklinde.

  • Batuhan @achfighter

   Evdeki split tarzı klimalar da aynı şekilde çalışıyor sanırım. Daikin'in bazı üst modellerinde sadece nemi düşürme gibi güzel özellikler de var. Yalnız inanılmaz pahalı. 1 pahalı klima fiyatına 2 tane güzel ama daha ucuz klima alabiliyorsun.

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Aynen öyle. Motor suyundan aldığı sıcak havayla son gaz çalışan kliamdaki havayı ısıtırak ılıtıyor 🙂 Manuel dijital olması bu durumu değiştirmiyor. Markalard ahaklı ama. Zaten kompresor her türlü çalıyor motordan gücü kısmanın bir yolu yok ya da vars ada yeterli verimlilikte değil demek ki.

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Bu sistemi kaloriferin vanası gibi düşünebilirsiniz. İçerideki radyatörden geçecek sıcak suyun debisini ayarlıyorsunuz. Tam kırmızı da vana tamamen açık konuma geliyor. Kış aylarında, biraz alıştırma ile dışarıdan gelen soğuk hava ile radyatörün verdiği sıcaklığı ayarlayarak uygun sıcaklığı yakalama şansınız var. Eski bir aracımda yapabilmiştim.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Sıcak hava için konuşursak, bu gösterge ortalarda durursa, sıcak ile soğuk hava birbirine karıştırılıyor. Otomatik klimaların tek avanatajı girdiğiniz dereceye göre karışım yapabilmesi, manuel klimalarda düzgün bir ayar yapılarak sıcak, soğuk hava karışımı ayarlanabilir. Yaz için en ideal çözğm havayı farklı kanallara vermek.

Bu Deus Ex: Mankind Divided ne kötü yahu. İlk oyunu birden fazla kez bitirmiştim oysa.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün #apexlegends oynarken iki toksik bana sataştı, sonra bir şekilde tartışma üçüncü dünya ülkesinde yaşıyorsun minvalinden tarafıma hakaretlere vardı. Hamasi batı düşmanlığı yapan birisi değilim ama batının ne mal olduğunu bir kez daha hatırlamış oldum. Ülke olarak her anlamda güçlü olup böylesi ite kopuğa muhtaç olmayız inşallah.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım oyun artı yayın için bile olsa ryzen 3600 yerine fark ödeyerek 3600x almaya değmez diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5