@asaltek
Selamlar,
Bu ölçülerdeki bir kanalın CNC ile işlenmesi mümkün müdür? Değilse ne tür yöntemleri araştırmalıyım? Bilgisi olan varsa sanayide kapı kapı gezmeden önce bir fikrini almak isterim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11
 • ismail ozan izci @asaltek

  Selamlar, malzeme alüminyum, pirinç, bakır vb. olduğunu farz edersek; 0,75 mm ölçüsü, 1,10 mm civarı olsaydı, 1mm'lik takım ile işlenebilirdi. 1,5x0.5 mm ebatlarındaki bu pimlerin oraya çakılması ya da arkadan çektirilmesi de pek olası değil, bir defada işlenmeli. 0,75 mm'lik bölgenin işlenmesi için 0,6 mm'lik takım gerekir; takımlarda 1 mm'nin altı pek kullanılan bir şey değil. Malzeme çelik ise çok daha sabırlı olunarak işlem yine aynı olurdu.
  Bir diğer seçenek 3d-metal baskı.

  • CaptainCombo @captaincombo

   Hocam pimler ile ilgili işi zorlaşıtıcı ölçülerin büyütüldüğünü varsayarsak geri kalan kısımların işlenebileceğini anlıyorum. Peki üst mesajda Serdar arkadaşın belirttiği gibi gerekli uç herkeste olmaz mı veya kırılma ihtmali yüksek olduğu için imalatçılar yapmak istemez mi? Bu arada parça evet alüminyum.

  • ismail ozan izci @asaltek

   @captaincombo Evet, 0,75 mm ölçüsü, 1,10 mm olarak değiştirilirse, 1mm'lik takım ile alüminyum malzemeden, cnc freze ile bu parça üretilebilir. 0,6 mm'lik takımı olan bir imalatçı ise, zaten bu ölçülere alışık olacağından, bu parçayı ölçüler değişmeden işleyebilecektir. Parça çok ufak zaten, kırılma ihtimali yok, takım kırılabilir sadece. Prototip işi yapabilen imalatçılar bu parçadan kaçmak istemez diye tahmin ediyorum, çok zor bir şey değil.

 • Centurion @burakdogn

  Metal 3d basım yapan yerler var belki onlarlarla işin görülebilir.

 • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

  Küçük olduğu için zor imalat, çok bıçak kırılır burada bence. Ayrıca merak ettim, ne iş görecek bu.

 • Dejavu @dejavu

  Bir kaç not: Dip köşeler tam 90 derece olmaz buralarda küçükte olsa radiusler olacaktır. Ortadaki 11 adet 0,5x1,5x? olan (yükseklik ölçüsü belli değil) şeyler işlenirken bir tarafa yatar. Malzemeye bağlı hatta kopar gider. Böyle küçük bir parça için yüzey kalitesi ve tolerans değerlerini vermeniz iyi olur.

  Parça çok küçük bunla kim uğraşsa uğraşsa maket yapanlar uğraşır.

#TeknoYardım Cep telefonumun kendi yazılımında bulunan arama engelleme özelliği engellemesini istemediğim bazı mesajları da engellemiş. Spama düşen smsler arasında e-devleti ptt filan var. Az önce telefonla bankacılık işlemi yaparken sms gelmedi spama düşen mesajlara bakınca farkettim durumu. Bankanın numarasını mı engelledim acaba yoksa bu yazılımlar hata yapabiliyor mu? Tüm numaraların engelini kaldırıp arandıkça tekrar engelleyeceğim. Ancak bu sefer başka bir yazılım kullanayım diyorum Google mağzadan hangi yazılımı önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BilimGündemineMalzeme #teknolojivebilimnotlarınamalzeme @hkellecioglu İrlandalı Exergyn firması memory shape alloy temelli çalışan klima yapmışlar. Bu şekilde HFC lere gerek kalmadan iklimlendirme yapılabilecekmiş.

https://amp.economist.com/science-and-technology/2021/07/21/a-new-green-air-conditioning-system-manages-without-nasty-gases?__twitter_impression=true

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım GPU ile ilgili sıcaklıklarım oyun oynarken buradaki max değerlerine çıkıyor. Bu değerler normal mi? Bir de hot spot nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 19
 • CaptainCombo @captaincombo

  Arkadaşlar cihaz masaüstü, bu değerler yüksek ise ne yapılabilir?

  • berrram @berrram

   Uzun süredir değiştirilmediyse termal macun değiştirilebilir. Ancak ben son zamanlarda buna biraz şüphe ile bakmaya başladım, çünkü gördüğüm çoğu teste termal macun değiştirilmesine rağmen ortada çok fazla bir sıcaklık azalması yok sadece bir kaç derece o da en iyi ihtimal ile. Bence çok fazla kafaya takmaya gerek yok nedense son yıllarda işlemcileri yük altında 60-70 derecede çalıştırma modası çıktı. Bunlar 100 derecede bile durmadan çalışabilecek kapasiteye sahip. Kartın kullanım ömrüne de öyle çok fazla etki ettiğini düşünmüyorum.

   Edit: Bu arada düşük sıcaklıklar tabi ki daha ideal ancak gpu ya da cpu'yu 50 derecede çalıştırmak için de ekstradan para dökmeye bence pek gerek yok.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Kasanın havalandırması kötü gibi yoksa o devirde bu kadar sıcak olmaması lazım. Kasanın fanları nasıl kaç tane, nereye bakıyor? Çıkarıp temizlediyseniz falan ters takmış olabilirsiniz. Tek fanlı ekran kartıysa normal tabi.

 • KeLBoY @kelboy

  Bana göre o sıcaklıklar normal

 • reducto @protego

  Ekran kartı kaç fanlı? Tek fanlı modellerdense normal sayılabilir ama değilse biraz fazla. Kasa havalandırması kötü muhtemelen.

Thodex olayı hakkaten hackleme hadisesi ise bu durum diğer borsaların da güvenliğini sorgulatmaz mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kriptopara olayına pek aşina değilim bugün bir borsada meydana gelen olumsuzluk aklıma bir şey getirdi. Borsalardan alışveriş yapan insanların borsadan bağımsız yani satınaldıkları coin ağında karşılığı olan bir cüzdanları olmuyor mu? Bu coinleri kişilerin cüzdanlarında değil de borsa mı tutuyor? Eğer ikincisi geçerli ise bir opsiyon olarak birinci seçenek de mümkün mü? #Bitcoin

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Evet soğuk cüzdan denir offline olarak tutulur hacklenmesi mümkün olmaz. Borsada tutmak zorunda değilsin

 • sawgent @sawgent

  Cüzdan her yerde oluşturulabilir. Elinizdeki coin türü için ister ilgili borsada, ister kendi ağında, ister usb bellekte, ister bilgisayarda, ister telefonda kendinize ait benzersiz cüzdanınızda saklayabiliyorsunuz. Sürekli al sat yapmayacaksanız kendi cihazlarınıza aktarıp tutabilirsiniz. Satmak istediğinizde borsalardan birisine aktarıp orada para birimine dönüştürerek banka hesabınıza aktarmanız gerekli ve bunlar belirli süreçler sonunda oluyor. Blockchain zincirinde doğrulama vs süreçleri.

 • YasinC @yasinc

  Merkeziyetsiz borsalar var zaten borsaya işlem anında cüzdanı bağlıyorsun. Alım yaptığın an cüzdanına geçiyor.

https://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/aerocool-600w-vx-plus-serisi-aktif-pfc-guc-kaynagi-ae-vxp600.html

Bu markayı hiç bilmiyorum güvenilir güç kaynağı sınıfına giriyor mu? #TeknoYardım

Aerocool 600W VX PLUS Serisi Aktif PFC Güç Kaynağı (AE-VXP600)

Teknik Özellikler   Nominal Güç Değeri : 600W Rengi : Siyah...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18

Masaüstü bilgisayarımda iki farklı SSD de Ubuntu ve Windows kurulu idi başlarken işletim sistemi seçip aciyordum şimdi Ubuntu kurulu SSD öldü sanırım. Windows kurulu olani da bootable olarak tanımıyor sistem. Ne yapabilirim. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap