#TeknoYardım Cep telefonumun kendi yazılımında bulunan arama engelleme özelliği engellemesini istemediğim bazı mesajları da engellemiş. Spama düşen smsler arasında e-devleti ptt filan var. Az önce telefonla bankacılık işlemi yaparken sms gelmedi spama düşen mesajlara bakınca farkettim durumu. Bankanın numarasını mı engelledim acaba yoksa bu yazılımlar hata yapabiliyor mu? Tüm numaraların engelini kaldırıp arandıkça tekrar engelleyeceğim. Ancak bu sefer başka bir yazılım kullanayım diyorum Google mağzadan hangi yazılımı önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • venovar @venovar

  Aramalar ve Sms ortak mı engelleniyor? Arama için Google Telefon, Sms için Google Mesajlar uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu iki uygulamayı da Varsayılan olarak ayarlamanız gerekiyor.
  Google Telefon'u kullanmak istemezseniz, kendi engelleme uygulamanızda sadece aramaları engelleyin. Google Mesajlar'da ise Sms'leri engelleyin. Engelleme işlevi uygulamara entegre olduğu için bu uygulamarı kullanmak gerekiyor. 3. parti uygulamalar ile arama engelleme yapabilirsiniz ama bunları PlayStore'da bulamazsınız.

  • CaptainCombo @captaincombo

   Sms için Google Mesajlar yüklü ancak arama için telefonun işletim sistemi ile birlikte gelen başka bir uygulama kullanılıyor (adını bulamadım). Benim engellenen mesajlar telefon uygulamasındaki kara liste bölümünde çıktı, Google Mesajlarda değil.

  • venovar @venovar

   @captaincombo Hangi üreticinin telefonunu, Android sürümü kullanıyorsunuz bilmiyorum ama detay verirseniz Mesela Miui vb. bilenler cevaplayacaktır. Sorununuza çözüm bulamazsanız son çözüm olarak Google Telefon'a geçiş yapmanızı tavsiye edebilirim. Bundan sonra artık bu Google Telefon üzerinden engelleme yapın. Oluyorsa da o işletim sistemi ile gelen uygulamayı devre dışı bırakın.

  • CaptainCombo @captaincombo

   @venovar Google Telefona geçtim telefonun kendi uygulamasını devre dışı bıraktım sms hala bloklanıyor. Google Telefon eski engelli numaralar listesini otomatik almış.

  • venovar @venovar

   @captaincombo Kolaylık olsun diye eski listeyi kopyalamış galiba ama engelleme yöntemi farklıdır diye düşünüyorum. Bir defaya mahsus gerekli numaralı silince, tekrar aynı sorun olmaz bence.

#BilimGündemineMalzeme #teknolojivebilimnotlarınamalzeme @hkellecioglu İrlandalı Exergyn firması memory shape alloy temelli çalışan klima yapmışlar. Bu şekilde HFC lere gerek kalmadan iklimlendirme yapılabilecekmiş.

https://amp.economist.com/science-and-technology/2021/07/21/a-new-green-air-conditioning-system-manages-without-nasty-gases?__twitter_impression=true

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım GPU ile ilgili sıcaklıklarım oyun oynarken buradaki max değerlerine çıkıyor. Bu değerler normal mi? Bir de hot spot nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 19
 • CaptainCombo @captaincombo

  Arkadaşlar cihaz masaüstü, bu değerler yüksek ise ne yapılabilir?

  • berrram @berrram

   Uzun süredir değiştirilmediyse termal macun değiştirilebilir. Ancak ben son zamanlarda buna biraz şüphe ile bakmaya başladım, çünkü gördüğüm çoğu teste termal macun değiştirilmesine rağmen ortada çok fazla bir sıcaklık azalması yok sadece bir kaç derece o da en iyi ihtimal ile. Bence çok fazla kafaya takmaya gerek yok nedense son yıllarda işlemcileri yük altında 60-70 derecede çalıştırma modası çıktı. Bunlar 100 derecede bile durmadan çalışabilecek kapasiteye sahip. Kartın kullanım ömrüne de öyle çok fazla etki ettiğini düşünmüyorum.

   Edit: Bu arada düşük sıcaklıklar tabi ki daha ideal ancak gpu ya da cpu'yu 50 derecede çalıştırmak için de ekstradan para dökmeye bence pek gerek yok.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Kasanın havalandırması kötü gibi yoksa o devirde bu kadar sıcak olmaması lazım. Kasanın fanları nasıl kaç tane, nereye bakıyor? Çıkarıp temizlediyseniz falan ters takmış olabilirsiniz. Tek fanlı ekran kartıysa normal tabi.

 • KeLBoY @kelboy

  Bana göre o sıcaklıklar normal

 • reducto @protego

  Ekran kartı kaç fanlı? Tek fanlı modellerdense normal sayılabilir ama değilse biraz fazla. Kasa havalandırması kötü muhtemelen.

Thodex olayı hakkaten hackleme hadisesi ise bu durum diğer borsaların da güvenliğini sorgulatmaz mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kriptopara olayına pek aşina değilim bugün bir borsada meydana gelen olumsuzluk aklıma bir şey getirdi. Borsalardan alışveriş yapan insanların borsadan bağımsız yani satınaldıkları coin ağında karşılığı olan bir cüzdanları olmuyor mu? Bu coinleri kişilerin cüzdanlarında değil de borsa mı tutuyor? Eğer ikincisi geçerli ise bir opsiyon olarak birinci seçenek de mümkün mü? #Bitcoin

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Evet soğuk cüzdan denir offline olarak tutulur hacklenmesi mümkün olmaz. Borsada tutmak zorunda değilsin

 • sawgent @sawgent

  Cüzdan her yerde oluşturulabilir. Elinizdeki coin türü için ister ilgili borsada, ister kendi ağında, ister usb bellekte, ister bilgisayarda, ister telefonda kendinize ait benzersiz cüzdanınızda saklayabiliyorsunuz. Sürekli al sat yapmayacaksanız kendi cihazlarınıza aktarıp tutabilirsiniz. Satmak istediğinizde borsalardan birisine aktarıp orada para birimine dönüştürerek banka hesabınıza aktarmanız gerekli ve bunlar belirli süreçler sonunda oluyor. Blockchain zincirinde doğrulama vs süreçleri.

 • kurtcuk @kurtcuk

  Platform üzerindeki işlemin yapılmasını sağlayan bahsettiğiniz ağa bağlı cüzdan arayüze açık edilmez. Daha doğrusu şöyle diyelim. Her bir chain için ayrı ayrı userland gerektiği için borsa bunu arka planda kullanıcı adı ve şifreyi klonlayıp her bir cüzdanın hususi anahtarına eşler. Dolayısı ile her coin için ayrı ayrı hususi anahtar giremezsiniz ama sırtınızı borsaya yaslamış olursunuz

 • YasinC @yasinc

  Merkeziyetsiz borsalar var zaten borsaya işlem anında cüzdanı bağlıyorsun. Alım yaptığın an cüzdanına geçiyor.

https://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/aerocool-600w-vx-plus-serisi-aktif-pfc-guc-kaynagi-ae-vxp600.html

Bu markayı hiç bilmiyorum güvenilir güç kaynağı sınıfına giriyor mu? #TeknoYardım

Aerocool 600W VX PLUS Serisi Aktif PFC Güç Kaynağı (AE-VXP600)

Teknik Özellikler   Nominal Güç Değeri : 600W Rengi : Siyah...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20

Masaüstü bilgisayarımda iki farklı SSD de Ubuntu ve Windows kurulu idi başlarken işletim sistemi seçip aciyordum şimdi Ubuntu kurulu SSD öldü sanırım. Windows kurulu olani da bootable olarak tanımıyor sistem. Ne yapabilirim. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım Print Scrn ile ekran görüntüsünü aldığım exceldeki bir grafiği paint de png olarak kayededince istediğim kaliteyi alamıyorum. Gimp ile tiff denedim hala grafiği excelden worde atmak kadar kaliteli olmuyor. Yok mu bunun bir yolu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap