Bu gün #Bitcoin 'in bir sınırı olduğunu, en fazla 21 milyon adet kazılabileceğini öğrendim. Peki 21 milyon sınırına ulaşıldığında madenciler duracak ve sistemin çalışması da bu madencilerin çalışmaına bağlı olduğu için tüm sistem çökmeyecek mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11
 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Kazmak zorlaştıkça bitcoinin maaliyeti artacağı için güncel değeri de artacaktır.

  • CaptainCombo @captaincombo

   Kazmanın zorlaşması ile artan maliyeti değer artışı kompanse ediyorsa son bitcoin birgün kazılacaktır yok aksi durumda zaten maliyetleri karşılamadığı için kalan coinleri kazmaya gerek kalmayacaktır. Şu halde bu işin sürekliliğini sağalayacak olan nedir göremedim hala.

  • reducto @protego

   @captaincombo Değeri arttığı için maliyeti karşılıyor, bu yüzden kazılıyor. Son coin bir gün kazılacaktır mantığı yanlış. Radyoaktif elementlerin "yarı ömür" olayı gibi düşün bunu. Senin elinde 1 lira var, sürekli olarak elindeki paranın yarısını harcıyorsun. Paran ne zaman biter? Teoride hiçbir zaman. Coin kazma işi de aynı. Bugün atıyorum biri 0.5 coin kazdığı sürede 10 yıl sonra 0.00005 coin kazacak belki. Bi 10 yıl daha sonrasında ise 0.0000000001 kazabilecek. Böylelikle o 21 milyon hiç dolmayacak

 • Rasko @rasko

  Tamamının kazılması 120 yıl alacak. Daha çok var yani. Öte yandan, madencilerin tek gelir kaynağı kazma ile gelen ödül bitcoinler değil. İnsanlar bitcoin transfer ettiğinde alınan transfer ücretleri de bu kazıcılara gidiyor. 21 milyonun tamamı kazıldığında, madencilerin geliri transfer ücretleri olacak.

  • CaptainCombo @captaincombo

   Anladım. Tek gelir kaynağı transfer ücretlerine dönüştüğünde transfer maliyetleri artacaktır öyleyse.

  • Rasko @rasko

   @captaincombo 120 yıl sonrasının tahminini şimdiden yapmak çok zor. Bitcoini geçtim dünya bile yok olabilir 120 yıla 🙂 Bildiğim kadarıyla şuan ortalama bir madencinin gelirinin %70 civarını ödül coinler, %30 unu transfer ücretleri oluşturuyor. Zaman geçtikçe bu oranlar tersine dönecektir. Bitcoin yaygın kullanılmaya başlarsa, transfer ücretleri, çdüllerden daha fazla kazandırmaya başlar. Piyasa bir şekilde dengelenir yani.

 • Yetkin @tozyet

  Paradan farklı olarak çok cok küçük parçalara bölünebiliyor. Sistem niye çöksün? Bitcoini var eden madenciler değil

  • CaptainCombo @captaincombo

   "Bitcoini var eden madenciler değil" madenciler sadece coinin çıkarılması değil piyasa değiş tokuş edilen coinler için gerekli işlem gücünü de sağlıyorlar. Bunu belirli bir kar karşılığı yaptıklarından karlılığın bitmesi durumunda bu adamlar aradan çekileceği için sistem nasıl devam edecek sorusu geldi aklıma. Sağolsun Rasko yukarıda cevapladı.

 • kei @kei

  Sadece madencilikten değil aynı zamanda transaction'dan da fee alıyorlar. Yani nasıl banka bizim para havalesi yapmamızdan para kazanıyorsa blockchain'e bağlı olanlar da aynı şekilde sistemi sürdürdükleri için fee alacaklar sanırım.

Digital Combat Simulator ile Adana semalarında...
https://youtu.be/JFRy0vU1EGk

DCS: Syria Map – Incirlik and Adana Huey Tour

Pre-order now and save 30% from: https://www.digitalcombatsimulator.com/en/shop/terrains/syria_terrain/ Release date statement: https://youtu.be/XUOnzq_cZF0?...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Una Senda de Pasos Blancos - Blasphemous Original Soundtrack

Composer: Carlos Viola Track number: 05 Playlist: https://www.youtube.com/playlist?list=PLWCkhGoFcFixDmR7xGPohmROQepwLvNj9 You can only purchase the soundtra...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.vatanbilgisayar.com/vestel-43-109-cm-4k-uhd-smart-tv-dahili-uydu-alicili.html

Bu ürün için ne düşünüyorsunuz arkadaşlar. TV den pek anlamam, çok bir beklentim yok ancak geçen a101 de satılan full hd hi-level tv nin görütüsü ile karşılaşınca biraz hayal kırıklığı oluştu. Benzer bir durum yaşamak istemiyorum. İnsanın canını sıkacak bariz sorunları oluyor mu bu segmentteki tv lerin. Alternatif önerileriniz varsa da bekliyorum.

Vestel 43ud8350 smart televizyon fiyatı, teknik özellikleri, modelleri. Vestel...

Vestel 43ud8350 smart televizyon fiyatı, teknik özellikleri, modelleri. Vestel 43ud8350 kampanyalar ve uygun fiyat seçenekleriyle Vatan Bilgisayar'da. Satın al.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • elmasevmem @elmasevmem

  ben bir ay kadar önce a101de satılan hi level marka 55 inç olanından aldım(55uhl960). vestel üretimi olduğu için menu, yazılım, ses görüntü her şey vestel olanla aynı fiyatı 2699 idi. garantisini de vestel sağlıyor
  oldukça memnunum. akıllı kısmı güzel, Netflix ve YouTube 4k destekliyor. iptv de var. modlama olayıyla pixellence, wink ve dts i de açtım. pixellence açmadan önce çok iyi değildi görüntü, çok fark oldu. bir sıkıntısını görmedim. yeriniz varsa 43ten daha büyük birine bakın bence.

Kaliteli bir eleştiri örneği göstermişler.

https://youtu.be/Vl2p_RL6VZY

Döner Pistonlu Dairesel Motor | Hisar Motor | Türk Mucitten

Anlatan Adamlar'ın bu bölümünde Giresun Üniversitesinde Öğretim Görevlisi Fatih Güraraslan tarafından tasarlanan döner pistonlu dairesel hisar motor nasıl ça...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • 'Mahmut Demirci @mahmut_demirci

  Mantıkla, bilimle güzelce açıklayan güzel bir kanal. İlk videolarından beri takip ederim. Geliştirmeye yönelik pozitif eleştiriler yapıyorlar.
  O motora gelirsek birşey çıkacağını sanmıyorum, aşılması gereken çok sorun var ve bu sorunlar aşılacak gibi gözükmüyor.

ALIEN SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER

Bir tür hiç karşılaşmadığı bir başka türün paraziti olabilir mi? Bence Alien Covenant filmi Alien' ın ortaya çıkışını açıklarken bu sorunu da çözmüş oluyor. Her ne kadar film çok iyi olmasada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#programlama C++ kullanarak içerisinde 3000 küsür satır veri bulunan txt dosyalarından sadece ilk 6 satırılık veriyi silen bir program yazdım. Bunun için bu dosyaları teker teker açıp içerisindeki veriyi string vekötürne satır satır ekleyip sonra vektörün ilk altı elemanını silip tekrar vektörü dosyaya yazdırıyorum. Bu dosyalardan binlerce var bu nedenle programın çalışması yavaş oluyor. Aklına başka bir yöntem gelen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Vakıa arttı ama ölü sayısı artmadı deniyor da ölü sayısındaki artış zaten biraz geriden geliyordu diye hatırlıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefonu dezenfekte ederken kolonyayı fazla kaçırdırm ve ekran bozuldu. N11 den ekran sipariş ettim bir gün sonra ekran çalışmaya başladı. Adamlar kargoya da vemişler. Ne yapabilirim şimdi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap