Çok sevdiğim bir yazardır Yuval Noah Harari ve yine güzel bir söyleşisi denk geldi. Özellikle 6:06'dan sonra kulak kabartın. Aslında hepimizin aşına olduğu bir şeyi anlatıyor ancak tanımlar biraz karışmış durumda.

Maalesef ki Türkiye'de hata yapan lider olamaz, çünkü toplum olarak haklıya haklı haksıza haksız demek konusunda sanki genetik bir özrümüz var gibi. Bu sebeple ülkede demokrasi ve otoriter rejim onlarca yıldır karışmış durumda.

Hatta öyle ki bu söylediklerimi son yıllarla kısıtlayanlar olacaktır. 33 yaşındayım hem şahit olduğum süreç içerisinde hemde öncesinde zaten görülebilir bir bilgi olduğunu var sayarsak hep aynı şekilde yönetildik. Daha da ötesi irili ufaklı demokratik ortamların var olduğu işletmeleri ve hatta okulları bile göz önüne alın, hep senaryo aynıdır, demokrasinin seçtiği birey bulunduğu konum gereği adalet terazisini şaşırır veya şaşırmaya mecbur kalır.

Hepimiz teknoloji ile iç içeyiz, forum kültüründe denk gelmişizdir. Birine moderatörlük verirken ortak bir karar dahi olsa moderatör yetki sonrası bilincini kaybeder.

Velhasıl kelam, videoda da denk geldiği gibi bizler başı çeken kişinin hata yapmasını, onu aşağı indirmek için bir iç güdüye çevirmeyi seviyoruz. Oysa ki hata yapmayan hiçbir otorite, hiçbir birey veya kurum yoktur. Olamazda; bazı seçimler yapıldığı anda doğru olsa bile eylem bitti an hataya dönüşebilir.

Hiçbir siyasi temel gütmeden maalesef ki popüler konu diye günümüzden örnek vermek gerekirse; ülkemiz belkide başlarda uyguladığı yaptırımlarla virüsün girişini oldukça geciktirdi. Ancak yayılma hızına istinaden kaçınılmaz durumu herkes bekliyorken, virüs girdiğinde bir anda taraf değişti ve bir kesim suçlu aramaya başladı. Bu durumun temelinde zarara uğrattığı tek cephe aslında yine biziz.

Sanılmasın ki herkes desteklemek zorunda. Keza twitter adresimi takip etseniz anlardınız. Ancak siyasi konjonktür gereği suçlu belkide sadece halk olsa veya ortada bir suçlu olmasa, doğal seleksiyon gereği bu durum olsa bile, bir taraf suçlu olarak seçmediği tarafı hedef gösteriyor. Tıpkı olağan dışı yağmur ile oluşan sel baskınında 3 günlük başkanın suçlanması veya iklim olaylarının erken yaşta evliliğe izin verilmesi yüzünden olduğunu söylemek gibi.

Durum böyle olunca, birilerinin bizden bilgi sakladığını da düşünülüyor. Haklı haksız bilemem. Saklanıyorsa bilin ki bunu fırsata çevirecekler yüzünden, saklanmıyorsa da yine bir tarafın diğer tarafı suçlama çabası olarak durum ilerliyor.

Aslında toplum olarak birlik olmaya çok hazır ve bu konuda başarılıyız. Ben genel olarak mezopotamya paradoksu diyorum buna. Yani sırt sırta versek belki dünyayı oynata bilecekken, topraklarında bitmeyen maddi/manevi savaş sebebiyle düşman gibiyiz. Bu genlerimize işlemiş gibi.

Hayatım boyunca kendime düstur edindiğim bir kaç davranışı sizinle paylaşarak, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

1- Asla ama asla kimseye küsmem
2- Övülmek yerine saygı çerçevesinde eleştirilmeyi severim.
3- Hata yapana ateş etmek yerine ya dinler yada anlamaya çalışırım
4- İstemeden hataya düştüğümde olur ama herkese saygılı davranmaya çalışırım.

https://www.youtube.com/watch?v=MDbfpu4KpyM

Sistem çöktüğünde kimler hayatta kalabilecek? Harari ve Diamond tartışıyor

İki ünlü tarihçi-yazar Yuval Noah Harari ve Jared Diamond, sürdürülebilir olmayan dünya ekonomisinin büyük krizler sonucunda birkaç on yıl içerisinde çökmesi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap