#TeknoYardım GPU ile ilgili sıcaklıklarım oyun oynarken buradaki max değerlerine çıkıyor. Bu değerler normal mi? Bir de hot spot nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • berrram @berrram

  İlk olarak 84 derece özelinde konuşursak bu değer normal sayılabilir. Ekstra soğutma seçenekleri ile 80 derecenin altına da inilebilir ancak bu değer bir sorun oluşturmaz. Sonrasında ekran kartlarının her yerinde sıcaklık aynı değerde değildir ve işlemci kendi içerisinde birden fazla sıcaklık sensörü bulundurur. "Hot Spot" kısmında yazan değer kartın herhangi bir sensörünün ulaştığı en ulaştığı en yüksek sıcaklıktır.

 • Orkun @orkkoc

  Cihaz nedir? PC ise yüksek, laptop ise idare eder.

 • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

  Hot spot o an ekran kartının en sıcak noktasınına denir. Normal sıcaklık bana biraz fazla geldi. Yaz aylarında olsak normal olabilirdi. Bu arada masaüstüne göre konuşuyorum . Laptopsa normal denebilir.

 • CaptainCombo @captaincombo

  Arkadaşlar cihaz masaüstü, bu değerler yüksek ise ne yapılabilir?

  • berrram @berrram

   Uzun süredir değiştirilmediyse termal macun değiştirilebilir. Ancak ben son zamanlarda buna biraz şüphe ile bakmaya başladım, çünkü gördüğüm çoğu teste termal macun değiştirilmesine rağmen ortada çok fazla bir sıcaklık azalması yok sadece bir kaç derece o da en iyi ihtimal ile. Bence çok fazla kafaya takmaya gerek yok nedense son yıllarda işlemcileri yük altında 60-70 derecede çalıştırma modası çıktı. Bunlar 100 derecede bile durmadan çalışabilecek kapasiteye sahip. Kartın kullanım ömrüne de öyle çok fazla etki ettiğini düşünmüyorum.

   Edit: Bu arada düşük sıcaklıklar tabi ki daha ideal ancak gpu ya da cpu'yu 50 derecede çalıştırmak için de ekstradan para dökmeye bence pek gerek yok.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Kasanın havalandırması kötü gibi yoksa o devirde bu kadar sıcak olmaması lazım. Kasanın fanları nasıl kaç tane, nereye bakıyor? Çıkarıp temizlediyseniz falan ters takmış olabilirsiniz. Tek fanlı ekran kartıysa normal tabi.

 • KeLBoY @kelboy

  Bana göre o sıcaklıklar normal

 • reducto @protego

  Ekran kartı kaç fanlı? Tek fanlı modellerdense normal sayılabilir ama değilse biraz fazla. Kasa havalandırması kötü muhtemelen.