Fallout paylaştı.

Arkadaşlar merhaba,
Deren Mavi adında dünyalar tatlısı bir kızımız var, maalesef SMA hastası. Her birimizin mümkün olduğunca yardımına ihtiyacı var. Aile her türlü yasal izni alarak yardım toplamakta. Instagram hesabından ailenin çaresizliğini, babanın yardım isterken duraksayıp yutkunuşunu görmek yürekleri yakıyor. Her birimiz bu durumda olabiliriz.
Ben ailenin dolap hesabında gelinliklerinden tut da annenin göz kalemini bile bebeğini yaşatmak umuduyla sattığını görmeye dayanamadım.
Bilgi sayfasında da her türlü bağış yolu ve hastane tarafından verilen rapor ve teklifler, valilik izni gibi bilgiler mevcut.

Sizlerin de dikkatine sunmaktan kendimi alamadım. Rica ediyorum, diliyorum ki bebeğimiz yaşar. Bu gün vereceğimiz miktarı iki ay sonra hatırlamayız belki ama bu bebeği hayatta tutabiliriz.

https://www.instagram.com/deren_mavi_yasasin/
https://taplink.cc/deren_mavi_yasasin

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hüseyin H. @hsynn

  Ufak bir not ekleyeyim. Deren Mavi'nin babası, bölük komutanımın arkadaşı.
  Geçen komutanım bana da attı. Öğretmen arkadaşlara ilettim. Maddi durumu yerinde olan bir öğretmenimiz yüklü bir miktar yolladı. Sonra benimle iletişime geçtiler hani yanlışlıkla göndermiş olmasın, geri gönderelim yanlışsa dediler. Bunu söyleme nedenim akıllarda farklı bir soru işareti oluşmasın diye.
  Samimi ve tek dertleri evladının hayata tutunmasını sağlamak olan bir aile ve onların etrafında kenetlenen insanlar.
  Allah yardımcıları olsun. İnşallah bu evladımız sağlığına kavuşacak. Şu an %70'i toplanmış.

Fallout paylaştı.

Herkese merhaba,

Görmemiş, duymamış olabilirsiniz. 5 Kasım Pazartesi akşamı 19:00'da #CanlıYayın yapacağız. Geride bıraktığımız haftanın #oyun gündemini dilimiz döndüğünce sizlerin de katılımıyla değerlendirmeye çalışacağız.

Oyunlara dair güncel sorularınız, sorunlarınız, dertleriniz varsa; Activision'ın agresif, yağmacı iş yapma anlayışından bezdiyseniz, Ubisoft'un "ikonik" ve "ultimate" kelimelerine yüklediği anlamlar sizin de asabınızı bozuyorsa, EA'in aptalca oyun yayınlama tarihleri canınızı sıkmaya başladıysa, mikro-ödemelerin siz kullanmıyor dahi olsanız oyunların içine itinayla edip üzerine de bayrak diktiğinin farkındaysanız, oyun yapma maliyetleri çok yükseldi yalanlarıyla açgözlü iş modellerine kılıf arayıp piyasa değerlerini 6 senede 8'e katlayanlar midenizi bulandırıyorsa, oyunların onları yapanları yavaş yavaş yok etmesine neden olan crunch kültüründen nefret ediyorsanız, evladım SJW olsa gizlice cebine uyuşturucu koyup polise ihbar ederdim diyenlerdenseniz, oyunların bir öykü anlatma aracı olarak en az sinema ve edebiyat kadar güçlü bir medyum olduğunun farkındaysanız ve tam da bu yüzden tek kişilik oyunların asla ölmeyeceğini düşünüyorsanız, tek kişilik oyunlar demişken Bethesda'nın artık işe bir yazar ekibi alıp Riverwood'daki demirci dayıdan daha iyi karakterler yazmaya başlamasının zamanı geldi diyenlerdenseniz, koskoca Silent Hill'i paçinko makinesine, Metal Gear'ı boktan bir zombi oyununa çeviren #FucKonami 'ye olan siniriniz geçmek bilmiyorsa, Sony'nin güzel olan fikirlerin bir şekilde içine etmesini, Microsoft'un oyun yapımı konusundaki sonsuz vizyonsuzluğunu, Nintendo'nun telif kontrolünü kitle imha silahı gibi kuşanıp içerik üretenlerden ölümüne nefret etmesini aklınız bir türlü almıyorsa, Steam'in önlenemez bir hızla oyun çöplüğüne dönüşmesi canınızı sıkmaya başladıysa, bir yandan oyunlar birbirlerine benzemeye başladı diye sızlanıp bir yandan da farklı, otantik ve derin deneyimler yaratmaya çalışan oyunları ellerinin tersiyle itenlere ve DİKKAT ÇEKMEK İÇİN BÜYÜK HARFLERLE CLICKBAIT BAŞLIKLAR ATIP BİR DE BUNU SAVUNANLARA diyecek üç kelimeniz varsa ya da bunların hiçbiri umurunuzda değil ve sadece 2 saat boyunca kafamı şişirin diyorsanız doğru yerde olabilirsiniz. Bekleriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Fallout paylaştı.

Yorumların biraz hafiflemesi ile artık toplu yanıt verebilirim.

HGD bildiğiniz gibi canlı değil. Dolayısıyla video sırasında bir aksilik olduğunda baştan alıp, kesebiliyoruz. Mesela aşırı gürültülü bir araba geçiyor, durup baştan başlıyoruz, ambülans geçiyor baştan başlıyoruz, bir haberin içeriği tatmin etmiyor, montajda siliyoruz.

Eğer ki LP'nin lafı sorun olsaydı, o an devam edilse de sonradan kesilirdi. Montajı yapan arkadaşlar bile bir sorun görmediler. Çünkü LP bu lafı daha önce defalarca söyledi. Bazen bana söyledi ama en çok da kendisine söyledi. 2011 yılından beri gündemi takip edenler bunu doğrulayacaktır.

Hatta LP'nin klasik tavrıdır genelde kendisi lafı en çok uzatan kişi olduğundan, 'çok uzattık' der kendine kızar. İzleyici de lafı uzatmadığı için yorumlarda 'keşke uzatsaydın' der. TS ritüeli gibi bir şey.

Bunu bilmek için de sadece iki üç haftalık gündem dinleyicisi olmak bile yeterlidir. Dolayısıyla 'dinleyen kaldıysa' lafı onun daha önce defalarca yaptığı, uzun süren konuşmalara verdiği tepki. Konu Apple bile olsa 10 küsür dakikayı tek kişinin konuşması uzun bir süredir. LP bunu kendisi de yaptığında ki en çok yapandır, rahatsız olduğunu belirttiği gibi gündemin de 1 saati aşmaması konusundaki isteğini defalarca belirtti. İğneyi her zaman önce kendisine batırdı bu konuda.

Hatta LP'nin en meşhur 'atarlarından' birini Serhan Hepşen dostumuz şu şekilde resmetmiş.
https://teknoseyir.com/yuklemeler/ornek/lp.JPG

Bu haftaki gündemde E3 konusunda oyunlara değinmeden geçmemizin sebebi de oydu. Gündem bir saati aşacaktı. O yüzden sadece Xbox konuşup kapattık. Bu LP'nin görüşü, gündemin uzun olmasından yana değil. Ve rakamlar gösteriyor ki LP haklı. Sonuna kadar izleyenler hatta 2 saat olsun diyenler de var ama gündemin izlenme yüzdesi, YouTube'un kritik eşiği olan %30 seviyesinde. Daha ilginç bir istatistik, gündemi sonuna kadar dinleyenler listesinde Türkiye ilk onda bile değil. Yurt dışından dinleyenler sonuna kadar gidiyor, hatta geri alıp tekrar dinliyor. VPN ile bağlananlar da bu listede fakat Lübnan'ın favori VPN sunucuları arasında olduğunu sanmıyorum.

Dolayısıyla LP maddelerin uzamasına her zaman tepki gösterdi ve bunu kamera önünde yaptı. Dinleyen kaldıysa lafı da bu seride Hamdi'nin içeriğine söylendi çünkü bu hafta konuyu o uzattı. Konunun önemi burada etkisiz eleman. Gündemin formatında bunu yapmamaya çalışıyoruz. Aynı konu ve uzun olsa bile mutlaka diyalog olmalı.

Peki Hamdi Apple'ı 15 dakika konuştu diye yanlış mı yaptı?
Hayır çünkü aksi durumda hiç konuşulmadan geçilmiş olacaktı. Ancak maalesef bardak işleri ile ilgilendiğinden 2 saatlik ve şanssızlığına çok fazla dolu olan sunumu ayrı çekemedi. Çekseydi zaten gündemde ilgili videoya bakın denip geçilecekti. Kendisi de bu kadar yoğun geçeceğini beklemediğinden ki genelde donanım kısmı pek olmazdı, gündeme sarktı. Bu konuda en ufak hatası yok. Daha önce de ayrı çekemediğimiz için bazı önemli konular, Apple sunumu dahil, gündeme sarktı.

'TS ya da LP Apple düşmanı' 'siz ne biçim yayınsınız' gibi haddini aşan eleştirileri, bu kişilerin küçük yaşlarına bağlıyorum. Zira eski TS takipçileri asla böyle bir şey söylemez.

Eskiye gidersek işte bir Apple etkinliği. TS Apple konularını bu şekilde her zaman işledi. Podcast'te LP gözükmediğinden millete dert olmadı belkide. Ama bazılarını bizzat kendi hazırladı.

https://youtu.be/gH8vQkkF1d0?t=443

Daha da geriye gideyim. 'Apple düşmanı' LP'nin ağzından bir Apple etkinliği daha.

https://youtu.be/ZDqmbOGsiVA?t=1328

Hamdi'siz dönemi merak edenler için de link var. Videosu yok 3. dakikadan itibaren başlıyor.
https://teknoseyir.com/haftalik-gundem-degerlendirmesi-14-26-ekim-2013

Apple'ın TS ile ilişkisi hiçbir zaman olmadı. Ama TS yayıncılık gereği her zaman Apple'a üstelik de artan bir şekilde yer verdi. Hamdi bu konuda da TS'ye önemli bir katkı sağladı. Hatta kullanıcısı oldu. Ancak esas teşekkür, ederinden pahalı satılan Apple ürünlerini, jelatini dahi açmadan bize gönderen TS izleyicilerinedir. Onlar sayesinde Apple TS'de geniş yer buldu. Bundan sonra da, Hamdi her ürünü alamayacağı için, böyle devam edecek. Apple etkinlikleri de mümkünse ayrı olarak ele alınacak değilse gündemde yer bulacak. Hamdi yokken de ele alındığı gibi.

Hamdi LP'nin tepkisi yüzünden mi gündemden çıktı?
Ben bunu kendisinin söylemesini beklediğimden pek dillendirmedim, gündemde de söylemedim ama hayır. Kendisin de daha sonra söylediği gibi konunun bununla en ufak alakası yok. Bazılarınızın haddini aşarak terbiyesizlik gibi kelimeler kullandığı 'dinleyen kaldıysa' ifadesi eğer gerçekten Hamdi'yi bu derece kırmış olsaydı, o gündem devam etmez ya da o kısım yayınlanmazdı. LP'nin tepkisi Apple haberlerinin uzamasınadır. Apple'ı sevmeyişinden değildir. Apple yerine hangi konu bu kadar detaya girilerek monolog olarak anlatılsa aynı tepkiyi göstermiştir. Dediğim gibi genelde bunu kendisi yapar. Belki ilk defa ikimizden birine bu şekilde yorum yaptığına şahit olduğunuz için şaşırdınız. Ama ilk değil ve son da olmayacak.

Burada, eskisi kadar tahammüllü davranmadığı eleştirisi gelebilir. Eğer eski zamanlara dikkat edilirse genelde LP'nin de katıldığı Apple haberlerinde Apple'ın özellikle donanım anlamında sunduğu yeniliklerin çok olduğu ve çok yer verildiği görülebilir. TS'nin çizgisi yazılımdan ziyade donanım kısmına oldu çoğunlukla. Apple da bu konuda tatmin edici iken, artık yazılıma ve hizmetlere odaklanmış ve gelirini buradan kazanan bir firma olma yolunda. Bu da LP'nin ve benim dahil olmadığım Apple ekosisteminde Hamdi'nin maalesef monolog şeklinde konuşmasına neden oluyor. Verdiğim örnekler incelenirse, Apple'a geçmişte ayrılan süre Hamdi'nin konuşmasından az değil ama üçümüz de sohbet edebilmişiz ve zaman akıp gitmiş. Hamdi WWDC konusunda bence zoru başarıp iki saatlik etkinliği çok güzel özetledi. Ama keyifli bir sohbet oldu mu? Alıştığımız gündem gibi miydi? Örnekler yukarıda.

Hamdi neden HGD'de olmak istemiyor?
Hamdi'nin HGD'ye girdikten sonra en çok aktif olan kısmı bilim haberleri, gördüğü ilgi üzerine artarak yer buldu ve en sonunda kapladığı süre neticesiyle gündemden çıkarılıp ayrı bölüm yapıldı. Fakat bu bölüm de maalesef istikrarlı şekilde sürdürülemedi, üstelik bilim kısmı HGD'den de çıkmış oldu. Dolayısıyla birçok gündemde Hamdi'ye düşen cümle sayısı, parmakla sayılabilir hale geldi.

Dünyanın en geçerli nedeni olan 'artık keyif almıyorum' cümlesini bizzat bana kurmuş ve gündemi bırakmıştır. Zaten bu keyifsizlik, 'küsler mi kavgalılar mı' şekilde yorumlara neden oluyordu. Kötü gözüktüğü için de çözülmesi de isteniyordu. Hamdi çözüm olarak Bilim Gündemini yapmayı tercih etti zira iki gündeme zaman ayıramadığı ortada.

Öte yandan, hem LP hem de Hamdi şirketin eşit sahipleri olarak, uygun gördükleri şekilde işlere yön verme hakkına sahipler. Kendileri ve site için neyin uygun olduğuna karar verip uygulama yetkisi sadece onlarda. Yarın sadece ikisi program çekmeye karar verebilecekleri gibi, ayrı da devam edebilirler hatta canları isterse TS'yi bırakıp başka iş bile yapabilirler. Bu kendilerinin profesyonel kararıdır. Her ikisi de aile babasıdır. Sorumlulukları önce ailelerine sonra diğerlerinedir.

Olumlu ya da olumsuz sonuçlarını hesaplar adımlarını atarlar. Atılan hiçbir adım sadece tek bir kişiye yarar sağlamaz ya da zarar ettirmez. İşin sahipleri eşit şekilde etkilenir.

Burası bir iş yeri ve varlığı, ticari varlığını sürdürebilmesine bağlı. Kimsenin eğlence ya da hobi sahası değil. LP'nin hep dediği gibi, 'görülecek bir şey yok, cenaze evi gibi yer'.

Burada üzücü olan şey, olayların iç yüzünü bilme imkanı olmayaların işi hakaret boyutuna taşımasıdır. Hamdi'ye destek olacağız derken aslında TS'ye zarar verip Hamdi'nin de zarar görmesine sebep olmaktalar ki bazılarının derdi de gerçekten fırsat varken TS'ye zarar vermeye çalışmak.

TS Özkan'ın eski şirketinde iken resmi olarak bir kere iflas edip yok oldu ve yeniden kuruldu. Her ay da var olma mücadelesini bir sonraki aya taşıyarak devam ediyor. Yoksa elbette Hamdi de bardak paketlemek yerine Bilim Gündemi yapmayı tercih ederdi. Var olma çabasının getirdiği baskı insanların bazen sinirini bazen moralini bazen de iş yapma isteğini bozar. Bunların hepsi doğaldır. Hamdi TS 2.0'da zannettiğinizden çok daha fazla emek sahibidir. Ve bizim gibi o da fazlası ile kafa yorup enerji harcıyor.

TS macerasında zaman zaman LP'nin ortadan kaybolmasına da şahit oldunuz, birçok editör işi tamamen bıraktı gitti, Hamdi de HGD'de olacak enerjiyi kendinde bulmuyorsa, çok daha açık söyleyeyim bizle gündemi yapmaktan artık keyif almıyorsa, çekilme hakkını kullanır. Çünkü aksi, kesinlikle daha kötü bir manzaraya yol açar. Kimseden izin almak zorunda değildir. Bize durumu bildirip HGD'den sessizce çekilmeyi tercih etmiştir. Önemli olan bu kararı neticesinde daha mutlu olması ve daha fazlasını yapmak üzere gerekli moral ve motivasyonu tekrar elde etmesi.

Aynı masada yemek yiyen insanlar hakkında daha fazla atıp tutulmamasını rica ediyorum. Bu yorumların en ufak fayda sağlaması mümkün olmadığı gibi, durumu sadece daha kötü hale getirmekten başka bir işe yaramaları da mümkün değil. İş gereği insanlara dokunarak çalışan bu insanlar görüldüğü üzere moralle çalışıyor ve en ufak bir mutsuzlukta iş yapma heveslerini kaybediyor. Bu The Verge'de de böyle TS'de de böyle. Genç arkadaşlar iş hayatına atıldıklarında sadece para ile mutlu olamayacaklarını görecekler.

Burada, Türkiye'de internet üzerinde bilişim yayıncılığını başlatan insanlara ayarsızca edilen hakaretler, kendilerine iş hayatlarında umarım edilmez.

TS'nin nasıl bir yol çizeceğini hep beraber göreceğiz. Dediğim gibi, bizde uzun vade yok. Her ay sıfırdan yeni bir macera, yeni sıkıntılar, yeni isimler ve yeni çözümler. Gittiği yere kadar.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2015/37

7 - 12 Eylül 2015 Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi http://bit.ly/1Kgig0c - Apple Eylül Etkinliği iPhone 6S ve 6S Plus iPad Pro, Pencil ve Klavye Appl...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 164
 • Alperen Tunçeli @alperen141

  @gamsizm Sizi futbol kulübü sananlar var galiba... Bundan sonra koltuk rengini bile değiştireceğiniz zaman duyurun, KAP'a bildirin, önceden canlı yayın yapın, gazeteye ilan verin ki komplo teorilerinin önüne geçilsin.

 • Uğur Doğan @infoman

  @gamsizm Her insan oğlunun yaptığı gibi doğal olarak sizde bir hata yapmışsınız. Bence haftalık gündem değerlendirmesinin başında 30 saniyelik küçük bir açıklama bu yazıya gerek bırakmazdı.
  Biz HK'yi göremeyince "ne oldu sorusuna?" cevap arayışına girdik. Gündemi dinlerken uyumazsak her cümleyi, tepkiyi dikkatle dinleyen insanlarız. Bazen nefes verişinizle o habere olan öffff tepkinizi hissediyoruz.
  Bazılarımız gündemde HK'yı göremeyince aklımıza hemen LP'nin Apple'a bakan ekşi yüzünü ve HK'ye söylediği söz aklımıza geldi. Defalarca HK bu sefer az konuştu dediğimiz HGD'ler oldu
  Ek olarak biz TS'de kimin rolü nedir bilmiyoruz. Ne yalan söyleyeyim ben HK'yı "azıcık arkada dur" denilen maaşlı bir çalışan sanıyordum. Meğer ailenin bir üyesiymiş. Sevindim.
  şahsen ben TS'yi işini layıkıyla yapan ama kapalı kutu olan iOS gibi görüyorum. Bir linux yapısında olmanızı beklemiyorum ama Windows gibi orta yol bir sisteme sahip olmanızı temenni ederim.
  Hepinizi bir birinizden ayırmadan çok seviyordum hala da seviyorum, bir üye olarak kırgınlığım yok. Kredi kartımı nasıl ödeyeceğim diye düşünürken, olan olsun deyip olmayan paramla size yardım etmek için bardak ve anahtarlık aldım. Bu gün olsa yine alırım.
  Ek olarak @can ile yapılan son TBN çok hoşuma gitti 😀
  Dedi kodu olmasın herkesin bilgisi olsun :@leventp @hkellecioglu

 • z4732 @z4732

  o yurt dışından tekrar tekrar dinleyen benim 😀

 • AykutTah @aykuttah

  "Sonuna kadar izleyenler hatta 2 saat olsun diyenler de var ama gündemin izlenme yüzdesi, YouTube’un kritik eşiği olan %30 seviyesinde. Daha ilginç bir istatistik, gündemi sonuna kadar dinleyenler listesinde Türkiye ilk onda bile değil. Yurt dışından dinleyenler sonuna kadar gidiyor, hatta geri alıp tekrar dinliyor. VPN ile bağlananlar da bu listede fakat Lübnan’ın favori VPN sunucuları arasında olduğunu sanmıyorum."

  Haftalık gündem değerlendirmesini podcast olarak indirip öyle dinliyoruz biz hep.
  Youtube deki izlenme süresinin ve izlenme sayısının az olması ondan dolayıdır.

Fallout paylaştı.

https://www.youtube.com/watch?v=8v_JhwjLako
Dünya güzeli abimiz teknoloji ile engelleri aşıyor. teknoseyirede selamı çakıyor. kendisine sevgiler ve saygılar. @gamsizm @hkellecioglu @leventp #teknoseyir @akış

Bir Engelli Ve Siri

Bazen önemsiz gördüğümüz küçük ayrıntılar birilerinin hayatını değiştirebilir. facebook.com/bayGece twitter.com/bayGece instagram.com/baygece/
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Fallout paylaştı.

Bu nasil bir zekadir yahu 🙂
iPhone 7 Plus Geekbench'te tek cekirdekte Core i7 ile ayni skoru almismis, butun Macbook'lardan daha hizliymis. (Sonradan cogu diye duzeltmisler 😀 )

"More impressively perhaps, the A10 Fusion processor scores faster overall results than every MacBook Air Apple has ever made, only once falling behind a multi-core score recorded for the early 2015 MacBook Air, which is powered by an Intel Core i7 and scores 5650, just edging the iPhone 7's result of 5630. Still, the laptop can't keep up with the A10 chip's raw single-core performance (2989 compared to 3261). Apple's latest flagship phone also performs comparably to an early 2013 MacBook Pro, powered by an Intel Core i5. "

Cevirmeye bile insanin eli yanasmiyor suna 😀

Hobaaaaaaa, kim tutar sizi...

Bir de RAW SPEED demezler mi?
Hani teknolojik terim, anlamini herkes bilmez ya 😉

Zekan yetmiyorsa ugrasma bu islerle desen kusup daglara kacacak.

Hatta o kadar gaza gelmislerki Xeon'dan bile daha hizli diyorlar 😀
Iste ben bu tur teknoloji ozurlu daha dogrusu beyninin %99'u bos oldugu halde biliyor gibi yazip cizenlere kiziyorum.
Bir de cevaplardaki gaza gelmeleri gorun, sok olan mi dersiniz kendinden gecen mi...
Sorsan cebinde dunyanin en hizli bilgisayarini tasiyor zavalli.

GeekBench ne zamandan beri performans olcer oldu yada soyle sorayim GeekBench'in kullandigi algoritmalar ne zamandan beri bilgisayar dunyasinda bir anlam tasir oldu.

Hangi salak A10 islemcisinin i7 kadar hatta daha guclu olduguna inanir?

Bu adamlar deli gibi bakir sogutucularla sogutulan performans manyagi i7 islemciyi bit kadar alana sigdirdilarsa Intel kendisini dunyanin kenarindan uzay bosluguna biraksin 😀

Vay efendim...
Su islemde su kadar puan almis...
Hadi bunu gercek hayata dokelim desen kacacak delik, uyduracak bahane arayacak.
Zaten dikkat edilirse Geekbench gibi satilik testlerin sonuclarinda hep puan belirtilir, hangi alanda ne almis kimse soylemez.
Uyduruk, kiytirik, asli astari olmayan, gercek hayatta uygulanmasinin imkani bile bulunmayan aptal bir kac testin galibi ilan ederler...
Solen kurulur, davullar calar, zurnacilar falan filan...
Herkes (iBoylar) mutludur, hayat ne guzeldir onlara...

Ama adaletin tokadi cok aci iner bu fanboylarin yuzune, sesi everestin zirvesinden bile duyulabilir...

http://www.pcworld.com/article/3006268/tablets/tested-why-the-ipad-pro-really-isnt-as-fast-a-laptop.html

Gercek hayat testlerinde haslanmis yumurtaya nasil donulur testler ortaya koymaktadir.
Performansi Core-M ayarinda bile olmayan islemcileri Geekbench adli kiytirik teste sokup dunya sampiyonu ilan etmek hatta gaza gelip en guclu islemci ilan etmek kolay sonuclarina katlanmak ise cok zordur.

Fakat...
Bunlari onlar kabul etmezler, gercekleri beyinlerine tukenmez kalemle de yazsaniz fayda etmez.
Onceden bir sidik yaristirmadir gidiyordu telefonlar arasinda ama simdi hedef buyuttuler, Intel ile yarisiyorlar 😀

Peki neden?
Cunki bunlar aldiklarinin en iyi oldugunu kabullenDIRmeye calisan, psikolojik olarak cokuntuye ugramis, gosteris meraklisi ezik insanlar.
Aldigi urunun keyfini surmektense havasini atma derdinde olan zavalliciklar.
Yalan yanlis bilgilerle insanlari kandirmanin kendi egolarini tatmin etmek yolunda mubah olduguna inanan sahtekarlardir.

Ben bunlari neden yazdim?
Bazi arkadaslarimizin dusunebileceginin aksine ben burada Intel falan savunmam hatta savunmaya degecek kadar da sevmem. Fakat insanlarin yalan yanlis bilgilendirilmesi daha dogrusu yalanin kendisini sevmedigimden buraya tasima ihtiyaci duydum.
Keza, Intel'de AMD'yi manipulet hatta elimine etmek icin benzer sahtekarliklara basvurmakta.
Yine nVidia'nin da kirli gecmisini iyi BILIRIZ.
Zaten bu isleri onuruyla yapan Matroks, Cyrix, Via ve ATI vardi, onlar gitti (kismen) meydan bu tilkilere kaldi.

Cok sert bir yazi olmus olabilir, belki moderasyona da ihtiyaci olabilir ama hic birisi benim gordugumu soylememe engel degil.


Onemli not:
Burada hedef aldigim Apple kullanicilari degil, aksine kraldan cok kralci olan Fanboycuklar.
Eger boyle bir seyi Android yada Samsung icin yapsalar onlara da guzel methiyeler dizerdim.
Yani sevgili Apple kullanan uye arkadaslar boyle hayaller kurmuyorlarsa uzerlerine alinacak bir durum yok.
Egriye egri, dogruya da dogru demezsek hayatimiz yalandan ibaret olur.
Yoksa aldigi urunle mutlu mesut yasayan, isini gordugu yeterli bulan sayin Apple kullanicisi arkadaslara saygimda herhangi bir kusur olmadigini bilsinler.

Ve yine eklemek istiyorum ki...
Bir urunu kullanmamak yada sevmemek icin illa da o urunu almaya parasinin yetmemesi gerekmez, alamadigi anlamina gelmez, alacak gucu olup da sevmeyenler de vardir :)

Apple'in bile kalkip iddia etmedigi seyleri ortaya atmalari, ne durumda olduklarini ve ne kadar guvenilir olduklarini gosteriyor.

http://www.macrumors.com/2016/09/15/iphone-7-faster-than-macbook-air/

Tested: Why the iPad Pro really isn't as fast a laptop

One benchmark makes it look good. A lot of other benchmarks show a different story. Get all the details here.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20
Fallout paylaştı.

#akış #apple
EDİT: KONUYU AÇTIĞIM ZAMAN SÖYLEDİKLERİMİ BOŞVERİN. BATARYA DEĞİŞİMİ ZATEN BENİM HAKKIMMIŞ.

Bir Apple müşteri hizmetleri hizmeti.

2012 Ağustos'unda eşime aldığım Macbook Air 13"'ün geçen yıl 6700mah olan pil kapasitesi 5500'lere inmişti. Şu anda da 5200mah. Apple bu cihazlarda batarya sağlığı konusunda 1000 döngülük garanti veriyor diye bir bilgi aklımda kalmıştı.

Ben de dün telefon numaramı sistemlerine bıraktım ve 2 dakika sonra aradılar. Konuyu detaylıca anlattım ve batarya garantisinin 2 yıllık süre içinde mi geçerli olduğunu yoksa 1000 döngü için mi geçerli olduğunu sordum. Temsilci beni birkaç dakika beklettikten sonra ürünün garanti süresi bittiği halde müşteri memnuniyeti adına pilin ücretsiz değiştirileceğini söyledi.

Zaten hakkım olan bir şey mi yoksa telefondaki hoş sohbetimiz üzerinden gelişen bir ikram mı çözemedim ama firmayı 4 yıl içinde ilk kez aradım ve ilk görüşmemizde olumlu sonuçlandı. Ben mi kurnazım, firma mı müşterisine odaklı yoksa zaten hakkım olan bir şey mi bilmiyorum ama süreç beni çok memnun etti. Şu sıralar kendim için ucuz yollu netbook'tan hallice bir şey ararken gözüm Macbook Air'lere seyirmeye başladı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18
Fallout paylaştı.

#akış

Tam da bilgilerimiz çalınmış mı? Siber güvenlik ihlali var mı? Ülkemizin Bilişim sistemleri, özellikle resmi kurumlarımızın IT altyapısı ve yönetimi ne kadar güvenli? Tartışmaları sürerken az önce beni 0850 640 07 89 no’lu telefon numarasından aradılar.

Yapı Kredi Bankası adına aradıklarını, kredi kartı aidatı iade ödemesi yapacaklarını söylediler.

İşin garibi; bundan 6 ay önce WorldCard’ımı kart aidatı sebebiyle iptal etmiştim. Toplamda 9 yıllık 450TL kart aidatı ödemiştim ve bunu geri almak için tıpkı dosya masrafı’nda yaptığım gibi kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine gittim. Bana kart aidatımı geri alamayacağımı, dışarıda panoda asılı mahkeme kararı olduğunu, kart aidatının dosya masrafı gibi geri alınamayacağını, hatta işlem yaparsak davanın red olacağını ve banka avukatına vekalet ücreti ödemek zorunda kalacağımı söylediler ben de bunun üzerine vazgeçtim.

Yani beri arayanlar YapıKredi bankası eski müşterisi olduğumu, kredi kartımı iptal ettirdiğimi ve iptal ettirdiğim kartı kullandığım süre boyunca kaç para aidat ödediğimi biliyorlardı. Adımı Soyadımı ve Cep telefonumu da biliyorlardı.

Kısaca; YapıKredi bankası “kredi kartını iptal ettirenler müşteriler” başlıklı database verisini çaldırmış, bu database’de kişisel bilgileri bulunan onbinlerce kişinin bilgisi dolandırıcıların eline geçmişti.

Son derece profesyonel ve kalifiye elemanlardan seçilmiş call center yetkilileriyle yaptığım görüşmenin ilerleyen dakikalarında Maximum, Bonus vb. gibi diğer bankaların kredi kartlarını kullanıp kullanamadığımı sordu. Ben de tek kredi kartım olan maximum kartım olduğunu söyledim.

450 Tutarındaki kart aidatımın İŞ BANKASI KREDİ KARTIMA ödeneceğini söylediler, bu aşamadan sonra şüphelenmeye başladım. Niçin banka hesabıma havale yapılmıyor da, benden iş bankası kredi kartımın kart numarası isteniyor? Böyle bir yasa mı çıktı da haberimiz yok?

Akabinde beni “sesli yanıt sistemine” aktaracağını, sistemin bana kart numaramı soracağını, kart numaramı girdiğim zaman cep telefonuma sms ile şifre geleceğini, bu şifreyi kendilerine söylediğim zaman iş bankası kartıma iade tutarının aktarılacağını söylediler.

Benim kredi kartı numaramı isteyecek sistemin neresi olduğunu sorunca, “sizi iş bankası müşteri temsilcisine aktarıyoruz” dedi. Biz de inandık.

Artık şüphelenme seviyem had safhaya ulaştığı için “aktarın bakalım” dedim ve gerçekten banka müşteri hizmetlerininki gibi profesyonelce oluşturulmuş bir sistemle beni kart numaramı isteyen otomatik ses’e aktardılar. Otomatik ses “kart numaranızı giriniz” diye defaatle tekrar etti. O tekrar ededururken beni arayan numarayı hemen Google’da arattırdım ve bu numaranın dolandırıcılar tarafından kullanıldığı bilgisine ulaştım. Artık her şey daha netti.

Bu arada kart numaramı girmediğim için sistem beni tekrar dolandırıcı müşteri temsilcisine aktardı ve müşteri temsilcisi bozuntusu bana “niye kart numaranızı girmediniz” deyince kendisine kötü sözler söylemeden görüşmeyi sonlandırdım.

Yani özetle; siz kredi kartıma para gelecek diye sevinirken size gönderilen 3D secure sms şifresiyle sizin kartınızın limiti elverdiği miktarda sizden para çekiyorlar. Ve bunu profesyonel bir ekiple, bankanın bilgilerini çalarak yapıyorlar.

Bu durum şu soruların oluşmasına de sebebiyet verecektir;

-Sadece 16 haneli kart numarasıyla para çekilebiliyor ve son aşama olan 3D secure şifresi sms ile geliyorsa o zaman 15 senedir niçin kredi kartının son kullanma tarihini ve CVV kodunu e-ticaret sitelerine girerek alışveriş yaptık?

-Bu güvenlik önlemleri boşa mıydı?

Benim gibi çocukluğundan beri bilgisayar kullanan, teknolojiyle iç içe olan, web sitesi yapan, internetten her hafta alışveriş yapan birisini bile dikkatsiz bir anıma gelse dolandırıyorlardı.

Burada suç dolandırıcının olduğu kadar müşterilerinin bilgilerine sahip çıkamayan YAPI KREDİ bankasınındır aynı zamanda.

Yapı kredi bankası benim kişisel ve bir o kadar gizli bilgilerimi çaldırmasa dolandırıcılar elindeki doğru bilgileri içeren database ile bu kadar güven telkin edip insanları dolandıramayacaktı.

Görüşmenin başından beri şüpheyle yaklaştığım için görüşmenin tamamını ses dosyası olarak telefonuma kaydettim. Bu kayıt ve beni arayan telefon numarasıyla savcılığı suç duyurusunda bulunacağım.

Siber güvenlik konularının alevlendiği bu günlerde bizzat dolandırılma tehlikesinin benim ayağıma kadar gelmesi ülkemizin siber güvenlik ve bilişim suçları bakımından ne kadar bakir ve müsait olduğunu gözler önüne serdi.

Bilgilerimizin çalınmadığı mutlu günler dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12
 • Agah @agah

  hem de uluslararası... her şeyi düşünmüş adamlar. sanırım en temizi kredi kartını telefon ve internetten alışverişe kapattırıp sanal kart kullanmak. aslında olayın ayrıntılarını anlatırsanız hem yardımcı olabilecekler daha iyi fikir sahibi olur, hem de olası kurbanlara uyarı olur.

 • aylin oral @aylinoral2013

  FoxRiver @foxriver öyle güzel ve detaylı anlatmış ki, aynılarını yaşadım, ek olarak kuzu kuzu bütün dediklerini yaptım. Detaylı anlatacak moralim şu sıralar yok. Ama çözüm için yol alınca, örnek olması için mutlaka paylaşacağım. İlginize ve sanal kart önerinize teşekkürler. Sanal kartın güvenlik açısından farkı olduğunu bilmiyordum.

 • Agah @agah

  sanal kartın farkı şu, her alışveriş öncesi sanal bir limit veriyorsunuz ve onun dışında kart boş oluyor. yani tüm bilgilerinizi verseniz bile bir şey çekemiyorlar. ama tabi bu sadece alışveriş konusunda güvenlik sağlıyor, siz gerekli şifreleri verirseniz (mesela telefona gelen kodu) internet bankacılığına girip oradan kendi hesaplarına para aktarabilirler. o zaman konuyu paylaşayım da daha fazla kişiye ulaşsın. tekrar geçmiş olsun.

http://www.twitch.tv/handmade_hero/v/28507308

Linkteki video'da Tommy Refenes, Mike Acton, Pat Wyatt, Jonathan Blow, Ron Gilbert 'ın katıldığı Handmadehero Con adı altında yapılmış sohbetler yer almakta.

Kişileri tanımak için bu linke başvuralabilir. http://mollyrocket.com/news_0006.html

@leventp , @gamsizm , @hkellecioglu , Ron Gilbert'ı, The Secret of Monket Island isimlerinden hatırlayabilirsiniz.
Ron Gilbert'ın sohbeti 05:58:06 gibi başlamakta oyunun yapıyla ilgili ilginç bilgiler vermekte.

Soruları soran da başka bir oyun geliştirici olan ve http://www.twitch.tv/handmade_hero kanalından sıfırdan bilgisayar oyunu programlamasıyla alakalı yayın yapan Casey Muratori.

#akış #oyun

handmade_hero

Handmade Hero #gamedev
BeğenFavori PaylaşYorum yap