Xiaomi, miui global developer rom yayınlamayı durdurdu mu? Bu konuda bilgisi olan var mı? Temmuz ayından beri güncelleme alamıyorum, 9.6.27 sonrası rom yayınlanmamış görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
Netflix'i buradan dört ortak kullanıyoruz. Neden böyle bir hata veriyor olabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar,
Cep telefonum adliye girişinde çıkardığım sırada yere düştü ve ekranı kırıldı. Daha doğrusu ekranın önündeki cam kırıldı diyeyim. Dağılmadı ama boydan boya tek parça çatlak var, kameranın önündeki kısım dağıldı sadece bir cm²'lik bir alan. Videoda görüldüğü üzere bu kırılan parça aslında sadece cam, eski cihazlardaki gibi dokunmatik algılama fonksiyonu bu camda değil yani.

Sorum ise şu, ben orijinal ekrandan feragat etmek istemiyorum. Bu şekilde camının değişmesini istiyorum sadece. Hem minimum masraf hem de orijinale en yakın çözüm bu. @orcun bunu sen yapabilir misin? Eğer yapamam diyorsan bu işlemi yaptırabileceğim düzgün bir yer var mı? Bir de dışarıda bu camın orijinalini bulmak yani çizilmeye dayanıklı gorilla glass bulmak mümkün müdür?

Ayrıca @cemturgor faturası sizdeydi, bana gönderir misiniz? Servis ile birlikte çalışıyoruz bir problem olursa yardımcı oluruz demiştiniz, orijinal ekran değişim ücretini sormanız mümkün mü acaba?

https://youtu.be/xMQYn91F298

https://s.click.aliexpress.com/e/0UpjcHMcx

Mi mix 2 broken glass change

#mimix2glasschange #superalamtechnical new channel link = https://youtu.be/OiH63K3Rjds Hello dosto I am shahbaz alam welcome to our youtube channel superalam...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cem @cemturgor

  Merhaba, hep aklımdan çıkıyor kusura bakmayın. Akşam saatlerinde tekrar beni etiketleyin lütfen. Eve gittiğimde faturaya bir bakayım.

  Servis konusuna gelince artık Cepport ile bir bağlantım kalmadı ancak kendilerini ararsanız bilgi vereceklerdir. Xiaomi Reports'tan Cem yönlendirdi de diyebilirsiniz.

  Fatura için tekrar kusura bakmayın. Tamamen benim unutkanlığım 🙂

  • eaydogan @eaydogan

   Problem değil hocam, garanti süresine bakmam gerekiyordu sadece, düşürünce gerek kalmadı ama malum... Ama Cepport yardımcı olabilir mi diye düşünmedim değil, sizin söylediğinize istinaden ama ilişkiniz kalmadığı için sanırım yapacak bişey yok artık... Teşekkür ederim, akşam tekrar etiketlerim.

 • Orcun @orcun

  @eaydogan Ön cam videoda görüldüğü gibi değişimi zor, ben yapıyordum bu işi ancak girdiğim risk aldığım işçilik + 10 cihazdan 2 tanesinin ekranı pert olmasından + cebimden ödememden dolayı karlı değil zararlı ve riski çok büyük bir iş olarak geri döndüğünden bıraktım. Elimde yoksa ısıtıcısı tel'i temizlik sıvısı herşeyi var, ama yapamıyorum çünkü riski çok büyük. İzmirde bu işi yapan yerler var ama en kötüsü 200 lira ücret alıyor + cihaza göre değişiyor ve bunlar teknik servis ama adamlar genelde iphone ve benzeri cihazlara bakıyorlar ekran kalıpları şu bu herşeyleri var, senin cihazın kötü yanı heryeri neredeyse ekran, yapacak servis elemanının haliyle o cihaz için bir tecrübesi yok ve sana daha pahallı fiyat çıkartabilirler. İşin kötü yanı değiştirirken kırarsa eğer sana yaptık deyip gene 200 300 liralık lcd ekranı takabilir. Hani o yüzden önereceğim yer malesef var ama önermekte sorun yaşıyorum güvenemiyorum. Ekranları kalite kalite var 300 lirayada var 600 lirayada cam değişim işini de dediğim gibi biraz yüksek fiyat alırlar + takacakları camın kalitesi de meçhul dandikse mesela kaplamasız oluyor düz cam parmak kaymıyor vs. ince oluyor vs. vs. zaten mi mix 2 kim kullanıyor ? adamların teknik servise kaçtane geliyor ? bunlar hep soru işareti haliyle toptancısında en dandik cam vardır vs. vs.

  • eaydogan @eaydogan

   @orcun anladım, camı Çin'den falan alsak yapabilir miyim acaba kendim o riski alırım veya sorumluluk bende olacak şekilde sana yollayabilirim uğraşırım dersen. Kaliteli cam bulma şansımız nedir sence? Bir de şöyle yerler var mesela https://instagram.com/tamir_cepte sen olsan güvenir misin?
   Cam şu haliyle iki parça ortadan ikiye ayrılmış durumda yani, camı ben sorunsuz cikarabilirim alttaki kameranın önündeki kısmı çıkardım mesela, benim takıldığım nokta yeni camı tamamen temiz ve düzgün bir şekilde oturtup yapıştırmakta. Adamlar hem baskı uyguluyor hem vakum cihazları var vs yani ev şartlarında düzgün bir şekilde yapılabilir mi bilmiyorum. Cihaz tertemiz ekran da tertemiz malum fiyatlar, iki yıl daha kullanmayı planlıyorum o yüzden düzgün bir şekilde halletmek istiyorum. Alt köşeden açıldı bir de içine toz dolacak vs yani bana bir fikir versen veya dediğim gibi sorumluluk bende olacak şekilde yapmayı dener misin? Temiz düzgün bir işçilik gerekiyor çünkü bu iş için gerçekten özenli çalışacak alet edevatı tam birisinin yapması gerek.

  • Orcun @orcun

   @eaydogan Kaliteli cam türkiyede biraz zor. Oleophobic coating deniliyor çindekilerde o kaplama varsa parmak kayar yani kabaca o zaman o camlar kaliteli ama gelmesi artık min 2 ay mı ? 3 ay mı ? sürebilir baya baya şu aralar vergi yüzünden vs çok kötü durumdalar. Normalde ekranları https://www.microzen.com.tr/urun/xiaomi-mi-mix-2-lens-siyah buradan alıyorum camları falanda kaliteli ama ne kadar iyi ne kadar kötü bilmiyorum. Uğraşırım ama ekran kırılabilir, hani onu diyeyim. 😀 Hani ben internetten pek güvenemiyorum belki işlerini temiz yapıyorlardır ama araştırmak lazım. Çünkü işin içine kar marjı girdiğinde işçilik kötü oluyor, kötü işçilik kötü malzeme ve hız önemli olunca kar marjı artıyor. Bakın mesela gsmiletişim youtube sayfasından izleyin kasap gibi cihaz tamir ediyorlar niye ? hız önemli çünkü adam pili ısıtıp sökse vakit kaybedecekken araya metal şeyler giriyor cell'in yapısını bozuyor pili öldürüyor vs. ama umurunda değil ki hız mühim. Günde 50 cihaz yapıp yüzde 10 kazanmak var günde 200 cihaz yapıp yüzde 15 20 cihaz başına kazanmak var. Güven işi sorun malesef. Ben yani uğraşırım ama riski büyük ve sana ait olacaksa uğraşırım, camı da buradan almaya bakmak lazım çünkü dediğin gibi toz girme işi ekran dahada kırılıyor parçalı kırıkta ayırma işi çok çok zorlaşıyor vs. vs. ne kadar çok vakit kaybı o kadar çok zarar. Bende ısıtıcısı teli herşeyi var camı ise ben eski tip uv jel ile yapıştırıyorum oca şu bu onun vakum makinesi bende yok çünkü dediğim gibi baştan çok maliyetli bir iş riski büyük o kadar cihaza 5 10 bin lira meblağ harcamaya elim gitmedi bu yüzden.

  • eaydogan @eaydogan

   @orcun sökene kadarki riski ben alırım hocam 😂 düzgün takmak da mesele... Şaka bir yana cam işi de mümkün olduğunca kaliteli nereden bulursak. Herşey yolunda gittiği taktirde düzgün söküldü düzgün temizlendi diyelim, orijinaldeki gibi yani kabarcık kalmadan görüntü bozulmadan vs yapıştırırım derseniz bakalım. Bir de delta servisi aradım mesela 480₺ dediler komple ekrana ama orada da ekran orijinal mi değil mi belli değil ve bilmek mümkün değil... Ne yapsak dert. Söylediğim gibi ama bu cihazı en az iki yıl daha kullanmam lazım ve söylediğiniz gibi zaman mühim.

  • eaydogan @eaydogan

   @orcun hani internet üzerinden Çin'den falan orijinal komple ekran bulabilsem ona da razıyım ama o da yok... Derdimi anlatabildim sanırım bu işi en düzgün şekilde çözmek istiyorum.
   Bir de şu sizin gönderdiğiniz ile aynı sanırım https://www.telefonparcasi.com/urun/xiaomi-mi-mix-2-lens-siyah-1
   Düştüğü fiyat bile aynı. Çin'de de aynı bu fiyatlara zaten. Ne yapsam bilemedim, tel temizleyici yapıştırıcı falan alsam da yavaş yavaş kendim mi ugraşsam, tamir işleriyle çok uğraştım el becerim iyidir bu işi yapabilir miyim sizce?

  • Orcun @orcun

   @eaydogan Sökmek dert işte, o arasındaki yapıştırıcı öyle direkt telle ayırılabileceğin kadar yumuşak değil, önce onu 90 derecede ısıtıp + vakumluyorsun ekranı araya telel giriyorsun ama teli dikkatli keseceksin kesemezsin lcd üzerinde uv ve dokunmatik için kaplama var ufak jelatin gibi birşey komple onu kesersen maç biter. Tel dediğimde bu arada saç telinden hallice bir tel. Güzel yapamazsan gene maç biter çünkü camı ya da lcd data kablosunun bağlı olduğu kristali kesersin. Hani adamlar uğraşıyor elde ama baya riske girmişler. Fiyatlar aynı çünkü microzen zenozen telefonparcasi hepsi aynı tek firma. 😀 480 lira iyimiş olmadı hiç uğraşmayın.

  • eaydogan @eaydogan

   @orcun az önce Instagram adresinden cevap geldi, 250 liraya yaparım diyor. O kadar para verdikten sonra ekran alır kendim değiştiririm. Burada bir iki telefoncu gezdim (Osmaniye) bir adres verdiler baskı vakum vs varmış, yarın orayla görüşeceğim gözümün önünde yapmayı kabul ederse camı alıp gideceğim.

 • eaydogan @eaydogan

  @orcun bu gün bahsettiğim dükkana gittim burada. O pres ve vakum cihazı vardı adamlarda. Cam bulamayız dediler ben camı alacağım dedim. İşi asıl yapan adam yokmuş fiyatı konuşamadık ama zor ekran kırılır falan dedi oradaki eleman. Akşam tekrar gidip soracağım işi yapan adama. Camı da ben alıp gideceğim sence ne kadar işçilik hak ediyor bu iş? Bir de en baştan elemanın bile ekran kırılabilir falan demesi acaba pek iyi değil mi acaba işçilikleri dedirtti bana. Bir de cihaz Xiaomi olunca telefonu bile tanımadı acaba ondan mı mırın kırın etti. Çünkü iPhone Samsung yapıyoruz dedi bunların ekranı kırılabilir falan tarzı şeyler söyledi. Sen ne düşünüyorsun ne dersin?

  • Orcun @orcun

   Kırılma işi şöyle press yapılan cihaz yani camı yapıştırma kısmı son raddesi işin o cihazın basıncı çok gelirse ekranı çatlatma olayı var. Adam şimdi telefonu bilmiyor belki hayatında ilk defa görmüş vs. tecrübesi yok, o yüzden hep sana kırılabilir diye söylerler çünkü bu işin garantisini verirse ve kırılırsa cebinden öder, tecrübe etmiştir yani o yüzden garanti vermez. Birde şimdi vakumlu yapıştırma diyorsun senin ekrana göre oca kesecek her oca olmaz, çerçeveden dışarı taşmaması lazım ocanın vs. yani adama normal yaptığı işten daha fazla iş gerekecek ve eldeki tamirdeki cihazların süresini uzatacak ama gene bir 200 liraya patlayabilir. Öyle 100 liraya falan pek sanmıyorum.

  • eaydogan @eaydogan

   @orcun ya kırılır kırılır diyen eleman 17 18 yaşındaki muhtemelen getir götür işine bakan elemandı, ben bişey diyemem usta ile görüş akşam dedi zaten. Durumu anladım ama. Kalıp falan dedim kalıp uydururuz o sıkıntı olmaz dedi mesela. İşçilik çok pahalı ya ama dediğin gibi hem uzun hem riskli iş. Ama 200 falan isteyip bir de riski almazsa o sıkıntı, yani sonuçta 200₺ işçilik isteyecekse bence yapacağı işe de garanti vermeli. Bakayım o zaman akşam sorduktan sonra tekrar söylerim sana.

   Bir de, sence şu şartlarda yurt dışı falan dahil olmak üzere sence https://www.telefonparcasi.com/urun/xiaomi-mi-mix-2-lens-siyah-1 şundan kaliteli cam bulma şansımız var mıdır? Oluru bu kadar mıdır yoksa? Ali'den baktım hepsi aynı görünüyor çünkü.

  • Orcun @orcun

   @eaydogan Akşam bir görüş ama 150 belki 200 tl alır ama o riske girer mi ? girmez mi ? bilmiyorum. Ha kırılırsa ne olur ? toptancıdan 250 300 liraya ekranı alır takar, ama işte cepten yeme olayı var o olaya gelmeyebilirler. Bu cam güzeldir, dün sana dediğim gibi aslında tek firmalar ama böyle değişik isimlerde alt firmalarıda var. Alırsın bakarsın cam zaten kaliteliyse anlarsın biraz kalın olur orj gibi olur camın üzerinden parmağın kayar çok tutunmaz vs. anlarsın hemen. Ha baktın böyle değil iade edersin paranı alırsın. Veya işini görecek tiptedir etmezsin. Adamlar tahminimce kalıp elinde yoktur bunların iç ekran ile dış camı hizalamak için senin kasayı kullanacaklar, ekran sonuçta kasada gömük gibi ya cam da tam çerçevesine oturuyor ama komple dağıtması lazım. O ısıtma basınç vs pile kadar herşeyini tek tek dağıtacak, hani sadece ekran değil birde bunun işçiliği de var samsunlar yada iphone vs bu işler basit çünkü adamın elinde kalıp vardır sık gelen cihazlar bellidir vs. dışarda ekranı hizalar kalıba oturtur yapıştırır sonrada kasaya takar yapıştırır bitti gitti. Hani bu iş yapsa bile aynı gün 2 3 saati bulur, birde ekranı kasaya yapıtşrıma faslı var o yapıştırıcı için mengene ufak mandalla en kötü 30 dk tutması lazım yoksa ekran kasadan ayrılır, zaten sende yan çerçeveler incecik sürecek yer çok az hani acele işe şeytan karışır derler ya öyle bir iş. 😀

  • eaydogan @eaydogan

   @orcun ya camı alırım dediğin gibi kaplaması falan kötüyse bile hiç ellemem çok güzel ekran koruyucu camlar var orijinal ekranda kaydığı gibi kayan, en olmadı üzerine onu da takar kullanırım hem kırılmaya karşı (pek işe yaradığına inanmıyorum ama) hem de kalite problemi olmasın diye. Görüntüyü bozmasın düzgün olsun yeter.

   Kalıp işini tam olarak anladım. Keşke telefonu hiç sökmeden önden camı ayırıp temizleyip cihazın üzerinden olsa o iş ama böyle olması imkansız gibi bir şey sanırım. Kalıp işi dediğin gibiyse sıkıntı çünkü her şey yolunda gitse atıyorum en ufak o minicik koaksiyel anten kablosu sök tak esnasında zedeleniyor sinyal düşüyor telefon çekmiyor vs veya bataryayı sökerken altındaki yapıştırıcıyı düzgün çekemiyor kanırtıyor büyük risk... Akşam konuşup enine boyuna düşüneyim o zaman. Delta servisi 480₺ fiyat verdi neticede 250 verip o riskleri almaktan iyi olabilir.
   *Delta'nın 480₺ dediği ekran orijinal midir tabi bir de o var, ne dersin?

  • Orcun @orcun

   @eaydogan Yani öyle de olur tam köşeden köşeye kaplayan koruyucu varsa onlar işe yarıyor ama köşeler açıkta kalıyorsa tabi darbe köşeden gelince gidiyor. 🙁 Neticede cam yani görüntüde bozulma olmaz. Çünkü kalıplama yapamazsa bu sefer cama nasıl ekranı tam orantılayacak ? onun için işte mecbur ekranın oturduğu kasadan yararlanması lazım. https://www.youtube.com/watch?v=zW7B3MMdkC0 kalıpta burada var mesela bunun gibi iç ekranla dış cam kısmını düzgün orjinali gibi orantılıyor ama senin cihazın kalıbı adamda olmayacaktır mecbur orta kasadan yararlanacak. Sök tak eğer el becerisi varsa birşey olmaz. Pili de mesela ısıtıp çıkartacaksın 45 50 dereceye kadar ısıtıp aradan plastik kartla girip ayırman lazım cart diye kanırtıp çekersen cell zaten açıkça yamuluyor vs. e anod katod kimyasal parça yani eziliyor vs performansı düşüyor kapasitesi düşüyor vs. vs. 480 iyi fiyat ama parça orjinal mi dersen ? geçmişte ağızları çok yandı e birde mesela sana özgün değil ama burada mi6 cihazını adam yolluyor usb sıkıntısı galiba sokette problem değişmiş cihaz bir geri gelmiş arka cam kapak tam kapatılmamış açıkta kamera tozlanmış vs. vs. vs.

  • eaydogan @eaydogan

   @orcun bütün uçları otlu değnek desene 🤔 en güzeli hiç kırmamak 😂 akşam gidemedim başka işler çıktı, bakalım nereye varacak bu iş...

 • eaydogan @eaydogan

  @orcun bugün telefonun ekranı tamamen kırıldı. Mecbur komple ekran alacağım yurtiçinden ama fark göremediğim halde çok farklı fiyatlar var. Nereden hangi ekranı almamı önerirsin?

Bugün yıllar önce elime geçen ve bir türlü kullanamadığım Mart 1991'de S.S.C.B. tarafından üretilen Svema64 etiketli filmi kullandım bitirdim. 28 yıllık bayat film olduğu için ISO64 yerine ISO8 olarak pozladım. Banyo süresine ise bir buçuk iki dakika kadar ekleme yaptım.

Tozlu raflar olmaktan öte fotoğraf filmi standartlarında tarihi eser olabilecek bir filmden görüntü alabilmek beni çok mutlu etti. Hem pozlama hem de banyo süreci tamamen tahmine dayalı deneysel oldu çünkü. Fotoğraflar bugün çekildi, itinayla kurutulduktan sonra ışıklı tahta üzerinde bu önizleme taraması gerçekleştirildi. Pazartesi günü doğru düzgün taranacak.

#analogfotoğrafçılık

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8
 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Çok süper olmuş.
  Merak ettiğim bir şey var. Sizin filmli makineler hakkında bilginiz olduğu için size sormak istiyorum. Belki bu konuda bilginiz vardır.
  Ben 1940'larda eğitime başlamış bir okulda çalışıyorum. Arşivde öğrencilerin bilgilerinin olduğu kütük defterleri var. Bu defterlerde fotoğraflar da mevcut. Bu 50-60 yıllık fotoğrafların bazıları dehşet kaliteli. Siyah beyaz olmasına rağmen çok net ve aradan geçen bir ömre rağmen ne solma ne sararma var.
  O yıllarda tarayıcılar, mürekkep püskürtmeli yazıcılar ve bilgisayarlar olmadığına göre filmler fotoğraf kağıdına nasıl aktarılıyordu? Hem de bu kadar kaliteli biçimde.

  • eaydogan @eaydogan

   Aslında soru yanlış, doğrusu "Günümüzde tarayıcılar, yazıcılar ve bilgisayarlar olduğu halde neden o yılların baskı kalitesine ulaşılamadı?" olmalıydı. Filmden fotoğraf kağıdına baskı yapılırken, tıpkı fotoğraf filmi gibi ışığa duyarlı, gümüş bileşiklerinden oluşan fotoğraf kağıdı kullanılır. Film, agrandizör veya enlarger denilen alete yüklenir. Bu alet, projeksiyon mantığı ile arkadan ışık vererek filmdeki görüntüyü fotoğraf kağıdına yansıtır. Işığa duyarlı fotoğraf kağıdına negatif görüntü pozlanmış olur. Daha sonra yine filme yaptığımız gibi küvetlerde fotoğraf kağıdı yıkanır. Fotoğraf kağıdı da negatif olduğu için ortaya pozitif görüntü çıkar.
   Bu görüntülerin günümüzden kaliteli olmasını ise, işin içinde dijital örnekleme, sıkıştırma, pikseller gibi kavramların yokluğuna borçluyuz. Süreç tamamen gerçek görüntünün moleküler düzeyde gümüş tuzlarını kimyasal değişime uğratması ile ilgili. Ve gerçekten emek verilerek düzgün ayarlarla ve düzgün kimyasal süreçlerle yapılmış kaliteli bir kontakt fotoğraf baskısına dijital teknoloji yaklaşamaz.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @eaydogan Bilgi için çok teşekkür ederim.

Günaydın ahali,
Analog fotoğraf ile ilgileniyorum ve film banyosunu kendim yapıyorum. Film banyosu yapmak için kullandığım ekipmanın çok küçük bir parçası kayboldu ve aramalarım sonucu bu durumdan muzdarip pek çok kişi olduğunu, parçanın 3D modelinin olduğunu gördüm. Oldukça basit bire parça fakat süreç için önemli. Elinde 3D yazıcı olan arkadaşlardan rica etsem benim için bu parçayı basabilir misiniz?

https://www.thingiverse.com/thing:2858084

#3DPrinter #3dyazıcı

Paterson Tank Agitator by cad2blender

Direct replacement for a Paterson tank agitator. I lost mine so I just printed one in PLA and included knurling for better grip.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 17

Amatör telsizcilik sınavı başvuruları başlamıştır. Başvurular 14 Haziran 2019'a kadar devam edecektir. Sınav ise 30 Haziran 2019 Pazar günü Adana, Ankara, Antalya, İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası, İzmir, Samsun, Sivas ve Rize illerinde yapılacaktır.
Katılacak arkadaşlara başarılar dilerim.

#amatörtelsizcilik

https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/AnnouncementDetail/65/2019-YILI-ARA-DONEM-AMATOR-TELSIZCILIK-SINAVI-ICIN-BASVURULAR-BASLAMISTIR

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turkcell hesabıma giremiyorum, hesap bulunamadı şeklinde uyarı mesajı veriyor. Benzer problem yaşayan var mı şu an? Genel bir problem mi acaba yoksa bende mi bir sıkıntı var?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
eaydogan paylaştı.

Sitede free vpn verdiğini iddia eden kim olduğu belirsiz biri var bu paylaşımı ilk yaptığında hepsi daha bugün açılmış 5-6 hesaptan "offf harika" tarzı yorumlar yapılmıştı. Birisi de bunu fark edip uyardığında hemen o kişinin yorumuyla birlikte 5-6 hesaptan yapılan yorumlar uçmuş sadece @oglusumben'e verilen cevap kalmış o hesaplardan biriyle yapılan. Ardından ben de uyarı niyetine yorumda bulundum ve anında benim de yorumumu uçurdu. Trojan virüs mürüs bişeyler olmasa bile birşeyler dönüyor orası kesin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14

Cep telefonu ihtiyacı olan hemen alsın mı? ÖTV zammı ne zaman yansır fiyatlara? Redmi Note 7 alacağız arkadaşa, 1849₺ şu an Migros'ta, 1 yıllık ekran kaskosu ile... Almak mı beklemek mi mantıklı olur acaba?
#ceptelefonutavsiyesi #redminote7 @umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10