Uzun süredir hayal ettiğim Yeni Zelanda görüşmesini sonunda bu akşam yaptım. 16084 kilometre uzaklıkta bulunan istasyon ile 20W çıkış gücü ile FT8 dijital görüşmeyi başardım. LoTW ve QRZ üzerinden konfirme. #amatörtelsizcilik

BeğenFavori PaylaşYorum yap

01 Aralık 2022 tarihinde pasaport başvurusu yapmıştım. E-devlet'te başvuru durumu hâlâ ''Başvurunuz basım öncesi kontrol aşamasındadır.'' olarak görünüyor. Sizce normal mi? İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gitmeli miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Hâlâ mevcut. #bim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar,
Güzel sağlam ve ömürlük bir el feneri arıyordum. AliExpress kuponları ile şu fener kargosuyla vergisiyle 1550₺'ye geliyor şu an. Bu fiyata daha iyi bir alternatif var mı? Veya aynı seviyede daha uygun bir seçenek? Farklı nitecore modelleri de olabilir aslında ama gerek fiyatı gerek ışık seviyesi ve pil boyutuyla en f/p bu gibi duruyor, ne dersiniz?

#elfeneri #fener #nitecore @tascagdas

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 27
 • parka @parka

  Söylemek istediğim buydu yüksek güç. 👍

 • Polemik @polemik

  Nitecore iyi bir markadır. Alternatif olarak Olight ve Fenix'e bakmanızı da tavsiye ederim.

 • Çağdaş Taş @tascagdas

  Hocam, öncelikle nerede nasıl bir kullanım planlıyorsunuz. 21700 şuan benimde favori pil boyutum fakat günlük taşımaya çok uygun değil. Nitecore güzel iyi firmadır fakat fiyat performansta çok iyi bir firma değil. wurkkos, wuben, manker, sofirn, mateminco (aka. astrolux), lumintop gibi firmalara bakabilirsiniz. iyice fiyat performans istiyorsanız convoy markasına bakın. şuan çok musait değilim ama kullanım senaryonuzu yazarsanız direk modelde önerebilirim. he illa nitecore gibi bir tam paket firma olsun diyorsan nitecore yerine olight, acebeam,fenix, armytek gibi markaları önerebilirim.

  • eaydogan @eaydogan

   Hocam sürekli çantamda taşıyacağım, yeri gelecek geniş arazide dağda taşta kullanacağım, yeri gelecek akşam vakti ışık yokken açıp bor yere koyup mangal yapacağım, güvenlik amaçlı evin etrafında kullanacağım vs... Söylediğim bütçeyi ayırdım bu iş için fakat o fiyata alabileceğim en iyi aleti almak istiyorum. 20 yıl bir daha bu işe para harcamak istemiyorum açıkçası. Geniş açılı, 21700, mümkünse pwm olmayan çünkü amatör de olsa difüzör vs ile gece basit foto video çekebilirim, dayanıklı bir fener arıyorum hocam. Şimdiden teşekkürler...

  • Çağdaş Taş @tascagdas

   @eaydogan anladım hocam. tahmin ediyorumki üzerinde şarj devresi olmasıda işinize gelecektir. (pilin üzerinde olmasından iyidir) Eğer uygun fiyatlı bu nitecore a benzer özelliklerde olsun diyor iseniz aklıma sofirn IF25A (https://www.aliexpress.com/item/4000992862148.html?) öneririm piliyle birlikte 31 dolar gibi bence harika bir fiyatı var. içinde anduril yazılım var. sofirnden kod alarak daha ucuza bile gelebilir. nitecore a göre tek eksiği manyetik kapak olabilir. onuda convoydan alabileceğiniz yuvarlak neodyum mıknatısla halledebilirsiniz. kuyruğun içinde yer yoksa dahi en kötü epoksi ile dışa yapıştırırsınız. Bence nitecore a o kadar para vermeye gerek yok. entegre şarj devresi olmayan modeller isterseniz daha güzel modellerde var. fikir versin diye belirteyim mesela ben yanımda hergün emisar d4v2 taşıyorum.

  • eaydogan @eaydogan

   @tascagdas şarj cihazım var entegre şarj devresi olmaması daha iyi bile olabilir benim için, ne kadar az devre o kadar uzun ömür benim için...

  • eaydogan @eaydogan

   @tascagdas lumintop modellerini beğendim, bir tane 14500 pilli bir tane de 21700 pilli modelini alabilirim aslında, ne dersiniz?

  • eaydogan @eaydogan

   @tascagdas bu ikisi için ne dersiniz?

  • Çağdaş Taş @tascagdas

   @eaydogan hocam bu iki fenerde bende var. çok güzeller fakat fw21 pro fazla flood ve turbosu sadece 10 saniye falan açık kalabiliyor. aklınızda bulunsun. bütceyi az arttırarak x9l versiyonunu alabilirsiniz sbt90 gibi canavar bir led var içinde. yine turbosu kısa ama throwu çok iyi.

#amatörtelsizcilik Tarih Aralık 1949, TRAD (Bu günkü TRAC ile bağlantılı değil), Türkiye'de 3222 sayılı kanun nedeniyle amatör telsizcilik yasak. Her türlü verici yasak olduğu gibi herhangi bir ruhsatsız alıcı bulundurmak da suç. Güzel insanlar bir takım şeylerin farkındalar, henüz radyo teknolojisi 20-30 yıllık maziye sahipken. 3222 belasından ise 1982'de kurtulundu, ancak amatör telsizcilik ile ilgili sınav ve düzenlemelerin oluşturularak yasallaşması için birkaç yıl daha vardı...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Suicide @suicide

  mantigi neydi acaba yasak olmasinin, vardir kendilerince hakli bir sebebi belkide 🤔

  • eaydogan @eaydogan

   Casusluk endişesi, dünya savaşları ve yoğun casusluk faaliyetlerinin etkisi, ayrıca her radyo alıcısından yıllık (bu günkü MTV gibi) vergi alınırmış. Ticari özel yayıncılık yasak, birilerinin kontrolsüz bir şekilde verici çalıştırması düşünülemez, ilk özel TV kanalı bile görece çok yakın bir tarihte yurtdışından yayın yapmak kaydıyla kurulmuştu. O dönemleri yaşayanlar, küçük bir osilatör devresi ile yakalanıp günlerce hesap verdiklerini anlatırlar, verici mi yapacaktın bununla diye...

Kahve.com'da 50₺ hediye çeki: HDsZyXGBFj
50 TL hediye çekini 150TL üzeri tüm Moliendo, Borbone ve Grosche ürünlerinde kullanabilirler. Geçerlilik: 30 Ekim

Kahve.com'da %20 indirim: PMWEZ97N
Kahve.com'da geçerli %20 indiriminizi 70’den fazla nitelikli kahve çeşidiyle Moliendo Finest Coffee alışverişlerinizde ve İtalyan baristaların tercihi ​Caffe Borborne ve Akıllı ve renkli tasarımları ile Kanada’lı Grosche markasının çay ve kahve ekipmanlarında kullanabilirsiniz. %20 indirim kodunuz, indirimli ürünlerde ve kahve ekipmanlarında geçerli değildir.
İndirim, Moliendo Finest Coffee markalı, filtre kahve, espresso, türk kahvesi, pratik ve kapsül kahvelerde geçerlidir. Geçerlilik: 31 Ekim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhabalar,
Geçen ay Turkcell taahhüt sürem sona ermiş, haber vermediler elbette faturamın iki katının üzerinde gelmesinden anladım. Müşteri hizmetleri çağrı merkezini aradım, geçen yıl 80₺'ye 25GB olarak kullanıyordum, yine taahhüt verebileceğimi söyledim ve bana 100₺ altında önerdiği paket 6GB... Operatörler bence bırakmalı bu işleri, hâlâ GB satma peşindeler. Sabit internette kurtulduk bu işlerden GSM operatörleri ne zaman bırakacak bu işleri bilmiyorum. Önerebileceğiniz bir paket var mı acaba herhangi bir operatörden? Teşekkürler...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 29
 • Mr.Bell @mr-bell

  Size turkcell mi lazım önemli soru bu. Mesela ben turkcell kullanıyorum ve çekim kalitesi nedeniyle gelecek sözleşmeyi yenilerken takla atarak vs de olsa bir şekilde ayarlayıp devam edeceğim.
  Siz eğer bana telekom kalitesi yeter diyorsanız 55 liraya vestelcell 18 gb faturalı paket var. Onun dışında yine telekom selfy 150 lira civarında 20 gb ama sosyal medya sınırsız tarifesi var.
  Turkcell için arayarak pazarlık etmek gerekiyor.
  Size neden haber vermemişler sordunuz mu ?
  Bir çok kez sms atıp 532 den arıyorlar 3-2-1 ay kala. Siz acaba tüm izinleri iptal ettiğiniz için arayamamış olabilirler mi diye aklıma geldim benim zira kısa denmeyecek süredir aralıksız müşteriyim ve evde ki diğer hatlar dahil tanıdıkların hatları için bile dediğim gibi öncesinden arıyorlar.
  Sizin eski paket çok ucuzmuş muhtemelen faturasızdan faturalıya geçiş yada ona benzer bir özel teklifti, artık bunlar pek mümkün değil gibi görünüyor.

  • eaydogan @eaydogan

   Evet tüm izinleri kapatmıştım belki de o yüzdendir ama ticari sms gönderiyorlar taahhüt bitiyor diye mesaj gelmesi gerekirdi. Öncesi faturalı hat geçişi içindi evet. Telekom ve Vodafone'a bulaşmak istemem açıkçası ama 200₺ fatura ödemek de istemiyorum. Evde 100₺'ye 100mbit internet kullanırken... Beni kızdıran hâlâ 4 GB 6 GB paket satmaları. Vestelcell falan bilemiyorum... Turkcell bakalım farklı bir teklifte bulunmazsa birkaç ay Vodafone red deneyeceğim 25 GB 114₺ paketi var.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @eaydogan Vodafone için dediğiniz paket muhtemelen yeni hat satın alanlara özel taşıyanlara değil ama şahsi fikrim ben olsam asla vodafone geçmezdim. Ben turkcell kullanıyorum ve vodafone kullana kimse ile doğru dürüst sesli iletişim kuramıyorum, onlar da doğru dürüst internete bağlanamıyorlar, şirket hatlarımız vodafone ve doğru düzgün çektiğine şahit olmadım.
   Vestelcell telekom altyapısı ve ucuza çok gb isterseniz başka alternatif yok zira bimcellden bile ucuz..
   Evde dediğiniz fiyata güncel pek veren kalmadı herkes zamladı fiyatları. Daghan Uzgur bu konudan bahsetmişti youtube podcastlerinde, yani bu konu derken operatörlerin zam konusunu.

  • eaydogan @eaydogan

   @mr-bell evet günümüz şartlarında taahhüt avantaj haline geldi zaten. Üç ay sonra zamlanacak olan tarifleri bir yıllığına sabitleyip avantaj sağlama fırsatı doğdu. Bilemiyorum Turkcell ile ne yapacağız, ama söylediğiniz gibi Vodafone'a geçiş problem olursa hiçbir anlamı kalmayacak. Etraftakilere sorayım bakayım Vodafone ne durumda bulunduğum yerde.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @eaydogan Vodafoneun iyi olduğu bir il duymadım. İSTANBUL, KUŞADASI, ADANA, ANTALYA, ISPARTA, İZMİR, AFYON illerinde gerek sabit gerekse araçla hareket eden arkadaşlar ile konuşamadığım için turkcell olan arkadaşı aradım.
   https://www.turkcell.com.tr/paket-ve-tarifeler/hazir-kart-faturali-hat-gecis-paketleri/asmaz-20-gb
   https://www.turkcell.com.tr/paket-ve-tarifeler/hazir-kart-faturali-hat-gecis-paketleri/asmaz-firsat-30-gb
   Bunlar hitap ediyorsa bence isteyin. Vermezlerse 45-50 lira verip turkcell faturalıdan faturasıza geçip sonra bu paketlerden birisine tekrar geçiş yapmayı deneyebilirsiniz. Şahsi düşüncem budur.

  • Daviance @daviance

   @eaydogan 2 yıldı 1 yıla indirdiler ,zaten sanal birşey satıyorsun bence fiyatlar abartı ,altyapı 10 katınıda taşır ama hala kota derdindeler.

  • eaydogan @eaydogan

   @mr-bell bakayım bunlara bir, faturalıdan faturasıza geçiş de mi ücrete tabi?

   @daviance kafalar başka yöne çalışmıyor çünkü.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @eaydogan Faturasızdan faturasıza geçerken BİZİ ÇOK DÜŞÜNDÜKLERİ İÇİN ek bir paket tanımlıyorlarmış 1 haftalık mı ne onun parası, bana kalırsa sorma ver parası. Googledan aratınca turkcell sitesinden link çıkıyor konuya ilişkin.

 • erinceray @erinceray

  Bende 79₺ 30gb kullanıyorum ve benimde gelecek ay bitiyor taahhüt. Ara ara bakıyorum ama 25-30gb paketler çok pahakı. git-gel yapıp yeni müşteri kampanyalarından yararlanmak istesen de pahalı kalıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum.

 • Emre @emre1393

  Operatörlerin hepsi ev İnterneti de satıyor, niye kendi ayağına sıksın.
  Artık hepsi tok satıcı gibi işine gelirse modunda.

 • parka @parka

  Vadafon kullanıyorum. Bu aralar interneti iyice kötü durumda.

Akşam Apple event var, kimsede heyecan hareket yok, eskiden haftalar öncesinden sızıntılar söylentiler başlar, event günü millet canlı yayınını duyururdu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20

Arkadaşlar merhaba,
25 Nisan 2021'de satın aldığım iPhone 11 128 GB Product RED cep telefonumu satıyorum.
Cihaz yurtiçi cihazıdır herhangi bir problemi arızası tamiratı vb sorunu yoktur. Pil %87 olarak görünmektedir. Kutudan çıktığı andan itibaren spigen kılıf ve spigen ekran koruyucu ile kullanılmıştır. Fiziki olarak hiçbir ezik çizik vb sorunu yoktur. Kutu kutu içeriği fatura kılıf vr ekran koruyucu ile birlikte verilecektir.
Fiyat: Teknoseyir alıcısı için 11.000₺ Kargo dahil. Tatvan'dan elden alınabilir. Fotoğrafları eklenecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Motorin 4.03₺ 🙄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13