Paylaş Paylaş

Yeni ehliyet yasa taslağı iyi mi kötü mü?

Yeni ehliyet yasa tasarısı çok konuşuldu. Özellikle Avrupa Birliği ile uyumlu ehliyet sistemi, otomatik vitese ayrı ehliyet ve aday sürücü ehliyeti gibi konular öne çıktı. Biz de OtoSeyir'de bu konuyu değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Bushido @bushido

  Veriliş tarihi : Doğuştan
  Sınıf : Sınıf Ayrımına Karşı
  Uzaktan kumanda

  Hahahahahahah alemsin Can abi 😀

 • Agab @agab

  Class: sınıf ayrımına karşı ahahah

 • FreeRun @freerun

  zorlaştırsınlar ,sen ne kadar dikkat etsende karşıdaki etmiyor.

 • rsezer @rsezer

  Türkiye trafiğinde en önemli sorun, birbirine saygı ve anlayış, ikinci sorun da trafik kurallarının uygulanmaması / yakalanma algısının çok düşük olması.

  Madrid'de etrafta hiç trafik polisi yokken bile, yaya olarak karşıya geçmek için yola indiğinizde arabalar hemen duruyor, bırak üzerinize sürmeyi yaklaşmıyorlar bile, neden diye sorduğumda trafik cezalarının çok ağır, yakalanma riskinin de çok yüksek olduğunu söylediler. Eğitim seviyesinin çok yüksek olduğu ülkelerde bile öncelik cezanın uygulamasında / yakalanma riskinde.

  Çevrenizde hergün görürsünüz, bizde trafik polisleri kural uygulamak yerine, uyanıklara hizmet için vardır.

  Eğitim şart ama önce kuralların uygulanmasını takip edecek görevlilerden başlamalı..

 • Batuhan Bengü @benx

  bizde taunus vardı sattık yaa 😀 ama adam alt sokakta ... isterseniz fotosunu falan çekerim 😀

 • endulusozbay @endulusozbay

  Bir teknoloji sitesi her türlü teknolojik faaliyetler ile bu kadar mı yakın olur? Helal olsun TeknoSeyir...

 • cleet @cleet

  Daha bugün adam sağımdan motorla geliyor ve sağ a sinyalim açıkken..Durdum bekledim geçsin diye bana bağırdı " Türkiye de trafik sağdan akar sağına daha dikkatli bak " diye..Sanırım İngiltere ile Türkiye yi karıştırıyordu adam 🙂 Yani durum vahim arkadaşlar bence herkesin ehliyetini iptal edip bir daha eğitim vermeliler..

 • onsekizkurus @onsekizkurus

  daha çok otoseyir @gamsizm görmek istiyoruz

 • Emre @emre1393

  Valla ipini koparan aldı şimdiye kadar

 • DDGuclu @ddguclu

  Fotoğrafa bayıldım 🙂 İncelemeyi ise yarın dinleyeceğim 🙂 @can izlemeden hemen bir istek, ruhsat nasıl olur, kaç adet kağıttan oluşur yani, ikinci el araba alındığındaki süreç nedir? Asıl ruhsat çıkana kadar verilen belge ne kadar geçerlidir vb. bilgilerin olduğu bir bölüm isterim 🙂

 • logiclaw @logiclaw

  Şimdi ne alaka diyebilirsiniz ancak inceden bi alakası var, beden dili bazen yanlış anlamalara yol açabilir, aklımızdan bile geçirmediğimiz mesajlar gönderebilir bazen muhatabımıza; hasılı beden dilinin bu tür elde olmayan sebeplerden doğan sonuçlarına incinmemeliyiz derim.

 • ytyasar @ytyasar

  2007 de ehliyetimi aldım yıl sonunda stajyer ehliyet geliyor diyolardı. http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/288651.asp 2004 stajyer ehliyet haberi. hala aynı haber var. yeni ehliyetin özeti şu 5 yılda 10 yılda milyarlarca lira fazladan para toplamak

 • ultrAsosyal @ultrasosyal

  Yanlış kavramadıysam sitede büyük bir kitle henüz ehliyetsiz gençlerden oluşmakta. Bu konuya giriş yapılmışken bir de ehliyet alma rehberi iyi gitmez miydi abiler? @can @gamsizm

 • serhatoner @serhatoner

  bahsetmemişsiniz bir sorum olacak.2007 çıkışlı B sınıfı ehliyetim var otomatik vitesde arabam var benim için değişen ne olacak ? @gamsizm @can

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yasa çıkmadan bunu kesin olarak söylemek zor. Düz mantıkla şu denebilir. Ehliyetler on yılda bir yenilenecekse sizin ehliyetiniz de yenileme zamanı geldiğinde otomatik vitesli versiyona dönüşür.

  • Quantzu @quantzu

   @serhatoner @gamsizm değişen yasalarda vatandaşın hakkı korunur, siz B sınıfı ehliyet almışsınız ve bir sonraki ehliyet yenileme dönemine kadar B ehliyet sınıfınız korunur. Ancak konuşulan yasada yenileme dönemi içerisinde direksiyon sınavı içeriğinden bahsedilmiyor. Eğer olursa o zaman değişir. Direksiyon değil sağlık muayenesi olursa sadece değişen birşey olmaz.

  • serhatoner @serhatoner

   @kansu-vargun düz vites kullanıcısıyım aslında çok uzun süre kullandım. sınav olursada gireriz madem :/ benim B kümesi B1 Ve B2 yi kapsıyormu yani B ehliyeti olana düz vites otomatik vites sorulurmu ?

 • mustafaa @mustafaa

  Ehliyet sistemini değiştirirken halihazırda ehliyeti olanlarıda sorgulamak lazım ayrıyetten kafasına esen ehliyet kursu açıyor kurslarında elden geçmesi lazım

 • Farti @cromwelle

  Güzel olmuş bu ama bunların devamınıda görmek iyi olur. Fakat şu stajyer ehliyeti olayı yıllardır var olan bir şey bir türlü hayata geçemedi kaldıki millet ehliyetini aldı bile biz haladaha bakıyoruz.

 • Godless Turtle @godless-turtle

  @can @lawnmower Abi siz bilirsiniz, şimdi bu ehliyet için direksiyon sınavı falan hepsini geçtikten sonra bir belge veriyorlar, geriye sadece gidip ehliyeti çıkarmak kalıyor. Onun bir süresi var mı, varsa bu bilgiye ulaşabileceğim resmi bir kaynak var mı? Yardımcı olursan çok sevinirim.

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  turk milleti iste bizdede paran varsa surucu kimliyin var 2000tl e

 • derder @derder

  TÜRKİYE DE Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...SÜRÜCÜ BELGESİ SİSTEMİ VE YAPILMASI GEREKENLER

  Kısa zaman önce şirketimizin yaptığı araştırma ve çıkan sonuçlarıdır.

  Trafik üç temel yargı üzerine ilerletilebilir , bunlar zeka, ahlak ve eğitim.
  Zeka ve ahlak konusu .... kısaca Tr ortalama bir zekaya sahip ve ahlak değerleri giderek bozulan bir toplum yapısında.

  Eğitim :

  SORUN : Sürücü kurslarının olaya sadece para olarak bakması.
  ÇÖZÜM : Aynı eczane sistemi gibi vatantaşdan sürücü kursundan sadece eğitimini alsın parayı devletin hesabına bankaya yatırsın, devlet kurs ücretlerini belirleyip kurs hesabına aktarsın, böylece tüm Türkiyede fiyat politikası sabitlenmiş olur, verilen eğitimin kalitesi fark etmeye başlar.

  SORUN : Eğitim veren öğretmenlerin vasfının yetersiz olması.
  ÇÖZÜM : Eğitim veren her öğretmen en az üniversite mezunu olmalı. Bu özelliklik eski yeni herkesi kapsamalı.

  SORUN : Kurs çalışanlarının birincil işi sürücü eğitmeni olmaması
  ÇÖZÜM : Sürücü kurslarının düşük ücretli insan çalıştırma politikaları nedeniyle, insanların bu sektöre ilgi duymaması veya ikinci iş olarak görmesi nedeni ile eğitimin amacına ulaşmaması. Sürücü kursunda ders saat ücretli eğitmen olmamalı, ikinci bir iş olarak başka yerde çalışan bir kişi sürücü kurslarında çalışamamalı, kurslarda emekli çalıştırma sayısına mutlaka sınırlama getirilmeli, sürücü kursu öğretmenleri normal öğretmen vasfında değerlendirilmeli aynı haklara sahip olmalı. Eğitmenler bu şartlarda bu ücretlere mesayi dolsun diyr çalımasının önüne geçilmiş bu benim işim gözüyle bakması sağlanmalı.

  SORUN : Teorisel eğitim
  ÇÖZÜM : Eğitim kitabı ve müfratadı güncellenmeli ve standartlaştırılmalı, teorisel eğitimin önemi anlanmalı ve katılım sadece sözde değil gerçektede zorunlu olmalı. Gerçekte gösterilen hafta içi, hafta sonu , akşam grupları birleştirilip öylesine üç beş gün teorisel eğitim verilmemeli. lafta değil gerçekte eğitim verilmeli.

  SORUN : Teorisel sınav
  ÇÖZÜM : Teorisel sınav sorularına bir kaç tane zeka (iq) ahlak ve genel kültür sorusu eklenmeli.

  SORUN : Pratik eğitim
  ÇÖZÜM : 12 saat pratik direksiyon eğitimi komedi gibi, en az 36 saat olmalı, direksiyon eğitimi veren kişiler en az üniversite mezunu olmalı, kurslardan ders saat ücretli , part time çalışan hoca olmamalı. emekli çalıştırma sayısına mutlaka sınırlama getirilmeli, direksiyon eğitimi zorunlu olmalı (lafta değil gerçekte zorunlu) , direksiyon hocalarına "aday sınava girebilir" imzası vasfı getirilmeli. Ve direksiyon hocalarının aday hazır olduğunda bu onay imzasını atmalı , hocanın bu imza sayısı aylık belirli bir sayıyı aşmamalı ve sınava girebilir dediği adayların %25 ve üzeri geçme oranını tuturamazsa imza yetkisi 1 ay dondurulmalı.

  SORUN : Direksiyon pratik sınavı
  ÇÖZÜM : Sınav usulen MEB den gelen öğretmenler ile değil bu işin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı.

  SORUN : Sınav gözetmeni nasıl olmalı , bu işin uzmanı kişiler nasıl belirlenmeli ?
  ÇÖZÜM : Sınav yapacak kişilerin belirlenmesinde TORPİL olmaması için , kadro açılmasından önce trafik ve çevre bilgisi + direksiyon eğitmenli sertifikalarının ikisinede sahip olmalı ve 6 ay bir sürücü kursunda stajerliğini tamamlamış olmak şartı aranıp KPSS ile ÖSYM ataması şeklinde 4001 koduna sahip kişiler alınmalı daha sonra zaten böyle bir kadro açılınca talep kendinden doğacaktır.

  SORUN : Sürücü kursu yetersizliği
  Çözüm Sürücü kursları sadece müşteri kapmaya çalışan kurumlardan çıkartılmalı halkıda bilinçlendirmelidirler. Kurs müdürleri ve yetkili kişilerden trafik ve çevrebilgisi sertifikası olma zorunluluğu getirilmeli

  SORUN : Aranan sağlık şartları
  ÇÖZÜM : Gerçeğine uygun olmalı.

  SORUN : Eğitimci olma sertifikaları
  ÇÖZÜM : Her önüne gelene verilmemeli.

  SORUN : MEB yetersizliği
  ÇÖZÜM : MEB sayfasındaki mebbis sistemi Windows XP + internet explorer 8 ve üzerinde java güvenlik duvarına takıldığı için XP üstü sistemlerde çalışmıyor yada ie 8 dışında tarayıcı çalışmıyor. komedi gibi. Denetimleri usulen adet yerini bulsun diye 2 yılda bir değil adabında yapılmalı. Çözümü yok.

  Önce eğitimi doğru vermeliyiz. Sonra ahlakımızı geliştirmeliyiz. (Trafikte; her zaman tahmininizden daha fazla sayıda aptal vardır.)

  Sonra 2 yıl stajer yapalım , ehliyetleri değiştirelim, otomatik vites seçeneği ekleyelim vs. onlar işin cilası...

 • Canon Milliyetcisi @canon-milliyetcisi

  can sen üşümüyon mu o ne öyle tişört falan?

 • civilization @civilization

  2009 da ehliyeti alırken kursa 1 defa gittim o da deneme sınavı için zaten can reyizin de dediği gibi verilen kitap fi tarihinden kalmaydı. 1 kere de arabayı sürdüm onda da usta şöför 100 metre gitmeme izin verdi "oo sen biliyon sürmeyi zaten neden iş çıkarıyon bize" dedi ve aldım ehliyeti. Şimdi durum biraz daha farklı babamın öğretmen olması dolayısıyla az buçuk biliyorum. Direksiyon sınavı çok zorlaştırılmış arabana 2 tane gözetmen var bunların haricinde de yol üzetinde de gözetmenler var her gözetmen arasında çok fazla fark olursa o gözetmenlerin lisansı yanabiliyor bu sebepten ehliyeti kolay vermiyorlar ama teorik sınav nasıl bilmiyorum. Ben girdiğimde sağımdaki ve önümdekine baya kopya vermiştim sadece onu hatırlıyorum. 🙂

  • Rasko @rasko

   Evet bir yakınım yeni aldı, direksiyon sınavı çok sıkılaşmış, bayırda araba kaldırma, paralel park falan yaptırıyorlarmış. Ben zamanında 200 metre düz yol gidip geçmiştim direksiyon sınavını 😀 Gerçi babam sağolsun ilkokuldan beri boş arazilerde araba sürdüğüm için çok sorun olmazdı bana yeni sistem 🙂

  • rsezer @rsezer

   ben ehliyet sınavına girdiğimde sınıfımızda okuma yazma bildiğinden şüphe ettiğim biri bile vardı. verdiğimiz kopyayı bile anlayıp yazamıyordu. yinede ehliyet alıp trafiğe çıkabildi.

  • civilization @civilization

   @rsezer benim önümde de öyke bi kız var dı kıza bendeki şıkkı söyledim ondakini söyledim cevabı aöyledim yetmedi kalkıp elimlede gösterdim genede mal mal yüzüme baktı bende dayanamadım kalktım gittim zaten 45 dakikada mı ne bitirmiştim sınavı kıza bi kaç soru gösterim diye biraz bekledim baktım olmuyo çıkmıştım

   @rasko babam banada arabayı sürdürürdü saolsun ama ehliyeti aldım 1 sene tek başıma arabayı vermedi

 • Kenan Avcı @kenancanavci

  Otomatik vites konusundaki fikirlerimize tercüman olundu sonunda. Zaten gelenin boş çevrilmediği bir ortamda en temel sürüş dinamiği olan vites ve devirlenme kavramlarını öğrenmek istemeyen, en fazla birkaç saatlik pratikle aşılabilecek debriyaj sistemini öğrenmeye üşenecek adamın ehliyet almasına karşıyım ben de. Debriyajı arabayı kaldırabilecek kadar bil de kullanma istersen, en fazla birkaç saat pratiğe bakar o da, kimse heel-toe tekniği istemeyecek sizden ama devirlenmeyi, şanzımanın çalışma prensibini bilmek zorunda bir sürücü.

  Direksiyon sınavında aracı bize ayrılan 1-1.5 dakikalık(!) süreçte iyi kullandığımı düşünsem de ortamdaki keşmekeşten dolayı ayna kontrolünü sadece göz ucuyla yaptığım, emniyet kemerini unuttuğum, eğitmenin işgüzarlığından bir kez de stop ettiğim halde 98 puan aldım. Park etme ya da yokuşta kalkış testi dahi yapmadılar. Bugünkü aklım ve sürüş tecrübemle söyleyebilirim ki o uyduruk sınava rağmen, hakkım 70 bile değildi. En azından birinin bana "git aklını başına devşir, soğukkanlı olmayı öğren de gel" demeliydi ama ehliyet alma puanının 70 olduğunu(hala öyle mi bilemiyorum) düşünürseniz, kimlere ehliyet verildiğini anlayabilirsiniz. Ben hiç olmazsa sürekli açıklarımı kapamaya gayret ettim sürekli ama öte yanda sonuç ailesinin sorumsuzca hediye aldığı arabayla, eli ayağı birbirine dolandığı için trafiği alt üst edenleri, çarşıya pazara çıksın diye koskoca jipler alınan ev hanımlarının otoparklarda estirdiği terörü, ehliyeti alınca hemen usta şoför oldum zanneden trafik canavarlarını görüyoruz, biliyoruz. Onun dışındaki trafik sorunlarımız kesinlikle ehliyet eğitimiyle değil, genel eğitimle alakalı. İnsanların hayatını hiç düşünmeden tehlikeye atabilecek adamdan(lafın gelişi), ehliyet alma yaşına kadar geldiyse hayır beklememek gerekir artık. Avrupa trafiğinden tek eksiğimiz birazcık saygı, birazcık empati sadece, onun dışında kötü sürücülerin oranı bizde çok çok daha düşük.

 • Godless Turtle @godless-turtle

  @cleet @limanerkan cevap için teşekkürler ama benim 1-2 aylık gecikme değil, 4 sene önce sınavları bitirip belgeyi almıştım, araba yok diye sallaya sallaya 4 sene geçmiş. 😀

 • Archbrook @archbrook

  Otomatik vitesli otomobil kullanma ehliyeti olan yalnizca otomatik vitesli araba kullanabildigi surece o ehliyetin verilmesinde bir sikinti bulunmuyor. Hayatinda manual vitesli araba kullanmayacaksa ve ogrenmek istemiyorsa o kisiye yalnizca otomatik vites icin ehliyet verilebilir. Amerika'da ehliyet sinavina otomatik vitesli arabayla giriliyor ve manuel vites araba kullanmayi bilmeden ehliyet alinabiliyor. Ve bu ehliyetle manuel vitesli araba kullanabiliyorsun. Onemli olan araba mekanigini bilmek vs degil. Trafik kurallarina uyuldugu surece sikinti cikmaz. Bakin mesela, dur isaretini gordugunde turkiye sinirlarinda duran bir arac, o isaretler konuldugundan bugune var olmamistir. Ama Amerika'da o isareti gorup durmazsaniz ceza yersiniz. Bu ve bunun gibi nedenlerle debriyaja ayagini surmemis soforlerle sikintisiz bir trafik hayati yasayabiliyorlar.

  • lawnmower @lawnmower

   Türkiye'de (hele İstanbul gibi büyük şehirlerde) araba kullanmak ile ABD'de araba kullanmak çok farklı şeyler. Orada trafik kurallarına dikkat etmek güvenli seyahat için yeterli oluyor. Burada trafik kuralları haricinde ekstra bir farkındalık gerekiyor, çünkü her an herşey olabiliyor. ABD'de sürücülerin en fazla zorlandıkları şey paralel park, burada bizim trafikte yaşadıklarımızın yanında paralel park çocuk işi kalıyor. Bu yüzden mukayese etmek pek mantıklı değil, trafik ve yol şartları çok farklı.

 • Flaming0 @dogukandag58

  @gamsizm Hazır konusu geçmişken @can abi de bize nasıl zayıfladığını, yaşadığı süreci ve tecrübelerini anlatsa gerçekten çok iyi olur. Böyle bir şey mümkün mü acaba?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Az yemek dışında bir şey yapsa ben öyle bir program kesin yapardım ama bütün sırrı bu 🙂 Eskiden beri tüm masayı yerdi kilosu tamamen bundandı. Zaten genetik olarak şişman bir aile değiller. Yemeği normale çevirince olması gereken hale döndü.

 • lawnmower @lawnmower

  Bunlar hep "ekonomik" icraatlar. Amaçlanan çoğunluğu kadın olan, normalde zorlanacağını düşündüğü için araba kullanmaktan çekinen kitleyi trafiğe çıkarmak. Bu kitle otomatik vites şartlı da olsa ehliyet edinince bir şekilde araba da almak isteyecek, parası yetiyorsa alacak, piyasa canlanacak. Özellikle küçük ve kompakt sınıf satışlarında gözle görülür artış yaşanabilir. İkinci el piyasası da canlanır. Tabi zaten sıkışık olan trafik daha da sıkışır, o da ayrı mesele.

 • Emre Arat @emrearat

  Yıl 2009.Bahçelievler'de Soğanlı diye bir yerde direksiyon sınavına giriyorum.Sınav aracı Clio'ya biniyorum,aynaları ayarlıyorum,emniyet kemerini takacağım ama sıkışmış.2 kez çekiyorum gelmiyor.Arkadan bir ses "Tamam bırak,hadi" diyor.Beni deniyorlar sanıyorum kemere daha çok asılıyorum,bu sefer arkadan bir bağırış: "Bırak şunu be,hadi işimiz gücümüz var" Tam o esnada kemeri takmayı başarıyorum.Arkadakiler yine "Hadi hadi" demeye başlıyor bu sefer onlara yan koltukta oturan kurs hocası da eşlik ediyor.Sınav parkurunu tamamlıyorum,aracı park edip nezaketen selam vermek için arkamı dönüyorum "Tamam geçtin hadi hadi hadi hadi" diye bir tepki alıyorum.
  Bu da böyle bir anımdır.

 • Veysel @spectrum

  Transporter için E sınıfına ihtiyaç yok ki? Ticari araç ise, SRC alacaksınız sadece.

 • cio231 @cio231

  ingiltere ile ilgili bir programda şahit olduğum kurs şekli şöyleydi. ehliyet alabilmek için bir gözetmen tarafından 10 15 saat arası bir süre trafikte otomobil kullanıyorsunuz. Size verilen günlerde gözetmen eşliğinde 1 saat tıpkı sınavdaymış gibi araba kullanıp ehliyet almaya hak kazanabiliyorsunuz. bu şekilde 10 15 defa tecrübe edinip başarılı olursanız ehliyet veriliyor.
  bu yöntem bence en sağlıklı ve gerçekçi yöntem. bizdeki uygulama da ise sınavı süresi ortalama 2 dakika kadar bu kadar kısa sürede ehliyet sahibi oluyoruz. bu kadar kısa sürede ehliyet verilen kişi otomatik kullansa ne olur düz vites kullansa ne olur.!!

  ayrıca programda ingilterede ehliyet almanın çok pahalı olduğuna vurgu yapılıyordu. Bence bu yöntem sağlıklı uygulanacak ve gerekli eğitim verilecek ise pahalı olmasının bir sakıncası yok. hiç bir bedel insan canından daha değerli değildir.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  @can Bey döktürmüş. Söylediklerine katılıyorum. Türkiyede son yıllarda alınan çoğu karar gibi bence bu da pazarı canlandırmaya yönelik, araba kullanamaması gerekenleri trafiğe çıkmaya teşvik eden bir hamleden başka bir şey değil. Bir de facebook'ta tesla inceleyeceğiz demiştiniz ne oldu o?

 • Ali Ekber çam @arthas22

  10 şeritli yolda yapsalar ehliyet almayı zorlaştır salar da bu iş değişmez . trafik kurallarına uyan yok(en çok uyuyorum diyen bile hız tabelası olmadığı için hız cezası yemiştir) bir çoğu hangi yolda ne kadar la gidilir bilmiyor . eh uyarı levhaları da yetersiz adama arkadan hız cezasını da kesip gönderiyorlar paralarını da bir şekilde tahsil ediyorlar . yaya ya zaten kaldırımda bile yer yok orası artık bir park yeri gibi gibi artar gider ... bu yüzden her şeyden önce kendimizi bir sorgulayalım kaçımız trafik cezası yememek için radar yerleri ezberledi en basitinden.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @gamsizm @can güzel bir konuya değinmişsiniz bende genelin tersine otomatik vitesli araç kullanamıyorum araç hissiz ve istediğim gibi gitmiyorlar. Örnek vermek gerekirse benim escort 1.3 ile 5. vitesle tırmana bilgiğim yokuşu corsa 1.4 otomatik ile 20 km ile bağıra bağıra çıktığım oldu. bana manuel vites araba verin yokuşta sadece debriyaj ile kaymadan sabit tutarım arabayı otomatikte gövenemiyorum. kolay gelsin

 • Recai @recai

  @can @gamsizm
  Ufak bir sorum var, yanitlarsaniz cok sevinirim...
  Yeni ehliyetler Avrupa Ehliyetlerine denk sayilacak mi?
  Örnek olarak Avrupa´da yasayan bir gurbetci yada tasinan biri yerli ehliyetle araba kullanabilecek mi? Mevcud sistemde bircok ulkede, bulundugu ulkenin ehliyetini 6 ay yada 1 yil sonra almak zorunlu...
  Tesekkurler

 • Hüseyin Sarı @powerofdreams

  @can bey ben ehliyeti yeni aldım.Ehliyetler güncellenecekken ne kadar para vereceğiz bilginiz var mı?

 • Recai @recai

  Ne kadar kendine guvenemeyen, araba kullanmayi konsol basinda yaris oynamakta ibaret sanan sorumsuz insan varsa otomatik vites hliyete sayesinde direksion basina gececekler.
  Bu anlamda @can cok dogru söyluyor.

  Bu yeni sisteme gecerken mufredat ne kadar guncellendi ve gelismis ulkelerin seviyesine cekildi mi?
  Saglik testinin icinde stress kontrol testi ve panik kontrol test var mi?
  Ehliyeti vermeye yetkili kurum ve kisiler ne kadar taraftsiz denetlenmeye tabiiler?
  Sahsi fikrim secimlerde nasil sandik basina her partiden temsilci gelebiliyorlar, ehliyet sinavlarinda da (direksiyon ve yazili) yine belli basli sivil toplum kuruluslarindan temsilciler bulunsun.
  Bu kadar korkuyla yazlari Turkiye´ye tatile geldigimde korkudan araba kiralayamiyorum?

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Bu düzenlemelerden ziyade devlet sürücü kurslarını denetlemeyi doğru düzgün becerse hiçbir problem çıkmayacak. 4 yıllık ehliyet sahibiyim. Motorsiklet dışında arabayla aram neredeyse yok denecek kadar az. Herhangi bir yazılı derse girmedim, pratik eğitimlere gitmedim sadece teste girdim, bildiğim kadarıyla da direksiyon sınavına geçtim. Sonra 90 küsur puanla ehliyet almaya hak kazandım. Sonuç ne mi bu sıkışık trafikte hala araba kullanmanın saçma olduğunu düşünen bir insanım. Ehliyetim olsa dahi zaruri ihtiyaçlar dışında araba sürme taraftarı değilim. Bence araç piyasasını canlandırmayı hedefleyen ve AB uyumu kılıfına sokulmuş, insanlardan daha fazla para tırtıklamaya çalışılan bir yasa haline gelmiş. Teoride ilk başta bende destekleyenlerdenim ancak bazı yönlerden özellikle sosyal boyutunu düşündüğümüzde karşıyım. 10 yılda bir hak kazandığım bir belgeyi yenilemek istemem. İşin traji komik yanı 3 yıl öncede benzer bir çalışma içerisine girilmiş ve hiç bir halt olmamıştı.

  İşin bir de şu boyutu var. Yine ehliyetini şu tarihten önce alanlar diyerek mevcut trafiğin yüzde 80 civarındaki kesimine bu yenilikler sınavsız hatta ücretsiz yapılacak. Sonuç yine aynı drama. Sosyal yönden de düşünmemiz gereken bazı anektodlar var. Her insan her arabayı süremez. Videoda da bahsi geçtiği gibi bazı insanlar trafikte üstünüze çıkacakmış gibi gelir karşınızdan bu tür bir sürücünün sağ taraf problemini nasıl çözeceksiniz. Pratik yaparak herşey hallolur gözüyle baktığımızda yanılıyoruz. Sağlık raporlarının bu kapsamda genişletilmesi gerek. Ben titreyen ellerimle ehliyet için sağlık raporu almıştım. Şunu da gözardı etmemek gerek. Bilmem kaç tonluk koca koca araçlarla dap dar sokaklarda park çilesine düşen hatta paralel park yapmak isteyipte beceremeyen bir ton insan var onlardan biri de benim. Bunlar çalışarak halledilebilecek sorunlar gibi görülmesine rağmen bu tür eğitimleri nerede vereceksiniz. Ülkemizde kaç tane temel düzeyde sürüş eğitimi veren okul var. Malesef kurslarımız bu görevleri yerine getirebilecek kapasitede değiller. Bence araç muayene istasyonlarında olduğu gibi bu mekanizmanın da özel sektöre devredilmesi ve yasalarla buranın denetlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

 • Şahin Aygün Yıldırım @sahin

  Çok güzel bir bölüm olmuş 😀
  Konuşma aralarındaki dipses silinmiş dikkatimi çekti 🙂
  @can Gözleri 18 numara olan ehliyet sahibi tanıdığım var.

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  bizi bu konularda bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. Çünkü bu konu artık heryerde konuşuluyor kahvehanelerde bile ama herkes farklı yorumlar yapıyor, yada uydurup uydurup söylüyor.
  benim ehliyetim var ve iyi denebilecek düzeyde kullanıyorum ama istanbul, izmir gibi şehirlerde çok zorlanacağımı düşünüyorum. çünkü büyükşehir tecrübem yok. ilçede oturduğumuz için genelde yollar rahat oluyor, kimse kimseyi sıkıştırmıyor, heryerden insan çıkmıyor istanbul kadar.

 • ErayG @erayg

  Genel olarak iyi bir yasa taslağı gibi. Mesela zamanında staj yaptığım yerdeki usta ehliyeti almış ama daha sonrasında bir gözünü kaybetmiş ama bakıyorsun hala ehliyeti var. Ama otomatik-manuel ayrımı çok anlamsız. Örneğin bizde 2 araba var biri otomatik vites diğeri manuel. Hangi araba müsaitse veya işimize geliyorsa o an onu alıp çıkıyoruz. Veya illa sizde 2 tane olması gerekmez. Arabaya ihtiyacınız oldu ve bir tanıdığınızdan ödünç aldınız. O araba otomatikse ve sizde de manuel ehliyet varsa (veya tam tersi) kullanılamayacak. Bunun yerine her iki vitesin de eğitimi verilmeli kurslarda illa bunu kafaya taktılarsa.

 • mehmet özkoca @mfatih

  Çok doğru konuşmuşlar dilinize salık keşke herkes bukadar duyarlı olsa.

 • zobavnk @zobavnk

  Bir konuda şunu söylemem gerekiyor, bir gözünü kaybetmiş veya bir gözü görmeyen sürücülerin, araba kullanmasında herhangi bir engel yok. Herkes gibi sınava girip ehliyet alabiliyorlar. Sadece, her yıl göz kontrolü zorunlu.

 • ergenekonda @ergenekonda

  şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söylermiş. İlk defa duydum çok iyi sözmüş

 • Goktug Cantekin @mcgoktug

  Haklısınız. Aksine debriyaj ve haliyle vites kullanmadığı için diğer koşullara ve çevresel etkenlere odaklanmak daha kolay.

 • Sedat Doğukan AKMAN @bblack

  Yalnız ses kalitesi çok iyi olmuş arkadaki gürültüler hiç yok.

 • onurkenan @onurkenan

  "ne öyle dokunmatik ekran felan, bilgisayar da mouse ile klavye ile kullanılmalı, her bilmeyen dijital dünyaya adım atıyor veri hatlarını yavaşlatıyor" demişsiniz kısacası.. garip.

 • salihcln @salihcln

  Türkiyede ki sistem ile Avrupa'ya bakınca ehliyet cennetindeyiz hissine kapılıyorum.
  Avusturya örnekli gidecek olursam, ehliyet için zorunlu derslerle birlikte ortalama 1000euro masraf ediyorsunuz. Sonrasında hiç hatasız olmanız gereken 1 senelik dilim var. Burada ehliyetiniz geçici pozisyonda ve 1 sene boyunca sıfır kaza ve 0 promil alkol ile araçla kaza yapmadan bitirmeniz lazım. En küçük bir hatanızda 1 sene daha geçici ehliyetiniz oluyor. Daha kurs kısmında da bir sürü zorluk var ama zorluk diyorumda bu yüzden pek fazla kaza yapmıyorlar yada yol hakkı sizde olduğunda kimse önünüze atlamıyor, daha komiği kimse '' Tramvay bana yol vermedi '' diye kaza yapmıyor. Türkiye'de tramvaydan yol isteyen sürücüler var, daha burada ağır taşıtlardan bahsetmedim hiç. Bu değişilik umarım gerçekleşir ama daha da ağırlaşarak.

  Otomatik vites konusunda bende otomatik vites kullanıyorum ama alışamadım gibi, 2 senedir sürekli elim otomatik vitesin üstünde her an vites değiştirecek pozisyondayım. Fakat yinede otomatik viteste tek odaklanacağım nokta yol olacağı için daha rahat ve güvenli bir yolculuk yaptığımı düşünüyorum. Bütün bunları İstanbul ve sevgili trafiğinden yola çıkarak yazıyorum.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Ehliyeti ne kadar erken alırsanız o kadar iyi.

 • xpow3r @xpow3r

  Ben otomatik araç kullanıcak yeni şoföre ehliyet verilmesine bile karşıyım adamlar kolaylaştırıyor. Bugün biri sol şeritte elinde cep tel. yatmış yola 60km ile gidiyor otoyolda.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Gelişmekte olan... ve Pazar... işte bir çok sorunumuzun müsebbibi bunlar.

 • Bahadır Salih @gs_bahadirsalih

  ehliyeti yenilemek için negibi işlemler yapmamız gerek acaba bilgisi olan varmı

 • lterlemez @lterlemez

  Herkes bir yanından şikayet ediyor Trafiğin; valla açıkçası hiçbir şeyi değiştirmez. En basitinden, sis farı örneği: Polis'e sordum, "niye ceza kesmiyor sunuz?" diye, söylediği şey cezanın iptal ettirildiği oldu. Havada sis yok, adam yakmış (farı zaten xeon, üstelik gündüz farı da açık). Düşünmüyor ki, o sis farının ışığı ıslak zeminde uzun fardan farksız oluyor. Önünde giden, karşıdan gelen umurunda değil adamın, keyfine yakmış sisi geziyor. Üstelik şehir içi aydınlatmaları sonuna kadar açık (açık olmasa gene anlarım ama onu bile anlayamıyorum). Sis farının yanına, kiminin far ayarı bozuk (biri dağa bakar biri bağa), kiminin far şiddeti sisten fazla, kiminde gökkuşağının her rengi mevcut. Ha birde, parası bol (Allah eksik etmesin, zenginliğine laf etmiyorum) gitmiş SUV, Transporter felan almış (araç yüksek anlayacağınız), farlarının C sınıfı ve altında yan ve dikiz ayna hizasında olduğunu görmüyor bile. Yakmış, bir de öyle bir durmuş ki arkada tam aynalar karşıdan alıyor farları (hem sis hem de farlar). Ya arkadaş, tamam ehliyet almışsın, altında güzelim aracı çekmişsin de, biraz düşünceli ol ya. Göz möz bırakmıyorsun ki....
  Ha bir de şu sihirli değneği var Gandalf'ın, sanki direksiyonun sol alt tarafına yerleştirmişler, dokununca sanki ortalığı velveleye verecek diye korkuyor herhalde ehliyet sahipleri.Sola mı dönecek, sağa mı girecek belli değil. Aaaa ama günahlarını almayayım şimdi, sola dönmek için en sağdan pozisyon alıp sola sinyal veriyorlar Allah için.

 • umitt @umitt

  3 yıl önce yeni ehliyet yasa tasarısı ne getiyor diye program yapmışsınız hala çıkmadı, bir zamanlar yeni yasayla ilkokul mezunları ehliyet alamayacak son fırsattı diye ilanlar vardı şimdi de bu.

 • adnan izsürücü @adnan

  Yasa henüz değişmese bile sınav sistemi çoktan değişti. Yorumları okuyunca pek kimsenin haberi yok gibi. 2014 yılı içerisinde ehliyet alan yok galiba. Devlet kursların işi ne kadar savsakladığını anlamış olacak ki teorik sınavı mümkün olduğu kadar kolaylaştırıp pratik sınavı da mümkün olduğu kadar zorlaştırdı. Sınavlar artık 100 metre arabayı sür şeklinde değil. Sınav 30 dakika sürüyor. Bu 30 dakika içinde aracı yüzde100 hatasız kullanmak ve park etmek var. (iki lobut arasına) Sınav parkuru akan trafikte. En küçük hatanızda gözetmen sizi arabadan indiriyor. Arabayı stop ettirmek, sinyal vermemek, tökezlemek, park edememek vb. Arabayı kaldıramadan araçtan indirilen bir sürü kişi var.
  Bu yüzden kurslarda işi sıkı tutuyor. Çünkü pratik sınavdan geçemeyince adamın yakasına yapışıp niye bana yeteri kadar eğitim vermedin bak ben iki saat eksik pratik almışım habeerim yok deyip yakasına yapışıyorsun. Sınavdan kalan herkese yeniden pratik eğitim yaptırmaları gerektiği için onlarında maliyetleri artıyor. Nereden mi biliyorum bunları eşim ehliyeti yeni aldı. kendim de sınav gözetmeniyim. Bu arada gözetmenlik çok riskli iş, ayağınızın altında pedallar olsada acemi sürücü her an size kaza yaptırabilir.

 • Player 1 @player-1

  "la monöel kullanomoyan şofora ahleyat vörülür mü" diyen dayıların hazırlayacağı tarzda bir video olmuş. Yasanın asıl içeriği sönük kalmış.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  Can'dan yine konuya dair açıklayıcı, yol gösterici, bilgilendirici, düşündürücü bir video, teşekkürler.

  En sonda bahsettiğin ülkedeki vergi sistemine dair önerilerini de öğrenmek isterim açıkçası.

 • Murat @murats

  Keşke Motosiklet ehliyet sınıfları da konu olsaydı orada tam bir maden var.

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  12.48 deki sus işareti Murat abiye karşı ayıp olmuş terbiyesizlik bence.

 • Ela @ela

  Dİğer teknoloji siteleri boyna telefon, tablet, işlemci, ekran kartı gibi şeyleri incelerken siz ehliyet, araba gibi şeylerden gidiyorsunuz. Günde zaten 1 video bazen oda olmazken bu şekilde izleyici kitlenizi arttıramazsınız. Bayadır girmiyordum siteye yüklenen şeylere baktığımda pekte bir şey kaçırmadığımı anladım

 • MuhammedZ @muhammedz

  Arazi araçlarına neden ayrı bir ehliyet gerekli olduğunu tam olarak anlayamadım.Bu arada programlarınız gerçekten çok harika ve bilgi verici.

 • KREBBS @krebbs

  amerikadaki sistem gibi olursa, yani sirf otomatik kullanana ehliyet verilirse, ayvayi hepten yuttuk. amerika'daki ehliyet olayi da tam turkiye'deki gibi fiyasko zaten. kimi eyaletlerde kursa gitmenize bile gerek yok. bizimki gibi dandik bir sinava giriyorsunuz, oldu bitti. bunu bilen avrupa bu yuzden bizim ve amerikanlarin ehliyetlerini gecersiz sayiyor. haklilar.

  • de_ilhan_de @de_ilhan_de

   Ehliyet sınavı görevi yapan birisi olarak özellikle son 1 Senedir yaptığımız sınavlar eskisi gibi değil. Aday 30 dk lık direksiyon sınavına tabi tutuluyor. Bu sırada eğer bariz bir hata yaparsan o anda sınavı bitiriyorsunuz. Sınavda başarı oranları %50 civarında oluyor. Ayrıca sınavda görevli komisyonlarda sınav sırasında çok sıkı denetleniyor. Örneğin bariz bir hatayı mazur gördünüz, siz adayı geçirseniz de kalıyor. Ayrıca size de bir daha sınav görevi verilmiyor.
   Ne gibi şeylerden kalınıyor.
   Sinyal vermiyor, gaz fren kullanımı iyi değil, vites değiştiremiyor, yokuşta kaydırıyor veya stop ediyor, park edemiyor, bunun gibi bir çok kriter var.
   Yani yıllardır açıkcası bakkaldan alır gibi alındı. Bu saatten sonra almak çok daha zor.

  • KREBBS @krebbs

   @de_ilhan_de cok iyi olmus aga o zaman. 2005'te nasil ehliyet aldigimi anlatim: "1'e at, 2'ye at hoop 100 m olmadan dur (duz ve trafige kapali yol). 95 puanla gectin. haydi hayirlisi!" umarim simdiki adaylari sehir ici trafige cikariyorlardir. yoksa trafige kapali alanda cok basit.

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  @scarface88 kuzeni oldugunu biliyorum ama yine de boyle cok bilmişlik taslamasina gerek yok terbiyesizliktir bu hareket. Ayrica can akbulutu teknoseyire alan murat abidir.

 • cleet @cleet

  Arkadaşlar İstanbul,Ankara,İzmir de araç kullandım ve Eskişehir deki nin yarısı kadar stres yaşamadım..Sanki tüm şehir hayatında ilk araba kullanma deneyimini yaşıyor gibi hissediyorsunuz..Mobese kameraları na yansıyan kazaları görürseniz ( https://www.youtube.com/watch?v=z57m74116sk )ve Türkiye nin en yüksek alkollü araba kullanma oranına sahip olduğunu düşünürseniz ne demek istediğimi anlarsınız 🙂

 • manowar @manowar

  yeni ehliyet yasa taslağı olsa ne olur , olmasa ne olur , ülkede adam yok ki , taslak ne ola ? sadece görüntü , gösteriş ; ben Türkiye de yaşamakta olan çoğu insanın , yaşamaması gerektiğini düşünürken , ehliyet yasa taslağı nedir ? Türkiye de 8 yaşında çocuklar araba kullanırken , polis kaldırıma park etmiş adama ceza yazmak için ekip yollayamazken malum tasarruf tedbirleri var benzin harcayamıyorlar , palavra , uydurma hepsi , önce ehliyet alacak adam , adam mı diye bakmak lazım , hırsızı , uğursuzu bol Türkiye de yasa taslağı yapsan ne olur , yapmasan ne olur , ehliyetsiz araba kullanmak yasak olsa ne olur , olmasa ne olur , boşverin yasa çıkar , nasılsa uygulanmaz , yada arkan sağlamsa yasa sana vız gelir , tırıs gider. güldüm bu konuya sadece :)))

 • balcis @balcis

  @can aslında "genelde otomobille pek ilgilenmeyenler manuelle uğraşmayan kişiler ve bunlar da sadece otomatik vitesli araba kullanır" gibi bir fikre sahip sanıyorum ancak bundan bahsederken ters bir genellemeye düşüp işi neredeyse "bütün otomatik kullananlar bilgisiz ve devir nedir mekanik nedir bilmiyorlar, arabadan anlamıyorlar"a getirmiş gibi.

  bu hatalı genelleme dışında katılıyorum kendisine ama bir nevi manuel faşizmi esiyor videoda.