Halen kullanan var mı bilmiyorum ama MF286R SuperBOX modemi ikinci el aldım.

Geçen TurkNET internet bağlantım pat diye kesildi. Arıza bildirimi yaptığımda bölgesel bir sorun olduğunu ve iki gün sonra internetin düzeleceği söylendi. Bu durumlar için yedek bir bağlantıya ihtiyacım olduğunu da anlamış oldum.

Turkcell 'in güncel tarifesine göre 50 GB aylık DATA paketini 99 TL'ye aldım.
Vergilerle ilk ay 116 TL geldi ama her ay bunu mu ödeyeceğim bilmiyorum?

Bağlantıda almış olduğum değerler aşağıda olduğu gibidir.
Sanırım yedek sistem olarak kullanılabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

Son Teknoseyir gündemde Last Pass 'in suyunun ısındığını öğrendim. Aslında sürekli ekrana mesajlar verip duruyordu ama pek ihtimal vermiyordum. Adaşım Murat Beyin deneyeceğini söylediği Bitwarden'i PC ve IOS cihazlarıma kurdum. Açıkçası bir fark göremedim. Last Pass Export CVS seçeneği ile eski şifrelerimi aldım ve sorunsuz bir şekilde Bitwarden'e aktardım. Last pass 'de de gemilerimi yaktım ve hesabımı tümü ile sildim.
Şu ana kadar Bitwarden 'de herhangi bir sorun yaşamadım, tavsiye ederim.
https://bitwarden.com/

Bitwarden Open Source Password Manager

Bitwarden, the open source password manager, makes it easy to generate and store unique passwords for any browser or device. Create your free account on the platform with end-to-end encryption and...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 da SSD olduğu halde HDD'in sürekli tıkırdaması hayra alamet değil değil mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • Hamdi @hamdi

  HDD hangi porta takılı? Optik sürücü yuvasındaysa ondan kaynaklı olabilir belki.

 • Murat @murats

  Bende hiç ses yoktu aslında (yada dikkat etmiyordum) ROLLBACK RX yükledim ondan sonra seslere dikkat ettim. RollBack i sildim ama ses kaldı. SeagateTools ile tarama yapıyorum bakalım bir hata verecek mi 🙁
  Tüm HDD aktivitelerini kontrol ediyorum ama aşırı bir program erişimi yok gibi.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @emmi Değişik, senin tarzın değil bu. 🙂
  Sesteş kelimelerden bir gönderme bekliyorum senden.

 • Murat @murats

  Merhaba,
  Uzunca bir süredir WIN10 SSD de olduğu halde mekanik HDD'den gelen tıkırtılardan mustariptim.
  Önce yazılımla HDD'e sürekli erişimi olan programları kontrol ettim.
  Daha önce yükleyip beğenmediğim için şüphelendiğim ve bu konuda yazıştığım RollBACK programın tekrar tekrar kurup farklı şekillerde sildim.
  Mevcut 4 TB'lık diskimden şüphelenip eski 2 TB'lık diskime geri döndüm ve sırf yedeklemelerime kolay ulaşabilmek için Alibaba 'dan HDD kutusu satın aldım. Bu arada ilk satın aldığım çalışmadı tekrar başka bir marka satında almak zorunda kaldım.
  Tıkırtılar halen gelmeye devam ediyordu, dedim tamam BIOS 'dan geçen ay update etmiştim. Eski BIOS versiyonlarını bir kaç defa yükledimve test ettim. Hayır ondan değilmiş.
  RollBack 'den o kadar eminimim ki tüm SSD 'yi silip yeniden win10 yüklemeyi kafama koydum.
  Dedim bari True image ile SSD 'ye bir wipe yapayım ardında her ihtimale karşı tekrar bir yedek açayım hani bir ihtimal belki düzelir.
  İşlemleri yaparken kasa kapağını açayım da yedeklerin olduğu HDD 'i kasaya takayım dedim.
  İşte o an TIKIRTI kesildi!

  Sonuç;
  Benim nerede ise 5 aydır kafamı geceleri delen TIKIRTI; CPU fanından geliyormuş.
  Fanı söktüm temizledim ciddi ciddi yağladım. Ne ses kaldı ne de sorun 🙂

Merhaba,
Şöyle bir sorunum var. Çift monitör kullanıyorum. Bir tane yeni 4K monitör aldım diğeri 1080P monitör. Hali ile birisi 3480x2160 diğeri 1920x1080.
Windows10 karakterleri sadece bir monitörde güzel keskin görünüyor. İkisinde birden karakterler iyi olmuyor.
Bir diğer sorun ise her windows açılışında, her resolution değişiminde desktop icon yerleri değişiyor. Desktop Restore yazılımı ile eski yerine alıyorum ama sıkıntı vermeye başladı.
4K monitör oyun oynarken ve vido seyrederken baya iyi ama gerisi ciddi ıstırap.
Ne yapmamı önerirsiniz??

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yıllardır bir çift 1080p monitörümle ile mutlu mesut yaşıyordum. Geçenlerde nereden aklıma esti ise birini 4K bir monitör ile değiştirme fikri geldi. Ben nereden bileyim 2020 yılında bile windows10 'un adam akıllı bir 4K desteğinin olmadığını. Bir monitör 4K diğeri 1080p ve tek bilgisayarda masa üstünü genişlet ayarı ile kullanmaya çalışıyorum. 4K monitörde uygulamaların karakterleri resmen flu gözüküyor. Internette baya bir araştırdım ama tam çözüm bulamadım. Bulduklarımda da ya 4K biraz düzeliyor 1080p monitör bozuluyor yada tam tersi oluyor. Bu güne kadar bu sorunun çözülmemiş olmasına çok şaşırdım. Çözüm hakkında bilgi sahibi olan var ise paylaşabilir ise çok sevinirim.
Bu arada onca para verip neden MAC aldıklarını anlamış oldum 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Gözleri pek iyi görmeyen annem için telefon arıyordum. Açma ve kapaması kolay olan eski bir SAMSUNG d900i uydurduk. Telefon geldiğinde kaydırarak açabiliyor ve yanıt veriyor. Tuş takımını sayarak hızlı arama yapabiliyor. Ama rehberde ki numaraları arayamıyor. Telefonun özelliği olmadığı halde bluetooth üzerinden rehberde ki numaraları sesli komut ile aratabilecek bir bluetooth kit var mı acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yıllardır kullandığım DROPBOX 'ı bırakıyorum bakalım başımıza bir şey gelecek mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iPad Pro 2018 modellerinin fiyatları malum ve ekran koruyucu olmadan kullanmak cesaret istiyor. Ben sağlam olsun iz bırakmasın diye glass ekran koruyucular tercih ettim ancak param çöpe gitti. Yeni model iPad ‘lerin ekranlarına glass ekran koruyucu taktığımızda dokunmatik hassasiyeti çok fazla düşüyor. Eski usul ince film ekran koruyucular kullanmanızı tavsiye ederim. Hemen hemen en ucuz filmler en iyi sonucu veriyor. Boşuna pahalı cam koruyucular almayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 1809 güncellemesinin ardından bilgisayarda meydana gelen yavaşlama artık kabul edilmez bir hale geldi. Format atmaktan başka çözüm var mı??

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat @murats

  MacOS denedim açıkçası beceremedim. Windows alışkanlıkları sanırım sigara gibi; kötü olduğunu bilsenizde bırakamıyorsunuz.

 • Murat @murats

  Efendim 3 yıl sonra tekrar windows yükledim. Aslında buna da şükür zira eskiden yılda en az bir iki defa sıfırdan windows yüklerdim. Windows 10 baya iyi dayanmış. Fakat eskiden yarım gün süren işlem bu defa çok çok daha hızlı oldu. Lastpass, cloud hayat kurtardı.