Paylaş Paylaş

İnternet kullanıcılarının kota ve adil kullanım çilesi ne zaman bitecek?

Türkiye'de internet kullanımı kota ve adil kullanım noktası nedeniyle oldukça dertli. İnternet kullanıcıları ellerinde hesap makinesiyle ayın sonunu getirmeye çalışıyor. Biz de son zamanlarda alevlenen bu konuya katılıyoruz.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye'nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir'in teknolojiyle ilgili son gelişmeleri verdiği YouTube hesabıdır. Teknolojik ürün incelemelerine, teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu hesaptan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mkyb @mkyb

  Akşam yatarken dinleyeceğim.

 • Emre @xyz

  Keşke şu Temmuz ayındaki Türk Telekom'un yaptığı gibi akk kalkmış halde olsa 🙂

 • SırtçantalıYabancı @sirtcantaliyabanci

  İnternet yerine başka birşey kullanmaya başlarsak.

 • cihat emre @cihat-emre

  kota mota kalkmaz beyler bari bu tarifelere 30 lira odesek yeter

 • Galford_ @galford_

  faturanıza ek 10 tl karşılığında akk yi 100 gb yapalım diye arıyorlar, pazarlama aracı haline getirdiler.parayı veren kotayı alır

 • Galford_ @galford_

  düzelmiş mi ne, 8 inde kotam doldu internet garip şekilde hızlı gibi geldi hız testi yaptım şimdi, 6mbps olmuş?

 • GungorGuzel @gungorguzel

  şuan devam ediyor mu bilmiyorum ama ben önceden yaptığım sözleşme ile ttnetten 8mb akk siz adsl aboneliğine 100TL ödüyorum 🙁

 • Koray @koraysuna

  izledim gerçekten de en aşşa kotalar 150 gb dan başlamadı 700 800 e kadar gitmedi böyle kurumsal yerler de var oralar da düşünülmeli

 • Ziya Erkara @zerkara1905

  Bunu beklemiyordum işte güzel oldu. Şu darbe işi olmasa güzel ilerlemiştik aslında mecliste toplantı falan olmuştu bizde nasıl bir şans varsa artık ertesi gün darbe oldu.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  uzun uzadıya incelenecektir. olması gerekeni basitçe yazayım:

  1. x mbit'e kadar saçmalığı kalkmalıdır. ilk aşamada dünyadaki neredeyse her ülkede olduğu gibi minimum hız taahhüt edilmeli servis sağlayıcı tarafından. 8 mbit parası minimum 8 mbit vermeli.
  2. sınırsız ifadesi saçmalığı kalkmalıdır. hiçbiri sınırsız değil kabul edelim. o yüzden hız ve akk birlikte verilmelidir.
  3. akk miktarı hızın belli bir katı olmalıdır, 5 kat gayet makul bir miktar, 8 mbit / 40gb akk, 24 mbit / 120gb akk, 50 mbit / 250 gb kota olmalı. üstü servis sağlayıcının kendi takdiridir. dilerse 4-6-8-10-12-14-16-20-24-28-32-40-50-60-70-80-90-100 mbit hızlarında bir sürü paket oluşturabilir. kullanıcı minimum 5 kat akk'ye sahip olacağını düşünmeden bilmelidir.
  4. kota aşımında hız düşmesi ceza verir gibi değil, herkesin internetten faydalanabileceği şekilde olmalı. dolayısıyla prime time saatleri olan saat 20-24 arası hızlar düşürülebilir, bu da en düşük yarısına kadar düşmelidir, yani 24 mbit internet, prime time saatinde en düşük 12 mbit hız alabilmelidir. diğer saatlerde kullanıcı parasını verdiği paketin hızını kullanmalı, 4 saat de yoğunluk dolayısıyla kesilebileceğini bilmelidir.,
  5. upload hızları da belli kurala bağlanmalıdır. download'ın minimum yarısı olmalıdır. bugün upload hızları neredeyse süründürecek seviyede.

  ümidim yok ama belki birileri görür de destek verir, bir yerlere ulaşır diye düşünerek yazmak istedim.

 • denizci88 @denizci88

  Merhaba,

  Bir konuya hiç değinmemişsiniz. İzninizle eklemek isterim. Uydunet kullanıcısıyım ve 75GB AKK'na sahibim. Benim bir internet sitem var. Senelerdir yayında ve rektör, dekan gibi unvanlara sahip kişiler yazılar yazıyor. Normal olarak benim bu sitemin en az haftada bir yedeğini indirmem gerek. Yedeği 20GB. Kotalar yüzünden ayda bir defa ancak indirebiliyorum.

  • Fırat ➕ @frt

   yedeği 20 gb derken? sadece yazı ile 20 gb olması imkansız gibi. resim video filan da var galiba. her hafta toplu yedek indirmektense sadece yeni içeriği indirecek şekilde ayarlayabilirsiniz bence.

  • denizci88 @denizci88

   @frt Merhaba,

   Maalesef bu tercih ettiğimiz bir yöntem değil. Çünkü sadece WordPress altyapısına sahip değiliz. LMS yazılımı (efront), destesk yazılımı (Hesk) ve iş takip yazılımı (Feng Office) gibi çeşitli sistemler kullanıyoruz. Mutlaka full yedek almak mecburiyetindeyiz.

   Doğru; içerisinde kendi çekimimiz olan videolar da mevcut. Hatta ses mikseri olarak bir ara Teknoseyir ile aynısını kullanıyorduk 🙂

  • Tegin @tegin

   Bende uydunet 10mbit sınırsız kullanıcısıyım. Uydunet tarifelerinin kota, hız (uploadın downloadı az etkilemesi), sınırsız tarifeleri, gece indirme hizmeti, 24 saatlik nitro hizmeti konuları daha önce haftalık gündemlerde bir kaç kez bahsedilmişti. Fakat Uydunet (kablotv) şebekesi adsl ve fiber ile karşılaştırıldığında çok küçük bir yüz ölçümüne hizmet verebiliyor.

  • denizci88 @denizci88

   @astral Kesinlikle haklısınız. Şuan fiyat/performans, esneklik ve teknik servis kalitesi açısından en iyi hizmetin Uydunet tarafından verildiğine inanıyorum ama ne yazık ki pek çok yerde yok. Keşke daha geliştirilse ama sanıyorum bu istenmiyor.

  • Samaritan @johngreer

   @astral devletin satıp da full destek verdiği bir şirket değil de ondan bu kadar iyi. Belli bir yatırım yapılıyor uydunet e ve bunu çıkarması bekleniyor. İşini düzgün yapan insanlar var başında belli ki. Yoksa ronaldo getirebilirlerdi

 • Fatihmi @distance

  düzeltmeleri için neden var mı? onlara faydası ne olucak? skeptic yaklaşıyorum ama fırsatçılık yapanlardan birşey beklemek saflık gibi geliyor bana

 • Player 1 @player-1

  Suç BTK'ya falan atılıyor ama BTK'da AKN 'ın bir tanımı varsa "Doping" hizmetinin de bir tanımı mı var? Geceleri kota serbest olabilir gibi tanım mı geçiyor? Ben o yüzden sorunun devlet tarafından kaynaklandığını da zannetmiyorum. En yakın tahminim TTnet'in Türkiye'deki hatların büyük çoğunluğuna sahip olması ve bu sayede kafasına göre sınırlar belirlemesi olabilir.

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  Ya abi sizde uzaksa kablo ariza ilesa bizde telekomu ariyorsun gelib hall ediyorlar ha etmezlerse sikayet ediyorsun o zaman gelib yenede hall ediyorlar Turkiyede sikayyetlere bakan iletisim bakani zayif sanirim

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Bu konuyu daha önce işldiğimizi görmek de zor değil. https://teknoseyir.com/fiber-adsl-internet-tarifeleri-karsilastirmasi

  Videoda sınırsız tarifelerin fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirtiyoruz bana 25 Mbit 100 TL hız gösteriyorsunuz. Bunun upload hızı da yavaş üstelik. 1 Eylül'de de bitecek. 24 ay taahüt şartı var. Yani pahalı olduğu gerçeğini değiştirecek bir durum yok.

 • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

  Benim beklentilerim şöyle;
  Düşülebilen en düşük hız 5 mbps olmalı
  En düşük upload hızı 2 olmalı ve bu sadece en düşük paketlerde olmalı ortalama paketlerde en az 4 olmalı.
  Kota konusunda da şu anki kotalar x4 olmalı.

  Bence bunlar gayet makul ve yapılabilir şeyler. Kotanın kalkmasını beklemek boş bir düşünce.

  Örneğin 50 tl gibi bir fiyata 200gb akklı 20mbps download 4mbps upload kota bitince sınırsız 5 mbps download hıza düşen bir paket beni epeyce mutlu ederdi.
  hatta 60 tl ye bunun 400GB olanı belki.

  • Samaritan @johngreer

   4 mbps upload yeterli mi zannediyorsunuz? Yurtdışında simetriktir çoğu paket. 4 mbps'yi herhangi bir paketle alabilir kullanıcılar şu anda. Benim de kullandığım hız olur ayrıca. İnsanların üretmesine engel olmaktan başka bir şey değil.

  • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

   @krmrbtn Güzel demişsiniz fakat şu anda kullanılan paketler ortada fazla bir şey beklemek hayalperestlik olur. Ben olabilir bir beklentide bulunuyorum sadece. 4mbps upload bana yeter örneğin ve kullanıcıların %90-95 ine yetecektir üstünü isteyene tabiki sunulmalı onda hemfikirim ama 50-60 tl bandında beklemek zor. belki 70-80 tl lik bir pakette 6-8 upload sunulabilir.

  • Samaritan @johngreer

   @hakanozcan Kendim için konuşuyorum bir gün işlediğim bir videoyu birine göstermem gerekti. Gittim upload nitrosu aldım hemen. Bayıldım 4 tl. Neden? Video yollacakmışım. Adamlar ticareti oturtmuş. Kota bitiyor bir destek ay sonu gelsin diye nitro alıyorum 100 mbps kotasız oluyor ama neymiş ayda 5 kere. Parayla bile olmuyor.

  • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

   @krmrbtn İnterneti sizin gibi kullanan kişi sayısı türkiye genelinde çok azdır yüzde olarak fakat bu demek değil ki göz ardı edilebilir. Herkese istediği ve ihtiyacı neyse sunulmalı. Bunu sunup fiyatıyla dengelersin bu kadar basit neden sunulmuyor gerçekten anlayamıyorum.

  • Samaritan @johngreer

   @leventek Evet dediğin gibi Türksat kullanıyorum ve altyapı kaldırmama lüksü yok. Bu upload sıkıntısı bu TT'nin resmi belgelerle de görüldüğü şekilde 900M karın 800'ünü hissedarlara dağıtıp hiç yatırım yapmamasından kaynaklı. Yoksa Uydunet'in kullandığı standart olan DOCSIS 3.0'ın 10 mbps up veya 100 mbps down gibi bir limiti yok. 10 mbps (normalde 4 veya 2) sınır hep o haram yiyiciler yüzünden.

   200 mbps up hızı olduğunu görebilirsiniz. (Hadi 200'ü geçtim 20 olsa yeter.)
   https://en.wikipedia.org/wiki/DOCSIS#Throughput_2

  • Samaritan @johngreer

   @hakanozcan Tek kelimeyle firma yandaşını, destekçisini zengin ediyor. Haram yiyorlar yani.

   (Bu 900 milyonun 800'ünün dağıtıldığının bilgisi de milletvekilinin basın toplantısında geçiyor. Kendim uydurmadım yani. Merak edene.)

  • Samaritan @johngreer

   @hakanozcan Hem şöyle bir şey de var madem araştırmalar herkesin benim gibi veya bizim gibi çok indirip kaldıran insanlar olmadığını gösteriyor neyin kotasında hala bunlar? Ver sınırsız interneti. BTK ortalaması 60 GB iken ne fazla 70 bilemedin 75 olur. Herkes de rahat eder.

 • Samaritan @johngreer

  Hem superonline nerelerde var? Mesela istanbulun yoğun nüfuslu bölgelerinde yok.

 • Orcun @orcun

  Sene tam hatırlamıyorum ama 2010 2011 gibi olması lazım. Bu hani 8 mgbit netlimitsiz tarifesinin ilk çıktığı güya akk’li ama akk uygulanmadığı o 1-2 yıllık süreçten bahsediyorum. Bu süreçten sonra internet hiçbir şekilde iyileştirilmedi. Yaklaşık 5 yıldır falan internete 2 kata yakın fiyatlarda zam yapıldı. 5 yıl içerisinde akıllı telefon tablet ıvır zıvır öyle bollaştı ki artık internet kullanım ihtiyacı kat ve kat arttı. Bu netlimitsiz demişken akk sözleşmede vardı ama hiç bir kimseye uygulanmadı baya uzun süre, o süreç boyunca da forumlarda internet aleminde ‘’ ya bu tarifeye geçin 2-4 mgbitleri bırakın 8 yapın internet uçuyor, akk var deniyor ama uygulanmıyor gelin birşey olmaz ‘’ diye diye milleti bu tarifeye abandırttılar. Sonra ttnet harşş diye akk devreye soktu ama milletten de o 2 yıllık taahhüt alınmış olduğu için kimse o eski tarifelere geri dönemedi. Ha o dönemlerde de akk 3 mgbit değildi baya tepkiler alınca 3’e çıkartıldı.

  Yaklaşık dediğim gibi 5 yıldır falan internet fahiş fiyatlara satılıyor ve de kota denilen aslında adil olmayan uygulamalar ile milleti resmen keriz yerine koyuyorlar. Fiber geldi durum değişmedi, ki değişecek denildi ama olan biten hiçbir şey yok. Ki fiber bile yıllardır yaygınlaşmadı, benim akn kotam 150 gb ama yetmiyor. Parası ile hizmet alıyorum psn’den oyun indireceğim düşünüyorum ‘’ ya 40 gb oyunu nasıl indireyim ? ‘’ , ‘’ youtube’da 720p video izlemek bile lüks oluyor. ‘’ Sonra diyorlar ki ‘’ efendim 1366×768 çağ dışı çözünürlüktür, 4k olmalı en kötü en notebook bile 1080p olmalıdır ‘’ vs. olsa kaç yazacak ki ? Tüketebilecek miyiz ? internetten 1080p içerik tüketmek öyle bir lükse giriyor ki netflix bilmemneyi geçtim. Ben 150 gb kotayı bundan 6 ay evvel falan biraz idare ediyordum. Ki o dönem işimde yoğundu ama artık öyle çok yoğun değilim. Ve bu interneti belki % 99 ben tüketiyorum. Şimdi edilmiyor, dizi film ya bunları hala 360p izliyorum çekilecek çile değil. Lafta 3 mgbit ama o 2010 yılının 2-4 mgbitleri gibi internet hızı artık yok. Hız o dönemlerle biraz yarışsa bile, artık sitelerin reklamların herşeyin kalitesi en az 3-4 kat arttı. Nereye yetecek ? Bu işin çözülmesi artık lazım. Ben para veriyorsam ki verdiğim parada az değil, hizmetini de almam lazım. Asgari ücret hadi 1300 tl diyelim. Yahu adam 80 90 lira internete niye versin ? sene 2017 olacak ya internet = lüks tüketim kavramını mantığını kafalardan zihinlerden silip atılması şart, elektrik su gibi bir ihtiyaç olmuş.

  Yüzde’li dilimlerle akk belirlenmesi lazım. 20-30-40-50 mgbit alan adama sen adil adı altında kotadan sonra 3 mgbit’e indiremeyeceksin. 20 mgbit ise 5’e, 30 ise 10 mgbit, 40 ise 15 mgbit, 50 ise 20 mgbit yapacaksın. Lafta güya 50-100 mgbit internet var, kotalar zaten komedi birde yetmiyor adamın gel yüzüne tükür daha iyi denecek hızlara düşürülüyor, 3 mgbit nedir ? bunlara kalsa nereden nasıl sıkarız diye diye bizi 56k hızına düşürecekler.
  E kadar kısmının da düzenlenmesi şart. Adama sen bölgesi neyse o bölgede işte kutu, şu bina şu, size verilecek hız min … olacak diye şart konulacak. Ve o hızdan aşağı düştüğü anda tüketici istediği zaman taahhüdünü bozabilecek.

  Bu iş eskisi gibi imzaya kalmadığı için ben baya sevindim, çünkü o imza döneminde arkadaş yaşı 18’den ufak olduğu için hiçbir şey yapamıyordu ve arkadaş çocukluğuna vs. derken işi reklama soktu. ” nasıl 3-5 tl bu kadar imzadan kar edebilirim” diye düşündü. Kampanyayı reklama döndürdü, forum açtı facebook sayfası yaptı etti derken ufaktan reklamlara kaydı. Foruma reklamlar dayattı vs .vs. vs. imzalar tabi insanlar bunu görünce çöpe gitti. Olayın ciddiyetini mahvetti.

  2. girişilen kampanya ise baya ses getirmeye başladı. Belli ki bu işi düzgün birileri adam gibi yönetiyor. Meclise kadar girmiş olması ve de medyaya ufakta olsa duyurulması bile bir başarıdır. Daha ileri gidip daha da büyümesi için çabalıyorlar. İnşallah kalıplı türkiye şartlarında sözü geçen büyük birilerinin de ağzına takılır dert yanar da bununla ilgili bir çalışma başlatılır diye bekliyorum.

  • Samaritan @johngreer

   @gamsizm Ben okudum. Bazen 1-2 dakika ayırıp insanlar ne düşünüyor veya akılcı bir önerisi var mı diye okumak lazım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @krmrbtn wall of text deniyor bu tip yazılara. İmlayı geçtim paragraf bırakmazsanız okunmaz. Okuyana da eziyet olur.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Murat hocam kısa olunca da kimse okumuyor. Şahsen ben forum kültüründen geliyorum. İmla harf hatalarım olmuş o konuda çok haklısınız düzelteceğim ama burası da bildiğiniz gibi forum değil. Forum olsa mesela daha akıcı ve düzgün yazabilirim. Ama burada malesef twitter yada facebook gibi olduğu için uzun yorum yazmak hem zor hem de paragraf işte bilmemne bunlar dahada zor oluyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @orcun Paragraf dediğimiz şey sadece tek tuşla yapılıyor. Burası forum değil lafını çok duydum. İlk söyleyeni bulsam bir daha hiçbir siteme sokmazdım. Böyle saçma bir şey yok.

   Dediğim gibi bu yazının sorunu uzun olması değil boşluk bırakılmaması.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Murat hocam forum kısmında bildiğin gibi böyle dar ve de uzun yazı olmuyor. Ona uygun genişlikte gidiyor, ben önemli yerleri b ekleyip koyu yapabiliyorum. Yada yazıyı çok daha iyi şekilde düzenliyorum. Forum olayını o yüzden örnek verdim, yıllarca benzer şekilde dhw ve de dh forumlarında da yazdım. Dhw kapanmasaydı o eski 2000'lerin başı gibi falan olsaydı hala devam ederdim. Dh'de ts açılınca azaltıp sonrada bıraktım. O yüzden forum kısmından size örnek verdim, haklısınız evet yazı zaten uzun ve de boşluk olmaması kötü olmuş onu da şuan düzenliyorum.

  • Yorumcu @neberbats

   @gamsizm Murat Bey, ben okudum fakat eksiklikler olduğunu düşündüm. Aşağıdaki yazımda da belirttiğim gibi kota sorunu altyapısal bir sorun. Altyapı sorunları çözülmedikçe kotalar yükselmez, -e kadar'lar ve minimum 0,70 KBPS taahhüt ederizler kalkmaz... YATIRIM ŞART! 🙂 Kaldı ki verilen fiber bağlantılarda bile kopma ve hız sorunları yaşayanlar var. Ülkeye fiber baştan aşağı ne zaman döşenir, ne zaman altyapıya masraf yapılır ve cihazlar alınır, kotalar yükselir ve fiyatlar düşer, işte o zaman firmaya gerçekten herkes beddua değil de dua eder. Gel gör ki bunun olması için başımıza taş yağması lazım. Gerçi Ankara-Demetevler'de oturan birisi olarak benim başıma roket yağdı. Yine de bir şey değişeceğini sanmam. 🙂 İşin ilginci tam da ertesi günü olan cumartesi günü internetim arıza verdi ve bol bol kavga ettim. 🙂 Bakalım sorunsuz olarak kaç gün daha gidecek. Rekorum 10 ay... 🙂

 • Samaritan @johngreer

  İnt sadece eğlence için mi? iş için, üretmek için, haber almak tv izlemek için kullanan kesimden de mi vergi alacaklar? Hem internete bağlanan zımbırtılara trt vergisi geldi. Gerçi teknolojiye bulaşırsan kafayı sıyırırsın diyerek nerelere gelinen bir ülke olabilir şaşırmam.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Ttnet çok kötü ya hiç ümidim yok

 • Alim Bozkayalar @sqn

  kampanyadan yararlandınız, 1 sene sonra başka bir yere taşınmanız gerekti ve bulunduğunuz yerde superonline bulunmuyor, dolayısıyla ya kampanyadan yararlandığınız 120*12=1440 lirayı ödeyip iptal edeceksiniz ya da 99*12=1188 lira verip 1 sene daha kullanmayacağınız internete para ödeyeceksiniz.

 • lterlemez @lterlemez

  Hızı devlet belirliyor çünkü TTNet korunuyor, muhtemelen müşteri garantisi vardır. Eğer firmaya bırakılırsa TTNet'i çoğu kullanıcı bırakacaktır.

 • orboris @orboris

  Adil Kullanım Noktası olmayan bir ADSL bağlantım var, taa 2003'ten kalma. Ayda 107 TL ödüyorum. ISS'ler bu tür yeni abonelik sunmuyorlar, eskiler sanırım devam ediyor. Aylık download miktarım ortalama 400-500 GB.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Elite dangerous 11.5GB güncellemesi var aylardır yapamadım fırsat olmadı. Rezüllük.

 • lterlemez @lterlemez

  Bir kere firmaların kulağı çekilmelidir. Öyle birir firma var ki size kotalı internet veriyor ama öyle bir veriyor ki, kotayı mutlaka aşıyorsunuz. Öyle bir firma var ki size öyle bir gsm aboneliği sunuyor ki ne yaparsanız yapın o dakikayı, o sms'si doldurmanız mümkün değil (en ucuzu bile olsa). Sırf bu örnekler yüzünden bir kere firmaların kulağının çekilmesi lazım. Bana en ucuz (sallıyorum) 30 liralık abonelikte 200 dakika görüşme 200 dakika sms veriyor. Ben öyle bir kullanıcı olmalıyım ki bu verileni her ama her ay doldurabilmeliyim. Dolayısı ile dolduramıyorum, kısaca firmayı bedavadan zengin ediyorum. Diğer firmayı zaten zengin ediyorum çünkü sabit ücret veya hiç kullanmadığım telefon faturası ödüyorum.
  O yüzden, BTK'nın önce firmaların kulağını çekmelisin.

 • İlhan Ulusoy @wolfallen

  Türkiye'de ne doğru ki internet doğru olsun. Ben haklı olduğum ve kamera kayıtlarıyla da ispat edebilme şansım varken, savcılığa şikayet ettiğim TTNET'e karşı, takipsizlik verilerek haksız çıkarıldım. Böyle gelmiş böyle gidiyor ve vatandaşın yapabileceği hiçbir şey yok. Ondan sonra hak, hukuk ve adaletten bahsedilir....

 • internettin hoca @internettin-hoca

  Bide extra vergi gelirse kapatırım interneti , bu ülkede yaşanmaz ...

 • Kompozitman @kompozitman

  Görev nedeniyle bir yıldır Washington Dc de yasamaktayım, geçen sene geldiğim zaman kampanyalı iki yıl taahhütle comcast xfinity 75 mbps internet baglatmıştım aylık akk300gb olması lazım hızım hiç yawaslamadı şimdiye dek ne yaptımsa gece gündüz laptopta youtubeden vidyo faln oynuyor hemen hemen kapanmıyor laptop. Aylık 50 usd ödüyorum. Tabii burda 1 usd yi 1 tl olarakdüşünmelisiniz yani türkiyenin 50 tl si gibi oluyor.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  AKK sağlığa zararlı. Bence sağlık bakanı da bu işe el atmalı. Ben mesela AKK devreye girince teknolojik aletlerin başında daha çok vakit geçirmek zorunda kalıyorum. AKK devreye girince e-postanın yüklenmesini beklemek, sayfanın yüklenmesini beklemek, güncelleme yapan bir cihazın güncellemeyi bitirmesini beklemek, videoları durdurup biraz yüklenip önden gitmesini beklemek, oyun oynamak için oyunun güncellemesinin indirilmesini beklemek ve benzeri bir çok olmaması gereken zaman kaybı ekleniyor.

  Upload konusu ise çok vahim. Herkesin ihtiyacı olduğu ama farkında olmadığı bir kavram. Biz farkında olanlar acısını çekiyor. Yazılım işlerim gereği çok fazla bulut sistemleri kullanıyorum. Üzerinde çalışırken anlık olarak yedeklensin diye ayarladığım projeler anlık kavramından çok uzakta. 20 saniye değişiklik yapıp kaydet tuşuna basıyorsun 6.7MB dosya değişimin upload edilmesi gerekiyor. Bunun için neredeyse 2 dakika beklemek gerekiyor. Bu ufak bir örnek. Büyük bir projenin tam yedeğini önce telefona atıp sonra gece yüklemeye bırakıyorum. Yıl olmuş 2016 çekilen rezillikler komedi.

  Damlayarak akan çeşmede el yıkamaya çalışmaktan farkı yok. Elini sabunladıysan(bkz tamamen indirildikten sonra işlevi gerçekleşen yüksek boyutlu içerik) birde iyice yandın.

 • Kompozitman @kompozitman

  Ben okla speedtest yaptıgımda 180mbps gördüm çok ilginç , asgari ücreti bilemiyorum burada ama en ucuz 1lb domates 2 dolar, 10 lu yumurta 5 dolar , tam bugday ekmegi 5 dolar vs gibi gibi..

 • teknoyazar @teknoyazar

  Kotasız internet olmaz diyorsunuz ama var. Şu an Avrupadayım. 20 mbit şartsız şurtsuz, hiçbir AKN olmayan internet hattım var. Ayrıca upload da 20mbit. İstersen server bile kur. Ödediğim ücret 25 eur. Gayet oluyor yani kotasız internet. Türk firmaları Amerikayı örnek almak zorunda değil.

  • lterlemez @lterlemez

   Burası vergi cenneti (olumsuz yönde), fiyat/kota düşse ve/veya kaldırılsa da vergi yüzünden fiyat çok fazla değişmeyecek, hatta artacaktır muhtemelen. Kota konusu belki biraz iyileşir ama ücret konusunda ben pek iç açıcı şeyler düşünemiyorum. Kaldı ki devlet şirketlerin, özellikle özelleştirdiklerinin gelir ve karında devamlılığı da gözetecektir kendi gelirlerinden dolayı. Dolayısı ile ben bu güzel ülkede internet te dahil olmak üzere fiyatlarda bir iyileşme beklemiyorum. Kaldı ki, üstüne bir de hafta sonu yaşadığımız talihsiz ve hiç bir şekilde bahane bulunamayacak bir olay yaşadık. Bunun üstüne açıkçası, ülkenin gelecek bir kaç sene ekonomik olarak uçurumun kenarında yürümeye başlayacağını düşünüyorum.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Burada şöyle benzer bir paket var. 25mbps AKK yok 99TL ama fiber şartı var. Yani fiber hizmeti alabilen bir avuç insan var. O bir avuç insanın da kaç tanesi bu hizmeti istiyor tartışılır. Gece kotaya işlemeyen tarifler de sadece fiberde var mesela ADSL de yok. Detaya indikçe çok garip şeyler olduğu çıkıyor hemen.

  • lterlemez @lterlemez

   @oxygen Olumsuz düşünsem de bazan kelime oyunu yaparak içimi rahatlatmaya çalışıyorum. 😀

  • lterlemez @lterlemez

   @ardazeytin Kesinlikle, bir kere sabit ücret veya karşılığı olan sabit telefon zorunluluğu kalkmalıdır. 4 kişilik bir ailede bile, neredeyse bireylerin tümünde cep telefonu var iken sabit telefon da neyin nesi oluyor anlamıyorum ki? Hadi almadın, sabit ücret nedir? Vatandaş haksız zenginleşemiyor iken bir şirket nasıl oluyor da haksız yere zenginleşebiliyor?
   Madem kota değişmeyecek, kota yiyen bütün hizmetleri engellesinler. İnanır mısınız, Beşiktaşlı olmama rağmen, sırf TTNet'e sinir olduğum için TTNet'in 1903 kampanyasına son verdim.

 • Kompozitman @kompozitman

  Yinede 300gb gibi bi akk yi normal şartlardaki bir kullanıcının bitirmesi çok olası olmuyor, böylelikle sınırsız gibi olmuş oluyor.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Evde adsl ( sözde sınırsız paket ) akk yüzünden evde kontrolsüz kavşak sisremini uyguluyoruz kimin yüksek hızda internet ihtiyacı varsa o kullanıyor

 • Kompozitman @kompozitman

  Ben zaten normal şartlardaki bir kullanıcı diye belirttim yoksa tabiki bitebilir @Iterlemez

 • Furkan Beğen @furkanbegen

  @gamsizm superonline da akk olmayan adsl tarife var, 2 aydır kullanıyorum, taahhüt ile beraber ayda 100 TL bilginize.

 • tolga d. @tolga-d

  Umutlarınızı yıkmak gibi olmasın ama BTK Başkanı buymuş
  https://twitter.com/ofatihsayan?lang=tr

 • Mrt87 @mrt87

  Ağzınıza sağlık. Umarım birileri sesimizi duyarda bu işkenceden kurtuluruz. Bu arada lütfen upload hızını biraz daha vurgulayın. 1mbps bile değil 0.60 larda geziyor. Download desen 3mbps (50gb hemen bitiyor 🙂 ama ayda 71tl almasını biliyorlar.

 • Taner @taner

  İngiltere de sınırsız 4g mobil 25£. 30 gb tethering veriyor. Bunu aşmanın yolu da var. Evde 15 mbit sınırsız adsl kullanıyorum sadece hat parası ödeyerek 17£. Karşılaştırma için bulunsun.

 • Volkann @volkann

  Ben sözde sınırsız ama gerçekte 50 m.bit hızı olan ve 200 gb kullanımdan sonra hızı 3 m.bite düşen internet hizmetine aylık 100 tl ödüyorum interneti yoğun kullanan biriyim eğer o ay oyun indirmez isem 200 gb akk 50 m.bit hızla yeterli oluyor ama bir iki oyun indirirsem yeni oyunların boyutları malum akk doluyor ve internet hızı düştüğünde gerçekten attan inip eşşeğe binmiş gibi oluyorsun bu saçmalığa artık bi ayar çekmeleri gerek en azından hız düşüşü olsa bile bu kadar olmamalı buna bi çare bulsunlar artık.

 • Ozan Uzer @tasy

  Uydunetde 200 tlye 20mbit akksiz paketini kullanıyorum ben.

 • KirbiT @kirbit

  Upload hızlarına neden değinilmiyor ki? Kotaların yetmediğinden yakınılıyor, hızların fazla düştüğünden yakınılıyor, fiyatların azalmadığından yaknılıyor... Kota ve download hızları kısmen adil bunun yanında. Çoğu kişi 1080p video izleyemediğinden yakınır, peki 1080p video yayın yapabilmek? Video yarım bana kalırsa. @gamsizm
  Bkz. 1109 Liralık paket.
  https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/internet/sss/Sayfalar/Turk-Telekom-Fibernet-1-Gbps.aspx

 • Zibrokan @zibrokan

  Sanırım böyle bir değişiklik büyük çoğunluğu memnun eder.

  1) Upload hızı kullanılan paketteki download hızının 1/4'ünden az olamaz.
  2) Kota kaldırılmıştır, AKK ise aşağıdaki gibi olacaktır.
  2) Minimum (AKK) 100 GB'tır.
  3) AKK aşımı sonrası download hızı mevcut hızın 1/4'üne düşürülür.
  4) Upload'ta AKK ve kota olmayacaktır.
  5) Net neutrality tüm servis sağlayıcılar ve TT'ye getirilmiştir.
  6) Taşınma durumunda taşınılan yerde aynı hizmet alınamayacaksa, taahhüt sona erer.

 • Uğurtan ÜRER @ugurtan

  İş yerinde normalde telekomun vermediği bir vdsl2 pakedi kullanıyoruz. 32mbit sınırsız adil kullanım kotası yok 164TL (aylık kullanım miktarı 1TB'ı buluyor bazen) sabit fiyat 2 senedir kullanıyoruz. servis sağlayıcımızın ismi fixnet.

 • TARIKK @tarikk

  Bir de parasını versen de alamadığın durum var. 250 metre ötede fiber var, al parasını ver fiberi diyoruz, adam yok sen 16mbit'e kadar veririm diyor, net verdiği 6,5 - 7 mbit.

  • erdem @ec

   16 mbit kullanıyorum ay başı kotalar sıfırlanınca görebildiğim hız 5-6 mbit arası. telefon ediyorum kotalar sıfırlandı hız 5-6 mbit diyorum hattınızda hiç bir sıkıntı yok sonra 10 gün sonra 3 mbit oluyor oda olamıyor zaten 2 mbit genelde. şaka gibi resmen.

 • Kesb-i @kesb-i

  Hayalleriniz bile fakir. Kota aşımı sonrası 5 olsun diyenler var. Komiksiniz hem de çok komiksiniz. Niye 8 değil, Niye 50mps alana 15 olmasın? Bizden bi cacık olmaz. İsterken bile istemeyi bilmiyoruz.

 • Kenan Demirbaş @kenandb

  çileye bak lannn...keşke bu ülkenin en büyük çilesi bu olsa...

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  kota var, çok yüksek olmasına rağmen var. gerçek sınırsız da var kotalı sınırsız da var. zaten bu kotadır akk'dir gibi uygulamaları yurtdışından alıp türkiyeye uyarlıyorlar

 • Ruhi @ruhiisci

  ADSL ilk çıktığı yıllarda akk yoktu. iyi hatırlıyorum bizim insanımız her şeyde olduğu gibi bununda suyunu çıkardı. Özel yazılımlarla internet siteleri çekmek, 24 saat video indirmek, porno film indirmek, internet sitesinin tamamını indirmek gibi saçma işlere başvurdu. Sen ha bire son hız birşeyler indirirken, sadece gazete okumak, forum sitelerine girmek isteyen komşun giremiyordu. Sonra ttnet naptı? akk yi getirdi. Mecburdu. Günümüzdede mecbur. Akk yükseltilsede isterse 1 TB olsada bunun bile suyunu çıkaracak, sonuna kadar emecek, diğer insanlara hak tanımayacak insanlar var.

  • ertanertan @ertanertan

   Haklısınız suyunu çıkaranlar olacaktır ancak şuanki kotalarda çok insafsız değil mi? Bırakın 4K yı FHD dahi izleyemiyoruz. Yani hızın düşürülmüş hali 1080 60 fps stream'e yetse bari. Parayı basan kotasız alabiliyor ama uçuk fiyatlara. ortalama bir bağlantı 50-100 TL civarı kotaları 50-100GB. Ufak ücret farkları ile 200-300-400-500 GB kotalar olmasın mı? En düşük hız 3Mbps değilde 5-6 olmasın mı?

  • Kesb-i @kesb-i

   Çok yanlış düşünüyorsunuz. O yıllarda herkeste ve her yerde internet yoktu. insanlar her zaman ulaşamayacakları şeyi tabiki arşivler. AKK olduğu sürece insanlar filmleri dizileri indirip indirip saklamaya devam edecek. Çünkü eşi dostu arkadaşı da akk yüzünden tekrar indirip zorluk çekmesin isteyecek. Herkeste sorunsuz sıkıntısız internet olsa kimse ne arşiv yapar ne site çeker. %1 bile olmaz o dediğiniz. Ama ben bile bir diziyi indirip izliyorumki ilerde bir arkadaşıma verebileyim. Çünkü akk var. Ayrıca ay başında sınırlar kalkıyor ve kimsede bir sorun olmuyor. Fiberde öyle hat kaldırmıyor olayı yok. Siz çok geri kalmışınız. Siz baskıcı darbeci zihniyet gibi düşünüyorsunuz. Çok kullanmayın ne demek yahu. Ona göre alacak parasını verecek hizmeti. Sana sorun oluyorsa yaparsın şikayetini.

  • Ruhi @ruhiisci

   Kota en az 100 GB olmalı. Aldığın mbit e bağlı olarak yükselmeli. Ve akk nı geçtiğin zamanda en düşük hız, aldığın toplam hızın %30-35 ine düşürülmeli. 24 mbt ise 8 mbit e düşürülmeli gibi.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  adsl test aşamasından beridir kullanıyorum fakat ne fiber ne de kablonet (uydunet) yatırımları yapılmadı. ilk aldığımda 128K iyi bir hızdı ama günümüzde sadece download değil içerik üreten birisi olarak upload ta çok önemli onda bile 1Mbps geçemedim hatta 750Kbps kaldım. 16Mbps dan 3 Mbps düşdüğümde bile haber siteme haberleri girmekte bile zorlanıyorum. gerisini siz düşünün

 • onurkenan @onurkenan

  daha önceki yorumlarımda da bahsetmiştim. 1-2 ay önce internet bağlantımı yenilerken arayıp bulmuştum ben, kotasız internet var ama internet sitesinde arayıp bulmak zorluyor biraz. şimdi baktım, halen devam da ediyor kampanya..

  - kotasız, sınırsız, 25mbit, fiber: http://www.superonline.net/kampanyalar/fiber-kampanyalari/akksiz-super-paket-kampanyasi

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Sadece sosyal medyada facebook içerisindeki videolar, periscope, youtube'da belli kanalların videolarını takip eden insan bile gayet yasal bir şekilde kotasını rahatlıkla doldurabilir. Radyo, müzik yüksel kalitede spotify gibi platformlardan dinliyoruz. Cep telefonu, tablet uygulamalarımızı internetten indirip, güncelliyoruz.

 • ArthurDayne_ @arthurdayne_

  Yemin ediyorum 19-20. yy'ın İngiltere- Fransa'sı gibi şu Türk Telekom. Tam bir emperyalist güç.

 • serifcakir @serif49

  16mb hikaye 12mb sabit kullanıyorum 150gb yetmiyor. tamam kısıtlama olacaksa 1tb fena değil. işin içinde ekstra senaryo yok, vatandaş mağdur. parayı senin keyfine göre veriyorum fakat nasıl kullanacağımı sen belirleyeceksin. he madem kota var hemde dipte, 5-10tl. yap bizde bayram edelim. yurt dışında akrabalarımız var adamlar kullanmakla kalmıyor yeyip içiyorlar arta kalanla keyfine göre takılıyorlar. neden avrupa ve amerika her işte örnek alınır madem amerikada tb'ta dayanan akk'ler mevcut. biraz dirayet gösterebilirsek birşeyler olacak gibi.

 • serifcakir @serif49

  doğrudur firma ismi verirsen örnek olması hasebiyle...

 • serifcakir @serif49

  bu da ayrıca rezalet ama sözleşme istemeyen firmalar da var.

 • defy @defy

  Superonline Fiber kullanıcısıyım. Yaklaşık 2 senedir 70 TL'lik 50mbit limitsiz(?) paketi kullanıyorum. 150GB AKK (adil kullanım kotası) var bu pakette. Limitsiz kelimesini "kotan dolunca internetin tamamen kesilmiyor" anlamında kullanıyorlar. Hızın yavaşlıyor ama kullanımın devam ettiği için adı limitsiz. Bu işin kılıfı bu.

  Superonline bu işi paraya dökmenin yolunu bulduğu için bu kota mevzusundan oldukça memnundur. Çünkü AKK kotanız bitince hız düşmesine maruz kalmak istemiyorsanız parayı verip düdüğü çalabiliyorsunuz. Şöyle ki;
  25GB ek AKK = 10TL
  50GB ek AKK = 15TL
  100GB ek AKK = 20TL

  Ek olarak "Turbo İndir" servisi var. 24 saatlik kullanımı 5 TL. Bunu aktif edince 24 saatliğine hızınız 100mbit oluyor ve AKK kotasından sayılmıyor. 2 senedir her ay en az 1-2 defa kullanmışlığım vardır. Adam başı 5TL'den her ay 100.000 kişi 1 defa kullansa havadan 500.000TL. Bir iş adamı daha ne ister 🙂

  *Turbo indir servisine karşılık upload için "Turbo Yükle" hizmeti de var aynı ücretle aynı şartlarda.

  Kampanya haricinde kalan müşterileri için gece 00:00-06:00 saatleri arasında full download yapma imkanı veren ve AKK'den sayılmayan aylık 10TL'lik ek bir serviste mevcut. Yani aylık ek 10TL ver, gün doğana dek ne yaparsan yap.

  Yani demem o ki; altyapı yetersizmiş, yurtdışı çıkışları azmış, çok download edenler yüzünden tüm ülke etkileniyormuş falan bunların hepsi kuyruklu yalan. Zamanında gerçek olduysa bile artık birer paslı yalana dönüştü.

  Bunlar bu ülkede türeyen tuhaf bir zihniyetin eseri. Bu para mühendisleri, en az yatırımla milleti nasıl soyarız düşüncesiyle bu bahaneleri buldular ve işi bir şekilde bağlayıp, parayı veren düdüğü çalar durumuna getirdiler.

  Türkiye'de her şeyde olduğu gibi; olması gerekenden daha çok para verirsen gerçekte alman gereken hizmetin ancak yarısını alabiliyorsun. Bu durumda ödediğin sabit ücret, üzerinde hak edebileceğin bir ödeme olmaktan çıkıp boynunun borcu olarak hanene yazılıyor ve bu ödemen karşılığında alamadığın hizmeti sorgulayamıyorsun bile.

  Bu sistem sağlam bir hukuksal zemini olmayan ülkelerde uygulanan katmanlı soygun sistemidir. Sistemin temelleri çok sağlam uygulanmış kategorize bir düzenek olduğu için bozulması da pek mümkün değildir. Etraflıca düşünürseniz bu düzeneğin hayatınızın her kademesinde olduğunu görebilirsiniz. Arabadan tutun sakıza kadar...

  Bu arada mevcut internet paketim bana yetmediği için artık aylık 100TL'lik paketteyim. 100mbit download hızı, 5mbit upload hızı, 250GB download AKK, 50GB upload AKK.

  Yani normalde 50TL ödeyerek almam gereken hizmetin yarısını 100 TL ödeyerek alabiliyorum. Bu paraya rağmen upload limitim var ve hızı cidden düşük. Onu da biraz daha para verip günlük olarak satın alabiliyorum nasılsa.

  Sonuçta hizmet var ve uygulanması mümkün. Ama sen paradan haber ver!

 • Cemal @cemal

  videoya pek hazırlanılmamış. güncel paketlerden, fiyatlardan, olaylardan bi habersiniz.

 • franztrr @franztrr

  Değerli Teknoseyir ailesinden konuyla ilgili yardım bekliyorum. Ankara'nın işlek bir semtinde oturuyorum. 16 mbit internet tarifem var. Ancak altyapının yetersiz olması ve bölgede ki internet trafiğinin yoğun olması sonucu internetim de sürekli kopmalar oluyor (snr marjin değeri yüksek olduğundan) buna çözüm olarak internetim 350kbps'e sabitlendi. Anlayacağınız ayın 1'inden 31'ine kadar AKK ile internet kullanıyorum. Bakın, akk geçmeden akk'deyim. Defelarca aradım gerekli yerlere başvuru yaptım 5 yıldır sonuç aynı ne yapabilirim? Fiber başvurdum yine yanıt yok.

 • salihcln @salihcln

  A1, Tele2, Telematica, Drei. ( Avusturya için )

 • ad33p @ad33p

  @gamsizm Murat Abi Teknoseyir'in son iki üç aylık indirme/yükleme miktarlarını bizimle paylaşır mısınız?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Kota anlamında soruyorsanız zaten o fiks. Download'ta 250 GB son gün doluyor. Çok nadir 3Mbit gördük. Ama LP'nin dediği şekilde hesap yaparak ulaşıyoruz. Genelde gözümüzden kaçan bir konsol oyunu güncellemesi nedeniyle oluyor. Upload ise 80 GB civarı.

 • homosapien @biggestliar

  Ne zaman ki devletimiz internetten korkmayan bir devlet olur, ne zaman ki BTK bu vatana hizmet etmeyi uhde edinmiş işini bilen insanlardan oluşur, ne zaman ki turktelekoma verilen tekellik elinden alınır, ne zaman ki haklı olan, mağdur olan insanım birşey isterken masaya yumruğunu vurmayı ve birlik olarak istemeyi bilir o zaman bu vidyonun bir anlamı kalmaz....

  Merak etmeyin BTK toplantısından söylemde çok şey olacak ama öyle hayal edilen şeyler çıkmaycak, kurduğumuz "fakir hayaller"imizi bile karşılamayacak. Sadece DAĞ FARE DOĞURACAK maalesef....

  Not: @leventp interneti "başka ülke ile kıyaslamayın, biz kendimize bakalım" dedin evet kendimize bakalım tabii, bana ne başkasından ama daha iyisi ile neden kıyas yapmayalım? internetin mucidi biz miyiz ki herkes bizi referans alsın?Yada bizim altyapı ve hizmetimiz dünyanın en iyisi mi ki, başkaları ile kıyas yapmayayım? Elbette daha iyisi ile kıyas yapacağım, ve elbette daha iyisini kendi vatanım için isteyeceğim, ve elbette en iyisi kimde ise ona bakarak ölçü alacağım....

  EDIT: Ve ayrıca duyarlı davranışı için TS ekibine ve yukarıdaki paragrafta sitem ettiğim @leventp 'ye çok teşekkür ederim...

 • skyforce @skyforce

  @gamsizm @leventp

  Öncelikle Murat beyi morali bozuk ve gergin gördüm.

  Şunu belirtmek istiyorum. Türkiyede ki esas sorun sizinde belirttiğiniz gibi telekominikasyonun pahallı olması. İnternet, telefon vs...

  İkinci olarak tam sınırsız internet tarifeleri sağlayan Turktelekom altyapısını kullanan ISP ler var. Yalnız burda esas sorun bu tam sınırsız internet veren ISP ler telefonsuz yalın internet sağlamıyorlar veya izin verilmiyor. Benim bildiğim bazıları...

  http://www.binet.com.tr

  https://www.fixnet.com.tr

  https://netgalaksi.com

  Son olarak evet katılıyorum. İnternet çoğu yerde stabil ve hızlı olmayabiliyor. İki hafta öncesine kadar internette 720p video izlemek lükstü benim için.

 • Uğur Parlayan @uparlayan

  YANİ BU KOTA KONUSUNDA YUKARIDAKİ TÜM GÖRÜŞLERE KATILIYORUM FAKAT BENİM DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİĞİM BAŞKA BİR KONU DAHA VAR O DA ŞU; ÜLKEMİZDE İNTERNET OPERATÖRLERİNİN VERDİĞİ UPLOAD HIZLARI ÇOK YAVAŞ, BEN MESELA KENDİ İŞLETMEMDE KENDİ DATACENTERİMİ KURMAK İSTİYORUM VEYA IOT UYGULAMALARI GELİŞTİRMEK İSTİYORUM AMA UPLOAD HIZI BANA ÇELME TAKIYOR. ASIL BU SORUNUN ÇÖZÜLMESİ LAZIM ARKADAŞLAR...

  • skyforce @skyforce

   Selam, evet download hızlarından çok upload hızları kimileri için daha büyük bir sorun teşkil edebiliyor. Sizi kaç mbit upload kurtarır bilmiyorum. Ama isterseniz sizin yorumunuzun yukarısındaki yaptığım yorumda bulunan ISP ler ile bağlantı kurup tam sınırsız tarifelerde verebilecekleri en yüksek upload hızını sorun. Ve mutlaka kurumsal çalıştığınızı belirtin.

 • Almorian @almorian

  Levent Bey video'nun sonunda bahsettiğiniz evden ofise gelip konsolun download'unu baslatma işini ps4 icinse telefonunuza playstation uygulamasını indirerek istediğiniz yerden istediğiniz zaman istediğiniz oyunun download'unu telefonunuzdan baslatabilirsiniz xbox icin durum nedir bilemiyorum

 • onurkenan @onurkenan

  Merhaba.. Video içinde fiber bağlantılarda için hızlar düşmüyor diye söylendi ama bu konuda emin olamadım, fiber kullanıcılarına sormak isterim. 25mbit hız ile alınan fiber >20mbit sağlar gerçekten değil mi?? yoğun saatlerde yavaşlama veya anlamsız hız düşmeleri mevcut mudur?

  150gb akn 16mbit (12mbit alıyorum) adsl 59.9TL'den (turknet), sınırsız aknsiz 25mbit 99tl superonline kampanyasına geçiş yapmayı düşünüyorum da.. http://www.superonline.net/kampanyalar/fiber-kampanyalari/akksiz-super-paket-kampanyasi geçiş mantıklı geliyor bana ama 25mbit yeterliliğini sorgulamak adına soruyorum..

  • Housedakitopal @housedakitopal

   Ben Uydunet kullaniyorum.25 mbit 150 gb akn li paket.

   Hizim en kotu ihtimalle SpeedTest te 24 veya 23 mbit cikiyor.İndirme hizlarinda ise Steam de ve torrentte(yasal torrent)saniyede 3.0 mb sabit ile indiriyorum.

   Tabi Akn yi gecince izdirap basliyor,25 ten 3 e dusmek berbat.En az 8 olmali Akn sonrasi hiz dusumu

  • cebaglar @cebaglar

   @onurkenan merhaba
   Ben superonline 100 mbit 250 akn kullanıyorum. 250 geçince hız 3 mbit düşüyor ve kesinlikle bir düzenleme gelmesi gerekiyor.
   Genelde internet kullanınım saat 9 sonrası olduğu için hiç bir şekilde yavaşlama hissetmiyorum. Steam aldığım oyunları 10 bazen biraz üzerinde indiriyorum.

  • onurkenan @onurkenan

   @cebaglar sorum 25mbit deniyor ise 25 mbit alıyor musunuz? yani sizin için 100mbit hız gerçek mi? akn sonrasını sormuyorum..
   cevabınız güzel oldu aslında, yani anlamsız yavaşlama olmasa da "steam" dar boğazı gibi durumlar yaşanabiliniyor demek. benim korkum da biraz bu, bugün netflix, apple, tivibugo üzerinden film izliyorum, bu oran giderek artıyor.. bugün yeten 25mbit bir anda "streaming" dar boğazı yaratılırsa yetersiz/anlamsız olabilir..
   gerçi 50/100mbitlik paket alsan bile etkilenebilir, hiç belli olmaz..

   şükür ki tv'im 4K değil 🙂

  • onurkenan @onurkenan

   @housedakitopal eyvallah. diğer bir seçenek de uydunet 250gb kotalı tv her şey dahil paket aklımdaki.. hızların düşmediğini bilgisisini verdiğiniz için teşekkürler..

  • cebaglar @cebaglar

   @onurkenan 100 mbit aldığımı düşünüyorum. Spedtest ölçtüğümde bazen 98/97/90/100 civari sonuçlar çıkıyor. Torent kısmında 100 mbit üzerine çıkıyor aynı durum steam içinde geçerli. Ama mesela en son yaz indiriminde aldığım oyun 87 mbit ortalamayla inmişti. Sanırım yoğunluktan kaynaklı. Superonline en gıçık tarafı upluad kota olarak sayması benim tarifem 100/250 olmasına ragmen upload 50 gb. Uydunette bu durum yok. Ben aynı fiyata uydunet bulmuş olsam ilk tercihim uydunet olur. İkisinide kullandığım için biliyorum.

 • semih @semihkarakaplan

  AKN yükselmesi kullanıcıların zararına da olabilir eğer servis sağlayıcıların altyapıları büyük veri akışlarını kaldıramayacak ise.

 • technolog @technolog

  Rahat bir şekilde kullansam 75 gb 8-9 günde biter bu durumdan çok sıkıldın

 • Nameless Surnameless @44nameless44

  Fiber kullanıyorum 24mbitin 22sini veriyor down hızı 1.5mbps geçmiyor 75GB ayın 20sine yetişsin diye neredeyse hiç bişey indirmiyorum steamde sade 1-2 paket kullanabiliyorum. Fiber için bulunduğum şehirdeki en pahalı evlerde oturuyorum %30-40 daha fazla para ödüyorum. Yine durum bu.

 • fehim @fehim

  Kotalar kalkmalı ama söyle bir sıktı var işin özü rekabet yada alternatif yoksa bir kişiye mahkümsan olcağı budur internet üzerinde alınan fazla vergilerde cabası

 • Çizmeli Kedi @cizmeli-kedi

  Konuyla ilgisiz ama @leventp abim de fenerbahçeli demek ki fenerium'dan giyiniyor, yakışır 😀

 • Emre K @emre-k

  Geçen haftaki olağan üstü durum olmasa bu sorunun meclise kadar gelebilme ihtimali vardı. Ancak şimdiki şartlar altında en az 6 ay bu konu hiçbir yerde gündeme gelmez diye düşünüyorum.

 • Ali Bostan @alibostan42

  Aylık 80 tl ödüyorum ayın 20 sinden sonra 0,5 Mb ye kadar düşütüğü nü görüyorum bu işi çözemediler ki akk yı düzenlesinler zor dostum zor

 • Yorumcu @neberbats

  Merhaba Arkadaşlar,

  Ben malum tekel servis sağlayıcısının 13 yıldır adsl abonesi olarak yorumlarda haklı ve haksız yerler olduğunu düşünüyorum. Tabii ki bu mevcut durum için söz konusu...

  Malesef bulunduğum semtte her tarafa fiber hat döşenirken bulunduğum mahalle ne hikmetse ayırt edildi, 3 senedir fiber hat bulunan muhitte bakır kabloyla 50 gb akn ile 8 megabit kullanıyorum (İlk aldığımda 256 Kbps veya 512 Kbps ile açtırmıştım...). Bulunduğum bölgede sürekli kablo altyapısı ya fareler tarafından kemiriliyor (2016 yılında güleriz ağlanacak halimize...), ya da gelen çalışanlar başkasının hattını düzelteceğim diye paralel v.s. atarken katledip gidiyor... Haliyle uzun kavgalarım sonucu 2 yılda bir bakır kabloları zor da olsa yeniletebiliyorum. Müşteri hizmetleri oluşan arızalarda malesef 20 küsür aramama rağmen bile çözüm olmuyor, iş arızalarda işgüzerlığa vuruluyor, sonuçta bölgedeki müdürlüğe gidip mühendise paysınıp sorun çözdürtmek durumda kalıyorsunuz. En kötü konu müdüre gidiyorsunuz, sonunda pişman olup gelip sorun çözüyorlar. Saha dolabının kapağının açık bırakılması, kitlenmemesi, rüzgarda, yağmurda, tozda açılması, çoluk çocuk tarafından kurcalanacak kadar düşmesi de cabası...

  Demem şu ki mevcut sınırlamalar olmasa mevcut altyapı şuan ne kota arttırımı ne de sınırsız bir bağlantıyı kaldıramaz. 5 kuruş altyapı yatırımının olmadığı, 2016 yılında halen en ucuzundan bakır telefon kablosu ve PTT'den kalma, yıkılmak üzere olan dolapla internet verilen bir ülkede FİBERLİYOR diye reklam yapılıyor. Bunların sorgulanması ve eleştirilmesi lazım öncelikle... Ne bileyim, kota arttırımı veya kota kaldırılsından ziyade memlekette neden halen telefon hatlarından internet veriliyor (ki şuan firmaların verdiği fiber bağlantılarda bile kopma sorunu yaşayanlar var...), neden devlet bu konuda bir adım atıp telefon hattından internete dur demiyor. Bunları sorgulayalım. Zaten bu tip sorunlar çözülmeye başladığı zaman kota sorununun üzerine daha çok gidilir ki kotalar da bakımı ve masrafı yapılmayan hatlarından kaynaklanıyor. Kazan kazan yapılıyor. Firma ceza yiyor, küt yıl ortası zammı müşterisine yansıtıyor. Bu adamlar bir de yıl sonunda zam yapacak, tarifeler 83 TL'ye varacak taahhütsüz...Üstelik arıza sonucu çözüm bulamamanız, yaz günü artan kullanım ile PING ve gezinen SNR Margin rezaletleri de cabası... PING'e zaten hiçbir şekilde çözüm bulamıyor, defalarca kavga ediyorsunuz...

  Hal böyleyken gerçek manada -e kadar'sız, sınırsız bir bağlantı, yüksek kotalar bana hayal gibi geliyor.

 • salihcln @salihcln

  @horizonn Biliyorum fakat ben bildiğim ülkeden örnek vermek için yazıyorum.
  A1'in fiberi var bende geçen sene vardı.
  Tele2 halen bireysel hizmet kısıtlı olsa bile veriyor.
  DREİ 4g satıyor ama sınırsız satıyor ve fiyatı Fiber ile başa baş yarışıyor.
  Telematica daha kısıtlı servis alanı var ama sınırsız AKK'siz hizmet sağlıyor.

 • Cemal Fidan @cfidan

  Kullanıcıların sorunlarına eğildiğiniz için çok teşekkürler. Keşke videoda upload hızlarının oldukça düşük olması konusuna da değinseydiniz. @gamsizm, @leventp
  http://www.speedtest.net/my-result/5488892895

 • Hakan @i6s

  Evin içine kadar fiber var çokta lux bi semt değil

 • lterlemez @lterlemez

  Son kullanıcının artık, diğer tüm olaylarda olduğu gibi koordine olup, "durun bakalım, siz ne yapıyor sunuz?" demesi lazım. Yani abonelik iptali olur, 1 aylık abonelik dondurma olur (gerekirse, düzenli tekrar ile) veya toplu dilekçe olur (BTK mı olur, Tüketici Hakları Derneği mi olur, her neyse artık) itiraz hakkımızı toplu ve koordineli bir şekilde yapmalıyız. Bu sadece internet için değil, şu anda kullanmakta olduğumuz gms abonelikleri, yerinde olmayan (haksız vb) vergiler de abonlikler de, gıda üreticilerin de vb. tüm durumlarda beraber hareket edilmesi gerekiyor (yasalar çerçevesinde tabi ki). Yoksa bu işe ne devlet ne de şirketler el atacak ki, zaten atmazlar bedava para akıyor çünkü.

 • zephyr @zephyr

  TTNet e 16 mbit parası ödüyorum ama hızım 4 kota dolunca 3 e düşüyor şaka gibi 🙁

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Kosova'da ne kota, ne adil kullanım var, 20Mbps kablo için yıllık vergisiz 96€verdim yani aylık yaklaşık 26TL. Bol bol Netflix izliyorum ve ülkeye dönünce bunu özleyeceğim:/

 • murat1881 @murat1881

  şimdi kontrol ettim hızımı 24 mb ye kadar kullanıyorum.. 35 gb akk lı sınırsız ttnet.. 62 gb indirmişim ama hızım hala 23 mb gösteriyor şuan.. Türk nete geçmek istiyorum taahhütsüz olduğu için onlarda kredi kartıyla ödeme kabul ediyor sadece.. otomatik ödeme almıyorlar.. bende kredi kartı kullanmıyorum onun için alamıyorum.. taahhütüm bu ay bitti onun için 35 gb akk sınırsıza bu ay 78 tl vericem.. ortalama 250-300 gb kullanıyorum.. ama 150 sini hız düşmeden kullansam ona da razıyım.. uydu net bir alt mahallede olmasına rağmen bizim mahalleye 5 yıldır hala gelemiyor devamlı istek yapmama rağmen.. vdsl kullanıyorum ttneten.. ttnet tekel olduğu için insanları kendilerine mahkum görüyorlar.. Türk net e sadece bir tarifemiz var başka yok diyor 150 gb akk lı olan.. o da adsl olarak veriyor hizmetini.. çıldırmamak elde değil.. bana tarife önerin arkadaşlar kendimi çok çaresiz ve yalnız hissediyorum diyeceğim ama bu hepimizin çaresizliği.. kuzuların sessizliği gibiyiz 🙂 bizi bizden başka anlayan yok 🙂

 • ozkan @ozkan

  Nispet yapar gibi olmasın ama

 • Oguz Kara @redboys200_1

  Eger aksi bir durumda tuketicilere yonelik durumla karsilasirsak en yakin servis saglayicina gidip obeniliginizi iptal etmek cok guzel bir tokat olur ..

 • Ömer Faruk Bodur @netfaruk

  ADSLde bu hat kaldırmıyor muhabbeti bir yere kadar yalan. Şöyle ki; 8 mbite kadar olanı kullandım 5-6 mbit den daha yukarı çıkamadım. 16mbite kadar olana geçtim 10mbitten yukarı çıkamıyorum. Meğer hattım 24e kadar olanı da destekliyormuş.

 • usermm1 @usermm1

  Beyler beklentilerinizi fazla yükseltmeyin bu ülkede internet olduğuna şükretmek lazım. Afganistanda internetmi var?

 • dreamsinblue @dreamsinblue

  Arkadaşlar Abd'de yaşıyorum ve aldığım internet hızını aşıyorum..paketteki Download 100 mbps Upload 10 Mbps ve Ödediğim para 44 dolar Abd'de asgeri ücretlinin 4 saatlik kazancına denk geliyor geliyor.. Türkiye'ye göre bedava sayılır.

 • Sonhd Film izle @umutisitmezoglu

  ama adı üstünde adil kullanım:) Bitmesin:)

 • BÜLENT SARIKAYA @bulent-sarikaya

  bu kota sorunun da ben ttnet 50 gb lik bir paket kullanıyordum fakat ay başına kadar yetmiyor idi hali ile nefret ettirdi kendisinden. sonra vodafone 150 gb fiber 60 mbit e geçtim çok memnunum sorgulamak için ayın sonuna bir kaç gün kala girdim tam 145 gb kullanmışım yani demek istediğim bu paket bile normal bir kullanıcı için ancak yeterli bir yada 2 oyun indirdim steam dan videolar felan ancak yetiyor oda hali ile biz çalışan insanlarız akşamları veya tatil günlerinde girdiğimiz halde gerçekten ama gerçekten 2 katı olması gerekiyor ve kota dolduğunda hiç olmazsa 3 mbit değilde 5 yada 10 mbit e düşürseler paketin hızına göre bir düşüş olsa harika bir video harika bir konu elinize sağlık 🙂

 • ahmetsahin @ahmetsahin

  İnternetin Türkiye'mde gelişmesinin en büyük engellerinden biri türk telekomdur. çünkü ne rekabete izin veriyor ne de son kullanıcıya yönelik hizmet anlayışını geliştirmeye çalışıyor. Mal bu alırsan al almazsan alma mantığıyla devam ediyor tekelliğini kullanarak...

 • Tyler @tyler

  @leventp Artik su dinozor kafasini birakip kota kalkmicak diye cemkirmeyi biraksaniz diyorum , kota nedir ya dalga gecer gibi , bunu sizin savunmaniz , kalkmicaz demeniz komik oluyo , hic olmamasi gereken birsey niye kalkmasin ,

 • Samaritan @johngreer

  Yine aynı şey. Normal kullanıcı zaten 100 GB'ı aşmayınca cezasız hayatına devam edecek. Biz yine akn lere takılacağız. Azıcık beyni çalıştırmak lazım fikir üretirken.

 • Samaritan @johngreer

  @horizonn 1 GB aşsan ne olur ki? 3 mbps ile 1 GB aşmak kimseyi zora düşürmez. Biz kota kalksın istiyoruz. Kotasının %20 si diye bir saçmalık olamaz. 100 GB alıyorsam adı 120 GB paket oluverir hiç bir şey de değişmez. Beyin kullanma kısmı da burada devreye giriyor.