Paylaş Paylaş

YouTube Yayıncılarına COPPA Baskısı

YouTube'a gelen yeni kurallar, çocukları korumayı amaçlarken, içerik üreticilerini çok zor durumda bırakacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  Video ön izleme görseli haber bülteni tadında olmuş. 😀

 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  Oo iyi sabah işe giderken serviste ne dinlesem diyordum bende.👍

 • Türker Sezer @dirigeant

  Önizleme resminden yeni format geldi sandım. Meğer eski, özlenen formata dönülmüş. Yeni formattan bile iyi geldi. SOPA'nin konuşulduğu zamanları COPPA konuşurken yad etmiş olduk.

 • ersoy @ersoy

  peki bu olay sırf youtube için mi? twitch dahil değil mi? ya da vimeo falan. ve farz edelim Türkiye'den bir siteye ceza yazıldı, parayı nasıl tahsil edecekler?

 • Alperen KARAOĞLU @akaraoglu

  Ağzınıza sağlık. Sabah kalkınca ne izlesem diye düşünüyordum 🙂

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  Benim 2009 doğumlu, 5. sınıfa giden bir oğlum var. Geçen yıl ona bir google hesabı açmıştım. 10-15 gün kadar önce şöyle bir bildiri almaya başladı bu hesap:
  "Ebeveyn gözetimi olmadan Google Hesabı'na sahip olabilecek yaşta olmadığınız anlaşılıyor. Yanlış doğum tarihi girdiyseniz şimdi güncelleyin. Aksi takdirde Google Hesabınız xx gün içinde silinecektir."

  Hesabı ebeveyn gözetimi altında bir hesaba dönüştürmek için epey bir uğraştım, ama olmuyor. Tek yolu, hesap sahibinin doğum yılını yanlışlıkla küçük girdiğini resmi kimlik belgesi vs göndererek ispatlaması. Aksi takdirde xx gün sonra (şu anda 16 güne düştü) hesabı sileceklermiş.

  Daha fazla bilgi için:
  https://support.google.com/accounts/answer/1333913?authuser=1

  Sanırım bu konu da COPPA ile ilişkili.

 • lterlemez @lterlemez

  Youtube öldü demektir. Gelirleri çok düşer bence...

 • lterlemez @lterlemez

  Eğer COPPA bu kadar sıkı ise Cartoon Networks'ün falan da bayağı bir azar işitmesi lazım!?!?!?!

 • kutaykosem @kutaykosem

  Acaba bu değerlendirmede izlenme istatistikleri ne derece etkili?
  Veya mesela Teknoseyir'in bu hobi bölümlerinin istatistiğine baktığınızda 13 yaş altı diğer videolara göre daha yüksek mi?
  Ama mevcut olarak uygulanırsa ülkemizdeki hemen hemen her "büyük" youtube kanalı baya zora girer gibi izleyici kitlelerini düşününce. 😀
  Gerçi kendi hesabını açabilecek durumdaki kaç çocuk yaşını doğru giriyordur o da muamma.

  Ek olarak Eğer bahsettiğiniz üçüncü seçenek olarak "genel" gelirse ve reklama açık olursa bu sefer kimsenin "yetişkin"i seçeceğini sanmam çünkü hem çocuk hem yetişkini kapsayan reklama açık videolar muhtemelen en karlısı olacaktır üreticiler ve reklam verenler için. Bu durumda da yetişkin seçeneğinin bir manası kalmıyor.
  Nereden tutsan, elinde kalan, hazırlıksız uygulamaya geçmiş bir durum.

  • lterlemez @lterlemez

   "Genel" ibaresi gelirse, "çocuk" seçeneğinde muhtemeln yaş sınırı belirtilerek değişime uğrar ve "genel" ile "yetişkin" de yaş sınırı ile birbirinden ayrılır. Yoksa, dediğiniz gibi anlamsız oluyor.

  • kutaykosem @kutaykosem

   @lterlemez evet mantıklı olan o gibi ama onların değerlendirilmesi de youtube için ek iş olacağından muhtemelen eğer tepkiler çok daha büyümezse uğraşmayacaklar 😀

   Videoda bahsedildiği gibi oyun kanallarını merak ediyorum ben en çok. Düzgün oyun kanalları da bu duruma düşecekse olumsuz bir durum bence.

   Öte yandan ülkemizde çok yaygın olan, izleyici kitleleri devasa miktarlarda küçük çocuklar olan milyoner youtuberların vanası kapanırsa da pek üzülmem açıkçası.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Youtube a sayısız video yükleniyor nasıl denetleyecekler ki imkansız bence bir kılıfına uydururlar

  • lterlemez @lterlemez

   Yapay zeka muhtemelen sınıflandıracaktır videolar, ondan sonra da video içerisinden sahne örneklemesi yapıp, bir arada denetleyiciye sunacaktır. Buradan sonrası zaten kolay. Levent Bey'in dediği dili anlamama olayının da o kadar sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Google çeviri oldukça iyi durumda, diktesini metin madenciliği ile kolay hallederler. Arada kaçan olacaktır ama çok yüksek bir oranda olacağını düşünmüyorum ben.

  • PhoeniXim @phoenixim

   Ayrıca önem sıralaması da yapabilirler, 30 izlenmesi olan kanal ne yiklerse yüklesin sorun olacağını sanmıyorum, önemli olan büyükler. Ts gitse büyük olay, benim 15 aboneli sayfam gitse sıkıntı değil 😀

  • kizilsakal @kizilsakal

   Videolar resimlerden oluşuyor belli saniyelerden 1,2 resim alıp onları analiz edebilir.

 • EnesBio @enesbio

  o zaman şu bebelere açtıkları çizgi film animasyonlar falan uçucak hep 🙂 kırmızı balık gölde vs :DDD

 • HasanÖfke @simulasyon

  geç kalınan bir hamle şimdi çilesini herkes çekecek ama çocuklar zaten bot olarak dolaşıyordu youtube'da belki bir nebze düzelir ahahah coppa'nın arkasındayız devam ölümcül darbe gelene kadar 😀

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Maşallah Paşam çok yakışıklı olmuş...:=)))

 • blacklogic @blacklogic

  Gülmeme challenge dedikleri kim için şimdi?

 • Mustafa ÜNLÜ @mustafaunlu

  Lego maket vs videolarında +18 veya This video is for adults gibi ibareler yazılsa bu sorun aşılır mı acaba?

 • Bora @borayds

  Yayıncı olarak endişenizi anlıyorum ama küçük yaşta çocuğu olanlar için olumlu yönde bir gelişme bu. Youtube'daki çocuk kanalları zıvanadan çıkmış durumda. Uygulamada editöryal olarak hata olsa bile itiraz mekanizmasının çalışacağını düşünüyorum. Hem yetişkinlere yönelik yayıncıları, hem de ebeveynleri mutlu eden bir sonuç ortaya çıkmasını temenni ediyorum.

 • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

  @gamsizm baskısı yerine "Youtube yayıncılarına COPPA şoku" diye başlık atsaydınız keşke, hem espirili hemde clickbait olurmuş 😀

 • Ali Mali @mali5481

  salih reis prenses elif falan kapanır inşallah 😀

 • Batuhan @achfighter

  Umarım bu sayede vepteknonun da sonu gelecek. Takibe alayım da çocuğa yönelik içerik koyarlarsa hemen şikayeti basarım.

 • Salih Kürşat Türker @salihkursat

  bu konuda çoğu kanallar zarar görecektir,ama şu da gerçek ki, bu tür temizliği herkes istiyor.Altı yaşına gelmiş alicanı kimse YouTube'de görmek istemiyor,iş çığrından çıktı zaten, tiktok videosu gibi dolu saçma sapan içerikler.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @gamsizm alman rc iş iş makinaları kanalları ne olucak ve 2020 intelmöbelbau fuarı videoları coppa kararlarından etkilenir mi zira videoların bir kaç karesinde çocukların boş alanda babalarının gözetiminde rc iş makinalarını kullandığını gördüm ve ekteki video ne olucak
  https://youtu.be/fZeYJplXJW8

  • sgur @sgur

   @hasan-oztamer almanyayi etkilemez. Pazar ne kadar buyukse ve kar getiriyorsa o kadar iyi ve kaliteli kontrol olur. Google icin Almanya youtube dakika basina en cok para kazandiran lokal youtube bildigim kadariyla.

  • hasan oztamer @hasan-oztamer

   @sgur Almanya coppa'yı fiziksel olarak Seksenlerden beri katı olarak uygulayan ülke 13 yaşında Media Markt'a veya kaldı ise videotek 'e mortal kombat 11 'i almak istediniz kasada takilrsiniz kasiyer baban dahi gelse satmaz veya videotek mağazaları zinciri ise hem satmaz hemde kiralamaz alman yaş düzenlemesi'nin yanında coppa hafif kalır

 • Höşelek @benvaryaben

  çok sevindim. ailecek çekilen şebekliklerin ve onu izleyen şebek neslin sonu geliyor 🙂

 • KontDRACULA @kontdracula

  Açıkçası merak ettiğim ve takip ettiğim bir konuydu. Bu konunun gündeme gelmesine çok sevindim. Teşekkür ediyorum.

  Tonlarca ama gerçekte tonlarca maket yapım videosu izleyen biriyim. Haberi ilk "andy's hobby headquarters" kanalında duyduğumdan beri endişelerim vardı. Adam açık açık bu şartlarda yayın yapma riskini alamam diyordu. Andy's bir yere kadar da, Plasmo, Night Shift, Scale-A-Tone, Scale War Machine, Scale Hangar, Sergio Solo vs gibi onlarca takip ettiğim kanal var. Bazıları ABD menşeli olmasa bile kanalı kapatmak bir tuşa bakıyor.

  Öyle zart diye silmelerini hiç beklemiyorum ama olmayacağının garantisini kimse de vermiyor.

  Herkes işin gıcık ve vıcık kanal ve videolarına atıfta bulunmuş ama o vıcık vıcık videoların bundan etkileneceği yok. Adamlar halen mumbar yeme, poposuna havai fişek koyma challenge ları yapmaya devam edecek. Zaten bundan korkan onlar değil, işini düzgün yapıp, bir emek sarfedenler olacak. Bu yasa kalitesiz, saçma sapan, yoz yayınlara engel değil. Genelde herkes bunu göz ardı ediyor.

  Not: Levent bey de pek karizmatik olmuş 🙂

 • Tarana Çorbası @fatihkuzen

  Ben tam anlayamadım. Kullanıcı çocuk, annesinin babasının hesabından girerse farklı, kendi hesabından farklı mı olacak? Yoksa hesap kim olursa olsun çocuk videosu olarak mı geçecek. Bu konuda bir kafa karışıklığı oluşmuş videoda. Eğer birinci seçenek ise kimsenin korkmasına gerek olmaz. Videoyu ben izlersem gene patır patır reklam göstercek cocuğum girerse ona göstermeyecek. Bu bakımdan sanki bana ikinci seçenek gibi geldi. Levent bey konuyla ilgili bi bilgilendirme yaparsa sevinirim. Sonuç olarak çocuk hesabı zaten ayrılması kolay bir şey öyle olsa buna gerek kalmazdı.

  • KontDRACULA @kontdracula

   Yayıncılıkla alakalı. Videonun çocuk yada büyük için olduğunu yayını yapan seçiyor. Çocuk için olan yayınları kimin izleyeceğine youtube karışmıyor. Büyük de seyredebilir çocuk da, ama çocuk yayınlarında cookies, sonraki ilgili video, yorum para getiren reklam (ilgiye özel reklam) vs verilmiyor. Dolayısıyla yayını yapan az kazanıyor.

   Çocuklar için yayın yapan biri, ben bundan para kazanamıyorum diye büyük için diye işaretler ise ABD de çooook büyük para cezaları var. ABD den değilsen de YouTube kanalı kapatmak gibi seçeneklere başvurabilir.

   Sıkıntı ise; Bazı büyükler için olan videoların bunu kontrol edecek kişilere çocuk videosu gibi gelmesi. Yani ben model yapım videosu seyrediyorum. Adam ya... adamlar plastikten uçaklarla ilgileniyor bu çocuk videosu diyebilir. Bazı kanallar eski hurda yada yıpranmış hot wheels arabaları matkapla kimyasal boyalarla vs tamir ediyor, dev legolar yada kinex yapımı ile ilgilenen bir çok büyük var. Yapımının aslında çocukla alakası yok. GJ Joe figürlerini modifiye eden ve bununla ilgilenen koca koca adamlar var.

   Bunu kontrol eden adamın, akşam çıkma saatine yakın, 1000 video izleyip bıktıktan sonra, 3-5 sn videoya bakıp, ya bu nedir adam işte arabayla oynuyor, oyuncak askerle oynuyor deme ihtimali var.

   Aynı şey bazı oyun videoları için de geçerli.

   Bu işle uğraşanlar da bu riske girmek istemiyor. Çok muallak bir konu. Bu tür yayıncılar isyanda.

  • Tarana Çorbası @fatihkuzen

   @kontdracula O zaman çocuğun babasının hesabından girmesi birşeyi değiştirmiyor.Video çocuk videosu ise büyüklerin hesabından da girse reklam kısıtlaması ile izleyecek. Doğru anlamışmıyım? Birde bu hesaplar kaç yaşına kadar veriliyor ?Bi alt limit yokmuydu? Yani kayıt olan kişi 8 yaşında olsa Youtube bunu kabul ediyormuydu?

  • KontDRACULA @kontdracula

   @fatihkuzen Çocuk babasının hesabından girerse istediği şeyi serede biliyor. Yaşı küçükse ve hesabı kendi açmışsa YouYube hesabı kapatıyor zaten Bir ebebeyin hesap açıp onu kendi hesabına bağlamalı gibi şeyler var ama tam prosedürü bilmiyorum. Yorumlarda bir yerde yazıyordu.

 • Ruhi @ruhiisci

  şu slime cı çete yok olacaksa sonuna kadar desteklediğim olay.

Benzer Videolar